İŞKUR

İŞKUR TYP Nedir? TYP Başvurusu Nasıl Yapılır?

TYP’nin tanımı, İŞKUR tarafından düzenlenen Toplum Yararına Programlar olarak yapılabilmektedir. İşsizliğin yoğun olması nedeniyle, belirli dönemlerde ve özellikle işsizliğin göze çarptığı yerlerde, doğrudan veya taşeron benzeri yüklenici bir firma aracılığıyla, toplum yararına bir iş ya da hizmetin işsiz kişiler tarafından yürütülmesine izin verilmesi anlamına gelmektedir. TYP, işsiz vatandaşların çalışma disiplininden uzaklaşmasını engeller. Geçici ve günlük işler dahi olsa, belirli bir gelir yardımının kapısını açar. İŞKUR programları kapsamına alınan TYP ile kişiler, iş arama sürecinde boşluk yaşamaz ve bir gelir kaynağı elde etmiş olurlar.

TYP’ye Nasıl Başvurulur?

TYP’ye başvuru yapmak için en az 6 ay süre ile İŞKUR’a kayıtlı işsiz olunması gerekmektedir. Bu sürenin tamamında İŞKUR’a kayıtlı bulunulması gerekir. İŞKUR kadı yapıldıktan sonra, dönemsel olarak açılan İŞKUR TYP eğitimleri, İŞKUR internet adresinden takip edilmelidir. İŞKUR’a kayıtlı kişiler, İŞKU merkez binalarına giderek ya da internet adresinde bulunan formu kullanarak eğitimlere kayıt yaptırmalıdır. Verilecek eğitimlere katılım sağlamayan kişiler, sisteme kaydolamazlar. Eğitimler sırasında kişilere çalışma prensipleri ve yapacakların işleri nasıl yapmaları gerektiği öğretilecektir. Bu şekilde eğitimlere katılım gerçekleştikten sonra yapılacak iş ve nerede yapılacağına dair bilgilendirmeler yapılarak, kişiler görev yerlerine dağıtılır.

TYP Katılım Şartları Nelerdir?

TYP katılımında gerekli koşullar, kişilerin işsiz olması önceliği ile birlikte şu şekilde sıralanabilir:

 • TYP programları kapsamında geçici bir iş sahibi yapılacak kişinin İŞKUR kaydının var olması, iş arama sürecinde bulunması gerekmektedir.
 • Kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.
 • Kişinin emekli olmaması, malul aylığı benzeri gelir kaynaklarının bulunmaması gerekmektedir.
 • Kişi, öğrenci olmamalıdır. Ancak bu şart, açık öğretim lise ve üniversitelerini etkilemez. Özgün olarak derse girmek zorunda olunmamalıdır.

Belirtilen koşulları sağlayan kişiler, Toplum Yararına Projeler konulu eğitimlerden geçirilir ve geçici  bir işe başlatılır. Bu işi yaptıkları süre içerisinde de hem İŞKUR, hem de kişinin kendisi iş aramaya devam etmelidir.

TYP İşlerinde Görevlendirilecek Kişiler Nasıl Seçilir?

TYP’de görevlendirilecek vatandaşların seçimi, 3 şekilde yapılabilmektedir. TYP projesinin niteliğine, yapılacak işe ve iş için alınmış ya da alınması gereken eğitime bağlı olarak kişilerin yapabileceği seçim şekilleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Noter kurası yöntemi: Hazırlanan listelerin noter huzurunda, hiçbir yandaşlık ya da kişilerin kim olduklarının önemi olmadan yapılan, hiçbir kayırmanın imkanının olmadığı seçim şeklidir.
 • Liste yöntemi: Liste hazırlanması sonucu kişilerin uygun TYP projelerine aktarılmasını kapsar.
 • %80 noter kurası, %20 liste yöntemi: Kişilerin listelenmesinin ardından noter kurasıyla seçilmesini kapsar. Bir işi yapabilecek kişiler listeye eklenir ve kişilerin sadece yapabilecekleri işler konusunda TYP programlarına dahil olmaları sağlanır.

İstihdam konusunda güçlük çekilen gruplar, ayrı bir listeye alınmaktadır. Bunlar dışında oluşturulacak ikinci bir listede ise tek sorunu iş bulamama olan kişiler yer alır. bahsedilen birinci listenin mensupları, öncelikli olarak iş yerleştirmelerine ve TYP programlarına dahil edilir. Birinci listenin başvuruları ve yerleştirilmeleri tamamlandıktan sonra ikinci listeye geçiş yapılacaktır. Bu kapsamda bahsedilen birinci listede yer alacak kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kadınlar
 • 35 yaş üzeri kişiler
 • Engelliler
 • Eski hükümlüler(yüz kızartıcı suç işlememiş olma şartı ile)
 • Terörle mücadelede maluliyet emekliliği sağlanamayacak kadar hafif yaralananlar

Belirtilen bu birinci liste, toplumsal açıdan dezavantajlı kesimi oluşturmaktadır. Bu kesim mensuplarına sağlanan iş imkanlarında daha dikkatli olunur ve yönlendirmeler daha koruyucu bir şekilde yapılır. Bu kesim mensuplarının başvuruları alındıktan sonra yerleştirme süreçleri izlenir. Yerleştirmede sorun çıkmadan listenin tamamı iş sahibi olduktan sonra ikinci listeye geçilir.

TYP Başvurusunda Sistem

TYP başvurularında kullanılan sistem, başvuru sürecinde katılımcı sayısını baz almaktadır. TYP başvuru sürecinin sona ermesi halinde yeni katılımcı alınmaz. 2017 yılı itibariyle yapılan son düzenlemeye göre, TYP katılımcılarının seçiminde, hakkaniyet ve toplumsal huzur hedeflenerek hareket edilecektir. Bu kapsamda başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre, aynı adresten yalnız 1 kişi katılabilecektir. Bu kapsamda aynı adresten birden fazla kişinin TYP sistemine katılması durumunda, farklı tarihli eğitim programlarının tercih edilmesi gerekmektedir.

Bununla birlikte Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre aynı ikamet adresinde oturanların, programa başvuru yaptıkları tarihler dikkate alınarak gelir elde edilecek işlerde çalışılması sonucunda, asgari ücretin 3 katı kadar gelir girişi sağlanması halinde, ikamet adresinde kalan hiç kimse TYP programlarına giriş yapamamaktadır. Haneye giren aylık miktarın asgari ücretin 3 katını geçmemesi gerekmektedir.

Katılımcılara Yapılan Ödemeler

Katılımcılara ödenecek miktarlar asgari ücrettir. Kişilere verilecek asgari ücret miktarı, 2.020.90 TL olacaktır. Vergi ve sosyal güvenlik prim giderleri 1.113.14 TL olacaktır. Bu giderler, İŞKUR tarafından karşılanmaktadır.

TYP Kapsamında İş Bulunabilecek Alanlar

TYP projelerinin uygulanabileceği alanlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Çevre ve sokak temizleme işleri
 • Kamusal altyapı yenileme hizmetleri
 • Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi okullarda yapılacak çevre düzenleme işleri
 • Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi okullarda bakım, onarım, boya işleri
 • Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi okullarda temizlik görevlisi çalışma alanı
 • Restorasyon işleri, tarihi ve kültürel alanların korunması
 • Ağaçlandırma işleri
 • Park düzenlemeleri ve peyzaj
 • Vadi ve dere ıslahı
 • Erozyon engelleme çalışmaları

TYP Kapsamında Sağlanan İşin Süresi

TYP projelerinde alınan işin sürekliliği en fazla 9 ay olabilmektedir. 01.01.2018 yılında imzalanan sözleşmeye göre TYP kapsamında işe giren işçilerin sözleşmelerinin uzatılamayacağına dair hüküm bulunmaktadır. Bunun yanı sıra işçinin bu şekilde çalışıyor olması halinde kadroya alınabilme ihtimali gibi durumlar söz konusu değildir.

TYP projelerinde haftalık çalışma saatleri en fazla 45 saat olabilir. Bu mesai saati, yapılacak işe göre gece veya gündüz bazında değişiklik gösterebilmektedir. Bunun yanında iş, bu saatin doldurulmasını gerektirmeyecek kadar kısa sürüyorsa, kişiye aynı anda birden fazla iş verilebilmektedir. Sabah 4 saat süre ile peyzaj işleri ile ilgilenip geri kalan sürede ağaçlandırmada çalışmak gibi, aynı gün içerisinde birden fazla görev alınabilmektedir.

TYP Sistemine Kimler Giremez?

TYP programlarından yararlanmayacak kişiler şu şekilde açıklanabilir:

 • İŞKUR tarafından düzenlenen hiçbir kurs veya programdan yararlanmamış kişi, TYP sistemine giremez. Bu şekilde yapılacak girişler için kişilerin en az 6 aydır işsiz olmaları gerekmektedir.
 • Mazeretsiz olarak TYP ile belirlenen işe gitmeyenler, bir daha programa başvuru yapamaz. Bunun yanında kendi kusuru nedeniyle programla ilişiği kesilenler de son yararlanma tarihinin üzerinden en az 24 ay geçmeden tekrar programa giriş yapamazlar.
 • TYP süresi dolanların tekrar TYP’ye başvurma hakları vardır. Ancak sunulan iş tekliflerinden en az 3 tanesini art arda reddetmesi durumunda kişi, son TYP sistem girişinin üzerinden 24 ay geçmeden tekrar başvuru yapamaz.
 • Devam ettiği TYP hizmetinden kendi kusuru nedeniyle çıkarılanlar, aynı TYP’ye tekrar başvuramazlar.
 • TYP süresi bitenlerin iş imkanı sunulmaması halinde, tekrar TYP’ye başvurma hakları vardır. Ancak son TYP’nin üzerinden en az 3 ay süre geçmesi gerekmektedir.

İşkur Maaşları Ne Kadar, Ne Zaman Yatar ?

İstifa Eden İşçi İşsizlik Maaşı Alabilir mi?

İş-Kur İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Ben 2018-2019 döneminde typde milli Eğitim’bağlı bir okulda güvenlik görevlisi olarak çalışırken iş bulduğundan dolayı görevimden istifa etmiştim. Yeniden 2019-2020 dönemi için aynı tüp ye birdaha başvuru yapabilirmiyim. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu