• Hem Türkiye’de Hem de Yurtdışında Emeklilik


  Yurtdışında çalışanların Türkiye de emekli olması nasıl gerçekleşir? Hem yurtdışı hem Türkiye de emeklilik olunabilir mi? Gibi sorular yurtdışında çalışmış ve emekli olmuş aynı zamanda da Türkiye’den emekli olmuş kişiler için oldukça önemli.


  Emeklilik Nedir?

  Emeklilik, kişilerin sigortalı olup belirli gün sayısınca çalışması ve primlerini eksiksiz ödemesi sonucunda elde edilir. Emekli olunduğunda çalışmadan emekli aylığı alınır.

  Malulen Emekli Olmak Nedir?

  Sigortalılık şartlarını ve sağlık şartlarını yerine getirenler malulen emekli sayılır. Sigortalılık şartı en az 10 yıl sigortalı olmayı ve 1800 gün boyunca prim ödenmesi koşuluna bağlıdır. Sağlık şartı ise işe girmeden önce en az %60 oranında hastalığın olup bu oranın emekli olduktan sonra daha fazla olması gerekmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Malulen emekli olan kişiler vergi indirim hakkı kazanarak erken emekli olabilirler. Hastalık %90 ve üzeri ise malulen emekli olan kişi araç satın alırken ÖTV ödemez.

  Hem yurtdışı hem Türkiye de emeklilik için Türkiye ile sosyal güvenlik antlaşması imzalamış ülkeler ve imzalamamış ülkeler arasında fark olmaksızın yurtdışında çalışmış Türk vatandaşları Türkiye de geçmiş hizmet olarak göstererek borçlanabilirler. Borçlanma şartları arasında Türk vatandaşı olmak ve çalışma sürelerini belgeler ile bildirmek gerekmektedir. Türk vatandaşlığının yanında yabancı bir ülkenin vatandaşlığını da alanlar da yararlanabilir. Ev kadını olanlar yurtdışında geçirdikleri sürenin belgelerini getirdikleri takdirde borçlanma onlar içinde geçerlidir.

  Hem Türkiye de emekli hem de yurtdışında emekli olanlar hem Türkiye’nin hem de diğer ülkenin sosyal haklarından yararlanabilmektedir. Bir konu da Türkiye’nin mi yurtdışının mı sosyal hakkının uygulanacağına kişi karar verir.

  Aynı an da iki ülkeden de emekli olanların hangi konumda çalıştığı,ne iş yaptığı emekli olmasını engellemez.

  Türkiye yurtdışında yaşayan vatandaşlarını korumak için 23 ülkeyle ikili antlaşmalara imza atmıştır.

  Hem Türkiye’den hem de yurtdışından emekli olmak isteyenler kendi meslek gruplarına göre olan borçlanmayı karşıladıktan sonra aynı an da iki ülkeden de emekli olabilir. Daha detaylı bilgi ve kendinize göre olan borçlanmayı öğrenmek için sosyal güvenlik uzmanına danışarak kafanızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz.
  tıkla sorunu sor

  Hem Türkiye’de Hem de Yurtdışında Emeklilik İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Bedriye Mirza dedi ki:

   Almanyadan %50posentle emekliyim yașim69 turkiyede emekli nasıl olurum türkiyede sigorta girişi yapmalimiyim

  2. Memduh Ö. dedi ki:

   Merhabalar. Türkiye’den isteğe bağlı ssk emeklisiyim. Emekliliğimden sonra Belçika’ya yerleştim ve orada çalışmaya başladım. Şu anda 63 yaşındayım ve 2 yıl daha çalışıp yaş itibarıyla Belçika’dan da emekli olmaya çalışıyorum. Ancak 1 Eylül 2018 tarihinde yenilenen Türkiye – Belçika arasındaki sosyal güvenlik anlaşmasıyla emekliliğin her iki ülkedeki toplam çalışmışlığın birleştirilmesiyle olacağı düzenlenmiş. Peki bu durumda halihazırda Türkiye emeklisi olan ben Belçika’dan da emekli olabilecek miyim merak içerisindeyim. Cevaplayabilirseniz sevinirim , teşekkürler.

  3. Fatma Akgül dedi ki:

   Almanyada hastaliktan dolayi süreli(3 sene) emekliligimi onayladilar 58 yanindaydim Türkiyede ödemeli emekliligimi yatirmistim ve dondurmustum simdi almanyada süreli emekli iken Türkiyedeki emekliligimide almaya baslarsam Türkiyede veya Almanya sorun yasarmiyim.Vereceginiz bilgi icin Tesekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Almanya da emekli durumunda iken Türkiye den emekli maaşı almanızda bir sakınca bulunmuyor. Başvuru yapabilirsiniz.

    1. Neslihan dedi ki:

     İki emekliliğinde saglık sigortasını kullanabiliyormuyuz.turkiyede ikamet ediyorum .suan sadece turkiye emeklilik sigortasını kullanıyorum.almanya sigortam iptal olurmu

  4. selva dedi ki:

   babam 1981 yılında arabıstanda sıgortalı olarak calıstı yaklasık 20yıl orda kaldı suanda arabıstanda calısmıs oldugu sıgortadan emeklı olabılırmı

  5. nebahat dedi ki:

   1972 /1984 yılları arasında işci cocuğu ve öğrencı olarak almanyada yassadım . hiç calışmadım stajım var oda orta okuldan .almanyadan bır sekılde sıgortadan faydalanabılırmıyım tşk,

  6. NECMETTIN ZENGIN dedi ki:

   Merhaba,

   Ben Türkiyeden emekli oldum.
   Kusadasinda yerlesik olarak oturuyoeum.
   Avusturyada20 yil calistim.Ayrica Mavi Kartliyim.
   Avuaturyadan yaslilik ayligi almak icin müracaat etmek istiyorum.
   10 Mart 2019 da yaslilik tan emekli ayligi almaya hak kazaniyorum.(65 yasini doldurdugumdan dolayi) müracaat etmek icin temin etmem ya da getirmem gereken belgeler varmidir, varsa hangileridir?
   Bir de Dogum tarihi 10.03.1954
   Gec kaalmamis olmak icin ne zaman emeklilik müracaati yapmam gerekiyor.
   Bu konud beni bilgilendirmenizi saygi ile rica ediyorum.

   Necmettin Zengin

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Avusturya Sosyal Güvenlik mevzuatı hakkında bilgimiz bulunmamaktadır.

  7. Yıldız dedi ki:

   İyi günler,
   Bir yakınım Avustralya’da yaklaşık 23 yıldır çalışıyor. Türkiye’de sigorta başlangıcı yok. Şuanda 43 yaşında. Türkiye’den emekli olması için ne yapmalı. Türkiye’den emekli olursa Avustralya’da emekli olunca alacağı maaşı olumsuz etkiler mi?
   Teşekkürler,
   Saygılar.

  8. Tolga Kalpa dedi ki:

   Merhaba;
   İş görüşmesine gittiğim şirket beni, Sırbistan da yeni açılacak lokasyonun da yönetici konumunda görevlendirmek istiyor. İnternetten bilgi bulamadım.
   Türkiye de borçlanmaya gerek kalmadan, (55-58 yaşında emekli oluyorum sanırım) genel merkezi Türkiye de olan firmaya hem Türkiye de hemde Sırbistan da (sgk) prim ödetebilirmiyim? (çünkü işim gereği hem genel merkez hemde sırbistandaki fabrika da görev yapacağım)
   iki ülkenden de emekli olabilirmiyim?
   Teşekkürler
   Doğum:1977
   Sgk başlangıcı: 1994
   Ödenen Prim Gün Sayısı: 3100

  9. betül betül dedi ki:

   merhaba,

   Babam 40 yıl Almanya’da çalıştıktan sonra emekli oldu.28.06.2016 da vefat etti. Sonrasında emekli maaşı anneme bağlandı. Annemde şuan Türkiye’de.

   Şuan biz Türkiye’den de emekli olması için başvuruda bulunabilir miyiz ?

  10. Tolga A. dedi ki:

   2008 yılından önce sigortalı olmuş ve 2017 yılı sonunda %40 üzeri engelli raporu ile erken emeklilik ve maaş hakkı kazanmış birisi olarak Türkiyenin sosyal güvenlik anlaşması imzalamış olduğu bir ülkede ikamet ediyor ve çalışmaya devam ediyorum. TŞu an çalıştığım ülkede emeklilik primlerim kesilmeye devam ediyor.

   1) Bu durumda Türkiye de herhangi bir bildirim yapmam gerekir mi?
   2) Bidiğim kadarı ile borçlanma gibi bir durum olmadığından hali hazırda ödenen emekli maaşının kesilmesi gibi bir durum söz konusu değil.
   3) Bulunduğum ülkede prim ve gün sayımı doldurmam durumunda ikinci bir emeklilik hakkı elde eder miyim.

   Teşekkürler.

  11. yücel dedi ki:

   memur emeklisiyim 2015 ekimde türkiyeden emekli oldum 2 yıldır yurt dışında işçi statüsünde sigortalı olarak çalışıyorum bunun bana faydası olurmu olursa nasıl olur bu konuda bilgi talep ediyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik açısından bir faydası olmaz.

  12. Gokhan altay dedi ki:

   Merhabalar, Ben avustralyada yasamaktayim % 20 ile malulen emekliyim. Turkiyede 1985 yilinda sgk ya girisim ve 250 gun calismisligim var 1992 de yurt disina isci olarak gittim.Turkiyede emekli olma hakkina sahip oldum simdi acaba hem Turkiyde emekli maasi hemde Avustralyadan malulen emekli maasi alabilirmiyim?

   Tesekkurler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gökhan Bey merhaba,

    Türkiyede malülen emeklilik için en az %60 rapor gerekiyor. ancak normal emeklilik için başvuru yapabilir iki maaşı da alabilirsiniz.

  13. Halef Sungur dedi ki:

   Türkiyeden emekliyim.İsviçrede 32 yıl çalıştım ve prim transferi yapmadım.isviçreden emekli olabilmek için kime ve nereye başvurmalıyım tabi yaşım dolduğunda

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Konu isviçre iş hukuku ile alakalı. Bu konuda yurt dışı iş hukuku uzmanlarından yardım alabilirsiniz.

  14. Gül dedi ki:

   Selam,
   Ağustos 1991-Mayıs 2015 tarihlerinde devlet memuru statüsünde çalıştım ve istifa ettim.son 12 yıldır yurt dışında yaşıyor ve çalışıyorum. Her iki ülkeden emekli olmak istiyorum ancak Türkiyeden emekli olur isem yurt dışında çalışmamam gerektiği söyleniyor nedenini anlayamadım. Her iki ülkeden çalışma hayatım engellenmeden emekli olmam münkün değil mi? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. İyi günler dilerim.

  15. ari hasibe dedi ki:

   eylul 2016.muracat etmistik islemlerden bilgi rica ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hangi kuruma müracaat edip borçlanma yapıp ödeme yaptıysanız o kurumdan bilgi alabilirsiniz.

    1. Vedat ÖNGÜN dedi ki:

     20 yılıdan fazla süredir Belçikada yaşayan bir ev kadınıyın
     Belçikads siğortalı bir işte çalışmadım. İli çocuğum var iliside Belçika doğumlu
     Türkiyeden emekli olmak için ne yapmalıyım hangi belgeler gerekli
     Halen Belçikada yaşıyorum

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Yurt dışı borçlanması için gerekli belgelere http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/emekli/yurtdisi_islemler linkinden ulaşabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın