emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Gerçek Meslek Kodunun Bildirilmemesi Hak Kaybı Yaratır mı?

Gerçek Meslek Kodunun Bildirilmemesi Hak Kaybı Yaratır mı?

Sigortalı olarak işyerlerinde çalışanlar için olduğu kadar işverenler için de önemli olan SGK’ya meslek kodu bildirme sistemi, son yapılan düzenlemeler ile birlikte tamamen gerçek meslek kodunun bildirilmesi üzerine yapılandırıldı. Ancak konuyla ilgili gerçek meslek kodunun bildirilmemesi çalışan için hak kaybı yaratıp yaratmayacağı merak ediliyor.

Çalışan Hak Kaybına Uğramıyor

Sigortalı olarak herhangi bir işyerinde çalışanların gerçek prime esas teşkil eden kazançları, başka bir deyişle işyerinden almış oldukları gerçek ücret üzerinden brüt tutarı SGK’ya bildiriliyorsa, bu durumda işyerinde yapılan işe ait gerçek meslek kodunun yerine başka bir mesleğe ait kodun SGK’ya bildirilmesinde çalışan için hiçbir hak kaybı söz konusu olmamaktadır. Bu noktada önemli olan, çalışanın rapor alması durumunda kendisine ödenecek rapor parasının, emekli olması halinde de bağlanacak olan emekli aylığının, ölümü durumunda da hak sahiplerine bağlanacak olan dul ve yetim aylıklarının hesaplanmasında SGK’ya bildirilen meslek adı ve kodunun hiçbir önemi bulunmamakta, burada önemli olan SGK’ya bildirilen sigorta primine esas teşkil eden kazanç olmaktadır.

Ancak bu durumun halihazırda tek istisnai durumu fiili hizmet süresi zammı yani yıpranma payı olarak verilen işlerde çalışanlar için geçerli olmaktadır. Bu işlerde çalışanların gerçek ücretleri üzerinden SGK’ya bildirilseler bile fiili hizmet süresi zammından yararlanacak meslek kodlarının seçilmemesi halinde kişi fiili hizmet süresi zammından yani yıpranma payından yararlanamamaktadır.

Kötü Niyet Taşımama Halinde Düzeltme İmkânı

Fakat yıpranma payından yararlanacaklar için gözden kaçırma, dikkatsizlik ya da işyerinde yapmış olduğu iş tanımının değişmesi gibi sebeplerden ötürü oluşan ve herhangi bir kötü niyet ile yapılmamış yanlış meslek kodu bildirimleri düzeltme imkânı bulabilmektedir. Bu durumun işveren tarafından kanıtlanması, aynı şekilde çalışanın da bu durumun yanlışlık olduğunu teyit etmesi gerekmektedir. Bunun yanında genel olarak gerçek ücretleri yüksek olmalarına karşılık daha az vergi ve prim ödenmesi için düşük ücret üzerinden SGK’ya bildirimde bulunanlar adına SGK’ya kötü niyetli olarak meslek kodunu bildirmiş olmalarından ötürü birtakım idari cezalar uygulanmaktadır.

Bu yüzden meslek kodunun bildirilmesi konusunda hem çalışanların hem de işverenlerin dikkatli olması gerekmektedir. Kendisi adına SGK’ya yanlış meslek kodunun bildirildiğini fark eden sigortalı, prime esas kazanç sütununa bakarak burada belirtilen tutarları dikkate alması gerekmektedir. Sütunda yer alan kazanç tutarları, sigortalıya ödenen net ücrete değil de prime tabi olan brüt kazanç tutarına eşit olması, başka bir deyişle aylık prime esas teşkil eden brüt kazancı ile aynı tutarda olması gerekmektedir. Bu noktada yine tek istisna olarak da yüksek ücretle çalışarak aylık prime esas kazancı üst sınırı aşan kimselerin kazançları SGK’ya bildirilmemektedir.

Yanlış Meslek Kodu Nasıl Öğrenilir?

Kendisi adına bildirilen beyanların doğru olup olmadığını çalışanlar işyerlerinden isteyecekleri ödeme bordrosu ya da ücret hesap pusulası üzerinden öğrenebilirler. Aynı şekilde bu tutarı e – devlet sorgusu yaparak da öğrenmek mümkün olmaktadır. Eğer SGK’ya bu hesaplama sonucunda kendi çalışmasının düşük kazanç üzerinden bildirildiğini öğrenen kişiler, SGK müdürlüklerine başvuru yaparak ilgili ödemenin hak kaybına yol açtığını söyleyebilirler. Bu durumda doğrudan eksik bildirim yapılan sürelerin temini için iş mahkemesine başvuru yapmak da mümkündür. Eğer doğrudan mahkemeye gidilecekse, bu durumda iş davalarında sık görülen arabulucuya gitmeye gerek bulunmamaktadır. Doğrudan mahkemeye başvurmak yeterli olmaktadır. Son çıkarılan yasa kapsamında meslek kodunun yanlış bildirilmesi işyeri sahiplerine büyük idari cezalar ön gördüğü için meslek kodlarının yanlışlığı artık mahkemeye gitmeden dahi çözüme kavuşturulabilecektir.

SGK İş Kazası Hastalığı ve Ölüm Aylıklarında ki Zaman Aşımı

SGK Borcu Yoktur Belgesi (Yazısı), Nereden ve Nasıl Alınır?

TC İle SGK Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.