Bağkur

Çiftçi BAĞ-KUR’u Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

BAĞ-KUR borcu sorgulama işlemi günümüzde online olarak ve pratik bir şekilde yapılabilmektedir. İsteğe bağlı BAĞ-KUR, yeni sistemde 4B olarak adlandırılmakta olup sorgulama işlemleri E-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Günümüzde internet ve teknolojinin sağladığı avantajlarla kurumlara gitmenize gerek kalmadan birçok resmi işlemi tamamlamak mümkün hale gelmiştir. Tarım BAĞ-KUR’lusu nedir, borç sorgulaması nasıl yapılır, emekli olma şartları nelerdir gibi soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.


Çiftçi BAĞ-KUR’u Nedir?

Tarım ile uğraşan kişilerin sigorta hizmetlerinden faydalanabilmesi ve emekli olunabilmesi amacıyla SGK tarafından sunulan çiftçi BAĞ-KUR’u, primlerin çiftçi tarafından yatırılması koşuluyla başlatılabilmektedir. Halk arasında çiftçi BAĞ-KUR’u olarak bilinen asıl ismi Tarım BAĞ-KUR’u olan sosyal güvence, tarımsal faaliyette bulunan ve ziraat odalarına ya da il ya da ilçe tarım müdürlüklerine kayıtlı olan kişiler için sigortalılık sağlamaktadır. Tarım BAĞ-KUR’u emeklilik şartları, esnaf BAĞ-KUR’u ile aynıdır. Tarım BAĞ-KUR’undan faydalanılabilmesi için;

 • Ziraat odasına kayıtlı bir çiftçi olunması gerekmektedir.
 • Ziraat odalarının bulunmadığı yerlerde il ya da ilçe Tarım Müdürlüklerine kayıtlı olunması gerekmektedir.
 • Tarımsal faaliyetin başladığı ilk bir yıl içerisinde sigortalılık kaydı yapılırsa, kayıt yapılan tarihten itibaren sigortalılık süreci başlatılmaktadır.
 • Tarımsal faaliyetin başladığı tarihten bir yıl geçtikten sonra bildirim yapıldığı takdirde SGK bildirim tarihinden itibaren BAĞ-KUR açılmış olacaktır.
 • Tarımsal faaliyette bulunan kişi 18 yaşından küçük ise, sigortalılık tarihi 18 yaşına girdikleri tarihten itibaren başlatılmaktadır.

Tarım BAĞ-KUR’u prim ödemeleri 2018 yılı için aylık kazanca göre hesaplanmaktadır. Aylık kazanç alt sınırına göre ödenmesi gerek prim tutarı 583,48 TL’dir. Aylık kazanç üst sınırına göre ödenecek olan BAĞ-KUR aylık prim tutarı ise 4.376,10 TL’dir. 5 puanlık prim indirimden yararlananların ise; aylık kazancın alt sınırına göre 498,92 TL, aylık kazancın üst limitine göre ise 3.741,90 TL olarak belirlenmiştir. Tarım BAĞ-KUR’u prim borcu sorgulama işlemleri, esnaf BAĞ-KUR’u ile aynıdır.

BAĞ-KUR Emeklilik Şartları Nelerdir?

BAĞ-KUR emeklilik şartları sigortalılık başlangıç tarihlerine göre değişmektedir. 1 Ekim 1999 öncesi sigortalılık başlangıç tarihi, 1 Ekim 1999 ila 30 Nisan 2008 arası ve 1 Mayıs 2008 sonrası sigortalılık başlangıcı olan BAĞ-KUR’luların emeklilik şartları farklı olmaktadır. Bunun yanı sıra BAĞ-KUR’lunun kadın ya da erkek olmasına göre de emeklilik şartları değişiklik gösteriyor. BAĞ-KUR emeklilik şartlarınızı öğrenebilmek için şu adımları takip edebilirsiniz;

 • SGK resmî web sitesi üzerinden emeklilik şartlarınızı sorgulayabilirsiniz. Emeklilik şartlarını sorgulamak için https://uyg.sgk.gov.tr/EMEKTARWEB/hakKazanma.do adresine giriş yapmanız gerekmektedir. BAĞ-KUR emeklilik şartlarınız için açılan sayfada gerekli bilgileri doldurup ‘Tamam’ butonuna tıklamanız yeterlidir.
 • E-Devlet sistemine giriş yaparak da sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Bu sorgulama türü için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ne-zaman-emekli-olabilirim adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Açılan sayfada kimlik doğrulama işlemini tamamladıktan sonra bazı bilgileri girmeniz gereken bir bölüm açılacaktır. Bu bilgiler sigorta kolu ve hizmete başlama tarihidir. Bilgileri doldurduktan sonra ‘Sorgula’ butonuna tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.
 • ALO 170 çağrı merkezini arayarak BAĞ-KUR emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek evrak nüfus cüzdanınızdır.

BAĞ-KUR Borç Sorgulama İşlemi E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

BAĞ-KUR sorgulama E-Devlet üzerinden kolay ve pratik bir şekilde yapılabilmektedir. BAĞ-KUR borç sorgulama işlemi için öncelikle sistemde kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir. Doğrulama için şifreniz yoksa PTT şubelerine uğrayarak alabilirsiniz. Şifreyi alabilmek için nüfus cüzdanınızı görevliye ibraz etmeniz ve 2 TL ödemeniz gerekmektedir. Herhangi bir sebeple daha önce şifre aldıysanız ve ikinci kez alıyorsanız ödemeniz gereken tutar 4 TL’dir. E-Devlet üzerinden BAĞ-KUR sorgulama işlemi için ihtiyacınız olan T.C kimlik numarası ve şifredir. Borç sorgulama işlemi için izlemeniz gereken adımlar ise şöyle;

 • Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/4b-borc-durumu adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Adrese tıkladığınızda açılan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklayarak kimlik doğrulama sayfasına geçmeniz gerekmektedir.
 • Açılan sayfada T.C kimlik numaranız ve şifrenizi yazarak ‘Sisteme Giriş Yap’ butonuna tıklamanız yeterlidir.
 • 4B borç durumunuz ile tüm detayların olduğu bir sayfaya otomatik olarak yönlendirileceksiniz.
 • Sayfada yer alan bilgiler; tescil durumunuz, meslek başlangıç tarihiniz, toplam prim borcunuz, prim borcunuzun ay sayısı, prim borcunuz ile ilgili ceza tutarınız gibi bilgileri anında görebilirsiniz. Bunun yanı sıra sayfanın üstende yer alan BAĞ-KUR sicil numaranızı da görebilirsiniz.
 • BAĞ-KUR hizmet dökümü, 4B tescil kaydı ve yapılandırma borç bilgileri gibi sorgulamaları da yapabilirsiniz.

Telefon Aracılığıyla BAĞ-KUR Borç Sorgulama İşlemi

BAĞ-KUR borç sorgulama telefon numarası üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için ALO 170’i aramanız yeterlidir. ALO 170; SGK, İŞKUR, ÇSGB ve MYK kurumları ile ilgili tüm sorularınızı sorabileceğiniz bir destek hattı olarak hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra www.alo170.gov.tr adresine giriş yaparak online işlemler menüsünün sunduğu hizmetlerden de faydalanabilirsiniz. Bu hizmetler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Görüntülü destek seçeneğini kullanarak, işaret dilinde uzman temsilcilerle iletişim kurabilir, ihtiyacınız olan ilgili kurum hizmetleriyle ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.
 • SGK, İŞKUR, ÇSGB ya da MYK kurumları ile ilgili ihbar ya da şikayetlerinizi online olarak oluşturabilirsiniz.
 • Canlı destek ekibi ile online olarak yazışabilirsiniz. Bu sayede daha ve pratik bir şekilde sorularınızın cevabına ulaşabilirsiniz.
 • Sık sorulan sorular bölümünde, daha önce vatandaşlar tarafından soruları ve verilen yanıtları inceleyebilirsiniz. Bu sayede daha önce sizinle aynı sıkıntıyı paylaşan bir vatandaşın sorusunun cevabına hızlı bir şekilde ulaşırsınız.
 • ALO 170’e telefon aracılığıyla ulaştığınızda yanınızda kimliğinizin bulunması hızlılık açısından önem taşımaktadır. Aramayı yaptığınızda adınıza bir başvuru oluşturulur ve 3 iş günü içerisinde başvurunuz ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

BAĞ-KUR Hizmet Dökümü Nasıl Sorgulanır?

4B hizmet dökümü sorgulama işlemi E-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. E-Devlet 4B döküm sorgulama işlemi için;

 • Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/4b-hizmet-bilgisi adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Adrese giriş yaptığınızda kimlik doğrulama işlemini tamamlayıp sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra otomatik olarak açılan sayfada BAĞ-KUR hizmet dökümünüzü detaylarıyla görebilirsiniz.
 • Dilerseniz sayfanın sağ üst köşesinde yer alan ‘Yazdır’ seçeneğiyle, hizmet dökümünüzü kâğıda yazdırabilirsiniz.

BAĞ-KUR Prim Borcu Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

BAĞ-KUR prim borcu ödeme işlemi online olarak gerçekleştirilebildiği gibi çoğu bankanın internet şubesinden, ATM’lerden ve şubelerden ödenebilmektedir. BAĞ-KUR prim borcunu online olarak ödeyebilmeniz için E-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Ödeme işlemi için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

 • https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr/WebTahsilat/index.jsf adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Sayfa açıldığında sizi otomatik olarak E-Devlet kimlik doğrulama sayfasına yönlendirmektedir.
 • C kimlik numaranız ve şifrenizle kimlik doğrulama işlemini tamamladıktan sonra SGK’nın online tahsilat sayfasına yönlendirileceksiniz.
 • Açılan sayfada sorgu türü, sorgu tipi ve sicil no bilgilerini girmeniz gerekmektedir.
 • Sorgu türü bölümünde ‘4B Sigortalı Tahsilatları’ seçeneğini tıklamanız gerekmektedir.
 • Sorgu tipinde ise BAĞ-KUR Cari dönem, geçmiş dönem, SGDP, BAĞ-KUR TP ya da Tarım Tevkifat seçeneklerinden ödeme yapacağınız borca göre seçim yapmalısınız.
 • Bu seçenekleri seçtikten sonra sicil numarası otomatik olarak gelmektedir.
 • Bu işlemler tamamlandıktan sonra ‘Borç Sorgula’ seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.
 • Akabinde açılan sayfada kredi kartı ya da banka kartınızla ilgili borcu ödeyebilirsiniz.

Bağ-Kur Borç Sildirme İşlemleri Ve Dilekçesi

Bağ-Kur Tescil Kaydı Nasıl Yapılır ?

Bağ-Kur’luya Ölüm Aylığı Bağlanma Şartları

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Ben 1982 ve 1990 ýılları toprak mahsulleri of işine buğday sattım ve çiftçi kartı çıkardılar suriye ten şeker pancaŕıda sattım ben bunun primlerini nasıl çıkartırım yasal bir yola başvurabilirim

  1. Merhaba,

   O döenmelerde yapılan bağkur kesintileri ile ilgili belgeleri bulabilirseniz. sigorta başlangıcını o tarihlere çekebilirsiniz. bunun haricinde arşivlerde bulabilmeniz çok zor.

 2. 1998 yılında ilk olarak annem adına toprak mahsülleri ofisine buğday verilerek faturalanma yapılmıştır . Daha sonra ki yilllardada belli aralıklarla bu işlem devam etmiştir. Fakat bagkur da suan herhangi bir başlangıç görünmemektedir. Annem in emekli olabilmesi ne yapmam lazim. 1996 yılını başlangıç olarak kabul ettiklerinde annem ne zaman emekli olur

  1. Merhaba,

   Geriye dönük bu işlemlerle ilgili belge bulabilirseniz zorlanmadan giriş yaptırabilirsiniz. eğer 1996 yılına giriş olur ise;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1995 ile 23.05.1996 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 52 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5825’dir.

   veya

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1996 ile 23.05.1997 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dür.

 3. 1980 lerden çiftçi bagkuru olan bir kişi 2014 affinda 27 bin tl ile emekli olabiliyordum. Fakat o zaman maddi durumum olmadığı için emekli olamadım.Şimdi sgk ya sordum şimdi ki af kapsamında 87 bin lira af çıkarttılar bu konu hakkında bilgi istiyorum .yaşım 60.

 4. 1973 08.06_dogum sigorta girişi .1996 8.ay _460.gun ssk pirimim var +2007_ den bu yana tarım bagkurluyum ne zaman emekli olabilirim ve erken emekli olmak için ne yapmam gerekiyor teşekkürler üzeyir ökçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı