• Bağ-kur’lu Olmanın Şartları Nelerdir?


  Bir çalışan güvenlik hizmeti sağlanmadan çalıştırılamaz ve yasal olarak uygun değildir. Mutlaka işveren güvenlik hizmeti bedelini vermesi ya da yatırması gerekir. Bütün çalışan gruplarına güvenlik hizmeti sağlanmaktadır. Fakat çalışan grupların bağlı oldukları sosyal güvenlik hizmeti veren kurumlar farklıdır. Ülkemizde Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-kur gibi sosyal güvenlik hizmeti veren kurumlar vardır. Yani bir çalışan Emekli Sandığı’na bağlı olduğu gibi başka bir çalışan Bağ-kur’lu olabilir. Herkesin aynı sosyal güvenlik kurumundan yararlanması mümkün değildir. Sosyal güvenlik hizmeti sağlayan kurumlar çalıştığın kurumlara göre veya bağlı olduğun kuruluşlara göre farklılık gösterir. Aynı zamanda sosyal güvenlik kurumlarının sigortalı olmak için belirttikleri şartlar aynı değildir. Bağkurlu olmak için gereken şartları yerine getirmek gerekir. Bağ-kur esnaflara, gelir vergisinden muaf iş gruplarına, iş adamlarına sosyal güvenlik hizmeti sağlamaktadır.


  Şartlar Nelerdir?

  Bağkurlu olmanın ilk şartı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. İsteyen herkes ve Bağ-kur sosyal güvenlik hizmetine dahil olan iş gruplarındaki kişiler Bağ-kur sigortası için başvurabilirler. Bağ-kur isteğe bağlı sosyal güvenlik hizmeti de sunmaktadır. Bağ-kur’lu olmak isteyen kişi yatıracağı prim miktarını belirleyip giriş belgesi doldurarak başvuruda bulunabilir.

  Bir diğer önemli nokta ise Bağ-kur’lu olmak isteyen kişi başvurusunu sadece ikametgâhının bulunduğu Bağ-kur İl Müdürlüğü’ne verebilir.

  İsteğe Bağlı Bağ-kur’lu Olmak

  Sponsorlu Bağlantılar


  Bağ-kur isteğe bağlı Sosyal Güvenlik Hizmeti sunmaktadır. İsteğe bağlı Bağ-kur’lu olmanın ilk şartı da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır veya Türkiye’de ikamet ederken sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmayan ülkelerdeki Türk vatandaşı olmaktır.

  Bir diğer şartı, zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde olmayan kişiler başvurabilir. Bunun yanı sıra sigortalı çalışıyor ise ay içerisinde 30 günden az çalışıyor veya tam gün çalışmıyor ise başvuru yapabilir.

  Bir diğer şartı Türkiye’de sosyal güvenlik kanunlarına göre malullük ve yaşlılık aylığını almayanlarda isteğe bağlı sigortalı olabilirler.

  İsteğe bağlı Bağ-kur’lu olmak isteyenler en az 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekir.

  Bütün şartları bulunduran ve istenilen pozisyonda olan herkes ikametgahlarının bulunduğu Bağ-kur İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulunarak sosyal güvenlik hizmeti talebinde bulunabilirler.
  tıkla sorunu sor

  Bağ-kur’lu Olmanın Şartları Nelerdir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın