Bağkur

BAĞKUR Borç Sorgulama Ekranı Ücretsiz E-Devlet

bağkur borç sorgulama

BAĞKUR borç sorgulama işlemi, e-Devlet üzerinden yapılabilir. Sorgulama işlemi ile kuruma olan borcunuzu öğrenebilirsiniz. BAĞ-KUR borcu; esnaflar, bağımsız çalışanlar ve çiftçiler için söz konusudur. BAĞ-KUR sigortalıları kendi primlerini kendileri öder. BAĞ-KUR borç sorgulama neticesinde ödemeniz gereken tutarı öğrenebilirsiniz.

BAĞKUR Borcu Nedir?

BAĞ-KUR borcu, 4-B sigortalılarının borçlarını kapsar. Sosyal Güvenlik Kurumu, eskiden üç farklı kurum halinde hizmet vermekteydi. Bu üç kurum; SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı olarak sıralanabilir. Bu üç kurum, 2018 yılında tek çatı altında toplanarak Sosyal Güvenlik Kurumu olarak hizmet vermeye başlamıştır. Sigorta kolları da 4A, 4B ve 4C olarak adlandırılmaya başlamıştır. BAĞ-KUR’lular artık 4B olarak anılır.

BAĞ-KUR borcu, sigortalıların prim borçlarını ifade eder. Prim borçlarının ödenmemesi yasal faizlerle karşılaşmanıza yol açar. Yasal faizlerle karşılaşmamak için her borcun zamanında yatırılması şarttır. BAĞ-KUR borç tutarları her yıl değişiklik gösterir.

BAĞ-KUR kapsamında borçlarınızı takip ederek son ödeme tarihlerini de öğrenebilirsiniz. İnternet bankacılığını kullanarak ödeme yapmak işinizi kolaylaştırır. Aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumunun tahsilat sistemini kullanmak da size kolaylık sağlar.

BAĞKUR Borç Sorgulama E-Devlet Üzerinden

BAĞKUR borç sorgulama işlemini e-devlet sistemine sistemine giriş yaparak kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Giriş için Google sistemini kullanabilirsiniz. Google’a girerek, arama alanına “E-Devlet” yazarak ilgili adrese girebilirsiniz. Doğrudan tarayıcı üzerinden giriş yapacaksanız turkiye.gov.tr adresini yazmalısınız.

 • E-Devlet sistemine giriş yaptığınızda karşınıza aşağıda bulunan ekran çıkar. Ekranın sağ tarafında bulunan “Giriş Yap” seçeneğine tıkladığınızda, şifre alanına erişim sağlayabilirsiniz.
 • “Giriş Yap” kısmına tıkladıktan sonra kimlik numaranızı ve şifrenizi girmelisiniz. Üst kısımda yer alan diğer giriş seçeneklerini de kullanabilirsiniz.

Sorgulama ekranında borcunuz yukarıdaki biçimde gösterilir. Bu ekranda görebileceğiniz bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Tescil durumu
 • Son basamak tarihi
 • Toplam borç
 • Ceza miktarı
 • Prim borç ay sayısı
 • Meslek başlangıç tarihi
 • Fazla ödeme
 • Prim borç

BAĞKUR borç sorgulama yapabileceğiniz farklı ekranlar da vardır. Bunun için e-Devlet ana sayfasında yer alan “Çalışma Hayatım” kısmına tıklamalısınız. Bu kısma tıkladığınızda yapabileceğiniz işlemlere ilişkin sekmeler karşınıza çıkar.

Yukarıdaki sekmelerden “Borç” yazana tıklayarak 4B prim borcunuza ilişkin detaylara ulaşabilirsiniz.

Borç bilgileriniz bu kısımda da detaylı olarak sizinle paylaşılır. Bu kısımda görebileceğiniz bilgiler şunlardır:

 • Sicil numarası
 • Son basamak
 • Meslek başlangıç tarihi
 • Prim borç
 • Ceza
 • Tescil durumu
 • Son basamak tarihi
 • Toplam borç
 • Fazla ödeme
 • Prim borç ay sayısı

T.C. İle BAĞKUR Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

T.C. ile BAĞKUR borç sorgulama yapmak için farklı bilgilere de ihtiyaç vardır. T.C. kimlik numarası, e-Devlet sistemine giriş yaparken kullanacağınız bilgilerden biridir. Aynı zamanda e-Devlet şifresinin de kullanılması gerekir. Dilerseniz diğer giriş seçeneklerini de tercih edebilirsiniz.

BAĞ-KUR borç sorgulama için e-Devlet’in yanı sıra farklı kanallardan yararlanabilirsiniz. Dilerseniz Alo 170’i arayarak bilgi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra bizzat Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek de işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İnternet bankacılığı, borcunuzu öğrenmek için kullanabileceğiniz bir diğer yöntemdir.

Bağkur primleri için : https://www.ssk.biz.tr/bagkur-primleri/

BAĞ-KUR borç tutarı, prim tutarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Prim tutarları ise her yıl yeniden belirlenir. Primler aylık olarak ödenir. Yıllara göre prim tutarları şu şekilde değişime uğramıştır:

Telefon İle BAĞ-KUR Borç Sorgulama Yapılır mı?

Telefon ile BAĞ-KUR borç sorgulama yapılması mümkündür. Sosyal Güvenlik Kurumu çağrı merkezi numarası 170’dir. 170’i arayarak borcunuzu öğrenebilirsiniz. Bu numaradan Sosyal Güvenlik Kurumuna dair farklı bilgiler de edinebilirsiniz.

Bankadan BAĞ-KUR Borcu Öğrenilir mi?

Bankadan BAĞ-KUR borcu ödemesi yapabilirsiniz. Borcunuzu hangi bankanın İnternet Bankacılığını kullanıyorsanız oradan yatırabilirsiniz. Bu sayede çok fazla zahmete katlanmadan borcunuzu yatırabilirsiniz.

 • Ziraat Bankası BAĞ-KUR Borç Sorgulama

Ziraat Bankasından BAĞ-KUR borç sorgulama yapılabilir. BAĞ-KUR borç sorgulamanın yanı sıra Ziraat Bankasından ödeme de yapabilirsiniz. Bunun için ziraatbank.com.tr adresinden ya da Ziraat mobil uygulamasından işlem yapabilirsiniz. Sisteme internet bankacılığı şifrenizle girebilirsiniz.

Ziraat Bankası sistemine girdikten sonra menüden “SGK Prim Tahsilatları” seçeneğini tercih etmelisiniz.

Ardından ödeme aşamasına geçebilirsiniz. Tahsilat grubundan 4B kendi nam ve hesabına çalışmayı seçmelisiniz. Tahsilat türü alanından da BAĞ-KUR geçmiş ya da cari dönemi seçmelisiniz. Ardından tutar belirleyip ödeme aracı seçimine geçebilirsiniz.

 • Halkbank BAĞ-KUR Borç Sorgulama

Halkbank BAĞ-KUR borç sorgulama işlemini bankanın internet sitesinden ya da mobil uygulamasından yapabilirsiniz. Bunun için ilk önce “Ödeme/Vergi” kısmına tıklamalı ardından “SGK(MOSİP) seçeneğini tercih etmelisiniz.

İşlemin devamında Sorgu Tipi seçmeli ve T.C. kimlik numaranızı girerek “Sorgula” yazan yere tıklamalısınız.

BAĞ-KUR Borcu Nasıl Ödenir?

BAĞ-KUR borcu ödeme işlemleri, Sosyal Güvenlik Kurumunun online tahsilat sisteminden yapılabilir. Bunun için ilk önce onlinetahsilat.sgk.gov.tr adresine giriş yapmalısınız. Bu adrese giriş yaptıktan sonra Web Tahsilat kısmından sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz.

Sorgulama sonuçları ekranında aşağıda gösterilen bilgilere erişirsiniz. Aynı ekrandan ödemenizi de gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için “Ödeme Yap” yazan alana tıklamalısınız.

BAĞKUR Prim Borcu Öde : https://www.ssk.biz.tr/bagkur-borc-odeme/

BAĞ-KUR Borcu Nasıl Yapılandırılır?

BAĞ-KUR borcunu yapılandırmak için yapılandırma tarihlerini beklemelisiniz. Hemen hemen her yıl yapılandırma yasası çıkarılır. Bu nedenle çıkarılan yasaları takip etmenizde fayda vardır. Bunun yanı sıra son başvuru tarihlerini de takip etmeniz önemlidir. BAĞ-KUR borç sorgulama yaparak yapılandırmaya ihtiyacınız olup olmadığını belirleyebilirsiniz.

Bağkur Prim Borçları Nasıl Yapılandırılır, Şartları Neler ?

Shares:

2 Yorumlar

 • adem yaman
  02.07.2015

  1981 sigortalıyım 1994 bakura geçtim bakura devam ediyorum ne zaman emekli olurum

  Cevapla
  • Hürcan Karataş
   03.07.2015

   Hizmet birleştirme işlemi uygulayabilirsiniz. Prim günleriniz tamamlanmışsa hemen emekli olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir