Bağkur

Bağ-Kur Vergi Mükellefleri

Emeklilik, 01.10.2008 tarihi öncesinde vergi kaydı yapılmış olan esnaf ya da şirketlerin kafalarındaki en büyük soru işaretlerinden biridir.

Geriye dönük Bağkur tescili son dakika haberleri vatandaşlar arasında büyük bir merak uyandırmaya başlamıştır. Son dakika verilerine göre 2016/20 sayılı genelgeye göre geçmişe yönelik Bağ-kur tescili Tarım Bağ-kur’u hariç olmak kaydı ile şirket ortaklığı ve vergi kaydı olan kişiler için geçmişe yönelik Bağ-Kur tescili 01.10.2008 tarihinden sonrayı kapsamaktadır, bu tarihten önce vergi kaydı ve ortaklığını ispatlayacak belge ve evrakları olmasına rağmen geçmişe yönelik Bağ-Kur tescili yapılamamaktadır.

Eğer geçmişe yönelik Bağ-Kur tescili için 01. 10. 2008 tarihinin öncesinde Bağ-Kur prim ödemelerinin yapıldığına dair ödeme makbuzları ya da ödeme kanıtları varsa prim ödemesinin tahsil edildiği aya ait geçmişe yönelik Bağ-Kur tescili yapılabilir.

Vergi kaydı olup Bağ – Kur kaydı olmayanlar 2017 yılında geriye dönük prim ödemesi yaptığına dair elinde herhangi bir evrak ya da belgesi olmayan kişiler, bu konuyu yargıya intikal ettirseler dahi, bu konuda kendilerini destekleyecek bir yasa ya da karar bulunmamaktadır. Ayrıca, yargı yolunu tercih eden birçok kişi için de çıkan kararlar aleyhinde olmuştur.

Maliye kaydı olup Bağ – Kur kaydı olmayanlar 2016/20 genelgesinde geçmişe yönelik Bağ-Kur tescili için bir takım istisnai durumlar bulunmaktadır. Geçmişte verilen kararlardan çok nadiren de olsa bir örnek ile açıklayacak olursak:

Daha öncesinde bir kişi 1990’lı yılların sonunda vergi mükellefiyeti başlatmış ve 4 ay boyunca da Bağ-Kur primini ödeyerek makbuzunu da yargıya sunmuştur. Buna istinaden Yargıtay da 01. 10. 2008 tarihi öncesinde Bağ-Kur tescili olmamasına rağmen prim ödediğine dair kanıtları sunması ile geçmişe dönük Bağ-Kur kaydının yapılmasını öngörmüştür. Bu ve buna benzer nitelikte karar oluşturması gereken durumlarda, geçmişe ait ödeme kanıtlarının mahkemeye sunulması ile 01. 10. 2008 tarihinin öncesinde olacak şekilde geçmişe yönelik Bağ-Kur tescili yapılabilmektedir.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. DEDE ÇORUM TC:21701362518 BAĞKU RO:0221210408
    YURTDIŞI HİZMET 11 AY YAZISI GELDİ.ÖNCEDEN DE 3 YIL BAĞKUR HİZMETİ VARDI EMEKLİ OLMAMIZ İÇİN YAPILACAK İŞLEMİN BİLDİRİLMESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu