emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emeklilik Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Emeklilik Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Emeklilik başvurusunda istenen belgeler, Sosyal Güvenlik Kurumu il ve ilçe merkezlerine teslim edilecektir. Belgelerin başvuru öncesinde tamamlanmış olması, başvurunun daha hızlı sonuçlanmasına yardımcı olacaktır. bunun yanında başvurudan yaklaşık olarak 1 hafta önce kişilerin emeklilik başvurusu için gerekli evrakları tamamlaması gerekmektedir.

Emeklilik Başvurusunda Talep Edilen Belgeler

Emeklilik başvurusunda istenen evraklar, kişinin SSK’ya bağlı çalışmış olması halinde şu şekilde sıralanabilir:

 • Gelir belgesi muafiyet belgesi
 • İşten ayrılış belgesi
 • Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi (belge, emekliliğe hak kazandığınızın ispatı niteliğindedir.)

Eğer kişi, Bağ- Kur’a bağlı çalışmışsa, belirtilen belgelere ek olarak, kişiye ait tahsis belgesi de talep edilmektedir. Belirtilen belgelerin tamamlanmasının ardından Sosyal Güvenlik Kurumu il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir.

Emekli Sandığından Emeklilik Başvurusu İçin İstenen Belgeler

Emekli Sandığı emeklisi olacaklardan talep edilen belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Fotoğraflı ve mühürlü emeklilik belgesi
 • Üç adet son 6 ayda çektirilmiş vesikalık fotoğraf
 • Emekli maaşının hangi bankadan alınmak istendiğini beyan eden dilekçe
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Emekli olmak isteyen erkekler için askerliğini yapmış olduğuna dair terhis belgesi
 • Eğer askerlik borçlanması yapılmışsa, bu borçlanmayı gösteren belge
 • Askerlik borçlanmasının yapılmış olması halinde, borçlanmanın ödendiğine dair belge
 • Memuriyete başlama tarihinde mezun olunmuş olunan okula dair diploma ve mezuniyet belgesi (noter tasdikli)
 • Sigortalı olarak verilmiş bir hizmetin memuriyet ile birleştirilmiş olması halinde bunu belgeleyen evrak
 • Sigortalara ait tüm ödemelerin yapıldığına dair belge

Emeklilik Başvurusu İçin İstenen Belgeler Nereden Alınır?

Emeklilik başvurusunda gerekli belgelerin alınacağı yerler, e- devlet internet sayfaları ve Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Bu kapsamda alınacak belgelerin alınma yerleri şu şekilde açıklanabilir:

 • Gelir belgesi muafiyet belgesi: Kaymakamlıklardan ve nüfus müdürlüklerinden alınabilmektedir.
 • İşten ayrılış belgesi: Görev alınan kurumdan alınabilmektedir.
 • Tahsis Talep ve Beyan Taahhütnamesi: Belgenin alımı, Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sayfalarından ve kurumun müdürlük binalarından yapılabilmektedir.
 • Fotoğraflı ve mühürlü emeklilik belgesi: Belirtilen belge Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet adresinden ve binalardan alınabilmektedir. İnternet adresinden alınacak belgenin sanal imza taşıması ve barkotlu olması gerekmektedir. bunun dışında belgenin Sosyal Güvenlik Kurumu merkezlerinde, görevliler tarafından imzalanması ve mühürlenmesi gerekmektedir.
 • Emekli maaşının hangi bankadan alınmak istediğini gösteren belge: Bu belge, dilekçe şeklindedir. Web sitelerindeki örneklere bakarak kendi dilekçenizi yazabilirsiniz.
 • Askerlik borçlanması ile ilgili belgeler: Bu belgeler, e- devlet sistemine işlenmektedir. Sisteme giriş yaptığınızda sağ üst köşede bulunan arama bölümüne askerlik borçlanması yazarsanız, tüm belgelere ulaşabilirsiniz.
 • Memuriyete başlandığı tarihte mezun olunan okula ait diploma ve mezuniyet belgesi örneği: Bu belgenin aslı gerekmektedir. Ancak üzerinden uzun zaman geçmiş olması nedeniyle, belgenin aslının bulunamaması halinde, belgenin bir fotokopisi de verilebilir. Ancak fotokopinin noter onayı olması gerekmektedir.
 • Sigortalara ait belgeler: Sigortaların ödenmiş olduğuna ve sigorta hizmetlerine ait belgeler, e- devlet sistemi üzerinden alınabilmektedir. Belgeler, e- devlet sistemine giriş yapılmasının ardından Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinin bulunduğu e- hizmetler penceresinden alınabilmektedir. Tüm belgelere ait ayrı pencereler bulunan bölümden, dilediğiniz sigorta belgesini bulabilirsiniz.

Emeklilik Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Eksikse Ne Yapılmalıdır?

Emeklilik başvurusunda gerekli evrakların eksik olması durumunda yapılması gereken, eksiklerin tamamlanmasına çalışmaktır. Emeklilik için gerekli belgelerin takibi yapılmak isteniyorsa, işlem e- devlet üzerinden yapılabilir. Bu işlemin yapılışı ile emeklilik başvurusu için gerekli evraklar incelenebilir, ne zaman ne evrakı alındığı görülebilir. Bunun yapılabilmesi için e- devlet şifresine sahip olunması gerekmektedir.

E-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile yapılacak girişten sonra, sistem üzerinden arama bölümüne ‘Emeklilik’, ‘sgk’ gibi anahtar kelimeler yazmalısınız. Bu anahtar kelimeler sayesinde karşınıza Sosyal Güvenlik Kurumu işlemlerine ait sayfalar çıkacaktır. Bu sayfa üzerinde Emeklilik Evrak Takip İşlemleri bölümünü göreceksiniz. buraya tıkladığınızda gerekli belgeleri ve kendi belgelerinizin durumunu görebilirsiniz.

Emeklilik Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Ne Zaman Teslim Edilir?

Emeklilik evraklarının teslim edileceği zaman, emeklilik sigorta primlerinin ödemelerinin sona erdiği zamandır. Bu kapsamda ödemeler ile birlikte emeklilik başvuru zamanının gelmesi gibi şartların yerine getirilmesinden sonra başvuru yapılabilmektedir. Kişilerin kendi emeklilik günlerinin hesaplanmasının ardından erişilecek yaş sınırına bağlı olarak yaşın doldurulmasından sonra başvurular alınabilmektedir. Ayrıca sigorta kapsamında kişilerin en az 3600 gün çalışmış olmaları gerekmektedir. Bu şartların sağlandığının kesinleşmesinin ardından kişiler, başvurularını yapabilmektedir. Ancak başvuruların yapılmasında kişilerin zorlanmayacağı ve hızlı sonuç alacakları tarihler, ocak aylarıdır. Her yılın ocak ayında yapılan emeklilik başvuru işlemleri daha hızlı sonuçlanmaktadır. Bunun yanı sıra evrakların tamamlanması ve imzalanması da daha hızlı olabilmektedir.

Emeklilik Başvurusu  İçin Gerekli Evraklar Nereye Teslim Edilir?

Emeklilik başvurusunda gerekli evrakların teslim edileceği birimler, özel sigortalar ve resmi sigortalarda değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda gerekli evrakların hazırlanmasının ardından resmi, iş yeri kaynaklı sigortalarda kişiler, görev aldıkları kurumların insan kaynakları departmanına başvurularını iletmelidir. Ancak kurumda insan kaynaklı departmanının olmaması halinde, kişiler belgelerini idari bölme teslim etmelidir. Bunun yanı sıra eğer kişisel sigorta yapılıyor ya da kişiler kendi sigorta masraflarını kendileri ödüyorsa, bu durumda evrakları direkt olarak Sosyal Güvenlik Kurumu binalarına teslim etmeleri gerekecektir.

Emekli Başvurusu İçin Gerekli Evrakların Kaybolması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Emekli başvurusunda kullanılacak evrakın kaybolmasında yapılacaklar, evrakın ehemmiyetine göre değişiklik göstermektedir. Kaybolan evrakın e- devlet sisteminden alınmış olması ve kullanılabilmesi için üzerinde barkot bulunması halinde evrakın kötü niyetli kişilerin eline geçebileceği unutulmalıdır. Bunun yanında böyle bir durumda evrakı tekrar, barkotlu olarak almak gerekmektedir. Ayrıca diploma gibi bir evrakın kaybolması durumunda yapılması gereken, öncelikle resmi gazeteye ‘hükümsüzdür’ ilanı vermek olmalıdır. Bu sayede belge bulunsa dahi kullanılamayacaktır. Bunun yanında diplomanın alındığı okulla bağlantıya geçilerek yeni bir diploma ya da mezuniyet belgesi talebinde bulunulmalıdır. Verilecek belge ya da diploma, mutlaka noterden onaylatılmalı, okula verilen resmi gazete ilanının kanıtı sunulmalıdır.

Emeklilik Tahsis Talep Formu Doldurmak

Emeklilik tahsis talep formunun doldurulması, teferruatlı bir belge olduğundan zaman almaktadır. Bunun yanı sıra, birçok emeklilik başvurusu da bu formda yapılan hatalar nedeniyle vaktinden geç sonuçlandırılmaktadır. Bu form, içerisinde T.C. kimlik numarasından talep çeşidi, yani alınacak emeklilik başvurusunun türüne kadar pek çok önemli bilgiyi bulundurmaktadır. Belgenin doldurulması için emekliliğe dair gün sayısından emekli olunacak prim tutarına kadar pek çok ayrıntının bilinmesi ve belge üzerine yazılması gerekmektedir.

Belgenin üzerinde bulunan kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler ile ilgili sorular ise, emeklinin hane durumunu belirlemeye yönelik olarak sorulmaktadır. Emeklinin tüm kazançlarından elde edilen gelir miktarı sorularak maddi durumun anlaşılması hedeflenmektedir. Bu kapsamda formun bu kısmında, emeklinin kira gelirinden üzerine olan mal varlığına kadar tüm gelir kaynakları araştırılır. Bu talep formunun emekli ve hane durumu hakkındaki durumu kesin olarak göstermesi nedeniyle form, emeklilik başvurusu için gerekli evraklar arasında yer almaktadır.

Emeklilik Başvuru (Talep) Formu Nasıl Doldurulur?

Ne Zaman Emekli Olurum? Emeklilik Hesaplama

4500 Gün Emeklilik Şartları Nelerdir, Maaşı Ne Kadar?

Yorumlar
 1. mustafa karakuş dedi ki:

  ben bugün emeklilik dilekçemi verdim nezaman sonuçlanır

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Emeklilik işlemleri 45 60 gün arası sürmektedir.

 2. Hasan dedi ki:

  Hayirli gunler
  24/08/1957 dogumluyum
  01/11/1978 tarihinde SSk ya giris yaptim
  31/03/1983 yilinda çikis yaptim

  bilahare

  18/06/1980 tarinde Bagkur oldum ve
  15/03/1993 tarihinde çikis yaptim

  bu sartlar altinda nasil emekli olabilirim
  Saygilarmla

 3. Aysun K. dedi ki:

  Merhaba,

  %56 Engelli raporum bulunuyor 3. Derece engelliyim , 05.07.2018 Tarihinde Gelir İdaresi Başkanlığı – Ankaradan Vergi indirimi onay yazımda tarafıma geldi.

  25.07.2000 Tarihinde sigortam başladı ve 25.07.2018 tarihi itibari ile 18 yılımı prim ödeyerek bitirdim.

  Engelli erken emekli olabilir miyim ?
  İş Yerimden alacağım İş Çıkış bildirgesi iş çıkış kodu 08 olarak gözüküyor
  engelli raporuna dayalı emeklilik ile çıkış.

  Bilgiler doğrumudur eklenmesi gereken bir şey var mıdır ?

  Saygılarımla, iyi çalışmalar.

 4. Fatma parlak dedi ki:

  Merhaba ,ben 16yıl 9 ay devlette öğretmenlik yaptım 18.02.1994 te atandım 16.11.2010 da kendi isteğim ile istifa ettim . 01.15.1969 doğumluyum . 2010 yılında istifa ettikten sonra Bağkurlu olarak devam ettim . Hâlâ bağkur devam ediyor. Emekli olurken ,emekli sandığında bağlı olduğum yıllar için tazminatımı nasıl alabilirim .Ayrıca oluşan kurumuna 16 yıl 9 ay maaştan kesinti yapıldı burda ki hakkımı almak için ne yapmalıyım. Nerden ve nasıl başlayacağımı bilemedim yardım rica ediyorum. Teşekkür ederim. Hizmet birleştirme yaptım. Emekli olmak için dilekçeyi hangi tarihte vermeliyim . Emekli sandığından emekli olma şansım var mı bu konuda da bilgi rica ediyorum. Tekrar teşekkür ederim

  1. AZİZ UCUZ dedi ki:

   kamuda 657 ye bağlı 14 yıl 4 ay hizmetten sonra 65 yaşı bitirdiğimden resen ilişiğim kesildi 4 a yabağlı olarak 8 ay hizmetimi bitirdim şimdi:1-emeklilik için nereye başvuracağım?. 2-işimden ayrımam gerekli mi? 3-başvuru için gerekli belgeler nelerdir? TEŞEKKÜR EDER BAŞARILAR DİLERİM.

 5. adem dedi ki:

  kıdem tazminatı alabilmek için başvuru yaptım bagkur primim 4175gun ödemelerin sayfada görunuyor ama şöforler odasından incelendigi zaman çelişkili durum varmış bunun inceleme sonucunu ne zaman ögrenebilirim birde cemiyetten kaydımı sildirdigimde benim adıma 2 kayıt birden çıkmıştı acaba bundan dolayımı çelişki olmuştur bana yardımcı olabilirseniz sevinirim 12 15 2018de emeklilik dilekçemi verecegim buna budurum engel olurmu saygılarımla

 6. musa çotur dedi ki:

  Merhaba.
  Gelecek hafta özel şirketten çalışan (4a lı ) olarak emekli olacağım, Fakat;
  1= Gelir vergisinden muafiyet belgesini nereden ve nasıl alacağız ?
  ve;
  2= Sigortalı işten ayrılış belgesini, işveren muhasebecisi hangi kod ile çıkış yapmış olmalı 08,mi ? 14,mü ?
  ve;
  3= Eğer olur ki işveren bu belgeyi verirken geciktirmek isterse (AYNI GÜN İÇİNDE VERMEK İSTEMEZSE) işçi o gün ne yapmalı nereye başvurmalı ?
  ve;
  4= Kıdem tazminatımı alabilmem için ne yapmalıyım ?
  5= Yıllık izin ücretimi alabilmek için ne yapmalıyım ?
  ( Kıdem tazminatım ( 2 yıl ) yani (24.ay, 26 gün ) ….)
  ( Yıllık iznim ( 1 yıl ) yani 12.ay 20 gün…)

 7. Adem dedi ki:

  Emekli dilekcem ret geldi emekli olabilir yazısını aldım emekli olmak için ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

 8. Funda dedi ki:

  Merhabalar ssk dan emekli olacağım bu belgeleri nereden alıyorum başvurmak icin bir de e devlet var bende buradan da başvurabilir miyim cevabınız evet ise bu belgeleri nereden gönderiyorum.tesk ederim

 9. Can candeniz dedi ki:

  E- devlet sitedinden emeklilik basvurusu artik yapilmiyormu? Ssk emekliligim icin basvuracaktim ilgili linki bulamadim,saygilar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tahsis-talep-taahhut-beyan linkinden başvuru yapabilirsiniz.

  2. Can candeniz dedi ki:

   İlgili linke tikladim ,bu kimlik nolu kisiye ait talep kaydi bulunamadi diye uyari yazisi cikti.. Sanirim e-devletten direkt emeklilik basvurusu yapamiyoruz,sadece bu linkten takipmi ediyoruz? Beni bilgilendirirseniz cok sevinirim saygilar

 10. ummu dedi ki:

  23,5 yıl memuriyetim var . 672 khk ile ihraç oldum. öğrencilik dönemimden 1989 yılı sigortam var 60 günlük ikramiyemin sıkıntılı olduğunu söylüyorlar mart ayında emeklilik yaşım doluyor bununla ilgili bilgi verebilirmisiniz

 11. Gönülay Adalı dedi ki:

  15.02.2018 tarihinde emekli olacağım ancak çalıştığım kurumdan 29.02.2916 istifa ettim yaş itibariyle 48 sayında emekli olacağım emekli sandığına hangi evrakları göndereceğim yardımlarınız bekliyorum. Ssygılar

 12. rahmi akabay dedi ki:

  e devletten sgk emekliliği için başvuruda bulunduk. başka yapmamız gereken ve tamamlamamız gereken evrak vs var mı ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   E devletten başvuru yeterli. Eksik bir belge olursa sizden talep edeceklerdir.

 13. Aydilek KESKİN YILDIRIM dedi ki:

  emekli sandğı emeklilik başvurusu için gerekli evrak nelerdir?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Emekli Sandığı Emeklilik Başvurusunda Bulunabilmek İçin Gerekli Diğer Evraklar Aşağıdaki Gibidir:
   Emeklilik Belgesi. Fotoğraf yapıştırılmış ve mühürlü olmalı.
   3 tane fotoğraf
   Emekli maaşını ve Emeklilik ikramiyesini hangi bankadan alacağını belirten bir dilekçe
   Vukuatlı nüfus cüzdanı fotokopisi
   Emekli olacak erkekler için askerlik yaptığını gösteren belge ve askerlik borçlanması yapıldıysa borçlanmayı belirten belge ile birlikte ödeme çizelgesi.
   Memuriyete başladığı tarihte mezun olduğu okul ile şu anda mezun olduğu okula ait tasdikli diplomalar.
   Eğer sigortalı bir hizmet varsa ve bu hizmet memuriyet hizmetiyle birleştirilmişse bu durumu gösteren belge ile birlikte kesenek farklarının ödendiğini gösteren dekont.
   İkametgâh belgesi ve Kurum kimliği.
   Tüm emeklilik evraklarını tamamladığınızda SGK kapsamında bağlı bulunduğunuz kuruma emeklilik başvurusunda bulunabilirsiniz. Ya da dilerseniz online olarak e-Devlet üzerinden emeklilik başvurunuzu yapabilirsiniz.

 14. ŞAHİN DAĞLI dedi ki:

  emeklilige müracaat dijital ortamda yapılabiliyormuyuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   E- Devlet şifrenizle https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tahsis-talep-taahhut-beyan linkinden yapabilirsiniz.

 15. isa güldaş dedi ki:

  emekli olacağım istenen evraklar nelerdir

  1. Analiz Ekibi dedi ki:

   İsa Bey,
   Gerekli Belgeler
   Gelir vergisinden muafiyet belgesi
   Sigortalı işten ayrılış belgesi
   Tahsis ve talep belgesi
   Emekliliğe hak kazandığınızı kanıtlayan belgedir.
   Bu belgelerinizle birlikte emeklilik için başvuruda bulunabilirsiniz.

 16. turgay çoban dedi ki:

  merhaba,
  01.01.2017 tarihinde emekliliği hak ediyorum. şuan aktif olarak çalışmaktayım emeklilik işlemleri için yapmam gerekenleri merak ediyorum bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum.
  saygılarımla

 17. saim karadag dedi ki:

  Esimi ssk dan emekil yapmak istiyorum fakak esim almanyada tahminlen bir sene calismisli var bana hangi evraklar lazim bir bir de her cocuk basina iki sene devlet tarafinda kabul ediliyormus bu nasil bir evrak