• Bağkur Erken Emeklilik Şartları 2018


  2018 yılının yaklaşmasıyla birlikte ülke gündeminde yer alan konulardan bir tanesi de önümüzdeki sene içerisinde Bağkurlu olan kişilerin erken emekliliğe haz kazanıp kazanamayacakları. Hak kazanma durumunda hangi Bağkurluların bu haktan yararlanacakları gibi pek çok etmenler 2018 senesi içerisinde yapılması planlanan maddeler arasında yer alıyor. Vergi teşviki ve erken emekliliğin yeni yılın yaklaşması ile birlikte pek çok insana umut olması da bekleniyor. Bağkurlu kişilerin emekliliğe hak kazanmaları için gün sayılarının SSK’lı kişilerle eşitlenmesi sonucunda 2.5 milyon Bapkurlu çalışan planlanan senenin 5 yıl öncesi emekli olabilecek.


  SSK-Bağkur Eşitlenmesi

  Vergi ve Sosyal Güvenlik Komisyonu’na bu yıl içerisinde sunulan bu teklifin onaylanmasına az bir zama kaldı. Bu teklik komisyondan ve bakanlar kurulundan geçtikten sonra hayata geçirilecek ve 2.5 milyon Bağkurlu 5 yıl önce emekli olabilecek. Prim süresindeki eşit dengenin sağlanması açısından yapılan tasarının son şeklinin alınmasının ardından bu tasarı yasa taslağı haline getirilerek uygulanmaya başlanacak. 2008 yılında gerçekleşen düzenleme ile birlikte memur ve işçi kesimin emekliliği için istenen prim ve gün sayısı 7 bin 200 gün yani 20 yıl olarak belirtilmişti.

  Bu düzenleme ile birlikte Bağkurlu kişiler daha uzun süre çalışmak zorunda kalmakta dolayısıyla da daha geç emekli olmak zorunda bırakılmışlardı. Aynı süre Bağkurlular için 9000 gün yani 25 yıl olarak belirtilmişti. Bahsedilen bu tasarı ile birlikte Bağkurlu ve SSK lı çalışan arasındaki 5 yıllık zaman farkının kaldırılması adına çalışmalara başlandı. Bağkurlu çalışanın 5 yıl daha erken emekli olabilmesini öngören tasarının 2017 yılının sonuna kadar yasa haline getirilmesi ve önümüzdeki sene uygulanmaya başlanması bekleniyor.

  Bağkurlunun Maaşı da Artacak

  SSK lı olan bir kişinin normal şartlar altında emeklilik süresi ve emekli olacağı tarih hesabı yapılırken ilk işe giriş zamanı ya da sigortasının başlama tarihine göre hesaplamalar yapılıyor. Bağkurlu kişinin ise fiili bir şekilde sigortasının ödendiği günler baz alınarak emeklilik tarihi hesaplanıyor. Aynı çalışma zamanları ve şartları altında SSK lı bir kişi 48 yaşında emekli olabiliyorken Bağkurlu bir kişi 55 yaşında emekli olabiliyor. Yeni gelecek olan uygulama ile birlikte Bağkurluların da SSK lılar ile aynı şartlar altında emekli olması planlıyor.

  Bu durum sonucunda emekli aylığı olarak da yaklaşık %20 oranında maaşlarda artış olması bekleniyor. İntibak yasasına da dikkat çekilerek bu konuyla alakalı olarak yapılan düzenlemelerde intibak şartının olması gerektiği savunuluyor. 2000 senesinden önceki bir zamanda emekli olan SSK lı çalışanlar için böyle bir yasa tasarısı çıkarıldığında 2 milyondan fazla kişi 355 lira değerinde bir zam almıştı. Hatta öyle ki bu yasadan yararlanabilme hakkına sahip olduğu halde zammı alamayan pek çok kişinin hesabı 22 bin lira değerinde olan toplu ödemeler yapılmıştı. 31 Aralık 1999 tarihinde emekli olan bir kişi bu yasadan yararlanırken bir gün sonrasında emekli olan kişi bu yasadan yararlanamayarak emekli maaşına zam alamamıştı.

  Sponsorlu Bağlantılar


  2018 Yılı Erken Emeklilik Şartları

  Bağkurlu olarak çalışan kişilerin önümüzdeki sene içerisinde hayata geçirilmesi planlanan erken emeklilik imkanından yararlanabilmeleri için belirli kural ve şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Bunlardan ilki erkeklerde 25 yıl, kadınlarda 20 yıl olmak kaydıyla primlerin ödenmiş olması. 2017 senesinde gerçekleşen bir yasa ile birlikte bu sürelerin 15 yıla indirilerek hem kadınlarda hem erkeklerde erken emeklilik durumunun oluşması adına bir adım atılmıştı.

  15 yıl süresini dolduran bütün Bağkurlular emekli olabilecek ancak yaşlarının dolmasını bekleyecekti. Bu yasa tasarısı şuanda hala çalışmalarına devam edilen bir işlem. 2018 senesi içerisinde bu tasarının tamamen hayata geçirilmesi bekleniyor. Bu yasa tasarısının içerisinde yer alan maddelere bakıldığında 30 Nisan 2008 tarihi itibari ile birlikte ya da bu tarihten önceki zamanlarda Bağkurlu olmuş kişilere 15 yılı doldurma koşulu ila birlikte kısmi bir emeklilik şartı bulunuyor. Bu koşulda tam gün üzerinden prim sayısını dolduran kişilere erken emeklilik getirilmesi öngörülüyor.

  İsteğe bağlı Bağkurlular ve Tarım Bağkurluların da erken emeklilik için belirli şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Bu şartlara bakıldığı zaman 1999 yılında yapılan değişim işleminden sonra sigorta giriş tarihi 8 Eylül 1999 tarihi ya da sonrasında olan Bağkurlu kadınların 60 yaşını beklemeleri, erkeklerin ise 62 yaşını beklemeleri gerekiyor. 15 yıl süre ile birlikte tam prim ödemesi gerçekleşen Bağkurlu çalışanlar erken emeklilik imkanından faydalanabilecek. Ancak 15 yıllık süreyi doldurmamış ancak geri kalan bütün şartları tamamlamış olan kişilere de bu prim gününü doldurmaları halinde erken emeklilik fırsatlarından yararlanmalarına izin verilecek.

  Erken Emeklilik Hesaplamaları

  Erken emeklilik yasasının önümüzdeki sene içerisinde uygulanmaya başlanacak olması çoğu kişinin kafasında soru işaretleri oluştursa da bu emeklilik hakkına sahip olup olamayacağınızı öğrenmenizin pek çok kolay yolu var. Gerek web üzerinde yer alan sitelerden yapabileceğiniz hesaplama araçları ile birlikte gerek yaşadığınız şehirde yer alan ve size en yakın olan il müdürlüğüne gitmeniz halinde 2018 yılı içerisinde gerçekleşecek olan erken emeklilik durumuna hak kazanıp kazanamayacağınızı öğrenebilirsiniz. Yasa içerisinde yer alan maddelerden eksik olan her hangi bir araç bulunuyor ise bunu tamamlamanız dahilinde erken emeklilik fırsatından yararlanabilirsiniz.

  Bağ-Kur Erken Emeklilik Hesaplama İçin TIKLAYINIZ
  tıkla sorunu sor

  Bağkur Erken Emeklilik Şartları 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. abdurrahman arıca dedi ki:

   1 5 2008 bağkurda 2 yıl 9 ay bag kurum var ondan sonra sigortalı calisiyorum ne zaman emekli oluyorum

   Abdurrahman arica 27 12 1962 doğumluyum yardimcı olursanız Allah razi olsun sizden

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yaş 55 Yıl 8 Ay 4 Gün
    Sigortalılık Süreniz 10 Yıl 3 Ay 30 Gün
    Prim Gün Sayınız 3360
    EMEKLİLİK ŞARTLARINIZ (5510/28)
    Yaş 60 Kalan Yaşınız 4 Yıl 3 Ay 26 Gün

  2. Ayhan eser dedi ki:

   1968 doğmluyum 1995 yılndan beri çifçi bağkurluyum düzenli pirimi ödyorum 55 yaş ında emekli olacağmı söylediler ýasa geçekleşirse emekli olabilmyim

  3. bülent dogan dedi ki:

   ben 1992 yılında sigortalıydım 240 gün pirimim var 2007 yılından beridir bagkurluyum sigortadan emekli olmam icin tekrar sigortalı olup üc bucuk yıl sigorta yatırmammı gerek birde sigortalı olunca iş yerimi kapatmammı gerek emeklilik hesaplamama göre 5600 gün sigortalılık yetiyormu

  4. Mahire dedi ki:

   Merhaba, eşimin çalişma süresi olarak sgk primi daha fazla ödenmesine rağmen son 7 yıl şartı eşimin sgk dan emekli olmasına engel oldu. Bu durumdan dolayı sıkıntımız var. 1988 sgk girişli 1967 doğumlu olan eşimin 25 yıldan fazla hizmeti var. Ancak son 7 yıl içindeki bağkur prim ödemesinden dolayı sgk dan emekli olamıyor. Lütfen bu yasanın değişmesi yada eşim gibi mağdur vatandaşların bu sorununun acilen çözülmesine dikkat çekilmesine önemle arz ederim.

  5. Ecem dedi ki:

   1980 doğumluyum 1998ssk girişliyim 1412ssk prim gün sayisi. 2007 isteğe bagli bağkur giriş halen devam buradada 4000 günüm mevcut 1999ve2014 2adet doğum mevcut nezaman emekli olabirim.ssk’ya geçmek için ne yapabilirim.yada bağkur’u dondurmalimiyim tavsiyeniz nedir? Şimdiden teşekkürler.

  6. Sinan çiçekliyurt dedi ki:

   12.04.1969 doğumluyum 01.08.1985 01.06.1995 sigortalı çalıştım askerlik hariç 1995 2015 yılları arasında 17 yıl bağkur 2015 2018 yılları arasında 15 1y sigortalı çalışmaktayım. Son 7 ay ortalama 3800 den primim yatmakta .erken bağkur emekliliği ne hak kazanırmışım. 13 basamak 17. Yolda basamagim ne zaman emekli olurum maaş yaklaşık ne olur teşekkürler

  Sorunuzu Yazın