Emeklilik

Ölüm Halinde Emekli Maaşı Ne Kadar Düşer

Ülkemizde yürürlükte olan mevzuata göre insanların emeklilik durumları ile ilgili ayrıntılı bölümler yer almaktadır. Bunlar arasında kişilerin ölmeleri durumunda almış oldukları emekli maaşının arkada kalan kişilere nasıl geçeceği ile de ilgili düzenleme bulunmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli maaşı ya da farklı bir gelir alırken hayatını kaybeden kişilerin anne, baba, eş ve çocuklarına maaş bağlanmaktadır. Söz konusu maaşa ölüm maaşı denilmekte olup birçok kişi bundan yararlanmaktadır. Böylece maddi olarak bir nebze olsun rahatlamak mümkün olmaktadır. Ölüm halinde emekli maaşı ne kadar düşer konusu da bundan dolayı insanlar tarafından sıkça sorulmakta ve merak edilmektedir.


Ölüm Halinde Emekli Maaşı Ne Kadar Düşer ve Aranan Şartlar

Ölüm halinde emekli maaşı ne kadar düşer konusunda kişilerin alacakları maaşlar standart olup belli bir orana göre belirlenmektedir. Eşi vefat eden kişilere eşlerinin aldığı maaşın %75’i verilmektedir. Yani ortalama 1.000 TL alan bir kişi vefat ettiği zaman eşi 750 TL ölüm aylığı almaktadır. Fakat bu durum için önemli bir husus bulunmaktadır. Bu da kişilerin aktif olarak çalışmamasıdır. Eşi vefat eden kişilerin çalışması durumunda bu maaş verilmemektedir. Ölüm halinde emekli maaşı ne kadar düşer konusunda sadece eşler için değil çocuklar için de ölüm aylığı bağlama şartları bulunmaktadır. Söz konusu şartlardan bazıları şunlardır:

 • Çocukların 18 yaşını, lise ya da dengi okulda ise 20 yaşını, yüksekokulda ise de 25 yaşını doldurmaması gerekmektedir.
 • Çocukların sigortalı ve aylıklı bir işte çalışmaması da aranan şartlar arasında yer almaktadır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde bulunan Sağlık Kurulu tarafından verilen raporda çocukların çalışma gücünü en az %60 oranında kaybetmesi durumu da farklı bir şart olarak dikkat çekmektedir.
 • Evli olmayan ya da evlendikten sonra boşanıp dul kalan kız çocuklarının tamamına ölüm aylığı bağlanmaktadır. Ayrıca kız çocukları için yaş şartı da bulunmamaktadır.

Yukarıda belirtilen şartların sağlanması durumunda çocuklara babanın aldığı maaşın %25’i kadar maaş verilmektedir. Ölüm halinde emekli maaşı ne kadar düşer konusundaki çocukların durumu genel olarak bu şekildedir. Fakat burada farklı bir husus bulunmaktadır. Babasını kaybeden çocuğun tek olması durumunda bağlanacak olan ölüm maaşının oranı %50 olmakta ve çocuklara babalarının aldığı maaşın yarısı ödenmektedir. Fakat eş ya da başka bir çocuk bulunuyorsa alınan ölüm aylığı %25 oranında olmaktadır. Böylece alınacak olan maaş miktarı yarıya düşmektedir.

Ölüm halinde emekli maaşı ne kadar düşer konusunda ölen kişilerin anne babasının ne kadar maaş alacakları da belirtilmiştir. Burada belli şartlar bulunmakta ve bunların sağlanması durumunda aylıksız anne ya da babaya %25 oranında maaş bağlanmaktadır. Anne ya da babanın 65 yaşın üstünde olması durumunda ise şart aranmaksızın ölen kişinin aldığı maaşın %25’i bağlanmaktadır. Böylelikle aylıksız olan anne ya da baba da gelir elde etmiş olmaktadır. Bunların dışında sigortalı kişi tarafından daha önceki tarihlerde evlat edilmiş ve yasal düzenlemeler yapılan çocuklarda burada bahsedilen haklardan yararlanmakta ve ölüm maaşı alabilmektedir. Ölen kişinin yakınlarına verilecek olan toplam miktar ölen kişinin aylığını geçmemektedir. Bundan dolayı da gerekirse ilgili kişilerin maaşlarında belli oranlarda indirimler yapılmaktadır.

Ölüm Halinde Emekli Maaşı Ne Kadar Düşer ve Çocukların Şartları

Ölüm halinde emekli maaşı ne kadar düşer konusunda kişilerin nasıl ölüm maaşı alabileceği de bulunmaktadır. Bunun için belli prosedürler bulunmakta ve bunların sağlanması gerekmektedir. Bunlar arasındaki en önemli şart dilekçe verilmesidir. Sosyal Güvenlik Kurumuna talep dilekçesi verilmelidir. Bunun dışında ise aşağıda belirtilen şartların sağlanması gerekmektedir. Bunlar şu şekildedir:

 • Erkek çocukları için:
  • 18 yaşından büyük olmaması
  • Lise ya da dengi okullarda öğrenim gören çocukların 20, yükseköğrenim kurumlarında öğrenim gören çocukların 25 yaşından büyük olmaması
  • Evli olmaması
  • Malullerin %60 oranında raporu olması
 • Kız çocukları için:
  • Evli olmaması
  • Ölen kişinin sigorta girişinin 2008 yılından önce olması durumunda evlenilmemesi ya da sigortalı bir işe girilmemesi
  • Ölen kişinin sigorta girişinin 2008 yılından sonra olması durumunda ise 18 yaşından küçük olunması

Yukarıda belirtilen şartların sağlanması durumunda kişiler ölüm maaşı alabilmektedir. Ölüm halinde emekli maaşı ne kadar düşer konusu genel hatlarıyla bu şekildedir. Fakat bunlar genel bilgiler olup kişilerin özel durumlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Örnek vermek gerekirse ölen kişinin geride sadece bir çocuğu kalırsa bu kişi %50 oranında maaş alabilirken birden fazla çocuğu ya da eşinin kalması durumunda ise alınacak olan maaş miktarı %25 oranına kadar düşmektedir. Aynı şekilde sadece anne aylı alıyorsa alacağı maaş %75 oranında olurken maaş alan kişi sayısı fazlaysa annenin alacağı maaşın oranı %50’ye kadar düşmektedir. Bundan dolayı da kişilerin kendi özel durumlarına göre değerlendirme yapması gerekmektedir.

Ölüm halinde emekli maaşı ne kadar düşer konusundaki hususlar bu şekilde olup kişilerin durumlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Söz konusu durumlar ile ilgili yorum yaparken bundan dolayı durumlarının net olarak bilinmesi ve buna göre hareket edilmesi gerekmektedir. Ayrıca kişilerin alacakları maaşın ölen kişinin bir aylık maaşından yüksek olamayacağı için bundan dolayı belli oranda indirim yapılmakta ve alınan maaşlar azalabilmektedir.

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım Hesaplama

2018 – Emekliye Kredide Yaş Sınırı

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ve Yaşadıkları Sorunlar

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Şu anda babamın maaşını annem ve ben kullanmaktayiz..annem yaklaşık 1000 ben yaklaşık 500 tl alıyorum..yakında işe gireceğim benim maaşımın anneme geçme durumu nedir? geçerse kesintiye uğrar mı, ve bunun için nereye başvurmalıyım

 2. kız kardeşim sgk dan emekli. Yine sgk dan emekli maaşı almakta olan eşi vefat etti.Vefat eden kişinin birde çalışmakta olan 30 yaşında oğlu var. Kız kardeşim eşinin ölümünden dolayı emekli maaşını almaya hak kazanır mı? Alacağı tutar ne kadardır. Ne yapması gerekir.

  1. Merhaba kız kardeşim ev hanımı 2 çocuk var enistemiz vefat etti. Emekli Maaş 4250 tl aynı zamanda ikinci evliliği resmi nikahı vardır. İlk eşinden kız çocuğu vardır 35 yaşında boşanmış emekli maas paylaşımı nasol ve ne kadar alırlar. Tsk

 3. Merhaba babam 4 ocak 2019 tarihinde vefat etti. Sgk dan emekli idi. Annemin maaşı yok. Ev hanımı. Bekar kızı benim fakat ben sigortalı olarak çalışıyorum. Anneme % kaç oranında maaş bağlanır. Ayın 18 de 1950 TL maaş alıyordu. Maaştan 14 gün önce vefat etti. Yani Aralık 2018 ve Ocak 2019 maaşını almadık. 2019 da emekliye yapılan zam ile ocak 2019 maaşı ile birlikte annem ne kadar maaş alır. Bilgi verebilir misiniz. Teşekkür ediyorum

 4. babanın vefat etmesiyle eşi ve çocukları maaş almaktadır erkek çocuk yaş tan dolayı %25 lik maaşının kesilmesi ile kesilen maaşın annenin maaşına eklenir mi eklenmez mi bilgi verirmisiniz

 5. Şu an 8000 iş günüm var 1995 sigorta girişim işe başlangıçtan itibaren hep tavandan yattı şu an 16000 bürütten maaş alıyorum. ölüm halinde eşim ve çocuğuma emekli aylığı bağlanır mı ne kadar kesinti olur

 6. Merhaba 3 yıl önce amerika ve türk vatandaşı olan abimi amerikada trafik kazasında kaybettik. türkiyedeki maaşı anneme sosyal güvencesi olmadığından bağlandı. amerikadaki emekli maaşını bağlatmak için ne yapmamız gerekiyor? lütfen yardımcı olurmusunuz.

  05376091414 pınar derdimentoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu