emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

1 Milyon İşyeri İçin Yeni Dönem Başlıyor!

1 Milyon İşyeri İçin Yeni Dönem Başlıyor!
30.06.2020

1 Milyon İşyeri İçin Yeni Dönem Başlıyor! Küçük işletmeler için yeni dönem yarından itibaren başlıyor. Az Tehlikeli alanlarda faaliyet gösteren personel sayısı 50’den az çalışanı olan işyerleri için de artık iş güvenliği ve sağlığı hizmeti verilmesi gerekli olmaktadır. Herhangi bir yeni düzenleme yapılmaz ise 50’den az çalışanı olan hukuk bürosu, terzi, manav, market ve hatta apartman çalışanları dahi bu kapsam içerisine alınacaktır. Sağlıkla ilgili süreçler için kamu sağlık kurumları ya da aile hekimlerinden takip edebileceklerdir.

İş güvenliğinde küçük işletmeler için yeni dönem 1 Temmuz 2020 Çarşamba günü başlıyor. Az tehlikeli alanlarda faaliyet gösteren ve 50’den az çalışanı olan işyerlerinde de artık iş güvenliği ve sağlığı hizmeti verilmesi esas olacak. Tek bir çalışanı dahi olsa tüm işyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği hizmeti vermesi esas olacaktır. Bu ise hizmet alımı veya iş verenin kendisinin eğitim alması yoluyla olacak.

Eğitim Şartı Aranmıyor!

Eğitim Şartı Aranmıyor! Eğitim alan bir iş veren, iş yerindeki sağlık gözetimi dışındaki hizmetleri verebilecek. Buna göre iş veren ya da iş veren vekili, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ile protokol imzalamış kurum, kuruluşlar ya da üniversiteler aracılığı ile verilen eğitimlere dahil olabileceklerdir. Verilecek olan bu eğitimlerde herhangi bir mezuniyet şartı aranmamaktadır. Buna göre 18 yaşını dolduran herkes verilecek eğitimlere katılabilmektedir. Bu şekilde e-sertifika alınması yeterli olacaktır. Sağlıkla ilgili olarak süreçler de kamu sağlık kurumları ya da aile hekimlerinden takip edilebilecek. Eğitim almayan işverenler, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarından hizmet alımı yapmak zorunda olacaktır.

Pandemi sonrasında belirtilen yükümlülüğün kendileri için ağır olacağını belirten TESK Başkanı Bendevi Palandöken, yaklaşık olarak 1 milyon iş verenin bu zorunluluk kapsamında olduğunu belirtti. Başkan, biz bu uygulamanın 1 yıl daha ertelenmesini talep ediyoruz, bu yükümlülük için ek maliyet demek dedi. Başkan kimse için şu ortamda iş güvenliği uzmanı tutma durumunun olmadığını belirtti. Önümüzü görmemiz gerekli ve umarım gerekli uzatma sağlanır diye konuşmuş bulunuyor.

Daha Önce İki Kez Ertelendi!

Daha Önce İki Kez Ertelendi! 2012 yılında çıkartılan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli iş yerleri için getirilen yükümlülüklerin ilk olarak 1 Temmuz 2016 yılında başlatılması ön görülmüş bulunuyordu. Fakat daha sonra belirtilen bu tarih 2017 yılına çıkartılmış ve bir torba yasa ile 2020 yılı 1 Temmuz’a ertelenmiş bulunuyor.

Buna göre 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile birlikte iş yerleri az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli olarak 3 gruba ayrılmış bulunuyor. iş yerlerini tehlike sınıflarına göre kademeli olarak iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ve diğer sağlık personellerini çalıştırılması yükümlülüğü getirilmekteydi. Az tehlikeli sınıfta yer alan ve çalışan sayısı 50’den az olan iş yerler için yasal yükümlülük 1 Temmuz 2020 tarihine kadar ertelenmişti. Belirtilen iş yerleri için yasal süreç yarın sona ermiş olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.