• Bağ-Kur’da Dul Ve Yetim Aylığı Şartları


  Bağ-kur, özel ya da kamu kuruluşunda çalışmazken kendi işine sahip olan insanların prim ödeyerek gelecekte emekli olmalarına olanak veren sistemin adıdır. Emekli Sandığı’nda veya Sigorta kapsamında bulunmayan kimseler buradan, Bağ-kur’dan, emekli olabilirler. Bu emeklilik kapsamında hayatlarını kolaylaştırmak için çalışıp çabalarlar.


  Bağ-kur emeklisi olmak isteyenlerin 15 ila 25 yıla kadar prim ödemesi yapmaları gerekir. Yapılan ödemeler sonucunda sistemin belirlediği yaşa gelindiğinde emekli olabilmektedirler. Geçmişte sigorta başlangıcı ve prim ödeyen kişilerinse, bu ödemeleri kabul edilmemektedir. Çünkü süreç Bağ-kur’a kayıt olunduğu zamandan başlar.

  Bağ-kur Sisteminin Genel Özellikleri

  Bağ-kur’da kişi aynı anda sigortalı ve Bağ-kur’lu olamaz. Daha sonrasında sigorta kapsamına girenlerin Bağ-kur’a ödedikleri prim geçerliliğini yitirmektedir. Bağ-kur’daki basamak sistemi nedeniyle; ödeme zamanı, yaş, varılan en yüksek basamak, Bağ-kur’a girişle emekli oluş zamanlarına göre prim ve maaş ödemeleri farklılaşabilir.

  Serbest meslek erbabının emekli olmak için çoğunlukla başvurdukları bir sistem olan Bağ-kur, emeklilikle doğrudan bağlantılıdır. Aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurulu’na kendi adları üzerine prim ödeyerek devletin sunduğu sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor. Bağ-kur’da emeklilik şartları ise işe giriş tarihlerine göre farklılık göstermektedir.

  Bağ-kur Emeklilik Şartları

  • 1 Ekim 1999 Öncesi İşe Girmiş Olanlar: Bu tarih öncesinde sigortalı olsa da bu tarih itibariyle 23 yıldan fazla prim ödeyen erkek Bağ-kur’lular yaş şartsız 25 yıl prim ödediklerinde emekli olabiliyor. Kadın Bağ-kur’lulardaysa yine aynı şekilde bu tarih itibariyle 18 yıldan fazla prim ödeyenler yaş şartsız 20 yıl prim ödediklerinde emekli olabilmektedirler.
  • 1 Ekim 1999 ile 30 Nisan 2008 Arası İşe Girmiş Olanlar: Bu tarihler arasında ilk defa sigortası başlayan erkek Bağ-kur’luların 25 yıl prim ödemeleri gerekmektedir. Ancak prim ödemek yetmiyor, buna ek olarak mutlaka altmış 60 yaşını doldurmak gerekiyordu. Kadın Bağ-kur’lular da 25 yıl prim ödemek zorundadır. Prim ödemiş olmaları yetmiyor 58 yaşını da doldurmaları gerekmektedir.
  • 1 Mayıs 2008 Sonrası İşe Girmiş Olanlar: Bu tarih ve sonrası ilk kez sigortalı olanlar 25 yıl prim ödeyip 60 yaşını doldurmaları gerekiyor. Fakat 60 yaş, 31 Aralık 2035 tarihine kadar geçerli olmaktadır. Kadınlarda da bu şartlar geçerli olup 58 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Bu şartlara uymayan kadın ve erkek Bağ-kur’luların emeklilik yaşları aşamalı olarak artmaktadır.

  Ölüm Aylığı /Dul ve Yetim Aylığı Kapsamı

  Dul, erkek yahut kadın ayırt etmeksizin eşinden boşanmış veya eşi vefat etmiş kimseler anlamlarına gelmektedir. Eşi ölmüş insanlara tanınan sosyal bazı haklar kapsamında geçen, dul maaşı ve cenaze yardımından erkeklerin de yararlanması olasıysa da buna ülkemizde talep fazla değildir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Yetim, babası ölen çocuk anlamına gelmektedir. Yetim maaşını kız-erkek çocuk alabilmektedir. Lakin kız çocuk ve erkek çocukların maaşı alma kriterleri farklılık göstermektedir. Çocuklar genellikle 18 yaşına kadar maaş alabileceklerse de kız çocukları evlenmedikleri sürece bu maaşı almaya devam ederler.

  Dul ve Yetim Aylığı Almanın Koşulları

  • Dul ve yetim aylığı bağlanabilmesi için mevtanın bir borcu olmaması gereklidir.
  • Vefat eden anne ya da babanın emekli olması gerekir.
  • Dul ve yetim aylığı almak istendiğine dair dilekçe yazılıp ilgili yere gönderilmeli.
  • Bağ-kur’lu mevtanın eşi ölüm tarihinde onunla resmi olarak evli olmalı.
  • Eşin ölümden sonra tekrardan evlenmemiş olmalı.
  • Erkek çocuklarda evli olup olmadığına bakılmaz. Herhangi bir sosyal güvenliği olmaması gerekir ve lisede ya da üniversitede okuması gerekir. Bu eğitim alanında olmayan erkekler ise 18 yaşına kadar dul ve yetim aylığı
  • Kız çocukların aylık düzenli bir gelirleri olmaması, sigortalı çalışmamaları gerekir.
  • Evli olmamaları lazımdır. Evlenip boşanmış kadınlar da ölüm maaşı alabilir.
  • Kız çocuklarında pozitif ayrımcılık yapılarak erkek çocuklarında olduğu gibi yaş veya öğrenim şartı bulunmaz.

  Bağ-kur emeklisi vefat ettiğinde onun bankaya yatan parasını, ölmeden önce yattıysa çekebilirsiniz ancak öldükten sonra çekmeyin. Hastanelerde bildiriliyor olsa da Bağ-kur’lunun ölüm belgesini alarak nüfus müdürlüğüne başvurmanız iyi olacaktır.

  Dul ve Yetim Aylığı Nasıl Belirlenir?

  Emekli olmuş ya da hizmet süresinin beş yılını doldurmuş olarak vefat eden kişinin; eşine, çocuklarına ve ebeveynlerine kanundaki şartları yerine getirmek koşuluyla bir maaş bağlanmaktadır. Ölüm aylığı olarak da geçen dul ve yetim aylığı, nasıl hesaplanır? Maaş nasıl taksim edilir?

  • Çalışan eşe maaşın %50’si dul eşe ayrılmakla beraber çalışmayan eşe maaşın %75’i ayrılmaktadır. Çalışan eşin aylık alan çocuğunun bulunmaması durumunda bu oran %75’e de çıkabilmektedir. Yine mevtanın hiç çocuğu yoksa annesi ve babası hayatta değilse tek yakını eşiyse de dul aylığı %75 olmaktadır.
  • Ölen Bağ-kur’lunun bir çocuğu bir eşi varsa maaş, eşe %75, çocuğa %25 olarak oranlanmaktadır. Eğer ölen kişinin eşi ve iki çocuğu varsa maaş, yine çocuklara %25 oranında paylaştırılırken eş %50 oranında bir miktar alacaktır.
  • Ölen Bağ-kur’lunun ebeveynlerine maaş bağlanabilmesi içinse aylık gelirlerinin asgari ücretin netinden az olması halinde ve eşi ile çocuklarına ayrılan paydan artmış olan hisse bulunması gerekir.

  Dul ve Yetim Aylığı Hangi Durumlarda Kesilir?

  • Eşin yeniden evlenmesi durumunda
  • Çocukların iş bulması ve sigortalı olmaları halinde
  • Erkek çocukları için öğrenimin bitmesi durumunda
  • Kız çocukları evlendikleri zaman
  • Ebeveynlerin gelirinin net olarak asgari ücretinin netinin üzerine çıkması halinde

  Bağ-Kur Borç Sildirme İşlemleri Ve Dilekçesi

  Bağ-Kur Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilecek mi ?

  Kadınlarda BAĞKUR Emeklilik Yaşı Hesaplama  tıkla sorunu sor

  Bağ-Kur’da Dul Ve Yetim Aylığı Şartları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Yusuf dedi ki:

   Merhaba
   Babam vefat ettigi icin emekli maaşından öğrenci oldugum için yararlaniyordum üniversiteyi yeni bitirdim ve 23 yaşındayım bildiğim kadarıyla 25 yasina kadar alınabiliyor benim maaşım kesilir mi kesilmezse normalde her yil öğrenci belgesi ile tekrardan guncelleniyordu peki ben simdi nasıl guncellerim tabi maaşım kesilmediyse

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    25 yaşına kadar maaş alabilmek için öğrenciliğinizin devam etmesi gerekmektedir. Öğrenci değilken yararlanamazsınız. Ancak sağlıktan 25 yaşına kadar yararlanamaya devam edeceksiniz.

  Sorunuzu Yazın