Bağkur

2020 Bağ-Kur Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

4B yani Bağkur erken emeklilik hakkında sahip olmak isteyen kişiler, ilk olarak tüm prim ödemelerini tamamlamalıdır. 1 Ekim 2008 tarihinden sonra, Sosyal Güvenlik Kurumu sigorta kolları için reform alışması başlatılmıştır. Hazırlanan çalışma sonucunda, Emekli sandığı, Bağkur ve SSK sigorta kolları, 4A, 4B ve 4C olarak üç ayrı başlıkta incelenmiş ve tüm bu sigortalar, SGK kapsamında bir araya getirilmiştir.


Bağkur için planlanan erken emeklilik şartları, 4A ve 4C sigorta türlerinden daha farklı şekilde ilerlemektedir. 4B sigorta primleri, sigortalının kendisi tarafından karşılandığı için kişilerin sigorta prim ödeme düzenleri ve ödedikleri sigorta primleri değerlendirmeye alınır. Bağkur üzerinden erken emeklilik kazanmak isteyen kişiler, yazı içerisinde belirtilen tüm koşullara dikkat etmeli ve uyum sağlamalıdır.

Bağkur Erken Emeklilik Nedir, Kimler Erken Emekli Olabilir?

Bağkurlu çalışanların erken emeklilik hakkı elde edebilmesi için birkaç farklı sebep dikkate alınmaktadır:

 • En fazla 3 çocuğa kadar doğum borçlanması hakkı bulunan kadın çalışanlar, erken yaşta emekli olabilirler.
 • 2 yaşından küçük çocuğu evlatlık edinen anneler ya da bebeğini evlatlık veren anneler, doğum borçlanması için erken emekli olabilirler.
 • Askerlik görevini yerine getiren erkek çalışanları, askerlik borçlanmasıyla erken emekli olabilirler.
 • Engelli raporuna sahip çocuğu bulunan kadın çalışanları, Bağkur erken emeklilik hakkı elde etmektedir.
 • Yaş haddini dolduran ve 2014 tarihinden önce prim ödemelerini tamamlayan Bağkurlu çalışanlar, erken emeklilik hakkında sahiptir.

Erken Emeklilik Hakkı Elde Etmenin Şartları Nelerdir?

Bağ-kur erken emeklilik başvurusu yapmak için aranan şartlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Bağ-kurlu çalışanların en az 15 yıllık sigortalılık süresi bulunmalıdır.
 • Bağ-kurlu olarak erken emeklilik hakkı elde etmek için 3600 günlük prim gün ödemesinin tamamlanması gerekir.
 • 3600 günlük prim gün ödemesinin haricinde, 5400 günlük ya da 4200 günlük olmak şartıyla prim gün ödemesi yapılmalıdır.
 • Bağ-kurlu çalışanın borçlanma hakkı bulunuyorsa, bu borçlanma tutarlarının karşılanması gerekir.
 • Bağ-kurlu kişinin erken emeklilik için gerekli tüm şartları sağlaması durumunda, yaş haddini beklemesi gerekir.
 • Yaş üzerinden erken emeklilik talep eden kişiler, 2014 yılından önce emeklilik şartlarının tamamını yerine getirmeli ve en az 3600 günlük prim ödemesi yapmalıdır.

Bağ-kur Doğum Borçlanması Nedir?

Bağ-kur sigorta kapsamında çalışan kadınlar, doğum sonrasında borçlanma hakkı elde etmektedir. Doğum borçlanması, bebek sebebiyle çalışılmayan günlere ait prim ödemelerinin nakit olarak karşılanması anlamına gelmektedir. Doğum borçlanması hakkı, 3 çocuğa kadar tanınmaktadır. Üçüncü çocuktan sonraki doğumlar, doğum borçlanması hakkına tabii tutulmamaktadır. Doğum borçlanması kapsamında, her bebek için 2 yıl borçlanma hakkı tanınmaktadır. Maksimum 6 yıla kadar çıkan doğum borçlanması, dördüncü çocuğu kapsamayacaktır. Doğum borçlanması süresi içerisinde, anneler adına sigorta prim ödemesi yapılmamalıdır.

