emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Dövizli BES ile 10 Yılda Emeklilik, 56 Yaşında Emekli Olun

Dövizli BES ile 10 Yılda Emeklilik, 56 Yaşında Emekli Olun

Dövizli BES ile 10 Yılda Erken Emeklilik, 56 Yaşında Emekli Olun! Hazırlanan torba yasa Meclis gündeminde! Torba yasa Meclis’te Bütçe Komisyonu yetkililerine sunulmuş bulunmaktadır. Kabul görmesi durumunda dolar ya da Euro ile de sisteme giriş yapılabilecek. Dolar ya da Euro ile BES sistemine girişe devlet katkıları da döviz olarak yapılacak. BES sistemi üzerinde 10 yıl kalan vatandaşlarımız 56 yaşında emekli olabilecekler. Hazırlanan ve Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan Torba Yasa teklifi pek çok yeniliği ve değişikliği de beraberinde getirecek. Sunulan torba yasanın kabul görmesi halinde gurbetçi vatandaşlarımızda kendilerine sunulacak olan birçok avantajdan faydalanabilecekler.

Türkiye Büyük Millet Meclisine taşınan ve sunulan torba yasaya göre yurt dışında yaşanan vatandaşlarımız istemeleri halinde Bireysel Emeklilik Sistemine döviz ödeme şekli ile katılım sağlayabileceklerdir. Ayrıca taraflarına yapılacak olan devlet katkısı da döviz cinsinden olacaktır. Bireysel Emeklilik Sistemine yapılacak olan ödeme meblağını gurbetçi vatandaşlarımız kendileri belirleyebilecek ve böylelikle erken emekli olmaya hak kazanabilecektir. Mevcut olan BES sisteminde yurt dışındaki vatandaşlarımız TL ödeme şekli olarak BES sistemine dahil olabilmektedirler. Fakat yapılan yeni sisteme göre dolar ya da Euro olarak sisteme giriş yapılacak. Dolar ya da Euro ödemesi ile sisteme dahil olacak gurbetçi vatandaşlarımızın devlet katkı payı ödemeleri de döviz üzerinden yapılacaktır.

Türkiye’de sisteme dahil olan vatandaşlarımız, her ay yatırdıkları TL ödemelerine % 25 devlet katkısı da TL cinsinden devlet tarafından ödenmektedir. Gurbetçi vatandaşlarımıza uygulanacak olan BES sistemi ise döviz cinsinden hesaplanarak bu oranın % 25 daha düşük olması beklenmektedir.

Dövizli BES Sistemine Kimler Dahil Olabilecek?

Dövizli BES Sistemine Kimler Dahil Olabilecek? Gelen açıklamaya göre Döviz’li BES sistemine katılım sağlayabilecek olan bireyler, Türkiye genelinde ikamet etmeyen ve Mavi Kart sahibi bireyler dahil olabileceklerdir. Yapılan dövizli ödeme işlemi Avrupa’da yaşayan vatandaşları kapsamaktadır. İstenilen şartları sağlayarak sisteme dahil olan vatandaşlarımız, emeklilik zamanı geldiğinde alacakları birik de Euro üzerinden olacaktır. BES sistemindeki yeni düzenleme yurt dışında yaşamakta olan yaklaşık olarak 6,5 milyon gurbetçi vatandaşımızı kapsamaktadır.

Dövizli BES İle Amaçlanan Nedir?

Dövizli BES İle Amaçlanan Nedir? Sistem üzerinde toplamda 12 milyonun üzerinde birey bulunmaktadır. Hesaplandığı zaman ise toplam fon büyüklüğü de 133 milyar TL’nin üzerinde olmaktadır. Gurbetçi vatandaşlarımızın sisteme dahil edilmesi ile birlikte mevcut olan fon daha da büyümüş olacak. Bu şekilde de ülkemizin tasarrufuna katkı sağlamış olacak. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız için de ikinci emeklilik fırsatı çıkmış olacak. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın bir emekliliği de Türkiye içerisinden almış olacaklar.

Dövizli BES ile Yurt Dışında Yaşayan Vatandaşlarımıza İkinci Emeklilik Fırsatı!

Dövizli BES ile Yurt Dışında Yaşayan Vatandaşlarımıza İkinci Emeklilik Fırsatı! Yurt dışında yaşamakta olan gurbetçi vatandaşlarımızın BES sistemine dahil olmaları ile birlikte toplam 10 yıl sonra ikinci emeklilik şansı elde etmiş olacaklardır. Gurbetçi vatandaşlarımız için daha önceden bir çalışma yapılmış fakat gurbetçi vatandaşlarımızın brüt asgari ücretinin % 45 oranında borçlanarak sisteme dahil olurken, daha sonraki ödemeler ise Bağ-Kur kapsamına dahil edilmiş oldu. Bu da gurbetçi vatandaşlarımızın emeklilik süreçlerini zora sokmuş bulundu. Gurbetçi vatandaşlarımız artık talep ederler ise yeniden düzenlenen BES emeklilik sistemi ile ikinci emeklilik hayallerine kavuşabilecekler. Düzenlenen yeni BES sitemine göre toplu para almak ya da emekli olmak için sistem üzerinde 10 yıl kalmak ve 56 yaşını tamamlamak yeterli olmaktadır. Bu şekilde gurbetçi vatandaşlarımız SGK sisteminden daha erken emeklilik hakkı elde edebileceklerdir.

Diğer yandan yurt dışında bulunan gurbetçi ev kadınlarımız, yurt dışında kaldıkları süreleri borçlanarak emekli olmak için gereken günlerine ilave edebilmektedirler. Fakat Türkiye’de bir başlangıçları yok ise SGK üzerinden emekli olamamaktadırlar. Fakat BES sisteminde yapılan yeni düzenleme ile artık yurt dışında yaşayan ev hanımları da emeklilik şansına kavuşmuş olacak.

5 Bin Prim Gününü Tamamlayan Emekli Olabilecek. İşte Detaylar

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar ve PTT Şubeleri

Emeklilik Aylığı (Maaşı) Hesaplama Nasıl Yapılır?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.