emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

SGK İş Yeri Şifre Alma İşlemleri Nasıl Yapılır?

SGK İş Yeri Şifre Alma İşlemleri Nasıl Yapılır?
SGK
21.07.2018

İşverenler işçileri çalıştırdıkları iş yerine ait işçi prim belgeleri internet üzerinden verebilmek için bildirge şifresi almaktadır. İş yerine ait olan bu şifre ile SSK’lı sigortalı çalışanların gerek prim gerekse gün sayılarını belirtmektedir. İşverenin bu belgeleri göndermeleri için ilk olarak iş yeri dosyası açtırması gereklidir. E- SGK sistemine giriş için ise SGK şifresi almaları şarttır. Yeni bir düzenleme olarak e- SGK uygulaması işveren ya da vekiline elden verilen şifre yerine online olarak şifre talebi fırsatı sağlamıştır. İnternet üzerinden SGK işyeri şifresi alma ile işverenler daha kolay yoldan şifre alarak uygulamayı daha etkin kullanabilmektedir.

Bu sayede sigortalıların kazanç bildirimi için iş yerlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescil dosyalarına ek olarak e-bildirge şifreleri yeterli olmaktadır. SGK tarafından otomatik olarak üretilen e- bildirge şifresi ve kodu için www.sgk.gov.tr adresinden e-SGK Şifre bölümü seçilerek iş yeri numaraları ve iş yeri şifreleri ile işçilerin sigorta girişlerini ve gün sayılarına ulaşmak mümkündür. Bilgiler ve işlemler sadece işveren ya da işveren vekili tarafından e-devlet sisteminden görüntülenebilmektedir. E-bildirge sistemine ayrıntılarıyla yer verdiğimiz bu yazıda şifre anasıl alınır ve gerekli belgeler nedir cevaplandırılmaktadır.

E-Bildirge Şifresi Nedir?

E-bildirge şifresinin alınma sebebi tahakkuk ve hizmet belgelerinin SGK’ya kayıtlı olması gerekliliğinden kaynaklanmaktadır. Daha önceden zaman kaybına yol açan elden zarf ile şifre alma yöntemi kalkarak yerine internetten alınabilecek e-bildirge şifre sistemi gelmiştir. İşverenlere kolaylık sağlayan sistem üzerinden şifre temin etmek oldukça kolay olmakta. Yaşadığımız internet çağında neredeyse her işlemi internetten yapmak mümkün hala geldi ve SGK işveren şifre için başvurular da internet ortamında kolaylıkla yapılabilir hale gelmiştir. Bu sayede SGK’ya bizzat başvuru yapılması koşulu ortadan kalkmıştır. Tescil başvurusu yapılmasının ardından gerekli olan belgeler de SGK ünitesine 7 gün içerisinde gönderilmesi gerekmektedir.

Aşamaları ile E- SGK Şifresi Nasıl Alınır?

 • İnternet üzerinden e SGK işyeri şifresi alma için ilk olarak e- SGK şifre başvurusu formunun doldurulması gerekmektedir.
 • SGK şifresi gerekli evraklar ve kullanıcı sözleşmesi ile beraber şifre başvurusu yapılmaktadır.
 • İşveren ya da işveren vekili adına düzenlenen e- SGK şifresinin tanımlanmasının ardından sgk.gov.tr adresine girilmesi gerekir.
 • E- SGK uygulaması açılır.
 • İşveren kısmında bulunan e- SGK uygulaması ve e-SGK şifre bölümüne tıklanır.
 • Ardından uygulamaya giriş kısmına tıklanır ve ekranda yer alan T.C. Kimlik numarası ve e-devlet şifresi kutucukları doldurulur ve giriş tıklanır.
 • Açılan ekranda işveren ya da vekili adına tescil edilmiş olan işyerleri için e- bildirge şifreleri liste şeklinde görüntülenmiş olacaktır.

E-SGK şifresi için Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

İşverenlerin işçilerin prim gün sayılarını ilgili SGK birimine bildirmeleri için gerekli olan e-bildirge şifresini alması için çeşitli evraklar gerekmektedir.

 • Kullanıcı şifresi ve kodu başvuru formu
 • İşveren imza sirküsü
 • İşveren ya da vekilinin kimlik fotokopisi
 • İşveren vekili tarafından e- bildirge şifresi alınacaksa noter onaylı vekaletname

E- SGK İçin Sözleşme ve Başvuru Formu Gerekli Midir?

E-bildirge şifreleri için internetten yapılan başvurularda gerekli belgeler konusundaki eski yöntem geçerliliğini korumaktadır. İnternetten yapılan şifre başvurularının ardından başvuru formları ve sözleşmeler SGK’ya gönderilecektir. Fakat bu belgelerin SGK’ya ulaşması için bizzat başvuru yerine posta veya kargo yolu ile evraklar işyerinin bağlı olduğu birime ulaştırılacaktır. Elden teslim alma durumunun sona erdiği bu sistem ile uzak illerde bulunan vatandaşlar rahata kavuşmuştur. Bu belgelerin de tesliminin ardından e-SGK şifresine internetten e- SGK diğer uygulamalar kısmından giriş yaparak elde edebilirsiniz.

E-SGK Şifresi Unutuldu İse Ne Yapılmalıdır?

Eğer e- bildirge şifresini alan işveren ya da vekili şifreyi unuttu ise e-devlet sistemi üzerinden hangi işyerine ait şifre unutulduysa görüntülemek mümkün. Eski sistemde ise e- bildirge şifresini unutan işverenin yeniden şifre alması gerekirdi. Bunun içinse SGK birimine gerekli formlar ile başvuru yapılması ön koşuldu. Böylece eski şifrenin iptali dilekçe ile gerçekleştirip yeni bir şifre almak mümkün oluyordu. Sona eren bu sistem işyerlerine ait şifrelerin sistem üzerinden görüntülenmesi ile kolaylık sağlamıştır.

E-Devlet SGK Şifresi Sorgulama

SGK işyeri şifresi alma işleminden sonra e-devlet şifresi ile iş yerlerine ait şifreler kolayca görüntülenebilmektedir. E-SGK şifre sorgulama aşamaları aşağıda verilmiştir. www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılarak Sosyal Güvenlik Kurumu bölümü açılır. E-SGK işlemleri menüsüne tıklanır. Şifre seçeneği seçilerek uygulamaya git denilir. Buradan uygulamaya giriş yapılabilir. İşveren adına tescil edilen tüm iş yerlerine ait iş yeri kodu, sicil numarası, işyeri şifresi, unvanı ve sistem şifresi görüntülenmektedir. Eğer ekranda bu bilgiler yerine kayıt yok yazısı ile karşılaşılıyorsa şifrenin adınıza tanımlanmadığı ya da tanımlamanın henüz gerçekleşmediği anlamına gelmektedir. Böyle bir sorun ile karşılaşıldığında Sosyal Güvenlik Merkezi’nde yardım alınabilir.

İş Yeri e-bildirge yetkili nasıl değiştirilir?

Eğer adına şifre alına işveren ya da işveren vekili işten ayrıldı ya da başka bir sebepten dolayı yetkili değiştiyse şifrenin yeni bir kişiye devredilmesi gerekir. İşyeri şifresinin değiştirilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu ilgili birimine dilekçe verilmelidir. Yetkilinin daha sonra yeni SGK işyeri şifresi alma için gerekli formları doldurması böylece şifre değişikliği için yeni kişi adına kayıt açılması gerekir. Bu yeni tanımlanan şifre e-devle üzerinden görüntülenmektedir.

Yorumlar

 1. HASAN ASLAN dedi ki:

  YENİ SEÇİLEN APARTMAN YÖNETİCİSİ OLARAK HANGİ BELGELERLE BİRLİKTE KULLANICI KODU VE ŞİFRE ALMAK ÜZERE NEREYE
  BAŞVURACAĞIM.

 2. Nuray Vesile SERİNKAYA dedi ki:

  hasta yaşlı bakımı için istihdam edilen kişiye ait sgk işlemlerini yürütmak amacıyla; sistem şifresi ve işyeri şifresini nasıl alabilirim. İşveren Nuray Vesile SERİNKAYA . Bilgi verebilirmisiniz