Bağ-kur Askerlik Borçlanması Nedir, Ne Kadar İndirim Yapılır?

Askerlik görevini yerine getiren Bağkurlu erkek çalışanlar, askere gittikleri süre üzerinden borçlanma hakkı elde etmektedir. Askerlik süreleri, her dönem değişiklik gösterdiğinden, askerlik borçlanması için belirli bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Kişilerin askerlik yaptıkları dönemler ve askerlik sürelerine göre, SGK hesaplama sayfasında borçlanma tutarı hesaplanmaktadır. Askerlik borçlanması için ödenmesi gereken prim tutarı, çalışanın günlük kazancının %32’si üzerinden hesaplanmaktadır. Askerlik borçlanması hakkını kullanan Bağkurlular, borçlanma için belirtilmiş prim ödemesini toplu olarak ödemeleri durumunda erken yaşta emekli olabilirler.

Bağ-kur Erken Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bağ-kur erken emeklilik başvurusu yapmak için Sosyal Güvenlik Kurumu il veya ilçe müdürlüklerine gidilmelidir. Kimlik belgesi, erken emekliliğe sebep olan durumu kanıtlayan belgeler ve işin sonlandırıldığına dair belgelerin kuruma teslim edilmesinin ardından, erken emeklilik başvurusu işleme alınacaktır. Bağkurlunun sigorta prim borcu olmaması ve diğer şartları yerine getirmesi koşuluyla, erken emeklilik başvuruları değerlendirmeye alınır ve uygun bulunan kişilere emekli maaşı bağlanır.

Bağ-kur Erken Emeklilik Başvuru Sorgulaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Bağ-kur erken emeklilik başvuru sorgulaması yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sso-evrak-takip bağlantısına tıklanmalıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu “Evrak Takip” sistemi üzerinden, Bağkur erken emeklilik başvurusu sonuçları takip edilebilir. Evrak takip sistemine erişim için sayfanın sağ köşesinde yer alan “Giriş Yap” butonuna tıklanmalıdır.

Bağ-Kur Erken Emeklilik Başvurusu Sorgulama

Giriş ekranı açıldığında, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle sistem bilgileri tamamlanmalı ve “Giriş” butonuna tıklanmalıdır. Sistem girişi yapıldıktan sonra, evrak takip sayfası üzerinden erken emeklilik başvurusunun son durumu öğrenilebilir.

Kısmi Emeklilik Başvuru Şartları Nelerdir?

Yaştan dolayı emekli olacak kişilerin, Bağ-kurlu olarak belirli tutarda prim gün ödemesi yapması gerekmektedir. Çalışanların cinsiyeti, ödedikleri toplam prim gün sayısı ve ödenen prim tutarı gibi değerler dikkate alınarak, yaştan dolayı erken emeklilik hakkı tanınmaktadır. Yaştan dolayı erken emeklilik başvurusu yapacak kişiler için en az 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 günlük prim ödemesi şart koşulmuştur.

Belirtilen şartları yerine getiren Bağ-kurlu çalışanların erken emeklilik yaşları aşağıda listelenmiştir:

 • 05.2002 ila 23.05.2005 tarihleri arasında prim gün ödemesini tamamlayan kişiler, 56 yaşında emekli olabilirler.
 • 05.2005 ila 23.05.2008 tarihleri arasında prim ödemesi tamamlanan kişiler, 57 yaşında emekli olabilirler.
 • 05.2008 ila 23.05.2011 tarihlerinde prim ödemesini tamamlayan Bağ-kurlular, 58 yaşında emeklilik hakkı kazanmaktadır.
 • 05.2011 tarihiyle 23.05.2013 tarihleri arasında prim ödemesini tamamlayanlar, 59 yaşında emeklilik hakkı elde etmektedir.
 • 05.2014 tarihi ve sonrasında prim gün ödemelerini tamamlayan kişiler, 60 yaşında emeklilik hakkı kazanmaktadır.

Engelli Çocuğu Olan Anneler Erken Emekli Olabilir Mi?

2022 engelli raporuna sahip bir çocuğu bulunan kadın çalışanlar, Bağkur ve diğer sigorta türleri üzerinden erken emeklilik hakkı elde etmektedir. Engelli çocuğunun %40 ve üzerinde engel oranına sahip olması, çocuğun İkinci kişinin yardımı olmadan yaşamını sürdürememesi ve engelli raporunda yer alan “Başkasının Yardımına Muhtaç” bölümünün “Evet” olarak işaretlenmesi şartıyla, bu çocukların annelerine erken emeklilik hakkı verilmektedir.

Belirtilen koşullarda bir çocuğu bulunan kadınlara, 1 Ekim 2008 tarihinden sonra yapılan SGK reformu kapsamında erken emeklilik hakkı tanınacaktır. Erken emeklilik hakkı kapsamında, annelerin bir günlük çalışmaları 1,25 gün olarak değerlendirilmektedir. Belirtilen 1,25 günlük prim ödemesi sayesinde, engelli çocuğu bulunan annelerin emekli olma yaşı öne çekilmektedir. Emeklilik için ödenmesi zorunlu olan toplam prim gün sayısı, ¼ oranında azalmış olmaktadır. Engelli çocuk sebebiyle erken emeklilik hakkı talep edecek annelerin, çocuklarının engelli raporuyla birlikte SGK müdürlüğüne gitmesi gerekir.

Evlat Edinen Annelerin Erken Emeklilik Hakkı Var Mıdır?

Kendi çocuğu olmayan ve evlatlık edinen kadın çalışanlar, evlat aldıkları çocuklarının 2 yaşından küçük olması şartıyla erken emeklilik hakkı elde etmektedir. 2 yaşından küçük çocuklar adına verilen doğum borçlanması hakkı, evlat edinilen çocuk sayısına göre değişmektedir. Sadece 1 çocuk evlat edinen kadınlar, tıpkı doğum yapmış gibi doğum borçlanması hakkına sahip olmaktadır.

Bağ-kurlu kadınların doğum borçlanması başlangıç tarihleri, çocukların resmi olarak evlatlık alındıkları tarihtir. Bağ-kurlu kadınların yeni doğum yapması ve doğumdan sonra bebeklerini başka bir aileye evlatlık olarak vermesi durumunda, yeni doğum yapılması sebebiyle 6 aylık doğum borçlanması hakkı tanınmaktadır. Bağ-kurlu kadınların yeni doğum yapması ya da evlatlık bebek alması durumlarında, doğum borçlanması sebebiyle erken emeklilik hakkı tanınacaktır.

BAĞ-KUR Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım ?

Bağ-Kur 5400 Kadın ve Erkeklerin Kısmi Emeklilik Şartları

BAĞ-KUR Emeklilik Şartları ve Hesaplama Tablosu

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

42 Yorum

 1. Merhaba,
  sol diz menisküs ameliyatı oldum iç ve dış meniskus meniskususumun arka bölümü şu an hiç kalmamış durumda sol dizmde kas zayiflamasi 3cm sol diz ve sağ dizimde yerleşim bozukluğu tıp 2 ve sol diz ve sağ dizimde kondramalezi patella mevcut evre 2-3 benim şu an günlük yaşamımda yapılması gereken rutin hareketlerin hiç birini yapamıyorum çömelme merdiven inip çıkma yokuş inip çıkma ve tek baston ile yürümekteyim engelli raporu kac oranında cikar

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre %45 54 arası bir oran çıkması muhtemel.

 2. 31 ağustos.2000— 01.Temmuz.2017 arasında askeri doktorluk yaptım ve ayrıldım.Ne zaman emekli olurum

  1. Merhaba,

   4a dan kısmi emeklilik için 4500 gün 25 yıl hizmet, Tam emeklilik için ise 7000 gün. 4b den ise 9000 günü tamamlamanız gerekiyor.

 3. MERHABA İŞE GİRİŞİM 24/08/1999 20 SENEDİR ÖDEME YAPTIM 6800 YAKIN PİRM VAR NORMAL ŞARTLARDA NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM BİR KADIN OLARAK

  1. Merhaba,

   24/08/1999 tarihli sigorta başlangıcınıza göre sskdan 4/a;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1998 ile 23.05.1999 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dir.

 4. MERHABA 29.01.2002 – 09.09.2019 ARASINDA ARALIKSIZ OLARAK SGK LIYIM.(6187 GÜNÜM VAR).10,09,2019 TARİHİ İTİBARİYLE BAĞKURLU OLDUM. BAĞKUR İÇİN EMEKLİLİK ŞARTLARI NELERDİR? SGK DAN MI BAĞKURDAN MI EMEKLİ OLACAĞIM? 4A-4B ARASINDA FARK VARSA HANGİSİ AVANTAJLI OLUR BENİM İÇİN?YANITINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.CEVABI MAİL OLARAK GÖNDERİR MİSİNİZ?

 5. SELAM dogum tarihim:30.06.1981 sgk 4a sigortalı günüm:3776 sgk 4b isteğe bağlı bagkurum:224(HALEN DEVAM EDİYOR) SGK giriş tarihim:30.04.2008 toplam günüm:4000 Ben bu dörtbingünü 4500 güne tamamlayınca prim ödemesini bıraksam ilerde ne gibi bir emeklilikten yararlanırım?

 6. merhabalar 01/05/1974 doğumluyum 1992 yılında sigorta girişim var 7000 gün kadar prim yatırdım. Daha sonra kendi işyerimden dolayı 2002 yılında bağkur kaydımı yaptım 7 yıldır bağkur kaydım var sigortanın söylediği ssk başlangıcı bağkur başlangıcı sayılmıyor 2002 tarihi baz alıyorlarmış pek bir şey anlatmıyorlar. Buna göre benim giriş tarihim ve kaç olmuş oluyor. Bağ kura göre nasıl emekli olabiliyorum. Teşekkürler

 7. 2000 öncesinde vergi mükellefiyim lakin Bağkur kaydım yok Bağkur borçlanması yapabilir miyim

  1. Merhaba,

   Bağkur kaydınız yok ise geriye dönük borçlanma yapamazsınız.

 8. 01.01.1966 DOĞUMLU BAYANIM 01.01.2006 DA İŞ YERİ AÇTIM O GÜNDEN BERİ DÜZENLİ PİRİM LERİMİ YATIRIYORUM NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM NORMAL BİDE KISMİ EMEKLİLİK ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM SAYGILARIMLA

 9. merhaba 03 .02.1965 doğumluyu bir kadınım 23.06.2008 de ssk lı olarak işe başladım şuan 3430 gün sayım var sağlık sıkıntıları çekiyorum çalışmakta çok zorlanıyorum ne yapmalıyımda bir şekilde emekli olmalıyım bilgisi olan varmı ? yardımcı olunabilirse bir yol gösteren olursa çok minnettar kalırım

 10. İŞE BAŞLAMA TARİHİ 02.06.1989
  CİNSİYET ERKEK
  2228 GÜN SSK
  3580 GÜN BAĞKUR VAR
  DOĞUM TARİHİ 01.01.1967
  NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM

 11. Merhaba 07/09/1970 doğumluyum bağkur girişim 1986 yılından fakat çıkan yasayla 07/09/1988 olarak kabul ediliyor erken emekli olma imkanım var mı pirim ödemelerinde boşluk yok 31 yıl erkek
  1986 yılında ki ödemelerim kabul edilse şuan emekli olmam gerek işçi olsam şuan emekliydim bu haksızlık degilmi işveren iflas etmez diye bir kanun yok iflas ettim açım emekli olamıyorum bu haksız zihniyet yüzünden 350 gün staj döneminden sgk ödemem var

 12. 1992 bağkur girişim var 53 yaşındayım silinen günlerim var 1200 toplam günüm var emekli olmak için ne yapabilirim

  1. Buna benzer bende de sorun var. Günlüğü ortalama 31_32 liradan hesaplanıp borçlandırıyorlar. Şuan da bir af olmadığı için yapılandırma yapamıyorlar. Eğer doğruysa eylul_ekim ayında yapılandırma olacak deniyor. Kurumlar ne yardımcı olmuyor

 13. 1969 doğumluyum 22 yıl 10 ay bağlurum var 2015 te işi bıraktım. Şimdi kalp yetersizliği hastasıyım malulen emekli olabilirmiyim

 14. bağkur girişim 21 01 2002 dir kesintisiz bağkur ödemesi yaptım doğum tahrihim 15 04 1972 dir ne zaman emekli olabilirim

 15. Merhaba 40 yaşında 3 çocuk annesi eşimin hiç çalışmışlığı dolaysıyla sigorta girişi yok.Bu durumda bağkura toplu ödeme yaparak emekli olabilmesi mümkünmü teşekkür ederim

 16. merhaba adım orhan 01/02/1974 doğumluyum 23/01/1998 tarihinden bu yana limited şirket ortağıyım ve hiç boşluğum olmadı.2004 yılına kadar hiç prim yatırmadım 2004 yılın eylül ayında birikmiş borçlarımı ödemek için bağkura gittiğimde 04.10.2000 yılından önceki hizmetiminde ,borçlarımında silindiği ve bu tarihten sonraki bağkurluluk süremi ve borcumu hesapladılar.çıkan borcumu ödedim ve bugüne kadar düzenli olarak primlerimi yatırdım.sonuç olarak sigorta başlangıcım 04.10.2000 oldu ve o günden bu güne kadar hiç ara vermeden bütün primlerimi yatırdım.lisans mezunuyum askerliğimide 20.11.1998 – 20.07.1999 tarihleri arasında kısa dönem olarak yaptım bu duruma göre ne zaman emekli olabilirim veya daha erken emekli olmak için ne yapmam gerekir .bağkurdan ssk datavsiyeniz nedir geçebilirim

 17. 02,08.1963 doğumluyum
  01,06,1998 tarihine bağkurlu oldum ve şuan toplamda 4882 primim var kaç yaşında ve ne zaman emekli olurum bilgi verirmisiniz

 18. 2011 girişliyim 900 gün pirimim var ileri derecede romateid hastasıyım malülen emekli olabilirmiyim 50 yaşındayım

 19. merhaba
  2010 yılında bağkurlu oldum doğum tarihim 1956

  askerden sonra siğortalı oldum ne zaman emekli olabilirim,

  şimdiden teşekkür ediyorum

 20. Merhaba 01.02.1969 doğumluyum 1988-1996 yılı arası 1340 gün ssk günüm var 96 yılından 2019 yılına kadar kesintisiz 22 yıl bağkur günü var toplamı 9400 gün yapmasına rağmen emekli olamadım sebebini ve başka basvuracagım noktalar varmıdır bilmi vermenizii önemle rica ediyorum…. iyi çalışmalar dilerim

  1. 5.28.2024 te emekli olursunuz. Yani 15 yıl sigorta 5400 prim 60 yaş şartları yerine gelince.

 21. İyi günler kolay gelsin 1966 doğumluyum 1981-1992 arası sigortalı olarak, 1997 den bugüne de isteğe bağlı bağkur luyum ,9000 prim ve 56 yaşımı beklemem gerektiği söylendi bu doğrumu.teşekkürler

 22. Eşim 1984 yılından sigorta girişi olup 300 günü var 29.05.2011 yılında el işi yapması nedeni ile 4b üzerinden bağkur üzerinden bağlı sigortasi devam etmekte doğumu 23.02.1964 Ne zaman emekli.olabilir.

 23. Ben 1966 doğumluyum 1986 yılında askere gittim askerden geldikten sonra 1989 ve 2006 yılları arasında çeşitli adreslerde isyerleri açtım ve maliye kayıtım var yanlız bagkura ve her hangi bir oda kayıtım yok ben vergi mükellefi olduğum yılları bagkura pirim borçlanması yapabilirmiyim 2019 yılında bununla ilgili yeni cikan bir yasa varmi beni bilgilendirirseniz sevinirim

 24. slm benim bir sorunum var ama bir turlu halledemiyorum cunku ankarada bir tanidigim yok 1954de bir kiz kardesim oldu ve alti ay sonra oldu nufusda yasiyo yaziyormus vukaatli nufus suretinde cikdi simdi fatih nufus dairesi dilekce gonderdi ankaraya ordan dusecekmis ne yaptiysam ulasamadim 27 951 ankaradaki dosya numarasi buda bana cok acil lazim sizin bu konuda bana yardimci olma imkaniniz varmi varsa cok sevinirim tskr

 25. abim 73 yasinda hic bir geliri yok ve en agirindan koa hastasi annem yeni vefat etti abim annemin bagkur masini alabilirmi sartlari nelerdir yardimci olursniz sevinirim tskr

 26. 1 5 2008 bağkurda 2 yıl 9 ay bag kurum var ondan sonra sigortalı calisiyorum ne zaman emekli oluyorum

  Abdurrahman arica 27 12 1962 doğumluyum yardimcı olursanız Allah razi olsun sizden

  1. Merhaba,

   Yaş 55 Yıl 8 Ay 4 Gün
   Sigortalılık Süreniz 10 Yıl 3 Ay 30 Gün
   Prim Gün Sayınız 3360
   EMEKLİLİK ŞARTLARINIZ (5510/28)
   Yaş 60 Kalan Yaşınız 4 Yıl 3 Ay 26 Gün

  2. 2008 den sonra sigortalı olanlar 5400 gün prim ödemesi ve 60 yaş dolunca emeklilik hakkı kazanıyor.

 27. 1968 doğmluyum 1995 yılndan beri çifçi bağkurluyum düzenli pirimi ödyorum 55 yaş ında emekli olacağmı söylediler ýasa geçekleşirse emekli olabilmyim

 28. ben 1992 yılında sigortalıydım 240 gün pirimim var 2007 yılından beridir bagkurluyum sigortadan emekli olmam icin tekrar sigortalı olup üc bucuk yıl sigorta yatırmammı gerek birde sigortalı olunca iş yerimi kapatmammı gerek emeklilik hesaplamama göre 5600 gün sigortalılık yetiyormu

 29. Merhaba, eşimin çalişma süresi olarak sgk primi daha fazla ödenmesine rağmen son 7 yıl şartı eşimin sgk dan emekli olmasına engel oldu. Bu durumdan dolayı sıkıntımız var. 1988 sgk girişli 1967 doğumlu olan eşimin 25 yıldan fazla hizmeti var. Ancak son 7 yıl içindeki bağkur prim ödemesinden dolayı sgk dan emekli olamıyor. Lütfen bu yasanın değişmesi yada eşim gibi mağdur vatandaşların bu sorununun acilen çözülmesine dikkat çekilmesine önemle arz ederim.

 30. 1980 doğumluyum 1998ssk girişliyim 1412ssk prim gün sayisi. 2007 isteğe bagli bağkur giriş halen devam buradada 4000 günüm mevcut 1999ve2014 2adet doğum mevcut nezaman emekli olabirim.ssk’ya geçmek için ne yapabilirim.yada bağkur’u dondurmalimiyim tavsiyeniz nedir? Şimdiden teşekkürler.

 31. 12.04.1969 doğumluyum 01.08.1985 01.06.1995 sigortalı çalıştım askerlik hariç 1995 2015 yılları arasında 17 yıl bağkur 2015 2018 yılları arasında 15 1y sigortalı çalışmaktayım. Son 7 ay ortalama 3800 den primim yatmakta .erken bağkur emekliliği ne hak kazanırmışım. 13 basamak 17. Yolda basamagim ne zaman emekli olurum maaş yaklaşık ne olur teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu