Emeklilik

Emeklilikte Prim Eksiği Olanlar, Nasıl Emekli Olabilir?

Emeklilikte prim eksiği olanlar emekli olmak için yaş şartını yerine getirerek eksik prim günlerini borçlanabilmektedirler. Hem prim eksiği olan hem de çalışamadığı için emeklilik hakkını elde edemeyen SSKlılar için emekli olma fırsatı sunmaktadır.

Emeklilikte Prim Eksiği Olanlardan Kimler Borçlanmadan Yararlanabilmektedir?

Geçmişte Bağ-Kurlulara verilmiş olan borçlanma imkanının SGK’lılara da verilmesi konuşulmaktadır. Düzenlemenin çıkması ile beraber 100.000 kişinin emekli olabilmesi mümkün olacaktır. Emeklilik yaşını dolduran ancak farklı nedenlerden dolayı işsiz kaldığı için prim gün sayısını dolduramayan kişiler; bu düzenlemeden yararlanarak emekli olabilmektedirler.

Yasadan yararlanabilecekler aşağıda verilmiştir:

 • Yaşı ilerlediği için yeni bir iş bulup çalışamayan kişilerin emekli olabilmesine imkan veren bir düzenlemedir.
 • Yasanın öngördüğü şekilde işten çıkartılmış olan prim gün sayısını tamamlamak isteyenler yararlanabilmektedir.
 • İflastan dolayı işsiz kalmış olanları ilgilendiren bir düzenlemedir.
 • İşe ara vermek zorunda kalmış olanlar yararlanabilmektedir.
 • Kepenk kapatmış olduğu için sigorta primini yatıramayan esnaflar, bu yasa ile borçlanarak prim eksiğini tamamlayabilmektedirler.

İsteğe Bağlı Nasıl Emekli Olunur, Şartları Nelerdir

Emeklilikte Prim Eksiği Olanlara Verilecek Borçlanma İmkanı Nasıldır?

Borçlanma ile ilgili belli bir süre hizmet şartı aranması formülü üzerinde durulmaktadır. Üzerinde durulan formüle göre yıl ve hizmet şartını tamamlamış olanlar, belirli bir prim gününü tamamladıktan sonra eksik olanı borçlanma aracılığı ile ödeyebilmekte ve emeklilik hakkı elde edebilmektedirler. Örnek vermek gerekir ise; sigortalının en az 1.800 prim gününü çalışma hayatı içerisinde doldurmuş olması istenebilmektedir. Ardından yaş ve sigortalılık süresini doldurmuş ise; 1.800 prim gününün üzerine doldurması gereken prim gün sayısı kadar borçlanabilmektedir.

1999 Tarihi Öncesi ve Sonrası İçin Emeklilik Şartları Nasıldır?

1999 öncesinde ve sonrasında sigortalı olanların emeklilik hakkı elde etmeleri için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir:

 • 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olarak çalışmaya başlayan ve 4A hizmet kolunda olan çalışanların emekli olabilmeleri için 10 yıllık prim ödemesi, yani 3.600 gün prim ödemesi gerekmektedir. Ayrıca emeklilik hakkı elde edebilmeleri için 15 yıllık sigortalılık süresi istenmektedir.
 • 9 Eylül 1999 tarihinden sonra sigortalı olanların emeklilik hakkı elde edebilmeleri için prim gün şartı 4.500’tür. 25 yıl sigortalılık şartı istenmektedir. Buna ek olarak kadınların 58, erkeklerin 60 yaşını doldurmaları gerekmektedir.
 • Mayıs 2008 tarihinden sonra sigortalı olmuş olanların ise; 5.400 prim gününü doldurmuş olmaları gerekmektedir.

25 Yıl Evli Kalan Kadınların Emeklilik Şartları Nelerdir

Bağ-Kurlular İçin Emeklilik Şartları Nelerdir?

8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olarak çalışmaya başlamış olan Bağ-Kurlular için kadınlarda 20 yıl ve erkeklerde 25 yıl prim ödemesinin yapılması istenmektedir. 5.400 prim günü şartının yanı sıra, emeklilik için doldurulması yaş için kademeli sistem uygulanmaktadır. 1 Ekim 1999 tarihi ile beraber emeklilikte prim eksiği olanlardan kadınların 50, erkeklerin 55 yaşını doldurmaları için gerekli olan süreye göre emeklilik yaşları hesaplanmaktadır:

 • 2-4 yıl kalmış ise kadınlar için 51, erkekler için 56 yaş
 • 4-6 yıl arası için kadınlarda 52, erkeklerde 57 yaş
 • 6-8 sene kalmış ise kadınlarda 53, erkeklerde 57 yaş
 • 8-10 kalanlar kadınlar için 54, erkekler için 57 yaş
 • 10 yıldan daha fazla var ise kadınlarda 56, erkeklerde 58 yaş

Emeklilik Başvurusu Nereden, Nasıl Yapılır

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h3″ question-0=”Emeklilik İçin Prim Eksiği Olanlar Ne Yapmalıdır?” answer-0=”Emekli olabilmek için prim eksiği olanların emeklilik için gerekli yaşı doldurmaları gerekmektedir. Yaşını dolduran SSKlı ve Bağ-Kurlu çalışanlar, borçlanma yapabilmektedirler.” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=”Yaşını Doldurup Prim Eksiği Olanlar Nasıl Emekli Olur?” answer-1=”Emeklilik hakkı elde etmek için gerekli yaşı doldurmuş olan fakat prim gün sayısında eksiği bulunan vatandaşların emekli olabilmeleri için eksik primlerini geçmişe dönük borçlanmaları sonucu emekli olabilmeleri mümkündür.” image-1=”” headline-2=”h3″ question-2=”Borçlanma Başvurusu Nereye İletilmelidir?” answer-2=”Çalışanın eksik prim günü için yapacağı borçlanma başvurusu; bağlı olduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne ya da Sosyal Güvenlik Merkezi’ne iletilmelidir. Kamu görevlisi olanlar ise borçlanma başvurularını SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı’na yapmalıdırlar. Başvuru dilekçe ile iletilmelidir.” image-2=”” headline-3=”h3″ question-3=”Çalışma Bakanlığı’nın Emeklilikte Prim Eksiği Olanlar İçin Yaptığı Çalışma Nedir?” answer-3=”Emeklilikte prim eksiği olanlar emekli olmak için eksik primlerini borçlanarak ödemelidirler ve bununla ilgili yapılan çalışmanın tamamlanması ile beraber meclise gönderilmesi planlanmaktadır.” image-3=”” count=”4″ html=”true” css_class=””]

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

67 Yorum

 1. Merhaba, babam 51 yaşında yaşı doldu ama prim eksik eksikliğin nedeni ise bağkur’dan ssk ya geçerken 4 yılının yenmesi kabul edilmemiş o yıllar şuan emekli olması gerekiyor yaşı geçti, 3884 primi var ama prim eksik nasıl bir yol izleyebiliriz yardımcı olursanız seviniriz?

  1. Merhaba,

   Geriye dönük askerlik borçlanması yapabilir. Kalan günlerini de isteğe bağlı olarak ödemek zorunda. Başka türlü eksik günlerini tamamlama hakkı bulunmamaktadır.

 2. Merhaba, iyi günler dilerim.
  Annem 01.01.1956 doğumlu. 1982 yılında sigorta başlangıcı var ve toplam 1200 gün. 1 kız 2 oğlan 3 çocuğa sahip. Annem Emekli olabilir mi? Olursa nasıl bir yol izlemeliyiz. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Doğumlar sigorta başlangıcından sonra oldu ise 3 çocuk için 6 yıl toplam gün olarak 2160 gün borçlanabilir. kalan günlerini isteğe bağlı ödeyip 3600 günle emekli olabilir.

 3. Merhaba,

  ilk sigorta (SSK) girisim 01 Mart 1987, prim gunum 3900, yasim 50.
  ( 1967 dogum)
  Eksik olan prim gunlerini borclanarak nasil emekli olabilirim.
  Tesekkurler

  1. Merhaba,

   Geriye dönük sadece askerlik süreniz kadar borçlanabilirsiniz. Kalan günlerinizi isteğe bağlı sigorta ödeyerek doldurabilirsiniz.

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1986 ile 23.05.1988 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 50 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5375’dir.

  2. Merhabalar,

   Cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Buna gore 5375-3900= 1475 gunum kalmis yani istege bagli olarak 4 sene daha prim odersem prim gunumu tamamlamis olarak emekli olmaya hak kazanabilirim dogrumu acaba?
   Bu arada askerlik borclanmam yok zira saglik sorunlarindan askerlik yapamadim.
   Simdiden tesekkurler.

  3. Merhaba,

   Emeklilik şartlarınıza göre hesaplamanız doğrudur. Fakat isteğe bağlı sigorta 4b statüsündedir (Bağ-Kur) Son 3,5 senede yani 1260 günde ödediğiniz statü neyse ordan emekli olursunuz. Bağkur emeklilik şartları farklıdır. Mümkünse Çalışarak gününüzü doldurun.

  1. Merhaba,

   1-)Mervcut prim gününüze göre çalışma işgücünü en az yüzde 60 oranında kaybettiğinize dair rpaorla emekli olabilirsiniz.

   2-) Askerlik süresince borçlanıp kalanı İsteğe bağlı sigorta ödeyerek 3600 prim gününü tamalayarak emekli olabilirsiniz.

   Emeklilik yaşınızı ve sürenizi doldurmuşsunuz. Tek eksiğiniz prim gün sayısı

 4. merhaba ben 1971 doğumluyum.1992 işe girişim var.3205 günüm var. çocuk borçlanması yaparak 3600 kısmı emeklilik yapabilir miyim. emeklilik yaşım 49 görünüyor ama primlerim bitmemiş olacak . ne zaman emekli olabilirim?

 5. 27/06/1962 doğumluyum
  • SSK İlk İşe Giriş Tarihi 01.09.1979
  • SSK 20.10.1992 kadar 2140 günüm var.
  • 01.07.1993 isteğe bağlı sigortalı oldum 1999 yılına kadar da ödenen prim gün sayım 1560 gün
  • Toplam 3700 gün sayım var.
  • Normal emekli olabilme şartlarımı biliyorum .(5000 gün /yaş/yıl)
  • 1988 mayısında 18 ay askerliğimi yaptım .
  • (askerlik borçlanması yapmadım)
  • İsteğe bağlı Sigortalılığım kabul edildikten sonra ise o günkü yasalardan yararlanarak 1994 yılından 2011 nisan 13 üne kadar esnaflık yaptım. Toplam 17 yıl (hiç bağ-kurlu olmadım iş yeri de benim üzerime idi.)
  1- 1998 yılı itibari ile 3640 gün yapıyor . *Erken emeklilik için 3600 günüm dolmuş oluyor . *Yıl olarak da 19 yıl dolmuş oluyor. *Yaş olarak da 36 oluyor. Erken emeklilik için yaş 55 olduğuna yılı beklemem gerekmiyor mu?

  2- İsteğe bağlı sigortada geriye dönük 2002 de bir af var idi ve de bu dönemde ssk matbu dilekçesi ile bir yapılandırma müracaatım vardı. Bununla ilgili olarak resmi bir dönüş olmadı için dolayısı ile geriye dönük ödeme yapılamadı ve tarihsel olarak da geçmiş oldu.

  3- Farklı dönemlerde resmi iadeli taahhütlü olarak bu isteğimi dönemler içerisinde talep etmeme rağmen gelen yanıtlar olumsuz ya da çok komik yanıtlar oldu.

  4- Yapılandırma ile ilgili mektup gönderdiklerini söylediklerinde ise tanıdığım posta dağıtımdaki arkadaşları bu konuda seferber ettim ve yıllar sonra zayi olarak buldum ki gönderilen bu kıymetli evrakı bir şekilde bulduk .Bulduğumuzda ise adi posta olarak gönderilmiş olduğunu tespit ettik.
  5- SSK ;Aslında geriye dönük talebin olduğu gün bizlere imza karşılığı vermeleri gerekirken vermeleri bir kusur; ikinci bir hata gönderdikleri yapılandırma dilekçeme ve yapılandırmayı adi mektup olarak göndermesi ikinci bir kusur değil midir ki ve de sonuçta elime geç ulaşması 2002 deki bu geriye dönük boşluklarımı dolduramadım. Burada bir mağduriyet yok mudur? Bununla ilgili ne yapılabilir. (o dönemdeki talep dilekçelerim ve de gelen yanıtları mevcut; Kurumda yapmış olduğum Yapılandırma isteğime gelen araştırmalarım sonucunda geç ulaştığım kurumun gönderdiği yapılandırma mektubu da elimde)

  Sizden ricam şuan için normal emeklilik için eksik görünen 1300 günü geriye dönük gerekirse askerliği 550 gün borçlandıktan sonra geriye kalan 750 günü geriye dönük tamamlayabilirim. Daha özeti hemen emekli olabilmek için sizce nasıl bir yol haritası izlemeliyim ve siz nasıl yardımcı olabilirsiniz. 22/03/2017
  Vasfi Aşçılı

 6. saygılar 16/08/1961 dogum tarihi ssk giriş 01/02/1980 ödenmiş 900 gün bagkur giriş 30/03/2007 çıkış 24/02/2016 yaşdan bağkurdan nasıl emekli olabilirim yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim

 7. 1960(yas 57) dogumlu 2005 yılı sıgorta baslangıcı olan bır bayan hangı sartlarda emeklı olabılır?Yastan emeklı olabılır mı?Yada borclanma yaparak nasıl emeklı olabılır?

 8. 1960 dogumluyum 1978. Ssk girisi var yas bi hayli dolu 450 gun eksik var emekli olabilirmiyim

 9. Merhaba belki yanlış anlamış olabilirim o yüzden emin olmak için şu şekilde tekrar sormak istiyorum. Diyelimki Bağkurda 65 yaşını doldurmuş fakat 12 yıl pirim ödemesi bulunan bir kişi, yüzde32 oranında borçlanma beyanında bulunma hakkına sahipmidir? Yani, 12yıl X 0.32=3,84yıllık prim tutarını borçlanıp tek seferde ödereyerek, toplam bağkur primini 15 yıla tamamlayıp bağkurdan erken emekli olma hakkı varmıdır? yazıdaki so cumleden bumu kastediliyor acaba?

 10. merhaba, “”Emeklilikte prim eksiği olanlar için borçlanma miktarı ise yüzde 32 olarak belirlenmiştir.”” demişsiniz. Bunun kaynağı varmıdır acaba? nereden ayrıntısını görebiliriz?

  1. Tabi daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz eğer lütfen alo 170 SGK danışma hattını arayabilirsiniz

  2. cevabınız için teşekkür ederim. belki yanlış anlamış olabilirim o yüzden emin olmak için şu şekilde tekrar sormak istiyorum. Diyelimki Bağkurda 65 yaşını doldurmuş fakat 12 yıl pirim ödemesi bulunan bir kişi, yüzde32 oranında borçlanma beyanında bulunma hakkına sahipmidir? Yani, 12yıl X 0.32=3,84yıllık prim tutarını borçlanıp tek seferde ödereyerek, toplam bağkur primini 15 yıla tamamlayıp bağkurdan erken emekli olma hakkı varmıdır?

  3. Danışma hattınız böyle birşey olmadığını söylüyor. Bu konuda sizler yardımcı olabilirmisiniz.

 11. 2100 günüm var isteğe bağlı ödedim yıllardır ödeyemiyorum 54 yaşındayım geriye dönük ödeme yapılabirmi teşekkürler

 12. 1969 nisan doğumluyum,1982 nisan sigorta başlangıcım var,şu an 4200 gün ödenmiş primim var.ekim ayında SGK ya gittim,bağkurlulara geriye dönük prim borç ödeme varmış ama SGK lılara yok dediler,Kasım ayında olma ihtimali nedir.halk arasında kasımda yaşı dolup prim eksiği olanların geriye dönük borç ödemesi olacağı söylentisi var doğrumudur.

 13. ben 30 09 1962 doğumluyum 30 12 1979 da ilk sigorta başlangıcım toplam primim 2050 gün 20 ay askerliğim var yurt dışında KATAR DA 11 yıl çalıştım sponsor 2 yıl oturum yaptı sonra başka sponsora geçtim 9 yıl oturum yapmadı 9 yıl türkiyeye gelemedim ÇALIŞTIM ben bu oturumum olmayan 9 yılı nasıl alabilirim nasıl emekli olabilirim lütfen bana yardım edin

 14. Merhaba annem 05.01.1961 doğumlu. 1991 yılında Bağkur primi yatırmaya başladı. Toplamda 3600 gün Bağkur 12 aydır da isteğe bağlı tarım sigortası yatırıyor ve devam ediyor. Ne zaman emekli olabilir.

 15. 1984 ssk var 4050 günüm var 1966 doğumluyum 1991 1992 1997 1998 tarihleri arası esnaflık yaptım maliye kaydim var fakat bağ-kur kaydim yok geriye dönük borçlanma yapmıyorum nasıl emekli olurum nezaman emekli olurum

  1. 1984 ssk girisliyim 4050 günüm var 1966 doğumluyum 5250;doldurmak gerekiyormus ama geçmişte esnaflık yaptım maliye kaydim var bakır kaydim olmadığı için geriye dönük borçlanma nasıl yaparım bana yardımcı olurmusunuz

 16. 1977 başlangıcım var 61 yaşındayım 1000-1200 gün arası sigortam var bu en son çıkan yasadan yararlanabilir miyim, ne kadar prim ödemem gerekir teşekkür ederim

 17. ben 05.01.1962 doğumluyum sigorta girişim 01.08.1978 . toplam 4500 sigortada günüm var askerliği borçlansam hemen emekli olurmuyum.

 18. 1968 doğumluyum, 1981 yılında ssk lı oldum, 3 yıl ssk primim ödendi. Devamında ise 16 yıl bağkurlu oldum. son olarakta 2010-2014 yılları arasında toplam 1 yıl yine ssk primim ödendi. 2015 yılında sgk’ya giderek bağkur ve ssk ‘mı birleitirdim. Ancak bağkurda 53 yaş sınırına girdiğim için maaş bağlanamıyor. SSK’da ise 46 yaş, yani yaş şartım tutuyor ancak son 1261 günün ssk dan ödenmiş olması gerekiyormuş benimse 375 günüm ödendi. Sormak istediğim şu ki; Ağustos 2016 torba yasa ile gelen prim affı uyarunca ödenmesi gereken son 1261 günlük primi ödeek suretiyle emekli olabilecek miyim…Teşekkür ederim.

 19. Ahmet Açıkgöz bugün erken emeklilik çalışmasının olmadığını prim gününü doldurmuş olanların yaşını beklemek mecburiyetinde olup ancak öyle emekli olabileceklerini Avrupa standartlarıyla eş değer şekilde yaşayan” Ülkemizi”Avrupa standartlarıyla kıyaslayarak kendilerince bahanelerini söyleyip son noktayı koymuş!!! Peki yaşımızı ve yılımızı doldurduk ama prim günümüz eksik bizim için geriye dönük ödeme imkanı sağlamamak için kimle neyle nasıl kıyaslayacak bahane üretecekler acaba!!!

 20. merhaba Yusuf bey
  Benim sigotalı yılım ve yaşım dolu 1985 girişliyim. 1.4.1968 doğumluyum. Ama pirim gün eksiğim var. 2 çocuğum var ama yetmiyor. Bu son torba yasadan yararlanabilirmiyim. 2 yıl normal gün var 2 de çocuk doğum borçlanması yapıcam. şu andada bu yüzden çalışıyorum.heycanla cevabınız bekliyorum.

  SAYGILARIMA

 21. YAŞIM DOLDU FAKAT PRİM EKSİĞİM VAR.PRİM EKSİKLİĞİ OLANLAR İÇİN TASARI VARDI KESİNLESTİ Mİ EMEKLİ OLUNABİLİYOR MU YOKSA PRİM YATIRMAYA DEVAM Mİ ETMEM GEREKİYOR ?

 22. Sayın Yetkililer 3.Haziran 2016 Tarihinde basındaçıkan sigorta eksiği olanlara borçlanma hakkı bu yılın sonuna kadar çıkma ihtimali varmı.bilgi rica ederim.

 23. 03.02.1998 yılında sigorta girişim var 1961 doğumluyum yaşım doldu ancak 5200 gün ödenmiş primim var ne zaman emekli olabilirim

 24. 01/17/1973 doğumluyum işe giriştarihi 03-04-1987 3336 günüm var 1440 çocuk borçlanması arada çok boşluk var nasıl emekli olurum.3 çocuğum var

  1. Doğum borçlanması yaparak prim günlerinizi arttırabilirsiniz. 5150 prim gününe ulaştığınızda emekli olabilirsiniz. Yaş şartını sağlamış oluyorsunuz.

 25. Doğum tarihim 1956 sigorta girişim 1982 şimdi toplam da 1800 günüm var geriye dönük borçlanma yapabilir miyim

 26. 1990 yılının mart-haziran dönemi memuritetten girisim var,dahasonra evlenip işi bıraktım.2002 yılında ssk giriş yaptırdım.2679 gün ssk 2010 ğün istege baglı bagkurumvar.47 yasındayım 1969 dogumluyum ama emeklı olamıyorum 2 cocugum var ,1993 ve 2004 dodumlu prım gunum eksik oldugunu soyluyorlar ancak 2017 kasım ayında emeklı sartlarım doluyormus dogum borclanması işime yaramıyormus nasıl emeklı olabilirim tsk.

  1. Hizmet birleştirmesi yaparsanız 2 çocuk için doğum borçlanma yapabilirsiniz. SSK’dan 1 çocuk için borçlanma yapabilirsiniz. En erken 3600 prim gününden emekli olabilirsiniz, Aysun Hanım.

 27. 06 02 1966 dogumluyum sigorta girişim 1989 iki dogum var 2964 gün prim günüm var dogum borçlamasından yararlana bilirmiyim nasıl emekli olurum

  1. Doğumlarınız sigorta girişinizden sonra ise doğum borçlanması yapabilirsiniz, Ayşe Hanım.

 28. Suan yaşım doldu fakat prim eksikligi oldugu icin emekli olamadim her ay ssk yatiriyorum yeni cikan bir yasa var mi emekli olabilmek icin.

 29. sayın yetkili , doğum borçlanma yapmak istiyorum : iş girişim tarihi 13.101997 ; doğum yaptığım tarihi 11.07.1996 , nasıl bir yol izlemeliyim?

  1. Doğumdan sonra SSK girişiniz olduysa doğum borçlanması yapamıyorsunuz.

 30. 20 04 71 dogum tarihi 08 10 88 ise giriş yaziyor fakat staj var iki sene. 1440 gün 2 cocuk icin dogum borclanmasi ödedim 2011 de. ?. 10 90 tarih ise baslama. 5526 gun var. Sorum: dogum borçlanmasi tarihi one çeker mi? Teşekkürler

 31. ben 15 06 1968 dogumluyum 17 07 1984 ise giris tarihim 4800 gun turkiyede 730 gun de yurtdisinda o ulkenin bir firmasinda o ulkenin sigorta primim var bunu turkiyedeki gunume eklenebilirmi ve ne zaman emekli olabilirim

  1. SGK müdürlüklerine giderek yurt dışı borçlanması yapıp günlerinizi saydırabilirsiniz, Menderes Bey.

  1. Geriye dönük borçlanma durumu hakkında detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Nuri Bey.

 32. Beim sigorta başlangıç tarihim 1982 1400günüm birde doğumum var şu an çalışmıyorum amekl olma şansım varmı toplu ödeme yaparak

  1. Toplu ödeme yaparak emekli olamıyorsunuz. Doğum borçlanması yaparak pprim günlerinizi arttırabilirsiniz, Melis Hanım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu