emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Son Dakika Gelişmesi Okullar Yaz Tatilinde Eğitim Yapacak!

Son Dakika Gelişmesi Okullar Yaz Tatilinde Eğitim Yapacak!

Son Dakika Gelişmesi Okullar Yaz Tatilinde Eğitim Yapacak! Milyonlarca ve öğretmeni ilgilendiren konu hakkında son dakika gelişmesi yaşandı. Korona virüsü salgını nedeni ile neredeyse ikinci dönem hiç gidilemeyen okullar ile ilgili yeni yasa Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu ve kabul edildi. Buna göre Üniversiteler, İlk ve Orta Öğretim yaz tatilinde eğitim yapacak. Yükseköğretim Kanunu ile Bazı kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi içerisinde kabul edilmiş bulunmaktadır. Okullarda yaz tatilinde eğitim verilecek. Öğretmenleri iki aylık olan yaz tatil süreci kısaltılabilecek.

Türkiye Büyük Miller Meclisi’nde kabul edilen Kanun şu şekilde olmaktadır. İlçe, İl ya da ülke genelinde genel hayatı etkileyen salgın hastalık, doğal afet, elverişsiz hava koşulları gibi nedenlerle eğitim ve öğretim faaliyetlerinin iki haftadan daha fazla gibi bir süre ile yapılamaması halinde telafi programları uygulanacaktır. Uygulanacak olan telafi programları ise ders yılı içerisinde tamamlanamadığı zamanda, yaz tatilinde yapılarak derslerin telafisi yapılacaktır. Bu kapsamda da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlerin yaz tatil izinleri kısaltılabilecek.

Yaz Tatilinde Telafi Eğitimi Yapılacak!

Yaz Tatilinde Telafi Eğitimi Yapılacak!  Korona virüsü salgını nedeni ile ara verilen süreçlerden en önemlisi de çocuklar için oldukça önem taşıyan eğitim ve öğretim olmaktadır. Korona virüsü nedeni ile Türkiye genelinde ikinci dönem eğitimin verildiği zamanda görünmesi nedeni ile eğitim ve öğretime uzunca bir süre ara verilmiş bulunulmaktadır. Korona virüsü salgının ne zaman sona ereceği henüz netlik kazanmamış olmasına rağmen yetkililer yaz döneminde okullarda Telafi Eğitimi vermeye hazırlanmaktadırlar. Hazırlanan ve Meclis gündeminde onaylanan Kanun tasarısının içeriği ise şöyle olmaktadır.

Milli Eğitim Temel Kanunu’nda yapılan değişikliğe göre öğretmenlerin izinleri ve tatilleri yeniden düzenlenmiş olmaktadır. Buna göre öğretmenler yaz tatillerinde 2 ay süre ile aralıksız olarak izinli olacak, fakat bu 2 aylık izin sürelerine dokunulmadan kalan tatil zamanlarında yönetmelik içerisinde saptanacak olan meslekle ilgili çalışmalara katılmakla yükümlü olacaklardır.

Rehberlik öğretmenleri, tercih danışmanlığı, alan ve ders seçimi, öğrenci tanımlama sürecine bağlı olarak yapılacak olan çalışmalarda ihtiyaç olması halinde izin ve tatil dönemlerinde görevlendirilebileceklerdir. Bu süreçte rehberlik öğretmenlerinin izin süreci 1 aydan az olamayacaktır.

İlçe, İl ya da ülke genelinde genel hayatı etkileyen salgın hastalık, doğal afet, elverişsiz hava koşulları gibi nedenlerden ötürü eğitim ve öğretime 2 haftadan fazla bir sürede ara verilmesi durumunda telafi eğitimi programları düzenlenecektir. Uygulanacak olan telafi eğitimleri ders yılı içerisinde tamamlanamadığı durumlarda ise yaz tatillerinde yapılması öngörülmektedir. Yaz tatillerinde yapılacak olan eğitim ve öğretim faaliyetleri nedeni ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlerin izin süreçleri kısaltılabilecek. Bu süreçte öğretmenlerin izinleri 1 aydan az olamayacaktır.

Kendilerine ikinci görev olarak okul ve kurum yöneticiliği verilenler ve yüz yüze eğitim yapılmayan eğitim kurumlarında görevli öğretmenler ve Bakanlık merkez taşra teşkilatında ve il ya da ilçe Milli Eğitim müdürlüklerinde görevlendirilmiş olan yöneticiler ve öğretmenler yıllık izinlerini Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre kullanacaklardır.

Okul müdürleri ve müdür yardımcıları, tatil aylarında okul işlerini ayarlamak ve düzenlemek için sıra ile izinlerini kullanacaklardır.

Özel Huzurevleri ve Engelli Bakım Merkezleri İçin Bakan Selçuk’tan Önemli Açıklama!

Türkiye Koronavirüs Tedavisinde Büyük Başarı Sağladı!

Ramazanda Oruç Tutulacak mı ? Diyanetten Açıklama Geldi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.