Personel İlanları

42 Bin 500 Sağlık Personeli Alımı İptal mi Edildi? Bakan Koca Açıklama Yaptı

personel alimi iptal edildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, depremden etkilenen illerimizden olan Hatay’da şebeke suyunun bu dönemde içme suyu olarak kullanılmamasını söylediklerini ve suyun yalnızca temizlik amaçlı kullanılabileceğini bildirdi. Ayrıca Koca Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin yönlendirdiği soruları cevapladı.

Hatay’da su sıkıntısı yaşandığına ve salgın hastalık olduğuna dair soruların sorulması üzerine Bakan Koca, şebeke suyunda bir problem olmadığını, özellikle depremin etkilerinin en yoğun olduğu Antakya ve Defne’ye kısmen, diğer bölgelere de yaygın olarak şebeke suyu verildiğini söyledi.

Suyun bakiye klor ve mikrobiyolojik analizlerinin yapıldığına dikkat çeken Koca, “Şu an bir sorun yok. Ancak Hatay’da şebeke suyunun bu dönemde içme suyu olarak kullanılmamasını telkin ediyoruz. Suyun içmeye elverişli olduğunu tam olarak tespit etmeden ‘içilebilir’ diyemeyiz. Olası bir salgın açısından en büyük risk içme suyu olarak ele alınıyor. Şebeke suyunun genel amaçlı kullanımında bir sorun yok. Temizlik amaçlı kullanılabilir. AFAD bütün bölgelere ambalajlı kullanılabilir içme suyu temin etmeye çalışıyor. Dolayısıyla su açısından bir sorun olmadığını söyleyebiliriz.” sözlerini kullandı.

Koca, bölgede oluşabilecek salgınla ilgili yürütülen çalışmalara ilişkin açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Bizim yıllardan beri Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüzün sendromik sürveyans adlı bir sistemimiz var. Pandemideki filyasyon gibi düşünün. Yani gelen hastanın bir enfeksiyon durumu söz konusu ise bu sistem kaynağına kadar giderek nereden kaynaklandığının tespit edilmesini esas alıyor. Aktif olarak devrede olan bu sisteme ek olarak bununla ilgili Halk Sağlığı Bilim Komisyonumuz da var. Onlar da sürekli alt gruplarla birlikte sahada çalışıyorlar. Komisyonumuz, tüm bölgede incelemeler yaparak en son dün Hatay’a geldi. Şu an salgına dair bir durum söz konusu değil. Ama bu olmayacağı anlamına gelmez. Çünkü salgın olmaması için bizim güvenilir su, güvenilir gıda, hijyenik WC ortamı sağlamamız gerekir. Bu tedbirleri ne kadar güçlü alırsak, salgın ihtimali o kadar azalacak. Şu an herhangi bir salgın durumu ve kümelenme durumu söz konusu değil. Binlerce insan içinde yer yer onlu, yirmili ishal vakaları görülmesi salgın anlamına gelmez. Özellikle bulaşıcı olan, bir kaynaktan bulaşan salgın ihtimali bizim için önemli, sevindirici olan ise şu an böyle bir durum olmaması. Salgın hastalık açısından da su açısından da bölgede bir problem yok.”

Koca: “Boşaltmamız gereken hastanelerimiz var”

Yaptığı açıklamada Koca halen deprem riski bulunan hastanelerle ilgili alınan tedbirlere de dikkat çekti. Koca, “Cerrahpaşa, Çapa, İstanbul ve Ankara’daki diğer kamu hastanelerimizle ilgili ne yapacağımızı bir iki gün içerisinde açıklamış olacağız. Boşaltmamız gereken hastanelerimiz var. Bu konuda adımlar attıkça, yapı analiz sonuçları çıktıkça kamuoyuyla paylaşacağız. Bir iki gün içinde üniversite ve kamu hastanelerinin durumu ve atılacak adımlarla ilgili açıklama yapacağız.” sözleri ile deprem riski bulunan hastanelere yönelik tedbirlerden bahsetti.

Deprem bölgesindeki sağlık hizmetleri

ile ilgili bilgi veren Koca, gezici sağlık ekiplerinin yaygın bir şekilde muayene ve tetkikler yaptığını söylerken yerinde muayene edilen hasta sayısının 300 bine yaklaştığına da vurgu yaptı.

Koca, “Bölgede 17 binden fazlası hekim 122 bin sağlık personeli görevi başında. 3 milyona yakın birinci basamak sağlık hizmeti vermiş durumdayız. Hastanelerimiz, sahra hastanelerimiz, mobil sağlık hizmetlerimiz, toplu yaşam alanlarındaki birinci basamak sağlık hizmetlerimiz aksamadan devam ediyor.” ifadeleri ile deprem bölgesinde sağlık hizmetlerinin detaylarını verdi.

Sağlık Bakanlığına alınması kararlaştırılan ikinci 42 bin 500 kadronun iptal edilip edilmediği sorusu yöneltildiğinde Koca, “Kesinlikle iptal söz konusu değil. Ancak yeni durumu dikkate alarak planlamada değişiklikler yapıyoruz. En kısa sürede ilan edeceğiz.” şeklinde cevap verdi.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir