• BAĞ-KUR Borç Sorgulama

  Düzenli bir biçimde sigorta primlerini ödemek de olan kişiler sağlık hizmetlerinden ve sosyal güvencelerden yararlanabilecekleri gibi prim gün sayılarının toplamı sayesinde de emeklilik hakkını elde edebilirler. BAĞ-KUR’a bağlı olarak çalışan kişiler primlerini yatırmadıkları durumda hiçbir imkandan yararlanamazlar. Bu nedenle prim borcu bulunan kişilerin BAĞ-KUR borç sorgulama ile borçlarını öğrenerek ödeme yapmaları gerekmektedir.


  BAĞ-KUR borç sorgulama işlemi online olarak sunulan işlemlerden biridir. Bu işlemi yapmak için E-Devlet ve E-SGM olmak üzere iki portalı kullanabiliyordunuz. Ancak E-SGM sistemi için geçtiğimiz aylarda süresiz olarak kapatılma kararı alındı. Bu sistemin yanlış bilgiler sunması ve güvenlik açısından yetersiz olması nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu’na gelen şikayetler değerlendirilmiş ve Sosyal Güvenlik Kurumu işlemlerinin E-Devlet üzerinden yapılmasına karar verilmiştir.

  BAĞ-KUR Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  E-Devlet üzerinden BAĞ-KUR borç sorgulama işlemini yapabilmek için E-Devlet şifresinin bulunması gerekmektedir. Eğer E-Devlet şifresine sahip değilseniz size yakın bulunan bir PTT bürosuna nüfus cüzdanınızla beraber başvuruda bulunmanız gerekiyor. Başvurudan sonra istenen 2 TL işlem ücretini de nakit olarak ödeyiniz ve şifrenizi alınız.

  Şifrenizi aldığınız takdirde işlem yapabilmeniz açısından sizlere sunulmuş olan web linkine basmalısınız. Daha sonra karşınıza çıkacak olan sayfa aşağıdaki resimde olduğu gibidir. Bu sayfada bulunan ve resimde daire içerisine alınarak gösterilmiş olan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basınız.

  4B Borç Durumu

  Sponsorlu Bağlantılar


  Ardından karşınıza çıkacak olan platform aşağıda bulunan resimde olduğu gibidir. Bu sayfada bulunan ve resimde ok işaretleri ile gösterdiğimiz ilgili yerlere sırası ile T.C kimlik numaranızı ve almış olduğunuz E-Devlet şifrenizi giriniz. Son olarak da aynı sayfada bulunan ve resimde daire içerisine alınmış olan “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayarak işleminizi yapabilirsiniz.

  Kimlik Doğrulama Platformu

  E-Devlet Sistemi Üzerinden E-Devlet Şifresi İle BAĞ-KUR Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  BAĞ-KUR Borç Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. adem yaman dedi ki:

   1981 sigortalıyım 1994 bakura geçtim bakura devam ediyorum ne zaman emekli olurum

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirme işlemi uygulayabilirsiniz. Prim günleriniz tamamlanmışsa hemen emekli olabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın