SGK

Staj ve Çıraklık Süreleri Emeklilikten Sayılır mı ?

Değerli okurlarımız uzun zamandır gündeme gelen ve son zamanlarda işe giriş tarihinin de SGK sisteminde staj başlangıç tarihine çekilmesi ile birlikte staj/çıraklık sürelerinin emekliliğe etkisinin ne olduğu merak konusu olmuştur. Bu yazımızda Staj/Çıraklık sürelerinin emeklilikten sayılıyor mu? Staj süresi borçlanılabilinir mi? sorularına açıklık getireceğiz.


Staj/Çıraklık Sgk Numarası ve Sgk Giriş Tarihi Nedir ?

Çıraklık Eğitim Merkezlerinde,  Meslek Liselerinde MYO yada Teknik Üniversitelerce  zorunlu staj dönemlerinde , öğrencilere SGK girişlerinden dolayı bir Sigorta Numarası verilir. SGK giriş tarihi de bu numarayla birlikte oluşur. Bu alınan numara tüm çalışma süresince kullanılır. Sigorta başlangıcı ve numarası olmasına rağmen Staj ve Çıraklık zamanlarına ait prim gözükmez.

Staj/Çıraklık Dönemlerinde Neden Prim Gözükmez

Okullar ve Çıraklık Eğitim Merkezleri Staja bağlı çalışmalarda sadece ‘’Kısa Vadeli Sigorta Kollarından’’ prim ödemektedir. Bu primler Staj yapan öğrencinin; staj süresinde iş kazasına uğraması  veya yaptığı işten dolayı hastalanırsa tedavi giderlerinin karşılanmasını, ayrıca raporlu olduğu dönemlerde iş göremezlik geliri almasını sağlar. Staj /Çıraklık sigortalık türünde malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi yatmaz. Bu nedenle de bu dönemlerde SGK Hizmet Dökümlerinde Prim gün ve PEK tutarı gözükmez.

Staj Süreleri Emeklilikten Sayılır mı ?

Staj/Çıraklık sürelerindeki sigortalılık, emeklilik günü hesabına dahil edilmez. Bunun sebebi staja tabi çalışmalarda okullar yada çıraklık eğitim merkezleri sadece kısa vadeli sigorta kollarından primi yatırıp, emeklilik hesabında dikkate alınan malullük,yaşlılık ve ölüm sigorta primini ödememesinden kaynaklanır.

Staj İlk Giriş Tarihi Emeklilikte Başlangıç Tarihi Sayılıyor mu ?

Stajyerlik ve çıraklık kapsamındaki sigorta giriş tarihleri ilk sigorta başlangıcı sayılmaz ve sigortalılık süresi hesaplanırken bu başlangıç kabul edilmez. Dolayısıyla Emeklilikte başlangıç sigortalılık süresinin hesabında dikkate alınmaz.

Staj Süreleri Borçlanılabilir mi ?

Eğitim ve Öğretim kapsamında sadece ‘’Sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık öğrenim süreleri,  avukatlık stajını yapanların normal staj süreleri, hekimlerin fahrî asistanlıkta geçen süreleri’’ borçlanılacak süreler kapsamındadır. Diğer mesleklerle ile ilgili staj ve çıraklık sürelerinin borçlanılması mevcut yasalarla mümkün değildir.

Doğum Borçlanması İçin Staj Giriş Tarihi Kabul Edilir mi ?

Kadınların doğum borçlanması yapabilmeleri için çocukların ilk sigorta giriş tarihinden sonra doğmuş olması gerekmektedir.Doğum borçlanmasında doğumdan önceki sigorta girişinin kısa vadeli sigorta kolları girişi olması da yeterli olmaktadır. Bu nedenle staj sigorta girişinden sonra doğan çocuklar için doğum borçlanması yapılabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı