emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

SGK ve BağKur Borç Yapılandırmadan Yararlanana 5 Puan İndirim Hakkı

SGK ve BağKur Borç Yapılandırmadan Yararlanana 5 Puan İndirim Hakkı
18.11.2020

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren borçların yapılandırılması kanunu kapsamında borçlarını yapılandıranlar için sosyal güvenlik priminde 5 puan indirim hakkı söz konusu. Bu haktan yararlanmak isteyenler ise yıl sonuna kadar yapılandırma başvurusu yapmaları gerekiyor.

Borçlarını Düzenli Ödeyenlere Teşvik

Borç yapılandırması geçen günlerde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Ancak tekrar bir borç yapılandırmasının gündeme gelmesi, borçlarını düzenli olarak ödeyenler için rahatsızlık yaratıyor. Bu kimseler yani borcunu düzenli ödemekte olanlar kendileri için de avantajlar sağlanmasını talep ediyorlar. Bu konuda olan istekler ise karşılık bularak vergi ve primini süresinde ödeyenler için ödül sistemi oluşturuldu. Bu kapsamda yapılmış ilk çalışma, işçi çalıştırmakta olan işverenler için 2008 yılında yapılmıştı. 4A yani SSK kapsamında çalıştırılan kimseler için normal koşullarda yüzde 34,5 oranında prim alınıyor. Bu prim tutarının yüzde 20,5 oranı işverenden, 14 puanı da çalışan adına yapılan ödemelerden oluşuyor. Buna göre asgari ücret ile çalışan bir işçi için 412 TL, işveren adına da 603 TL prim alınıyor.

yapi indirim

Sosyal güvenlik primlerini süresinde ödeyen ve prim borcu olmayanlardan ise işveren payı için 5 puanlık indirim söz konusu oluyor. Buna göre yüzde 20,5 yerine yüzde 15,5 oranında prim ödemesi mümkün oluyor. Böylece asgari ücret ile çalışan için ödenmekte olan işveren primi de 456 TL’ye düşmüş oluyor. Asgari ücret ile çalıştırılan işçi başına işveren 147 TL daha az prim ödüyor. Asgari ücret tutarının 7,5 katı civarındaki tavan kazanç üzerinden ise sosyal güvenlik primi ödemekte olan işverenin çalışan başına aylık faydası ise böylece 1102 TL’ye kadar ulaşabiliyor.

Bağkur Ödemelerinde 5 Puan İndirim

Konuyla ilgili olarak benzer bir düzenleme de 2016 yılında 4B yani Bağkur prim ödemeleri için yapıldı. Bağkur kapsamında olanlar da normal koşullarda yüzde 34,5 oranında prim ödüyorlar. Sosyal güvenlik primlerini süresinde ödemekte olan ve borcu olmayan sigortalılar ise 5 puanlık indirim hakkından yararlanabiliyorlar ve böylece yüzde 29,5 oranında prim ödemesi yapıyorlar. Bağkur kapsamında olanlar için primleri kendileri tarafından belirleniyor. Asgari ücretin iki katı civarında kazanç bildirimi yapan bir Bağkur’lu 5 puanlık indirim kapsamında ayda 2 bin 30 TL yerine bin 736 TL ödeme yapıyor. Borcu olmayanlar için sunulan 5 puanlık Bağkur indiriminden isteğe bağlı sigortalılar ve muhtarlar dışında tüm Bağkur kapsamında olanlar yararlanabiliyorlar.

Yapılandırma Kapsamında da İndirim

Borç ve prim yapılandırılması kapsamında olanlar için de 5 puanlık indirim söz konusu olacak. İndirimden yararlanmak için Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim borcu olmaması gerekiyor ancak yeni çıkan yapılandırma kanunu çerçevesinde yapılandırma taksitlerini gecikmeden ya da aksatmadan ödeyenler için de yapılandırma tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde 5 puanlık prim indirimi söz konusu olacak.

Aynı zamanda 2018 yılından beri vergisini zamanında ödeyen vergi mükellefleri için de 5 puanlık indirim hakkı bulunuyor. Bu bakımdan 2020 yılında toplamda 1 milyon 400 bin liraya kadar vergi indirimi sağlanabiliyor. Bu haktan ise ticari, zirai ya da meslekli faaliyetleri nedeniyle gelir vergisi mükellefleri yararlanabiliyorlar. Vergi indiriminden yararlanmak için ise son üç yıla ait vergi beyannamelerin yasal süreleri içinde verilmesi gerekiyor. Bunun yanında vergi borçlarını yeni kanun kapsamında yapılandıracak olan mükellefler de 5 puanlık vergi indiriminden yararlanmış olacaklar. Bunun için de yapılandırmaya uğramış vergi borçlarının taksitlerinin aksatılmadan ödenmesi gerekiyor ve yükümlülükleri yerine getirme süreleri içerisinde vergi indiriminden yararlanmaya başlayabilecekler. Başvurular ise 31 Aralık 2020 tarihinde sona erecek.

İnternetten Vergi Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır ?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.