Bağkur

2023 Çiftçi Bağkur Emekli Maaşı Ne Kadar?

SGK sigorta kolları üzerinde yer alan Bağkur sigortasına bağlı olan çiftçiler, emeklilik yaşlarının gelmesi ile Tarım Bağkur emekli aylığı miktarını merak etmektedirler. Tarım Bağkur emekli adaylarının sigorta başlangıç tarihleri ve bunlara bağlı olarak doldurulması gereken prim günlerinin ödenmesi halinde emeklilik başvuruları işleme alınabilecektir.

2023 Çiftçi Bağkur emekli maaşı ne kadar konusunu merak edenler için e-devlet sistemi üzerinden sorgu işlemleri rahatlıkla gerçekleşebilmektedir.

2023 Çiftçi BAĞKUR Emekli Maaşı Ne Kadar?

2023 Ocak ayında açıklanan asgari ücret ve emekli maaşı zam oranları ile birlikte Çiftçi bağkur emekli maaşı oranlarıda değişti. Bu Zammın üzerine 22.03.2023 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması ile birlikte en düşük emekli maaşı 7.500 TL oldu.

2023 Zamlı çiftçi bağkur emekli maaşları;

En düşük tarım/çiftçi emekli maaşı7.500 TL
En düşük dul kadın tarım/çiftçi emekli maaşı
( Tek başına aylık alıyorsa)
5.625 TL
Tarım/çiftçi bağkuru
Yetim maaşı en düşük
1.875 TL

Çiftçi BAĞKUR Emeklilik İkramiyesi Ne Kadar?

Bağkur sigorta kolu kapsamında yer alan çiftçilerden kadın ve erkek çiftçilerin gerekli şartları sağlamaları ile emeklilik hakları ve buna bağlı olarak da emeklilik ikramiyesi verilmektedir. Çiftçi Bağkur kapsamında yer alan kişiler emeklilik hakkı kazanmaları ile emeklilik ikramiyelerinin ne kadar olduğunu da merak etmektedir.

4b sigorta kolu kapsamında yer alan Tarım Bağkur emeklileri için emeklilik ikramiyeleri, kişilerin sigorta başlangıç tarihleri, yaş sınırları ve prim günleri üzerinden hesaplanarak verilmektedir. 4b sigorta kolu kapsamında yer alan Tarım Bağkur emeklileri, emeklilik ikramiyeleri için sorgulamayı Sosyal Güvenlik Kurumu resmi web sayfası üzerinden sorgulatarak öğrenebilirler. Sosyal Güvenlik Kurumu web sayfası üzerinden yapılacak 4b emeklilik ikramiyesi sorgusu ile işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Her yıl emekliler için belirlenen ikramiye için “emeklilik ikramiyesi hesaplama” konumuzu inceleyerek net tutarınızı öğrenebilirsiniz.

Çiftçi BAĞKUR Emeklilik Yaşı Kaç?

SGK sigorta kolları üzerinde bulunan Bağkur sigortalısı olan kişilerin emeklilik yaşı son zamanlarda pek çok çiftçinin merak ettiği bir konudur. Tarım Bağkur emeklilik yaşı ise, 2008 yılı sonrasında emekli olacak çiftçiler için, cinsiyete göre değişiklik göstermektedir.

Erkek çiftçiler için 9000 gün prim ödemesi yapılması halinde 60 yaşında Tarım Bağkur emeklisi olabileceklerdir kadınlar için ise, erkek çiftçiler gibi 9000 gün prim ödemesi gerçekleştirilmesi halinde 58 yaşında Tarım Bağkur emeklisi olabileceklerdir.

Çiftçi BAĞKUR Primi Ne Kadar?

Asgari ücretin 2023 yılı kapsamında belirlenmesi ile SGK sigorta kolunda bulunan tüm sigorta kolları için de ödenecek olan prim tutarları kesinleşmiştir. Tarım Bağkur prim miktarları, asgari ücret zamları kapsamında değişiklikler göstermektedir.

Asgari ücret zammı ile Tarım Bağkur sigorta koluna bağlı olan kişilerin ödemesi gereken prim ücretleri de artmaktadır. Söz konusu prim ödemeleri Tarım Bağkur sigorta koluna bağlı kişilerin emeklilikleri maaşlarına yansıyan primlerdir.

Belirlenmiş olan yasa kapsamında Tarım Bağkur sigortalısı olanlar için indirimli prim ödemelerinin olduğu da bilinmektedir bu kapsamda 2023 yılı Çiftçi Bağkur sigorta koluna bağlı olan kişilerin ödemesi gereken Tarım Bağkur primleri,

En düşük çiftçi bağkuru primi
5 puanlık indirimli
2952,36 TL
En düşük çiftçi bağkuru primi
5 puanlık indirimsiz
3542,76 TL

Yukarıda belirtilen Çiftçi Bağkur prim ödemeleri, geçmişe dönük borcu olmayan ve prim ödemelerini düzenli yapan kişileri kapsayan bir indirim hakkıdır.

Çiftçi BAĞKUR Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belirtilen şartları sağlayan Tarım Bağkur sigorta kapsamında yer alan kişilerin emeklilikleri için başvuru işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden gerçekleşmektedir. Tarım Bağkur emekli adaylarının başvuru yapmadan önce belirtilen emeklilik şartlarını sağladıkların emin olmaları gerekmektedir. Kişilerin bu şartları sağlaması halinde emeklilik işlemleri başlatılacaktır.

Tarım Bağkur emeklilik başvuru işlemleri ise şöyle yapılmaktadır,

 • Öncelikle ikamet etmiş olduğunuz ilin Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek bizzat müracaat etmeniz gerekmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilisinden Tarım Bağkur emeklilik başvurusu formu isteyin.
 • Tarım Bağkur emeklilik başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir.
 • Emeklilik başvurusu için istenen belgelerin tamamlanması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilisine belgeleri teslim ediniz.
 • Gerekli belgelerin tesliminin yapılması halinde, emeklilik başvurunuz işleme alınarak değerlendirilecektir.
 • Başvuru için verilen belgelerde eksiklik ya da hatalı bilgi olmadığı takdirde, şartları sağlayan kişiler Tarım Bağkur emeklisi olabileceklerdir.

Emeklilik başvurusu yapacak Tarım Bağkur emekli adayları e-devlet sistemi üzerinden de emeklilik başvurularını gerçekleştirebilirler. Ayrıca 2023 Çiftçi Bağkur emekli maaşı ne kadar diye merak edenler de yine aynı şekilde e-devlet sistemi üzerinden ya da Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden emekli maaşı sorgusu yapabilirler.

Çiftçi BAĞKUR Emeklilik Şartları Nelerdir?

Emeklilik için gerekli olan belgelerin yanında çiftçilerin belirtilen şartları da sağlaması gerekmektedir. Kişilerin aşağıda belirtilen şartları sağlamaması halinde emeklilik başvuruları değerlendirilmeyecektir. Tarım Bağkur emekliliği değerlendirilmesinde cinsiyet önemli bir rol oynar. Kadın ve erkek çiftçiler için Tarım Bağkur emeklilik şartları ayrı olarak değerlendirilmektedir.

Bu sebeple çiftçilerin, emeklilik hakkından yararlanabilmesi ve söz konusu şartların neler olduğunu öğrenebilmesi için Tarım Bağkur emeklilik şartları şunlardır,

Erkek çiftçiler için Tarım Bağkur emeklilik şartları:

 • 5400 günden emekli olacak olan çiftçiler için, 08.09.1999 tarihinde başvuru yapmaları halinde 58 yaş sınırının doldurulması gerekmektedir.
 • 08.09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arasında başvuru yapan çiftçiler 60 yaş sınırının doldurulması ve 9000 gün prim ödemesinin yapılması gerekmektedir.
 • 2008 tarihinde başvuru yapanlar için 5400 gün prim ödemesi ve 63 yaş sınırının doldurulması gerekmektedir.

Erkek Tarım Bağkur sigorta koluna bağlı olan erkek çiftçiler, belirtilen prim günü ve yaş sınırını doldurması halinde emekliye ayrılabileceklerdir. Başvuru işlemlerinde özel durumların yaşanması halinde emeklilik başvuru şartlarında değişikliğe gidilebilmektedir.

Böyle bir durum ile karşılaşılması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na durumunuzu belli etmeniz ve tekrar değerlendirme talep etmeniz gerekmektedir.

Kadın çiftçiler için Tarım Bağkur emeklilik şartları ise şöyledir:

 • 5400 günden emekli olacak olan çiftçiler için, 08.09.1999 tarihinde başvuru yapmaları halinde 56 yaş sınırının doldurulması gerekmektedir.
 • 08.09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arasında başvuru yapan çiftçiler 9000 gün pirim ödemesi ve 58 yaş sınırının doldurulması gerekmektedir.
 • 2008 tarihinde başvuru yapanlar için 5400 gün prim ödemesi ve 61 yaş sınırının doldurulması ve 9000 gün prim ödemesinin yapılması gerekmektedir.

Kadın çiftçiler için belirlenmiş olan emeklilik şartları bunlar olmaklar birlikte, yaş haddinden ya da malulen emekli olmak isteyen kadın çiftçiler için emeklilik şartlarında farklılıklar söz konusu olabilir. Böyle bir durum ile karşılaşılması halinde kadın çiftçilerin emeklilikleri için Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaatta bulunmaları gerekmektedir.

Genel olarak değerlendirilecek olursa Tarım Bağkur emekli adaylarının emekli olabilmeleri için,

 • 9000 ya da 5400 gün üzerinden prim ödemesinin yapılması gerekmektedir.
 • Emekli adaylarının başvuru yapabilmeleri için başvuru yapılacak tarihteki şartları yerine getirmeleri gerekmektedir.
 • Emekli adayı Tarım Bağkur çiftçilerinin emeklilik yaş sınırını doldurmuş olmaları gerekmektedir.
 • Tarım Bağkur emekli adaylarının başvuru şartlarında öncelik olarak 08.09.1999 tarihi ve 30.04.2008 tarihi başvuruları ayrı şartlar dâhilinde değerlendirilmektedir. Bu sebeple başvuru yapacak kişilerin bu tarihleri gözeterek başvuru işlemlerine başlamaları gerekmektedir.

Çiftçi BAĞKUR Emeklilik Evrakları Neler?

Emeklilik başvurusu yapacak Tarım Bağkur emekli adaylarının gerekli şartları sağlamalarının ardından başvuru işlemleri başlayabilir. Emeklilik için başvuruda bulunacak adayların, emeklilik belgelerini de tamamlaması ve bu evraklar ile başvuruda bulunması gerekmektedir.

Tarım Bağkur emeklilik belgeleri ise,

İlgili belgelerin eksiksiz olarak tamamlanmasının ardından Tarım Bağkur emeklilik başvuru işlemleri gerçekleşebilmektedir.

Çiftçi BAĞKUR Emekliliği Nasıl Hesaplanır?

Hayatını çiftçilik yaparak kazanan ve çiftçi Bağkur sigorta kolu üzerinden SGK kapsamında yer alan pek çok kişi, emeklilik yaşının ne zaman olacağını merak etmekte ve hesaplama yapmak istemektedir. Tarım Bağkur emeklilik aylığı hesaplaması ise, öncelikle çifçilerin hangi tarihlerde prim ödemelerinin başladığının bilinmesi gerekmektedir.

Sigorta başlangıç tarihinin yanı sıra çiftçiler için emekliliğin hesaplanması için yaş ve cinsiyetin de önemi oldukça büyüktür. Bu faktörlerin gözetilerek hesaplama yapılması gerekmektedir, böylelikle emeklilik yaşı hesaplaması yapılabilecektir.

Çiftçiler için emeklilik yaşının hesaplanması ise şöyle yapılmaktadır,

 • Tarayıcınız üzerinden turkiye.gov.tr adresi sayfasını açın.
 • Ekran üzerinde yer alan giriş yap butonuna tıklayın.
 • Sayfa sizi e-devlet ara yüzüne ulaştıracaktır.
 • Bu ekran üzerinden kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş sağlayın.
 • Ekran üzerinde yer alan sorgulama bölümüne 4B Emekli Aylığı Hesaplama yazarak aratın.
 • Açılacak ekran üzerinde yer alan Emekli Aylığı Hesaplama yazısının altında yer alan Kurumu bölümünden Çiftçi seçeneğini seçerek devam edin.
 • İşleminizin ardından ekran üzerinde Çiftçi emeklilik hesaplamasını görebilirsiniz.

Çiftçi BAĞKUR Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK Tarım Bağkur sigorta koluna bağlı olan çiftçilerin emeklilikleri için sorgulama işlemlerinin nasıl olacağı merak konusudur.

Tarım Bağkur emeklilik sorgulama işlemleri ise,

 • turkiye.gov.tr adresine tarayıcınız üzerinden giriş yapın.
 • Ekran üzerinde yer alan giriş yap butonuna tıklayın.
 • Açılacak ekran e-devlet web sayfası olacaktır.
 • Söz konusu ekran üzerinde yer alan kimlik doğrulama işlemini kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile gerçekleştirin.
 • Sisteme giriş yapmanızın ardından ekran üzerinde yer alan arama motoruna 4B Emekli Aylık Bilgisi yazarak aratın.
 • Çıkacak olan ekran üzerinde Tarım Bağkur emekli aylık bilgisi sorgulama işlemleri yapılabilecektir.

EK-5 Tarım Sigortası Primleri Ne Kadar?

En Düşük ve En Yüksek Bağkur Primleri Ne Kadar Oldu?

Bağkur Erken Emeklilik Şartları (Kadın/Erkek)

BAĞ-KUR En Düşük ve En Yüksek Emekli Maaşı Ne Kadar?

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir