SGK

Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Nasıl Sorgulanır?

Genel Sağlık Sigortası, son yıllarda karşımıza çıkan yeni uygulamalardan birisidir. Eski adıyla Bağkur, yani isteğe bağlı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) primi yatırmayan veya eski adıyla Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK), yani işçi statüsünde çalışmanın sonucu olarak adlarına Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) primi ödenmeyen veya eski adıyla Emekli Sandığı, yani devlet memuru olarak çalışmaları karşılığında adlarına Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) primi ödenmeyen T.C. vatandaşlarının, yaşlarının 18 yaşından büyük olması ve de eş, anne, baba gibi birinci derece akraba dahil başka sigortalardan da yararlanmamaları durumunda, yaptırdıkları gelir testi sonrasında artık Genel Sağlık Sigortası Primi yatırmaları beklenmektedir. Genel Sağlık Sigortası (GSS), emeklilik primi dışında sigorta kapsamındaki kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’dan yararlanan diğer türdeki sigortalı kişilerin yararlandıkları genel sağlık hizmetlerinden yararlanmalarına olanak sağlamakta. 18 yaşın altındaki T.C. vatandaşları ise aynı hizmetlerden devlet garantisi altında ücretsiz olarak yararlanabilmekteler.


Genel Sağlık Sigortası Başvuru

Genel Sağlık Sigortası (GSS)’ye, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Müdürlüklerinden ve ilgili şubelerinden başvurmak mümkün. Gelir testi sonucunda daha önce uygulanan gelire göre ya yeşil kart alınması ve yeşil kart alabilecek özelliklere sahip olunamasa dahi yapılan gelir testi sonrasında belgelenen gelire göre Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi ödeme uygulaması; 1 Nisan itibariyle, yerini, gelir testi sonrasında ya önceki uygulamada olduğu gibi yeşil kartın alınıp Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi ödenmeden Genel Sağlık Sigortası (GSS) hizmetlerinden yararlanma ya da onun dışındaki hallerde sabit aylık 53 Türk Lirası 33 kuruşluk aylık ödemenin söz konusu olduğu iki opsiyonlu uygulamaya bıraktı.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Borç Sorgulama

Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcunun sorgulanmasına gelindiğinde, bunun birkaç şekilde yapılması mümkün. Öncelikle e-devlet şifrenizle turkiye.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaranızla sol üst menüdeki sağlanan hizmetler arasından Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) hizmetlerinin bulunduğu alt menüye ulaştığınızda orada Genel Sağlık Sigortası (GSS) için ayrılmış olan başlıktan prim borcunuzu öğrenmeniz mümkün. Yine ayrıca, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Müdürlüklerinden ve ilgili şubelerinden de bizzat başvurarak aynı sonuca ulaşılabilinir. Diğer bir şık ise Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcunun Ziraat Bankası şubelerinden sorgulanması. Sorgulama sonucu öğrenilecek borcu yine Ziraat Bankası şubelerinden T.C. kimlik numaranızla yapabilirsiniz. Bunun dışında ödemelerin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Müdürlüklerindeki veya ilgili şubelerdeki veznelere yapılmasına ise izin verilmemektedir.

Sponsorlu Bağlantılar


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı