emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

H Sınıfı Ehliyet

H Sınıfı Ehliyet
16.01.2017

Normalde 9 adet olan ehliyet sınıfları artık A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, DE, M, F, G, K olmak üzere 16 adet oldu. Ehliyetini daha önceden almış olan sürücülerin 2016 yılı itibariyle ehliyetlerini yeniletmeleri ile birlikte ömürlük ehliyet düzeni geride kaldı. Ayrıca otomatik vitesli araç kullanacağını sunan adaylar eğitimlerini buna göre alacak olup direksiyon sınavında da otomatik vitesli araç ile sınava girecek. Ehliyetini bu şekilde almış olan sürücüler, ehliyetleri ile manuel araç kullanamayacaklar. Direksiyon sınavı süreleri uzatılmış olup, sınav süresine 5 dakika daha eklendi. Adaylara 2 kez stop etme hakkı tanındı. H sınıfı ehliyet, engellilerin engel sınıfına göre aldıkları sürücü belgesidir.

Yeni yönetmeliğe göre H sınıfı kaldırılmış olup engellilerin yalnızca A veya B sınıfı olarak ehliyetlerini almaları gerekir. Bunun için sağlık kurulu raporlarını yenilemelidirler. Adayların 17 yaşını bitirmiş ve 18 yaşından gün almış olması gereklidir.

Mevcut H Sınıfı Ehliyetlerin Yenilenmesi

1 Ocak 2016 tarihi itibariyle H sınıfı ehliyetler artık kalktı. Fakat H sınıfı ehliyetlerini daha önceden almış olan sürücülerin belgelerini değiştirmesi yeterli olacaktır. 2021 yılı gelmeden mevcut ehliyetlerin yenilenmesi gerekir.

H Sınıfı Ehliyet Direksiyon Sınavı

Sürücü adayları H sınıfı ehliyetlerini kendi engel durumuna göre alırlar. Özel tertibatlı geliştirilmiş araçlar ile çalışıp sınavlarını yine bu araçlar ile olurlar. Sınav uygulamalarını yapan personeller de görevlerini adayların engel durumlarına göre alıp, özelleştirilmiş olarak eğitimlerini tamamlamaktadırlar.

Kimler H Sınıfı Ehliyet Alabilir?

Bilindiği üzere bu yıldan itibaren H sınıfı ehliyet artık kullanılmayacaktır. H sınıfı ehliyet yerine, kişilere A veya B sınıfı ehliyet verilecek. Yeni ehliyetlerin alımı da kişilerin hastaneden almış oldukları sağlık kurulu raporu ile gerçekleşecektir. Bunun için Trafik Şube Müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir.

Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama

Kural ihlali yapanlara ceza puanı işlenerek, 2016 yılıyla birlikte bütün sürücü adayları 2 yıl boyunca stajyer ehliyet sahibi olacak; 1 yılda 50 ceza puanı alanların stajyer ehliyetleri geçersiz sayılacak,  75 puana ulaşan kişilerin ise ehliyetlerini kaybetmesi söz konusu olacaktır. Ceza puanının yanı sıra hız kurallarına uymayan, alkollü araç kullandığı tespit edilen, 3 defa kırmızı ışıkta geçen sürücülerin de stajyer ehliyetleri iptal edilecek.

Sistemin beraberinde getirmiş olduğu yeni kurallar doğrultusunda sürücü belgesi almak isteyen kişiler ile kurslara müracaatının yoğunlaşması da, bilinçli sürücüleri beraberinde getirmiştir. Sürücü adayının ehliyetinin iptal edilmesi durumunda psikolojik durumunun tespiti için testten(Psikoteknik testi) geçecek, iyi olduğuna dair belgesini aldığı takdirde aday sürücü kursuna tekrar müracaat ederek yeniden ehliyet alabilecektir.

Stajyer Ehliyetin İptal Olmasına Neden Olan İhlaller ve Ceza

H sınıfı ehliyet hakkındaki bilgiler böyledir. Ceza puanını sorgulamak isteyen sürücü adayları E-Devlet resmi devlet internet sitesi üzerinden sorgulamalarını yapılabilmektedir. Bir başka yol olarak Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online internet sitesi ile sorgulama yapmaktır. Bağlantılara tıklayarak, bilgilerinizi girdiğiniz takdirde ceza puanınızı öğrenebilirsiniz.

E-devlet Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

EGM Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama için TIKLAYINIZ!

Yorumlar

  1. Erkan dedi ki:

    Yüzde 46 engel raporum var. Sol diz kapağım 2007 de kırıldı. Halen platin takılı. Denriyaj kullanamıyorum. Yüzde 6 oranında bir engel teşkil ediyor.iş için aldığım raporuma H sınıfı ehliyet ibaresi alabilir miyim? Sol diz kapağı kırığı ortopediye girer mi? Bunun için öncelikle nereye başvurmam lazım? Teşekkürler