emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bağ-Kur Çalışma Saatleri

Bağ-Kur Çalışma Saatleri
27.01.2017

Bağ-Kur ülkemizde sosyal güvence hizmeti veren üç kuruluştan biridir. Her sosyal devlet vatandaşlarının temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere çalışmaktadır. Bu nedenle birçok farklı ülkede vatandaşlara sunulan imkanlar sosyal güvence tanımı ile anılmaktadır. Ülkemizde verilen sosyal güvence hizmeti ise vatandaşlara sağlık güvencesi, hastane masraflarını karşılama, emeklilik hakkı, emekli maaşı gibi şekillerde verilmektedir. Vatandaşların bu hizmetlerden yararlanabilmeleri için ise bir takım şartları yerine getirmeleri beklenmektedir. Sosyal güvence hizmeti verilmesi için belirlenen şartlar yerine getirildiğinde ise, bütün herkes verilen bu hizmetlerden istediği gibi yararlanabilecektir. Ülkemizde bu sosyal güvence hizmetlerinin verilmesi için üç farklı kurum görevlendirilmiştir. Bu kurumlar vatandaşlara çeşitli değişkenler üzerinden belirlenmek üzere sosyal güvence hizmeti vermektedir. Bağ-Kur da bu kurumlardan birisidir. Bağ-Kur genel olarak çalışmayan ya da esnaflık, sanatkarlık, zanaatkarlık ve bunlara benzer serbest meslek sahiplerine yönelik bir sosyal güvence hizmeti vermektedir. Bağ-Kur kurumu üzerinden sosyal güvence alan vatandaşlar bütün işlemlerini bu kurum üzerinden yapacaklarından Bağ-Kur çalışma saatleri nelerdir bilmelerinde fayda vardır.

Bağ-Kur, yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi, ülkemizde sosyal güvence hizmetleri ile uğraşan üç kurumdan birisidir. Diğer kurumlar ise Emekli Sandığı ve Sosyal Sigortalar Kurumu yani SSK olarak bilinmektedir. Bu kurumların her biri, vatandaşlar arasında belirli bir kesime hizmet vermektedir. Genelde vatandaşların çalışma durumlarına göre belirlenen bu sosyal hizmetler, her kurumca farklı şekilde verilmektedir. Emekli Sandığı’ndan yararlanacak olan vatandaşların devlet görevlisi olması gerekmektedir. Devlet kademesindeki herhangi bir işte çalışan kamu görevlileri, Emekli Sandığı’nın verdiği imkanlardan faydalanacaktır. SSK yani Sosyal Sigortalar Kurumu ise, Emekli Sandığı’nın aksine, özel sektör içerisindeki çeşitli işlerde çalışmakta olan vatandaşlara sosyal güvence hizmeti verir. Bağ-Kur da herhangi bir yere bağlı olmadan çalışan ya da hiç çalışmayan vatandaşlara sosyal güvence hizmeti sağlar. Ülkemizdeki sosyal güvence hizmetleri prim ödemesi üzerinden yapılmaktadır. Emekli Sandığı’ndan faydalananlar için primler otomatik olarak ödenir. Sosyal Sigortalar Kurumu üzerinde sosyal güvence alanlar için ise primler iş verenler tarafından ödenmektedir. Bağ-Kur üzerinden hizmet alanlar ise bu prim ödemeleri kendileri yapmaktadırlar. Kişi kendi işinde çalışıyor olsa ya da  hiç çalışmıyor olsa da prim ödemelerini düzenli bir şekilde yaparak Bağ-Kur üzerinden sosyal güvence alabilmektedirler. Bu sayede sağlık güvencesinden ve emeklilik maaşı gibi hizmetlerden faydalanabilirler. Fakat zaman zaman prim ödemeleri ya da diğer işlemler için vatandaşların bağlı oldukları kurumların şubelerine gitmeleri gerekebilir. Bunun için çalışma saatleri öğrenildiği takdirde, işlemler çok daha rahat halledilebilecektir. Bağ-Kur çalışma saatleri, diğer kurumlar ile aynı şekilde işlemektedir. Kullanıcılar eğer işlemlerini hızlı ve kolay bir şekilde halletmek istiyorlar ise Bağ-Kur çalışma saatleri ve günlerini bilmeleri gerekmektedir.

Bağ-Kur Çalışma Saatleri Nelerdir?

Bağ-Kur çalışma saatleri, ilgili bakanlık tarafından belirlenen şekilde işlemektedir. Genel olarak bütün devlet dairelerinin çalışma saatleri ve şekilleri aynıdır. Bu çalışma saatleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın talimatı üzerine  657 sayılı kanunda bulunan 99 ve 100. maddelerde belirtilenlere göre Bakanlar Kurulu tarafından düzenlenmiştir. Bu düzenlemeye göre Bağ-Kur çalışma saatleri diğer tüm devlet dairelerinde olduğu gibi sabah 08:00 ile 17:00 arasındadır. Ayrıca bu kurumlar öğle arası tatili de yapmaktadır. Öğle arası molası ise 12:00 ile 13:00 saatleri arasında yapılmaktadır. Bu nedenle Bağ-Kur’da işi olan vatandaşların hafta içi mesai saatleri içerisinde kuruma uğramaları gerekecektir. Aynı zamanda bütün devlet daireleri gibi Bağ-Kur da hafta sonları kapalıdır. Sadece hafta içi beş gün, belirtilen mesai saatleri içerisinde hizmet verilmektedir. Kurum ile ilgili işlemleri olan ve kurumun şubesine gitmesi gereken kullanıcıların bu saatlere göre gitmeleri faydalarına olacaktır. Bağ-Kur çalışma saatleri yukarıda belirttiğimiz gibidir.

Yorumlar

  1. tuğba dedi ki:

    özel hastanelere hekim olarak başlamak için mecburen serbest meslek erbabı olarak bağkurlu oldum. özel hastaneler resmi tatillerde çalışıyor. buna göre resmi tatillerdeki çalışma günlerini daha sonra herhangi bir günde izin olarak kullanabilir miyim.