PRİM BORCU OLANLARA EMEKLİLİK YOLU AÇILDI | SSK | SGK | Sorgulama | Hizmet Dökümü | Gün Sayısı
 • PRİM BORCU OLANLARA EMEKLİLİK YOLU AÇILDI  NE ZAMAN EMEKLI OLABILIRIM?

  Artık prim günü eksiği olanların emekli olması mümkün olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı prim günü ödeme eksikliği olanlara emeklilik yolunu açtı ve bu konuda yasa tasarısı yayınladı. Bu çalışma sonucunda toplam 100 bin kişi emekli olabilecek hakkında sahip olmaktadır. SGK geriye dönük borçlanma yoluyla isteyen vatandaş bu sayede emekli olabilecek.

  Tasarı Kesinleşti

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı prim günü eksiği olan vatandaşlarımızın emekli olabilmeleri için yeni bir tasarı oluşturdular ve bunun üzerine bu tasarı masaya yatırıldı. Bu tasarı ile prim gününde eksik olan vatandaşların borçlanma olanağı sunulması ile emekli olma şansı tanınmıştır. Çıkan bu yasaya göre, vatandaşın belli bir süre çalışması şartı aranmaktadır. Bu imkandan faydalanmak isteyen vatandaşımızın en az 1800 gün prim gününe sahip olma şartı konulması belirlenmiştir. Bu durumda vatandaşın, 1800 ve üzerinde prim gününe sahip olması durumunda kalan gün sayısını borçlanma imkanı ile ödeme yaparak emekli olabileceği kesinleşmiştir.

  SSK geriye dönük

  Kuralları ve şartları belirlenmesiyle birlikte, 2015 yılı itibariyle yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Yazımızda da belirtmiş olduğumuz gibi 20 milyon kişiyi ilgilendiren bir yasadır. Yasa kapsamında MTV Borcu, Vergi Borcu Afları, SGK-SSK Borçlanması Afları, Taşeron İşci Düzenlemesi, GSS ve BAĞ-KUR Borçlanması, Trafik Borçları Affı gibi vatandaşlarımızın merak ettiği konular sonuca bağlanmıştır. Yasa da önemli maddeler ise kısaca şöyledir;

  • Çocuk sahibi olan bayanların doğum borçlanması hakkı getirildi. Bu durumda emeklilik tarihinin öne çekilmesi durumu oluşmaktadır. Ancak doğum borçlanması 3 çocuk için yapılabilecektir.
  • Bir diğer yenilik tüp bebek uygulamasıdır. Böylelikle düzenleme ile tüp bebek tedavisinde en fazla iki deneme sınırı üçe çıkartılmıştır.
  • Yasak yerlerde tütün mamulleri tüketenlere verilen para cezaları hariç, 120 TL’nin altındaki idari para cezaları tahsil edilmeme kararı alınmıştır.
  • Soma’daki maden faciasında hayatını kaybeden sigortalıların SGK’ya olan her türlü borçları silinecektir.
  • 31 Aralık 2014 tarihine kadar 35 bin öğretmen ataması gerçekleştirilecektir.
  • Vergilerin tamamı, mevcut cezaların yeniden yapılandırması kapsamında tahsil edilecektir.
  • SGK’ya bağlı bulunan iş yerlerinin 31 Aralık 2013 tarihi öncesine ait ödenmemiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ve idari para cezası ile eğitime katkı payı, özel işlem vergisi ve damga vergisi borçlarından 100 TL’yi aşmayan borçlarında gecikme cezası tahsilinden vazgeçilecektir.
  • 2014 yılı nisan ayı ve önceki aylara ilişkin ödenmemiş olan sigorta borcu, emeklilik keseneği, kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi için hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde, bu alacaklara uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı gibi borçların tamamının tahsilinden vazgeçilecektir.
  • Ev hizmetlerinde aynı kişi yanında ay içinde 10 günden az çalışanlar adına günlük kazanç alt sınırının yüzde 2’si oranında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi çalıştıranlar tarafından ödenme kararı alınmıştır.
  • Merkezi sınavlar veya sonuçlarına ilişkin dava açma süresi 10 gün olacak. Dava dilekçesinin tebliğinden itibaren 3 gün içinde savunma yapılacak. Bu süre bir kereliğine ve en fazla 3 gün uzatılabilecek ve aynı zamanda yürütmeyi durdurma kararı kaldırılacaktır.
  • Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Futbol Federasyonu, Türkiye’de sportif alanda faaliyette bulunan spor kulüpleri, SGK ile Maliye’ye olan borçlarını ikişer aylık dönemler halinde 42 eşit taksitte ödeyebilecek.

  Hangi Şartlarda Emekli Olacağınızı Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

  ne zaman emekli olabilirim

  SGK Prim Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  SGK prim sorgulama işlemi için öncelikle bir E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-Devlet şifresine sahip olmadan SGK prim sorgulama işleminizi ve bunun gibi birçok önemli işleminizi E-Devlet üzerinden gerçekleştirmeniz mümkün değildir.

  E-Devlet şifresine sahip olmak için size en yakın merkez PTT şubesine kimlik bilgilerinizin okunabildiği nüfus cüzdanınız ile birlikte giderek E-Devlet şifresi alma başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. E-Devlet şifresi alma başvurusu yaptıktan sonra 2 TL işlem ücreti ödemeniz gerekmektedir. İşlem ücretini ödedikten sonra E-Devlet şifrenizi size özel kapalı bir zarf içerisinde teslim alabilirsiniz.

  E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra veya zaten bir E-Devlet şifresine sahipseniz SGK prim sorgulama işleminizi yapmak için yazımızın sonunda size vermiş olduğumuz ilgili E-Devlet bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Bağlantıya tıkladığınızda karşınıza çıkacak olan sayfada bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayınız. Kimlik doğrulama işlemi için T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizi ilgili alanlara girmeniz gerekmektedir. T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi ilgili alanlara eksiksiz ve doğru bir şekilde yazdıktan sonra işleminizi gerçekleştirmek için “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayınız. Açılan sayfada SGK priminizin olup olmadığınızı görebilirsiniz.

  Bağkur Emeklilik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Bağkur emeklilik sorgulama işlemini gerçekleştirmek için yazımızın sonunda size vermiş olduğumuz bağlantı adreslerinden bağkur emeklilik sorgulama işlemi ile ilgili olana tıklayıp açılan sayfada sizden istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde ilgili alanlara yazmanız gerekmektedir. Bilgilerinizi ilgili alanlara girdikten sonra aşağıda bulunan “Tamam” seçeneğine tıklayıp işleminizi başarılı bir şekilde gereçekleştirebilirsiniz.

  Bağkur Emeklilik Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

  SSK Prim Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

  BAĞ-KUR Prim Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

  Emekli Sandığı Prim Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

  Prim Borcu Sorgulama İşlemi SGK Resmi Sitesinden Nasıl Yapılır?

  SGK’nın web tahsilat platformuna giriş yapmak için öncelikle E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-Devlet şifresini nereden ve nasıl alabileceğinizi yazımızda anlattık. Yazımızın sonunda size vermiş olduğumuz SGK bağlantı adresine tıklayarak açılan E-Devlet platformunda T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz ile giriş yaparak tekrar SGK web tahsilat platformuna yönlendirileceksiniz. Açılan sayfada da sizden istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde ilgili alanlara yazarak hemen altında bulunan güvenlik kodunu da yine aynı şekilde ilgili alana yazıp, “Borç Sorgula” seçeneğine tıklayınız. Bu işlemleri sırası ile doğru bir şekilde gerçekleştirdiğinizde prim borcu sorgulama işleminiz tamamlanmış olacaktır.

  SGK Üzerinden Prim Borcu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

  Ne Zaman Emekli Olacağınızı E-Devlet Üzerinden Nasıl Öğrenebilirsiniz?

  E-Devlet üzerinden ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenmek için yine yazımızın sonunda size vermiş olduğumuz ilgili bağlantı adresine tıklayıp aynı şekilde kimlik doğrulama işleminizi T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz ile tamamladıktan sonra “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayınız. Bu işlemleri gerçekleştirdiğinizde ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

  Ne Zaman Emekli Olacağınızı Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

  SSK Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

  SSK üzerinden ne zaman emekli olacağınızı öğrenebilmek için öncelikle yazımızın sonunda size vermiş olduğumuz ilgili bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra açılacak sayfadaki sizden istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurup “GÖNDER” seçeneğine tıklayınız. Gönder seçeneğine tıkladığınızda ne zaman emekli olacağınızı açılan sayfadan öğrenebilirsiniz.

  SSK Ne Zaman Emekli Olurum Uygulaması İçin TIKLAYINIZ!

  Emekli Sandığı Emeklilik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Emekli Sandığı üzerinden ne zaman emekli olacağınızı öğrenebilmek için yazımızın sonunda size vermiş olduğumuz ilgili bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Bağlantı adresine tıklayıp, karşınıza çıkacak olan sayfada bulunan ve sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde yazıp aşağıda bulunan “Hesapla” seçeneğine tıklayınız. Bu işlemleri sırası ile takip ettiğinizde Emekli Sandığı üzerinden emeklilik sorgulama işleminizi başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

  Emekli Sandığı Emeklilik Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

  BAĞKUR Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Size vereceğimiz linkte gerekli işlemleri yaparak BAĞKUR emeklilik sorgulama işleminizi yapmış olacaksınız.

  BAĞ-KUR Emeklilik Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  PRİM BORCU OLANLARA EMEKLİLİK YOLU AÇILDI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. sevda dedi ki:

   bence mağdur olan işi olmayan kısacası herhangi bir gelire sahip olmayan dullar vs gözetilmeli.. 1800 ve üzeri primi varsa emekli edilmeli tabii yaşı sgk lı yılı tutuyorsa…

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Sevda Hanım ne yazık ki bu konu bizim sorumluluğumuz altında değil.

    1. ayşe dedi ki:

     1969 doğumluyum sıgorta gırışım 1993 4090 gün prımım var 2 yıl 3 ay prımım eksık yaşım dolunca bankadan kredı cekip ssk yatırsam emelı olabılırmıyım bekarım cocuk yok

     1. Hurcan Karatas dedi ki:

      Toplu olarak ödeme durumu olamıyor. Eksik primlerinizi düzenli olarak ödeyebilirsiniz.

   2. Hamza dedi ki:

    Mrhabalar.bu taslaklar kafamizi cok karirstirdi.babam 1978 06.01 grsli.4200 gnü var 100 gün askrlik ve 1960 dogmlu babami suan yeni yasalara gre emkli yapma sansimiz varmi.”

   3. Melahat Aydın dedi ki:

    1973 doğumluyum. 1987 işe giriş tarihim. 1800 gün primim var. İşe giriş tarihinden sonra 2 doğum yaptım.Ne kadar borçlanabilir ve ne zaman emekli olabilirim ?

    1. Hurcan Karatas dedi ki:

     Doğum borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilirsiniz. Böylece erken emeklilik için az bir priminiz kalmış olacaktır.

  2. nazan güç dedi ki:

   emeklilikte pirime takılanlar 1800 günü olanlar geriye dönük pirim ödeyerek emekli olabilir deniliyor.benim 1260 iş günüm var ben ne yapmalıyım

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Eğer SSK giriş tarihinizden sonra doğum yaptıysanız borçlanabilirsiniz.

   2. barıs dedi ki:

    Babamın 1982 den sigortalı 2850 günü var borçlanarak primi tamamlarsa ne zaman emekli olur

    1. Hürcan Karataş dedi ki:

     46 yaş ve 5075 prim günü şartlarını sağlaması gerekiyor.

    2. Hasan dedi ki:

     Babam 1960 doğumlu..83den sıgorta başlangıcı ve 2600gun prımı var toptan odeyıp 5250 ye tamamlayıp emekli olabilirmi hemen

      1. malik kabadüz dedi ki:

       1997-2002 yılları arası bağkur borcum var şu an ssk özel şirkette çalışıyorum ssk başlangıcım 1989 askerlik boclanmasını yaptım lakin ssk gün sayım emeklilik için dolmuyor bağkurdan gün satın alabilirsin dediler müracaat yaptım bağkurdaki memur alabilirsin dedi 320 gün parası yatırdım ssk dan müracaatımı yaptım 4 ay sonra ssk dan gelen mektup da bağkur borçlanmam kabül olmamış ben de o memura güvenerek kredi çektim ve şu an çok mağdur durumdayım bağkurdan gün satın alamazmıyım öyle bir kanun varmı acaba bilgilendirirseniz sevinirim

      2. Yusuf Karataş dedi ki:

       Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  3. gülay dedi ki:

   1964 doğumluyum 1983 işe giriş tarihim bu tarihten sonra 2 doğum yaptım toplam 2080 günüm var 2 çocuğu da borçlanabiliyo muyum ayrıca toplu ödeme mümkün değil mi ne zaman emekli olabilirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    40 yaş 20 yıl 5000 prim günü şartınız var. 2 çocuk icin de borçlanma yapabilirsiniz. Doğumdan sonra kaç gün prim ödemediyseniz o kadar gün borçlanma yapabilirsiniz ancak bu süre en fazla 2 sene olmaktadır yani toplam da 1440 gün borçlanma yapabilirsinix.

    1. elif dedi ki:

     1965 doğumluyum 1986 da bir günlük siğortam cıkmıştır 3 cocuk doğum borçlanmasını yatırdıgımızda 2100 gün olur ya bu yasada 1800 şart konulmuş geri kalan pirimi yatırarak memekli olabilirmiyim

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Elif Hanım.

  4. necla taşcı dedi ki:

   1969 doğumluyum 1986 sigorta girişliyim 2yıl prim eksiğim var yeni çıkacak yasadan borçlanarak emekli olurmuyum

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    42 yaş, 20 yıl, 5075 prim günü şartınız bulunuyor Necla Hanım, eğer çocuğunuz varsa doğum borçlanması yapabilirsiniz.

  5. özge dedi ki:

   Merhabalar..Babamın sigorta başlangıç yılı 1977..aralıklı olarak yıllar içerisinde sigortası yatırılmışş ve şuan toplamda 1596 günü var yatan..1978-1979 tarihleri arasında askerde imiş.. borçlandırma yaparak emeklilik diye birşey varmış sanırım..babam bu borçlandırmadan yararlanarak şuan emekli olabilirmi acaba..?? ASKERLİĞİ 20 AY YAPMIŞ TOPLAMDA 600 GÜN ORDAN BORÇLANIR GERİYE 2084 GÜNÜ KALIYORmuş. BU KALAN GÜNLERİNİDE BORÇLANIP EMEKLİ OLABİLİRMİ ACABA..YOKSA SADECE ASKERLİK DÖNEMİNİMİ BORÇLANABİLİR..TEŞEKKÜRLER..

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sadece askerlik dönemini ve yurtdışında çalıştıysa o dönemleri borçlanabilir Özge Hanım. Ancak 3600 günden emekli de olabilir.

    1. Engin dedi ki:

     sözü edilen tasarı yasalaştımı 1800 günden fazla prim günüm var ne gibi bir girişimde bulunabilirim. Teşekkür ederim.

     1. Hürcan Karataş dedi ki:

      Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

      1. engin dedi ki:

       Aradım teşekkürler, bu haberin aslı yok. resmi olarak açıklanmış bir şey yok bu haberi koyup milletin umutlarını sömürülmesine neden olunmuş sadece.

  6. Mahmut kılınç dedi ki:

   Ben 1965 doğumluyum .1984 te ssk giriş tarihim ve 3600 günüm var bu çıkacak yasadan yararlanabiliyormuyum

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Bahsedilen yasa henüz kesinleşmedi Mahmut Bey.

    1. Mahmut kılınç dedi ki:

     Biliyorum kesinleşmediğini sadece merak ediyorum kesinleştiğinde yararlanabiliyormuyum diye ?

  7. Irfan dedi ki:

   Babamın askerlik borçlanmasını yatırdıktan sonra 1780 gün sigortası oluyor. 1949 doğumlu 65 yaşında 1800 günle emekli olabilirmi? Herhangi bir sağlık sorunu yok

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    1800 günle sadece malule emeklilik olabiliyor Irfan Bey. Bunun için de %40 ve üzeri iş gucu kaybı gerekiyor.

  8. besime dedi ki:

   merhaba 1965 doğumluyum 1988 sigorta giriş tarihim şuan 4000 iş günüm var ve bir çocuğum var ne zaman emekli olurum

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    44 yaş, 20 yıl, 5225 prim günü şartınız bulunuyor Besime Hanım. Bir çocuğunuz için borçlanma yapabilirsiniz, eğer doğumdan sonra ki 2 yıl prim ödemesi yapmadıysanız en fazla iki yıl için borçlanma yaparak 720 prim günü kazanabilirsiniz.

  9. özlem dedi ki:

   Merhabalar..Babam kronik bronşit ve gastrit hastası..57 yaşında.. 1600 primi var ..1977 sigorta girişi..Acaba babam malulen emekli olabilirmi 600 günde askerlik borçlanması yapınca prim tamamlayabilirmii malulen emeklilik için..?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özlem Hanım babanızın malulen emekli olabilmesi için en az %40 ve üzeri iş gücü kaybı olması gerekiyor. Ayrıca 10 yıl, 1800 prim günü şartı bulunuyor.

  10. zuhal dedi ki:

   Mrhba annem 1958 doğumlu SSK başlangıç tarihi 1974 fakat 155 günü var bu yasa çıkarsa emekli olabilirim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Bu yasa hala tasarı halinde Zuhal Hanım fakat yasalaştığında da ne yazık ki anneniz yararlanamayacak çünkü şu an şart olarak 1800 prim günü olanlar şeklinde bir ibare mevcut.

  11. samet dedi ki:

   iyi günler bir konu hakkında bilginize başvurmak istiyorum eşim 1985 doğumlu 2004 yılından beri sigortalı 3 yaşında kızımız var fakat engelli eşim erken emeklilik gibi bir söz konusu olabilirmi yada kaç günden emekli olabilir çok tşkler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Samet Bey öncelikle Allah kolaylık versin diyerek açıklamaya başlayalım. Eşinizin normalde 58 yaş, 25 yıl, 7000 prim günü şartı var, ancak kısmi emeklilikten yararlanarak 4500 prim gününü doldurduğunda da emekli olabilir. Sürekli bakıma muhtaç çocukların anneleri için erken emeklilik mevcut. 01.10.2008 tarihinden sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, toplam prim gün sayısına eklenir. Yani 2008 den sonra ki yıllar için yatırılan her 360 gün için toplam prim sayınıza 90 gün daha eklenerek 450 prim günü şeklinde kayıtlara geçer. Ve her yıl eklenen bu günler emeklilik yaşınızdan düşer.

    1. orhan şaylağ dedi ki:

     merh baba 1946 dogumlu babamın 3455 gunu var babam 69 yasında 600 günde askerlıgı var bız bu husta nasıl faydalanırız

     1. Hurcan Karatas dedi ki:

      http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ emeklilik şartlarınızı bu adresten öğrenebilirsiniz. Ayrıca askerlik borçlanması yapabilirsiniz.

  12. svlbcr dedi ki:

   prim eksiği olanlar için emeklilik yasası hakkında güncel bir gelişme var mı? takipteyiz..

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hayır şu anda beklemeye devam Sevil Hanım.

  13. yakup dedi ki:

   Merhaba .Babam 1959 dogumlu 1982 sigorta girisli 2850 prim var
   Suan calisiyor 450 gun yurt disi borclanmasi var askerligide yatirsak ne zaman emekli ola bilir .kolay gelsin .tsk ederim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Babanızın 46 yaş, 25 yıl, 5075 prim günü şartı bulunuyor Yakup Bey. Askerliğini SSK giriş tarihinden önce yaptıysa borçlanılan gün sayısı kadar SSK giriş tarihi geri çekilir ve bu yeni tarihe göre yeniden şartlara bakılır. SSK girişinden sonra yaptıysa borçlandığı gün sayısı kadar prim gün sayısını artırmış olur.

  14. ismail dedi ki:

   iyi günler.babam 1955 doğumlu ve sigorta başlangıcı 1975.şu an 1500 gün primi var.eğer bu yasa çıkarsa 300 gün askerlik borçlanması yaparak prim gününü 1800′ e çıkartıp bu yasadan faydalanabilir mi?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet İsmail Bey şu anda görüşülen tasarıya göre 1800 prim günü şartını sağlayanlar geri kalan günlerini borçlanarak emekli olabilecek.

  15. güven turan dedi ki:

   merhabalar babam 1952 doğumlu 05.13.1970 sigorta girişi var.yüzde elli altı oranla sürekli iş göremez maaşı alıyor.fakat maaşı çok düşük acaba normal emekli olma şansı yokmu veya malul emeklisi şansı.bu arada toplam prim gün sayısı 1716 yardımcı olabilirseniz sevinirim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Güven Bey babanızın malulen emekli olabilmesi için 10 yıl, 1800 gün ve %60 ve üzeri iş göremez raporu olması gerekiyor.

  16. nuray dedi ki:

   merhaba
   babamın 1983te sgk girişi var fakat prim gözükmüyor. 10.07.1967 doğumlu kaç yaşında emekli olabilir.yardımcı olabilirsiniz eğer sevinirim .

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Nuray Hanım, 47 yaş, 25 yıl, 5150 prim günü şartı bulunuyor babanızın, SGK ya başvurarak bir sorun olduğunu belirtebilirsiniz.

    1. nuray dedi ki:

     7305 gün prime sahip babam SGK ‘ya başvurduk sadece işe giriş tarihi belli fakat o döneme ait prim bulunmamaktır yanıtını aldık tam olarak ne zaman emekli olur babam. cevabınız için teşekkürler

     1. SGK Merkezi dedi ki:

      İşe giriş tarihine göre emeklilik şartları belirlenir Nuray Hanım.

  17. salih volkan dedi ki:

   1950 doğumluyum.1969 yılında sigorta girişim var.200 pirim günüm var.20 ay askerlik borçlanmam var.2010 yılında bağkur girişim var hala devam ediyor.SSK emeklisi olabilmem için ne yapmam lazım. Pirim ödemelerim ne şekilde olmalı. İlginiz için teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Salih Bey hangi kurumdan emekli olacağınızı son 7 yıllık dönem belirliyor. Son 7 yıl içerisinde en fazla hangi kola ödeme yaptıysanız oradan emekliliğe hak kazanırsınız.

  18. merve ercan dedi ki:

   iyi günler 2014 yeni torba yasa yürülüğe girdimi? benim annem 1957 doğumlu 1985 de ssk girişi var 400 gün kadar ödenmiş primi var bu şartlarda geriye dönük borclanma yapıp emekli olabilir mi?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hayır henüz girmedi Merve Hanım.

  19. merve ercan dedi ki:

   yeni yasaya göre 1800 günü olmayan geriye dönük borçlanma yapamayacakmış bu doğrumu? ayrıca bağ kur da askerlik borçlanması yokmu?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet doğrudur Merve Hanım. Ayrıca Bağkur’lular da askerlik borçlanması yapabilir.

  20. güngör dedi ki:

   iyi günler benim babamın bir gözü görmüyor ve 64 yaşında malulen emekli olabilmesi için kaç yıl ödenmiş primi olması lazım? ve % kaç oranında iş görememezlik raporu gerekiyor acaba?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    10 yıl, 1800 prim günü ve %60 ve üzerinde iş göremez raporu olması gerekiyor.

  21. merve dedi ki:

   merhaba, benim babam 64 yaşında maalesef bir gözü görmüyor, 1400 gün ödenmiş primi var askerlik borçlanması yaparak 1800 gün tamamlanırsa malulen emekli olabilirmi?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Askerlik borçlanması yaparak 1800 e tamamlanabilir.

  22. merve dedi ki:

   cevabınız için teşekkür ediyorum fakat bağ kur da askerlik borçlanması yok mu? herhangi bir bilgiye ulaşamadım

  23. mahmut kurt dedi ki:

   1991 ssk girişim var 1239 günüm var yanlız bagkur dan 33 ay borcum 1968 dogumluyum erken emekli olma durumu nasıl olur

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Prim borcunuz bulunuyorsa önce onu ödemeniz gerekiyor Mahmut Bey.

  24. Banu Ersoy dedi ki:

   Merhaba, benim babam 1937 doğumlu. 1970 yılında 120 günlük ssk sı var. 1975 yılında yurt dışına gitmiş halen yurt dışında yaşıyor. yurt dışından emeklisi var. Acaba borçlanarak Türkiye’den de emekli olma şansı varmı? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Tabi ki Banu Hanım, yurtdışı süreleri borçlanılarak emekliliğe hak kazanılabilir.

  25. Halil yiğit dedi ki:

   Ben 1963 doğumluyum ssk başlangıcım 1981 1600 gün pirim var 3600 gün,den emekli olabilirmyim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Halil Bey 3600 günden emekli olabilirsiniz, bunun için gereken 15 yıl, 3600 gün şartını;
    24.05.2014 tarihinden sonra yerine getirirseniz 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

  26. hülya dedi ki:

   merhaba, ben 1957 doğumluyum benim 1985 de ssk girişim var. 1991 de bir doğum yaptım. bununla ilgili borçlanma nasıl yapılıyor? kaç gün oluyor yardımcı olur musunuz?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hülya Hanım doğumdan önce SSK’lı olduğunuz için borçlanma yapabilirsiniz. Bir doğum için en fazla 2 yıl borçlanma olabiliyor, ancak bu durum şu şekildedir, eğer doğumdan sonra ki 2 yıl boyunca hiç prim ödemesi yapmadıysanız 2 yılın tamamını borçlanabilirsiniz. Ancak prim ödemesi yaptığınız günler olduysa o günleri silerek sadece ödeme yapmadığınız günleri borçlanabilirsiniz.

  27. fikret dedi ki:

   merhaba babam1979 iş başlangıçlı 3200 günü var askerligi yatırdık nezaman emekli olur yaş kaç olması lazım yasa çıkarsa borçlanıp emekli olabilirmi teşekürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Normal emeklilik için 44 yaş, 25 yıl, 5000 prim günü şartınız bulunuyor.
    Kısmi yani 3600 günden emeklilik için 3600 günü doldurduktan sonra 60 yaşında emekli olabilir.

  28. ümit dedi ki:

   1974 doğumluyum 01 08 1994 işe giriş tarihim 4yıl çalıştım 2çocuğum var çalışmadan doğum hakıkı ve 1800gün kabul edilirse3600günden emekli olurmuyum ve nezaman

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Ümit Bey doğumlar SSK giriş tarihinden önce yapıldıysa borçlanma hakkı bulunmamaktadır. Ayrıca 1994 girişli olunduğu için 3600 günden değil 4500 günden emeklilik hakkınız bulunuyor.

  29. ibrahim dedi ki:

   merhaba babam 10 02 1963 doğumlu işe giriş tarihi 1985 tarihli askerliğini yatırdık pirim gün sayısı 4000 iş günü ne zaman emekli olur yada pirim affı yasası varmı

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    48 yaş, 25 yıl, 5225 prim günü şartı bulunuyor İbrahim Bey.

    1. HACI NİYAZİ SEVİNÇ dedi ki:

     1947 dogumlu 2250 günüm var geriye dönük prim ödeme olursa emeki olabilirmiyim

  30. mesut dedi ki:

   merhaba annem 10.10.1955 doğumlu 11.24.1975 tarihinde ssk girişi var ve 113 gün prim gözüküyor emekli olabilmesi için ne yapmamız gerekiyor….

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Mesut Bey anneniz 3600 günden yani kısmi emekli olabilir. Ya da 5000 prim günü ile normal emekli de olabilir. Bunun için isteğe bağlı sigortalı olarak primlerini tamamlamanız mümkün.

  31. efe özkan dedi ki:

   2009 haziranda yüzde 87 işe başladım.ilerleyen ağır kas hastasıyım.şuan yüzde oranım daha fazladır.indirimden yararlanıyorum 1800 erken emekli olabilirmiyim.başkasının yardımı olmadan yaşayamam.1991 doğumluyum.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Efe Bey öncelikle geçmiş olsun. Durumu şöyle açıklayalım. Malulen emekli olabilmeniz için %60 ve üstü oranda iş gücü kaybınızın olması gerekiyor. Bunun yanında 10 yıllık sigortalılık süresi ve 1800 prim günü şartları aranıyor. Ancak şöyle bir ayrıntı var, kişi eğer hayatını başkasına muhtaç bir şekilde sürdürüyorsa 10 yıllık sigortalılık süresi şartı aranmadan sadece 1800 prim günü olması yeterli olacaktır.

  32. Nurhan tok dedi ki:

   Merhaba Ben 1962/12/22 dogumluyum isle giris tarihim 1991/10/11 ssk dan 1600. Bakurdanda 2005 te baslangicim var 1100 gunum ve su a dada ABD devletindede 6 aydir ssk li olarak calisiyorum geriye donuk odemeylen emekli olabilirmiyimsaygilarimla

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Yurtdışında bulunduğunuz günleri borçlanarak prim günlerinize ekleme yapabilirsiniz.

  33. kerim güzel dedi ki:

   Merhaba
   Babam 69 yaşında 2128 günü var.Yasa çıkarsa emekli olabilir mi?Olursa ne kadar para yatırmamız gerekir.
   Selamlar

  34. Nurhan tok dedi ki:

   merhaba ben 1962/12/22 dogumluyum ise baslamayili 1991/11/10 ssk dan 1600 bahkurdanda giris2005 yilinda 110gunum var yurt disindada su anda 6 ay oldu ssk li olarak calisiyorum turkiyeden geriye donuk af yasasi cikmis geriye donuk odersem emeklili hak ediyormuyum kac yasinda emekli olabilirim saygilarimlan tessekkur ederim bilgilerilendireceniz icin cok tessekkur ederim

  35. gülşah dedi ki:

   merhabalar benım annemın %50 iş görememezlik raporu mevcut. toplam 2848 gün ödenmiş primi 1983 te ilk sigorta başlangıcı 2de çocuğu var.bıze doğum borçlandırması yapıp kalan 752 günü ödeyebilirsiniz dediler.bu raporla doğum borcuna bı etkisi olur mu yada durumumuz olmadıgı ıcın başka türlü emeklı nasıl olabılır.

  36. taner çalışkan dedi ki:

   bnm babam 59 yaşında 1977 yılından 200 gün sigortaşı var yurt dışında 5 yıl çalışmış ama burda gozukmiyor bunu buraya getirebilirmiyiz

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Taner Bey bunun için yurtdışı borçlanması yapmanız gerekiyor.

  37. züleyha doğan dedi ki:

   iyi çalışmalar, 09.08.1973 doğumluyum 09,02,1996 da sigortam başladı sanırım ortalama 5480 günüm var. çocuğum yok şuan çalışmıyorum. nasıl bir yol izleyebilirim isteğe bağlı ödeme şansım var mı napabilirim?tutar nedir? yaş? gün? yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    52 yaş, 20 yıl, 5825 prim günü şartınız bulunuyor Züleyha Hanım. İsteğe bağlı olarak tamamlayabilirsiniz.

  38. Hatice Özkan dedi ki:

   benim 1000 günüm var ve giriş tarihim 1983 yılıdır ayrıca yaşım dolmuştur sadece prim gün sayısı olarak boşluğum mevcuttur.. başlagınç tarihinden sonra 3 doğum gerçekleştirdim bunun için doğum borçlanmasıyla beraber hepsini toplu bir şekilde yatırmam gerçek olabilir mi?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hatice Hanım en fazla 2 doğum için borçlanma yapabilirsiniz. Her çocuk için en fazla 2 yıl borçlanabilirsiniz. Ancak bunun için bu 2 yılda prim ödemediğiniz günleri borçlanırsınız. Yani toplamda 1440 prim günü yapar. Ancak bu yine de sizin emekliliğiniz için yeterli olmayacaktır.

  39. BAHAR ERKAN dedi ki:

   iyi günler annem 1940 doğum işe girişi 1966 çocuk borçlanmalarıyla ve bağkuruyla toplam 2880 günü var bu yasa çıkarsa yararlanabilirmiyiz

  40. osman dedi ki:

   96 yılından tarım bagkur girişi var gun sayısını tam bilmiyorum ama 1800 gun yok .Ayrıca bakıma muhtaç raporum var (%90)tasarı yasalasırsa toplu odemeyle emekli olabilirmiyim

  41. ayse dedi ki:

   Merhaba annem 1942 dogumlu 1000 is gunu primi var, degerlendirebilirmi acaba tesekkurler.

  42. şule dedi ki:

   Merhaba bnm babam 1949 subat doğumlu. 1987 yilinda ssk girisi yapti.550 gun ssk 180 gun bagkur odenmis primi var.
   Ssk giutigimizde 1800 gunu doldurmasi halinde emekli olabilir denmisti (yadindan dokayi) 1 yildir tekrar bi yerde ssk li olrk prim oduyor nasıl emekli olabilir artik calismaya da gucu yetmiyor. Ne yapabiliriz.

  43. Neşe dedi ki:

   Merhaba,1979 yılının 1.ayında sigorta başlangıcım var 1721 prim ödemem var.1986 yılında 1 doğumum var.Yeni çıkacak olan geriye dönük prim ödemesnden faydalanabilirmiyim?Ne zaman emekli olabilirim.Aydınlatabilirseniz çok memnun olurum.Saygılarımla

  44. Kemal Can dedi ki:

   Benim babam vefat etti bağkurluydu anneme ve kardeşime aylık bağlanması için müracaat ettiğimizde karşımıza gülsek mi ağlasakmı yoksa bizim kaderimiz mi diyeceğimiz bi tablo çıktı askerlik borçlanmasıya beraber toplam gün sayısı 1799 gün ve bu gün sayısının 1800 olması gerekiyormuş sonuç olumsuz dava açsak şansımız ne olur ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kemal Bey bu noktada şartlar 1800 prim günüdür bu konuda herhangi başka bir şey yer almıyor ancak siz yine de dava açabilirsiniz.

  45. fatih dedi ki:

   %53 vergi indiriminden aldigim rapor var surekli omurboyu 2600 prim var bende ssk girisim 1996 bu cikacak olan yasadan yararlana bilirmiyim.3920 gun primim olsa emekli olacaktim simdiye herseyim tutuyor primimi doldurmak icin calisiyorum zor oluyor bu yasa nezaman cikar ve beni kapsarmi bir cvp verirmisiniz

  46. metin dedi ki:

   merhaba annem 1956 doğumlu 05.02.1992 tarihinde bağkura girişi 31.12.2000 tarihinde terki var. bağkurdan 3206 günü var. daha sonra 26.07.2012 ile 11.11.2013 tarihleri arasında 456 gün ssk günü var. 3600 den emekli olmak istiyor. yaşı ve toplam günü tutuyor. ancak sgk dan 800 gün civarı daha ödemesi gerekiyor deniliyor. bizi bir aydınlatabilir misiniz.

  47. yilmaz dedi ki:

   Mrhabalar babam 1965 dogumlu,1988ssk giriş2.300 ıs gunu var.torba yasası çiktıgında borclanarak emekli olabilirmı!

  48. Özgegündüz dedi ki:

   Merhaba annemin 2200 iş günü primi bulunuyor. Ve 1986 dan itibaren sigortalıdır. 2 çocuğu vardır. Bu geriye dönük borçlandırmadan yararlanıyor mu ne kadar gün daha çalışması lazım.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    42 yaş, 20 yıl, 5075 prim günü şartı bulunuyor. Doğum borçlanması yaparak primlerini artırabilir. Ancak yine de yetmeyecektir. İsteğe bağlı sigortalı olabilir.

    1. mustafa gümüşay dedi ki:

     mrb 1985 sıgorta girişimvar acaba 952 gunumvar 1966 dogumluyum gerıye donuk borçlanma yapabiliyommu

     1. Selahattin Demir dedi ki:

      askerlik ve yurtdışı haricinde bir borçlanma yok

  49. İbrahim dedi ki:

   Merhaba 1993 yılı ile 2001 yılı arasında toplam prim sayım 210 gün ben bunu nasıl iş yerini dava edip bu boşluk primimi kazana bilirim ?

  50. tuncay ister dedi ki:

   sa ben engellibir kişiyim 1985yılında ilk girişim var 3sene sonra oyıllarda cıkış oldu daha sonradan isteye balı ödeme yaptım enson şımdıkı yerımde 3seneden beri çalışmaktayım toplamda 2600gunumvar bu yere gırırken vergı ınrırımı aldım 100de 52 verdıler vergı ındırımı BU CIKACAK YENİ YASAYA GÖRE GERIYE DÖNÜK ÖDEME YAPABILIRMIYIM 3600günlen emeklı olabılırmıyım teşekkürler

  51. remzi dedi ki:

   prim ödemeleri için yasa çıkıyor yani maliyete yönelik peki primini dolduranlar emekli olması için neden yasa çıkmıyor devlet ödeme yapacak diyemi

  52. can by dedi ki:

   Annem 1967 doğumlu 91 yılında ssk girişi var 365 günlük primi var sadece 2 doğum borçlanması yaptırırsa emekli olabilir mi ? 1825 gün yapar ve yaş’a takılmaz mı ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    47 yaş, 20 yıl, 5450 prim günü şartı bulunuyor Can bey. doğum borçlanması yapsa da primleri yeterli olmaz. İsteğe bağlı sigortalı olarak ödeyebilir.

  53. tuğba dedi ki:

   Merhaba, Babam 16/04/1958 doğumlu, 1974 yılında ilk sigorta girişi ve şuan 1730 günlük primi var eğerki geriye dönük prim ödeme torba yasası çıkarsa babam yararlanabilyor mu ? Sağlığında hiçbir sorun yok %60 iş göremez raporu derken bu şartlardan birimi acaba ? Şimdiden teşekkür ederim..

  54. cengiz dedi ki:

   merhaba,
   pirim eksiği olanlar için çalışılan yasa şu anda ne durumda nasıl bilgi alabiliriz.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Henüz kesinleşmedi Cengiz Bey. http://www.haberid.com/ sitesinden takip edebilirsiniz.

  55. ercan dedi ki:

   mrb. benim babam 04.10.1961 doğumlu sigorta girişi 11.03.1993 ve ssk dan 1774 gün, isteğe bağlıdan 996 gün primi var.toplamda 2770 prim gün sayısı yapıyor.bu şartlar altında eksik primi borçlanıp emekli olabilir mi?

  56. Erol İnce dedi ki:

   annem 29.10.1950 dogumlu 1999 haziran bagkur başlangıcı prim gün sayısı 2121 borçlanabilir mi borçlanırsa ne zaman emekli olabilir bilgilendirirseniz sevinirim

  57. ibrahim dedi ki:

   efendim babamın ssk da 4000 iş günü var pirim borçlanması yapabilirmiyiz

  58. Hasibe dedi ki:

   Annem 1965 dogumlu 1981 kasimda ise girip 1987 agustosta isten cikmis 2 cocugu var 1450 de gunu var nasil emekli olabilir…

  59. Erhan dedi ki:

   merhaba babam 1968 doğumlu 1988 ssk girişli ve 2000 günü var eğer yasa çıkarsa Kaç yaşında emekli olur ve borçlanma yapabilirmi şimdiden teşekkürler

  60. hülya dedi ki:

   merhabalar babam 1966′ başlayan 600 gün primi var ve 1974 ve 1978 yıllarında da askerlik yapmış şu an %75 engelli biz de babamın borçlandırma yasası ile emekli olmasını istiyoruz acaba bu mümkün mü yardımcı olursanız sevinirim

  61. Ersin Yilmaz dedi ki:

   Merhaba…
   Babam 1961 dogumlu ve ssk giris tarihi 1977 fakat 1406 prim
   gun odemesi var ayrica 75 gun bagkur odemesi gorunuyo
   Yeni yasa cikarsa sayet askerligini borclanarak 1800 gunu
   tamamlarsak emeklilik hakki kazanip yasadan faydalanabilirmiyiz…
   Tesekkur ederim

  62. önder dedi ki:

   babamın 1987 de bagkur gırısı var 2006 da ıstege baglı prımını yatırdı aynı zaman da askerlırlık borclanmasını odedı şimdi 4200 gunu varna nasıl emeklı olur

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Önder Bey emeklilik hesaplama işlemi için : http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

  63. senem karahan dedi ki:

   merhaba,1974 dogumluyum,95 mayıs ssk girişliyim.şu an 1508 gün primim var.anladıgım kadarıyla geriye dönük primler ödenemiyor.bekarım cocugumda yok.öğrenmek istediğim kaç yaşında ve toplamda kaç gün prim ödedikten sonra emekli olabileceğim.bilgi verirseniz müteşekkir olurum
   sevgiler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    51 yaş, 20 yıl, 5750 prim günü şartınız bulunuyor Senem Hanım.

  64. alihan dedi ki:

   annemin 1960 la 1966 arsı sigortası var emekli nasıl olabilir şimdiden teşekkürler

  65. ali dedi ki:

   eşim 1974 doğumlu.10.08.1988 yılında ssk ya girişi ve 592 prim günü var.1992 yılında evlendi ve 3 çocuk sahibi eşim ssk ya borçlanıp ne zaman emekli olabilir. teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    44 yaş, 20 yıl, 5225 prim günü şartı bulunuyor. 2 doğum için borçlanma yaparak 1440 prim günü kazanabilir.

  66. atilla dedi ki:

   merhaba benim ssk girişim 1986 toplam 2800 günüm var yaşım 52
   bu torba yasasından faydalana bilirmiyim l lütven yardımcı olursan ız
   teşekkür ederim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    49 yaş, 25 yıl, 5300 prim günü şartınız bulunuyor Atilla Bey. Yasadan faydalanabilirsiniz ancak henüz kesinleşmedi.

    1. melek dedi ki:

     sizlere sorum olucak sigorta baslangıçım 1987 yas 1973 dogumluyum sigorta gunum 1500 gün iki çocugum var borçlanmayla emekli olabılırmıyım saygılar

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Doğum borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilirsiniz. Emekli olmak için 5225 prim gününe ihtiyacınız var, Melek Hanım.

  67. salih uyar dedi ki:

   Merhabalar. 1984 doğumluyum..2001 yılında sigorta girişim var. Meslek lisesi son sinifinda başlattilar,ayni sicilden devam ediyor, kaç yaşinda emekli olabilirim.. Tesekkurler..

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Salih Bey staj için yapılan SSK girişi emeklilikte geçerli olmamaktadır. İlk normal prim ödemesi ne zaman yapıldıysa o giriş önemli.

  68. ibrahim dedi ki:

   babam 1963 doğumlu 4025 gün sigortası var sigorta başlangıcı 1985 ama arada prim boşluğu var bunu borçlanabilirmiyiz

  69. ismail dedi ki:

   Merhaba babam 1964 dogumlu ssk girisi 1988 suan.eda yaklasik 3750 gunu var yeni cikacak torba yasaya gore emekli olabilirmi

  70. Adnan Korkmaz dedi ki:

   Merhaba ,1985 ssk başlangıcim,1302 sigorta günümvar,5yil 8ay bagkur günüm hala aktif,540 gün askerliğim var bagkurdan emekli ne zaman ve nasil olurum,saygilar

  71. Ayse Oguz dedi ki:

   Merhabalar, 1962 dogumluyum ve Almanyada uzun zamandir calisiyorum. Yurtdisindan en az 1800 is günü (5 yil) borclanarak Türkiyede SSK, SGK veya Bagkurdan emekli olabilirmiyim? Türkiyede calismisligim yok. Vereceginiz bilgiler icin tesekkürler.

  72. ümit bilgen dedi ki:

   Merhabalar;
   Tasarı ne zaman kesinleşecek ya da bu tasarı torba yasasında yer alacak mı ? Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce kesinleşme durumu var mı acaba.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Ümit bey bu konu hakkında tarih veremeyiz. http://www.haberid.com/ sitesinden takip edebilirsiniz.

  73. ibrahim dedi ki:

   Kayin pederim1962 dogumlu
   1989da sigorta girisi var
   3450sigortasi yatirilmis
   1800torba yasasindan faydalaniyormu faydalaniyorsa
   ne zaman emekli oluyor

  74. ömerr dedi ki:

   Merhaba.Babamın doğum tarihi 23/01/1959 .İşe giriş tarihi 06/10/1984.toplam ödenmiş prim günü sayısı bugün itibari ile 2520..Askerlik 20 ay yapmış sigortalı olmadan önce.Askerliği borçlansak babam nasıl emekli olur bu yeni düzenlemeye göre .Teşekkür ederim.

  75. nimet kaya dedi ki:

   babam 1954 doğumlu 1988 ssk girişi var toplam gün1550 yaş haddinden borçlanma olabilirmi. birde son çıkan torba yasada primi eksik olanlar için bir umut varmı

  76. Ayse dedi ki:

   Annem 1969 doğumlu ise giris tarihi 1991,3 tane çocuğu var ve 2 tane cocugunda calismamis diger birinde calisiyor 4200 primi var kac gun primi odedikten sonra emekli olabilecek

  77. Ahmet dedi ki:

   08 09 1989 sigortalıyım 2585 günüm var askerliği 19 ay yaptım askerlik borclanması yapmadım geriye dünük nekadar borclanmam olur emekli olabimem için venormal olarak nezaman emekli olurum doğum tarihim 1103 1972

  78. elvan sen dedi ki:

   1990 ssk başlangıcım ilk doğumum1995 ikincisi 1997 primim 7600 günü gecti doğum borçlanması yapabilirimiyim yaparsam yaş beklermiyim yoksa hemen emekli olabilirmiyim 1972 doğumluyum

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    46 yaş, 20 yıl, 5375 prim günü şartınız bulunuyor Elvan Hanım. Doğum borçlanması yapmanız emeklilik yaşınızı geriye çekmez sadece prim günlerinizi artırır. Bu da sizin için gerekli değil primleriniz yeterli. Yaşı beklemeniz gerekiyor.

  79. Nazan çam dedi ki:

   Merhabalar, annem 22.09.1970 doğumlu, 21.06.2003 ssk girişli. Halen çalışmakta. Fakat ssk girişinden önce doğum yapmış bulunmakta. 3 çocuğu var. Geriye dönük 3 çocuk prim ödeyebilir mi? Ödeyebilirse ne zaman emekli olabilir? Bu konuda torba yasası çıkacak deniliyordu. Çıktı mı? Yada çıkacak mı?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Nazan Hanım SSK girişinden önce doğum yaptığı için borçlanma hakkı bulunmuyor.

  80. mukaddes dedi ki:

   1966 doğumluyum.1991 sigorta başlangıç yılım ve 1765 prim günüm var.sigorta girişinden önce bir ve sigorta girişinden sonra da bir doğumum var.emeklilik şartlarım nelerdir?bu yasadan faydalanabilir miyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    47 yaş, 20 yıl, 5450 prim günü şartınız bulunuyor Mukaddes Hanım. SSK giriş tarihinden sonra yaptığınız doğumu borçlanabilirsiniz.

   2. MÜJGAN dedi ki:

    11.5.1966 doğumlu bayanım 1989 yılında BULGARİSTANDAN zorunlu göç ile geldim TC vatandaşı yım
    Bulgaristanda (1986 GİRİŞ) 1100 gün sigortam var TÜRKİyEYE 1990 yılında sigortalı olarak işe girdim ve toplam 2782 gün çalıştım halen 2000 yılından beri işsizim ve ev kadınıyım.
    Bulgaristan 1100 günümü borçlanarak 3600 gün üzerinden emekli olma hakkım varmı acaba.(torba yasada böyle bir konu varmı)

  81. Salih ERHAN dedi ki:

   1969 doğumluyum ssk geri ödemeleri ne zaman yapılacak bilgi alabilirmiyim

  82. atakan dedi ki:

   bu yasa cıkcakmı arkadaşlar bilen varmı acaba bu yasa cıkmasa emekli şansım hic yok tşk ederim şimdiden

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Henüz çıkmadı Atakan Bey http://www.haberid.com/ sitesinden takip edebilirsiniz.

  83. tolga dedi ki:

   merhabalar, annem 1959 doğumlu sigorta başlangıcı 03.07.2007. toplam prim gün sayısıda 2490. iş başlangıçı yaparken ssk yetkililkeri kesintisiz 10 yıl sigortalı çalışırsa yaştan dolayı emekli olabileceğini belirtmişlerdi ancak bugün yaptığı telefon görüşmesinde 2023 yılında emekli olacağını belirttiler. bunu doğruluğu nedir. eğer bir yolu varsa annemi nasıl emekli yapabiliriz. şimdiden teşekkürler…

  84. halil ibrahim dönmez dedi ki:

   eşim 1964 doğumlu 1984 bağkur girişi olup 3390 gün ödenmiş bağkur primi var.1992 de bağkuru terk ettik. şimdi eşimi emekli edebilmek için torba yasada kalan günleri toplu olarak ödeyip emekli olma imkanı getiriliyor mu? eğer getirilmiyorsa eşim bağkurdan veya sigortadan nasıl emekli edebilirim.teşekkürler.çalışmalarınızda başarılar

  85. ALİ dedi ki:

   Merhaba,
   1959 doğumluyum.1972 sigorta başlagıcım ve 1830 gün pirimim var.Nasıl ve ne zaman emekli olabilirim.Ayrıca Pirim borçlanması çıkacak mı.Bilgi verirseniz sevinirim.

  86. ALİ dedi ki:

   1959 doğumluyum.1977 sigorta başlangıcım ve 1830 gün primim var.Nasıl ve ne zaman emekli olabilirim.Ayrıca Pirim borçlanması çıkacak mı.Bilgi verirseniz sevinirim.

  87. Orhan dedi ki:

   Benim Ssk girişim 10/10/1991/4800 günüm var ne zaman emekli olurum kamu kurumundan ayrıldım yardımcı olurmusunuz

  88. ugur dedi ki:

   prim affı ne zaman çıkacak torba yasaya yetişirmi genel bi tarih verebilirmisiniz

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Herhangi bir tarih veremeyiz Uğur Bey.
    http://www.haberid.com sitesinden takip edebilirsiniz.

  89. burak kurul dedi ki:

   16.01.1966 dogumluyum..1982 den girisim var.3900 gunum var.askerlikle birlikte kalan eksik gunlerimi borclanablirmiyim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Borçlanabilirsiniz Burak bey.

  90. gökhan dedi ki:

   Babam 1965 doğumlu sigorta girişi 1983 ve 1800 den biraz fazla günü var emekli olma şansı varmı su anda veya çıkma ihtimali olan yasalarda ?

  91. kadir dedi ki:

   İyi günler benim babamin 7 sene bağkur u var ve 8 ay kadar sigortasi var ve 1800 günü geçmiş durumda fakat 2. Buçuk yil eksiği var emekli olabilir mi bu çikan yasa ile

  92. sema dedi ki:

   ben 1971dogumluyu ssk baslangicim1985 toplam2100 gunum var sigorta baslangicindan sonra iki cocugum var ben torba yasasindan yararlana biliyormuyum ve nasil emekli olurum

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    2 çocuğunuz için doğum borçlanmasından yararlanabilirsiniz Sema hanım.

  93. mehmet dedi ki:

   sayın sgk. babam 1955 doğumlu yatırılmamış 20 ay askerliği hariç 2680 gün ssk primi var.3600 gün primine ulaşmak için askerliğini borçlanacak, ancak kalan günlerini borçlanarak emekli olabilir mi? torba yasada her zaman olduğu gibi yanlış anlamadıysam sadece bağkurlulara prim affı, borçlanma hakkı vb.imtiyazlar sunuluyor.ssklılar için böyle bir durum varmı?babam en kısa zamanda nasıl ve ne zaman emekli olur.teşekkür ederim.

  94. yeşim dedi ki:

   Babam 1954 doğumlu 1978 de sigorta girişi var şuan 3675 günü var bunun 739 günü falan isteğe bağlı 600 günü askerlik borçlanması yaptı 14 ay var emekli olmasina çünkü bazı yılların primlerinde isminde soy isminde yanlışlik olmuş bunları kabul etmiyorlar normal şartlarda emekliliğe hak kazanmış olsada isim yanlışlıkları yüzünden olamıyor babam nasıl emekli olabilir

  95. Ebru dedi ki:

   Merhaba,1974 dogumluyum sigorta baslangicim da 1996 yilinda basladi. 220 gunluk prim odenmisligim var. 3 tane cocugum var. kac yasinda ve hangi sartlarda emekli olurum. Torba tasarisi Kabul edildiginde degisiklik olacak mi. yardim lair is icin simdiiden tesekkurler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    52 yaş, 20 yıl, 5825 prim günü şartınız bulunuyor Ebru Hanım.

  96. emine dedi ki:

   eşin 10/10/1963 doğ.22/01/1989 işe giriş 3580 günü var.askerliği ssk girişinden önce yaptı ne zaman emekli olabilir askerlik süresi 540 gün
   pirimi eksik görünüyor.Çıkması düşünülen eksik pirimleri ödeyerek emekli olabilirmi

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    51 yaş, 25 yıl, 5450 prim günü şartı bulunuyor Emine Hanım. Askerliği SSK giriş tarihinden önce yaptığı için borçlanma yaparak, giriş tarihini 540 gün geriye götürebilir. Böylece yeni giriş tarihi : 22 06 1987 olarak değişecektir. Yeni şartlar : 50 yaş, 25 yıl, 5375 prim günüdür.

  97. BAHADIR YAKUP dedi ki:

   Değerli SGK Merkezi Çalışanları burada bizleri aydınlattığınız için tşk ederim.

   sorum:Annem 1956 doğumlu 1684 gün prim gün sayısı var.Yukarıda bahsettiğniz üzere çıkacak olan yasa 1800 gün şartı arıyor.Ben Şu an itibariyle annemi bir iş yerinde çalışıyomuş gibi göstersem ve 1800 gün pirim gün sayısı doldurmasında bir sakınca olurmu.
   Sorum:116 gün pirim günü ödemem için kaç ay çalışıyor göstermem gerekli tşkler….

  98. cengiz dedi ki:

   geriye dönük borclanma yasası ne oldu?
   bir gelişme varmı?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Şu anda kabul edilmedi Cengiz Bey.

  99. fatma dedi ki:

   1986 sigarta başlama tarihim 4643 iş günüm var geriye 477 pirimim kaldı. toplu ödeme kanunu çıkmış ben faydalanıp ödeyebilirmiyim ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Toplu ödeme gibi bir durum yok Fatma hanım, geçerli günlerinizi borçlanabilirsiniz.

  100. HATİCE dedi ki:

   merhaba 48 yaşındayımgün olarak 60 günüm var ilk ssk girişim 1984 .2 kere doğum yaptım üç yıl arayla nasıl emekli olabilirim.ilginize tşk ediyor saygılar sunuyorum.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    40 yaş, 20 yıl, 5000 prim günü şartınız bulunuyor Hatice Hanım. 2 doğumunuzu borçlanabilirsiniz 1440 prim günü olarak. Öncelikle 20 yıllık sigortalılık sürenizi doldurmanız gerekiyor.

  101. kazim çelik dedi ki:

   merhaba babam 1952 doğumlu 1000 günü var askerlik borclanması yapıp emekli olabilirmi askerlik borçlanmasının olup olamayacağınıda öğrenmek istiyorum

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kazım Bey askerlik borçlanması yapabilir ancak 1000 günü varsa bu yeterli olmayacaktır. İsteğe bağlı sigortalı olarak prim günlerini tamamlayabilir.

  102. - ayla - dedi ki:

   merhaba benim annem 53 yaşında ssk girişi 2000 yılından ;ve 2500 iş günü var acaba bu yeni yasa onaylanırsa annem emekli olabilirmi

  103. habeş övet dedi ki:

   merhaba 76 yaşındayım yeni cıkacak yasada emekli olabilirmiyim 2590 iş güüm var yardımcı ola bilirmisiniz

  104. fethiye dedi ki:

   63 dogumluyum. 93 yılında 1 aylık sigorta baslangıcım var. Baslangıctan sonra iki dogum yaptım. Nasıl emekli olabilirim?

  105. tunç dedi ki:

   annem 01,03,1959 doğumlu ve 17,12,1987den 343 gün çalışmışlığı var nasıl emekli olabilir ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim.

   1. tunç dedi ki:

    sigortalı olduktan sonra 1 çocuğu oldu.

  106. hüseyin tezgiden dedi ki:

   1954 doğumluyum 3600 den emekli olmam için 1000 günüm eksikti şu an çalışmaktayım sigortalı olarak 1 sene önce müracat etmiştim borçlamma için bana tekrar borçlana bilirsin demişlerdi 600 borçlanma yapabilirmiyim ve nekadar tutar aceba örenmek istiyorum teşekürler

  107. kerim dedi ki:

   1957 doğumluyum 1989 dan gırısım. Var 2192 pırım gunum var bu yasa cıktıgında emekli olabilir miyim ayrıca 600gun askerlik var gözlerimi kaybettim sekerden dolayı 3defa malullük ıcın başvurdu m reddedildi. Bana yardımcı olabılırmısınız. Lutfen. Zor. Durumdayım ben

  108. hüseyin dedi ki:

   20.04.1959 dogumluyum bir fill bırakmadan 27.03.1994 den beri 2014 martına kadar mahalle muhtarlıgı yaptım 2014 martan bu yana dondurdum emekliligim hak ettimmi bana yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hüseyin bey emeklilik sorgulama işleminiz için : http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

  109. MUSTAFA ÖZKOCA dedi ki:

   MERHABA BEN BABAM İÇİN YAZIYORUM SİZLERE BABAM 10.12.1960 DOĞUMLU SSK GİRİŞİ 10.08.1977 DİR PRİM GÜN SAYISI 3024 DÜR ASKERLİĞİ ÖDEMEDİK ASKERLİK SÜRESİ 20 AYDIR.3600 GÜNDEN EMEKLİ OLABİLMEK İÇİN ASKERLİĞİ YATIRMIŞ OLSAK 3600 GÜN DOLMAKTADIR.ASKERLİĞİ YATIRSAK NEZAMAN EMEKLİ OLABİLİR.SAYGILARIMLA İLGİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

  110. Ali dedi ki:

   Değerli SGK Merkezi Çalışanları öncelikle vermiş oldugunuz hizmetten dolayı hepinize teşekkür ediyorum
   Yüzlerce soru sorulmuş prim eksiğim var yasayla borçlanıp emekli olabilirmiyim şeklinde benim sorum şu olacak.
   Bu yasa taslak halindemi torba yasa ile yürürlüğe girmeyi mi bekliyor yani reelde uygulanma ihtimali nedir.Eğerki torba yasa içerisinde varsa sizce nezeman yürürlüğe girer…
   TEŞEKKÜRLER

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Torba yasa ile yürürlüğe girmeyi bekliyor Ali Bey. Ancak ne zaman yürürlüğe girer konusunda bir şey söyleyemeyiz. http://www.haberid.com sitesinden durumu takip edebilirsiniz.

  111. tunç dedi ki:

   annem 01,03,1959 doğumlu ve 17,12,1987den 343 gün çalışmışlığı var nasıl emekli olabilir ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim.sigortalı olduktan sonra 1 çocuğu oldu. kusura bakmayın tekrar yazıyorum belki görmemişsinizdir diye lütfen yardım edin.

  112. mustafa dedi ki:

   slmlar ben 24.05.1965 dogumluyum hollandada yasiyorum 1992 yilindan beri burda calismakdayim benim 1990 yilinda 3 ay bagkur girisimvar ve 1999da tekrar 3 ay sigorta bacalgicimvar ne zaman emekli olabilirim ve pirim borcum yaklasik ne kadar tutar tesekur ederim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Mustafa Bey emeklilik hesaplama için : http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/
    Prim borcu sorgulama için ise : https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/

  113. zarife dedi ki:

   1964 doğumluyum 3600 günü doldurdum 1992 ssk giriş tarihim 5000 günden emekli olabilirmiyim 3600 den 54 yaşa vuruyor hemen emekli olabilirmiyim borçlanarak ? prim eksiği olanlara ne zaman çıkacak yasa ? teşekkürler

   1. feyza dedi ki:

    Zarife Hanım bu konu ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilmeniz için yazımız da sizlerle paylaştığımız bilgileri okuyabilirsiniz.

  114. seyfi dedi ki:

   Merhaba. Birsey soracaktim. Babamın 1288 günü var toplamda. 1963 doğumlu ve 1981 de sigorta girişi yapılmış. Askerligini 20 ay yapmış. Bu yeni yasa çıkarsa emekli olabilme durumu var mi ? Askerlik borclandirmasiyla beraber 1888 gün oluyor ve tasarıda 1800 gün ve üzeri denmiş. Ne yapmamiz gerekiyor aksi bir durumda ? Yardimlariniz için teşekkür ederiz.

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Seyfi bey konuyla ilgili en net bilgiyi SGK’ dan ya da ALO 170′ i arayarak öğrenebilirsiniz.

  115. hakan dedi ki:

   merhaba babam 01.03.1962 dogumlu 04.07.1996 31,03,2001 arası 4 yıl 8 ay 27 gün bagkuru var ayrıca 01.04.2004 tarihinde 16 gün sigorta ödendı acaba yararlanabılırmı teşekkürler

   1. feyza dedi ki:

    Hakan Bey bu sorunuzu yazımızı okuyarak cevaplandırabilirsiniz.

  116. servet karakoç dedi ki:

   merhabalar benim babam 1974 sigorta girişi var.şuan toplamda 2346 primi var.2008-2013 te bağkura geçti 16 bin tl çivarında bi borç çıkardılar.ve 1100 gün sigortalı olarak çalışdıktan sonra emekli olabilirsin demişler.ben şunu merak ediyorum babam ne zaman emekli olabilir.bağkurdan mı emekli olacak yoksa ssk danmı.nasıl bir yol izlemememiz gerekiyor bu konuda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tşkler.

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Servet bey emeklilik için son 7 yılda en çok hangi kurumdan prim yatırılmış ise o kurumdan emekli olunmaktadır. Aşağıda verdiğimiz linke tıklayarak da babanızın ne zaman emekli olabileceğini hesaplayabilirsiniz.
    http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

  117. muazzez soyraç dedi ki:

   06 10 1960 doğumluyum 5 günlük 1980 çalışmışlığım var eskiye yönelik ödeme yapmak istiyorum emeklilik yaşım ne zaman tutar ne kadar toplu para ödemem gerekli halen bi işte çalışıyorum gerekirse oradanda prim yatırılır.saygılarımla

   1. sukufe kalay dedi ki:

    http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/
    Muazzez hanım emeklilik yaşınızı yukarıda verdiğimiz linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

  118. yeşim dedi ki:

   Neden benim soruma cvp yazmadınız lütfen cvp yazın

  119. ŞÜKRÜ dedi ki:

   Merhaba.annem 59doğumlu,işe giriş tarihi 1996.1800 prim günü var.emekli olma imkanı var mı? Şimdiden teşekkürler

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Şükrü bey annenizin emekli olabilmesi için 25 yıl sigorta süresini, 56 yaşı ve 5825 prim gün sayısını doldurması gerekmektedir. Bu şekilde emekli olabilir.

  120. erol dedi ki:

   selamlar.. 02.07,1967 doğumluyum.. 01.03.1983 sigorta başlangıcım var.. 3350 gün ssk primim var.. eğer yasa çıkarsa yararlanabilirmiyim.. askerden önce sigortalı oldum.. 550 gün askerlik yaptım.. çok teşekkürler vereceğiniz cevap için..

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Evet Erol bey yararlanabilirsiniz.

  121. Şükrü dedi ki:

   Merhaba benim annem 1959 doğumlu.işe giriş tarihi 1996.1800 günü var.emekli olma imkanı var mı? Cvp verirseniz sevinirim

   1. feyza dedi ki:

    Şükrü Bey bu konu ile ilgili yazımızı okumanız size yardımcı olacaktır.

  122. sevil dedi ki:

   ocak 1973 doğumluyum. şubat 1989 tarihlı ssk girişim var.toplam 2100 gün ödenmiş primim mevcut.bunun son iki yılı tarım ek-5 olarak ödendi.bir çocuk borçlanması yapabilecek durumdayım.ne zaman emekliliği hak ediyorum ve kaç prim gününe ihtiyacım olduğunu bildirirseniz sevinirim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ emeklilik şartlarınızı buradan öğrenebilirsiniz.

  123. isa dedi ki:

   Bababin 1976 dan ve 1983 fen sigortası var 76 dan olan sistemde gözükmüyor o tarihte defter olduğu için babam 2007 dilekçe vermeye gittiğinde sen 7 senedir emeklisin diyorlar babam 2007 de emekli oldu burada kusur kimsedir ne yapmamiz lazim babam 1960 doğumlu yon tayin ederseniz sevinirim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Alo 170 SGK hattını arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  124. Turgay dedi ki:

   Merhaba,annem 1956 doğumlu,1974 yılında 55 gün SSK primi var. 2014 Mayıs ayında bir büroda SSK lı olarak çalışmaya başladı. Torba yasa ihtimallerine göre emekli olma şartları hakkında bilgi verebilir misiniz? Teşekkür ederim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Torba yasa şuan kesinleşmiş değil. Emeklilik şartlarınızı
    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ bu adresten öğrenebilirsiniz.

  125. GÖKHAN dedi ki:

   slm ben gokhan 1964 doğumluyum 1985 tarihinden sigortam bulunmakta ama sigorta günüm 1000 gün eksik askerliğimi borçlandım yatırdım torba yasasından faydalanabilirmiyim . . . Ne zaman emekli olabilirim ? toplamda 4200 günüm var

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Gökhan Bey, erken emeklilikten faydalanabilirsiniz.

  126. baran dedi ki:

   Merhaba
   Babam 1964 dogumlu 1984 den 2009 kadar 90 gunu var 2009dan 2014 kadar 1800 gunu var kac yasinda emekli olur yasi doldugunda pirimini toplu yatirabilirmi

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Baran bey toplu bir şekilde prim ödemesi şuan da yapılamamaktadır. Aşağıda verdiğimiz linke tıklayarak babanızın ne zaman emekli olabileceğini öğrenebilirsiniz.
    http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

  127. alaattin dedi ki:

   merhaba kolay gelsin.eşim 1966 doğumlu 1983 sgk girişli 870 gün pirimi var 1800 zorunluya takılabilmesi için doğumunu borçlana bilirmi. teşekkür ederim.

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Alaattin Bey, eşinizin ilk sigorta girişi doğumdan önce ise doğum borçlanması yapabilir. Ancak prim günleri 1800 olmadan bu haktan yararlanamaz.

  128. gülin dedi ki:

   mehabalar ben 21.08.1962 doğumluyum 1987 sgk girişim var 1992 ve 2001 yıllardında yurdışında bulundum şu an 2800 primim var yurt dışı borçlanmasını yaparken hangi tarihleri seçmeliyim 3600 den en erken yaşta emekli olmam için beni aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler.

   1. sukufe kalay dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/2013-yurtdisi-borclanmasi-hesaplama/ bu adresten yurtdışı borçlanmanızı hesaplayabilirsiniz.

  129. SEMİHA TUTAR dedi ki:

   1963 doğumluyum ssk başlangıç 1990 1500 günüm var 2008 yılında yılında tarım bakuruna geçtim 2100 günüm var 2 çocuk borçlanması yapsam ne zaman emekli ola bilirim bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden tşkler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilirsiniz.
    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ bu linkten emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz.

  130. nilufer t dedi ki:

   01/10/1968 doğum tarihi.01/05/1987 sigorta giriş tarihi..110 gün bağkurdan prim ödendi.şu an halen sigortalıyım 1 çocuk var sadece 550 gün çocuk borçlanabilirim.şu anda 3854 prim günüm var,ben eksik prim günü için ödeme yapıp emekli olabilirmiyim.teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGk hattını arayabilirsiniz.

  131. ibrahim dedi ki:

   efendim babam 1963doğumlu ssk girişi 1985 askerlik borçlanması ile 1983 e düşüyor ama 1983 ile 2014 seneleri arasında prim boşluğu var şuandada 4202 iş günü bulunmaktadır biz bu prim boşluklarını borçlanarak emekli olabiliyormuyuz lütfencevap yazın

   1. sukufe kalay dedi ki:

    İbrahim Bey, geriye dönük borçlanma durumu halen daha kesinleşmiş değildir. İleri bir zamanda böyle bir durum olabilir.

  132. eyüp dedi ki:

   merhaba babam 1949 doğumlu 2479 gün primi var geri kalanı toplu ödeme imkanımız varmı

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Toplu ödeme yapılamamaktadır.

  133. Seyda dedi ki:

   Merhaba ablam 1969 doğumlu 1989 ssk girişli. 1100 gün prim ödemesi var. Sonra ingilterede yaşadı. İki çocuğu oldu. Turkiyeden borçlanma ile nasıl emekli olabilir.

   1. feyza dedi ki:

    Seyda Hanım ablanız için “http://www.edevlet.net/sgk-yurtdisi-borclanmasi/” yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

  134. mustafa dedi ki:

   Merhaba babam 1961 dogumlu ssk baslangıc tarıhı 1981
   ve toplamda 3863 gün pirimi var askerlık borclanması yok (curuk almıs ayagından) nezman emekli olur yeni cıkan torba yasada babamı emeklı edecek maddeler varmı ne yapmamız lazım . cevap verırsenız sevinirim.

  135. özlem dedi ki:

   Merhabalar…annem 1960 doğumlu, 1983 sigortaya giriş tarihi.3100 prim günü var.2 yıl doğum borçlanması yapılabiliyor. Annem ne zaman emekli olur.simdiden Teşekkürler.

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Özlem Hanım, anneniz doğum borçlanması ile erken emekli olabilir. Ancak erken emeklilik ile normal emekli aylığından kesintiler olur.

  136. mustafa naim tümer dedi ki:

   şu an benişm yaşım 50 1983 tmmuzdan itibaren sgk lıyım prim günüm 4811 kalan günlerimi nasıl borçlanacağım veya eksik primlerle ilgili bi yasa varmı sevgiler

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Mustafa Bey, kalan prim günlerinizi askerlik borçlanması ile tamamlayabilirsiniz.

  137. idris öztürk dedi ki:

   İyi günler efendim benim size şöyle bir sorum olacaktı
   Ben şu an aktif bir şekilde çalışıyorum benim sigorta girişim 013\1993. Efendim ben ne zaman emekli olabilirim.bunu sizden kesin olarak öğrenmek istiyorum .

   1. sukufe kalay dedi ki:

    İdris Bey, emeklilik şartlarınız 54 yaş, 5675 prim günü ve 25 yıllık sigortalılık süresi. Bu şartları sağladıktan sonra emekli olabilirsiniz.

  138. SERKAN dedi ki:

   İYİ GÜNLER KIZ KARDEŞİMİN EŞİ 33 YAŞINDA VEFAT ETTİ 780 GÜNLÜK
   SGK PİRİM ÖDENMESİ VAR 120 GÜNÜ EKSİK 900 Ü TAMAMLAMASI İÇİN ASKERLİKTE YAPMIŞ BU ASKERLİK BORCU ÖDENDİĞİ ZAMAN 900 TAMAMLANIRMI BU ŞEKİLDE EMEKLİ OLURMU ŞİMDİDEN SAĞ OLUN.İYİ ÇALIŞMALAR

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Evet askerlik borçlanması ile gerekli primi tamamlayabilirsiniz.

  139. nilgün dedi ki:

   Babam 1952 doğumlu ve 1971 sigorta girişli, toplam 1500 sigorta primi var. borçlanması için 1800 gün gerekli diyorsunuz. Eğer torba yasada eksik prim gün ödeme çıkarsa askerliğini ödeyip geri kalanını borçlanabilirmi.?
   Yani bu 1800 gün dediğiniz askerlik ödemeden olacak gün sayısımı?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGK hattında anlatıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

  140. gizem dedi ki:

   Merhaba ananem 1950 doğumlu 1969 SSK girişli 2997 gün prim günü var borçlanmayla emekli olabilir mi ?

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Evet Gizem hanım borçlanma yaparak emekli olabilir.

  141. nurcan dedi ki:

   1968 doğumluyum, 1988 sgk girişliyim 2380 prim günüm var. sgk girişi sonrası 2 doğumum var. ne zaman ve nasıl emekli olabilirim saygılar…

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Nurcan Hanım, doğum borçlanması ile primlerinizi arttırabilir ve emeklilik şartlarını sağladıktan sonra emekli olabilirsiniz. Emeklilik şartlarınız 25 yıllık sigortalılık süresi, 50 yaş ve 5375 prim günü.

  142. sait tayfun akbaş dedi ki:

   öncelikle bizim sorunlarımıza destek veren bütün arkadaşlara teşekkür ederim ben 1964 dogumluyum ssk başlagıcım 1987-5 inci ay arada büyük bir boşlukdan sonraı şu ana kadar 1900 gün çalışmış görünüyorum bahsedilen geriye dönük 1800 günlük afdan sonra nezaman ve nasıl emekli olabilirim cevaplarsanız size sevgi ve saygılarımı sunarım teşekkürler

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Sait bey, henüz kesinleşmiş bir yasa değil bahsettiğiniz bunun dışında 5375 prim günü ve 25 yıllık sigortalılık süresini doldurduğunuz taktirde emekli olabilirsiniz.

  143. sema samanci dedi ki:

   ben 1971 doğumlu, iki çocuk annesiyim. İşe giriş tarihim 1987 , 2722 iş günüm var ne zaman emekli olabilirim. Yasa çıkarsa bu yasadan faydalanabilirmiyim?Şimdiden teşekkür ederim

   1. sukufe kalay dedi ki:

    http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/
    Sema hanım yukarıda vermiş olduğumuz linke tıklayarak emekliliğinizi hesaplayabilirsiniz. Yasanın kesinleşmesi durumunda yararlanabilirsiniz.

  144. Vedat OSMANOĞLU dedi ki:

   1958 doğumlu 1981 bağkurdan ve isteğe bağlıdan yaklaşıl 1200 günü var.isteğe bağlı devam ediyor nasıl emekli olur

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    3600 prim gününe ulaştığında emekli olabilir.

  145. seyda dedi ki:

   merabalar babam 1958 doğumlu ilk sigorta başlangıcı 1985 toplam 1850 günü var prim ödeyerek emekli olma şansı var mı ayrıca yasa çıktı mı

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Yasa henüz kesinleşmedi. Bir bu kadar daha prim ödeyerek emekli olabilir.

  146. hülya dedi ki:

   İsteğe bağlı bakura af varmı acaba bilgi verirseniz sevinirim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Alo 170 SGK hattında son durumu öğrenebilirsiniz.

  147. özlem dedi ki:

   merhaba annem 1959 doğumlu ilk işe giriş tarihi 1978 480 gün pirimi var daha sonra 3 çoçuk ve çalışamamış emekli olabilirmi?şimdiden teşekkürler

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Özlem hanım annenizin emekli olabilmesi için 25 yıl sigorta süresini, 44 yaşını ve 5000 prim gün sayısını doldurması gerekmektedir.

  148. selma dedi ki:

   Merhaba;1968 doğumluyum;1988’de öğretmen vekilliği yaptım,iki tane çocuğum var,(1991 ve 1994 doğumlu olmak üzere)2005’te ssk’lı bir işe başladım, girişim yapıldı 1739 gün de ssk günüm var,şuan işsizlik maaşı alıyorum.Doğum borçlanması yapabilir miyim,ne zaman emekli olurum,vekil öğretmenlik dönemim ssk başlangıcı sayılır mı? ssk sorgulama sayfasında görülmüyor.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    SSK sorgulama sayfasında gözükmüyorsa doğum borçlanması yapamazsınız. Doğum öncesi hizmetinizin varsa yapabilirsiniz.

  149. doğan dedi ki:

   babam 1965 doğumlu prim günü 3500 sigorta girişi 1983 bu yeni yasadan babam yararlanabilir mi?

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Evet Doğan bey yararlanabilir.

  150. orhan dedi ki:

   Merhaba bu malülen emekliliği de kapsıyormu 1800 gün gerekmekte ve 400 gün bulunmakta bizde faydalanabilecekmiyiz?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Henüz kesinleşmiş bir karar bulunmuyor bu konuda.

  151. abdullahkaraoğlan dedi ki:

   anladığım kadarıyla bu yazınız son çıkan torba yasadan önce yazılmış . acaba primi eksik olanlar için geriye dönük borçlanma ile ilgili yeni bir çalışmamı var benim ilk sigortalılık başlangıcım1986dır 50 yaşındayım askerlik borçlanması yaparsam şu an 3385 gün primim var cevap verirsen sevinirim

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Abdullah Bey, henüz kesinleşmiş bir karar bulunmamaktadır. Bağ-kur lular için çalışmalar olmaktadır. 5300 prim günü ve 25 yıllık sigortalılık süresi ile emekli olabilirsiniz.

  152. Tolga dedi ki:

   Merhaba annem 1967 doğumlu 01.04.1988 sigorta baslangic tarihi o zamandan 300 gun primi var.Ve 2011de sskli oldu ise basladi sigortasini yatmaya basladi bugune kadar yatiyor hala ve 2 cocugu var 2sininde borclanmasini yatirdi.Nezaman emekli olur annem yeni torba yasaya gore simdiden tessekurler.

   1. sukufe kalay dedi ki:

    http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/
    Tolga bey yukarıda verdiğimiz linke tıklayarak hesaplayabilirsiniz.

  153. Kadriye dedi ki:

   Merhaba, babam için bir şey sormakistiyorum. Babam 1963 doğumlu sigorta girişi 1985 yılı ve şuan 2622 günü var askerlik borçlanmasını ödemedik babamın 3600 günden emekli olabilme ihtimali varmı acaba ? Şimdiden teşekkür ederim.

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Kadriye hanım babanızın 3600 günden emekli olabilmesi için 15 yıl sigortalılık süresini ve 3600 prim gün sayısını doldurması ayrıca belirli bir yaşı beklemesi gerekmektedir. Detaylı bilgiye aşağıda verdiğimiz linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.
    http://www.ssk.biz.tr/ssk-3600-gunden-emeklilik/

  154. ayşegül dedi ki:

   merhaba 1969 doğumluyum. 1988 sigorta girişim var.2011 yılına kadar halk eğitim merkezlerinde kurs dönemleri boyunca kısmı süreli olarak usta öğretici olarak çalıştım. 1992 ve 1997 yıllarında doğum yaptıkten sonrada kısmi olarak yine çalıştım. 3200 günüm var. doğum borçlanması yapmak istiyorum. doğumdan sonraki günlerimi aralıklı olarak çalışmışsam yinede 2 yılı tam olarak borçlanabilirmiyim.

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Evet Ayşegül hanım 2 çocuğunuz için doğum borçlanması yapabilirsiniz.

   2. sukufe kalay dedi ki:

    Ayşegül Hanım, her çocuk için 2 yıl doğum borçlanması yapabilirsiniz.

  155. Omer Faruk dedi ki:

   merhaba, doğum tarihim 1964 sigortalılık başlangıcım ise 1979.
   2404 gün sigortalı çalışmışlığım var. 1985-86 da askerlik yaptım 18 ay. Başka da hiç çalışmadım. Yurt dışında değilim. Bu söz konusu taslak Yurt içinemi özgü yoksa yalnızca Yurt dışındakilerimi kapsamakta. Nasıl emekli olabilirim. kara kara düşünüyorum.
   bilgi verirseniz sevinirim
   tşk

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Omer Bey, 1979 yılındaki sigorta girişinize göre emeklilik şartlarından 5000 primi ve 25 yıllık sigortalılık süresini tamamlamanız gerekmektedir. Askerlik borçlanması ile primlerinizi arttırabilirsiniz.

    1. omer faruk dedi ki:

     degerli sukufe kalay hanım, cevabınız için teşekkür ederim. ancak bazı hususlar eksik kalmış. 25 yılım dolmuş ancak 5000 prim günüm tamamlanmamış. yukarıda belirttiğim şekliyle 2404 gün ödenmiş. bu durumda 2596 günüm eksik. askerlik için 500 gün çıkınca 5000 prim için 2096 günüm eksik kalıyor. öğrenmek istediğim zaten burasıydı. kalan 2096 günü torba yasadan yararlanabilip ödeyebilirmiyim. şayet evet ise gün başına kaç lira hesaplamam gerekecek. selam ve saygılarımla

     1. sukufe kalay dedi ki:

      Ömer bey şuan itibari ile kesinleşmiş bir bilgi yoktur.

  156. nuran dedi ki:

   bana cevap verirseniz minnettar olurum..şimdiden teşşekkürler..ben 1959 doğumlu-1979 sigorta başlangıcı 500 iş günüm var..ayrıca 3 çocuk var..doğum borçlanması eksik prim yerine geçermi..geçiyorsa eğer günlerim tamamlanırmı.yeni yasayla doğum borçlanması 3 çocuk(yani 6 yıl )eder.bu durumda ben emekli olabilirmiyim..kalan günlerimi ayrıca borçlanıp emekli olabilirmiyim..tşk ederim emeklerinize..

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Nuran hanım öncelikle 3 çocuğunuz için doğum borçlanması yaparak prim gün sayınıza ekletebilirsiniz. Emekli olabilmek için de 5000 prim gün sayısını doldurmanız gerekir. 3 çocuğunuz için doğum borçlanması yapmanız durumunda prim gün sayınız yeterli olmamaktadır.

  157. nedim meriç dedi ki:

   merhaba 17/02/1965 doğuluyum 1985 askerlik tarihi 01/01/1987 ssk
   başlangıcı 2105 gün 11/05/2011 halen devam eden bağkurum var 1240 gün geriye borçlanma kanunlaşırsa hangi kurumdan emekli olabilirim teşekkürkler

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Nedim bey emekliliğinize 7 sene kala en çok hangi kuruma prim yatırmış iseniz o kurumdan emekli olursunuz.

  158. reyhan dedi ki:

   toplu prim ödeme ile ilgili bir gelişme var mı??

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Reyhan hanım henüz toplu prim ödeme hakkı bulunmamaktadır.

  159. İbrahim DÜZER dedi ki:

   1963 doğumlu. 13.02.1989 SSK girişim var 4260 gün artı 18 ay askerlik 550 gün toplamda 4810 gün 700 gün pirim eksiğim kalıyor yeni yasada borçlanma var mı ? 25 yıl SSK sürem ve yaşım doldu.

   1. sukufe kalay dedi ki:

    İbrahim Bey, geriye dönük borçlanma ile ilgili henüz kesinleşmiş bir karar alınmamıştır.

  160. Sinem dedi ki:

   Merhaba, annem 1947 doğumlu ve prim gün sayısı 1020. Borçlanarak emekli olabilir mi? Annem 2 doğumunu 1983den önce yapmış yani sigorta başlangıcından önce.
   Teşekkürler

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Sinem hanım anneniz doğumunu, sigorta başlangıcından önce yaptığı için maalesef borçlanma yapamaz.

  161. Şerife dedi ki:

   Benim kayınvalidem 1957 doğumlu ve 1984 yılında terzi olarak bağkura bağlanmış. 2 yıl 3 ay bu görevi yaptıktan sonra mesleğini bırakmak zorunda kalmış. 800 iş gününden fazla yatarı var. Emekli ettirmek istiyoruz ancak geriye dönük borçlanma yokmuş. Bizim şu aşamada yapabileceğimiz birşey var mı, bu konuda bizlere yardımcı olabilir misiniz?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Kalan primleri kendiniz ödeyebilirsiniz. Birde doğum borçlanması yapabilirsiniz.

  162. asuman dedi ki:

   1964 doğumluyum ilk işe giriş tarihim 1.12.1987
   1987 den 1996 mart ayı dahil 1860 gün ssk pirimim var
   6.11.1997 de emekli sandığına tabi öğretmenliğe başladım 2006 yılında ayrıldım 9 yıl emekli sandığı
   14.9.2011 de ssk lı işe girdim 31.5.2013 de çıktım
   toplam ssk 2477 gün sanırım ben hizmet birleştirmeye tabi olarak son 3.5 yıl yani 1260 güne tabiyim benim hesabıma göre son 7 yılda 617 gün ssk var yada 3600 günden ssk dan emekli olabilirmiyim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim sskdan emekli olmam şart çünkü babamdan emekli sandığı yetim maaşı alıyorum onun kesilmesini istemiyorum teşekkürler saygılar

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Çocuğunuz varsa doğum borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilir ve 3600 günden emekli olabilirsiniz. Emeklilik şartlarınızı öğrenmek isterseniz aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.
    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/

  163. NAGİHAN dedi ki:

   MERHABALAR. BEN 1998 TİCARET LİSESİ MEZUNUYUM VE 1997 DEN OKULDAN SİGORTA GİRİŞİM VAR GÜN OLARAK SAYILMIYOR AMA GİRİŞ TARİHİ OLARAK BU GİRİŞ TARİHİ SAYILIYOR DİYE BİLİYORUM AMA SGK DAN BAKTIGIMDA İNTERNET ORTAMINDA NORMAL İŞ BAŞI YAPTIGIM 2004 YILI SİGORTA BAŞLANGICI OLARAK GÖRÜLÜYOR.HANGİSİ GEÇERLİ VE BUNU NE ŞEKİLDE DÜZELTTİREBİLİRİM.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Okuldaki sigorta girişiniz ile ilgili sigortalılık belgeniz varsa SGK müdürlüklerine giderek itiraz edebilirsiniz.

  164. abdullah dedi ki:

   efendim ben ücretli öğretmen olarak okullarda 2006 dan bu yana aralıklarla çalıştım ay bazında15-16-17 gün gibi sigorta primi yattı eksik yatırılan bu primleri geriye dönük nasıl tamamlayabilirim saygılar sunarım

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Geriye dönük ödeme durumu olamamaktadır. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  165. ekrem dedi ki:

   babam 1947 dogumlu 1981 dessk başlangıcı var 1985 e kadar 366 günü var daha sonra 2005te bagkur yatırdık 2980 gün şimdide 400 gün sgk oldu. borçu yok 2005 ten sonra nezaman emekli olobilır

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Hizmetlerinizi birleştirebilirsiniz. BU aşamadan sonra emeklilik hesaplamak için http://www.ssk.biz.tr/2013-yurtdisi-borclanmasi-hesaplama/

  166. ahmet köse dedi ki:

   Babam 1978 sigorta baslangıç ve 1230 gun sıgorta pırımı var bagkur
   da kayıtlı 6 yıl 2 ay 9 gun pırım gunu borcu var 03/07/1989 -30/09/1990 tarıhlerınde 1yıl 2ay 27 gun pırım ve 20/01/2009-31/12/2013 tarıhlerı arasında 4 yıl 11 ay 12 gun pırım borcu var ama 1990 2005 arası borcundan dolayı bagkuru dondurulmuş bu kısmı canlanabılırmı emeklı olması ıçın ne yapması lazım.Tahmını ne kadar odeme yapar acaba

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu SGK müdürlüklerine giderek veya Alo 170 SGK hattında detaylı olarak anlatıp bilgi alabilirsiniz.

  167. nurten doğu dedi ki:

   ben 1989 girişm var yaş 54 doğum tarihi 1960 toplam 2200 günüm var kasımın 5inde kaza geçirdim şu anda çalışamıyorum çok rahatsızım biran önce emekli olmak istiyorum ne yapa bilirim bana bilgi verebilirmisiniz

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu SGK ya bildirebilirsiniz. Çalışamam durumunuz ile emeklilik şartlarınız değişebilmektedir.

  168. ismail tükenmez dedi ki:

   1966 doğumluyum 1984 sigorta girişim toplam 4500 günüm var 1984 ve 2014 arası sigorta günü boşluklarını gegeriye dönük yatırarak emekli olabilirmiyim yasa kapsamında böyle bir imkan varmı?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Henüz böyle bir imkan kesinleşmemiştir.

  169. burcu dedi ki:

   merhaba ben 1978 doğumluyum 01.12.1998 tarihi itibariyle sigortalı oldum. 31.10.2006 da doğum yaparak işten ayrıldım. 2013 eylülde başka bir yerde işe başladım 3258 günüm var arada kalan 7 yıllık süreyi borçlanarak ödeyebilirmiyim bide emeklilik için prim günü 5975 çıkıyor doğrumudur heryerde farklı bilgi var

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Arada kalan süreyi borçlanma gibi bir durum söz konusu değildir.
    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ bu adresten emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz.

  170. melih dedi ki:

   Babam 1964 dogumlu.1982 SSK girişi var.2800 primi askerlik borcu haric.prim eksiği kalıyor yeni yasada borçlanma var mi? Teşekkürler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Henüz yasada böyle bir karar kesinleşmedi ancak askerlik borçlanması ile prim günlerini arttırabilir.

  171. hurma akşun dedi ki:

   08.04.1968 dogumluyum.ssk 13.10.1986 başlangıç 4 ay 28 gün.bagkur 04.10.1988.1998 bagkur dondurdum.bagkur toplam 11 yıl 01 ay 26 gün.2011 yılında 3 günlük ssk m var.dogum borçlanması yapabilirmiyim?sgk dan 4 yıllık borçlanma kagıdım geldi .bazıyatırma diyor günüm az kaldı ne yapabilirim?emekli olabilirmiyim parayı yatırdıgım zaman.dogumlarım 09.09.1986 ,15.09.1988,21.03.1991,20.09.2000 cevaplarsanız sevinrim saygılar. prim günü eksik olanlara müjde diyor bundan yararlanabilirmiyim hurma akşun

  172. kdrye cadırlı dedi ki:

   merhabalar eşim 11.10.1967 doğumlu sigortalı işe giriş 1983 toplam 1431 günü var ayrıca 1yıl 3 ay bağkuru var.550 gün askerliği var bu yeni yasayla eşim emekli olabilirmi.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Hizmet birleştirme ve askerlik borçlanması ile SSK primlerinizi arttırabilirsiniz. Emeklilik şartlarını sağladıktan sonra emekli olabilirsiniz.
    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ bu adresten emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz.

  173. Türkan Mansuroğlu dedi ki:

   1966 doğumum, 1988 ssk giriş , topam 90 gün, bir doğum var emekli olabilirmiyim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilirsiniz. Ancak bu emeklilik için gerekli olan prim gününe yeterli olmayacaktır. Bu yüzden gerekli prim günlerinizi tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.
    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ bu adresten emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz.

  174. gungor dedi ki:

   1970 dogumluyum 1989 da sigorta girisim var 370 gun toplamda daha sonra yurt disina gittim orda 10 yil kaldim benim sorum nasil emekli olabilirim yurt disindaki hizmetlerimi buraya aktarabilirmiyim ne yapmaliyim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Hizmetlerinizi aktarabilirsiniz. SGK ya başvuru yapabilirsiniz.

  175. Melek TÜREGÜN dedi ki:

   Merhabalar, 01.09.1964 doğumluyum, 1306 gün ödenmiş pirimim ve 2 çocuğum var. Emekli olabilmem için ne yapmam gerekir, şartlar nasıl olur? Yardımcı olursanız sevinirim. Kolay gelsin

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Melek hanım 2 çocuğunuz için 2 şer yıldan toplam 4 yıl borçlanma yapabilirsiniz. Emeklilik şartlarını aşağıda verdiğimiz linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.
    http://www.ssk.biz.tr/ssk-emeklilik-sartlari/

  176. mustafa dedi ki:

   sayın yetkili
   babam 1959 doğumlu 1975 yılında ssk girişi mevcut o yıldan 20 ssk olarak günü var. 1985 yılında söförler odasına kayıdından dolayı 6552 sayılı yasa gereği bağkura giderek geriye dönük borçlandırma istedi 2014 yılına kadar söförler odasında kaydı devam ediyordu. Ancak bağkur 2005 yılına kadar borlandırma yaptı. 2005 sonra için dernek vakıflardan dolayı borçlanılmıyor denmiş. su an ssk olarak çalışıyor. bağkur 20 yıl prim çıkarıldı ssk dan 300 günü var sorum şu
   1 . bağkur dernekler yasası gereği 2005 kadar borçlandırmış olması doğru mu? yoksa 2014 kadar borçlandırma yapabilirmiyiz.( 25 yıl yani 2010 kadar borçlanma yapsak emekli olabiliyoruz.)

   2 . Eğer doğru ise sgk eklenen yeni yasa ile ssk prim veya bağkur ‘a ek prim borçlandırması yapabiliyormuyuz. Şu an sadece prim günümüz eksik

   İlginiz için teşekkürler.
   İyi çalışmalar.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  177. cengiz nair dedi ki:

   1945 doğumlu başlangıç 2009 10,ayı 2010 2011 faal değil 2012 den beride aktif bağkurlu annem 1000 günü var yaştan emekli olabilirmi

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ emeklilik şartlarını bu adresten öğrenebilirsiniz.

  178. Yılmaz Verit dedi ki:

   1985 sigorta başlangıcım 7 ayım kaldı emekli olmama askerliğimi borçlandım 7 ayıda borçlanıp emekli olabiliyormuyum kanun bunu uygun görüyormu bilgisi olanın bilgi vermesi beni mutlu edecek sevgi ve saygılar….emekliliğe geçen sene haketmiştim ama prim eksiğim vardı …

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Askerlik borçlanması ile kalan primlerinizi tamamlayıp emekli olabilirsiniz.

  179. merve demir dedi ki:

   Annem 05.03.1964 doğumlu. sigorta girişi 17.10.1989 prim gün sayısı 500. 1985 1987 1997 doğumlu üç çocuk sahibi. Buna göre ne zaman emekli olabilir?

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Merve hanım doğum borçlanması yapabilmek için sigorta girişinin doğumdan önce olması gerekmektedir. Bu durumda anneniz sadece 1 çocuk için borçlanma yapabilir.

  180. birsen dedi ki:

   ben 1968 dogumluyum 3697 günum var ılk işe gırıs tarıhım subat 1990 gerıye donuk kalanları borclansam emeklı olabılırmıyım ne yapmam gerekiyo

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Geriye dönük borçlanma şuan için yasalaşmış değildir.

  181. Nil dedi ki:

   Merhaba
   1967 doğumluyum yurtdışında 16 yaşında işe başladım. 17yaşındayken kesin dönüş yaptım
   Mahkeme kararıyla bunu 18 yaş olarak kabul ettirdim
   Yani 1985 başlangıç
   Bu durumda ben 86 ve89 da yaptığım doğumları borçlanabilirmiyim
   Şöyle karışık bir durumum var yurtdışı çalışmam 18yaş öncesi olduğu için yurtdışı borçlanma yapamıyormuşum
   Yani ödenmiş prim yok
   1994 ten beri kesintisiz bağkurluyum
   Umarım anlatabilmişimdir
   Saygılar

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sigorta başlangıcınız 1985 ise yani bu durum kesinse, doğum borçlanması yapabilirsiniz.

  182. mustafa dedi ki:

   merhabalar

   babam 1959 doğumlu 1975 ssk girişi mevcut. o dönemden 20 gün var
   1985 yılı ile 2014 yılı arası memlekette söförler cemiyetine kaydından dolayı borçlandırma yaptı ve 1985 yılı ile 2005 yılları arası 20 yıl çıkardılar.
   2005 ten sonrası için borçlandırma yapmadılar nedeni için de 2005 den sonra dernek veya vakıflardan üyelik için kabul edilmiyor o yasa kaltı denmiş ne kadar doğrudur.
   ayrıca su an ssk olarak çalışmakta askerlik ve su anki prim günün sayarsak 1200 günü kalıyor yaştan dolayı değil primden dolayı beklemekteyiz. geriye dönük prim borçlandırması yapabilirmiyiz. tavsiyeniz nedir.

   Teşekkürler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Geriye dönük borçlanma durumu olamıyor. Kalan primleri borçlanabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  183. hatice eren dedi ki:

   merhaba şukufe hanım tekrar ben hatice eren doğum borclanması için beni bilgilendirdiniz fakat yakınlarım 3600 iş gününden emekli olamayacagımı söylüyor ben 15,08,1971 doğumluyum 1988de işe giriştarihim 2 çocuk annesiyim yaklasık 1 seneden beri calışıyorum ben 3600 günden faydalanabiliyormuyum acaba tekrar bilgilendirirseniz cok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim saygılar

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Hatice hanım 08.09.1999 tarihinden önce işe girmiş olan kişiler 3600 günden emeklilik hakkından yararlanabilmektedirler. Aşağıda verdiğimiz linkten 3600 günden emeklilik hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
    http://www.ssk.biz.tr/ssk-3600-gunden-emeklilik/

  184. recep kızılay dedi ki:

   Eşim 1970 doğumlu 1987 SSK girişi var 1080 gün iş günü var 1991 yılında evlendik 3 çocuğumuz var doğum borçlanmasını yatırdığımız zaman ne zaman emekli olabilir? Teşekkür ederiz

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Recep bey doğum borçlanması her çocuk için 2 yıl yapılmaktadır. Eşiniz doğum borçlanması yaparak emekli olabilmesi için 23.05.1987 tarihinden önce sigortalı olmuş ise 5150, bu tarihten sonra olmuş ise 5225 günü doldurması gerekmektedir.

  185. pınar dedi ki:

   merhaba benım annem 1966 dogumlu 01,02.1994 sigorta girişi şuan 4000 günü var kaş yaş vuruyo acaba üç cocuk var ama sigortadan once cok boşlugu var bılgılendırmısınız ne zaman emekli olur..

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Pınar hanım anneniz sigortaya giriş yaptıktan sonra doğum yapmış ise doğum borçlanması yaparak primlerini arttırabilir. Annenizin emekli olabilmesi için 50 yaşını, 20 yıllık sigortalılık süresini ve 5675 günü doldurması gerekmektedir.Doğum borçlanması ile prim gününü doldurabilirsiniz.

  186. CENNET dedi ki:

   1966 DOGMLUYUM 2011DE120 GÜN SİGORTA BAŞLANGICIM VAR BORÇLANARAK YAŞTAN EMEKLİ OLABİLİRMİYİM KOLAY GELSİN

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Henüz borçlanma durumu kesinleşmemiştir.

  187. ABDULLA YALÇIN dedi ki:

   EMEKLİLİK EVRAK TAKİBİNİ HIZLANDIRMAK İÇİN ELİMDEN GELENİ YAPIYORUM FAKAT OLMUYOR. KURUMLAR HALEN KENDİ ARALARINDA İLETİŞİM KURAMIYOR, YADA RÜŞVET YÖNTEMİNE AKILLARI GİDİYOR, ARKADAŞLARIN İŞLERİ YOĞUN OLDUĞUNDAN DOSYAMIZIN ARŞİVDEN ÇIKMASINI BEKLİYORUZ…NE YAPABİLİRİM?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Bu durumu hızlandırmanın bir yöntemi yoktur. Ancak internet üzerinden evraklarınızın takibini yapabilirsiniz.

  188. EKREM ÜNLÜ dedi ki:

   eşim 1962 doğumlu şu an 52 yaşında 1995 ten girişi var 314 gün pirimi var malulen 3600 günle emekli olması için ne yapmamız lazım

  189. EKREM ÜNLÜ dedi ki:

   eşim 1962 doğumlu şu an 52 yaşında 1995 ten girişi var 314 gün pirimi var sgorta girişinden sonra doğum yapmadı malulen 3600 günle emekli olması için ne yapmamız lazım

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Kalan prim günlerini borçlanabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  190. Ufuk dedi ki:

   Merhaba,
   Babam 1954 doğumlu ve 1976 yılında sigorta girişi var. 920 gün ödenmiş primi var. Emeklilik için askerlik borçlanmasıyla geriye dönük primleri ödeyebilir miyiz? Ne şekilde emekli olabilir? Teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Askerlik borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilirsiniz. Ancak geriye dönük borçlanma durumu henüz kesinlik kazanmamıştır.

  191. Bülent Direkçi dedi ki:

   1965 doğumluyum 01/01/1984 siğorta girişliyim ancak prim günüm eksik, toplamda 4000 günüm var eksik olan prim günlerimi borçlanarak emekli olabilirmiyim. askerliğimi yedek subay olarak yaptım. İlk işe sigorta ile başlayıp sonra bağkur ve siğorta ile devam etmekteyim uzun zamandır. yasa ne zaman çıkar ve emekli olabilirim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Yasayla ilgili Alo 170 SGK hattından detaylı bilgi alabilirsiniz.

  192. nevin dedi ki:

   merhaba,
   benim emeklilik günüm geldi yalnız sigorta borcumdan dolayı emekli olamadığımı söylediler
   borcu ödedikten sonra emekli olabilirsin dediler
   bu doğru mudur?
   maaş bağlanıpta içinden kesinti olma olanağı yokmudur?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durum doğru borcun ödenmesi gerekmektedir.

  193. bekir dedi ki:

   Merhaba. Annem 1966 doğumlu. 1988 girişli. 480 gün prim ödenmiş. 2 çocuğu var ilk priminden sonra. Acaba ne zaman emekli olur borçlanması nasıl olur ?teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum borçlanması ile prim günlerini arttırabilirsiniz. Borçlanma durumunu SGK ile görüşebilirsiniz.
    Emeklilik şartları için http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/

  194. lütfi dedi ki:

   merhaba ben 1965 doğumluyum. 1984 ssk girişim var.2630 iş günüm var.3600 günden kaç yaşımda emekli olurum.geriye dönük ssk borçlanması çıkarsa 3600 günden emekli olabilirmiyim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Geriye dönük SSK borçlanması çıkarsa prim günlerinizi 3600 güne tamamlamanız durumunda emekli olabilirsiniz. Ancak henüz böyle bir karar yoktur.

  195. Ahmet dedi ki:

   İyi günler.Babam sadece gün eksikliğinden dolayı emekli olamıyor.Şu an Ek5 Ek6 Tarım ödemeleri (Aylık 273 tl) ödenerek emekli olması bekliyor.Babamın yası 66 ( 1948 doğumlu).Bu ek5 ek6 ödemeleri borçlanarak toptan ödenebiliniyor mu? 2 Sene beklemeden emekli olunabilmek için izlenilecek yollar nelerdir? Şimdiden Teşekkür ederim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Toplu ödeme ile emeklilik durumu olamıyor. Askerlik borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilirsiniz.

  196. Makbule dedi ki:

   Merhaba,

   Benim 1994 Ekim girişliyim… Kalan prim gün sayım 608 olarak görünüyor sistemde… Kalan hizmet sürem 0… 2,5 sene gibi bir sürem mi kalmış oluyor 51 yaşımda maaş alabilmem gereken şartların tümünü tamamlamış olmak için? Tüm şartlarım dolduktan sonra çalıştığım yerden emekliliğimi isteyebiliyor muyum?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Evet emekliliğinizi isteyebilirsiniz. Ayrıca kıdem tazminatı da alabilirsiniz.

  197. abdullah karaoğlan dedi ki:

   Ben milli eğitim bakanlığına bağlı okullarda ücretli öğretmenlik yapmaktayım. sgk primleri eksik yatmakta ben bu eksik yatmış olan sgk primlerini geriye dönük yatırmam için ne yapmalıyım sgk kurumları geriye doğru borçlanma yapamasın diyorlar mahkemeye versem kazanabilirmiyim mahkemeye verme işinde yardımcı olurmusunuz

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Geriye dönük borçlanma durumu henüz kesinleşmemiştir. Eksik yatırıldığını söylediğiniz primleriniz için çalışma belgeleriniz ile SGK ya başvurabilirsiniz.

   2. Yağmur Yaman dedi ki:

    Merhaba benim babam 26.05. 1990 tarihinde yurtdışında girişi yapılmıştır.2013DE çıkışı yapılmıştır.5426 gün borçlandırılma yapılmıştır.emekli olma şartlarımız nelerdir?Teşekkür ederim.

    1. Hürcan Karataş dedi ki:

     52 yaş ve 5525 prim gününü doldurduğunuzda emekliliğe hak kazanırsınız.

  198. Sezen dedi ki:

   Merhabalar annem 12.03.1964 doğumlu ve 11.09.2007 bağkur isteğe bağlı sigorta girişi var. Bağkurdan toplam 2100 günü var ve bu süre zarfında bağkuru genelde dondurup tekrar açtılar.3 çocuk var ama sigorta girişinden önce doğum yaptı. ayrıca ssk danda 2007 girişli ve başlangıç olarak 40 günü var. benim size sorum ssk ya geçip sskdan mı daha erken emekli olabilir yoksa bağkurdanmı? ve tarih olarak ne zaman emekli olabilir ? Teşekkür ediyorum..

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Bağ-Kur günleri fazla olduğu için bu kurumdan emekliliği avantajlı olur. http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ emeklilik şartlarınıza bu adresten bakabilirsiniz.

  199. dursun çam dedi ki:

   merhabalar ben 01.01.1960 dogumluyum 1986 eylul ayında sıgorta baslangıcım var toplamda 2518 gun pırım sayım var ve hastalıklarımdan dolayı artık calısamıyorum ben bu cıkacak olan yasadan veya baska turlu nasıl emeklı olabılırım tesekkur ederım

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Yasayla ilgili henüz kesinleşen bir karar yoktur. Hastalıklarınız için rapor alabilirsiniz. Raporlara göre emeklilik şartlarınız değişebilir.

  200. halil dedi ki:

   mrblar babam 01.01.1946 doğumlu sigorta girişi 05.06.1969 prim günü 1620 geçmişe dönük ödeme geldiğinde faydalanabilir mi ve şartları ne olur

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Henüz böyle bir durum yasalaşmamıştır.

  201. Yılmaz palta dedi ki:

   İyi günler, 1990 sigorta girişim 2300 gün prim ödemem var ayrıca %45 engelli raporum var ve vergi indiriminden yararlanıyorum 3600 gün prim 15 yıl sigortalılıkla emekli olma hakkına sahibim ancak primim yeterli değil eksik primimi ödememim bir yolu varmıdır acaba? Ayrıca askerlik borçlanması yapacağım ancak yinede 800 gün eksiğim kalıyor cevabınız için tdşekkür ederim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Askerlik borçlanması yaptıktan sonraki primlerinizi borçlanabilirsiniz. Ya da bir işte çalışabilirsiniz. Engelli raporunuzun durumuna göre bir kolaylık olabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  202. dursun çam dedi ki:

   merhabalar ben 01.01.1960 dogumluyum 1986 eylul ayında sıgorta baslangıcım var toplamda 2518 gun pırım sayım var ve hastalıklarımdan dolayı artık calısamıyorum ben bu cıkacak olan yasadan veya baska turlu nasıl emeklı olabılırım tesekkur ederım

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Henüz kesinleşen bir karar bulunmuyor.

  203. dursun çam dedi ki:

   merhabalar adım dursun çam 1960 .01 .01. dogumluyum 1986 eylul ayında sıgorta baslangıcım var yanı askerlıkten sonra toplam 2518 gun pırım sayım var haslıklarım dolayısısla artık calısamıyorum cıkacak oldugu soylenen yasadan veya baska turlu nasıl emeklı olabılırım

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Askerlik borçlanması yaparak prim günlerinizi arttırabilir ve sigorta başlangıcınızı geriye çekebilirsiniz.

  204. fatma öz dedi ki:

   kolay gelsin eşim 1963 doğumlu ilk sigorta girişi 1978 2062 gün primi var emekli olma şartı nedir.teşekkürler şimdiden

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ bu linkteki adreste bilgilerinizi girerek emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz.

  205. gökhan dedi ki:

   Merabalar babamın emekliliği hakkında bir bilgi almak istiyorum ssk gün sayısı 963 yurt dısı gün sayısı 1240 askerlik borçlanması 610 bağkur 360 günü bulunmak ta totalde 3173 günü var 3600 günde emekli olunuyor eksik kalan günü bu torba yasası ile doldurması mümkün mü , ve sizce bu torba yasasını beklemelimyiz

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Henüz bu konu hakkında kesinleşmiş bir karar bulunmuyor. Borçlanarak eksik günleri tamamlayabilirsiniz.

  206. sinem dedi ki:

   annem 1972 doğumlu 1987 yılında giriş yapılmış 4 çocuk sahibi 513 günü var 44 yasında normal şartlarda emeklılık yasıda doluyor 3 cocuk parasınıda ödeedıkten sonra dahı 3600 gunu tamamlayabılmek için 3 senesı eksik kalıyor bu şartlar altında emeklı olma sansı varmı yada napılabılır annem aynı zamanda kronık astım hastası daha dogrusu koah hastası çalışma imkanıda yok ne yapmamız lazım emekli olabılrmı yada olabılmesı için nasıl bır yol izlemeliyiz şimdiden tesekkurler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doktor raporu alabilirsiniz. Hastalık derecesine göre emeklilik şartları değişebilir.

  207. ayten dedi ki:

   1 nisan 1983 de ssk başlangıcım var toplamda 1369 gün pirimim var sigorta başlangıcından sonra iki çocuk oldu şeker tansiyon kollestrol ve astım raporlarım var uzun süredir çalışamıyorum nasıl emekli olabilirim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum borçlanması yapabilirsiniz. Raporunuzun durumuna göre malulen emekli olabilirsiniz.

  208. izzet işler dedi ki:

   1950 doğumluyum 1974 ssk girişim var . şuan 1551 günüm var ..askerliği 18 ay yaptım ne zaman emekli olabilirim..tşrler

  209. ruhsel görmez dedi ki:

   27.02.1968 doğumluyum 14 nisan 1984 sigorta girişim var 4026 gün ödenmiş pirim günüm mevcut , 1 çocuğum var doğum borçlanmasından yararlanamıyorum çünkü işverenemin doğum iznimde olduğum zamnda pirimimi ödemiş ne zaman emekli olabilirim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ bu linkten emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz.

  210. berna dedi ki:

   Meraba 07031969 doğum tarihi 08 05 1990 sigortalı ise girdim .altı ay çalıştım fakat primler yatirilmamış .isteğe bağlı sigorta odeybilirmiyim.simdiden Teşekkürler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Belirttiğiniz dönem için çalıştığınızı SGK ya kanıtlamanız durumunda primleriniz görünecektir. İsteğe bağlı sigorta ile kanlan primlerinizi ödeyip emekli olabilirsiniz.

  211. asiye dedi ki:

   Merhaba, 01/12/1983 de sgk girişim var,06/1999 da işten ayrıldım.1 doğum borçlanması yaparsam 3610 günüm olacak.07/1965 doğumluyum.Geriye dönük ödemeyi bekliyoruz ama malesef hala çıkmadı.En kısa zamanda emekli olabilmem için ne yapmalıyım?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Erken emeklilikten faydalanabilirsiniz. 3600 gün ile emeklilik durumudur.

  212. MEHMET ENVER dedi ki:

   ASKERLİK BORÇLANMASI SORUNU:
   TÜRKİYEDE BİR KANUN ÇIKTIĞI ZAMAN ADELETE VE MİLLET VİCDANINA UYGUN OLARAK ÇIKMIYOR. AKSİNE MALİYENİN BÜTÇESİNE UYGUN OLANLAR SEÇİLİYOR.HEM ASKERDE VATANDAŞINI ÖMRÜNÜ SUBAY ASTSUBAYA EŞİNE ÇOCUKLARINA HİZMETLE GEÇİR HEMDE BORÇLANMAYI KENDİ CEBİNDEN YAP.SİZ ÜLKEYİ YÖNETENLER NASIL CAN VERECEKSİNİZ BİLMİYORUM.AMA HZ ÖMER BUGÜN YAŞASAYDI HEPİNİZİ KILIÇTAN GEÇİRİRDİ.BUNA EMİNİM.

   YAŞI TAMAM PRİMİ GÜNÜ EKSİK OLANLARIN SORUNU:
   ADAM HAYATI BOYUNCA SİMİT SATMIŞ, AYYAKKABI BOYACILIĞI YAPMIŞ,HAMMALLIK YAPMIŞ ORDA BURDA ARA ARA SİGORTALI İŞTE ÇALIŞMIŞ YAŞI 65 İN ÜZERİNDE AMA EMEKLİLİK İÇİN PRİMİ EKSİK. EKSİK PRİMLERİNİ CEBİNDEN ÖDEYİP EMEKLİ OLMAK İSTİYOR AMA MALİYE DEVLETE YÜK GETİRİR DİYE BU YAŞLI VATANDAŞLARIMIZA BORÇLANMA İMKANI GETİRMİYOR.YİNE BÜTÇEYE TAKILIYOR.

   EMEKLİ MAAŞLARI SORUNU:
   KANUN ÇIKARIYORSUN ASKARİ ÜCRET 950 TL EMEKLİ OLAN VATANDAŞ 650 TL MAAŞ ALIYOR VE BUNDAN SONRA BU AYLIKLAR DÜŞEREK DEVAM EDECEK MADEM ASKARİ ÜCRET 950 TL SEN VATANDAŞINA NASIL ASKARİ ÜCRETİN ALTINDA AYLIK BAĞLARSIN.BURDA YİNE MALİYENİN BÜTÇESİ ESAS ALINIYOR.ADALETLİ DAVRANIN YARIN AHİRETTE HESABINI VEREMEZSİNİZ BUNLARIN.

   SEN CUMHURBAŞKANISIN BİZ SANA ANAMIZI AĞLAT BİZİ SOYUP SOĞANA ÇEVİR DİYE OY VERMEDİK BİZ SANA HZ ÖMER GİBİ HALKINA ADİL DAVRANMAN İÇİN OY VERDİK,YEMEN, İÇMEN, GİYİNMEN, OTURDUĞUN EV,BİNDİĞİN UÇAK YANİ HAYATININ HER KARESİ BİZE ÖRNEK OLMALI.BİZDE TOPLUMDA SENİ ÖRNEK GÖSTERİP ÇOLUK ÇOCUĞUMUZU TERBİYE ETMELİYİZ.BAŞ OLMAK ATEŞTEN GÖMLEKTİR.BUNU BİLMEN LAZIM.

  213. mehmet reşat teniş dedi ki:

   merhabalar .. babam 1958 doğumlu ve 1600 prim günü var sigorta girişi 1986 geriye kalan prim günleri borçlanarak emekli olabilir mi 20 ayda askerlik yapmış … askerlik borçlanması dışında mı 1800 günü olması gerekiyor ?teşekkürler..

  214. selen ceylan dedi ki:

   Merhaba , annem 1957 doğumlu, ilk sigorta giriş tarihi 1971 , iş günü 990. sonrasında 2 çocuk borçlanması var eğer bu yasa gündeme gelirse emekli olma ihtimali var mı ? cocuk borclanmasıyla beraber mı 1800 iş günü şart yoksa iş günü olarak mı sadece 1800 şart ?
   teşekkürler.

  215. Nuray dedi ki:

   Merhaba ben 1965 doğumluyum sigorta giriş şu an 4000 bin küsür günüm var yaşım 50 acaba bu borçlanmadan yararlanabiliyormuyum ?

  216. zeliha dedi ki:

   çocuğu olmayan sigortalı bayanların geriye dönük borçlanma hakkı yok maalesef peki biz çocuğu olmayan siortalı hanımların günahı nedir haksızlık olmuyormu .

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum borçlanması, doğum yapıldığı zaman geçici iş göremezliklerinden dolayı yapılan ödemeyi kapsamaktadır.

  217. şenay dedi ki:

   1967 doğumlu 1986 ssk girişim var toplam 820 günüm mevcut çocuk botçlan masını ödeyerekbu borçlanmadan yararlana bilirmiyim yasa netleşirse

   şimdiden teşekürler

  218. ramazan dedi ki:

   Mrb babam 65 yaşında ve kurula gitti açık kalp ameliyatı baya olmuş biri ve ağır derece şeker hastası kurul babama yüzde 72 sakatlik raporu verdi babamın 1545 günü ssk gunu ssk sa pirimi var babam malulen emekli olabilirmi askeriyesinin yatırirlarrsak yada toplu 3600 gün yatırıp emekli olma şansı varmı yardimci olurmusunuz

  219. atakan dedi ki:

   yazınızı okudumda orda diyorsunuz ki 1800 günde emekli olmak icim %40 rapor gerekli özürlü ..1800 günde emekli olmasi icin %60 üstü raporu olması lazım yoksa malülen emekli olamaz ki..ÖZÜRLÜ olan arkadaşların başka şansı yok malülen emekli olmak o kadar kolay degil.. sizin dediginiz %40 ile emekli olmak kademeli olarak 3600 gün emekliligdir 1800 günden emeli olmak istiyenler %60 ve üstü raporlar icn gecerlidir saygılar…

  220. zeydin dedi ki:

   benim emekli olmama 15 ayım var bu yasanın geçerliliği ne zaman bilen var mı

  221. SEMRA dedi ki:

   merhaba ben 10.12.1966 doğum tarihim 1990’dan ssk girişim var toplam primim 3657 gün pirim var 4A kapsamında SSKlıyım bu durum da yararlanabilirmiyim bilgi verirseniz çok sevinirimm ?

  222. Cihan dedi ki:

   Merhaba, babam 1956 doğumlu ve 1974 tarihinde ssk başlangıcı var. Askerlik borçlanmasını yaptırdık ve bununla beraber 2130 günü oldu. Emekli olabilmesi için bu yasanın çıkması gerekiyor diye tahmin ediyorum. Bu yasanın çıkması gündemde midir çalışma yapılıyor mu? Bilgisi olan var mıdır? Teşekkürler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Henüz kesinleşmiş karar bulunmuyor.

  223. orhan kuşcu dedi ki:

   SELAM iş kazası gecirmis olup malül olanlar ama 1800 gün tamamlayamayanlar da malülen emekli olabilmek için borçlanma yapabileceklermi bu konu hakkında da calışma varmı_?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Son durumu Alo 170 SGK hattından öğrenebilirsiniz.

  224. abdullah dedi ki:

   arkadaşlar önümüzde bir genel seçim var sesimizi duyurmak geriye doğru borçlanma yapabilmek için tüm vekillere mail atıp halimizi arz edelim yoksa bizler daha çok bekleriz bagkurlulara her2-3 yılda bir af getirenler neden yaşı 50 ve üzeri sgklı olanları düşünmezler iş bulamayan ya da bulduklarındada çalışılması beğenilmeyen sigortası eksik yatırılan bizler beraberliğimizi gösterelim sesimizi duyuralım.

  225. belma dedi ki:

   İyi Günler.Annem 1957 doğumlu .1996 yılı 1,dönm 210 gun ssk ve 1999 bağkur başlangıcı var. tekrar 2013 yılı11 ay sigortası var .uan çalışmıyor. 4493 gün pırımı var. ssk yada bağkur nasıl emekli olabilr teşekkürler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ emeklilik şartlarını buradan öğrenebilirsiniz. Ayrıca 3600 günden emekli olabilirsiniz.

  226. muhammet dedi ki:

   yetim aylığı almak için 5 yıllık fiili hizmet süresini(doğum borçlanması hariç)nasıl tamamlayabilirim.tarım bağkur başlangıç 15 haziran 1995 ayrılış 31 aralık 1999

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    tamamlayamazsınız.

  227. mehmet dedi ki:

   1967 doğumluyum ssk 1986 ağustos girişliyim 6395 gün primim var 2010 dan beri çalışmıyorum 5000tl gss borçlandırıldım 2014 nisanında 49 yaşında emekliliğe hak kazanıyorum emekli olurken gss ı sorun olur mu ?o zaman gss için kolaylık sağlanır mı? teşekkürler

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    emekli olurken gss sorun olmaz . gelir testi yaptırıp yapılandırmadan faydalanın.o zaman ne olacağını bilmemiz imkansız . ama bu borç kalırsa kamu alacağı olduğundan emekli maaşınızdan kesinti yapıp tahsil edilir.

  228. mesut dedi ki:

   babam 1957 doğumlu ve 1974 işe başlama tarihi. şu an toplam 2330 gün sigortası var. yaklaşık 1000 günü yer altı. 600 gün askerlik ve 240 gün yurt dışı çalışması da yattıktan sonra ne zaman emekli olabilir hocam bilgi verebilir misiniz. şu an tarım sigortası yatırıyorum toplu ödeme şansımız varmı

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    en yakın sgm ye gidip babanızın maden de çalıştığı dönem için ne kadar fiili hizmet ilave edeceklerini öğrenin. gördüğüm kadarı ile 3600 günle askerlik ve yurtdışı borçlanma yaparsa emekli olur.

  229. yasemin dedi ki:

   Slm benim babam 1950 doğumlu 1979 yılından sigorta girişi var 1850 pirim günü var geriye dönük borçlanıp emekli olma şansı varmı rica etsem yardımcı olurmusunuz

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    erkekler için askerlik ve yurtdışı borçlanma yapılabilmekte , babanızın 550-600 gün askerlik borçlanması yapıp 1200 gün isteğe bağlı veya çalışarak prim günü tamamlaması durumda emekli olabilir 1850+550+1200 =3600 gün

  230. Orkun dedi ki:

   Merhaba, Annem, 26.06.1955 tarihi doğumlu. Şuan da Ek-5 Tarım Sigortalısı olarak prim ödemekte ve ssk da 1035 gün prim ödemesi var. Ayrıca 1975-1979 yılları arasında Emekli Sandığında memur olarak 4 yıl 9 aylık hizmeti bulunmakta olup, daha sonra 06/01/1997 tarihinde SSK’lı olarak işe başladı ve 01/10/1998 tarihinde İsteğe Bağlı Sigortalılığa geçiş yaptı. 1979 ve 1981 yıllarında 2 çocuğu oldu. SGK ya doğum borçlanması yaparak annemin esik olan günleri tamamlayabilirmiyiz diye sorduğumuzda bize en son prim ödediğiniz kurumda 3,5 yıl hesabına göre prim gününüzü 1260 güne tamamlamanız gerekiyor bunu da doğum borçlanması ile yapamazsınız dediler. Söyledikleri doğrumu annem eksik olan primlerini tamamlamak için doğum borçlanması yaparak bu günleri Ek-5 tarım sigortalısı olarak gün eksiğini 3600 güne tamamlayarak hemen emekli olabiliyor mu? Yoksa ne zaman ve ne şekilde emekli olabilir. Saygılar,

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    borçlanmayı emeklilikde gün olarak kabul ediyorlar,fakat 1260 hesabında sıkıntı çıkarıyorlar. şartlarınız uygunsa borçlanma yapıp, emeklilik müracaatı yapıp dava edebilirsiniz.

  231. gönül dedi ki:

   1970 doğumluyum 1987 sgk girişim var 3200 gün primim var bir çocuğum var doğum borçlanması haricinde eksik prim günlerimi toplu ödeyebilir miyim? ne zaman emekli olurum ?

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    doğum borçlanması haricinde toplu ödeme yapamazsınız , işe giriş tarihine göre emeklilik şartların aşağıda .
    24.05.1986-23.05.1987 20 43 5150
    24.05.1987-23.05.1988 20 44 5225

  232. arif aytekin dedi ki:

   merhaba babam 1964 doğumlu 1988 den itibaren 4000 gün esnaf bağkur pirimi var ve 2010 dan bu yana 1500 ssk pirimi var bu şartlarda emekli olabilirmi

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Hizmet birleştirme işlemi ile prim günlerinizi birleştirebilirsiniz. Bu durumda emeklilik için yeterli prim gününe ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  233. seda dedi ki:

   Merhaba ben annem için sorucam 1956 doğumlu annem 1986.01 tarihinden sigortası var ama 100 gunluk falan ama ssk başlangıcından sonra 3 çocuk var onları alıp emekli olabilirmi 3600 emekli oluyor yardimci olurmusunuz

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum borçlanması ile birlikte prim günleri yeterli olmamaktadır. Kalan günleri öderseniz. 52 yaşında emekli olabilir.

  234. sevgi dedi ki:

   1974 doğumluyum ilk sgk girişim 04.1995 .1999 yılı Ekim sonuna kadar 4.5 yıl çalıştım .2003 ve 2009 yıllarında 2 doğum yaptım ilk doğumumdan sonra 4 yıl 2. doğumumdan sonra 2.5 yıl calismadim.Toplamda 3020 prim günüm var.ne zaman emekli olabilirim.is bulamazsam eksik primleri mi borclanarak odeyebilirmiyim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum borçlanması yaparak prim günlerinizi arttırabilirsiniz. Bu durumda 3600 gün emeklilikten yararlanabilir. Şartlar sağlandığında emekli olabilirsiniz.

  235. Faruk dedi ki:

   1961 doğumluyum sigorta başlangıç tarihim 21.04.1998 bu tarihten sonra hiç doğum yapmadım toplam gün sayım 3563 emekli olma durumum nedir ?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    59 yaşında emekli olabilirsiniz.

  236. alirıza kaya dedi ki:

   merhaba 1966 doğumluyum sigorta başlangıcım 01 02 1983 ödenen prim günüm 4100 gün 550 askerliğide alıp geri kalan günleri borçlanıp emekli olabilirmiyim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Evet olabilirsiniz. http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ bu linkten emeklilik şartlarınızı hesaplayabilirsiniz.

  237. hasan bal dedi ki:

   1800 den malulen emlklikn oran kac olnca emkli olyor ble varsa msj atn babam gozden amlyat oldu alabrmi

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGK hattında belirtebilirsiniz.

  238. fatma dedi ki:

   babam 1960 doğumlu. sigorta başlangıç tarihi 1987, şu anda 2375 prim günü var. askerliğini 1980 yılında 600 gün yapmış. Bu tasarı yasalaşırsa askerliğiği borçlanırsak emekli olabilir mi?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Askerlik borçlanması ile hem prim gününüzü arttırabilir hemde sigorta girişinizi 1980 yılına çekebilirsiniz. Bu durumdaki emeklilik şartlarınızı aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.
    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/

  239. tuiay demırei dedi ki:

   tuiay demırei

   Şubat 19, 2015, 11:53 am
   1968 dogümiuyum 1990 subat girişliyim.1845 gun pirimim var.2 cocum var.emekli olma sansım varmı.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilirsiniz. Erken emeklilik için primlerinizi tamamlamanıza az kalacaktır. Tamamladığınızda emeklilik hakkı kazanabilirsiniz.

  240. NAHSEN AVCI dedi ki:

   Merhaba babam 15.09.1964 doğumlu ssk giriş tarihi 01.01.1990 ve 2270 prim gününe sahip emeklilik yaşını da doldurmuş (52) fakat prim günü eksik emekli olma durumu nedir?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Primlerini tamamlayıp emekli olabilir. Kalan primleri borçlanabilirsiniz. Ya da askerlik borçlanması yapabilirsiniz.

  241. ramazan dedi ki:

   ben askerlik yapmadım sağ kolum hem kırık hem çıkık %58 raporluyum askerden. 1800 gün primim var nasıl emekli olurum?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGK hattında belirterek detaylı bilgi alabilirsiniz.

  242. fahri dedi ki:

   24.10.1983 te babamın ssk girişi var 1959 dogumlu ama gunu eksik 2688 günü var askeri katarsak 600 gün 3288 yapıyo geriye dönük borçlanma imkanı varmı emekli olabilirmi ? ve bu yasanezaman cıkacak lütfen bir cözüm önerrirseniz sevinirim. teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Yasa şuan kesinleşmiş değil. şuan için geriye dönük borçlanma yapılamamaktadır.

  243. Orkun dedi ki:

   Merhaba, Annem 1955 doğumlu ve Ek-5 Tarım Sigortalısı olarak prim ödüyor. 1260 günü tamamlayarak, 3600 gün ile emekli olmasına 11 ay kaldı. Şimdi bu 11 aylık Ek-5 prim ödemesini yüksekten yatırırsa bu emekli olunca alacağı maaşın fazla olmasını sağlar mı?

  244. aydın söylemez dedi ki:

   1966,Dogumluyum.yaklasik 3300,pirimmim var eyer bu yasa cikarsa nnasil bilgimiz olacak bize jum haber verecek,

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Resmi gazete de yayınlanacaktır.

  245. gülhan dedi ki:

   merhaba, ben 1970 dogümluyum 1987 yılında sigortam basladı şuan 3000 günüm var iki dogum yaptım ilkinde raporluydum bu durumda iki dogumdanda borclanma yapabilirmiyim ve ne sartlarda emekli olabilirim ayrıca yeni cıkacak yasadanda aynı anda yararlanabilirmiyim tesekkür ederim…

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    doğumlardan sonra ki ikişer yılı borçlanabilirsin. tek şart doğumdan sonra ki 2 yılı sigortalı olarak çalışmamış olmak

    1. gülhan dedi ki:

     selahattin bey hamile iken raporlu idim bu durumda borclanabilirmiyim

  246. erkan arslan dedi ki:

   merhabalar öncelikle.babam hakkında bir soru sormak istiyorum kendisi 1966 doğumlu ve 1985 sigorta girişli libyada çalıştı 7 ay kadar ve orda çalışma süresi sigortasını burdan nerden bulabilirz ve birde babam kaç günden emekliolabilir geriye dönük olarak borçlar ödenemezmi

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ emeklilik şartlarınızı bu adresten öğrenebilirsiniz. Geriye dönük borçlanma henüz kesinleşmemiştir.

  247. Münevver YAĞMUR dedi ki:

   14/04/1970 doğumluyum. 10/10/1988 SGK girişliyim. Çeşitli tarihlerde işe girmiş olup 837 gün primim var. İşe girdikten sonra 3 doğum yaptım. Şimdi çalışmıyorum. Eksik prim günleri karşılığı olan tutarı yatırarak emekli olabilir miyim.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    3 çocuk için doğum borçlanması yapabilirsiniz eksik kalan günleri çalışarak veya isteğe bağlı prim ödeyerek tamamlamalısınız.

  248. semrayyy dedi ki:

   babam 1963 doğumlu,1978 de sigorta girişi var.prim günü 2045 ve 550 askerliği var.yasa çıkmazsa eğer emeklilik koşulu nedir?
   teşekkürler…

  249. semrayyy dedi ki:

   semrayyy lütfen cevappppppppppp
   Yorumunuz denetim için bekliyor.
   Şubat 25, 2015, 10:34 am
   babam 1963 doğumlu,1978 de sigorta girişi var.prim günü 2045 ve 550 askerliği var.yasa çıkmazsa eğer emeklilik koşulu nedir?
   teşekkürler…

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    doğum tarihini gün ay yıl ve işe giriş tarihini de aynı şekilde yazarmısınız .yasadan kasteddiğiniz nedir anlayamadım.

    1. semrayyy dedi ki:

     01.01.1963 doğumlu ilk sigorta tarihi 04.12.1978.ve 550 gün de askerliği var.eksik prim günü olanlara yasa çıkacak söylentisi vardı.onu kast etmiştim.
     cevapladığınız için çok teşekkürler

  250. gülseren dedi ki:

   merhaba. Annemin 1974te ssk ya girişi var. Toplu prim ödeyip emekli olabilr mi ,ne kadar ödemesi gerekir? teşekkürler.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    sigorta girişinden sonra doğum varsa 3 çocuk için borçlanma yapabilir. 3600 günü tamamlayınca emekli olabilir. borçlanma haricinde toplu prim ödeme yok.

  251. sabiha dedi ki:

   1966 doğumluyum
   işe giriş tarihi 01.08.84 ve 2303 gün ssk ödemem mevcut.

   08 04 2006 ile31. 03.2007 arası 11 ay 23 günlük bağkurum var. bağkur ssklardan sonra.

   ve bir çocuk annesiyim. bu durumda emekli olabilir miyim?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilirsiniz. Ayrıca Bağ-Kur primlerinizi SSK ya aktararak erken emeklilik için prim günlerinizi doldurabilirsiniz.

  252. reşat yenigün dedi ki:

   08.11.1958 doğumluyum

   01.12.1971 işe giriş tarihliyim. 2325 gün sigorta primi ödemem var.

   ayrıca 4 yıllık 2000 yılı öncesi ticaret sicili kaydım var fakat bağkurlu değildim. Emeklilik durumum nedir?

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    3600 günle emekli olabilirsiniz. bağkuru dava edip kazanabilirseniz geçerli olur. askerlik borçlanması yapmanızda fayda var.

  253. sabiha dedi ki:

   23. 05 1966 doğumluyum

   işe giriş tarihim 01 08 1989 – 2303 gün prim ödemem var.

   2006- 2007 tarihleri arasında 11 ay 23 gün bağkur ödemem mevcut.

   1 çocuk sahibiyim. emeklilik durumum nedir?

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    24.05.1989-23.05.1990 arası işe giren ler 20 yıl bu şart tamam . 46 yaş tamam. toplam prim gününüz 5375 olması olmalı. sigorta başlangıcından sonra doğumu var ise 2 yıl borçlanabilirsiniz.

  254. yeliz dedi ki:

   Merhabalar;

   Haberinizde “Kuralları ve şartları belirlenmesiyle birlikte, 2015 yılı itibariyle yürürlülüğe girmiş bulunmaktadır.” şöyle bir ibare var bu ne demektir. yasalaştımı yasalaşmadımı?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Henüz yasalaşmamıştır.

  255. alirıza dedi ki:

   1986 dogumluyum 2005 te sıgortalı calıstım su anda 1623 gunluk ssk var kac yasında emeklı olurum ,kac gunum olması lazım

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ bu adresten emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz.

  256. cahit dedi ki:

   pirimi eksik olanlara yasa tasarısı kesinleştimi

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    böyle bir şey yok.

  257. fatma dedi ki:

   pirim gün tasarısında yaş şartımı yoksa pirim şartımı var.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    hiç birisi yok

  258. SEVGİ VATAN dedi ki:

   04.12.1974 Doguluyum.Sgk baslangıcım10.04.1995 .Toplam primim 3021 gün.2003 ve 2009 yıllarında iki dogum yaptım. İlk dogumumdan sonra 4 yıl 2. dogumumdan sonra 2,5 yıl çalışmadım.Nasıl emekli olabilirim. Doğum borçlanması yapabilirmiyim.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    04.12.2025 de 5750 günle emekli olabilirsiniz.her iki çocuk için toplamda 1440 gün borçlanma yapabilirsiniz.

  259. turkan palabıyık dedi ki:

   1949 doğmluyum 680 gün pirimim var 1981yılı ssk başlangıcı 1800 gğün den geriye kalanı toplu ödeye bilirmiyim. emekli olabilirmiyim
   .

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    en az 3600 gününüzün olması lazım. toplu ödeme yok.

  260. mehmet boz dedi ki:

   01.01.1964 dogumluyum. Sigorta girisim 05.1986. Prim gunu 3800. Yasa cikmaso halinde emekli olabiliyormuyum?

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    çalışmadan eksik günleri tamamlamaktan bahsediyorsanız şu an böyle bir şey yok.

  261. memet dedi ki:

   babamın 4631 günü var bağ-kurda. eksik günleri borçlanıp 5400 den emekli olabilir mi? (giriş 21.06.1991)

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    5400 günle yaş şartı tamamlarsa emekli olabilir.

  262. SAniye dedi ki:

   ssk pirim borcu olduğundan dolayı emekli olamayanlara af çıktımı. yani pirim borçlarını ödeyip emekli olabilirler mi?

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    bağ-kur prim borcu için af vardı. ssk prim borcunu anlayamadım.

  263. çiçek dedi ki:

   yaşı dolan pirimi eksik olan sgklıya borçlanma hakkı çıkarmı seçimden önce

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    böyle bir şey yok.

  264. mehmet dedi ki:

   merhaba babam 2011 den bağkurlu yaşı 64 1800 günü doldurdu bu yasadan yararlanabilirmi?

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    hayır

  265. mehmet dedi ki:

   selahattin bey neden hayır

  266. mashar dedi ki:

   hocam ben 1957 doğumluyum ssk başlangıç tarihim 1976 toplam prim gün sayım ise 1800 borçlanmam gereken gün sayısı ne kadardır ve yukarda yazılı yasa tasarısı kesinleştimi şu an borçlanma yapabiliyormuyuz. İYİ ÇALIŞMALAR

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    emeklilik için 3600 güne tamamlamanız gerekir.kanun çıkmadı.

  267. Fatih dedi ki:

   Merhabalar Babam 05.03.1958 doğumlu 1983 ten sigorta giriş var 1248 gün sigorta var 1000 günde bağkur isteğe bağlı yatırdı şimdi bağkurdan olduğu gün sigortanın üstüne geçermi onu sormak istiyorum ve 1800 gün şartı istiyordunuz eğer üstüne sayılıyorsa 1800 şartı dolmuş olurmu ???? Teşekkürler!

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Hizmet birleştirme işlemi ile prim günlerinizi birleştirebilirsiniz. 1800 günden emeklilik herhangi bir rahatsızlıktan dolayı olmaktadır. Diğer durumlarda en erken emeklilik 3600 günden olmaktadır.

  268. Mengi dedi ki:

   Merhaba, babam 1966 doğumlu 1986 da sigorta girişi var 1988 den 2002 o kara yıllarda hiç sigortası yok. 2002 -den 2015’e kadar sürekli yatmış sigortası, 2843 günü + 550 askerlik günü var. Babam geriye dönük borçlanma ile 50 yaşında gelecek yıl emekli olabilir mi? Lütfen cevabınızı esirgemeyiniz.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    5375 günü tamamlaması gerekir. askerlik haricinde borçlama yapamaz.

  269. hakan dedi ki:

   eşimin toplam4000 gün ödenmiş primi bulunmakta şu an çalışmıyor benim hesabıma göre 5 sene prim ödendiğinde tamamlanıyor fakat ben isteğe bağlı sigortalık şartlarının değiştiğini isteğe bağlı sigorta ödendiğinde bağkura geçildiğini ve daha fazla prim ödemesi gerektiğini duydum acaba doğrumu?

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    doğrudur . isteğe bağlı prim ödemesi yaparsanız 3,5 yılı 1260 günü geçmesin.

  270. yasar dedi ki:

   ben 1982 almanyandan baslangıcım var ama 470gun prımım var turkıyeden nezaman emeklı olabılırım ilginize tesekkurler

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    24.11.1980-23.05.1982 46 5075
    24.05.1982-23.11.1983 47 5150

    işe giriş tarihinize göre 46 veya 47 yaşında emekli olabilirsiniz.

  271. fatma dedi ki:

   Merhaba,
   Babam 1949 doğumlu ssk başlangıç tarihi 1990, Toplam gün sayısı 1815, toplu ödeyerek emekli olma şansı yok mu acaba? yoksa böyle bir yasa taslağı söz konusu mu olur mu sizce? Teşekkürler.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    toplu ödeme yok.

    1. çiçek dedi ki:

     nasıl güzel net cevaplar veriyosunuz

  272. Fatih dedi ki:

   Şunu soruyorum bağkura yatırdığın günler sigortanın üstüne sayılırmı? Toplu ödeme çıkmıcakmı??

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Hizmet birleştirme işlemi ile üstüne sayılacaktır.

  273. ferruh dedi ki:

   1960 goğumluyum 1977 ssk girişim var.toplam ödenen pirimim 2178gün.yukarıda çıkan yasaya (yani 1800 gün yasası)göre nasıl emekli olurum..saygılar

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Herhangi bir seviyede engeliniz olması durumunda bu yasadan yararlanabilirsiniz.

  274. yasin dedi ki:

   babam 02-02-1956 dogumlu sigorta başlangıcı 09-11-1980 şuanki pirimi 3113 gunu var 3600 gunden emeklı olmak ıstıyoruz askerlıgını borclanmadık 60 yas olması gerekıyo dedıler askerlıgını borclansak hemen emeklı olabilirmi acaba..teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Askerlik, sigorta başlangıcından önce ise askerlik borçlanması ile emekli olabilirsiniz.

  275. ali nail akkaya dedi ki:

   1977 yılında istanbulda çalıştığım günler sgk aktarılmamış sigorta numaralarım var elimde aktarılıp günlerimin sayılması için ne yapabilirim .

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Belgeler ile SGK ya dilekçe yoluyla başvurabilirsiniz.

  276. merve dedi ki:

   merhaba babam 1964 doğumlu.1986 yılın 10 ayında ssk girişi bulunmaktadır ve toplam 1200 gün ssk primi bulunmaktadır.şu anda ssk ‘sı devam etmemektedir. askerliği saydırdığında 1800 günü geçmektedir.acaba bu torba yasa ile emekli olabilir mi?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    1800 günden emekli olabilmek için malul olması gerekir. Yani herhangi bir hastalık, engel bulunması durumunda 1800 gün emeklilikten yararlanabilir.

  277. osman dedi ki:

   PİRİM EKSİĞİ OLANLAR NE OLDU DAHA ÇIKMADIMI ÇIKTI ÇIKACAK DİYORSUNUZ BAKIYORUM ORTADA HİÇ BİR ŞEY YOK YOK MU BİR GELİŞME SAYIN SGK UZMANI ?????

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Henüz kesinleşmedi.

  278. osman dedi ki:

   PİRİM EKSİĞİ OLANLAR NE OLDU ???????????? BAKIYORUM ORTADA HİÇ BİR ŞEY YOK YOK MU BİR GELİŞME SAYIN SGK UZMANI ?????

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    HEnüz kesinleşmiş bir durum yoktur.

  279. muratt dedi ki:

   merhaba
   babam 1959 doğumlu sıgorta yılı 1979 gun sayısı 2600 gun nasıl emeklı olabılır yas sartı kac teşekkürler

  280. REŞAT dedi ki:

   merhabalar .. babam 1958 doğumlu ve 1600 prim günü var sigorta girişi 1986 geriye kalan prim günleri borçlanarak emekli olabilir mi 20 ayda askerlik yapmış … askerlik borçlanması dışında mı 1800 günü olması gerekiyor ?teşekkürler..

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  281. zeynep dedi ki:

   Merhaba ben 23.10.2013 ise girişli 1982 doğumluyum kaç is günü calismaliyim

  282. Duran dedi ki:

   kardeşim bu haber kesinmi sgk geriye dönük borçlanma olacak mı ? .. resmi olan hiçbir sitede böyle bir haber dahi yok ..

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Henüz bu konuda kesinleşmiş bir bilgi yoktur.

  283. tuiay demırei dedi ki:

   1968 doğumluyum.şubat 1990 ssk girişliyim.toplamda 1845 gün yatırılmış pirimim var.2 tanede çok doğurdum.
   pirim borçlarımı ödeyerek emekli olma şansım varmı?
   daha öncede yazmıştım fakat cevap alamadım eğer bilgi verirseniz sevinirim teşekkür ederim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilirsiniz. Emeklilik şartlarınızı tamamladığınız zaman emekli olabilirsiniz.

  284. çiğdem dedi ki:

   İyi calismlar. Babam 1959 doğumlu toplam 902 gün primi var.( 16 mart 1975de SSK girişi 34 gün primi 13 haziran 1995 yilindan bağkur 868 gün primi var)askerliğini yatirmamiz durumunda 3600 günden emekli olabilme şansi varmi ya da ne yapmali? Boyle bi uygulama sunduğumuz için teşekkür ler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Evet emekli olma durumu vardır. SGK müdürlüklerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

  285. basri dedi ki:

   pirim günü eksiği olanlar en az 1800 gün ve üzeri sigortalı olması halinde eksik gününü borçlanma yapılabileceği yasa kesinleşerek 2015 yılı itibarı ile yürürlüğe girmiştir deniliyor doğrumu doğru ise hangi tarihte çıkmıştır lütfederseniz sevinirim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Henüz böyle bir durum kesinleşmemiştir.

  286. nesrin dedi ki:

   merhaba
   yakınım bayan 15.8.55 doğumlu ve 14.3.95 sigorta girişi 2100 gün sigortalılığı var Rahatsızlığı nedeni ile çalışamadı.
   Emekli olması için aylık ödeme ne olur. ne yapmamız gerekiyor. SGK mı yoksa bağkur dan mı emekli olacak. Bu durumda yine de toplu ödeme yapma şansımız varmı?
   Bilgi için teşekkür ederim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doktor raporu ile rahatsızlığının derecesini belirleyiniz. Duruma göre emeklilik şartları değişebilir. Emeklilik şartlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/

  287. Ulviye Karabağ dedi ki:

   merhabalar. annemin 2014 aralık ayında ssk lı olarak ıse basladı 1958 dogumlu . daha once ssk da hıc pırım odenmedı. halen calısıyor. 4 cocuk sahıbı. gerıye donuk pırım yatırılırmı? kac ay daha ssklı calısması gerekıyor? bılgılendırırsenız cok sevınırım. lutfen yardım.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Geriye dönük ödeme söz konusu değildir. Doğum borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilirsiniz. Emeklilik şartlarınız için;
    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/

  288. handan dedi ki:

   merhabalar ben 23.02.1962 doğumluyum. ilk ve tek doğumumu 90 yılında yaptım. 1.11.1997 SSK ya başlangıcım yapıldı
   97 ve 98 yıllarından toplam 88 gün primim ödenmiş, bir sonraki giriş 2001 yılında olmuştur o günden bugüne hala sigortam devam etmekte. Bu gün itibariyle 4390 gün primim birikmiş durumda. ne zaman emekli olabilirim? Aradaki 4 yıl için geriye dönük borçlanma yapabilir miyim?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Geriye dönük borçlanma durumu şuan için söz konusu değildir. Emeklilik şartları için http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/

  289. yaren dedi ki:

   merhaba babam 04.08.2008 de SGK ya girişi var şuan 1630 günü var 550 gün askerlik yaptı askerliğini öderse geriye kalan erken emeklilik için daha ne kadar gün alması lazım şuan hala SGKda çalışmakta erken emeklilik için gün sayısı almak istiyoruz bu mümkün mü ?? (lütfen cevabınızı bekliyorum )

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ emeklilik şartlarınızı bu adresten öğrenebilirsiniz.

  290. Aykut dedi ki:

   Merhabalar babam 1965 dogumlu 1983 girişli askerlik borçlanmasını ödedik şuanda toplam 3997 prim günü var prim borçlanmasıyla emekli olabilirmi ve bu yasa kesin çıkacarmı? teşekürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Henüz kesinleşmiş bir karar bulunmuyor.
    Emeklilik şartlarınız için http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/

  291. sinan kurt dedi ki:

   Babam 1951 dogumlu saglik sorunu yok askerligide saydirirsak 1800 gunu tamamliyo emekli olabilirmi

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sağlık sorunu yoksa bu prim gününden emekli olamamaktadır.

  292. ihsan CIKCIKOĞLU dedi ki:

   toplu ödeme yokmu?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Henüz kesin bir karar yok. Ayrıca toplu bir ödeme durumu olmuyor.

  293. Sebahat dedi ki:

   1963 yılında doğdum ssk başlangıç tarihim 01.02.1979. 67 Gün ssk primim var. 01.03.2012 tarihinden itibaren ek-5 tarım bağkuru ödemektekteyim. 1997 de doğmuş bir çocuğum var. Nasıl emekli olabilirim ?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilirsiniz. Emeklilik şartlarınızı öğrenmek için
    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/

  294. çiğdem dedi ki:

   benım babam 1956 dogumlu ve 1975 yılında ssk gırısı var toplam 2300 gunu var acaba bu yasalardan babam yararlanabılırmı su an 59 yasında babam cvplayabılırsenız cok memnun olurum sımdıden cok tesekkur ederım

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Henüz kesinleşmiş bir karar bulunmuyor.

  295. abdulkadir betus dedi ki:

   ben 1964 doğumluyum 2500 prim günüm var emekli olma şansım nedir

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ bu linkten emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz.

  296. mustafa dedi ki:

   Sayın admin,

   Yukarıdaki yazıda ve yorumlara verdiğiniz cevaplarda çelişki var. Yazıda eksik primleri; çalışılmamış olanları toplu ödemek için kanundan bahsedilyor, siz cevaplarınızda toplu ödeme yok diyorsunuz. Toplu ödeme yok derken yasa çıkmadı bundan mı bahsediyorsunuz, yoksa, çıkacak yasa mı farklı?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Yasa henüz kesinleşmedi.

  297. meral kara demir dedi ki:

   Merhabalar,annem 66 yaşında ve 3600 gün için 18 ay eksiği var.çocuk borçlanması yapamıyoruz doğumdan sonra sigortalı oldu.2 seneden fazla olmamak kaydıyla gün eksiği olanlar için toplu ödeme duyumu almıştık.böyle bir kanun var mı? bilgilerinizi rica ederim.Teşekkürler.

  298. esat güzelhan dedi ki:

   iyi günler sayfanım başinda geriye dönük yasa gercekleşdi diyorsunuz 1800 günü olan ssk lılar borclanma yapa bilir diye yaziyor yanlış okumadıysam
   annem 1948 doğumlu 1969 yılında 3 aya 105 gün ssk sı var daha sonra 4 doğum yapmış buyasa gercekleşdiyse nasıl emekli olabilir bu yazıma bir cevap yazar sanız memun olurum saygılar

  299. suat demir dedi ki:

   merhabalar benim iş giriş tarihim 01.02.1986
   10.03.1965 doğum tarihim yaklaşık 4.000 gün prim ödemişim 5.300 gün gerekiyor üstünü borçlana biliyormuyum teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Evet borçlanabilirsiniz. Durumunuzu SGK müdürlüklerinde belirtebilirsiniz.

  300. Çetin Akın dedi ki:

   Sigortalılık sürem ve yaşım tamam. 418 gün prim eksiğim var. Bu kanun çıktı mı? Son durum nedir?

   Teşekkürler

  301. yılmaz dedi ki:

   yaşı tamamlamış prim gün eksik olanlar icin sgk.net,te yasa kesinleti 2015 yılında herkes yararlanır,diyor Ben sgk gitim ögle birşey yok diyorlar.bu konuda bilgisi olan varmı

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Henüz kesinleşmemiş bir durumdur. SGK yetkilileri daha bilinçli olabilir bu konuda.

  302. Zeliha Arslan dedi ki:

   Merhaba
   Ben 01.01.1960 dogumluyum.Ssk ya 28.2.2001 tarihinde başladım.3 çocugum var.En küçügü 1988 dogumlu.Çocukları işe başlamadan önce dogurdum.Çocuklardan faydalanabilirmiyim.Ne zaman emekli olurum.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilirsiniz. Ancak sigortalılık tarihinizi geriye çekemezsiniz. Emeklilik şartlarınız;
    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/

  303. Muhammed ANDIRINLI dedi ki:

   Benim baban 1988 den 2000 e kadar maliyeye vergi yatırdı. hiç bir bağkur girişi vesaire yoktur bu konu ile ilgili bu torba yasası bizi kapsıyormu.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGK hattında detaylı olarak anlatabilirsiniz.

  304. kenan dedi ki:

   babam 1959 doğumlu 1977 sigorta girişli şuan 3750 günü ve 600 gün askerliği var. bu yasa nezaman çıkıcak veya 3600 günden emekli olma şansı var mı?

   bi cevap verin lütfen.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Henüz kesinleşmiş bir karar bulunmamaktadır.3600 günden emekli olabilir.

  305. reşat dedi ki:

   İYİ GÜNLER … BABAM 1958 DOĞUMLU VE 1986 GİRİŞLİ TOPLAM 1600 GÜNÜ VAR .. BABAM EN ERKEN NE ZAMAN VE NASIL EMEKLİ OLABİLİR.. TEŞEKKÜRLER…

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Askerlik borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilirsiniz. Emeklilik şartlarını öğrenmek için http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ linke tıklayınız.

  306. ahmet dedi ki:

   merhabalar ben 01.01.1962 doğumluyum. işe girişim 01.02.1987 askerlik dahil şuanda toplam 2356 günüm var ve isteğe bağlı tarım sigortası ödüyorum. en kısa sürede nasıl emekli olabilirim. yukarıda eksik günler için toplu ödeme yapılabilecek diye yazmışsınız.biz mi yanlış anladık bilmiyorum. Yasa çıktımı çıkacak mı.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Henüz kesinleşmiş bir karar bulunmamaktadır.

  307. serdar dedi ki:

   merhabalar ; babam 1962 dogumlu 1989 yilindan sigorta girisi var 600 gun primi var toplu para yatirip emekli olmasi mumkun mu . cvp icin teskkurler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Emeklilik için toplu para yatırılması söz konusu değildir.

  308. Pınar dedi ki:

   Merhaba,

   Annem 1963 doğumlu olup ssk başlangıcı 01.10.1994 / 4.850 iş günü mevcut. 5400 iş gününe tabi sanıyorum. Şuan çalışamadığı için emekli olmak için yaşı bekliyor. Acaba geri kalan iş günü primi için ne kadar para yatırması gerekli ? Doğumdan sonra işe başlandığı için doğum borçlanmasından yararlanamıyor sanırım değil mi? Bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.
   İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    evet doğum borçlanması yapamıyor. Detaylı bilgi için Alo 170 SGk hattını arayabilirsiniz.

  309. Zeynep dedi ki:

   Merhaba
   1967 doğumluyum. Ssk başlangıcım 01/12/1989. Arada boşluklarım oldu. Eksik günüm var 720 gün doğum borçlanması yapabiliyorum. Fakat yine yetmiyor. Geriye dönük borçlanma çıkarsa olabilir. Ama 3600 günden emekli olmak için 58 yaşı beklemem gerekiyor mu? Yoksa hemen olabilir miyim? Teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Geriye dönük borçlanma durumu hakkında henüz kesinleşmiş bir karar bulunmuyor. 3600 günden emekli olabilmeniz için şartları sağlamanız gerekmektedir.

  310. murat dedi ki:

   yukardaki yazıda kesinleşti deniyor ama siz kesinleşmedi diyorsunuz , birçok insan bundan bu yasayı bekliyor, sizce bu yasa nezaman kesinleşecek?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Seçim sonrası kesinleşebilir.

  311. zeynep dedi ki:

   benim işe giriş tarihim aslen 1986 ama işveren 2yıl şigortalı göstermemiş sigorta girişim 1988 mart sigortam 9 ay çıkıyor daha sonra çalışdıgım yere ortak oldum 4 sene 2 ay gibi bagkurum var 10 sene boşlugum var şuanda tarım sigortası yatırıyorum toplam4000 bin küsür iki çocugum var biri 1999-5 -kasım dogumlu digeri 1984 lü ben 10-10-1964 dogumluyum ben kalan pirimi toplu yatırıp iki senede dogum borçlanması yapıp hemen emekli olabilirmiyim .

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Primi toptan ödeme imkanı bulunmuyor. Doğum borçlanması yapabilirsiniz.

  312. hava dedi ki:

   merhabalar annem 1938 doğumlu 1960 yılından itibaren 600 gün ssk prim ödemesi var ve o tarihten itibaren 5 çocuk yapmış acaba geriye dönük borçlanma yapılıp emekli olabilirmi.teşekkürler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Geriye dönük borçlanma durumu olamıyor. Doğum borçlanması yapabilir ve emekli olabilirsiniz.

  313. selma dedi ki:

   16.01.1973 doğum tarihim.sigorta başlangıç 18.09.1989 meslek lisesi staj .ilk prim ödeme 03.02.1992 prim gün sayım 186 gün.bir doğum var 1995 de.sonrasında hiç çalışmadım .ne yapmalıyım istege bağlı sigorta yaptırsam kaç yıl sonra emekli olurum? teşekkür ederim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum borçlanması yapabilirsiniz. Kalan primlerinizi de isteğe bağlı olarak tamamlayabilirsiniz. SSK girişinize göre emeklilik şartlarına aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.
    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/

  314. Ümran dedi ki:

   Iyi günler, annem 1944 dogumlu. Hep ev hanimiydi ve hic sigortali calismisligi bulunmuyor. 1981 den beri yurtdisindadir, türkiyeye sürekli giris cikis yapar. Almanyadan emekli. Annemin türkiyeden emekli olabilmesi icin neler yapmaliyiz?
   Ilginiz icin tesekkürler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Öncelikle Türkiye de sigorta girişinin olması gerekir. Yurt dışı borçlanması yapabilirsiniz.

  315. Tijen İlter dedi ki:

   03/08/1969 doğumluyum 1992 de 1 yıllık bağkur girişim var daha sonra 1996 da sigortalı oldum 2000 gün sigortam var bu arada 1991 ve 1998 doğumlu iki kızım var.Ne zaman emekli olurum .Birde yasa kesinleşirse geriye dönük prim ödemesi yapabilir miyim?

   Saygılarımla,
   Tijen İlter

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    1 çocuk için doğum borçlanması yapabilirsiniz. Hizmetlerinizi birleştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  316. ümran dedi ki:

   Peki türkiyede sigorta girisi yapabilmemiz icin kime basvurmaliyiz?

  317. kazım erden dedi ki:

   1961 doğumluyum 1993 /6 ayında sigorta başlangıcım var 3800 günüm var nezaman emekli olabilirim

  318. ezgi ezgi dedi ki:

   Annem 12/04/1963 doğumlu ve ilk işe giriş tarihi 1983. Toplamda 1027 prim günü var. Bu yeni torba yasası çıkarsa doğum borçlanmasını da katarsak ( 1 çocuk) emekli olabilir mi?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Yasa ile ilgili henüz kesinleşmiş bir karar bulunmuyor. Doğum borçlanması yaparak prim günlerinizi arttırabilirsiniz.

  319. Beyza dedi ki:

   Annemin doğum tarihi 10.08.1968 yılı. Sigorta başlangıcı 01.03.1985 yılı, toplam sigorta primi 953 gün. Sigorta girişinden sonra 3 tane doğum yapmıştır. Doğum borçlanmasını yaparsa ne zaman emekli olabilir. İsteğe bağlı sigorta olarak sigortayı dışarıdan ödemeye devam ediyoruz.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Her çocuk için 2 yıl yani 720 gün prim ödemesi yapabilirsiniz. Toplam prim günleriniz 3600′ e ulaştığında erken emekli olabilir.

  320. zeynel dedi ki:

   merhaba 1958 doğumluyum ve 1974 girişli siğortam var prim günüm 3247 bu yasadan yararlanabilirmiyim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    SSK kapsamında bulunanlar için herhangi bir prim borcu affı bulunmuyor.

  321. ali sönmez dedi ki:

   benim sigorta girişim 1984 girim var sigorta primim 2250 ve yaşım 54 acaba geri borçlanma ile emekli olabilrmiyim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Şuan için böyle bir durum söz konusu değildir.

  322. orhan dedi ki:

   s.a arkadaşlar ben bir şeyi merak ediyorum sayfanın başlangıcında yasa çıktı kesin yazıyor ama varmıdır yokmudur kimse bir şey bilemiyor böyle bir ihtimalmi var yoksa kesin olarak kesin olarak yasa çıktı meclisten geçmesi mi bekleniyor

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Henüz kesinleşmiş bir karar bulunmuyor.

  323. fatih dedi ki:

   1952 doğumluyum 1986 dan ssk başlangıcım var.63 yaşındayım askerlik hariç 2000 günüm var. SSK borçlanmasıyla emekli olabilir miyim…

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    SSK borçlanmasından kastettiğiniz primlerinizi ödeyerek günlerinizi tamamlamaksa evet olabilirsiniz. Ancak bu uzun bir süre alır. Askerlik borçlanması yapabilirsiniz.

  324. bayram dedi ki:

   mrb benim siğorta girişim 1989 100/58 raporlu vergi indirimden muaf engelliyim 3600 pirim gününü doldurmam halinde emeklilik hakına sahip olabliyormyum olabilmem halinde kalan eksik pirim günlerimi toplu yatrıpta emekli olablimiyim acaba

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Toplu yatırma durumu olamıyor. Ayrıca %60 rapor ile malulen emekli olabilirsiniz.

  325. Nebahat K dedi ki:

   28.06.1974 doğumluyum. 01.05.1988 ssk girişliyim. 2519 Prim ödeme Gün sayım var. Artık çalışmıyorum Ev hanımıyım. Ne zaman emekli olabilirim? Emekli olacağım tarihe kadar kendim isteğe bağlı Ek-5 vs ile Prim ödememin bir faydası olur mu? Emekli olacağım tarihte Eksik Olan Prim Gün sayısını ödeme şartı ne şekildedir.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Emeklilik tarihinize kadar primlerinizi ödeyebilirsiniz. Ancak geriye dönük ödeme veya toplu ödeme yapamazsınız. SSK bilgilerinize göre emeklilik şartlarınızı aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.
    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/

    1. Nebahat K dedi ki:

     teşekkürler, lakin prim borcumu emekli olana kadar ssk-ek5-isteğe bağlı hangisini ödersem benim için daha iyi olur. 28 haziran 2018 de emekli oluyorum gözüküyor, eğer o zamana kadar prim borcu ödemezsem emekli olmak için komple borcu kapatabiliyormuyum?

  326. nur beyza dedi ki:

   MERHABA ANNEM 1945 DOĞUMLU 3/4/1964 İŞE GİRİŞ TARİHİ 3200 ÇALIŞMIŞ İŞ GÜNÜ VE 4 ÇOCUK VAR. BU DURUMDA EMEKLİ NASIL OLABİLİR ŞARTLARI NEDİR BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM
   KOLAY GELSİN

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğumlardan herhangi biri sigorta girişinden sonra ise doğum borçlanması yapabilirsiniz. Doğum borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilir ve 3600 günden emekli olabilirsiniz. Tek çocuk için doğum borçlanması yaptığınız taktirde 3600 gün şartını sağlamış olacaksınız ve emekliliğe hak kazanabilirsiniz.

  327. Ezgi dağ dedi ki:

   Merhaba 1979 doğumlu erkek 2009 yılında 560 gün sigortası olan ve 2011 yılında %80 şizofreni çalışamaz raporu olan biri isteğe bağlı sigortalı olabilir mi ? malulen emekli olması için ne kadar pirim yatırması gerekiyor.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Malulen emeklilik için 1800 prim günü olması gerekir.

  328. özlem dedi ki:

   merhaba;
   yaşım 38
   %60 engelliyim
   .1998 işe başlangıc
   bir kızım var
   1660 iş günüm var

   sgk geriye dönük prim borcumu ödemek istediğimi söyledim 5yıl 8 ay sonra emekli olcaksınız borçlandırma yapamazsınız dediler .doğum borçlanması için nereye başvuru yapabilirim? yardımcı olursanız çok sevinirim . teşekkürler…

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Ayrıca malulen emekli olabilirsiniz. %60 raporunuz bulunuyor. 1800 prim gününü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  329. harun dedi ki:

   merhaba, ben 27.2.1986 yılında ssk oldum, 1992 yılında bağkurluda oldum, şu an yine ssk lıyım ssk prim çok
   ssk lı bağkurludan çok çalıştım
   5 yıl universitede işci öğrenci çalıştım,( universitede tam /kısmı zamanlı işci öğrenci çalıştım tıpkı kadrolu memur işci gibi mesai saatlerinde a çalıştım, sadece sağlık prim yatırıldı di sigorta primi yatırılmalı boçlanabilimiyim? borlansam ne kadar* aylık? ne zaman emekli olabilirsim.,ssk kayıttdan sonra, ayrıca askere gitmeden ssk 27 .2.1986 girişim var ne zaman emekli olabilirim
   saygılar ,teşekür ederim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Borçlanma durumu ile ilgili sorularını Alo 170 SGK hattını arayarak öğrenebilirsiniz.

  330. Engin Şimşek dedi ki:

   Merhaba, erkek kardeşimin %80 Tedavi ile çalışma olanağı vermeyen şizofreni, sürekli raporu var. ( Ağırlı özürlü kısmı boş). Rapor tarihi 2011. Şu anda babamın sigortasından yararlanıyor. Annem emekli sandığından emekli, babam ssk dan malulen emekli. Annemin, babamın vefatı durumunda kardeşim onların maaşını alabilir mi ?Alırsa ne kadarını alır? Teşekkürler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Anneniz ve kardeşiniz maaş alabilir. Anneniz maaşın %50′ sini kardeşiniz de %25’ini alacaktır.

  331. Engin Şimşek dedi ki:

   Sayın Karataş benim sorum Annem emekli sandığı emeklisi, babam SSK dan emekli, Erkek kardeşimin % 80 şizofireni raporu var. Annem ve babam öldüğünde erkek kardeşim maaşlarını alabilir mi? alırsa yüzde kaçını alır.

  332. Hilal dedi ki:

   Merhabalar. Annem 13,09,1955 doğumlu. Sigorta giriş tarihi Haziran 1997. 3600 den emekli olmak istiyor. 3600 güne 10 ayı eksik. Yeni çıkan yasadan prim eksiğini borçlanarak ödeyip emekli olabilir mi? Yasa kesinleşti mi?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Henüz kesinleşmiş bir karar bulunmuyor. 10 aylık süreyi isteğe bağlı ödeyerek 29.03.2016 tarihinde emekli olabilirsiniz.

    1. hilal dedi ki:

     İsteğe bağlı hakkı yok. Ssk dan emekli olmak istediği için isteğe bağlı devam ederse bağkura geçiyor. Teşekkür ederim bilginizden dolayı. İyi çalışmalar.

  333. bekir uçak dedi ki:

   21/06/1962 doğumluyum sigorta başlangıç tarihi 15/07/1984 4600 gün yatmış sigortam var 1982 yılında 20 ay askerlik yaptım askerliğimi de yatırır isem ne zaman emekli olabilirim. saygılarımla.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Askerlik borçlanması yaptığınız taktirde emekli olabilirsiniz. Emeklilik şartlarınızın tamamı sağlanmış oluyor.

  334. ÜMİT dedi ki:

   iyi günler 04,04,1976 doğumluyum sigortaya 1993 girişliyim 2200 prim günüm var bu yasadan yararlanıp eksik kalan bölümü toplu olarak ödeyip yasım geldiğinde emekli olabilirmiyim

   ayrıca bu sene çıkan kanunla askerliğimi bedelli olarak yaptım bunu sigortaya saydırma sansım varmı varsa kaç gün olarak

   teşk

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Henüz kesinleşmiş bir karar bulunmuyor geriye dönük prim ödeme adına. Toplu ödeme durumu emeklilik konularında olamıyor. Bedelli içinde Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  335. haluk öksüm dedi ki:

   slm.lar eşim 1.9.1981 yılında işe girmiş olup 1981 yılından 900 gün çalışmış evlendikten sonra 300 gün gibi isteğe bağlı sigorta ödedik 2 çocuk sahibi ve son 1 yıldır ek 5 tarım sigortası ödüyoruz 2 çocuğu borçlanıp geriye dönük kalan günlerimizi borçlanabilirmiyiz 3600 gün ile nasıl emekli olabilir 1968 doğumlu 3600 gün ve 5000 gün emekli maaş arasında çok fark varmıdır tşk.ler iyi çalışmalar

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğum borçlanması yapabilirsiniz. Kalan borçları da isteğe bağlı ödeyebilirsiniz. Maaşlar arasından birazda olsa fark oluyor.

  336. kemal dedi ki:

   06 mayıs 1966 doğumluyum,03.03.1988 de askere gittim,18 ay askerlik hizmetini tamamladım,20 haziran 1990 ilk ssk girişim var,askerliği ödersem işe girişim hangi tarihe çekilir,18 ay gerimi gider yoksa sadece 1 senemi kazanmış olurum? sonuçta ne zaman emekli olurum ? saygılar.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Askerlik borçlanması ile SSK girişiniz askerlik başlangıç tarihine çekilir.

  337. merve dedi ki:

   iyi günler. benim annem 1966 doğumlu ilk sigorta girişi 1985′ te 6 yıl halk eğitim merkezinde çalışmış ancak sadece 900 gün prim yatırmışlar. 3 çocuk annesi. 3600 den nasıl emekli olabilir. şimdiden teşekkürler.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğumlar sigorta girişinden sonra ise doğum borçlanması yaparak prim günlerinizi arttırabilir kalan primleri borçlanabilirsiniz.

  338. abdullah dedi ki:

   benim 3620 iş günü primim var askerlikte dahil 51 yaşındayım ilk sgklı işe girişim 01.11.1986 eksik kalan primleri geriye doğru borçlanma yoluyla tamamlayabilirmiyim yani emekli olabilirmiyim

  339. güler dedi ki:

   eşim 1955 doğumlu ssk başlangıcı 1973 1500 gün pirimi var askerlik ödemesinide katarsa ğeriye dönük pirimini ödeyip emekli olabilirmi

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Geriye dönük prim ödeme konusunda henüz kesin bir karar bulunmuyor.

  340. Dursun Tosun dedi ki:

   Merhaba,

   Babamın şuan 1900 günlük ssk sı mevcut. Ancak 470 günde bağkuru var. Bununla birlikte 600 gün askerliği 1000 günde yurtdışı çalışmışlığı var. 3600 günden emekli olması için ne yapmamız gerekli yada borçlanma kapsamında ne gibi bir işlem uygulayabiliriz. Yardımınızı rica ediyorum.. Saygılarımla.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurmalısınız. Babanızın sigorta girişi 1999 dan önce ise 3600 gün emeklilikten yararlanabilir. Hizmet birleştirme, yurt dışı borçlanması ve askerlik borçlanması yapma durumunuz var.

  341. nail karaoglu dedi ki:

   merhaba ben tümör ameliyatı geçirmiş yüzde 40 özürlü çalışanım bu rahatsızlıgımdan dolayı askere alınmadım 18.08.1990 tarihinde SGK,LI olarak işe başladım yogun bir derecede epilepsi nöbetim var ve bu rahatsızlıgımdan dolayı uzun süreli çalışamadım toplam ödenen prim gün sayım 1.600 evliyim ve evime çok zor şartlarda ekmek götürebiliyorum ben en yakın nezaman emekli olabilirim vereceginiz cevabınızı bekliyorum Teşekkür ederim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Durumunuzu raporlatıp malulen emeklilik yolunu tercih etmelisiniz. Bunun için %60 rapor gerekmektedir.1800 günden emekli olabilirsiniz.

  342. serdar dedi ki:

   mrb benim babamın sigorta girişi 1983 babm 1965 doğum lu askerlik borçlannı yatırdı toplam günü 4100 mevsimlik işçi olduğu için ara boşlukları var babmam ne zaman emekli olabilir ve ara boşluklarını yada kalan günü nü yatırabilirmi toplu şekilde

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Boşlukları ve aradaki zamanları toplu olarak ödemek mümkün değildir. 5150 prim gününü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. İsterseniz 3600 günden erken emeklilikten şuan faydalanabilirsiniz.

  343. Nurgül dedi ki:

   1989 ocak ayında sigorta başlangıçım var. 1995 ve1997 yıl doğumlu 2 çocuğum var. Doğum borçlanması ödeyeceğim. O yıllarda primler yüksek ödenirse emekli maaşının yüksek olacağı söyleniyor. Emekli maaşını etkiler mi ? ne kadar etkiler? Primi yüksekten yatırmaya değer mi?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Primlerin yüksek yatması emekli maaşını olumlu yönde etkiler. Ancak hesaplama işlemi için SGK müdürlüklerine danışınız.

  344. cemal malkoç dedi ki:

   15.10.1981 sigorta girişim var.5075pirim günü 46 yaş emekliligim..sgk dan döküm çıkarttım 4007günüm 540gün askerlik ödemesi toplam 4547gün oluyor 15 ay sonra emekli olursun dediler…geçmişe dönük pirim ödüyebilirmiyim… 25.08.1968 dogumluyum.yaş olarak puroblemim yok pirim eksigim var

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Geçmişse dönük prim ödeme durumu söz konusu değildir.

  345. aydın söylemez dedi ki:

   Slm ben 1966 dogumluyum.1983.ilk ssk girişim var yaklasik 3400.pirimim var ama artıt bu yaştan sonra çalısamiyorum. Sağlık durumum iyi degil 2 defa.bel fıtık ameliyati gecirdim iki kolum kırık ve sağ kolum dirsekten yamuk hemde çok .ve sörekli uyuşuyor.acba nasil emekli olabilirim .veya bana bu durumda doktorlar rapor verebilirlermi.tşklr

  346. hadiye pala dedi ki:

   slm benım annemın sıgorta baslangıc tarıhı 3 mayıs 1984. 15 gunluk primi var 3 cocuk var 1966 dogumlu toplu yatırma olabılır mı

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğum borçlanması yapabilirsiniz. Ancak kalan prim günleri için toplu ödeme imkanı yoktur.

  347. hande dedi ki:

   Merhabalar 20.10.1968 dogumluyum sgkgirisim 19.6.1986 Ben araliksiz 10 yil kamuda calistim ve istifa ettim ayrildim benim bur kuzukizim var fakat calistigim icin dogum sonrasi borclanamuyirum halbuki borckansam emekli olucam yasa bana diyorki 20 yil43 yas 5150 is gunu benim 600 gunum kaldi Ben gecmiste kullandigim raporlarimi vede kanun cikarsa pirim borclanmasindan odiyerek emekli olabilirmiyim beni bilgilendirirmisiniz iyi calismalar

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  348. MURAT GÜRSEL dedi ki:

   SAYGIDEĞER YETKİLİ BİR YAKINIMIN 1913 İŞ GÜNÜ ÇALIŞMIŞLIĞI VE PRİM ÖDENMİŞLİĞİ MEVCUT ANCAK BÜTÜN BAŞVURMUŞ OLDUĞUMUZ SGK KURUMLARINDA BU PRİM SATIN ALMA OLAYININ OLMADIĞI SÖYLENİYOR BU İNSANLARA YAZIK DEĞİLMİ ÖZEL SEKTÖRDE 1 SENE ÇALIŞTIRMIŞLAR SADECE 4 İŞ GÜNÜ SİGORTA PRİMİ YATIRILMIŞ GÖZÜKMEKTEDİR NE YAPMALI LÜTFEN YOL GÖSTERİN YOKSA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİNE GİDECEĞİM

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Belirttiğiniz zaman zarfında kişilerin sigortalı olarak çalıştığını SGK ya kanıtlamanız gerekmektedir. Çalıştığına dair belgeler ile SGK ya başvurup itiraz edebilirsiniz.

  349. Gürkan dedi ki:

   Benim babam 57 yasında ama 3600 primi yok bunu toplu yatirsak yaştan dolayı emekli olur mu bide toplu yatırma imkânımız var mı

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Toplu yatırma imkanı bulunmuyor.

  350. ibrahim dedi ki:

   1979 yılında sigorta girişim var pirim günüm 18oo gün nasıl emekli olabilirim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    3600 prim gününe tamamlayarak emekli olabilirsiniz.

  351. Uğur dedi ki:

   Babamın doğum tarihi 2 şubat 1958 yani 58 yaşında sigorta girişi 01/01/83 2700 günü var. askerlik düşülmedi. Bu durumda ne zaman emekli olabilir. Askerliği düştüğümüzde 400 günü falan kalıyor sanırım

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    3600 günden emekli olabiliyor. Askerlik borçlanması sonrası kalan prim günlerini tamamlaması durumunda emekli olabilir.

  352. GÜLSÜM DÖŞEME dedi ki:

   Merhaba benim babam 1952 doğumlu 1978 yılında sigorta girişi var 1600 günü var bu yasa kesinleşince biz faydalanamıyoruz sanırım 1800 günümüz olmadığı için fakat tarım sigortası yaptırıp 1800 günü tamamlasak daha sonra toplu ödemeden faydalanabilirmiyiz. yardımcı olursanız çok sevinirim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Kesinleşen bir durum olmadığı için bilgi veremiyoruz.

  353. asuman dedi ki:

   merhaba 1998 yılı girişliyim 3700 prim günü ödemem var
   5950 günü tamamlamak için nasıl bir yol çizmeliyim.
   çalışmadan bunu dışarıdan ödeyebiliyor muyum ? yaklaşık 6 sene yapıyor sanırım

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğum borçlanması uygulayabiliyorsanız prim gününüzü arttırabilirsiniz. İsteğe bağlı sigorta yaptırarak primlerinizi ödeyebilirsiniz. Toplu ödeme imkanı bulunmuyor. Yaş şartını sağlıyorsanız 3600 günden emekli olabilirsiniz.

  354. Günes dedi ki:

   1971 dogumluyum.01.12.1991 sigorta girişim ve 2369 prim günüm var.1 çocuğum var doğum yaptıktan sonra ayrıldım. Şu anda çalışmıyorum.geriye dönük borçlanma yapabilirsiniz. Ne zaman emekli olurum.ayrıca 3600 günden emekli olabilirmiyim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğum borçlanması yaparak prim günlerinizi arttırabilirsiniz. 3600 günden emekli olabilirsiniz.

  355. ALİRİZA YILDIRIM dedi ki:

   KÖHİZMETLERİNDE 1986 YILINDA MEVSİMLİK İŞÇİ ÇALIŞTIĞIM YILLAR
   Adı Soyadı

   İl / Şube

   İşyeri No / Hizmet Türü

   Dönem / Ay

   Belge Kodu / Türü

   İşe Giriş Tarihi

   Gün

   Kazanç

   İşten Çıkış Tarihi

   ALİRIZA YILDIRIM 25/01 20200 199703 1A 60 122.82
   ALİRIZA YILDIRIM 25/01 20200 199702 1A 115 210.87
   1997 Yılı Genel Toplamı 175 333.69
   ALİRIZA YILDIRIM 25/01 20200 199603 1A 73 67.85
   ALİRIZA YILDIRIM 25/01 20200 199602 1A 116 90.64
   ALİRIZA YILDIRIM 25/01 11003644 199601 1A 43 12.13 13/02
   1996 Yılı Genel Toplamı 232 170.61
   ALİRIZA YILDIRIM 25/01 11003644 199503 1A 30 8.46
   ALİRIZA YILDIRIM 25/01 20200 199503 1A 38 10.32
   ALİRIZA YILDIRIM 25/01 20200 199502 1A 82 22.27
   1995 Yılı Genel Toplamı 150 41.05
   ALİRIZA YILDIRIM 25/01 20200 199403 1A 17 4.15
   ALİRIZA YILDIRIM 25/01 20200 199402 1A 103 25.12
   1994 Yılı Genel Toplamı 120 29.26
   ALİRIZA YILDIRIM 25/01 20200 199303 1A 44 8.80
   ALİRIZA YILDIRIM 25/01 20200 199302 1A 120 20.05
   ALİRIZA YILDIRIM 25/01 20200 199301 1A 12 1.97
   1993 Yılı Genel Toplamı 176 30.81
   ALİRIZA YILDIRIM 25/01 20200 199203 1A 76 10.83
   ALİRIZA YILDIRIM 25/01 20200 199202 1A 118 15.44
   1992 Yılı Genel Toplamı 194 26.27
   ALİRIZA YILDIRIM 25/01 20200 199103 1A 107 9.97
   ALİRIZA YILDIRIM 25/01 20200 199102 1E 0 2.33
   ALİRIZA YILDIRIM 25/01 20200 199102 1A 120 7.07
   ALİRIZA YILDIRIM 25/01 20200 199101 1E 0 1.08
   ALİRIZA YILDIRIM 25/01 20200 199101 1A 25/04 20 0.54
   1991 Yılı Genel Toplamı 247 20.98
   ALİRIZA YILDIRIM 25/01 20200 199003 1A 47 1.27 02/11
   ALİRIZA YILDIRIM 25/01 20200 199002 1A 120 3.65
   A RIZA YILDIRIM 25/01 20200 199001 1A 04/04 41 1.02
   1990 Yılı Genel Toplamı 208 5.94
   A RIZA YILDIRIM 25/01 20200 198903 1A 60 1.08 15/11
   A RIZA YILDIRIM 25/01 20200 198902 1A 120 2.44
   A RIZA YILDIRIM 25/01 20200 198901 1A 56 0.31
   1989 Yılı Genel Toplamı 236 3.83
   A RIZA YILDIRIM 25/01 20200 198803 1A 90 0.65 15/12
   A RIZA YILDIRIM 25/01 20200 198802 1A 120 0.71
   ALİRIZA YILDIRIM 25/01 20200 198801 1A 27 0.13
   1988 Yılı Genel Toplamı 237 1.49
   ALİRIZA YILDIRIM 25/01 20200 198703 1A 104 0.49 15/12
   ALİRIZA YILDIRIM 25/01 20200 198702 1A 111 0.38
   1987 Yılı Genel Toplamı 215 0.88
   ALİRIZA YILDIRIM 25/01 20200 198603 1A 105 0.29 16/12
   1986 Yılı Genel Toplamı 105 0.29
   Genel Toplam 2.295 665.10
   NOT: 15/11/1998 YILINDA DEVLET TARAFIN DAN MECBURİ GEÇİŞ YAPTIM SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜNE MRMUR OLARAK

   MERHABA 1986 YILINDA KÖY HİZMETLERİNDE MEVSİMLİK İŞÇİ OLARAK ÇALIŞTIM BURDAN ÇIKAN PİRİM GÜNSAYISI 2295 GÜNDİĞER GÜNLERİMDE MEMURLUKTA ÇIKTI 1998 YILINDA ÇIKAN BİR KANUN ÜZERİNE MEMUR SINIFINDA OLARAK İMTİHANLA GENÇLİK SPOE İL MÜDÜRLÜĞÜNE İŞE BAŞLADIM 26/07/1963 DOĞUMLUYUM ASKERLİK BORÇLANMASINI DA YATIRDIM ŞİMDİ EMEKLİ OLACAM 150 GÜN NOKSAN ÇIKTI BUNU GEÇMİŞE DÖNÜK İŞÇİ ÇALIŞTIĞIM GÜNLERDE BOŞLUK OLAN GÜNLERİMDEN BORÇLANA BİLİRMİĞİM AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM TEŞEKKÜRLER

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Borçlanma durumu olamıyor maalesef

  356. sedef dedi ki:

   Merhaba ben 1974 doğumluyum 3200 günün var nezaman emekli olurum kaç yılın da kaç prim günü birde geriye dönük ödeme yapabilirmiyim tesk

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Emeklilik zamanınız için SSK giriş tarih bilginiz gerekmektedir. Geriye dönük ödeme işlemi yapılamıyor.

  357. ESRA AĞCA dedi ki:

   merhaba,
   Babam 1974 doğumlu. 870 günü var. 900 gün olursa emekli olma şansı var demişlerdi. 2 yılda askerlikte yaptı. Kendisi 4 yıl önce vefat etti emekli olma şansı var mı p5rim ödendiği takdirde yardımcı olur musunuz?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Askerlik borçlanması ile kalan prim gününü ödeyip emekli edebilirsiniz. 900 güne ulaştığı zaman aylık bağlanma durumu olur.

  358. Gürkan dedi ki:

   Slmlar 1959 doğumluyum 1976 yılından 8 gun primim var geriye dönük borçlanma yapabilir miyim. .. Teşekkürler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Maalesef geriye dönük borçlanma yapılamıyor.

  359. bilal dedi ki:

   Merhaba,
   Babam 1964 doğumlu 3.221 prim var geriye dönük borçlanma yaparak emekli olabilirmi?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Geriye dönük borçlanma durumu hakkında henüz kesinleşmiş bir karar bulunmuyor.

  360. semrayyy dedi ki:

   merhabalar,babam 01.01.1963 doğumlu ve 1976 da sigortaya girişi vardır. 540 gün askerlik ve 2.170 de prim günü var. 3600 den emekli olması için kalan eksik gününü borçlanmayla tamamlayamıyor muyuz.

   böyle bir yasa çıkacak denmişti ama çıktımı bilmiyoruz.

   teşekkürler

  361. hakan dedi ki:

   slm beni babam 62 doğumlu sikorta baslangıc tarihi 79 toplam gün sayısı 4190 olup 20 ay askerlik borclamması nyapması gerekiyor bu sartlar da emekli olabilirmi bunun cevabını hakandeniz985@gmail.com dan yazabilirseniz sevinirim saygılarımla

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Askerlik borçlanması ile birlikte çok az eksik primi kalıyor. 5000 prim gününü tamamladığı taktirde emekli olabilir.

  362. cavit acar dedi ki:

   15.05.1984 ilk işe giriş tarihi,bana sigorta kartı çıkarıldı sigorta girişim oldu ,emeklilik için yaptığım arastırmada 1984 yılından sigorta primimin görünmediği söylendi.sgk ya dilekçe ile başvurdum bana bahse geçen iş yerinin 1984/2.ve3. dönem bordroları verilmemiştir diye bir yazı verdiler.bu durumda ne yapmalıyım?1984 yılında 1 gün bile görünmüyor.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Belirttiğiniz dönemlere ait çalışma belgelerinize ulaşmanız gerekir. Daha sonra SGK müdürlüklerine teslim etmelisiniz.

  363. harun dedi ki:

   sn: ssk biz w sitesi yetkilisi

   merhaba,
   doğum tarihi 05.09.1967
   ssk giriş 27.02.1986
   bağkur esnaf bağkuru
   mecburi Sigortalılık 08.11.1990 19.06.1992 1 yıl 7 ay 11 gün
   Yeniden Mecburi Sigortalılık 31.07.1992 20.11.1992 0 yıl 3 ay 19 gün

   çiftçi bağkur şeker pancarı kesintisi 1992 6 ay,
   çiftçi bağkur şeker pancarı kesintisi 6 ay

   soru: ne zaman emekli olabilirim? hangi tarih ayda emekli olabilirim?
   soru: kaç gun prim eksikliğim var ? sorularıma cevap verirseniz sevinirim.

   e mail.harun222214@mynet.com teşekür ederim.

  364. Ayşe barış dedi ki:

   Babam1982 girişli 53 yaşinda 900günü var ve %90özürlü kanser hastası geriye dönük ödeme yapabiyomuyuz emekli olabilme şansı varmı lütfen yazarmısınız

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    1800 günden malulen emekli olabilir. Askerlik borçlanması ile prim gününü arttırabilirsiniz. %90 raporu olduğu için 1800 günden emekli olabilir.

  365. Ayşe barış dedi ki:

   Kaynanamında1955doğumlu 1991girişli 1800 günü var geriye dönük ödeyip emekli olabilme şansı varmı şimdiden teşekkürler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Olabilir. Detaylı bilgi için SGK müdürlüklerine gidebilirsiniz.

  366. Gültekin dedi ki:

   Benim ssk dan sigorta başlangıç tarihim 1995 Ancak bu güne kadar sadece 87 günüm var..Askerlik borçlanmasını henüz ödemedim..Ben kaç yıl çalışırsam emekli olabilirim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    55 yaş ve 5750 prim günü şartını sağladıktan sonra emekli olabilirsiniz.

  367. Gültekin dedi ki:

   Doğum tarihim 15.12.1969 Benim ssk dan sigorta başlangıç tarihim 1995 Ancak bu güne kadar sadece 87 günüm var..Askerlik borçlanmasını henüz ödemedim..Ben kaç yıl çalışırsam emekli olabilirim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    En erken emeklilik için 3600 prim gününü tamamlamanız gerekir. 18 ay askerlik yaptığınızı düşünürsek, askerliği borçlanmanız durumunda 18×30 = 540 prim günü eder. Toplam 627 prim günü oluyor. Kalan yaklaşık 3000 prim günü için 8 yıl çalışmanız gerekir.

  368. FATİH dedi ki:

   Merhaba
   Babam 1964 doğumlu 3.221 prim günü var.Geriye dönük borçlanma yaparak emekli olabilir mi? Olabiliyorsa nereye baş vurmamız gerekiyor.

   TEŞEKKÜR EDERİM İLGİNİZ İÇİN.CEVABINIZI BEKLİYORUM

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  369. Alper dedi ki:

   1992 sigorta girişim var.850 prim günüm var.%70 raporum var.1974 doğumluyum prim günü borçlanarak 1800 güne tamamlayıp emekli olabilirmiyim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Prim günü borçlanma durumu olamıyor. Ancak askerlik borçlanma imkanınız varsa borçlanabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  370. inci varyok dedi ki:

   03.08.1987 ise başlama tarihim..prim günü 2.935 dir.prim borcu ödeyerek emekli olabilirmiyim yeni çıkan yasaya göre eğer olunuyorsa banka kredisi alınabilecekmi? bu konuda bilgi almak istiyorum.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  371. inci varyok dedi ki:

   05.06.1963 doğumluyum. .Emekli olabilirmiyim ?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SSK girişinize göre emeklilik şartlarınız belirlenir. SSK giriş tarihiniz nedir?

  372. Helin dedi ki:

   Slm ..1800 prim günü ile geriye dönük borçlanma yasalaşmadı mı cvp verirseniz sevinirim çok önemli

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Karar henüz kesinleşmedi.

  373. burhan dedi ki:

   1967 doğumluyum 1985 sgk girişim var. 3000 günüm var ne zaman emekli olabilirim? Geriye dönük prim ödeme şansım var mı ? Buna yönelik yasa kesinleşti mi ?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Yasa ile ilgili kesin bir bilgi bulunmuyor. 5225 prim gününü tamamladıktan sonra emekli olabilirsiniz.

  374. Nedim dedi ki:

   1964 doğumluyum 01. 04. 1980 ünde ssk girişim var toplam 1450 günüm var 20 ay askerlik yaptım ne zaman emekli olabilirim? Yeni toorba yasada geriye donuk prim borclanmasi varmi? bana ugruyormu?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Yasa da kesin bir sonuç yok şuan. Sizin prim gününüz eksik. Askerlik borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilirsiniz. 5000 prim gününü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. En erken 3600 prim gününden emekli olabilirsiniz.

  375. Orhan taşdemir dedi ki:

   Mer haba 1815 günüm var ssk dan 1984 girişim 1966 doğumluyum bu şekilde nasıl emekli olabilirim calismiyorum

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Normal şartlar 48 yaş ve 5225 prim günüdür. En erken 3600 prim gününden emekli olabilirsiniz.

  376. CENNET SABUNCUOĞLU dedi ki:

   doğum tarihim 10 08 1968 işe giriş 02 02 1987 3050 prim günü işe girişten sonra 2 çoçuk doğdu hala ek5 yatırıyorum.eksik prim günlerimi yatırıp emekli olabilir miyim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğum borçlanması yaparak prim günlerinizi arttırabilirsiniz.

  377. serkan dedi ki:

   babam 1963 doğumlu şu an askerliği yatırınca 3800 primi oluyor. sigorta başlangıcı 1978 3600 günden emekli olma şartı nedir. 3600 günü 2014 yılında tamamlamış oldu. 60 yaşını beklemek zorunda mı 3600 günden daha erken emekli olamaz mı

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    60 yaş şartı gözükmektedir. 5000 prim gününe tamamladığınızda normal emekli olup daha fazla maaş alabilir.

  378. ebru dedi ki:

   Merhaba. 1966 doğumluyum.01,09.1989 ssk girişliyim..1400 prim günüm var.Ayrıca 2 çocuktan dolayı 1040 gün borçlanabilme hakkım var, ancak henüz ödemedim.DDoğumborçlanmamı ödeyip prim günümü 1800 e tamamlayarak emekli olabilirmiyim.Şimdiden teşekkürler…

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    1800 günden emekli olma durumu söz konusu değildir. En az 3600 prim gününden emekli olabilirsiniz.

  379. oğuzhan dedi ki:

   MERHABA KOLAY GELSİN BENİM Bİ SORUM OLACAKTI BABAM 1965 DOĞUMLU 1987 GİRİŞLİ SİGORTAYA 3442 PRİM GÜN SAYISI VAR 550 GÜNDE ASKERLİK BORCU VAR BU YASADAN FAYDALANABİLİRMİYİZ VEYA NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİR BABAM TEŞEKKÜRLER…

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Askerlik borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilirsiniz. Askerliği ssk girişinden önce yapmışsa emeklilik yaşını da geriye çekecektir. 5000 civarı prim gününü tamamladığında emekli olabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  380. aydın dedi ki:

   Slm.1966 dumluyum.yani 49 yasındayım ilk ssk giriş tarihim 1983. Suan yaklasik. 3600 pirim gunum var buna gure. Ne zaman emekli olabilirim (3600) a gure hemen emekli ola bilirmiyim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    55 yaşında 3600 günden emekli olabilirsiniz.

  381. yeter birsen onay dedi ki:

   sgkk girişim 1990 yaşım 50 yatırılan prim ödenen 2400 gün astım hastasıyım kalp hastasıyım ilaçlara bagımlı yaşıyorum bir çocugum var fakat çalışacak ne iş bula biliyorum nede çalışacak gücüm var eşimden ayrıyım ve gelirimde yok nasıll emekli ola bilirim bir açıklama istiyorum tşkler şimdiden

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doktordan rapor alıp SGK müdürlüğüne teslim edebilirsiniz. Gelir testine de başvurunuz. Borcunuz çıkabilir. Raporsuz en erken 3600 prim gününden emekli olabilirsiniz.