• İl Plaka Kodları

  Türkiye’de her geçen gün araba ve sürücü sayısı hızla artmaktadır. Artan sürücü ve araba sayısı sonucunda Emniyet Genel Müdürlüğü yeni çıkan yasaları uygulayarak büyük şehirlerde yaşanan trafik yoğunluğunu azaltmayı hedeflemiştir. Sosyal devlet trafik sorunu için her gün yeni çözüm önerileri üretmektedir. Sürücü kurs ücretlerine yılbaşı itibariyle yapılan zam, her isteyene ehliyet verilmesinin önüne geçilmesi için yapılmıştır. Trafikte yer alan sürücüler için il plaka kodları geliştirilmiştir. Sürücü kursları müfredatı daha da zorlaştırılarak ve birtakım zorlu aşamalardan geçmek zorunda kalmaları, sürücü olacak bireylerin daha ayrıntılı eğitim görerek trafiğe çıkmasını sağlamak için değiştirilmiştir. Sürücü kurslarını başarı ile tamamlayan bireylerin ehliyet işlemleri için gerekli olan belgeleri tamamladıklarında, onlara ehliyet alma hakkı tanınmıştır. Sürücü belgesi almak için gerekli olan belgeler; nüfus cüzdanı, pasaport ya da avukatlık kimliği. Avukat olarak görev yapan bireyler resmi işlemlerde kendi nüfus cüzdanını kullanmak yerine avukatlık kimliklerini kullanabilirler. Şoförler odasından alınması gerekli olan sürücü belgesi dosyası, devlete ait sağlık kurumlarından ücretsiz olarak ya da özel sağlık kuruluşlarından ücretli bir şekilde alabileceğiniz sürücü sağlık raporu, iki adet fotoğraf, bu fotoğrafların ebatları da çok önemlidir. Sürücü belgesi almak için teslim etmeniz gereken belgeler arasında olan fotoğrafların ebatları 5×6 arkada beyaz fon olacak şekilde ve biyometrik olması gereken vesikalık fotoğraf teslim etmeniz gerekmektedir. Diğer belge de devlete ait sağlık kurumlarından ücretsiz olarak alabileceğiniz ya da özel sağlık kuruluşlarından belirli bir miktar ödeyerek alabileceğiniz kan grubunuzun yazılı olduğu bir belgedir. Sürücü belgesi almak için sosyal devletin sizden ödemenizi istediği birtakım ücretler vardır. Bu ücretler; sürücü belgesi harcı, sürücü belgesinde olması gereken değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi ücretinin anlaşmalı bankalara ya da yaşadığınız il, ilçede bulunan size en yakın olan vergi dairelerine yatırılması gerekir. Yatırdığınız bu ücretin dekontu sürücü belgesi alma aşamasında teslim edeceğiniz belgeler arasında yer almaktadır.


  Eğer yurt dışında yaşıyorsanız ve yaşadığınız ülkenin yasalarına göre aldığınız bir sürücü belgeniz varsa, sürücü belgenizi Türkiye’de kullanabilmeniz için birtakım belgeleri Emniyet Genel Müdürlüğü’ne teslim etmeniz gerekmektedir. Yurt dışında yaşamış ve oradan sürücü belgesi almış olan bireylerin sürücü belgeleri kendisi ve fotokopisi, yurt dışından alınmış olan sürücü belgesinin noter ya da konsolosluk onaylı Türkçe tercümesinin yer aldığı belge, sürücü kurslarının sürücü adayları için düzenlediği sürücü belgesi dosyası, nüfus cüzdanı, pasaport ya da sadece avukatların resmi işlemlerde kullanabildiği avukatlık kimlikleri, devlete ait sağlık kurumlarından ücretsiz olarak ya da özel sağlık kuruluşlarında belirli bir ücret karşılığında alınan sürücü sağlık raporu. Sürücü belgesi almak için birtakım kalemler altında ödeme yapmanız gerekmektedir. Bu ödemeler, sürücü belgesi harcı, sürücü belgesi için alınan sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet bedeli gibi ödemeleri ya anlaşmalı bankalara ya da devlet kurumu olan vergi dairlerine yapabilirsiniz. 5×6 ebatlarına sahip olması ve arka fonun beyaz olması gereken biyometrik vesikalık fotoğraf, kan grubunu gösteren devlet hastanelerinden ücretsiz olabileceğiniz ya da özel sağlık kuruluşlarından belirli bir ücret karşılığında alabileceğiniz kan grubu belgesi, sürücü adayının mezun olduğu öğrenim belgesi gibi belgelerin Emniyet Genel Müdürlüğü’ne teslim edilmesi gerekmektedir. Teslim edilen belgelerin ardından sürücü belgesi sahibi olan kişinin sürücü belgesi aldığı ülke ile Türkiye’nin ikili anlaşması olması gerekmektedir, anlaşması olmayan ülkelerin sürücü belgesi değişimi ve kullanımı yapılamamaktadır.

  Türkiye’de sürücüler için kolaylık olması açısından il plaka kodları yer almaktadır. Sürücü belgesi alan yeni sürücü adayları eğer sıfır bir araba almak isterlerse, satın alma işlemi için yapmaları gereken birtakım işlemler bulunmaktadır. Sıfır araba almak isteyen bireylerin yapmaları gereken işlemler ikinci el araba almak isteyen bireylerin yapacakları işlemlerden daha farklıdır ve sıfır araba alma işlemi daha aşamalı bir işlemdir. Sıfır araba satın alma işlemleri için gerekli olan tüm belgelerin yasal bir nitelik taşıması için noter onaylı olması gerekmektedir. Sıfır araba satışı yapmış olan bayiler gerekli işlemleri noter ile gerçekleştirmektedir.

  İl Plaka Kodları Nelerdir?

  Türkiye’de trafikte yer alan bireyler için kolaylık sağlanması ve hangi plakanın hangi şehre ait olduğunu öğrenmek için il plaka kodları geliştirilmiştir. Kasım 1962 tarihinden itibaren il plaka kodları arabalarda kullanılmaktadır. Buna göre;

  Adana il plaka kodları : 01

  Sponsorlu Bağlantılar


  Adıyaman il plaka kodları : 02

  Afyonkarahisar il plaka kodları : 03

  Ağrı il plaka kodları : 04

  Amasya il plaka kodları  : 05

  Ankara il plaka kodları : 06

  Antalya il plaka kodları : 07

  Artvin il plaka kodları : 08

  Aydın : 09

  Balıkesir : 10

  Bilecik : 11

  Bingöl : 12

  Bitlis : 13

  Bolu : 14

  Burdur : 15

  Bursa : 16

  Çanakkale : 17

  Çankırı : 18

  Çorum : 19

  Denizli : 20

  Diyarbakır : 21

  Edirne : 22

  Elazığ : 23

  Erzincan : 24

  Erzurum : 25

  Eskişehir : 26

  Gaziantep : 27

  Giresun : 28

  Gümüşhane : 29

  Hakkari : 30

  Hatay : 31

  Isparta : 32

  Mersin : 33

  İstanbul : 34

  İzmir : 35

  Kars : 36

  Kastamonu : 37

  Kayseri : 38

  Kırklareli : 39

  Kırşehir : 40

  Kocaeli : 41

  Konya : 42

  Kütahya : 43

  Malatya : 44

  Manisa : 45

  Kahramanmaraş : 46

  Mardin : 47

  Muğla : 48

  Muş : 49

  Nevşehir : 50

  Niğde : 51

  Ordu : 52

  Rize : 53

  Sakarya : 54

  Samsun : 55

  Siirt : 56

  Sinop : 57

  Sivas : 58

  Tekirdağ : 59

  Tokat : 60

  Trabzon : 61

  Tunceli : 62

  Şanlıurfa : 63

  Uşak : 64

  Van : 65

  Yozgat : 66

  Zonguldak : 67

  Aksaray : 68

  Bayburt : 69

  Karaman : 70

  Kırıkkale : 71

  Batman : 72

  Şırnak : 73

  Bartın : 74

  Ardahan : 75

  Iğdır : 76

  Yalova : 77

  Karabük : 78

  Kilis : 79

  Osmaniye : 80

  Düzce : 81  tıkla sorunu sor

  İl Plaka Kodları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın