Haberler

Askerliğini 6 Ay Uzatanlara Ne Kadar Ödeme Yapılacak? Uzatma Şartları Neler?

Türkiye’de mevcut uygulamada zorunlu askerlik hizmeti 6 ay olarak yapılıyor. 6 aylık askerlik zorunlu askerlik süresini tamamlayanlar ise eğer isterlerse 6 ay daha askerlik süresini gönüllü olarak uzatabiliyor. Bu kapsamda askerliği uzatanlara ayrıca bir ödeme de yapılıyor.

Zorunlu askerlik hizmeti 2019 yılında yapılan değişiklikle beraber 12 aydan 6 aya kadar düşürülmüştü. Yapılan yeni düzenlemede ise 6 aylık askerlik süresini tamamlayanlar için 6 ay uzatma imkanı verildi. Bu ikinci 6 ayda ise askerliği uzatanlara yapılan ödemeler ise askeri ücrete yapılan 2023 yılındaki zam sonrasında artış gösterdi.

ASKERLİĞİ 6 AY UZATANLARA NE KADAR MAAŞ ÖDENECEK?

6 aylık zorunlu askerlik hizmetini uzatarak bir 6 ay daha askerlik hizmeti yapacaklara en az asgari ücret düzeyinde düzenli maaş ödemesi ve sigorta yapılıyor. Askerliği gönüllü olarak 6 ay daha uzatarak maaş almak isteyen kişiler ise başvurularını askerliğin ilk 6 ayının son günlerinde yapabiliyor.

2023 yılında belirlenen asgari ücret sonrasında askerlik hizmetini uzatacak kişilere yapılan ödemeler de arttı. Bu kapsamda askerliğini uzatacaklara 1 Ocak 2023’ten itibaren yüzde 55 oranında yapılan artışla 8.500 TL’ye çıkarıldı. Öte yandan sınır ve doğu bölgesinde görev yapan askerler için de ücretler artış gösteriyor.

ASKERLİĞİ UZATMAK AVANTAJLI MI?

Asgari ücrete 2023 yılında gelen zam sonrasında birçok genç askerliğini 6 ay daha uzatarak birikim yapma seçeneğinden yararlanıyor. Askerliği uzatmak bu yönüyle avantajlı olabilir. Askerliğini uzatanlara en az 6 ay için 51 bin lira ödeme yapılıyor. Muhtaç asker ailelerine de bu süreçte yardımlar devam ediyor.

Askeri öğrenci temini için ek puan ve sigorta primlerinin de devlet tarafından ödenmesi gibi birçok avantaj bulunuyor. Erler eğer isterse 6 + 6 aylık süre sonunda istemeleri halinde 12 aylık sözleşmeli er olarak da başvuruda bulanabiliyor. Bu kapsamda başvuru yapacak kişilerin başvuru şartlarını sağlamaları gerekmektedir. Sözleşmeli uzman erbaşlıktan açılan sınavlar ile yükselme şansı da sunuluyor.  

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir