Trafik

Araç Ceza Sorgulama

Araç Ceza Sorgulama

Günümüzde insanların çoğu yoğun iş temposu dolayısıyla yaşamlarını ev ve iş arasında sınırlandırmakta, kendilerine vakit ayırmayı bırakın çoğu önemli işlerini gerçekleştirmek için bile vakit bulamamaktadırlar. Özellikle kamu işlemleri aksatılmaması gereken işler arasındadır. Neyse ki gelişen internet teknolojisi bizlere çoğu işlemi internet üzerinden gerçekleştirme olanağı sunmaktadır. Hatta işlemler eski yöntemlere göre internet sayesinde daha hızlı yapılabilmektedir. Bu işlemlerden bir tanesi te araç ceza sorgulama işlemidir.

Araç plakası yazılmış olan, motorlu taşıtlar vergisi, radara yakalanan,trafik cezaları ve  ödenmiş-ödenmemiş tüm cezaları araç ceza sorgulama işlemiyle rahatlıkla görebilirsiniz. Öyle ki günümüzde mobese kameraları trafik cezaları gördüğü zaman plakaya ceza gönderdiği için cezadan haberiniz olmayabilir. Belirli aralıklarla araç cezası sorgulama sisteminden plakanıza ait herhangi bir ceza bulunup bulunmadığını kontrol etmelisiniz. Talepler doğrultusunda kurumların online işlem olanakları borç takibi yaparak önleminizi buna göre almanızı sağlamaktadır. Bu sistemde araçlarınızın cezalarını görebildiğiniz gibi ödeme işlemlerini de yapabilirsiniz. Böylece online işlemler sayesinde insanlar yerlerinden bile kalkmadan birkaç saniyede bu tür sorgulama işlerini gerçekleştirebilirler. Araç ceza sorgulama işlemi ikinci el araç satın alma işleminde de devreye girerek sizlere büyük katkı sağlamaktadır. Şöyle ki alınacak aracın çalıntı olup olmadığı ya da araca ait vergi borcu veya trafik cezası durumları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Yazımızın devamında sizler için bu işlemin nasıl gerçekleştirildiğini paylaşacağız.

Araç Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç ceza sorgulama işlemini Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi web sitesinde bulunan İnternet Vergi Dairesi sistemi sayesinde hiçbir şifreye ihtiyacınız olmadan anında gerçekleştirebilirsiniz. Tabi öncelikle yazımızın sonunda sizlerle paylaştığımız linke tıklamanız gerekmektedir. Linke tıkladıktan sonra karşınıza gelen sayfa sizden plaka bilgisini girmenizi, ardından da özel plaka durumunuzu “Evet” ya da “Hayır” olarak seçmenizi isteyecektir. Daha sonra T.C kimlik numaranızı veya vergi kimlik numaranızı ve tescil tarihini de ilgili kısımara girmeniz gerekmektedir. Unutmayın T.C kimlik numaranız ya da vergi kimlik numaranızdan yalnızca birisini girmeniz yeterli olacaktır. Bu bilgileri doldururken daha sonrasında bir hata ile karşılaşmamak için bilgilerinizi sayfanın aşağı kısmında kırmızı ile yazılmış olan kısımlara göre doldurmanız sizin yararınıza olacaktır. Son olarak yazdığınız bilgilerin doğrulunu kontrol ettikten sonra “Tamam” butonuna tıklayınız.

aaa

Bu adımları takip ederek araç ceza sorgulama işleminizi tamamlamış olursunuz.

Araç Ceza Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir