emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Poliçe Sorgulama İşlemleri

Poliçe Sorgulama İşlemleri

Poliçe sorgulama, en genel tanımıyla belli bir borç hakkında oluşturulmuş borç kağıtları ya da senetleri olarak belirtilen düzeneklerin, çeşitli alanlarda bir bireyin adına var olup olmadığını görüntülemek amacıyla yapılan sorgulama işlemleridir.

Poliçe kavramı, alacaklı olan kişilerce oluşturulan ve onlara borçlu olan kişilere yazılmış, belirli bir süre kapsamında ödemesi istenen borçları beyan eden kağıt türü ya da sigorta senedi olarak tanımlanmaktadır. Birçok alanda poliçe düzenlemesi yapılmaktadır ve poliçeler genel olarak üçüncü kişilerce sağlanmaktadır. Bir bireye borçlu olan kişinin ya o borçlu olduğu kişiye belirlenen meblağı ödemesi ya da üçüncü bir kişiye borçlu olduğu kişi tarafından belirlenen başka birine ödemeyi yapması poliçe ödemesi kapsamına girmektedir.

Poliçe Türleri

Poliçe sorgulama işlemleri online olarak web adresleri üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Yürürlükte olan poliçeleri ve son dönemlere ait özellikle kasko ve trafik poliçelerini sorgulama işlemleri yapılabilmektedir.

Kasko Poliçe Sorgulama

Araç sahibi vatandaşların araçlarına ait olan koltuk ve taşımacılık poliçe bilgilerini ve poliçelere ait anahtar bilgileri sorguladıkları ve bu sorgulama işlemini araçlarına özel olan plaka bilgileri ile gerçekleştirdikleri işlemleri kapsamaktadır. Eğer varsa önceki poliçe bilgilerinin detaylarını da bu sorgulama ekranından elde etmek mümkün olabilmektedir. Herhangi bir indirim bilgilerini de görmek mümkündür.

Hayat Poliçe Sorgulaması

Vatandaşların poliçe anahtar bilgileri ve kendilerine ait kimlik bilgileri ile elde ettikleri sorgulama biçimidir. Özellikle hayat sigortası poliçesi olarak sorgulama gerçekleştirirken sorgu sonucunda poliçeleri hakkında bilgileri aldıkları gibi önceki hayat poliçe bilgilerini de elde etmektedirler.

Yeşil Kart Poliçe Sorgulaması

Vatandaşların araçlarına ait olan yeşil kart poliçe bilgileri hakkında sorgulama işlemini gerçekleştirmek için plaka bilgilerine ve kimlik bilgilerine gerek duyulmaktadır. Detaylı bir şekilde poliçe bilgilerine erişim sağlanabilir ve önceki bu konu hakkında var ise poliçe bilgilerine de ulaşmak mümkün olabilmektedir.

Trafik Poliçe Sorgulama

Araç sahibi olan vatandaşların araçlarına ait olan trafik poliçe bilgilerini yani trafik üzerinden var olabilecek herhangi bir borçlanma durumunu sorgulama adına gerçekleştirdikleri işlemdir. Trafik poliçesini sorgulamak için gerekli olan bilgiler öncelikle araçlara ait plaka bilgileri ve araç sahiplerine ait kimlik bilgileridir. Bu sorgulama işlemi gerçekleştirilmesi sonucu önceki dönemlere ait trafik poliçeleri bilgilerine de detaylı olarak ulaşmak mümkündür.

Araç Sigorta Sorgulama

Vatandaşların araçlarına ait yapılandırmış oldukları sigortaların güncel durumlarını, varsa borçlarını ve diğer bilgileri edinmek adına yapmış oldukları sorgulama işlemidir. Araç sigorta sorgulama plakadan elde edilen plaka bilgileri ve araç sahiplerinin kimlik bilgileri ile gerçekleştirilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.