ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Çıraklık ve Staj Sureleri Emeklilikten Sayılır Mı?

Çıraklık ve Staj Sureleri Emeklilikten Sayılır Mı?
SGK
15.09.2020

Çıraklık ve staj süreleri emeklilikten sayılır mı ? üniversite eğitimlerini tamamlayan ya da tamamlamaya yakın olan kişiler çalışma hayatlarına tam manası ile atılmadan evvel çoğu zaman staj yapmaktadır. Bu kişiler stajyer olarak geçirdikleri zaman boyunca staj yaptığı firma tarafından bu kişilere sigorta yapılması zorunluluğu bulunmaktadır. Fakat bu genel bir sigorta değildir. Staj sigortası olarak bilinen bu sigorta stajyerlerin meslek hastalıkları ya da iş kazaları gibi sorunlar yaşanmasına ihtimaline karşı yapılmaktadır. Staj sigortasının temel mantığı bu yönde işlemektedir. Yani staj sigortası kapsamında emeklilik için prim ödenmemesi durumu bulunduğu ele alındığında staj süreleri emeklilikten sayılmamaktadır.

Emeklilik hesabı yapan kişiler dolayısıyla sigorta başlangıçlarını stajyer olarak staj sigortası kapsamında çalıştığı dönemi esas alarak hesaplama yaptıkları takdirde ulaşacakları sonuç doğru bir sonuç olmayacaktır. Zira staj süresinin emeklilikle bir alakası yoktur.

Staj Süresi Ne Kadardır?

Lisans eğitimin süresi boyunca öğrencilerin yapması gereken staj süresi toplamda 60 iş günü olmaktadır. Bu 60 iş gününün içerisindeki 30 iş günü genel staj olarak nitelendirilirken geriye kalan 30 iş günü sürecek olan staj ise mesleki staj şeklinde gerçekleştirmiş. Staj Komisyonu tarafından onay gelmesi durumunda öğrenciler hem mesleki stajını hem de genel stajını aynı firma bünyesinde gerçekleştirebilir. Fakat mesleki staj ve genel staj aynı birimde yapılmamalıdır. Yani kişiler hem mesleki stajını hem de genel stajını aynı firma üzerinde tamamlayacaksa mesleki stajını farklı bir departmanda, genel stajını ise farklı bir departmanda yapmalıdır.

4500 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir, Maaşı Ne Kadar?

Staj/Çıraklık Sgk Numarası ve Sgk Giriş Tarihi Nedir ?

Çıraklık Eğitim Merkezlerinde,  Meslek Liselerinde MYO yada Teknik Üniversitelerce  zorunlu staj dönemlerinde , öğrencilere SGK girişlerinden dolayı bir Sigorta Numarası verilir. SGK giriş tarihi de bu numarayla birlikte oluşur. Bu alınan numara tüm çalışma süresince kullanılır. Sigorta başlangıcı ve numarası olmasına rağmen Staj ve Çıraklık zamanlarına ait prim gözükmez.

Staj/Çıraklık Dönemlerinde Neden Prim Gözükmez

Okullar ve Çıraklık Eğitim Merkezleri Staja bağlı çalışmalarda sadece ‘’Kısa Vadeli Sigorta Kollarından’’ prim ödemektedir. Bu primler Staj yapan öğrencinin; staj süresinde iş kazasına uğraması  veya yaptığı işten dolayı hastalanırsa tedavi giderlerinin karşılanmasını, ayrıca raporlu olduğu dönemlerde iş göremezlik geliri almasını sağlar. Staj /Çıraklık sigortalık türünde malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi yatmaz. Bu nedenle de bu dönemlerde SGK Hizmet Dökümlerinde Prim gün ve PEK tutarı gözükmez.

Staj Süreleri Emeklilikten Sayılır mı ?

Staj/Çıraklık sürelerindeki sigortalılık, emeklilik günü hesabına dahil edilmez. Bunun sebebi staja tabi çalışmalarda okullar yada çıraklık eğitim merkezleri sadece kısa vadeli sigorta kollarından primi yatırıp, emeklilik hesabında dikkate alınan malullük,yaşlılık ve ölüm sigorta primini ödememesinden kaynaklanır.

Birikmiş Emekli Maaşı Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Staj İlk Giriş Tarihi Emeklilikte Başlangıç Tarihi Sayılıyor mu ?

Stajyerlik ve çıraklık kapsamındaki sigorta giriş tarihleri ilk sigorta başlangıcı sayılmaz ve sigortalılık süresi hesaplanırken bu başlangıç kabul edilmez. Dolayısıyla Emeklilikte başlangıç sigortalılık süresinin hesabında dikkate alınmaz.

Staj Süreleri Borçlanılabilir mi ?

Eğitim ve Öğretim kapsamında sadece ‘’Sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık öğrenim süreleri,  avukatlık stajını yapanların normal staj süreleri, hekimlerin fahrî asistanlıkta geçen süreleri’’ borçlanılacak süreler kapsamındadır. Diğer mesleklerle ile ilgili staj ve çıraklık sürelerinin borçlanılması mevcut yasalarla mümkün değildir.

Doğum Borçlanması İçin Staj Giriş Tarihi Kabul Edilir mi ?

Kadınların doğum borçlanması yapabilmeleri için çocukların ilk sigorta giriş tarihinden sonra doğmuş olması gerekmektedir.Doğum borçlanmasında doğumdan önceki sigorta girişinin kısa vadeli sigorta kolları girişi olması da yeterli olmaktadır. Bu nedenle staj sigorta girişinden sonra doğan çocuklar için doğum borçlanması yapılabilmektedir.

Çıraklık Sigortası Kapsamında Emeklilik Primi Ödenir Mi?

Çıraklık sigortası kapsamında çırak olarak faaliyet yürüten kişiler için çıraklık sigortasının emeklilikten sayılmadığı bilmesi gerekmektedir. Tıpkı staj sigortası gibi çıraklık sigortası da içeriğinde emeklilik primi ödenmesini barındırmaz. Dolayısıyla çıraklık süresinin emeklilikten sayılması ya da emeklilik başlangıcı sayılması gibi bir durum söz konusu değildir. Çıraklık sigortasının emeklilikten sayılabilmesi için yasa değişikliğine gidilmesi gerekmektedir. 2019 yılında bu konu gündeme gelmiştir. Fakat bu konu hakkında meclise sunulan yarın teklif ise reddedilmiştir. Dolayısıyla hem çıraklık hem de stajyerlik dönemlerinin emekliliğe dahil olması için yasa değişikliğinden başka çözüm bulunmamaktadır. Yasalar üzerinde gerekli değişiklikler yapılması durumunda ise stajyerlik ve çıraklık dönemi emeklilikten sayılabilir.

Emeklilik Yaş Tablosu Erkek / Kadın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.