Bağkur

BAĞ-KUR Tarım Sorgulama

BAĞ-KUR tarım sorgulama, Bağ Kur’dan sosyal güvence hizmeti almakta olan vatandaşların, tarım borçlarını hesaplamak için için sorgulama yapabilmelerine olanak sağlayan işlemdir. BAĞ-KUR tarım sorgulama işlemi sayesinde, vatandaşlar, tarım borçlarını çok rahat bir şekilde öğrenebilmektedirler. Normalde bu tür işlemlerin yapılabilmesi için, kurumlara ait şubelere gitmek ve bireysel olarak başvuruda bulunmak gerekmektedir. BAĞ-KUR tarım sorgulama işlemi yaparak bilgi almak isteyen kullanıcıların da bu şekilde Bağ Kur şubelerine giderek sorgulama başlatmaları gerekmekteydi. Bu durum hem kurumların şubelerinde yoğunluğa sebep olmakta, hem de Bağ Kur kullanıcısı olan vatandaşların basit bir işlem için bile oldukça vakit kaybetmelerine ve de yorulmalarına yol açmaktaydı. Bu nedenle Bağ Kur bu işlemin internet üzerinden yapılabilmesine olanak sağlamış ve kullanıcılarının işlerini kolaylaştırmıştır. İnternet teknolojisinin kurumlar arasında da kullanımı yaygınlaştıkça, kullanıcılar da bu durumdan faydalanmışlardır. BAĞ-KUR tarım sorgulama işlemini online olarak yapabilmek için, tek ihtiyacınız olan internet bağlantısı bulunan bir bilgisayardır. Yazımızın devamında, BAĞ-KUR tarım sorgulama işlemini online olarak nasıl yapabileceğinize dair ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.


Bağ Kur, ülkemizde sosyal güvence hizmetleri alanında çalışan üç kurumdan birisidir. Diğer iki kurum Sosyal Sigortalar Kurumu ve Emekli Sandığı olarak da bilinmektedir. Bu üç kurum ülkemizde yaşayan kişilere, çeşitli kriterlere göre ayrılmak sureti ile hizmet verirler. Devlet memurları Emekli Sandığından yararlanırken, özel sektör çalışanları ya da bireysel müracatlar ile Sosyal Sigortalar Kurumu ilgilenmektedir. Bağ Kur da halkın belirli bir kesimine hizmet verir. Tarım işleri ile uğraşan vatandaşlar da Bağ Kur üzerinden bu tür hizmetleri almaktadırlar. Bu nedenle herhangi bir borç ya da prim sorgulama işlemleri söz konusu olduğunda, bu vatandaşların Bağ Kur sorgulama hizmetlerinden faydalanmaları gerekir. BAĞ-KUR tarım sorgulama işlemi de, kurumun kullanıcılarına sunduğu işlemlerden birisidir. BAĞ-KUR tarım sorgulama işlemi ile birlikte kullanıcılar kuruma ait borçlarını ya da diğer bilgilerini öğrenebilmektedirler. Aynı zamanda Bağ Kur’un internet teknolojisini kurum içerisinde kullanmaya başlaması ile birlikte, bu işlem internet üzerinden online olarak halledilebilir bir hale gelmiştir.

Bağ Kur bu sorgulama işlemini E-Devlet aracılığı ile kullanıcılarına sunmaktadır. Günümüzde E-Devlet kapısını kullanarak kullanıcılarına hizmet sunan tek kurum Bağ Kur değildir. SSK ve Emekli Sandığı da aynı şekilde sorgulama ve bilgi alma işlemlerini E-Devlet üzerinden yaptırmaktadır. E-Devlet sistemi içerisinde sadece sosyal güvence hizmetlerine dair sorgulama ya da bilgi alma işlemleri dışında, vatandaşlık bilgileri ve önemli belgeler gibi daha birçok işe yarar doküman da bulunur. Artık devlet kurumlarında yapılabilecek neredeyse bütün işlemler, E-Devlet sistemi içerisinden yapılabilir. E-Devlet sisteminin kullanımı da oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken şey E-Devlet sistemine giriş yapmaktır. Sisteme giriş yapabilmek için ise E-Devlet giriş şifresi almanız gerekir. İlk defa bu şifreyi alacak olan ya da daha önce alıp şifresini kaybetmiş olan kişiler, bu şifrelere PTT şubelerinden ulaşabilmektedirler. 2 TL karşılığında alınabilecek bu şifreler ile sisteme giriş yapmak mümkündür. Yazımızın devamında, E-Devlet sistemi üzerinden nasıl BAĞ-KUR tarım sorgulama işlemi yapılacağına dair anlatıma ulaşabilirsiniz.

BAĞ-KUR Tarım Sorgulama Nasıl Yapılır?

BAĞ-KUR tarım sorgulama işlemi az önce bahsettiğimiz gibi, E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Eğer anlattığımız şekilde, E-Devlet giriş şifresi almışsanız, bu işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken şey, sistemin web sitesine giriş yapmaktır. Yazımızın sonunda vermiş olduğumuz linke tıklayarak, sistemin web sayfasına girebilirsiniz. Web sayfasına girdiğinizde sizi aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi bir giriş ekranı karşılayacaktır.

Ekran Alıntısı

Açılan ekranda, yukarıdaki görselde göstermiş olduğumuz butona tıklayınız. Daha sonra açılan yeni pencerede istenen yerlere T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet giriş şifrenizi yazdıktan sonra sisteme giriş butonuna basınız. Sisteme girdikten sonra BAĞ-KUR tarım sorgulama işleminizi rahatlıkla yerine getirebilirsiniz.

BAĞ-KUR Tarım Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu