• TOKİ Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

  TOKİ; Türkiye’de ev sahibi olmak isteyen dar ve orta gelirli aileleri hedef alan ve uygun fiyata konut imkânı sunmayı amaçlayan ülkenin dört bir yanında aktif olarak hizmet vermekte olan bir kurumdur. Türkiye’de artan nüfus ve konut ihtiyacı ile sürekli artmakta olan TOKİ konutlarının vatandaşlar tarafından tercih edilme oranı da yükselmektedir. Oldukça uygun fiyatlara vatandaşlara konut sunan TOKİ, 81 ilde sürekli olarak hizmet vermektedir. Düzenli kentleşmeye hizmet etmekte olan ve çalışanları ile işsizlik oranını da azaltmaya yardımcı olan TOKİ’ye başvuru yapabilmek için de kişilerde bazı şartlar aranmaktadır.


  Özellikle maddi olarak aranan bu şartlara uyan kişiler başvuru yaptıktan sonra bir kura gerçekleştirilir. Bu kurada engelli, emekli vatandaşlar ve şehit, gazi aileleri gibi bazı vatandaşlar kendileri için ayrılmış kontenjandan yararlanarak duruma göre kuraya girmezler ya da kendi içlerinde kuraya girerler. Kurada TOKİ’den ev almaya hak kazanan kişiler evin ücretini taksitli bir şekilde ödemeye başlar. TOKİ konutu almaya hak kazanan kişilerin en çok merak ettiği ve araştırdığı konu ise TOKİ borç sorgulama nasıl yapılır? Ve TOKİ borç sorgulama nereden yapılır? Gibi sorulardır.

  Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından düşük gelirli vatandaşların da ev sahibi olabilmesi için başlatılan projede kurada ev sahibi olmaya hak kazanan vatandaşlar, evin ücretini önce bir peşinat daha sonra 240 aya varan taksitlerle ödeme imkânı bulmaktadır. Peşinat miktarı yapıya ya da zamana göre değişebilmekte olup genel olarak vatandaşların zorlanmadan ödeyebileceği şekilde düzenlenmektedir. TOKİ taksiti ödeyen ya da TOKİ konutu alma hakkı kazanan kişilerin ise en çok merak ettiği konulardan olan TOKİ borç sorgulama işlemi ise birkaç şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

  TOKİ Borç Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

  TOKİ borç sorgulama nasıl yapılır? Sorusuna cevap arayanlar için saniyeler içinde bu borç sorgusunun gerçekleştirildiği bir sistem oluşturulmuştur. TOKİ borç sorgulama nereden yapılır?

  • TOKİ borç sorgulama sisteminden yararlanabilmek ve mevcut borç durumuna bakabilmek için taksit.toki.gov.tr adresine girilmesi gerekmektedir.
  • Web sitesi üzerinden online olarak borç sorgusu işleminin gerçekleştirilebilmesi için kişinin bazı bilgilerini girmesi gerekmektedir. T.C kimlik numarası ve vergi numarası girilir.
  • Güvenlik kodu girilip onaylandıktan sonra cep telefonuna sistem tarafından bir SMS gönderilir. SMS ile gelen şifre siteye girilerek sisteme giriş yapılmış olur.

  Bu şekilde sistemden TOKİ borç sorgulama 2018 işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Daha sonraki süreçte ise istendiği zaman aynı şekilde yukarıdaki adımlar izlenerek sisteme giriş yapılabilmektedir. Ancak sisteme gün içinde ikiden fazla giriş yapıldığında durum güvensiz bulunduğunda girişe izin verilmeyebilir ya da ip numarasına engel koyulabilmektedir. Bu nedenle sisteme gerekli durumlarda girilmesi daha doğru olacaktır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  E-Devlet Üzerinden TOKİ Borç Sorgulama

  TOKİ borç sorgulama 2018 işlemi borç sorgulama sistemi üzerinden olduğu gibi E-Devlet sistemi ile de kolaylıkla gerçekleştirilmektedir. Oldukça kolay olan bu yöntemle TOKİ borç sorgulama işlemi yapabilmek için E-Devlet şifresine sahip olunması gerekmektedir. En yakın PTT şubesinden nüfus cüzdanı ve 2 TL karşılığında alınabilen bu şifre ile sisteme giriş yapılmaktadır. E-Devlet girişi gerçekleştirildikten sonra ise TOKİ kısmı seçilerek borç sorgulama başta olmak üzere konutla ilgili birçok bilgiye ulaşılabilmektedir.

  Ödemesi Bitmeyen TOKİ Konutu Satılabilir Mi?

  TOKİ konutu sahibi olmaya hak kazanmış ve taksit ödemekte olan bazı vatandaşlar evlerini satmak ya da devretmek düşüncesindedir. Ancak 240 aya varan taksit süresi ile ve yapılan bağlayıcı sözleşmeler ile taksiti bitmeyen TOKİ konutunun satılması biraz zor gibi görünmektedir. Bu zor duruma TOKİ tarafından bazı istisnalar getirilmiştir ve taksiti bitmeyen evler bazı özel durumlarda satılabilmektedir. Kişinin kazanç durumu ise özellikle evin satılabileceği durumlardan biridir. Kişi düşük gelir sahip ise ne yazık ki TOKİ konutunu satması günümüzde mümkün değildir. Ancak orta gelir düzeyine dâhil hanelerde bir yıllık dönem sonunda ödemeler düzenli yapıldığı takdirde evin satışını gerçekleşmesi mümkün olmaktadır. Ancak satış durumu oldukça kişisel olup kurumun incelemesi ile kesinleşeceğinden kurum ile görüşmek daha net ve kesin bilgiye ulaşmaya yardımcı olacaktır.

  Ödemesi Bitmeyen TOKİ Konutu Devredilebilir Mi?

  TOKİ konutları, dar ve orta gelir sahibi halkın uygun fiyatlara ev sahibi olması için geliştirilmiş ve sürdürülmekte olan bir hizmettir. 240 aya varan taksit oranları ve piyasaya göre çok uygun olan fiyatları ile dar gelirli vatandaşların ilgisini çeken TOKİ konutları bazı durumlarda henüz ödemesi bitmeden satılmak ya da devredilmek istenmektedir. Alt gelir grubundaki kişiler sözleşme süreci bitinceye kadar evi devretme hakkına sahip değildir. Bununla birlikte sözleşmenin imzalandığı konut içerisinde borcun bitimine kadar kişi ya da ailesinin oturması mecburi olup, konutta ikamet etmedikleri tespit edilirse sözleşmeleri feshedilmektedir.

  Yoksul gelir gurubunda yer alan kişiler de aynı şekilde borç süresi tamamlanıp borç ödenen kadar evi devretme hakkına sahip değildir. Ancak orta gelir durumuna sahip kişiler evin taksitlerinin ilk bir ay ödenmesinden yani anahtar tesliminden sonra devir işlemini gerçekleştirebilmektedir. Tüm bu işlemler sırasında gerçeğe aykırı beyanlarda bulunan kişilerin ise kurada kazandıkları konut alma hakları ellerinden alınarak hakları iptal edilecektir. İmzalanan sözleşmeler de feshedilerek kişilerin ödedikleri peşinat iade edilip masraflar kesilerek taksit tutarları da faizsiz bir şekilde kişiye verilecektir.

  TOKİ Ankara Ev Projeleri

  TOKİ İstanbul Ev Projeleri

  TOKİ’den Konut Nasıl Alınır? Alma Şartları Nelerdir?  tıkla sorunu sor

  TOKİ Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın