Trafik

E-Devlet Araç Kasko ve Sigorta Sorgulama

E-Devlet’ten araç kasko ve sigorta sorgulama işlemleri saniyeler içerisinde gerçek ve tüzel kişiler tarafından ayrı ayrı tanımlanan sayfalar üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) sorgulama hizmetlerini e-Devlet üzerinden kullanabilmek için e-Devlet şifreniz kullanılmaktadır.

Eğer şifreniz yoksa, en yakın PTT şubesine başvuruda bulunarak e-Devlet şifrenizi alabilir ve https://turkiye.gov.tr/ adresini üzerinden TC kimlik numaranız ve şifrenizle birlikte e-Devlet araç kasko ve sigorta sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Araç Kasko ve Trafik Sigorta Sorgulaması Nereden Yapılır?

Araca ait kasko ve trafik sigorta sorgulamaları fiziki ve dijital işlem kanalları üzerinden yapılabilir. Poliçe sahipleri, kasko ya da trafik sigortasına sahip oldukları sigorta şirketinin acentelerinden ya da online ve mobil işlem kanallarını kullanarak poliçe detaylarına ve hasar bilgilerine ulaşabilirler.

Geçmiş yıllarda tüm sigorta şirketlerinin kayıtlı olduğu Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM), hasar bilgileri ve poliçe detaylarının sorgulanması için Sigortam 360 üzerinden hizmet vermektedir. SBM, sigorta poliçe sorgulamalarının tamamını e-Devlet’e taşıyarak kendi web sitesi ya da uygulaması üzerinden hasar, değişen parça, araç detay ve kaskosuz dönem sorgulama hizmetlerine ilişkin online hizmetlerini aktif halde bıraktı.

E-Devlet Üzerinden Ulaşılabilecek Araç Bilgileri Nelerdir?

E-Devlet’ten araca ait ulaşılacak bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Trafik ve kasko sigortası bilgileri
 • Araç ceza ve borç bilgileri
 • HGS ve OFS geçiş bilgileri
 • Muayene ve egzoz emisyon bilgileri

E-Devlet Araç Kasko Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet’ten araç kasko sorgulaması gerçek ve tüzel kişiler için iki farklı sekme altından yürütülmektedir. E-Devlet üzerinden ücretsiz olarak yapılan uygulama ile araç kasko poliçe bilgilerinizin tamamına ulaşabilir, tanımlanan teminatlara ilişkin merak ettiğiniz detayları takip edebilirsiniz.

Gerçek kişiler e-Devlet’ten araç kasko sorgulama işlemini şu şekilde yapabilir:

 1. sbm-kasko-police-sorgulama/ adresini kullanarak sorgulama sayfasına giriş yapın.
 2. Sorgulamaya devam edebilmek için kimlik doğrulama yapmanız gereklidir. Kimlik doğrulama işlemlerine başlamak için aşağıda gösterildiği şekilde açılan sayfada “Kimliğim Şimdi Doğrula” butonuna tıklayın.

Açılan E-Devlet giriş sayfasında kimlik doğrulama tercihinizi “e-Devlet Şifresi” olarak seçin ve aşağıda gösterildiği şekilde istenen alanlara “TC Kimlik Numaranızı” ve “e-Devlet şifrenizi” girerek “Giriş Yap” butonuna tıklayın. E-Devlet’e giriş yapmak için dilerseniz Mobil İmza, e-İmza, T.C. Kimlik Kartı veya İnternet Bankacılığı seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

Kimlik doğrulama ardından yönlendirildiğiniz sorgulama sayfasında, aşağıda paylaşılan görsel üzerinden anlatıldığı gibi mor çerçeve ile gösterilen alana araç plakanızı yazın ve “Sorgula” butonuna tıklayarak araç kasko poliçe sorgulama işlemini tamamlayın.

Tüzel kişiler e-Devlet’ten araç kasko sorgulama işlemi ile kasko poliçe bilgilerine ulaşmak için şu işlemleri tamamlayabilirler:

 1. sbvgm-kasko-police-ve-hasar-bilgileri-sorgulama-tuzel-kisi/ adresine giriş yapın.
 2. Açılan ekranda yukarıda anlatıldığı gibi “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayın.
 3. Giriş yöntemini seçin ve seçtiğiniz yöntemde istenen bilgileri istenen alanlara giriş yaparak “Giriş Yap” butonuna tıklayın.
 4. Yapılan giriş sonrası yapılan yönlendirmede, doğrudan kasko poliçe ve hasar bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bu işlem şirket temsile yetkili kişilerce yapılabilmektedir. Üçüncü kişilerce yapılan sorgulamalarda karşılaşılacak sonuca ilişkin ekran görüntüsü aşağıda paylaşılmaktadır.

E-Devlet Araç Trafik Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet’ten trafik sigortasını görüntüleme işlemleri e-Devlet şifresi ve TC kimlik numarası kullanılarak ücretsiz olarak yapılabilir. E-Devlet araç kasko ve sigorta sorgulama işlemlerinin tamamı gerçek ve tüzel kişiler için ayrı ayrı devreye alınan sekmeler üzerinden yapılır.

Gerçek kişiler e-Devlet’te plakadan araç sigorta sorgulama işlemlerini aşağıdaki gibi tamamlayabilirler:

 1. sbm-trafik-police-sorgulama/ adresine giriş yaparak “Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama (Gerçek Kişi)” sayfasına giriş yapın.
 2. Sorgulama işlemine devam etmek için “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayın.
 3. Açılan e-Devlet giriş ekranında TC kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi kullanarak “Giriş Yap” butonuna tıklayın.
 4. Açılan ekranda aşağıda gösterildiği gibi turuncu çerçeve içine alınan bölüme araç plakanızı girin ve “Sorgula” butonuna tıklayın.

