Emeklilik

İcbc Bireysel Emeklilik

İcbc Bireysel Emeklilik Sistemi

Günümüz koşullarında sürdürdüğümüz yaşam standardını emeklilik çağlarında ya da dönemlerinde de sürdürmek son derece önemli bir konudur. Bireyler, belli yaşa geldiklerinde ve çalışma hayatları sona erdiğinde emekliliklerinde rahat bir yaşam sürmek için sürekli çaba gösterirler. Biz de sizler için İcbc bireysel emeklilik konusundaki detayları derledik.

Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel emeklilik, BES olarak kısaltılan bireysel emeklilik sistemini karşılayan bir kavramdır. Bireyler çalışma hayatına ilk adımı attıkları andan itibaren esasında emeklilik çağlarına yatırım yapmaktadırlar. Bireysel emeklilik sistemi ise devletin de içinde bulunduğu, devlet tarafından desteklenen bir sistemdir diyebiliriz. Bireysel emeklilik için kişilerin fiil ehliyetine sahip olmaları gerekir. Yani 18 yaşını doldurmuş olan kişiler bireysel emeklilik sisteminden yararlanabilir. Günümüzde bireysel emeklilik ve bireysel emeklilik sistemi kavramları henüz tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle kişiler yalnızca Sosyal Güvenlik Kurumu’na yatan prim gün sayılarını emeklilik için yeterli görürler. Fakat emeklilik dönemlerinde Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan emeklilik maaşı kişilerin hayat standartlarını düşürmelerine neden olabilir. İşte tüm bu nedenlerden dolayı İcbc bankası da bireysel emeklilik kapsamında müşterilerine hizmet vermektedir.

İcbc bireysel emeklilik sistemi sosyal sigortalar sistemine nazaran gönüllü olarak sağlanan bir sistemdir. Yani kişiler bireysel emeklilik sistemine kendileri isteyerek dahil olabilirler. Ayrıca İcbc bankası da bireysel emeklilik sistemine katılma yaşını 18 olarak belirlemiştir. Bireysel emeklilik sisteminde kişilerin hangi sigorta dalına bağlı oldukları önem arz eden bir konu değildir. Yani kişiler memur ise emekli sandığına, işçi ise SSK’ya ve kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyor yani esnaf ise Bağ-Kur’a kayıtlıdır. Buradaki ayrım, İcbc bankası bireysel emeklilik sistemini etkilemez. İsteyen her sigortalı bireysel emeklilik sistemine katılabilir.

Tüm bu unsurların yanı sıra İcbc bireysel emeklilikte önemli olan husus, yatırılacak olan katkı payları kişinin kendisi tarafından belirlenir. Yani İcbc bankası sizlere her ay yatırmanız gereken tutar konusunda ısrar etmeyecektir. Siz kendiniz belirlemiş olduğunuz tutar dahilinde katkı payı ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca yatırmış olduğunuz katkı paylarının sizlere geri ödenmesi yine sizin istediğinize ve tercihlerinize bağlı olarak yapılmaktadır. Örneğin siz katkı paylarını toplu bir biçimde almak isterseniz İcbc bankasına talebinizi ileterek bunu gerçekleştirebilirsiniz. Yatırmış olduğunuz katkı paylarının aylık olarak ya da 3-6 aylık olarak geri ödenmesini talep ederseniz; İcbc bankası talebiniz doğrultusunda işlemi gerçekleştirecektir.

İcbc bankasından emekliliğe hak kazanabilmek için bireysel emeklilik sisteminde 10 yıl gibi bir süre ile kalmanız gerekmektedir. Ayrıca 10 yıl boyunca katkı payı ödemesi de yapılmalıdır. Katkı payı ödemesi bir nevi Sosyal Sigortalar Kurumu’na yatırılan prim ödeme gün sayısı ve ücreti gibidir. Ayrıca yine İcbc bankasında bireysel emekliliğe hak kazanabilmek için bireylerin 56 yaşını doldurmaları gerekir. Bu noktada İcbc bankası müşteri memnuniyetini sağlamak ve müşterilerini zor durumda bırakmamak adına sistemi açık tutmaktadır. Yani bireysel emeklilik sistemindeki kişiler istedikleri anda sistemden çıkabilirler.

İcbc Bireysel Emeklilik Avantajları

İcbc bankasının bireysel emeklilik sisteminde neler olduğunu anlattıktan sonra İcbc bireysel emeklilik avantajları konusuna da değinmekte fayda vardır.

  • Öncelikle İcbc bireysel emeklilik sistemine giriş yaptığınızda emeklilik döneminizde Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan alacağınız emekli maaşından çok daha fazlasını alabilirsiniz. Böylelikle emeklilik döneminde de hayat standardınızı düşürmemiş hatta yükseltmiş olursunuz.
  • 10 yıl boyunca ödediğiniz katkı payları birikim ve yatırım olarak İcbc bankasında durmaktadır. Bu birikimi ya da yatırımı herhangi bir durumda almak isterseniz dilediğiniz gibi alıp sistemden çıkabilirsiniz. Bu noktada kaybedeceğiniz maddi tutar olmayacaktır.
  • Ayrıca yine ödediğiniz katkı paylarını dilediğiniz biçimde yönetebilirsiniz.
  • İcbc bankası bünyesinde yer alan uzman kişiler katkı paylarınızın yaratmış olduğu birikimi ya da yatırımı en iyi şekilde hesaplayıp değerlendirebilirler. Böylelikle yatırdığınız katkı paylarından kesinti vs. gibi şeyler olmayacaktır.
  • İcbc bireysel emeklilik sistemini kullandığınızda ödemekte olduğunuz vergiler konusunda da indirimler yapılacaktır.

İcbc bireysel emeklilik sisteminde yer alan, yatırmış olduğunuz katkı paylarının birikimi herhangi birisine devredilmemektedir. Ayrıca bu birikim ya da yatırım rehin olarak kullanılamaz. Örneğin İcbc bireysel emeklilik sistemine dahil olan bireyin haciz gibi durumu söz konusu olduğunda katkı paylarının yaratmış olduğu birikime el konulamaz. İcbc bireysel emeklilik konusunda merak edilen konulardan bir tanesi bireysel emeklilik sistemine girmek için ne kadar katkı payının yatırılacağıdır. Bu noktada oluşturulan bireysel emeklilik sisteminin asgari katkı payı ödemesi yapılmalıdır. Üst sınır olarak ise herhangi bir sınır belirlenmemiştir.

Tüm bu unsurların ve detayların yanı sıra bireysel emeklilik sisteminde yeni bir döneme girilmiş ve İcbc bankası da bu yeni döneme uyum sağlamıştır diyebiliriz. 2013 yılında ülkemizde yürürlüğe giren bireysel emeklilik sistemi mevzuatlar çerçevesinde oluşturulmuştur. Ödenecek olan katkı paylarının üzerinden devlet bu noktada kişilere katkıda bulunacaktır. Bu destekten ya da katkıdan yararlanmanın şartı ise yatırılacak olan katkı payının asgari ücretin yıllık tutarı kadar yatırılmasıdır. Kişinin yatırmış olduğu bu katkı payının %25’i ise devlet tarafından tekrar kişiye ödenir. Bu noktada oransallık ilkesine dikkat edilmelidir.

Ayrıca vergi avantajları ve indirimleri de yine aynı şekilde devlet tarafından sağlanmaktadır. İşveren bireysel emeklilik sistemine katılım gösterir, katkı paylarını düzenli şekilde öderse; ödemiş olduğu katkı paylarının %15’i kadar vergilerden indirim yapılmaktadır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir