• Hem Türkiye’de Hem de Yurtdışında Emeklilik


  Yurtdışında çalışanların Türkiye de emekli olması nasıl gerçekleşir? Hem yurtdışı hem Türkiye de emeklilik olunabilir mi? Gibi sorular yurtdışında çalışmış ve emekli olmuş aynı zamanda da Türkiye’den emekli olmuş kişiler için oldukça önemli.

  Emeklilik Nedir?

  Emeklilik, kişilerin sigortalı olup belirli gün sayısınca çalışması ve primlerini eksiksiz ödemesi sonucunda elde edilir. Emekli olunduğunda çalışmadan emekli aylığı alınır.

  Reklam

  Malulen Emekli Olmak Nedir?

  Sigortalılık şartlarını ve sağlık şartlarını yerine getirenler malulen emekli sayılır. Sigortalılık şartı en az 10 yıl sigortalı olmayı ve 1800 gün boyunca prim ödenmesi koşuluna bağlıdır. Sağlık şartı ise işe girmeden önce en az %60 oranında hastalığın olup bu oranın emekli olduktan sonra daha fazla olması gerekmektedir.

  Malulen emekli olan kişiler vergi indirim hakkı kazanarak erken emekli olabilirler. Hastalık %90 ve üzeri ise malulen emekli olan kişi araç satın alırken ÖTV ödemez.

  Hem yurtdışı hem Türkiye de emeklilik için Türkiye ile sosyal güvenlik antlaşması imzalamış ülkeler ve imzalamamış ülkeler arasında fark olmaksızın yurtdışında çalışmış Türk vatandaşları Türkiye de geçmiş hizmet olarak göstererek borçlanabilirler. Borçlanma şartları arasında Türk vatandaşı olmak ve çalışma sürelerini belgeler ile bildirmek gerekmektedir. Türk vatandaşlığının yanında yabancı bir ülkenin vatandaşlığını da alanlar da yararlanabilir. Ev kadını olanlar yurtdışında geçirdikleri sürenin belgelerini getirdikleri takdirde borçlanma onlar içinde geçerlidir.

  Hem Türkiye de emekli hem de yurtdışında emekli olanlar hem Türkiye’nin hem de diğer ülkenin sosyal haklarından yararlanabilmektedir. Bir konu da Türkiye’nin mi yurtdışının mı sosyal hakkının uygulanacağına kişi karar verir.

  Aynı an da iki ülkeden de emekli olanların hangi konumda çalıştığı,ne iş yaptığı emekli olmasını engellemez.

  Türkiye yurtdışında yaşayan vatandaşlarını korumak için 23 ülkeyle ikili antlaşmalara imza atmıştır.

  Hem Türkiye’den hem de yurtdışından emekli olmak isteyenler kendi meslek gruplarına göre olan borçlanmayı karşıladıktan sonra aynı an da iki ülkeden de emekli olabilir. Daha detaylı bilgi ve kendinize göre olan borçlanmayı öğrenmek için sosyal güvenlik uzmanına danışarak kafanızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz.  tıkla sorunu sor

  Hem Türkiye’de Hem de Yurtdışında Emeklilik İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Halef Sungur dedi ki:

   Türkiyeden emekliyim.İsviçrede 32 yıl çalıştım ve prim transferi yapmadım.isviçreden emekli olabilmek için kime ve nereye başvurmalıyım tabi yaşım dolduğunda

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Konu isviçre iş hukuku ile alakalı. Bu konuda yurt dışı iş hukuku uzmanlarından yardım alabilirsiniz.

  2. ari hasibe dedi ki:

   eylul 2016.muracat etmistik islemlerden bilgi rica ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hangi kuruma müracaat edip borçlanma yapıp ödeme yaptıysanız o kurumdan bilgi alabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.