• Hem Türkiye’de Hem de Yurtdışında Emeklilik


  Yurtdışında çalışanların Türkiye de emekli olması nasıl gerçekleşir? Hem yurtdışı hem Türkiye de emeklilik olunabilir mi? Gibi sorular yurtdışında çalışmış ve emekli olmuş aynı zamanda da Türkiye’den emekli olmuş kişiler için oldukça önemli.


  Emeklilik Nedir?

  Emeklilik, kişilerin sigortalı olup belirli gün sayısınca çalışması ve primlerini eksiksiz ödemesi sonucunda elde edilir. Emekli olunduğunda çalışmadan emekli aylığı alınır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Malulen Emekli Olmak Nedir?

  Sigortalılık şartlarını ve sağlık şartlarını yerine getirenler malulen emekli sayılır. Sigortalılık şartı en az 10 yıl sigortalı olmayı ve 1800 gün boyunca prim ödenmesi koşuluna bağlıdır. Sağlık şartı ise işe girmeden önce en az %60 oranında hastalığın olup bu oranın emekli olduktan sonra daha fazla olması gerekmektedir.

  Malulen emekli olan kişiler vergi indirim hakkı kazanarak erken emekli olabilirler. Hastalık %90 ve üzeri ise malulen emekli olan kişi araç satın alırken ÖTV ödemez.

  Hem yurtdışı hem Türkiye de emeklilik için Türkiye ile sosyal güvenlik antlaşması imzalamış ülkeler ve imzalamamış ülkeler arasında fark olmaksızın yurtdışında çalışmış Türk vatandaşları Türkiye de geçmiş hizmet olarak göstererek borçlanabilirler. Borçlanma şartları arasında Türk vatandaşı olmak ve çalışma sürelerini belgeler ile bildirmek gerekmektedir. Türk vatandaşlığının yanında yabancı bir ülkenin vatandaşlığını da alanlar da yararlanabilir. Ev kadını olanlar yurtdışında geçirdikleri sürenin belgelerini getirdikleri takdirde borçlanma onlar içinde geçerlidir.

  Hem Türkiye de emekli hem de yurtdışında emekli olanlar hem Türkiye’nin hem de diğer ülkenin sosyal haklarından yararlanabilmektedir. Bir konu da Türkiye’nin mi yurtdışının mı sosyal hakkının uygulanacağına kişi karar verir.

  Aynı an da iki ülkeden de emekli olanların hangi konumda çalıştığı,ne iş yaptığı emekli olmasını engellemez.

  Türkiye yurtdışında yaşayan vatandaşlarını korumak için 23 ülkeyle ikili antlaşmalara imza atmıştır.

  Hem Türkiye’den hem de yurtdışından emekli olmak isteyenler kendi meslek gruplarına göre olan borçlanmayı karşıladıktan sonra aynı an da iki ülkeden de emekli olabilir. Daha detaylı bilgi ve kendinize göre olan borçlanmayı öğrenmek için sosyal güvenlik uzmanına danışarak kafanızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz.  tıkla sorunu sor

  Hem Türkiye’de Hem de Yurtdışında Emeklilik İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. yücel dedi ki:

   memur emeklisiyim 2015 ekimde türkiyeden emekli oldum 2 yıldır yurt dışında işçi statüsünde sigortalı olarak çalışıyorum bunun bana faydası olurmu olursa nasıl olur bu konuda bilgi talep ediyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik açısından bir faydası olmaz.

  2. Gokhan altay dedi ki:

   Merhabalar, Ben avustralyada yasamaktayim % 20 ile malulen emekliyim. Turkiyede 1985 yilinda sgk ya girisim ve 250 gun calismisligim var 1992 de yurt disina isci olarak gittim.Turkiyede emekli olma hakkina sahip oldum simdi acaba hem Turkiyde emekli maasi hemde Avustralyadan malulen emekli maasi alabilirmiyim?

   Tesekkurler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gökhan Bey merhaba,

    Türkiyede malülen emeklilik için en az %60 rapor gerekiyor. ancak normal emeklilik için başvuru yapabilir iki maaşı da alabilirsiniz.

  3. Halef Sungur dedi ki:

   Türkiyeden emekliyim.İsviçrede 32 yıl çalıştım ve prim transferi yapmadım.isviçreden emekli olabilmek için kime ve nereye başvurmalıyım tabi yaşım dolduğunda

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Konu isviçre iş hukuku ile alakalı. Bu konuda yurt dışı iş hukuku uzmanlarından yardım alabilirsiniz.

  4. Gül dedi ki:

   Selam,
   Ağustos 1991-Mayıs 2015 tarihlerinde devlet memuru statüsünde çalıştım ve istifa ettim.son 12 yıldır yurt dışında yaşıyor ve çalışıyorum. Her iki ülkeden emekli olmak istiyorum ancak Türkiyeden emekli olur isem yurt dışında çalışmamam gerektiği söyleniyor nedenini anlayamadım. Her iki ülkeden çalışma hayatım engellenmeden emekli olmam münkün değil mi? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. İyi günler dilerim.

  5. ari hasibe dedi ki:

   eylul 2016.muracat etmistik islemlerden bilgi rica ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hangi kuruma müracaat edip borçlanma yapıp ödeme yaptıysanız o kurumdan bilgi alabilirsiniz.

    1. Vedat ÖNGÜN dedi ki:

     20 yılıdan fazla süredir Belçikada yaşayan bir ev kadınıyın
     Belçikads siğortalı bir işte çalışmadım. İli çocuğum var iliside Belçika doğumlu
     Türkiyeden emekli olmak için ne yapmalıyım hangi belgeler gerekli
     Halen Belçikada yaşıyorum

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Yurt dışı borçlanması için gerekli belgelere http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/emekli/yurtdisi_islemler linkinden ulaşabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.