Bağkur

2019 Bağ-Kur Erken Emeklilik Şartları Nelerdir ?

Bağkur’dan 2019 yılında erken emekli olabilmek için gerekli şartların sağlanması gerekmektedir. Bir takım özel durumlarda Bağkur’lu sigortalılar erken emekli olabilmektedirler. Bilindiği üzere 1 Ekim 2008 tarihinde yapılan Sosyal Güvenlik Reformu ile SSk, Bağ-kur ve Emekli Sandığı’ndan oluşan üç tip sigortalılık yeniden düzenlenerek Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında toplanarak 4A, 4B ve 4C olarak yeniden isimlendirilmiştir.


Bağ-kur olarak isimlendirilen ve Sosyal Güvenlik Reformunun ardından 4B olan sigortalılık türünde daha çok kendi işini yöneten işletme sahipleri, serbest meslek erbabı, tacirler ve ziraat işiyle uğraşan çiftçiler yani kamu ya da özel bir kuruma tabi olarak çalışmaksızın sigortalı olmak isteyen vatandaşların faydalandığı sigortalılık türüdür. Bağ-kur emeklilik hesaplama ve emeklilik şartlarını detaylıca inceleyelim.

Emekli Olmanın Koşulları Nelerdir?

Her çalışanın hayali günün birinde emekli olup iş hayatının yorucu ve stresli ortamını geride bırakarak kendine ve ailesine daha fazla zaman ayırmaktır. Bu sebeple sigortalıların emekli olabilmesi için üç şartı yerine getirmesi gerekir.

Bu şartlar sırasıyla;

 1. Sigortalılık süresi; Sigortalılık süresi kişi çalışma hayatına adım attığı anda kayda geçer ve çalışma devam etmese de artık değişmez bir parametre olarak kalır.
 2. Prim ödeme gün sayısı; Sigortalının çalışma hayatı boyunca ödediği primlerin miktarının ve süresini gösteren değişkenlerden en önemlilerinden birisidir.
 3. Sigortalının yaşı; Kişinin sigorta başlangıç tarihine göre emeklilik yaşı da değişkenlik göstermektedir çünkü farklı tarihlerde yapılan Sosyal Sigortalar reformları emeklilik yaşında değişikliklere sebep olmaktadır.

Hem yaşam boyu sağlık sigortası hem de çalışma hayatının sona ermesiyle başlayacak emeklilik hayatı için vatandaşların tercih ettiği sosyal sigortalardan birisi olan Bağ-kur erken emeklilik şartları 2019 yılı için gerekli olan özel durumları ve şartları bu yazımızda inceleyelim.

Bağ-Kur’dan Erken Emekli Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bağ-kur yani 4/B gurubunda sigortalı olup prim yatıran vatandaşların birtakım şartlara uygunluk sağlanması durumunda, nispeten daha erken emekli olma şansı yakalamaları mümkün hale gelmektedir. Temel olarak 3 ana başlık halinde incelenebilecek bu erken emeklilik imkanı için sağlanması gereken şartlar şu şekilde özetlenebilir;

Bağ-Kur Emeklilikk Hesaplama

 1. Erkekler için askerlik borçlanması,
 2. Kadınlar için engelli çocuk annesi ya da evlatlık çocuk edinme ve doğum borçlanması,
 3. Yaş kriteri ile de erken emekli olunabilmektedir.

Bağ-kur’a tabi sigortalılar erken emekli olarak, emekli maaşlarını önceden alabilir, çalışma hayatlarını olması gereken süreden daha önce sona erdirebilirler. Bağ-kur emeklilik şartları kadın ve erkekler için farklılık göstermekle birlikte hem kadınlarda hem de erkeklerde kendine has bazı avantajlar sağlayabilmektedir.

Askerlik Borçlanması İle Erken Emeklilik Koşulları Nelerdir?

Sigortalı erkek vatandaşların, er ve erbaş olarak vatani görevlerini yaptıkları süreler ile yedek subay olarak silahaltında geçirdikleri süreleri Sosyal Güvenlik Kurumuna borçlanmak suretiyle ödeyebilirler. Bu borçlanma, hem borçlanan kişinin hem prim ödeme gün sayısını arttırarak emekli olmak için gerekli sigortalılık süresine katkı sağlar hem de çalışma hayatına başlamadan yapmış olduğu askerlik sayesinde işe giriş tarihini öne çekerek Bağ-kur erken emeklilik müjdesini sigortalı vatandaşlara vermektedir.

Ancak her askerlik ödemesi erken emeklilik anlamına gelmeyebilir. Bunun için askerliğin çalışma hayatına başlamadan yapılmış olması büyük bir avantaj sağlarken, çalışma hayatı içerisinde yapılan askerlik görevinin borçlanılması prim gün sayısı üzerinde etkili olurken, işe başlama yaşını öne çekmeyecektir. Askerlik borçlanmasıyla ilgili bir diğer önemli husus da özellikle Bağ-kur’lu sigortalıların askerlik dönemlerinde primlerinin ödenmemiş olması gerektiğidir.

Bağ-kur’lu kişiler SSK’lılar gibi bir kuruma tabi olarak çalışmadıklarından askerlik görevi sırasında da prim ödeyebilmektedirler.

Askerlik borçlanması yapmak isteyen sigortalılar;

 • Sigortalı nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi ve
 • Askerlik Borçlanma Başvuru Formunu, Sosyal Güvenlik Kurumundan temin ederek,

Sosyal Güvenlik kurumları il veya ilçe müdürlüklerine müracaat edip askerlik borçlanma işlemlerini yaptırabilirler. Başvuru değerlendirmeleri sonunda başvuru sahibi sigortalılara tanınan 30 günlük sürede askerlik borçlanması prim ödemelerinin SGK hesaplarına yapılması gerekmektedir.

Doğum Borçlanması İle Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

Doğum nedeniyle çalışma hayatından kopan kadınların diğer çalışanlardan geri kalmamaları için tanınan doğum borçlanması sayesinde erkek sigortalıların askerlik borçlanması gibi kadın sigortalılar da doğum borçlanması yoluyla Bağ-kur erken emeklilik müjdesi 2019 yılında da önceki yıllarda olduğu gibi yakalayabilirler. Bu kapsamda doğum borçlanması yapacak kişilerin sigorta başlangıç tarihinden sonra doğum yapmış olmaları gerekmektedir. Sigortalılık öncesi doğumlar borçlanılamaz. 2014 yılında yapılan değişiklikler ile SSK, Bağkur ve Emekli sandığı türlerinden hangisine tabi olursa olsun tüm sigortalılara doğum borçlanması yapma hakkı tanınmıştır.

Yine 2014 yılında yapılan değişiklik sayesinde önceden 2 çocuğa kadar olan doğum borçlanması 3 çocuğa çıkarılarak, 3 kez doğum yapan bir kadın sigortalının 2 bin 160 güne kadar borçlanma hakkına kavuşması sağlanmıştır. Bu sayede kadın sigortalılar doğum yaptıkları ve çalışamadıkları süreleri kapsayan prim günlerini ödeyerek prim gün sayılarını arttırarak emeklilik tarihlerini öne çekebilmektedirler.

Ancak erkek sigortalıların askerlik borçlanmalarında olduğu gibi kadın sigortalıların da her doğum borçlanması erken emeklilik anlamına gelmemektedir. Bunun için kadın sigortalının emeklilik yaşında prim sayısı yetmiyorsa avantaj sağlar, çalışma hayatına staj ile başlayan erken yaşta sigortalı olan kadınlar için büyük bir avantaj olabilir. Doğum borçlanması için gerekli olan şartlar;

 • Doğumda çocuğun sağ olarak dünyaya gelmesi,
 • Doğumu takip eden 2 yıl içerisinde kişinin primlerinin ödenmemiş olması,
 • Doğum borçlanması kapsamında evlat edinmiş olan kadın sigortalılar evlat edindikleri çocuklar üzerinden erken emeklilik imkanından faydalanabilmesi için evlat edilen çocuğun 2 yaşından küçük olması gerekmektedir.

Doğum borçlanması başvuruları sigortalılar tarafından E devlet üzerinden online olarak yapılabileceği gibi SGK Müdürlüklerinden de bizzat yapılabilir.

Sigortalı kadın çalışanlara doğum borçlanmasına ek olarak bakımına muhtaç olan ve ağır engelli çocuğu olan kadın sigortalı çalışanlara da erken emeklilik imkanı sunulmaktadır. 01 Ekim 2008 tarihinde yapılan reform sonrasında engelli çocuğu olan kadınlar için prim günleri 1,25 olarak sayılmaya başlanmıştır, bu sayede prim günü sayısının 4’te biri indirilmiş olmaktadır.

Kısmi Emeklilik İle Bağkur Erken Emeklilik Koşulları Nelerdir?

Yaş kriteri denilen erken emeklilik yollarından birisi olan kısmi emeklilik için esas olan şartlar prim gün sayısı ve sigortalılık süresi ile uygun yaşın bir araya gelmesi gerekmektedir. Kısmi emeklilik için yerine getirilmesi gereken prim günü sayıları; 3600, 4500 ve 5400 gündür. Bu şartlar altında en az sigortalılık süresi de 15 yıl olmak durumundadır. Bağ-kur emeklilik hesaplama 2019 yılında ilgili şartları şu şekilde yerine getirenler erken emeklilik imkanlarından faydalanabilir;

 • 05.2002 ila 23.05.2005 tarihleri arasında emeklilik yaşı 56,
 • 05.2005 ila 23.05.2008 tarihleri arasında emeklilik yaşı 57,
 • 05.2008 ila 23.05.2011 tarihleri arasında emeklilik yaşı 58,
 • 05.2011 ila 23.05.2014 tarihleri arasında emeklilik yaşı 59,
 • 05.2014 tarihinden sonra emeklilik yaşı 60,

Kadın sigortalılarda ise;

 • 2002 ila 23.05.2005 tarihleri arasında emeklilik yaşı 52,
 • 2005 ila 23.05.2008 tarihleri arasında emeklilik yaşı 54,
 • 2008 ila 23.05.2011 tarihleri arasında emeklilik yaşı 56,
 • 2011 tarihinden sonra 58 yaşında emekli olabilmektedirler.

Bağ-Kur’luya Ölüm Aylığı Bağlanma Şartları

BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA TABLOSU

BAĞ-KUR Ne Zaman Emekli Olabilirim?

İlgili Makaleler

37 Yorum

  1. Merhaba,

   4a dan kısmi emeklilik için 4500 gün 25 yıl hizmet, Tam emeklilik için ise 7000 gün. 4b den ise 9000 günü tamamlamanız gerekiyor.

 1. MERHABA İŞE GİRİŞİM 24/08/1999 20 SENEDİR ÖDEME YAPTIM 6800 YAKIN PİRM VAR NORMAL ŞARTLARDA NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM BİR KADIN OLARAK

  1. Merhaba,

   24/08/1999 tarihli sigorta başlangıcınıza göre sskdan 4/a;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1998 ile 23.05.1999 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dir.

 2. MERHABA 29.01.2002 – 09.09.2019 ARASINDA ARALIKSIZ OLARAK SGK LIYIM.(6187 GÜNÜM VAR).10,09,2019 TARİHİ İTİBARİYLE BAĞKURLU OLDUM. BAĞKUR İÇİN EMEKLİLİK ŞARTLARI NELERDİR? SGK DAN MI BAĞKURDAN MI EMEKLİ OLACAĞIM? 4A-4B ARASINDA FARK VARSA HANGİSİ AVANTAJLI OLUR BENİM İÇİN?YANITINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.CEVABI MAİL OLARAK GÖNDERİR MİSİNİZ?

 3. SELAM dogum tarihim:30.06.1981 sgk 4a sigortalı günüm:3776 sgk 4b isteğe bağlı bagkurum:224(HALEN DEVAM EDİYOR) SGK giriş tarihim:30.04.2008 toplam günüm:4000 Ben bu dörtbingünü 4500 güne tamamlayınca prim ödemesini bıraksam ilerde ne gibi bir emeklilikten yararlanırım?

 4. merhabalar 01/05/1974 doğumluyum 1992 yılında sigorta girişim var 7000 gün kadar prim yatırdım. Daha sonra kendi işyerimden dolayı 2002 yılında bağkur kaydımı yaptım 7 yıldır bağkur kaydım var sigortanın söylediği ssk başlangıcı bağkur başlangıcı sayılmıyor 2002 tarihi baz alıyorlarmış pek bir şey anlatmıyorlar. Buna göre benim giriş tarihim ve kaç olmuş oluyor. Bağ kura göre nasıl emekli olabiliyorum. Teşekkürler

  1. Merhaba,

   Bağkur kaydınız yok ise geriye dönük borçlanma yapamazsınız.

 5. 01.01.1966 DOĞUMLU BAYANIM 01.01.2006 DA İŞ YERİ AÇTIM O GÜNDEN BERİ DÜZENLİ PİRİM LERİMİ YATIRIYORUM NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM NORMAL BİDE KISMİ EMEKLİLİK ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM SAYGILARIMLA

 6. Merhaba 07/09/1970 doğumluyum bağkur girişim 1986 yılından fakat çıkan yasayla 07/09/1988 olarak kabul ediliyor erken emekli olma imkanım var mı pirim ödemelerinde boşluk yok 31 yıl erkek
  1986 yılında ki ödemelerim kabul edilse şuan emekli olmam gerek işçi olsam şuan emekliydim bu haksızlık degilmi işveren iflas etmez diye bir kanun yok iflas ettim açım emekli olamıyorum bu haksız zihniyet yüzünden 350 gün staj döneminden sgk ödemem var

 7. 1992 bağkur girişim var 53 yaşındayım silinen günlerim var 1200 toplam günüm var emekli olmak için ne yapabilirim

 8. 1969 doğumluyum 22 yıl 10 ay bağlurum var 2015 te işi bıraktım. Şimdi kalp yetersizliği hastasıyım malulen emekli olabilirmiyim

 9. bağkur girişim 21 01 2002 dir kesintisiz bağkur ödemesi yaptım doğum tahrihim 15 04 1972 dir ne zaman emekli olabilirim

 10. Merhaba 40 yaşında 3 çocuk annesi eşimin hiç çalışmışlığı dolaysıyla sigorta girişi yok.Bu durumda bağkura toplu ödeme yaparak emekli olabilmesi mümkünmü teşekkür ederim

 11. merhaba adım orhan 01/02/1974 doğumluyum 23/01/1998 tarihinden bu yana limited şirket ortağıyım ve hiç boşluğum olmadı.2004 yılına kadar hiç prim yatırmadım 2004 yılın eylül ayında birikmiş borçlarımı ödemek için bağkura gittiğimde 04.10.2000 yılından önceki hizmetiminde ,borçlarımında silindiği ve bu tarihten sonraki bağkurluluk süremi ve borcumu hesapladılar.çıkan borcumu ödedim ve bugüne kadar düzenli olarak primlerimi yatırdım.sonuç olarak sigorta başlangıcım 04.10.2000 oldu ve o günden bu güne kadar hiç ara vermeden bütün primlerimi yatırdım.lisans mezunuyum askerliğimide 20.11.1998 – 20.07.1999 tarihleri arasında kısa dönem olarak yaptım bu duruma göre ne zaman emekli olabilirim veya daha erken emekli olmak için ne yapmam gerekir .bağkurdan ssk datavsiyeniz nedir geçebilirim

 12. 02,08.1963 doğumluyum
  01,06,1998 tarihine bağkurlu oldum ve şuan toplamda 4882 primim var kaç yaşında ve ne zaman emekli olurum bilgi verirmisiniz

 13. 2011 girişliyim 900 gün pirimim var ileri derecede romateid hastasıyım malülen emekli olabilirmiyim 50 yaşındayım

 14. merhaba
  2010 yılında bağkurlu oldum doğum tarihim 1956

  askerden sonra siğortalı oldum ne zaman emekli olabilirim,

  şimdiden teşekkür ediyorum

 15. Merhaba 01.02.1969 doğumluyum 1988-1996 yılı arası 1340 gün ssk günüm var 96 yılından 2019 yılına kadar kesintisiz 22 yıl bağkur günü var toplamı 9400 gün yapmasına rağmen emekli olamadım sebebini ve başka basvuracagım noktalar varmıdır bilmi vermenizii önemle rica ediyorum…. iyi çalışmalar dilerim

  1. 5.28.2024 te emekli olursunuz. Yani 15 yıl sigorta 5400 prim 60 yaş şartları yerine gelince.

 16. İyi günler kolay gelsin 1966 doğumluyum 1981-1992 arası sigortalı olarak, 1997 den bugüne de isteğe bağlı bağkur luyum ,9000 prim ve 56 yaşımı beklemem gerektiği söylendi bu doğrumu.teşekkürler

 17. Eşim 1984 yılından sigorta girişi olup 300 günü var 29.05.2011 yılında el işi yapması nedeni ile 4b üzerinden bağkur üzerinden bağlı sigortasi devam etmekte doğumu 23.02.1964 Ne zaman emekli.olabilir.

 18. Ben 1966 doğumluyum 1986 yılında askere gittim askerden geldikten sonra 1989 ve 2006 yılları arasında çeşitli adreslerde isyerleri açtım ve maliye kayıtım var yanlız bagkura ve her hangi bir oda kayıtım yok ben vergi mükellefi olduğum yılları bagkura pirim borçlanması yapabilirmiyim 2019 yılında bununla ilgili yeni cikan bir yasa varmi beni bilgilendirirseniz sevinirim

 19. slm benim bir sorunum var ama bir turlu halledemiyorum cunku ankarada bir tanidigim yok 1954de bir kiz kardesim oldu ve alti ay sonra oldu nufusda yasiyo yaziyormus vukaatli nufus suretinde cikdi simdi fatih nufus dairesi dilekce gonderdi ankaraya ordan dusecekmis ne yaptiysam ulasamadim 27 951 ankaradaki dosya numarasi buda bana cok acil lazim sizin bu konuda bana yardimci olma imkaniniz varmi varsa cok sevinirim tskr

 20. abim 73 yasinda hic bir geliri yok ve en agirindan koa hastasi annem yeni vefat etti abim annemin bagkur masini alabilirmi sartlari nelerdir yardimci olursniz sevinirim tskr

 21. 1 5 2008 bağkurda 2 yıl 9 ay bag kurum var ondan sonra sigortalı calisiyorum ne zaman emekli oluyorum

  Abdurrahman arica 27 12 1962 doğumluyum yardimcı olursanız Allah razi olsun sizden

  1. Merhaba,

   Yaş 55 Yıl 8 Ay 4 Gün
   Sigortalılık Süreniz 10 Yıl 3 Ay 30 Gün
   Prim Gün Sayınız 3360
   EMEKLİLİK ŞARTLARINIZ (5510/28)
   Yaş 60 Kalan Yaşınız 4 Yıl 3 Ay 26 Gün

  2. 2008 den sonra sigortalı olanlar 5400 gün prim ödemesi ve 60 yaş dolunca emeklilik hakkı kazanıyor.

 22. 1968 doğmluyum 1995 yılndan beri çifçi bağkurluyum düzenli pirimi ödyorum 55 yaş ında emekli olacağmı söylediler ýasa geçekleşirse emekli olabilmyim

 23. ben 1992 yılında sigortalıydım 240 gün pirimim var 2007 yılından beridir bagkurluyum sigortadan emekli olmam icin tekrar sigortalı olup üc bucuk yıl sigorta yatırmammı gerek birde sigortalı olunca iş yerimi kapatmammı gerek emeklilik hesaplamama göre 5600 gün sigortalılık yetiyormu

 24. Merhaba, eşimin çalişma süresi olarak sgk primi daha fazla ödenmesine rağmen son 7 yıl şartı eşimin sgk dan emekli olmasına engel oldu. Bu durumdan dolayı sıkıntımız var. 1988 sgk girişli 1967 doğumlu olan eşimin 25 yıldan fazla hizmeti var. Ancak son 7 yıl içindeki bağkur prim ödemesinden dolayı sgk dan emekli olamıyor. Lütfen bu yasanın değişmesi yada eşim gibi mağdur vatandaşların bu sorununun acilen çözülmesine dikkat çekilmesine önemle arz ederim.

 25. 1980 doğumluyum 1998ssk girişliyim 1412ssk prim gün sayisi. 2007 isteğe bagli bağkur giriş halen devam buradada 4000 günüm mevcut 1999ve2014 2adet doğum mevcut nezaman emekli olabirim.ssk’ya geçmek için ne yapabilirim.yada bağkur’u dondurmalimiyim tavsiyeniz nedir? Şimdiden teşekkürler.

 26. 12.04.1969 doğumluyum 01.08.1985 01.06.1995 sigortalı çalıştım askerlik hariç 1995 2015 yılları arasında 17 yıl bağkur 2015 2018 yılları arasında 15 1y sigortalı çalışmaktayım. Son 7 ay ortalama 3800 den primim yatmakta .erken bağkur emekliliği ne hak kazanırmışım. 13 basamak 17. Yolda basamagim ne zaman emekli olurum maaş yaklaşık ne olur teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu