E-Devlet

Gib ve E-Devlet Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

edevlet vergi borcu sorgulama

Vergi borcu, bir ülkede kamusal hizmetlerin tamamının karşılanabilmesi için kişi ya da kurumlardan kanuni yollar ile alınan ücret anlamına gelmektedir. Vergi, anayasada yer alan bir kavramdır ve her vatandaşın ödeme gücü ile doğru orantılı olarak hesaplanır. Vergi borcu, gelirlerin beyanname yolu ile belirtilen tarihlerde beyan edilmesi ile birlikte gerekli tarihlerde ödenmesi gerekir. İdari para cezası, yargı harcı, trafik cezası gibi vergi dairesine intikal eden bütün borçlarda birer vergi borcu sayılır.

E-Devlet Üzerinden Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet kapısı üzerinden vergi borcu sorgulama işlemi oldukça basit bir işlemdir ve kişilerin sadece birkaç dakikasını alır. İlk adım olarak tabi ki vergi borcu sorgulatacak kişinin bir e-devlet hesabının olması gerekir. E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar ise en yakın PTT şubesine giderek çok kolay bir şekilde şifre alabilir ve hesaba giriş yapabilir.

E-devlet üzerinden vergi borcu sorgulamak isteyen vatandaşların izlemesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • Kişiler aldıkları şifre ile ilk olarak hesaplarına giriş yapmalıdır.
 • E-devlet kapısı içerisinde Gelir İdaresi Başkanlığı adına açılmış olan bölüme yani https://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu web sitesine girmeleri gerekir.
 • Hesabınızı yeni açıyorsanız bu aşamada sizden kimlik doğrulama isteyebilir.
 • Kimlik doğrulama işlemini daha önce yapmışsanız vergi borcunuz direkt olarak karşınıza çıkacaktır.
 • Kimlik doğrulama işlemini yapmadıysanız karşınıza çıkacak ekranda istenen bilgileri doldurarak birkaç dakika içinde hesabınızı doğrulayabilirsiniz.
 • Hesabınızı doğruladıktan sonra da hemen karşınıza vergi borcunuzun olup olmadığı çıkacaktır.

GİB Üzerinden Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) üzerinden de vergi borcu sorgulaması yapabilirsiniz. Yine sorgulama işleminiz sadece birkaç dakika sürecek ve çok kısa bir süre içinde vergi borcunuzun olup olmadığını öğrenebileceksiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden vergi borcunuzu öğrenmek istiyorsanız izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • Gelir İdaresi Başkanlığı’nın vergi borcu sorgulama için özel olarak hazırladığı internet sitesine yani https://intvrg.gib.gov.tr/index.jsp?gn=odeme web sayfasına giriş yapılır.
 • Giriş yapıldıktan sonra karşınıza çıkan ekranda bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir.
 • Kişisel bilgi alanında T.C. kimlik numaranızı, doğum tarihinizi, annenizin kızlık soyadının 1. ve 2. harfini ve aile üyelerinden herhangi birinin T.C. kimlik numarasını girmeniz istenir.
 • Tüm bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra direkt olarak vergi borcunuzun olup olmadığını, varsa ne kadar olduğunu görebilirsiniz.

SMS İle Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

SMS aracılığı ile de vergi borcunuzu sorgulatabilir ve öğrenebilirsiniz. Bu işlem çok kısa bir zamanınızı alacaktır ve oldukça kolaydır. Yapmanız gereken tek şey sırasıyla ve birer adet boşluk bırakarak ‘BORC’ boşluk ‘T.C. KİMLİK NUMARASI’ boşluk ‘ANNE KIZLIK SOYADININ İLK 2 HARFİ’ yazıldıktan sonra 1189’a mesaj atmaktır. Bu kadar basit bir yöntem ile de telefonunuzdan vergi borcunuzu öğrenebilirsiniz.

GİB ve E-Devlet Üzerinden Hangi Vergi Borçları Sorgulanabilir?

Sorgulama işlemini yaptığınız zaman, hem toplam vergi borcunuzu hem de hangi vergiden dolayı ne kadar borcunuz olduğunu ayrı ayrı görebilirsiniz. GİB üzerinden ve e-devlet kapısı üzerinden yaptığınız sorgulamada karşınıza çıkacak vergi borcu çeşitlerinden bazıları şu şekildedir:

 • Adıma Yapılan Kesintiler (Stopaj)
 • Adıma Yapılan Kira Ödemeleri
 • Adres Değişikliği Bildirimi
 • Araçlara Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama (e-haciz Araç)
 • Banka Hesaplarına Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama (e-haciz Banka)
 • Beyanla Trafik Para Cezası Ödeme
 • Borcu Yoktur Yazısı Talep Girişi
 • Cep Telefonu Harcı Ödeme
 • Ceza İndirim Talebi (VUK 376 Talep Dilekçesi Girişi)
 • Dilekçe Sorgulama
 • E-Belge Doğrulama
 • E-Tebligat Başvuru İşlemleri
 • E-Tebligat Görüntüleme
 • E-Vergi Levhası Doğrulama
 • E-Yoklama Fişi Görüntüleme

Vergi Borcu Yapılandırma Nedir?

Kişiler ya da şirketler istedikleri zaman vergi borcu yapılandırması yapabilirler. Kişiler ya da şirketler maddi olarak zor zamanlar geçirdikleri zaman Vergi Dairesi’ne başvuru yapabilir ve borçlarını yapılandırabilir. Borç yapılandırması ise, sahip olunan borcun taksitlere bölünmesi ya da farklı ödeme planları ile birlikte ödenmesini sağlamaktadır. Bu sayede kişiler ya da şirketler maddi açıdan zor dönemlerinde vergi borcunu ödemekten kurtulabilir, daha sonrasında çok daha uygun ve rahat bir şekilde ödeme yapabilir.

vergi borcu sorgula icerik

Vergi Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Vergi borcu yapılandırma işlemi hem internet üzerinden hem de Vergi Dairesi üzerinden gerçekleştirilebilir. Borç yapılandırma işlemini hangi vergi dairesi ile yapacağınızdan emin değilseniz bağlı olduğunuz vergi dairesini öğrenmek için Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesi üzerinden Borç Sorgulama ve Ödeme bağlantısına girerek T.C. kimlik numarası ve diğer istenen bilgileri girdikten sonra sistem içerisinde bağlı olduğunuz vergi dairesini görüntüleyebilirsiniz. Daha sonra ilgili Vergi Dairesi’ne giderek işlemleri tamamlayabilir ve vergi borcunuzu yapılandırabilirsiniz.

İnternet üzerinden vergi borcu sorgulamak için izlemeniz gereken adımlar ise şu şekildedir:

 • Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait internet sitesine girilir.
 • İnternet Vergi Dairesi giriş ekranı üzerinden kimlik bilgileri ile sisteme girilerek başvuru formu doldurulur.
 • Borç ile ilgili olarak karşınıza çıkan ekran üzerinden e-posta, telefon, adres gibi kişisel bilgiler girildikten sonra borç seçimi yapılır ve taksitler belirlenir.
 • Borçlu olduğunuz vergi dairesi ile o vergi dairesinin bağlı bulunduğu il seçilir ve yapılandırma işlemi onaylanır.
 • Son olarak gerekli açıklamalar okunup kabul ettiğinize dair onayı da verdikten sonra yapılandırma işlemi gerçekleşmiş olur.

Şirketler Vergi Borcu Sorgulamasını Nasıl Yapar?

Şirketler vergi borcu sorgulama işlemlerini aynı yöntem ile hem Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden hem de e-devlet kapısı üzerinden gerçekleştirememektedir. Giriş aşamalarında kişisel bilgiler istendiği için şirketlerin aynı yöntem ile vergi sorgulaması pek mümkün değildir. Şirket sahibi olan kişilerin ya da bu işten sorumlu olan kişinin, T.C. kimlik kartı ile birlikte Gelir İdaresi Başkanlığı’nı ziyaret etmeleri gerekir. Bu sayede yetkililer tarafından kolayca bilgilendirilirler. Vergi borçları olup olmadığını, eğer borç varsa ne kadar olduğunu hemen öğrenebilirler.

Şirketler Vergi Borcu Ödemesini Nasıl Yapabilir?

Şirketlerin vergi borcu ödemeleri hem internet üzerinden hem de direkt olarak gerçekleştirilebilmektedir. Öncesinde kurumların, belirtilen tarihlerde gelirlerini beyan etmek amacı ile beyanname vermeleri gerekmektedir. Bu beyanname, kuruma ait muhasebe kayıtlarına uygun olacak şekilde mali müşavir tarafından düzenlenir ve vergi dairesine iletilmesi gerekir.

Vergi dairesi, kurum ya da şirket beyannameyi düzenledikten sonra o kuruma tahakkuk fişi verir. Vergi borçlarına dair ödemeler ise düzenli olarak bu tahakkuk fişine göre yapılır. Vergi dairesinin verdiği tahakkuk fişi ile banka şubeleri, internet bankacılığı, vergi daireleri aracılığı ya da İnternet Vergi Dairesi yoluyla çok kolay bir şekilde ödeme yapılabilir.

Vergi Borcu Ödememenin Cezası Nedir?

Vergi borcunu ödemeyen kişiler ya da kurumlar kanuna göre vergi ziyaı suçu işlemiş kabul edilirler ve kanunun belirttiği esaslara göre ceza alırlar. Vergi ziyaı suçu işleyenler, ziyaa uğratılan verginin tutarı kadar vergi ziyaı cezası ödemek zorunda kalırlar. Kanunun 359. Maddesinde yazılı kurallara göre vergi ziyaına sebep olunduğu zaman ceza üç katı olarak uygulanır. Fiile iştirak edenler için bir kat şeklinde uygulanır. Kanuni sürenin geçmesi sonrasında ise verilen vergi beyannameleri için bu madde doğrultusunda kesilen ceza %50 oranında olur. Ancak, vergi borcu incelemesi başlamışsa ya da takdir komisyonuna sevki gerçekleşmiş ise bu oran uygulanmaz.

Shares:

3 Yorumlar

 • bekir has
  12.09.2013

  nekadar vergi borcum var

  Cevapla
  • Aykut Otu
   12.09.2013

   Yazının sonundaki linke tıklayarak sorgulayabilirsiniz.

 • ismail
  03.07.2013

  ne kadar vergi borcum var

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir