emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2023 Köprü, Otoyol ve Tünel Ücretleri

2023 Köprü, Otoyol ve Tünel Ücretleri
28.08.2023

2023 köprü, otoyol ve tünel ücretleri, şehirlere göre değişiklik gösterir. Şehirler arası yollarda köprü ve otoyollar bulunur. Bu yollardan geçiş yapmak ücretlidir. Bunun için belli sistemler kullanılır. 2023 köprü, otoyol ve tünel ücretleri, HGS ve OGS ile ödenir.

HGS, hızlı geçiş sistemi olarak adlandırılır. OGS ise otomatik geçiş sistemidir. Otomatik geçiş sistemi sayesinde gişelerde kuyruk oluşmadan geçiş sağlanabilir. Gişelerde bulunan antenler tarafından araçta bulunan etiketler algılanır. Bu etikete bağlı olan hesaptan para tahsili yapılır.

İstanbul’da bulunan boğaz köprülerinde, HGS ve OGS sistemi kullanılır. HGS sisteminde ücret tahsilatı daha hızlı bir şekilde yapılır. Böylece uzun süreler beklemeye gerek kalmadan ücretler tahsil edilir.

2023 Otoyol Geçiş Ücretleri Ne Kadar?

2023 otoyol geçiş ücretlerinin miktarı, araç türüne göre değişim gösterir. Ücretler, HGS ya da OGS gişelerinden tahsil edilir. Kaçak geçiş ödemeleri sonradan online olarak yapılabilir. Ücretler, Karayolları Genel Müdürlüğü ya da işletici firma tarafından belirlenir.

Ücretler, KDV eklenerek hesaplanır. Bazı köprülere ağır tonajlı araçların girmesi yasaktır. Bu nedenle sürücülerin trafiğe çıkmadan önce hangi yolları kullanabileceğini bilmesinde fayda vardır.

Otoyollar, köprüler, tüneller; bazen trafiğe kapalı olabilir. Bunun nedeni yapılacak bakım ve onarım olabilir. Trafiğe çıkmadan evvel yolların durumuna da bakılmalıdır. 

2023 İstanbul-Ankara Otoyol Ücreti Ne Kadar?

2023 İstanbul-Ankara otoyol ücreti şu şekilde uygulanır:

İstanbul Çamlıca gişeleri ile Ankara Akıncı gişeleri arasında:

 • 1. sınıf araçlar (otomobiller): 47 TL
 • 2. sınıfta yer alan minibüs vb. araçlar: 54 TL
 • Yolcu otobüsleri ve diğer üçüncü sınıf araçlar 72,75 TL
 • Kamyon gibi 4. sınıfta yer alan araçlar 93,50 TL
 • Dingil sayısı 6’dan çok olan 5.sınıf araçlar 112,25 TL
 • Altıncı sınıf kategorisinde yer alan motosikletler 18,75 TL

İstanbul-Ankara Otoyolu’nun işletmesi Karayolları Genel Müdürlüğüne aittir.

2023 İstanbul-İzmir Otoyol Ücretleri Ne Kadardır?

2023 İstanbul-İzmir otoyol ücretleri, 321-1456 TL arasındadır. Alınan ücretler şu şekilde sıralanabilir:

 • Motosikletler 321 TL
 • Binek otomobiller 459 TL
 • Hafif ticari araçlar 733 TL
 • 3 akslı yolcu otobüsleri 871 TL
 • 4-5 akslı kamyonlar 1155 TL
 • 6 ve üzeri akslı olan ağır tonajlı kamyonlar, tırlar için 1456 TL

Otoyolda, Bursa Kuzey ve Manisa Turgutlu gişeleri yer alır. Bu gişelerden çıkış yapıldığı takdirde daha düşük ücret uygulanır.

2023 İstanbul Köprü Ücretleri Ne Kadardır?

2023 İstanbul köprü ücretleri miktarı, köprülere göre değişim gösterir. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde ve Osmangazi Köprüsü’nde geçiş ücretleri farklıdır.

1 Ocak 2023 tarihi itibarıyla yapılan değişiklik sonrasında tek yönlü geçiş için ücret alınmaya başlanmıştır. Önceden ilk geçiş sırasında dönüş ücretinin tahsilatı da yapılıyordu. Ancak bu uygulama, yapılan düzenleme ile kaldırıldı.

2023 Yılı İçin 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Geçiş Ücreti

2023 yılı için 15 Temmuz Şehitler Köprüsü geçiş ücreti şu şekilde uygulanır:

 • Otomobiller için alınan ücret 8,25 TL
 • Hafif ticari araçlar için uygulanan ücret 10,75 TL
 • Motosikletler için uygulanan ücret 3,25 TL

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden yolcu otobüsü, kamyon gibi araçların geçişi yasaktır. Tırlar ve benzer yapıda olan araçlar da bu köprüden geçemez. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün geçiş ücreti de 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile aynıdır.

2023 Yılı İçin Yavuz Sultan Selim Köprüsü Geçiş Ücreti

2023 yılı için Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçiş ücreti, otomobiller için 19 TL’dir. Hafif ticari araçlar, bu köprüden geçmek için 25 TL ödeme yapar. 3 akslı araçların ödemesi gereken tutar 46,5 TL’dir. 4-5 aksı olan kamyon tipi araçlar için ödenecek ücret 118,5 TL’dir.

2023 köprü, otoyol ve tünel ücretleri, 6 ve daha fazla aksı olan araçlar için Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde 147,5 TL seviyesindedir. Motosiklet ile Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçmek için 13 TL ödeme yapılmalıdır.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İstanbul’un üçüncü köprüsüdür. Bu köprü, büyük araçlar nedeniyle trafiğin tıkanmasını önlemek maksadıyla yapılmıştır.

2023 Yılı İçin Osmangazi Köprüsü Geçiş Ücreti

2023 yılı için Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti şöyledir:

 • Otomobiller için ödenmesi gereken tutar 184,50 TL
 • Motosikletler için ödenmesi gereken tutar 129 TL
 • Minibüsler için ödenmesi gereken tutar 295 TL
 • Yolcu otobüsleri için ödenmesi gereken tutar 350 TL
 • Kamyonlar için ödenecek tutar 464,50 TL
 • Tırlar için ödenecek tutar 585,50 TL

2023 Yılı İçin Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti; HGS, OGS ile ödenebilir.

2023 Avrasya Tüneli Geçiş Ücreti Ne Kadar?

Avrasya Tüneli geçiş ücreti, gündüz ve gece olacak şekilde ayrı ayrı ödenir. Avrasya Tüneli’nden araba ile geçmek için 53 TL ödeme yapmak gerekir. Minibüsler için ödenmesi gereken tutar 79,50 TL’dir.

Gece tarifesi söz konusu olduğunda ücretler, yüzde 50 daha indirimlidir. Gece tarifesinde otomobiller için 26,5 TL ödeme yapılır. Minibüsler için ödenen tutar, 39,75 TL’dir.

2023 Çanakkale Köprüsü Geçiş Ücreti Ne Kadar?

Çanakkale Köprüsü geçiş ücreti, otomobiller için 200 TL olarak ödenir. Minibüsler için 250 TL tutarında ücret alınır. Yolcu otobüslerinin ödemesi gereken ücret tutarı 450 TL’dir.

Kamyonlar, 500 TL tutarında ödeme yapar. Tırlardan 950 TL olacak şekilde ücret alınır. Çanakkale Köprüsü’nden geçecek motosikletler adına 50 TL ödeme yapılır.

Köprü ve Otoyol Ücretini Ödemek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Köprü ve otoyol ücretini ödemek için yapılması gereken HGS kullanmaktır. HGS’si bulunmayan araçlar için bilet ile ödeme yapılabilir. Geçişlerde OGS sistemi de kullanılır. OGS almak için bankalara ya da PTT şubelerine başvuru yapılabilir.

Köprü Radar Cezası Sorgula : https://www.ssk.biz.tr/radar-cezasi-sorgulama/

Köprü ve Otoyollardan Kaçak Geçiş Ücretleri Nasıl Ödenir?

Köprü ve otoyollardan kaçak geçiş ücretleri, internet bankacılığı üzerinden ödenebilir. Bunun yanı sıra mobil bankacılık üzerinden de ödeme yapılabilir. Ziraat Bankası internet şubesi üzerinden ödeme yapmak için ziraatbank.com.tr adresine girmek gerekir.

Köprü ve Otoyollardan Kaçak Geçiş Nasıl Sorgulanır?

Köprü ve otoyollardan kaçak geçiş sorgulama işlemi, Karayolları Genel Müdürlüğü sitesi üzerinden yapılabilir. Bunun için https://webihlaltakip.kgm.gov.tr/ adresine giriş yapılması gerekir. Buradan plaka ve doğrulama kodu yazılarak sorgulama yapılabilir.

Plaka bilgisi girildikten sonra “Sorgula” yazan alana tıklanmalıdır.

Trafik Cezası Öde : https://www.ssk.biz.tr/trafik-cezasi-yapilandirma/

2023 köprü, otoyol ve tünel ücretlerinin zamanında ödenmemesi halinde geçiş ücretinin dört katına denk gelecek şekilde ceza ödemesi yapılır.

Kaynaklar;

KGM Resmi Bilgileri için TIKLAYINIZ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.