Tamamlanan sorgulama sonrası aşağıdaki paylaşıldığı gibi aracınıza ait tarafınızdan yapılan tüm sigorta poliçeleri görüntülenir. Detaylarına ulaşmak istediğiniz poliçeye ilişkin tablonun en sağında yer alan ve kırmızı çerçeve içine alınan “Detaylı Bilgi” butonuna tıklayabilirsiniz.

Tüzel kişiler e-Devlet’ten trafik sigorta sorgulama işlemlerini şu şekilde yapabilirler:

 1. sbm-trafik-police-sorgulama-tuzel-kisi/ adresi aracılığı ile “Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama (Tüzel Kişi) sayfasına ulaşabilirsiniz.
 2. Sorgulama için zorunlu olan e-Devlet giriş işleminin yapılabilmesi için açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” düğmesine tıklayın.
 3. Sorgulamayı tamamlamak için e-Devlet şifresi, mobil imza, e-imza, internet bankacılığı ya da TC kimlik kartı ile giriş işlemini tamamlayarak temsil yetkisine sahip olduğunuz şirkete kayıtlı araçların trafik sigorta poliçe bilgilerine ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Araç Muayene Bilgileri Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet’ten araç muayene sorgulama işlemleri Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı hizmet menüsü altında yer alan “Barkodlu Araç Muayene Raporu Sorgulama” sayfasından yapılır.

 1. udhb-barkodlu-arac-muayene-raporu-sorgulama/ adresini kullanarak sorgulama sayfasına ulaşın.
 2. Açılan sayfada işleme devam edebilmek için “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayarak “E-Devlet Giriş” ekranına yönlendirmeyi tamamlayın.
 3. Giriş sayfasında kimlik doğrulama için T.C. kimlik No ve e-Devlet şifresi bilgilerini istenen alanlara girin ve “Giriş Yap” butonunu tıklayın.
 4. Sorgulamaya devam edebilmek için aşağıda gösterildiği gibi muayene bilgileri öğrenilmek istenen aracın hangisi olduğu seçilmelidir. Kendi aracınızın muayene bilgilerini öğrenmek için “Kendi adıma tescilli araçların muayenesini sorgulamak istiyorum” seçeneğini işaretleyin ve “Devam Et” butonuna tıklayın.

Yapılan işlem sonrası aşağıda gösterildiği gibi adınıza kayıtlı olan araca ilişkin muayene bilgilerine ulaşabilirsiniz. Muayene bilgilerinin detayına ulaşmak için tablonun sağında yer alan ve aşağıda kırmızı çerçeve içine alınan “Detay” butonuna tıklamanız yeterlidir.

 1. Tüzel kişiler sorgulama yapmak için https://turkiye.gov.tr/ulastirma-ve-altyapi-barkodlu-arac-muayene-raporu-sorgulama-tuzel-kisi/ adresini kullanarak işlem yapabilirler.

E-Devlet Egzoz Emisyon Ölçümü Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet’te egzoz emisyon ölçüm bilgileri Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı hizmet menüsü altında yer alan “Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Sorgulama” sayfası üzerinden yapılır. Sorgulama için tanımlanan sayfalar, gerçek ve tüzel kişiler için farklıdır. Gerçek kişiler, T.C. ile egzoz emisyon sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için aşağıdaki işlem sıralamasını takip ederek aradıkları bilgilere ulaşabilirler:

 1. csb-egzoz-gazi-emisyon-olcumu-sorgulama/ adresini kullanarak sorgulama sayfasına ulaşın.
 2. İşleme devam edebilmek için “Kimliğimi Şimdi Doğrula” düğmesine tıklayın.
 3. İlgili alanlara e-Devlet şifrenizi ve kimlik numaranızı yazarak sistem giriş yapın.
 4. İşleme devam edebilmek için sorgulama tipini seçmeniz gereklidir. Sorgulamayı kendi aracınız için gerçekleştirecekseniz, aşağıda gösterildiği gibi “Kendi Araçlarımın Egzoz Gazı Ölçümü” ibaresinin başında yer alan onay kutucuğunu işaretleyin ve açılan ek pencerede araç plakasını seçerek “Devam Et” düğmesine tıklayın.

Sorgulama sonrası aşağıda gösterildiği gibi ölçümün olup olmadığı ve hangi tarihe kadar geçerli olduğu bilgileri görüntülenir. Raporu indirmek için “İndir” düğmesine dokunabilirsiniz.

Plakadan Kasko ve Sigorta Sorgulama Nereden Yapılır?

Plakadan kasko ve sigorta sorgulaması e-Devlet üzerinden ücretsiz olarak yapılmaktadır. Sorgulama için araç plaka bilgilerinizi girmeniz ve yazımızda anlatılan işlem sıralamalarını takip etmeniz gereklidir. E-Devlet araç kasko ve sigorta sorgulama işlemleri için TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle işlem yapmanız gerekmekte olup, e-Devlet şifresine sahip değilseniz en yakın PTT şubesinden 2 TL işlem ücreti karşılığında şifreyi temin edebilirsiniz.

Trafik Cezaları ve Kural İhlal Ücretleri

Köprü, Otoyol ve Tünel Ücretleri

OGS ve HGS Nereden Alınır?

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir