emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

SMS İle Plaka Sorgulama

SMS İle Plaka Sorgulama
05.08.2016

Türkiye’de hızlı bir artış gösteren araba ve sürücü sayısı trafikte birtakım sorunlara neden olmaktadır. Türkiye’de olması gereken araba sayısının çok üzerinde bir oranda araba sayısı vardır ve bu durum özellikle Türkiye’nin merkezi olan büyük şehirlerde ciddi oranda sorun oluşturmaktadır; trafiğin durmasına, hiç ilerlememe noktasına gelmesine neden olmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde trafik sorununu yaşayan bireyler zamanlarının çoğunu trafikte geçirmektedirler. Ayrıca trafikte tek sorun çok fazla aracın olması değildir, aynı zamanda gereksiz yere korna çalan, önünde seyir halinde olan araçla arasındaki mesafeyi korumayan, şehir içi trafiğinde aşırı hız yapan, olması gereken hız limitini aşan, trafik kurallarına uymayan da çok fazla sayıda tecrübesiz sürücüler bulunmaktadır. Sosyal devlet trafikte yaşanan bu sorunlar nedeniyle ve trafik kurallarına uyulmaması sonucunda yaşanan trafik kazaları nedeniyle her geçen gün yeni yasalar çıkarmaktadır. Bu yasalar daha çok sürücülerin trafikte kasıtlı olarak hata yapmalarını cezai işlem şeklinde sağlamayı hedeflemektedir.

Sosyal devlet tarafından trafikle ilgili olan yeni düzenlemelere göre SMS ile plaka sorgulama hizmeti sürücülere sunulmuştur. Trafik kurallarına uymayan sürücülerin plakaları mobese kameraları tarafından tespit edilerek bireylerin sürücü puanı olan yüz puandan eksiltilmektedir. Kasıtlı yapılan hata oranına göre bazen para cezası uygulanmaktadır. Türkiye’de trafikle ilgili konularda geliştirilen SMS ile plaka sorgulaması sürücüler için kullanıma hazırdır. SMS ile plaka sorgulama hizmeti ikinci el araba almak isteyen bireyler için büyük kolaylık sağlamıştır.

Sosyal devlet sadece yeni yasalar çıkarmakla kalmadı, aynı zamanda sürücü belgesi ve sürüş eğitimi veren sürücü kurslarına da birtakım yeni değişiklikler ve sürücü belgesini almayı zorlaştıran uygulamalar getirdi. Yılbaşı itibariyle uygulamaya koyulan sürücü kursu yeni yönetmeliğine göre, müfredat değiştirilerek daha fazla genişletildi, trafikte karşılaşabileceğiniz her durum ayrıntılı bir şekilde ayrı bir konu başlığı altında öğretilmektedir. Bunun yanı sıra sürüş derslerinde de birtakım zorluklar ve uygulamalar getirildi. Trafikte yer alan sürücüler arabalarla ilgili bilgi almak için SMS ile plaka sorgulama hizmetini kolaylıkla kullanabilirler. Trafiğe çıkan sürücülerin alt yapısını tamamen sürücü kursları oluşturmaktadır. Bu yüzden tecrübeli, deneyimli ve trafik kurallarına uyan sürücü adaylarını yetiştirmek tamamen onların elinde. Sürüş derslerinde yer alan eğitmenler de artık değerlendirmeye tabi tutulacaktır, onların nasıl öğrettiğini, başarılı olup olmadığını gösteren değerlendirme sistemi de kuruldu. Artık sürücü kursları, sürücü belgesini hak etmeyen kimseye sürücü belgesi vermeyecek. İlk aşamada sürücü belgesi için olan yazılı sınavından belirli bir puan alan ve daha sonra sürüş derslerinde başarı göstererek sürücü belgesini hak eden herkes sürücü belgesi alabilecektir. Sürücü belgesini almak için sürücü kursunun vermiş olduğu eğitimi başarı ile tamamlamış olmak gerekmektedir. Bir sonraki aşama ise gerekli olan birtakım belgelerin toparlanıp, teslim edilmesi gerekmektedir. Nüfus cüzdanı, nüfus cüzdanı olmayan ya da kaybetmiş bireyler için pasaport da nüfus cüzdanı ile aynı işlevi görmektedir. Sadece avukatların resmi işlemlerde nüfus cüzdanı yerine kullanabildikleri avukatlık kimliği, şoförler odasından temin edilmesi gereken sürücü belgesi dosyası, devlet hastanelerinden ücretsiz olarak temin edebileceğiniz ama isterseniz özel sağlık kuruluşlarında sıra beklemeden, daha hızlı ve belirli bir ücret ödeyerek temin edebileceğiniz sürücü sağlık raporu, 5×6 ebatlarında beyaz arka fonu olan ve biyometrik olması zorunlu olan iki adet vesikalık fotoğraf dosyada olması gereken belgeler arasında yer almaktadır. Devlet hastanelerinden ücretsiz olarak ya da özel sağlık kuruluşlarından belirli bir ücret karşılığında temin edebileceğiniz kan grubunuzu gösteren bir belge. Sürücü belgesi almak için birtakım belgelerin yanında bazı ödemelerin yapılması da gereklidir.

Sürücü belgesi aldıktan sonra almak istediğiniz arabayla ilgili bilgilere SMS ile plaka sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. SMS ile plaka sorgulama yöntemi sayesinde sürücüler almak istedikleri araba hakkında her türlü bilgiye sahip olmaktadırlar. SMS ile plaka sorgulama işleminde araba ile ilgili tüm bilgiler, arabayı almak isteyen kişiye kısa mesaj şeklinde gitmektedir. Bu ödemeler sürücü belgesi almak için belirli bir miktar ödenmesi gereken sürücü belgesi harcı, değerli kağıt bedeli ve son olarak ise sürücü belgesi ücreti gibi birtakım ödenmesi gereken ücretleri sosyal devletin anlaşma yapmış olduğu bankalara ya da size en yakın olan verdi dairelerine bu ödemeleri yaparak, ödendiğine dair size teslim edilen dekont ya da makbuzu da belgeler arasında olması gerekmektedir.

SMS İle Plaka Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Türkiye’de sürücü belgesi almış olan ve yeni araba almak isteyen çok sayıda insan yer almaktadır. Araba alırken dikkat edilmesi gereken birtakım durumlar vardır. Almak istediğiniz arabayla ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız SMS ile plaka sorgulama işlemini kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. SMS ile plaka sorgulama sürücüler ya da yeni araba almak isteyenler için büyük kolaylık sağlamaktadır. SMS ile plaka sorgulama işleminiz için Turkcell, Türk Telekom, Vodafone gibi hangi operatörü kullanıyorsanız cep telefonunuzun mesaj kısmına girip SMS ile plaka sorgulamayı tercih ettiğiniz plakayı mesaja yazarak, 5664’e kısa mesaj şeklinde göndermeniz gerekmektedir. Böylece SMS ile plaka sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız ve SMS ile plaka sorgulama hizmeti sayesinde almayı düşündüğünüz araçla ilgili tüm bilgilere sahip olacaksınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.