emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bankacılık İşlemlerinde Anne Kızlık Soyadı Tarih Oluyor!

Bankacılık İşlemlerinde Anne Kızlık Soyadı Tarih Oluyor!
30.06.2020

Bankacılık İşlemlerinde Anne Kızlık Soyadı Tarih Oluyor! Bankacılık işlemlerinde 1 Temmuz 2020 itibarı ile başlayacak olan işlemler doğrultusunda kimlik bilgileri üzerinden doğrulama işlemi yapılmayacak. Elektronik kimlik kartları ve pin numaraları işlemlerde kullanılacak. ATM üzerinden bu kartlar ile işlem yapılacak. Bankalar tarafından kullanılan bilgi sistemlerinin yönetim işlemi, elektronik bankacılık hizmetlerine yönelik esasları düzenleyen ve kimlik doğrulama işlemlerinde eski yöntemleri kaldıran yönetmeliğin ilk ayağı 1 Temmuz 2020 Çarşamba günü yürürlüğe girmektedir.

Getirilen yeni sisteme göre, çağrı merkezlerinde bulunan müşteri temsilcileri tarafından anne kızlık soyadı başta olmak kaydı ile kimlik bilgileri üzerinden doğrulama yapılmayacaktır. Müşterilere gönderilen SMS ve e-Postalar doğrulanmış, teyit edilmiş adreslere gönderilecektir. Bankaların teyit etmediği telefonlara ve e-postalara hiçbir şekilde mesaj atılmayacak. Müşterilere ekstre gönderimi devam edecektir. Gerçekleştirilen yönetmelik ile birlikte online işlemlerin önü açılmaktadır. Kimlik paylaşım sistemi üzerinden yapılacak doğrulama işlemi ile müşteriler ve finansal kurumların zorunlu olarak yüz yüze yaptığı işlemler elektronik ortama taşınacaktır. 1 Temmuz 2020 Çarşamba günüden itibaren kimlik kartı üzerinde yer alan bilgiler kimlik doğrulama bilgi sorusu olarak sorulmayacak. Özel bilgileri doğrulama işlemi sadece sistem üzerinden otomatik olarak yapılacak. Elektronik kimlik kartları ve pin numaraları bankacılık işlemlerinde kullanılabilecek. Tüketiciler mobil işlemlerden, internet üzerinden dilerlerse kendisine işlem limitleme opsiyonu koyabilecekler.

Yeni Kimliklerle Yüz Yüze Olmadan İşlem Yapılabilecek!

Yeni Kimliklerle Yüz Yüze Olmadan İşlem Yapılabilecek! Bankacılık işlemlerinde dolandırıcılığın önüne geçmek için tek kullanımlık şifre işlem tedbirleri artırılmaya devam ediyor. Banka tarafınca doğrulanmayan, teyidi alınmayan hiçbir telefon ve mail adresi ile bilgi paylaşımında bulunulmayacak. Yeni dönem içerisinde müşteriye ekstre, dekont ve hesap özeti gibi bilgilerin gönderilmesine devam edilecek. Bankacılık yönetmeliğinin diğer bir ayağı 1 Ocak 2021 tarihinde yürürlüğe girmektedir. Üçlü güvenlik uygulaması kapsamında ikili doğrulama işlemi yapılacak. Yeni sistem üzerinde biyometrik, sahip olunan bilgiler ve bilinen bilgilerden ikisi kullanılacak. Yeni elektronik kimlikler ile pin numaraları ile artık bankacılık işlemleri yapılabilecek.

Korona virüsü ile ilan edilen pandemi döneminde bankalar müşterilerinin dijital kanal üzerinden işlem yapmalarını sağlamış bulunurken limitleri de arttırmış bulunuyor. Online işlemler üzerinde oldukça büyük artış gözlemlendi. Yeni dönem banka hesap sahipliği de yükseltilecektir. Bankacılık kanunu üzerinde yapılan değişiklik ile sözleşmeler yazılı, uzaktan iletişim araçları ile gerçekleştirilecek, müşteri kimliğinin doğrulanmasına imkan verecek diğer yöntemler yolu ile kurulabilmesi sağlanacak. Gelen bu düzenleme çerçevesinde Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasası’nda yer alan sözleşme şartları hükmüne de eklenecektir. Bankalar bundan sonra müşteri ile sözleşme ilişkisi kurarken yüz yüze gelmeden, fiziki belge, ıslak imza kullanmadan teknolojiye uygun yöntemleri kullanabilecek.

Bankalara Getirilen Yeni Düzenlemeler

  • Çağrı merkezleri artık anne kızlık soyadı sorusunu soramayacak,
  • Müşteri temsilcileri güvenlik için doğrulama yapamayacak,
  • SMS, e-postalar teyitli numara, adreslere gönderilecek,
  • Müşterilere ekstre gönderimi devam edecek,
  • Sözleşmeyi imzalamayan arama motorlarına reklam verilmeyecek,
  • Bilgi, vergi güvenliğinden yönetim kurulları doğrudan sorumlu olacak.

Cumhurbaşkanı Açıkladı Kısa Çalışma Ödeneği 1 Ay Daha Uzatıldı!

E-Devlet Üzerinden TOKİ Borç Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Dava Harcı Ne Kadar? Hesaplama ve Ödeme

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.