emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emeklilere Aile Yardımı ve İntibak Görüşmeleri Yapılıyor

Emeklilere Aile Yardımı ve İntibak Görüşmeleri Yapılıyor
19.08.2020

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren gelişme Kamu Personeli Danışma Kurulu tarafından gündeme getirildi. Emekliler için intibak, aile yardımı ve indirimin gündeme gelmesini talep eden kurul, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na taleplerini iletti. Buna göre emeklilerin haklarında iyileştirmelerin yapılması amaçlanıyor.

Bakanlık ile Yapılacak Görüşmeler Başladı

Kamu Personeli Danışma Kurulu KPDK tarafından gündemin belirlenmesi amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile yapılacak görüşmelere başlandı. Buna göre bakanlıktan yapılan açıklamada, toplantı gündeminin belirlenmesi için hazırlık toplantılarına başlanıldığı ifade edildi. Hazırlık toplantısında gündemde nelerin yer alacağına dair bilgiler sunulan açıklamada; “KPDK için gündem önerisi oluşturmak amacıyla karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. KPDK hazırlık toplantısı neticesinde öne çıkan konuların detaylarının ve kurul gündemine taşınabilecek konuların netleştirilmesi için  ikinci kez bir araya gelme kararı alındı,” sözlerine yer verildi.

Yapılacak toplantıda beklentiler ise kamu görevlileri ve emekliler hakkında çözüm beklenen konularda somut adımlar atılmasını beklemek. Buna bağlı olarak ek gösterge, gelir vergisi, kariyer ihtiyacı, 4B’ye geçiş yapan 4C’liler, izinlerin iş günü hesabına göre yapılması, bayram ikramiyesi gibi pek çok konuda görüşmeler yapılması bekleniyor. Yapılacak toplantılarda acil çözüm bekleyen sorunlar öncelik sırasına göre değerlendirmeye alınacak.

İntibak Talebi Yapılacak

Memur-Sen tarafından KPDK’ya taşınacak gündem maddelerinin başında emeklilerin hakları kapsamında intibak geliyor. Bu noktadaki talep, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na toplu sözleşme görüşmelerinin başlamasından önce sunulan metinde de yer alıyordu. Buna göre aynı unvanlı kadrodan ya da görevden emekli olarak düşük maaş sahiplerine, aradaki farkın giderilmesi için ilave ödemenin yapılması amaçlanıyor.

Bu konuda herhangi bir anlaşma sağlanması halinde ise kamuda aynı görevde bulunarak emekli olan kimseler arasındaki kurumlardan kaynaklı maaş farkının giderilmesi hedefleniyor. Maaşlarını bu sebepten ötürü düşük alanlar, ilave ödeme elde ederek aradaki farkı kapatabilecekler. Bu isteğin hayata geçirilmesi halinde intibak istemekte olan SSK ve Bağkur emeklileri için de avantaj sağlayacak.

Bu konuda daha önce Türkiye Emekliler Derneği de intibak düzenlemesi talep etmişti. Fakat derneğin talebi değerlendirmeye alınmadığı için bu konuda adımlar atılmamıştı. Eğer bu konuda atılacak somut adım alırsa, tıpkı 2000 yılı öncesi olduğu gibi intibak yasası tekrar geçerlilik kazanmış olacak. Böylece 2000 sonrasında emekli olanları da kapsayacak bir intibak yasası işleyebilecek. Talep edilen bu düzenleme ile ayrıca 2000 yılı öncesi emekli olan kimselerin maaşlarına yansıtılacak tutar da enflasyon oranlarına göre 50 ve 355 TL arasında olması bekleniyor.

Emeklilere Aile Yardımı Talebi

Aynı zamanda yapılan talepler kapsamında emeklileri diğer alanlarda da pek çok konu ilgilendiriyor. Buna göre talepler arasında bulunan emeklilere de memurlar gibi aile yardımının verilmesi, geçerlilik kazanırsa, emeklilerin geçim koşulları bir nebze daha iyileştirilmiş olacak. Halihazırdaki mevzuata  göre memurlara, aile üye sayılarına göre maaşları üzerinden ek destek verilebiliyor. Ancak bu sadece memurlar için geçerli olduğundan emeklileri kapsamıyor.

Emekliler için istenen bir diğer talep de emeklilerin yaşlarına bakılmadan toplu taşıma imkânlarından ücretsiz yararlanabilmesi. 65 yaş üzerinde olan kimseler toplu taşımadan ücretsiz şekilde, emekli olduğuna bakılmaksızın yararlanabilirken, 65 yaşın altında emekli olmuş kimseler toplu taşımadan yararlanamıyor. Bu talep kapsamında tüm emeklilerin toplu taşıma hakları da gündeme getiriliyor.

Aynı zamanda talepler arasında emekli kamu görevlilerin kamu kurum ve kuruluşları tarafından işletilmekte olan tüm eğitim, dinlenme ve eğlence tesislerinden yüzde 50 indirim ile yararlanması ve emekli aylığının bağlanması için yaş koşulu dışında tüm şartları taşıyan kimselerin genel sağlık sigortasından yararlanması da yer alıyor.

Kaymakamlık Para Yardımı Nasıl Alınır

Devletten Elektrik Desteği Nasıl Alınır

Yeşil Kartlılara Verilen Devlet Yardımları

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.