Bağkur

Bağ-Kur’da Dul Ve Yetim Aylığı Şartları

Bağ-kur, özel ya da kamu kuruluşunda çalışmazken kendi işine sahip olan insanların prim ödeyerek gelecekte emekli olmalarına olanak veren sistemin adıdır. Emekli Sandığı’nda veya Sigorta kapsamında bulunmayan kimseler buradan, Bağ-kur’dan, emekli olabilirler. Bu emeklilik kapsamında hayatlarını kolaylaştırmak için çalışıp çabalarlar.


Bağ-kur emeklisi olmak isteyenlerin 15 ila 25 yıla kadar prim ödemesi yapmaları gerekir. Yapılan ödemeler sonucunda sistemin belirlediği yaşa gelindiğinde emekli olabilmektedirler. Geçmişte sigorta başlangıcı ve prim ödeyen kişilerinse, bu ödemeleri kabul edilmemektedir. Çünkü süreç Bağ-kur’a kayıt olunduğu zamandan başlar.

Bağ-kur Sisteminin Genel Özellikleri

Bağ-kur’da kişi aynı anda sigortalı ve Bağ-kur’lu olamaz. Daha sonrasında sigorta kapsamına girenlerin Bağ-kur’a ödedikleri prim geçerliliğini yitirmektedir. Bağ-kur’daki basamak sistemi nedeniyle; ödeme zamanı, yaş, varılan en yüksek basamak, Bağ-kur’a girişle emekli oluş zamanlarına göre prim ve maaş ödemeleri farklılaşabilir.

Serbest meslek erbabının emekli olmak için çoğunlukla başvurdukları bir sistem olan Bağ-kur, emeklilikle doğrudan bağlantılıdır. Aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurulu’na kendi adları üzerine prim ödeyerek devletin sunduğu sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor. Bağ-kur’da emeklilik şartları ise işe giriş tarihlerine göre farklılık göstermektedir.

Bağ-kur Emeklilik Şartları

 • 1 Ekim 1999 Öncesi İşe Girmiş Olanlar: Bu tarih öncesinde sigortalı olsa da bu tarih itibariyle 23 yıldan fazla prim ödeyen erkek Bağ-kur’lular yaş şartsız 25 yıl prim ödediklerinde emekli olabiliyor. Kadın Bağ-kur’lulardaysa yine aynı şekilde bu tarih itibariyle 18 yıldan fazla prim ödeyenler yaş şartsız 20 yıl prim ödediklerinde emekli olabilmektedirler.
 • 1 Ekim 1999 ile 30 Nisan 2008 Arası İşe Girmiş Olanlar: Bu tarihler arasında ilk defa sigortası başlayan erkek Bağ-kur’luların 25 yıl prim ödemeleri gerekmektedir. Ancak prim ödemek yetmiyor, buna ek olarak mutlaka altmış 60 yaşını doldurmak gerekiyordu. Kadın Bağ-kur’lular da 25 yıl prim ödemek zorundadır. Prim ödemiş olmaları yetmiyor 58 yaşını da doldurmaları gerekmektedir.
 • 1 Mayıs 2008 Sonrası İşe Girmiş Olanlar: Bu tarih ve sonrası ilk kez sigortalı olanlar 25 yıl prim ödeyip 60 yaşını doldurmaları gerekiyor. Fakat 60 yaş, 31 Aralık 2035 tarihine kadar geçerli olmaktadır. Kadınlarda da bu şartlar geçerli olup 58 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Bu şartlara uymayan kadın ve erkek Bağ-kur’luların emeklilik yaşları aşamalı olarak artmaktadır.

Ölüm Aylığı /Dul ve Yetim Aylığı Kapsamı

Dul, erkek yahut kadın ayırt etmeksizin eşinden boşanmış veya eşi vefat etmiş kimseler anlamlarına gelmektedir. Eşi ölmüş insanlara tanınan sosyal bazı haklar kapsamında geçen, dul maaşı ve cenaze yardımından erkeklerin de yararlanması olasıysa da buna ülkemizde talep fazla değildir.

Yetim, babası ölen çocuk anlamına gelmektedir. Yetim maaşını kız-erkek çocuk alabilmektedir. Lakin kız çocuk ve erkek çocukların maaşı alma kriterleri farklılık göstermektedir. Çocuklar genellikle 18 yaşına kadar maaş alabileceklerse de kız çocukları evlenmedikleri sürece bu maaşı almaya devam ederler.

Dul ve Yetim Aylığı Almanın Koşulları

 • Dul ve yetim aylığı bağlanabilmesi için mevtanın bir borcu olmaması gereklidir.
 • Vefat eden anne ya da babanın emekli olması gerekir.
 • Dul ve yetim aylığı almak istendiğine dair dilekçe yazılıp ilgili yere gönderilmeli.
 • Bağ-kur’lu mevtanın eşi ölüm tarihinde onunla resmi olarak evli olmalı.
 • Eşin ölümden sonra tekrardan evlenmemiş olmalı.
 • Erkek çocuklarda evli olup olmadığına bakılmaz. Herhangi bir sosyal güvenliği olmaması gerekir ve lisede ya da üniversitede okuması gerekir. Bu eğitim alanında olmayan erkekler ise 18 yaşına kadar dul ve yetim aylığı
 • Kız çocukların aylık düzenli bir gelirleri olmaması, sigortalı çalışmamaları gerekir.
 • Evli olmamaları lazımdır. Evlenip boşanmış kadınlar da ölüm maaşı alabilir.
 • Kız çocuklarında pozitif ayrımcılık yapılarak erkek çocuklarında olduğu gibi yaş veya öğrenim şartı bulunmaz.

Bağ-kur emeklisi vefat ettiğinde onun bankaya yatan parasını, ölmeden önce yattıysa çekebilirsiniz ancak öldükten sonra çekmeyin. Hastanelerde bildiriliyor olsa da Bağ-kur’lunun ölüm belgesini alarak nüfus müdürlüğüne başvurmanız iyi olacaktır.

Dul ve Yetim Aylığı Nasıl Belirlenir?

Emekli olmuş ya da hizmet süresinin beş yılını doldurmuş olarak vefat eden kişinin; eşine, çocuklarına ve ebeveynlerine kanundaki şartları yerine getirmek koşuluyla bir maaş bağlanmaktadır. Ölüm aylığı olarak da geçen dul ve yetim aylığı, nasıl hesaplanır? Maaş nasıl taksim edilir?

 • Çalışan eşe maaşın %50’si dul eşe ayrılmakla beraber çalışmayan eşe maaşın %75’i ayrılmaktadır. Çalışan eşin aylık alan çocuğunun bulunmaması durumunda bu oran %75’e de çıkabilmektedir. Yine mevtanın hiç çocuğu yoksa annesi ve babası hayatta değilse tek yakını eşiyse de dul aylığı %75 olmaktadır.
 • Ölen Bağ-kur’lunun bir çocuğu bir eşi varsa maaş, eşe %75, çocuğa %25 olarak oranlanmaktadır. Eğer ölen kişinin eşi ve iki çocuğu varsa maaş, yine çocuklara %25 oranında paylaştırılırken eş %50 oranında bir miktar alacaktır.
 • Ölen Bağ-kur’lunun ebeveynlerine maaş bağlanabilmesi içinse aylık gelirlerinin asgari ücretin netinden az olması halinde ve eşi ile çocuklarına ayrılan paydan artmış olan hisse bulunması gerekir.

Dul ve Yetim Aylığı Hangi Durumlarda Kesilir?

 • Eşin yeniden evlenmesi durumunda
 • Çocukların iş bulması ve sigortalı olmaları halinde
 • Erkek çocukları için öğrenimin bitmesi durumunda
 • Kız çocukları evlendikleri zaman
 • Ebeveynlerin gelirinin net olarak asgari ücretinin netinin üzerine çıkması halinde

Bağ-Kur Borç Sildirme İşlemleri Ve Dilekçesi

Bağ-Kur Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilecek mi ?

Kadınlarda BAĞKUR Emeklilik Yaşı Hesaplama

İlgili Makaleler

34 Yorum

 1. 2003 Nisa’n ayında SSK,san emekli oldum.babam Bağkur emeklisi 2003 Kasım 18de vefat etti.2017de eşimden ayrıldım.babamdan dulluk maaşı alabilirmiyim.

 2. annem 1973 senesinde ölen babası ADİL KIRAÇ ,IN kısa bir süre bağkurlu olduğunu söylemektedir bu güne kadar bu konuda hiç araştırma yapmamış. Şu anda dul ve hiç geliri yok .acaba bir maaş durumu olabilirmi .Bilgilendirilirsek memnun oluruz

 3. Merhaba. Annem eşinin vefatı üzerine bağ kurda eşinin maaşını alıyorken babasının vefatı sonrasında yine bağ kurdan babasının maaşını alabilir mi?

 4. Merhabalar iyi calismalar ben temmuz 2015 tarihinde babami kaybettim. Onun emekli maasini annemin ustune gecirdik. Ben dedemi kaybettim.yani annemin babadisini.o bagkurdan emekli.duydum kadariyla dulluk maasi almaya hak kazanabiliyor. Dul olan teyzemle beraber rizedeki ssk binasina muracat ettik.orda yeni kanundan dolayi anneme hak kazanmadiklarini. Ama teyzemin kazandigini beyan ettiler. Normalde annem teyzeme gore daha mahdur bizim bu saatden sonra yapmamiz gereken bisey varmi .Baska bi kuruma basvurmak gibi. Ilgilenirseniz cok sevinirim. Simdiden tesekkur ederim @yakup EYÜBOĞLU

 5. Merhaba, SGK emeklisi olan babam Mayıs 2019 da vefat etti. Anneme haziran ayından başlamak üzere maaş tahsis edildi. çiftçi bağkur emeklisi olan dedem ise Aralık 2000’de vefat etti. şu an dedemin maaşını alan hak sahibi yok. annem için dedemin bağkur aylığına başvurursak alabilir miyiz? Teşekkürler.

 6. slm..annem ve babam 1998 de bosandilar..babam bagkur emeklisi 2006 da vefat etti.ben bosanmak uzereyim yetim maasi alabilirmiyim.yuzde kac alirim tskkrlr

  1. Merhaba,

   Eğer sigortalı bir işte çalışmıyorsanız yetim maaşı alabilirsiniz babanızın maaşının % 50 sini alabilirsiniz

 7. Merhaba, benim Babam 20 sene evvel vefat etti. Emekli maaşını ssk dan sorguladigimda, bulunamadi. Ben 15 senedir dul’um. Babamın maaşını nereden nasil arastirabilirim?

 8. merhaba,
  dulum 4b kapsamında babamın maaşının %25 ini alıyorum ancak annem 2010 yılında vefat etti tarihten sonra aynı oranda almaya devam ettim şimdi öğrendiğime göre başvurum halinde %50 hak sahibiymişim. annemin vefat ettiği tarih olan 2010 yılından bu güne geriye dönük hakkımı talep etmek istiyorum mümkün müdür?

 9. İyi Günler. eşi emekli sandığına bağlı vefat ettiği için ondan maaş alan dul bir kadın 22 yıl önce kaybettiği bağ-kur emeklisi babasından da aynı zamanda ölüm maaşı alabilir mi? bunun için ne yapması gerekir.

 10. SGK dan emekliyim. Bekarım.
  Babam 1992 yılında vefat etti.
  Annem babamdan, BAĞ-KUR dul ve yetim aylığı alıyor.
  Bende babamdan dul ve yetim aylığı alabilir miyim.
  Alırsam annem ve benim maaş yüzdeleri ne olur.

 11. vefat eden erkek eşten kalan bağ kur emekli maaşını vefat eden kişini dul eşi ve çocukları vefat etiği aya ait maaşı alabilirmi ödenmiyorsa neden ödenmediği

 12. Merhaba, annemiz babamız hayatta değil.ıkı kız kardeşiz.Kız kardeşim evli ve ben çalışmıyorum.Babamdan bagkur yetim maaşı ne kadar alırım.

 13. Merhaba ben annem ve erkek kardesim dul ve yetim ayligi aliyoruz. Kardesim okulu bitti ve bu ay 18 yasina girdi aylığı anneme devrolurmu

 14. Annem için 25 Haziran gibi yetim aylığı bağlanması için (BAĞKUR) müracaat etmiştik. 3 ay oldu hala bağlanmadı.Bu normal bir süre mi?

 15. selam babam yaklaşık 3 ay önce vefat etti. anneme babamdan sgk dan emekli maaşı bağlandı. dedemde 10 yıl önce vefat etti. annem dedemdende maaş almak için başvurdu. ama bize söylene 1 ocak 2018 den sonra kimseye çift maaş bağlanmadığı bunun doğruluğunu öğrenebilirmiyim… teşekkürler şimdiden.

  1. Sizin yerinizde olsam Ali Tezel den danışmanlık alarak yetim maaşını bağlarım.. internette var di.. bağlanacak 2 maaş için ayrı kurum olması gerekir..SSK…. bağkur. Farklı. Kurumlardan bağlanır.. aynı kurumdan çift maaş bağlanmıyor..

 16. 19 Haziran 2018 da babam vefat etti. 25 Haziran gibi SGK dan Annem için hem babamdan (emekli sandığı) hem de dedemden (Bağkur) maaş bağlanması için müracaat ettik. Babamdan maaş bağlandı anneme, fakat dedemden hala maaş bağlanmadı.Bu konuda bilgi alabilir miyim

 17. merhaba eşimden ayrıyım .babam 2018 mart ayında vefat etti. diyanette ücretli öğretmenik yapıyorum.babamdam bana maaş bağlanırmı .bağlanırsa ne kadar verilir .teşekkürler

  1. Merhaba,

   Herhangi bir sigortaya tabi çalışıyorsanız yetim maaşı alamasınız.

 18. Ben yetim maaşı alıyorum. Sigortalı bir işe girdim. Bu durumda maaşımı anneme devretmek için ne yapmalıyım ?

  1. Merhaba,

   En yakın SGM emeklilik servisine dilekçe ile bildirim yapabilirsiniz.

 19. Merhaba,

  Ben ve iki kardeşim birde annem yetim aylığı alıyoruz .Ben, sigortalı çalışmaya başladım ve maaşım kesildi doğal olarak,benim maaşım annem ve kardeşlerimin maaşlarına eklenir mi eklenecekse bunun için dilekçe vermeli miyim?

 20. Merhaba, Bağ-Kur emeklisi babamı kaybettik. Anneme Temmuz ayında %75 oranında aylık bağlandı. Annem çalışmıyor. Ben 21 yaşında üniversite öğrencisiyim. Geçen hafta yetim aylığı için başvuru yaptım. Bana aylık bağlandığında annemin oranı ile benim oranım nasıl olacak? %50 ye %25 mi yoksa %75 e %25 mi olacak?

 21. merhaba eşimin vefatından dolayı maaş alıyordum tarım bagkur emeklisi.annemde babamdan dolayı alıyordu oda ssk emeklisi şimdi oda vefat etti babamın maaşınıda ben alabilirmiyim.babam 1992 de vefat etti eşim 2017 yılında

 22. İyi günler,
  Ben Bağkur emeklisiyim eşim SSK.emeklisi,ben öldükten sonra eşim dul aylığı alabilirmi oran nekadardır.

  Teşekkürler.

  Murat

 23. Merhaba
  Babam vefat ettigi icin emekli maaşından öğrenci oldugum için yararlaniyordum üniversiteyi yeni bitirdim ve 23 yaşındayım bildiğim kadarıyla 25 yasina kadar alınabiliyor benim maaşım kesilir mi kesilmezse normalde her yil öğrenci belgesi ile tekrardan guncelleniyordu peki ben simdi nasıl guncellerim tabi maaşım kesilmediyse

  1. Merhaba,

   25 yaşına kadar maaş alabilmek için öğrenciliğinizin devam etmesi gerekmektedir. Öğrenci değilken yararlanamazsınız. Ancak sağlıktan 25 yaşına kadar yararlanamaya devam edeceksiniz.

 24. bağkur emeklisi babam 1989 yılında vefat etti.. ben ssk emeklisiyim ve bekarım.. maaşım asgari ücretin altında .. yetim maaşı alabilirmiyim..

  1. Babam Bağkurdan emekli idi .1988 de vefat etti. Ben emekli sandığına bağlı çalışanım ama bekarım. Babamdan yetim maaşi alabilir miyim? Emekli olursam alabilir miyim?

 25. 1985 girisliyim 43 yaşında emekli olucaktim günüm olmadığı için 58 yaşına kaldım 3600 günün dolmasına 1sene 3ay kalmıştı 58 yaşı olduğunu duyunca askıya aldım.ek-5 ödüyorum 25.05.1968 doğumluyum. Toplu ödeyip borçlandırma emekli olmak diye birşey varmış tam olarak nasıl oluyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

 26. Emekli olup1992 yılında vefat etmiş babamın maaşını yetim ancak SSK emeklisi olduğum için alamazken SSK emeklisi hanım babası emekli sandığı emeklisi ve vefat etmiş durumda yetim kızına aylık bağlandı.nasil bir adaletsiz sistem bizim gibi olanlar sadece kendi emekliliği ile bağımlı aynı ülkede yaşayan diğer bir yetim iki maaş alıyor ve bir güzel evlilik dışı ilişkisini sürdürüyor durum hem adaletsiz hem çirkin bunu çalışma bakanlığına defaten yazdım cevap bile gelmedi.

 27. Günaydın.

  Ablam 1997 yılında boşanmıştır. Baban ise 1975 yılından bağ-kur lu
  1990 yılında ise ölmüştür. Babamın bağkur borcu bulunmaktadır.
  Babamın Bağ-kur borçlarını ödeyip ablama ve anneme babamdan emekli maaşı bağlanabilir mi ??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu