ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emeklilik Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Emeklilik Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?
13.10.2021

Emeklilik başvurusu yapmak için gereken belgeler kişinin sigorta kapsamına göre değişiklik gösterir. Emeklilik başvurusu yapmak isteyen kişiler ilgili kurumlara belirtilen başvuru yolları ile istenen belgeleri eksiksiz ve doğru şekilde doldurarak müracaat etmelidir. İstenen evraklar aşağıdaki gibidir:

4A sigorta kapsamından emekli olmak isteyen kişiler için gereken belgeler şunlardır:

 • Kişinin işten ayrıldığını beyan eder nitelikte belge,
 • Kişinin çalıştığı şirketten alabileceği gelir vergisinden muaf tutulduğunu kanıtlar nitelikteki belge,
 • Tahsis ve talep belgesi.

4B sigorta kapsamından emekli olmak isteyen kişiler için gereken belgeler şunlardır:

4C sigorta kapsamından emekli olmak isteyen kişiler için gereken belgeler şunlardır:

 • Kimlik fotokopisi,
 • Yerleşim belgesi,
 • Emekli olmak isteyen kişinin çalıştığı kuruma dair resmi kurum kimliği,
 • Askerlik belgeleri,
 • Eğer varsa askeri borçları kanıtlar nitelikte belgeler,
 • 3 adet biyometrik vesikalık fotoğraf,
 • Kişinin emekli maaşını almak istediği bankanın açıkça belirtildiği talep formu,
 • Tahsis ve talep belgesi.

Yukarıda belirtilen belgeleri tamamlayan kişiler, sigorta kapsamlarına göre başvuru yapabilirler.

Emekli Olmak İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Emeklilik başvurusu yapmak için 2 yöntem bulunur. Bu yöntemler şöyledir:

 • E-Devlet uygulaması üzerinden yapılacak başvuru.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne giderek yapılabilen başvuru.

E-Devlet uygulaması üzerinden yapılan emeklilik başvurusunda ön başvuru süreci sonrasında resmi tüm evrakların yine ikamet edilen ildeki Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne ulaştırılması gerekir. İstenilen tüm belgelerin tamamlanmasının ardından kişi istenilen şartlara da uyuyor ise, emekli olabilir.

Emekli Olmak İçin Gereken Koşullar Nelerdir?

Emeklilik için gerekli şartları kısaca aşağıdaki gibidir:

 • Emeklilik başvurusunda bulunmuş kişilerin, başvurduğu emeklilik programında belirtilmiş olan sigorta günü sayısını doldurmuş olmaları gereklidir. Gerekli sigorta sayısı günleri kişinin cinsiyetine ve muafiyet durumuna göre değişiklik gösterebilir.
 • Kişilerin emekli olabilmeleri için belirli bir yaşı doldurmuş olmaları lazımdır. Sigortalı kişilerin emekli olacakları yaş, resmi sigorta başlangıç tarihlerinden itibaren alınır.
 • Kişinin emekli maaşı alması için devlete belirli bir gün kadar prim ödemesi gerekir. Bu ödenen prim günü ve primin miktarı, kişinin emekli olduktan sonra alacağı emekli maaşını etkiler.

Emekli olmak isteyen kişilere bu 3 şart dışında başka hiçbir şart koşulmaz. Bu üç şartı yerine getiren kişiler ilgili belgeler ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaparak emekli olabilirler.

Kadınlar İçin 3600 Günde Emeklilik Şartları Nelerdir?

Kadınlar için erken emeklilik koşulları arasında en önemli durum sigorta giriş tarihidir. 4A yani eski adı ile SSK, 4B yani eski adı ile BAĞKUR ve 4C yani eski adı ile emekli sandığı kapsamında sigortalı olan kadınların emeklilik koşulları değişkenlik gösterir.

Bu şartlar genel hatları ile aşağıdaki gibidir:

 • Emekli olmak isteyen kadının 08.09.1999 tarihinden önce sigorta kaydının yapılmış olması gerekir.
 • Emekli olmak isteyen kadının 15 yıl süreli sigorta sürecini tamamlamış olması gerekir.
 • Emekli olmak isteyen kadının 3600 prim gününü tamamlamış olması gerekir.
 • Emekli olmak isteyen kadının 54 yaşını doldurmuş olması gerekir.

Emeklilik türüne göre bu şartlarda değişiklik gözlemlenebilir. Ayrıca kadının sahip olduğu çocuk sayısına göre de emeklilik yaşı değişiklik gösterebilir.

Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

Erken emeklilik koşulları arasında ilk akla gelen kişinin herhangi bir fiziksel ya da zihinsel engeli olması durumudur. Engelli raporu ilgili kurumun sevk ettiği hastanelerden temin edilebilir. Bu hastanelerde kurulacak heyetler sonucunda kişinin kaç oranda engelli olduğu hastane tarafından belirlenir.

En az yüzde kırk oranında ya da daha fazla oranda engel sahibi kimseler, erken emeklilik hakkı için ilk sırada yer alırlar. İlgili belgelerin temini ile kişi emeklilik başvurusu yapar ve durumu incelendikten sonra erken emeklilik hakkından faydalanabilir.

Emeklilik İşlemleri Nasıl Takip Edilir?

Emeklilik başvurusu takibi için gerekli şartları sağlayan kişi, istenilen belgeleri eksiksiz ve doğru topladıktan sonra ilgili kuruma başvuruda bulunur. Bu başvurunun ardından kişinin durumu ve ilgili başvuru formlarında verdiği bilgiler ve getirilmesi zorunlu olan belgelerdeki bilgilerin doğruluğu kontrol edilmeye başlanır.

İlgili kurumun ilgili birimi tarafından yapılan bu araştırmalar sonucu, eğer kişi adına emekli olmak için herhangi bir engel yok ise, emeklilik başvurusu onaylanır. Bu onay işleminden sonra kişinin emekliliği devreye girmek için hazırlanmaya başlar. Bu süreci ve sonucu takip etmek isteyen kişiler için 2 tane takip yolu bulunur.

Bu yollar şunlardır:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu resmi web sitesi üzerinden takip edilebilir.
 • E-Devlet uygulaması üzerinden takip edilebilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu resmi web sitesi üzerinden takip etmek isteyen kişiler için, resmi web sitesine giriş yaptıktan sonra çıkan evrak tarama sekmesi seçilmelidir. Bu sekme seçildikten sonra açılan sekmede Sosyal Güvenlik Kurumu Evrak Kaydı ve Takibi sekmesi adı altında başvuru süreci sorgulanabilir.

Bu sorgulama için gereken bilgiler TC kimlik numarası ve kayıt bilgisidir. Bu bilgiler eksiksiz ve doğru olarak girildikten sonra arama butonuna basılarak sorgulama ekranına ulaşılabilir.

E-Devlet uygulaması üzerinden emeklilik başvurusu işlemlerini takip etmek isteyen kişiler, E-Devlet uygulamasına giriş yaparlar. E Devlet uygulamasına henüz hiç giriş yapmamış kişiler ikamet ettikleri illerdeki PTT şubelerinden şifrelerini temin edebilirler. E Devlet uygulamasına başarı ile giriş yapan kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumu sekmesini seçerler.

Oradan da evrak sorgulama sekmesi seçilir. Bu sekmenin seçilmesinin ardından tarayıcı otomatik olarak başka bir sayfaya yönlendirilir. Bu sayfa da Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait sayfalardan biridir. Bu sayfada ise evrak yılı bilgisi istenir.

Başvuru yapan kişi evrak yılı bilgisini eksiksiz ve doğru şekilde girdikten sonra emeklilik başvurusu sorgulama ekranına yönlendirilir. Bu ekran sayesinde ilgili başvurunun tüm detayları incelenebilir.

Emeklilik Başvurusundan Sonra Emeklilik Maaşı Ne Zaman Yatar?

Emeklilik başvurusu sonrası maaş yatırma süresi yaklaşık olarak 1 ay sürer. İstenilen koşulları sağlayan kişilerin eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurduğu dilekçeler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından incelenir ve inceleme sonucu onay alır ise, kişiler emekli maaşı almaya hak kazanırlar. Bu maaş kişinin TC kimlik numarasına göre, onay verilen tarihten bir sonraki aydan başlamak üzere kişinin banka hesabına yatırılır.

Emeklilik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Emeklilik hesaplaması yapmak için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından oluşturulmuş olan https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ adresine gidilerek açılan ekrandaki bilgiler eksiksiz ve doğru şekilde doldurulmalıdır. Bu bilgiler girildikten sonra kişi emeklilik yaşı hesaplayabilirler.

Sigorta Borçlanması Nedir?

Sigorta borçlanması durumu, kişilerin devam etmekte olan sigorta ödemelerinin çeşitli nedenler yüzünden kesilmesi ve bu sebepten dolayı prim günlerinde eksiklik var olması sorunudur. Sigortalı çalışan her kişiye bu günlerin sonradan ödenip tamamlanması için şans verilir. Primi ödenmemiş gün sayısı üzerinden ödeme yapılır.

BES Nedir?

Bireysel emeklilik sistemi kısaca çalışan kişilerin belirli programlara üye olarak ödeme yapmaları ve emekli olduktan sonra ödediklerin para oranında birikime sahip olmalarıdır. Bu sistemin en büyük avantajı devletin bu birikimlere destek sağlamasıdır. Özel bankalar ve sigorta şirketleri aracılığı ile bireysel emeklilik sistemlerine kolay kayıt olunabilir.

EYT Nedir?

Emeklilikte yaşa takılmak kısaca kişinin emekli olması için gereken gün kadar çalıştığı halde yaş zorunluluğunu doldurmadığı durumlardır. Yani belirlenen prim gününü doldurmuş erkekler için 50 yaş sınırı vardır. 50 yaşının altında olduğu için prim gününü doldurmuş olduğu halde emekli olamayanların durumudur.

İlgili şartları sağlayan ve gerekli belgeleri eksiksiz şekilde doldurup tamamlayan kişiler, emeklilik başvurusu yapabilirler.

Yorumlar

 1. mustafa karakuş dedi ki:

  ben bugün emeklilik dilekçemi verdim nezaman sonuçlanır

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Emeklilik işlemleri 45 60 gün arası sürmektedir.

 2. Hasan dedi ki:

  Hayirli gunler
  24/08/1957 dogumluyum
  01/11/1978 tarihinde SSk ya giris yaptim
  31/03/1983 yilinda çikis yaptim

  bilahare

  18/06/1980 tarinde Bagkur oldum ve
  15/03/1993 tarihinde çikis yaptim

  bu sartlar altinda nasil emekli olabilirim
  Saygilarmla

 3. Aysun K. dedi ki:

  Merhaba,

  %56 Engelli raporum bulunuyor 3. Derece engelliyim , 05.07.2018 Tarihinde Gelir İdaresi Başkanlığı – Ankaradan Vergi indirimi onay yazımda tarafıma geldi.

  25.07.2000 Tarihinde sigortam başladı ve 25.07.2018 tarihi itibari ile 18 yılımı prim ödeyerek bitirdim.

  Engelli erken emekli olabilir miyim ?
  İş Yerimden alacağım İş Çıkış bildirgesi iş çıkış kodu 08 olarak gözüküyor
  engelli raporuna dayalı emeklilik ile çıkış.

  Bilgiler doğrumudur eklenmesi gereken bir şey var mıdır ?

  Saygılarımla, iyi çalışmalar.

 4. Fatma parlak dedi ki:

  Merhaba ,ben 16yıl 9 ay devlette öğretmenlik yaptım 18.02.1994 te atandım 16.11.2010 da kendi isteğim ile istifa ettim . 01.15.1969 doğumluyum . 2010 yılında istifa ettikten sonra Bağkurlu olarak devam ettim . Hâlâ bağkur devam ediyor. Emekli olurken ,emekli sandığında bağlı olduğum yıllar için tazminatımı nasıl alabilirim .Ayrıca oluşan kurumuna 16 yıl 9 ay maaştan kesinti yapıldı burda ki hakkımı almak için ne yapmalıyım. Nerden ve nasıl başlayacağımı bilemedim yardım rica ediyorum. Teşekkür ederim. Hizmet birleştirme yaptım. Emekli olmak için dilekçeyi hangi tarihte vermeliyim . Emekli sandığından emekli olma şansım var mı bu konuda da bilgi rica ediyorum. Tekrar teşekkür ederim

  1. AZİZ UCUZ dedi ki:

   kamuda 657 ye bağlı 14 yıl 4 ay hizmetten sonra 65 yaşı bitirdiğimden resen ilişiğim kesildi 4 a yabağlı olarak 8 ay hizmetimi bitirdim şimdi:1-emeklilik için nereye başvuracağım?. 2-işimden ayrımam gerekli mi? 3-başvuru için gerekli belgeler nelerdir? TEŞEKKÜR EDER BAŞARILAR DİLERİM.

 5. adem dedi ki:

  kıdem tazminatı alabilmek için başvuru yaptım bagkur primim 4175gun ödemelerin sayfada görunuyor ama şöforler odasından incelendigi zaman çelişkili durum varmış bunun inceleme sonucunu ne zaman ögrenebilirim birde cemiyetten kaydımı sildirdigimde benim adıma 2 kayıt birden çıkmıştı acaba bundan dolayımı çelişki olmuştur bana yardımcı olabilirseniz sevinirim 12 15 2018de emeklilik dilekçemi verecegim buna budurum engel olurmu saygılarımla

 6. musa çotur dedi ki:

  Merhaba.
  Gelecek hafta özel şirketten çalışan (4a lı ) olarak emekli olacağım, Fakat;
  1= Gelir vergisinden muafiyet belgesini nereden ve nasıl alacağız ?
  ve;
  2= Sigortalı işten ayrılış belgesini, işveren muhasebecisi hangi kod ile çıkış yapmış olmalı 08,mi ? 14,mü ?
  ve;
  3= Eğer olur ki işveren bu belgeyi verirken geciktirmek isterse (AYNI GÜN İÇİNDE VERMEK İSTEMEZSE) işçi o gün ne yapmalı nereye başvurmalı ?
  ve;
  4= Kıdem tazminatımı alabilmem için ne yapmalıyım ?
  5= Yıllık izin ücretimi alabilmek için ne yapmalıyım ?
  ( Kıdem tazminatım ( 2 yıl ) yani (24.ay, 26 gün ) ….)
  ( Yıllık iznim ( 1 yıl ) yani 12.ay 20 gün…)

 7. Adem dedi ki:

  Emekli dilekcem ret geldi emekli olabilir yazısını aldım emekli olmak için ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

 8. Funda dedi ki:

  Merhabalar ssk dan emekli olacağım bu belgeleri nereden alıyorum başvurmak icin bir de e devlet var bende buradan da başvurabilir miyim cevabınız evet ise bu belgeleri nereden gönderiyorum.tesk ederim

 9. Can candeniz dedi ki:

  E- devlet sitedinden emeklilik basvurusu artik yapilmiyormu? Ssk emekliligim icin basvuracaktim ilgili linki bulamadim,saygilar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tahsis-talep-taahhut-beyan linkinden başvuru yapabilirsiniz.

  2. Can candeniz dedi ki:

   İlgili linke tikladim ,bu kimlik nolu kisiye ait talep kaydi bulunamadi diye uyari yazisi cikti.. Sanirim e-devletten direkt emeklilik basvurusu yapamiyoruz,sadece bu linkten takipmi ediyoruz? Beni bilgilendirirseniz cok sevinirim saygilar

 10. ummu dedi ki:

  23,5 yıl memuriyetim var . 672 khk ile ihraç oldum. öğrencilik dönemimden 1989 yılı sigortam var 60 günlük ikramiyemin sıkıntılı olduğunu söylüyorlar mart ayında emeklilik yaşım doluyor bununla ilgili bilgi verebilirmisiniz

 11. Gönülay Adalı dedi ki:

  15.02.2018 tarihinde emekli olacağım ancak çalıştığım kurumdan 29.02.2916 istifa ettim yaş itibariyle 48 sayında emekli olacağım emekli sandığına hangi evrakları göndereceğim yardımlarınız bekliyorum. Ssygılar

 12. rahmi akabay dedi ki:

  e devletten sgk emekliliği için başvuruda bulunduk. başka yapmamız gereken ve tamamlamamız gereken evrak vs var mı ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   E devletten başvuru yeterli. Eksik bir belge olursa sizden talep edeceklerdir.

 13. Aydilek KESKİN YILDIRIM dedi ki:

  emekli sandğı emeklilik başvurusu için gerekli evrak nelerdir?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Emekli Sandığı Emeklilik Başvurusunda Bulunabilmek İçin Gerekli Diğer Evraklar Aşağıdaki Gibidir:
   Emeklilik Belgesi. Fotoğraf yapıştırılmış ve mühürlü olmalı.
   3 tane fotoğraf
   Emekli maaşını ve Emeklilik ikramiyesini hangi bankadan alacağını belirten bir dilekçe
   Vukuatlı nüfus cüzdanı fotokopisi
   Emekli olacak erkekler için askerlik yaptığını gösteren belge ve askerlik borçlanması yapıldıysa borçlanmayı belirten belge ile birlikte ödeme çizelgesi.
   Memuriyete başladığı tarihte mezun olduğu okul ile şu anda mezun olduğu okula ait tasdikli diplomalar.
   Eğer sigortalı bir hizmet varsa ve bu hizmet memuriyet hizmetiyle birleştirilmişse bu durumu gösteren belge ile birlikte kesenek farklarının ödendiğini gösteren dekont.
   İkametgâh belgesi ve Kurum kimliği.
   Tüm emeklilik evraklarını tamamladığınızda SGK kapsamında bağlı bulunduğunuz kuruma emeklilik başvurusunda bulunabilirsiniz. Ya da dilerseniz online olarak e-Devlet üzerinden emeklilik başvurunuzu yapabilirsiniz.

 14. ŞAHİN DAĞLI dedi ki:

  emeklilige müracaat dijital ortamda yapılabiliyormuyuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   E- Devlet şifrenizle https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tahsis-talep-taahhut-beyan linkinden yapabilirsiniz.

 15. isa güldaş dedi ki:

  emekli olacağım istenen evraklar nelerdir

  1. Analiz Ekibi dedi ki:

   İsa Bey,
   Gerekli Belgeler
   Gelir vergisinden muafiyet belgesi
   Sigortalı işten ayrılış belgesi
   Tahsis ve talep belgesi
   Emekliliğe hak kazandığınızı kanıtlayan belgedir.
   Bu belgelerinizle birlikte emeklilik için başvuruda bulunabilirsiniz.

 16. turgay çoban dedi ki:

  merhaba,
  01.01.2017 tarihinde emekliliği hak ediyorum. şuan aktif olarak çalışmaktayım emeklilik işlemleri için yapmam gerekenleri merak ediyorum bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum.
  saygılarımla

 17. saim karadag dedi ki:

  Esimi ssk dan emekil yapmak istiyorum fakak esim almanyada tahminlen bir sene calismisli var bana hangi evraklar lazim bir bir de her cocuk basina iki sene devlet tarafinda kabul ediliyormus bu nasil bir evrak