• 15 Yıl ve 3600 Gün İle Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır?


  Kıdem tazminatı işçilerin çalıştıkları işyerinden belli bir süre sonra ayrılmaları durumunda toplu bir şekilde aldıkları tazminata verilen isimdir. Bu tazminatı alabilmek için bir takım şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Normal şartlarda çalışan bir işçi kıdem tazminatı alabilmek için kendi isteğiyle işten ayrılmaması gerekmektedir. Yani işçi kendi isteğiyle işten ayrılırsa kıdem tazminatı hakkı bulunmamaktadır. Fakat 15 yıl ve 3600 gün şartını sağlayan işçilere kıdem tazminatı ödenmektedir. 15 Yıl ve 3600 gün ile kıdem tazminatı nasıl alınır konusunda bilinmesi gereken hususların başında burada verilen bilgi gelmektedir. Kıdem tazminatı 1475 sayılı İş Kanununa göre düzenlenmiştir.


  15 Yıl ve 3600 Gün İle Kıdem Tazminatı Alma Şartları

  1475 sayılı kanunun 14.maddesine dayanarak SGK’dan yazı almak suretiyle istifa eden çalışanlara kıdem tazminatı ödenip ödenmeyeceği hususunda dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı çalışanların ilk işe giriş tarihleridir. 15 yılı ve 3600 gün şartını sağlayan kişilerden kıdem tazminatı almaya hak kazanan kişilerin ilk işe giriş tarihlerinin 08.09.1999’dan önce olması gerekmektedir. Kıdem tazminatı nasıl alınır sorusunun ilk şartı 15 yıl ve 3600 gün şartının sağlanmasıdır. Belirtilen tarihten önce işe başlayan kişilerin emeklilik için gerekli olan sigortalılık süresini ve sigortalı gün sayısını tamamlayarak yaşı beklemeleri durumunda kıdem tazminatı ödemesi yapılmaktadır. Kişilerin bu gün sayısını tek bir işyerinde tamamlama gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Fakat kıdem tazminatı için son işyerindeki çalışma süresine karşılık gelen değer baz alınmaktadır.

  Kıdem tazminatı almak için 15 yıl ve 3600 gün şartını sağlayarak yararlanmak isteyen kişiler için bir başka şartı daha sağlama zorunluluğu bulunmaktadır. Bu şart söz konusu kişilerin aynı işverene bağlı olarak en az 1 yıl çalışmasıdır. Kıdem tazminatı nasıl alınır sorusunun cevabında bu şart önemli bir ayrıntıdır. Ayrıca 15 yıl ve 3600 gün şartıyla kıdem tazminatı alan ve iş akdi sonlanan sigortalı kişiler için ihbar süresi şartı aranmamaktadır. Söz konusu durum bu nedenden dolayı işten ayrılan kişilerin bildirim süresi kadar çalışması gerekmemektedir. Ayrıca ihbar tazminatı da söz konusu olmamaktadır.

  Kıdem Tazminatı ve İşe Giriş Tarihi Arasındaki İlişki

  Kıdem tazminatı alabilmek için gereken şartların bir kısmı yukarıda ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Fakat yazımızın bu bölümüne kadar verilen bilgiler 08.09.1999 tarihinden önce işe giren kişiler için geçerlidir. Farklı tarihlerde işe giren kişiler için ise daha farklı şartların sağlanması istenmektedir.

  Ülkemizde uygulanan emeklilik sistemi bazen köklü şekilde değiştirilmektedir. Bu değişimlerden bir tanesi 08.09.1999 yılında bir diğeri ise 30.04.2008 tarihinde yapılmıştır. Dolayısıyla işe giriş tarihlerinde bu değişimler dikkate alınmakta ve kişilerin bağlı bulundukları şartlar söz konusu tarihlere göre belirlenmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Kıdem Tazminatı ve Yasa Değişiklikleri

  Yukarıda verilen bilgiler ışığında 08.09.1999 ile 30.04.2008 tarihinde ilk defa işe giren kişilerin kıdem tazminatı alabilmesi için gereken şartlar çok daha farklıdır. Bu tarihlerde işe giren kişilerin 15 yıl ve 3600 günü tamamlaması kıdem tazminatını alması için yeterli değildir. Çünkü söz konusu tarihlerde ilk defa işe girenler değiştirilen yasanın belirlemiş olduğu şartlara bağlıdırlar. Bu tarihlerde işe giren kişiler buna bağlı olarak kıdem tazminatı almak istediklerinde sigorta yılına bakılmadan 7000 prim gününü tamamlamalıdır. Bunun dışında ise 4500 prim günü ve 25 yıl sigortalılık süresini tamamlayarak emekli olmak için yaşı beklemek üzere SGK’ya yazı yazarak istifa edilmesi durumunda kıdem tazminatı almaya hak kazanmaktadır. Kıdem tazminatı nasıl alınır sorusunun cevaplarından bir tanesi de bu şekildedir. Dolasıyla bahsedilen tarihlerde işe giren kişiler kıdem tazminatı alabilmek için bu şartları sağlaması gerekmektedir.

  Emeklilik yasasının köklü olarak değiştiği tarihlerden bir tanesi de 30.04.2008’dir. Bu tarihten sonra ilk defa işe giren kişilerin kıdem tazminatı alabilmesi için ise 25 yıl sigortalılık ve 5400 prim gününü tamamlayarak emekli olmak için yaşı beklemek üzere SGK’ya yazı yazarak istifa edilmesi gerekmektedir. Bu durumda kişiler kıdem tazminatı almaya hak kazanmaktadır.

  15 Yıl ve 3600 gün ile kıdem tazminatı nasıl alınır konusunda işverenlerin merak ettiği bir husus bulunmaktadır. Söz konusu şartı sağlayarak kıdem tazminatı alan kişilerin başka bir yerde çalışıp çalışamayacağı konusu merak edilmektedir. Burada belirtilen şartları sağlayarak kıdem tazminatı alan kişilerin başka bir yerde çalışması mahkemelik olmuştur. Bu noktada son karar Yargıtay tarafından verilmiş ve yüksek mahkeme kişilerin farklı bir yerde çalışmasının kötü niyet olarak değerlendirilemeyeceğini belirterek bu kişilerin farklı bir yerde çalışmasının önünü açmıştır. Bundan dolayı da işverenlerin kıdem tazminatının iadesini talep etme haklarının olmadığı da belirtilmiştir.

  15 Yıl ve 3600 Gün İle Birden Fazla Kıdem Tazminatı Almak

  15 yıl ve 3600 gün şartını sağlayarak kıdem tazminatı alan kişilerin yeni bir işyerinde çalışmalarının önünde engel bulunmaması yeni bir durumu meydana getirmektedir. Kıdem tazminatı nasıl alınır 2018 konusundaki ilginç durum nedeniyle kişilerin birden fazla kıdem tazminatı alması mümkündür. Daha önce kıdem tazminatı alan ve 15 yıl 3600 gün şartını sağlayan kişiler bir işyerinde 1 yıl çalıştıktan sonra yeniden kıdem tazminatı talep edebilmektedir ve işverenin bunu ödemesi zorunludur. Bu şartları sağlayan kişilerin birçok kez kıdem tazminatı almalarının önünde engel bulunmamaktadır.

  İhbar Tazminatı Hesaplama

  Kıdem Tazminatı Hesaplama

  Ne Zaman Emekli Olabilirim Hesaplama  tıkla sorunu sor

  15 Yıl ve 3600 Gün İle Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. aynur tokgöz dedi ki:

   merhabala
   03.12.1999 girişliyim. kıdem tazminatı alabilirmiyim işten ayrılmak istesem. yada 4.500 günden çıkışımı verip kıdem alabilirmiyim. 4500
   ayrılırsam emekliliğe çok farkı olurmu.konu hakkında bilgi alabilirmiyim.

   Teşekkürler

  2. Hediye dedi ki:

   Merhaba1988 yılında işe giriş tarihim bir müddet çalıştıktan sonra evlendim ve işten ayrıldım.2 çocuktan sonra tekrar işe başladım şu anda 2000 gün pirim var 2çocuk borşlanması yaparsam 3600 günü tamamlarsam kaç yaşında emekli olurum.yada emekli olmam için kaç pirim günü gerekir.emeklilik yaşım normalde 45 görünüyor 47 yaşındayım .teşekkür ederim.

  Sorunuzu Yazın