• Çiftçi BAĞKUR’u Borç Sorgulama


  BAGKUR LOGOSU

  Çiftçi BAĞKUR’u borç sorgulama işlemi, Bağ Kur üzerinden sosyal güvence hizmeti alan tarım işçisi kişilerin, prim borcu olup olmadığını öğrenmek için kullandıkları işleme verilen addır. Çiftçi BAĞKUR’u borç sorgulama işlemi ile tarım işçisi kişiler, Bağ Kur üzerinde ne kadar borçları olduğunu ya da borç sahibi olup olmadıklarını öğrenebilirler. Borç durumunun öğrenilebilmesi için bir hizmet dökümü alınması gerekmektedir. Normalde borç öğrenmek için bakılan hizmet dökümünü almak için, Bağ Kur’a ait size yakın şubeye gitmeni ve direk olarak oraya başvuru yapmanız gerekirdi. Fakat böyle yapmak birçok sıkıntılı duruma neden olmuştur. Kurumlara böyle işlemler için gitmek hem zaman kaybı yaratmakta, hem de kurumların şubelerinin çok yoğun olmasına sebep olmaktadır. Bu soruna bir çözüm olarak, kurum online işlemleri vatandaşların kullanıma açmış ve işleri kolaylaştırmıştır. Çiftçi BAĞKUR’u borç sorgulama işleminin yapılması için internet bağlantılı bir bilgisayar kullanmanız yeterli olacaktır. Yazımızın devamında, Çiftçi BAĞKUR’u borç sorgulama işlemini internet üzerinden kolayca nasıl yapacağınıza dair ayrıntılı anlatıma erişebilirsiniz.


  Bağ Kur, ülkemizde verilen sosyal güvenlik hizmetleri sektöründe hizmet sunan üç ana kurumdan biridir. Sosyal Sigortalar Kurumu ve Emekli Sandığı ise aynı hizmeti veren diğer kurumlar olarak bilinirler. Bahsettiğimiz üç kurumun hedef kitlesi, belirli kriterlere göre ayrılmış olan vatandaşlardır. Örneği Emekli Sandığı, ülkemizde devletteki kamu görevlerinde çalışmakta olan memur vatandaşlara hizmet verir. Sosyal Sigortalar Kurumu ise, özel sektör içinde çalışan vatandaşlara sosyal güvence sağlar. Bağ Kur da yine bu iki kurum gibi, kendine ayrılan kitleye çalışır. Tarım işçisi olan vatandaşlarımız, anlattığımız sosyal güvence hizmetini Bağ Kur’dan alırlar. Bundan dolayı kuruma ait herhangi bir borç sorgulama işlemi söz konusu olduğunda, kişilerin Bağ Kur işlemlerine bakması gerekmektedir. Örneği Çiftçi BAĞKUR’u borç sorgulama işlemi kuruma ait en çok kullanılan işlemler arasında yer almaktadır. Çiftçi BAĞKUR’u borç sorgulama işlemi kullanarak Bağ Kur’a ait borç durumu öğrenilebilmektedir. Ayrıca Bağ Kur, kullanıcılarına bu işlemleri internet üzerinden yapma imkanı sunmuştur.

  Çiftçi BAĞKUR’u borç sorgulama işlemin E-Devlet sistemi üzerinde yapılabilmektedir. Ülkemizde E-Devlet sistemi üzerinden vatandaşlara bu hizmeti veren tek yer Bağ Kur değildir. Yazımızda bahsettiğimiz diğer iki sosyal güvenlik kurumu da benzer bir şekilde bu tür borç sorgulama gibi işlemleri E-Devlet aracılığı ile kullanıcılarına sunmaktadırlar. E-Devlet kapısı içinde bir tek bu kurumlara ait sorgulama işlemleri değil, aynı zamanda insanların vatandaşlık bilgileri ve çeşitli dokümanlara da ulaşılabilmektedir. Şuan devlet kurumlarına gidip yapabileceğiniz hemen hemen her türlü işlem, E-Devlet üzerinden de rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunun yanında sistemin kullanışlı olması, vatandaşların erişimini de kolaylaştırmıştır. Sisteme giriş yaparak tüm işlemlere tek seferde ulaşabilirsiniz. Bu giriş yapma işlemi için de E-Devlet giriş şifresi edinmeniz gerekmektedir. İlk kez giriş şifresi alacak olan kullanıcılar ve önceden almış olup da şifresini unutanlar, yeni şifrelere en yakınlarındaki PTT şubelerine giderek ulaşabilirler. 2 TL ödemek koşulu ile alınan bu şifreler kullanılarak E-Devlete giriş yapabilirsiniz. Yazımızın devamında, E-Devlet sistemi aracılığı ile Çiftçi BAĞKUR’u borç sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı ayrıntılı olarak anlatacağız.

  Çiftçi BAĞKUR’u Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Çiftçi BAĞKUR’u borç sorgulama işlemi yazımızın başında da dediğimiz gibi, internetten ve E-Devlet’ten yapılır. Bu işlemi yapabilmek için anlattığımız gibi şifreyi almış olmanız gerekmektedir. Eğer şifrenizi almışsanız yapmanız gereken şey öncelikle E-Devlet internet sitesine girmek olacaktır. Yazımızın sonunda vermiş olduğumuz bağlantıyı kullanarak, E-Devlet internet sitesine erişebilirsiniz. Sistemin internet sayfasına girdiğinizde karşınıza aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi bir giriş ekranı çıkacaktır.

  1

  Sponsorlu Bağlantılar

  Burada yapmanız gereken, yukarıdaki resimde işaretlemiş olduğumuz “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıklamaktır. Tıkladıktan sonra açılan yeni sayfada, istenen boşluklara önce T.C. kimlik numaranızı ve sonra da E-Devlet giriş şifrenizi girdikten sonra sisteme giriş butonuna tıklayınız. Sisteme giriş yaptıktan sonra Çiftçi BAĞKUR’u borç sorgulama işleminizi yapabilir, borcunuz olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

  Çiftçi BAĞKUR’u Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!



  tıkla sorunu sor

  Çiftçi BAĞKUR’u Borç Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!



  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Mahmut arı dedi ki:

   1998 yılında ilk olarak annem adına toprak mahsülleri ofisine buğday verilerek faturalanma yapılmıştır . Daha sonra ki yilllardada belli aralıklarla bu işlem devam etmiştir. Fakat bagkur da suan herhangi bir başlangıç görünmemektedir. Annem in emekli olabilmesi ne yapmam lazim. 1996 yılını başlangıç olarak kabul ettiklerinde annem ne zaman emekli olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük bu işlemlerle ilgili belge bulabilirseniz zorlanmadan giriş yaptırabilirsiniz. eğer 1996 yılına giriş olur ise;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1995 ile 23.05.1996 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 52 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5825’dir.

    veya

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1996 ile 23.05.1997 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dür.

  2. Ahmet savran dedi ki:

   Çifçtçi bağkur prim ve borç sorgulama

  3. arif altan dedi ki:

   çiftci bakur pirimmi öğrenmek istiyorum

  4. fatih dedi ki:

   1980 lerden çiftçi bagkuru olan bir kişi 2014 affinda 27 bin tl ile emekli olabiliyordum. Fakat o zaman maddi durumum olmadığı için emekli olamadım.Şimdi sgk ya sordum şimdi ki af kapsamında 87 bin lira af çıkarttılar bu konu hakkında bilgi istiyorum .yaşım 60.

  5. Üzeyir dedi ki:

   1973 08.06_dogum sigorta girişi .1996 8.ay _460.gun ssk pirimim var +2007_ den bu yana tarım bagkurluyum ne zaman emekli olabilirim ve erken emekli olmak için ne yapmam gerekiyor teşekkürler üzeyir ökçe

  Sorunuzu Yazın