EmeklilikHaberler

PRİM BORCU OLANLARA EMEKLİLİK YOLU AÇILDI

NE ZAMAN EMEKLI OLABILIRIM?

Artık prim günü eksiği olanların emekli olması mümkün olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı prim günü ödeme eksikliği olanlara emeklilik yolunu açtı ve bu konuda yasa tasarısı yayınladı. Bu çalışma sonucunda toplam 100 bin kişi emekli olabilecek hakkında sahip olmaktadır. SGK geriye dönük borçlanma yoluyla isteyen vatandaş bu sayede emekli olabilecek.

Tasarı Kesinleşti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı prim günü eksiği olan vatandaşlarımızın emekli olabilmeleri için yeni bir tasarı oluşturdular ve bunun üzerine bu tasarı masaya yatırıldı. Bu tasarı ile prim gününde eksik olan vatandaşların borçlanma olanağı sunulması ile emekli olma şansı tanınmıştır. Çıkan bu yasaya göre, vatandaşın belli bir süre çalışması şartı aranmaktadır. Bu imkandan faydalanmak isteyen vatandaşımızın en az 1800 gün prim gününe sahip olma şartı konulması belirlenmiştir. Bu durumda vatandaşın, 1800 ve üzerinde prim gününe sahip olması durumunda kalan gün sayısını borçlanma imkanı ile ödeme yaparak emekli olabileceği kesinleşmiştir.

Kuralları ve şartları belirlenmesiyle birlikte, 2015 yılı itibariyle yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Yazımızda da belirtmiş olduğumuz gibi 20 milyon kişiyi ilgilendiren bir yasadır. Yasa kapsamında MTV Borcu, Vergi Borcu Afları, SGK-SSK Borçlanması Afları, Taşeron İşci Düzenlemesi, GSS ve BAĞ-KUR Borçlanması, Trafik Borçları Affı gibi vatandaşlarımızın merak ettiği konular sonuca bağlanmıştır. Yasa da önemli maddeler ise kısaca şöyledir;

 • Çocuk sahibi olan bayanların doğum borçlanması hakkı getirildi. Bu durumda emeklilik tarihinin öne çekilmesi durumu oluşmaktadır. Ancak doğum borçlanması 3 çocuk için yapılabilecektir.
 • Bir diğer yenilik tüp bebek uygulamasıdır. Böylelikle düzenleme ile tüp bebek tedavisinde en fazla iki deneme sınırı üçe çıkartılmıştır.
 • Yasak yerlerde tütün mamulleri tüketenlere verilen para cezaları hariç, 120 TL’nin altındaki idari para cezaları tahsil edilmeme kararı alınmıştır.
 • Soma’daki maden faciasında hayatını kaybeden sigortalıların SGK’ya olan her türlü borçları silinecektir.
 • 31 Aralık 2014 tarihine kadar 35 bin öğretmen ataması gerçekleştirilecektir.
 • Vergilerin tamamı, mevcut cezaların yeniden yapılandırması kapsamında tahsil edilecektir.
 • SGK’ya bağlı bulunan iş yerlerinin 31 Aralık 2013 tarihi öncesine ait ödenmemiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ve idari para cezası ile eğitime katkı payı, özel işlem vergisi ve damga vergisi borçlarından 100 TL’yi aşmayan borçlarında gecikme cezası tahsilinden vazgeçilecektir.
 • 2014 yılı nisan ayı ve önceki aylara ilişkin ödenmemiş olan sigorta borcu, emeklilik keseneği, kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi için hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde, bu alacaklara uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı gibi borçların tamamının tahsilinden vazgeçilecektir.
 • Ev hizmetlerinde aynı kişi yanında ay içinde 10 günden az çalışanlar adına günlük kazanç alt sınırının yüzde 2’si oranında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi çalıştıranlar tarafından ödenme kararı alınmıştır.
 • Merkezi sınavlar veya sonuçlarına ilişkin dava açma süresi 10 gün olacak. Dava dilekçesinin tebliğinden itibaren 3 gün içinde savunma yapılacak. Bu süre bir kereliğine ve en fazla 3 gün uzatılabilecek ve aynı zamanda yürütmeyi durdurma kararı kaldırılacaktır.
 • Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Futbol Federasyonu, Türkiye’de sportif alanda faaliyette bulunan spor kulüpleri, SGK ile Maliye’ye olan borçlarını ikişer aylık dönemler halinde 42 eşit taksitte ödeyebilecek.

Hangi Şartlarda Emekli Olacağınızı Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

ne zaman emekli olabilirim

SGK Prim Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK prim sorgulama işlemi için öncelikle bir E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-Devlet şifresine sahip olmadan SGK prim sorgulama işleminizi ve bunun gibi birçok önemli işleminizi E-Devlet üzerinden gerçekleştirmeniz mümkün değildir.

E-Devlet şifresine sahip olmak için size en yakın merkez PTT şubesine kimlik bilgilerinizin okunabildiği nüfus cüzdanınız ile birlikte giderek E-Devlet şifresi alma başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. E-Devlet şifresi alma başvurusu yaptıktan sonra 2 TL işlem ücreti ödemeniz gerekmektedir. İşlem ücretini ödedikten sonra E-Devlet şifrenizi size özel kapalı bir zarf içerisinde teslim alabilirsiniz.

E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra veya zaten bir E-Devlet şifresine sahipseniz SGK prim sorgulama işleminizi yapmak için yazımızın sonunda size vermiş olduğumuz ilgili E-Devlet bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Bağlantıya tıkladığınızda karşınıza çıkacak olan sayfada bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayınız. Kimlik doğrulama işlemi için T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizi ilgili alanlara girmeniz gerekmektedir. T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi ilgili alanlara eksiksiz ve doğru bir şekilde yazdıktan sonra işleminizi gerçekleştirmek için “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayınız. Açılan sayfada SGK priminizin olup olmadığınızı görebilirsiniz.

Bağkur Emeklilik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bağkur emeklilik sorgulama işlemini gerçekleştirmek için yazımızın sonunda size vermiş olduğumuz bağlantı adreslerinden bağkur emeklilik sorgulama işlemi ile ilgili olana tıklayıp açılan sayfada sizden istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde ilgili alanlara yazmanız gerekmektedir. Bilgilerinizi ilgili alanlara girdikten sonra aşağıda bulunan “Tamam” seçeneğine tıklayıp işleminizi başarılı bir şekilde gereçekleştirebilirsiniz.

Bağkur Emeklilik Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

SSK Prim Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BAĞ-KUR Prim Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Emekli Sandığı Prim Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Prim Borcu Sorgulama İşlemi SGK Resmi Sitesinden Nasıl Yapılır?

SGK’nın web tahsilat platformuna giriş yapmak için öncelikle E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-Devlet şifresini nereden ve nasıl alabileceğinizi yazımızda anlattık. Yazımızın sonunda size vermiş olduğumuz SGK bağlantı adresine tıklayarak açılan E-Devlet platformunda T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz ile giriş yaparak tekrar SGK web tahsilat platformuna yönlendirileceksiniz. Açılan sayfada da sizden istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde ilgili alanlara yazarak hemen altında bulunan güvenlik kodunu da yine aynı şekilde ilgili alana yazıp, “Borç Sorgula” seçeneğine tıklayınız. Bu işlemleri sırası ile doğru bir şekilde gerçekleştirdiğinizde prim borcu sorgulama işleminiz tamamlanmış olacaktır.

SGK Üzerinden Prim Borcu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Ne Zaman Emekli Olacağınızı E-Devlet Üzerinden Nasıl Öğrenebilirsiniz?

E-Devlet üzerinden ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenmek için yine yazımızın sonunda size vermiş olduğumuz ilgili bağlantı adresine tıklayıp aynı şekilde kimlik doğrulama işleminizi T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz ile tamamladıktan sonra “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayınız. Bu işlemleri gerçekleştirdiğinizde ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Ne Zaman Emekli Olacağınızı Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

SSK Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

SSK üzerinden ne zaman emekli olacağınızı öğrenebilmek için öncelikle yazımızın sonunda size vermiş olduğumuz ilgili bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra açılacak sayfadaki sizden istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurup “GÖNDER” seçeneğine tıklayınız. Gönder seçeneğine tıkladığınızda ne zaman emekli olacağınızı açılan sayfadan öğrenebilirsiniz.

SSK Ne Zaman Emekli Olurum Uygulaması İçin TIKLAYINIZ!

Emekli Sandığı Emeklilik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Emekli Sandığı üzerinden ne zaman emekli olacağınızı öğrenebilmek için yazımızın sonunda size vermiş olduğumuz ilgili bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Bağlantı adresine tıklayıp, karşınıza çıkacak olan sayfada bulunan ve sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde yazıp aşağıda bulunan “Hesapla” seçeneğine tıklayınız. Bu işlemleri sırası ile takip ettiğinizde Emekli Sandığı üzerinden emeklilik sorgulama işleminizi başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Emekli Sandığı Emeklilik Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BAĞKUR Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Size vereceğimiz linkte gerekli işlemleri yaparak BAĞKUR emeklilik sorgulama işleminizi yapmış olacaksınız.

BAĞ-KUR Emeklilik Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Shares:

1.172 Yorumlar

 • metin güzeler
  20.07.2019

  bağkur pirim borcu olanlar kredi yoluyla borcunu ödeyip sigortayla birleştirerek ssk emekli olma yasası çıktı mı

  Cevapla
 • olgun
  11.11.2018

  24/04/1968 doğumluyum..ssk ilk giriş tarihim 01/08/1985
  2471 gün sayım ne zaöam emekli olabilirim

  Cevapla
 • Mustafa yavuz sengun
  25.07.2018

  1959 doğumluyum ise başlama yilim2005 toplam 1500 prim günüm var sağlık problemlerin var normal emekli olmam için nekadar çalışır gorunmeliyim.60 yaşında 1800 günü tamamlarsam borclanabiliyormuyum

  Cevapla
 • Tülin karaca
  07.07.2018

  1987 de sgota girim var 1988 senesinde çocuğum oldu 2005 dükkan açtım 50 ay bakur borçlanmam var ben nezaman emekli olabilirim

  Cevapla
 • sezgin
  02.07.2018

  merhaba benim işe giriş tarihim ..01.02.1995 ten ben 1973 doğumluyum ve 581 gun pirimim var nasıl emekli olabilirim prim satın alma şansın varmı

  Cevapla
 • mustafa
  23.05.2018

  Merhaba,
  4(A)Sigorta kapsamında pirim borcu olanların emekli olabilmesi için ziraat bankası ile bir anlaşma yapılması gündemdemir.Şahsımın 3645 günüm Türkiyede kalanını yurt dışı borçlanması olarak tamamlamaktayım fakat borçlanma miktarını yatıramadığımdan dolayı emekli olamıyorum,bununla ilgili bilgilendirirseniz memnun olurum,kolaylıklar dilerim.

  Saygılarımla
  Mustafa AKDAĞ

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   24.05.2018

   Merhaba,

   Bu konu ile ilgili Sosyal güvenlik bakanlığının bir açıklaması ve çalışması oldu. Ancak seçim öncesi torba yasada çıkmadı. Seçimden sonra tekrar gündeme alınacağı kanaatindeyiz.

 • NACİ ERMİŞ
  21.05.2018

  yaşım doldu sgk dan günüm var bağkur pirim borcum 3600 gün bana 1100 gün lazım sadece 1100 günü ödesem emekli olabilirmiyim yoksa 3600 günün hepsini ödemem gerekiyormu teşekkürler.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   21.05.2018

   Merhaba,

   Maalesef tüm borcunuzun tahsili istenir. Yeni bir yapılandırma var Taksitlendirmeyi kaçırmayın.

 • mürsel gebeş
  04.05.2018

  4a kapsamındayım 05 02 1963 doğumluyum 1980 yılı ssk başlangıcım 3513 ödenmiş pirimim var 540 gün askerlik borcum var 980 gün ek 5 borcum var yaklaşık 30000 tl ödersem emeklisin dediler ama 4a ya tabi olduğum için kıredi alamadım 1 ay geçti 5000 günden emekliyim 4b lilere yapılan pırotokol bizide ilave etselerdi beni bunalıma sokmicaklardı ne yapmalıyım bilemiyorum

  Cevapla
 • Vahdettın
  07.03.2018

  1975 sigorta girişim var 2000 günüm 62 yaşındayım geriye donuk borçlanma yapıp emekli olabılırmoyım

  Cevapla
 • zeliha
  27.12.2017

  eylül 1994 staj sigorta girişim var 2002 mart sgk prim yatmaya başladı. 4100 günüm var. 1994-2002 arasını borçlanma durumu varmı? erken emeklilik olurmu?teşekkürler

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   27.12.2017

   Zeliha Hanım merhaba,

   Staj başlangıcınız emeklilik için başlangıç sayılmıyor. Bununla birlikte geriye dönük bu süreleri de borçlanma hakkınız bulunmuyor.

 • Semra metin
  05.11.2017

  3 cocuk dogum borclandirilmasi yaptigim halde ziraat bankasindan krediyi alamadim ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   08.11.2017

   Merhaba,

   Bankalar kredi notunuza göre kredi vermektedir. Diğer bankalardan talep edebilirsiniz.

 • Hüseyin Öztürk
  30.10.2017

  Ne zamana kadar geçerli parayla prim borcu odeme

  Cevapla
 • AYTEN
  24.07.2017

  01 01 1971DOGUMLUYUM 1987 SSK GIRIŞIM 3100 GUN SSGK VAR BIRIŞ TARIHI 2011 2055* 2006 YILLARINDA 1900 GUN BAGKURUM VAR 10CÜ 2006 KAPATTIK OFLAS ETTIK 2 OGLUM VAR 02/11/1992li ^30/11/1997Lİ BUNA GÖRE NASIL EMEKLİ OLABILIRIM

  Cevapla
 • Bahattin şahan
  22.07.2017

  İyi günler, askerliğimi 1999/2000 yılında yaptım SSK girişim ise 2002 yılında kasım ayında, bu tarihten itibaren gün sayım 1 yıldan az emekli olmam için;1) kaç gün prim ödemem gerekiyor? 2)geriye dönük askerlik borçlanması da dahil tüm yıllar için ödeme yapabiliıormuyum?3) emekli yaşım kaç? Kolay gelsin iyi çalışmalar..

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   22.07.2017

   Merhaba,

   Askerlik sürenizi 18 ay olarak kabul edecek olursak 18 ay için borçlanma yapabilirsiniz. Bu borçlanmayı yapsanız da ilk giriş tarihiniz en fazla 2000 tarihine çekilecek ve bu durumda da yine 60 yaş ve 7000 prim gününe tabisiniz. Bu nedenle askerlik borçlanması yaş bakımından size bir avantaj sağlamıyor. Gün belirtmemişsiniz bu nedenle 2002 girişinizden 18 ay geriye doğru gittiğinizde eğer 08/09/1999 tarihine kadar gidiyorsa 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 • Reyhan
  21.07.2017

  1979 yılında emekli sandığında başlangıcım var. Bir ay çalıştım. 2000 ki yıllarda sigortalı işe girdim çalıştım. Toplam 900 günüm var. İki ccocugum var. 1979 dan sonra çocuklarım oldu. 07/03/1961 doğumluyum. meme kanseri oldum. Tedavi oldum. Şekerim var. 1800 güne göre emekli olabiilirmiyim. Olursam hangi tarihte olabilirim.

  Cevapla
 • nılgün
  20.07.2017

  nilgün 01 07 1971 dogumluyum işe gırışım 01 01 1989 ssk 3141 bıtış 2011 de bagkurum var 570günum2005den 2006 ya kadar bitiş ıkı cocum var02 11 1992 ilgınıze 30 11 1997li nasıl emekli olurum tşkl

  Cevapla
 • nılgun
  19.07.2017

  nılgün 1971 dogumluyum işegırışım 1989 ssk 3141 var 2005de bagkurum var 1440 günum 1992lı 1997li ıkı cocum var nasıl emeklı olurum tşkl

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   19.07.2017

   Merhaba,

   SSK bitiş tarihini yazarsanız hesaplama yapabiliriz.

 • nılgum
  08.07.2017

  nilgün adım kacdır yazıyom cevap yok son kez yazıyom 1971 dogumluyum 1989 gırışım ssk 3141gunum var 1995de enson 1440 gun bagkurum var 1992li 1997li ıkı oglum var nasıl emekli olurum tşkl

  Cevapla
 • nılgun
  06.07.2017

  eşim 01 01 1971 dogumlu nılgun işe başlama 1989 3141gun var ssk 2005de bagkuru var 1440 gün 1992li 1997li ıkı cocuk var buna göre nasıl emekli olabılır teşekürler.

  Cevapla
 • nilgün
  05.07.2017

  01 01 1971dogumluyom3100 ssk var2005deenson bagkur 1440gunbakurum var 1992de 1997de ıkı olum var nasıl emekli olabılırım tşkl adana2

  Cevapla
 • Ayşe geleş
  21.05.2017

  10 /10 1960 doğumlu bayanım 2510 ssk pirim günüm var tayüksek tansiyondan çalışamıyorum işe giriş tarihim haziran 1991 emekli olma imkanım varmıdır teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   22.05.2017

   Merhaba,

   Prim gün sayınız ve sigortalılık süreniz malülen emekli olma şartlarını sağlıyorsunuz. Ancak malülen emkli olmak için SGK’nın geçerli saydığı hastanelerden alacağınız sağlık kurulu raporuyla en az %60 oranında meslekte kazanma gücü veya çalışma gücü kaybına uğramış olduğunuzu belgelemeniz gerekiyor. bu raporu sağlamanız durumunda malülen emekli olabilirsiniz.

 • ali erdoğdu
  06.04.2017

  mr 1984 yılı başlangıcı 4300 prim var 5200 den emeklilik var fakat eksik gün lerim için ne yapmam gerekiyor başvuru için teşekür ederim

  Cevapla
 • ONUR İLKER
  04.04.2017

  merhaba annem 01.01.1965 doğum bir dönem isteğe bağlı sigorta yatırdık sonra durdurduk 2014 yılında sigortalı çalışıyor isteğe bağlı giriş tarihi 12.03.2010 ve 170 gün yatırdık sonra sigortalı çalışmaya başladı 14.06.2014 den beri sigortalı toplamda 977 gün var geriye dönük borçlanma olabilir mi bu konuda yardımcı olur musunuz nasıl bir yol izlememiz gerekiyor teşekkürler

  Cevapla
 • Meryem Karakaya
  23.03.2017

  14.05.1976 doğumluyum 1993 ssk başlangıç tarihim.2400 gün ödenmiş prim günüm var.2 çocuğum var.Ne zaman emekli olabilirim.Çocuklarım iş başlangıcından sonra oldu.

  Cevapla
 • tahir
  13.03.2017

  25.06.1969 doğumluyum 01.07.1987 giriş 9000 işgünüm var ne zaman emekli olurum

  Cevapla
 • ali
  04.03.2017

  Bağkur dan 1 sene 8 ay yatmış günüm var bagkur dan kaç ihya gün satın alabilirim 60 yaşındayım veya ssk da toplam 1079 günüm var ssk dan nasıl emekli olabilirim 600gun askerlik borçlanması ni da ödedim

  Cevapla
 • ibrahaim ortak
  28.02.2017

  Hayırlı günler babam 1966 doğumlu 1992 yılında işe başlamış 2 sene çalışmış ve bırakmış acaba gün sataın alıp emeklı olabilir mi ve ne kadar ödemesi gerekiyor şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 • aydın onat
  08.02.2017

  selamlar. prin günü borçlanması ile ilgili kanun çıktımı . şuan yürürlüktemi. yoksa çıkmasımı bekleniyor. teşekkürler

  Cevapla
 • aydın onat
  07.02.2017

  01.08.1966 doğumluyum. 01121981 ssk başlangıç tarihim. 2785 gün ödenmiş prim günüm bulunmakta. bu durumda kalan günleri borçlanıp emekli olabilirmiyim. teşekkürler.

  Cevapla
  • SGK Merkezi
   07.02.2017

   Askerlik borçlanması dışında borçlanarak emeklilik bulunmamaktadır.

 • aydın onat
  06.02.2017

  01.08.1966 doğumluyum.01.12.1981 sigorta başlangıcım. 2785 ödenmiş prim günüm var. 550 gün askerlik yaptım. emekli olabilmem için 1700 gün açığım var. bu açığı borçlanarak emekli olabilirmiyim. böyle bir hakkım varmı. cevabınız için şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • SGK Merkezi
   07.02.2017

   Sadece askerlik borçlanması yapılabilmektedir.

 • mehmet ali ergin
  26.01.2017

  08.12.1965 doğumluyum.01.01.1986 yılında sigortaya başladım.01.12.1988-31.03.1990 yılları arasında yedek subaylık yaptım.
  SSK DA 3601 GÜNÜM
  EMEKLİ SANDIĞI 360 GÜN %25 YIPRANMA PAYI İLE 450 GÜN
  BAĞKUR: 01.07.2011-31.07.2014 YANİ 1110 GÜN PRİMİ ÖDENMEMİŞ CANLANDIRABİLECEĞİM GÜN VAR.
  Y.SUBAY ÖĞRENCİLİK GÜNLERİM 120 GÜN BORÇLANABİLİRİM.
  SORUM ŞU 30 GÜN EKSİĞİMİ SSK DAN TAMAMLAYIP,BAĞ-KUR VE ASKERLİK GÜNLERİMİ ÖDERSEM SSK DAN EMEKLİ OLUR MUYUM?emeklilik gün sayım 5300 gündür.

  Cevapla
 • Serhat Cakmakoglu
  19.01.2017

  Iyi gunler. Ben ve esim Kanadada ikamet etmekteyiz. Kendim 1988 den esimde 1995 ten beri Kanadada calisiyoruz. Yakin zamanda Parali Emeklilik hakkimizi kullanip memleketimize kesin donus yapmayi planliyoruz ve SSK Prim borcumuzu ogrenmek istiyoruz. Ben 10 Eylul 1971 esimde 26 Kasim 1973 dogumluyuz ve en erken ne zaman emekli olabiliriz bilmek istiyoruz. Benim SSK girisim 1985 esiminki 1988. Benim Turkiyede toplam 2.5 sene esimin ise 4 sene civarinda olmasi lazim. Eger bilgilendirebilirseniz cok makbule gecicek.
  Saygilarimla, Serhat Cakmakoglu

  Cevapla
 • mücahit
  12.01.2017

  Prim günü 2500 yaşıda tutuyor ama alo170 den bu konuda bilgi almak istediğimi söylediğim zaman bu konu hakkında bi bilgimiz yok diyorlar geriye dönük prim borçlanması için nereye hangi evraklarla başvuruda bulunmalıyız yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
 • Hülya
  11.01.2017

  Ben 20 Ekim 1986 sigorta girişim 1965 doğumluyum
  3200 pirim günüm var,1991 ve 1995. Doğum iki çocuğum var doğum borçlanması yaptıktan sonra. Geri kalan pirim günüm u.borcumu ödeyip.emekli olabilir miyim teşekkür ederim

  Cevapla
 • hakan
  07.01.2017

  04-01-1968 doğumluyum 20-02-1988 de sigorda girişim oldu 10 günlük yani,1994 yılındada kendi adıma işyerim vardı ama bağkur yatırmadım sonra bağkurdan pasif duruma düştüğüm için gün sayım ve pirim borçlarım silindi.Şimdi ise adıma bir iş yeri ve gelirim olmadığı için 2012 yılında GSS yeşilkartlı oldum yani sözün kısası emekli olma ihtimalim varmı cvp verirseniz sevinirim .TEŞEKKÜRLER.

  Cevapla
  • SGK Merkezi
   29.01.2017

   Emekli olma ihtimaliniz vardır.

 • Mert
  05.01.2017

  Selamın Aleyküm babam 01,01,1963 Doğumlu sigorta başlangıcı 1994 ve 1136 gün primi var askerlik borclanmasınıda yapınca 1676 günü oluyor yeni bir kanun cıkmış 1800 günü olanları Borclandırarak emekli ediyorlarmış Bizim bu kanundan faydalanma şansımız varmı Yani askerlik borcunu ödeyip 4 ay da calısınca babam 1800 e tamamlıyor bunları yaptığı taktirde emekli olma şansı varmı Lütfen yardımcı olurmusunuz.

  Cevapla
 • Muharrem HİÇDURMAZ
  03.01.2017

  Mehaba 25,01,1968 ssk giriş 90 gün var-28,04,2009 4b bagkur 2,123 var-18,02,2015 4a EK-5 Tarım 715 gün var hala devam ediyoruz yatırmaya babam nezaman emekli olur saygılarımla kolaygelsin

  Cevapla
 • rifat karaca
  02.01.2017

  sgk borcumu yapılandırdım,emekli olma zamanım geldi,sorun olurmu

  Cevapla
 • cem sencan
  02.01.2017

  cem sencan
  Aralık 18, 2016, 9:55 pm
  babam 1950 dogumlu 2600 gunu var yani prim gunu eksik.bunu ancak çalışarak kapatabilir askerlik borçlanması yaparak kapatabilir dediler.bağkurlulara çıkan prim günü eksik olanlara banka kredisi yardımı yapıldı ve prim günlerini banka kredisiyle ödeyerek emekli oldular.şimdi ssk lı olanlara böyle bir kolaylık varmı…

  Cevapla
 • Yildiz
  19.12.2016

  Mrb ben bu devletin ne yapmak istedigini anlamiyorum siz bizimle dalgami geciyorsunuz gecmiste bugunku hukumetde dahil ssk simdiki sgk da calisan denetmenler cebini doldurdu acisini biz cekiyoruz bu ne rezilliktir prim borclanmasi istiyorummmmmm 30 yil oldu sskli oldum hala emeklilik bekliyorum Allah askina yeter artik bizleri emekli etmek devlete kulfet oluyor ama olmus birini 15 sene sonra oy ugruna emekli edildiginide gorduk hakkimiz olani istiyoruz

  Cevapla
 • cem sencan
  18.12.2016

  babam 1950 dogumlu 2600 gunu var yani prim gunu eksik.bunu ancak çalışarak kapatabilir askerlik borçlanması yaparak kapatabilir dediler.bağkurlulara çıkan prim günü eksik olanlara banka kredisi yardımı yapıldı ve prim günlerini banka kredisiyle ödeyerek emekli oldular.şimdi ssk lı olanlara böyle bir kolaylık varmı…

  Cevapla
 • Rıfkı mengû
  12.12.2016

  65 yaşındayım 3000 gûn pirimim var emekli olabilirimmi

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir