Bağkur

Bağ-Kur Tescil Kaydı Nasıl Yapılır ve Dilekçe Örneği

Bağ-Kur tescil kaydı yapmak isteyen kişilerin öncelikle bir dilekçe hazırlamaları gerekmektedir. Hazırlanacak olan bu dilekçe Sosyal Güvenlik Kurumu il ya da ilçe müdürlüklerinde bulunan personel tarafından detaylıca kişilere anlatılmaktadır.

Bunun yanı sıra Bağ-Kur’a kayıt olabilmek ve tescil kaydı alabilmek için kişilerin kadın ya da erkek olması fark etmeksizin 18 yaşını doldurmuş olması şartı yeterli görülmektedir. Ayrıca aranan şartların içerisinde kişinin kendi mesleğini icra etmesi ve dışarıda bulunan herhangi bir kurum ya da kuruluşta işçi gözükmemesi gerekmektedir. Bu şartları sağlayan her birey Bağ-Kur tescil kaydı yapabilmektedir.

Bağ-Kur Tescil Kaydı Nedir?

Bağ-Kur tescil kaydı, kişilerin sigortalı olarak çalışmaya başladığı ilk tarihtir. 3 farklı tarihten oluşan tescil kayıtları kişilerin emeklilik yaşlarının ve şartlarının belirlenmesi açısından önemli bir faktördür.

Bu tarihler aşağıdaki gibidir:

 • 8 Eylül 1999 tarihin evvel tescil kaydı bulunan erkek vatandaşlar için yaş sınırı 43 iken belirtilen tarih öncesinde tescil kaydı bulunan kadın vatandaşların emeklilik yaş sınırı 38’dir.
 • 8 Eylül 1999 ila 30 Nisan 2008 tarihleri arasında sigortalı olarak çalışmaya başlayan erkek vatandaşlar için emeklilik yaş sınırı 60 iken kadın vatandaşlar için yaş sınır 58’dir.
 • 1 Mayıs 2008 tarihinde ve sonrasında tescil kaydı bulunan erkek vatandaşları 7200 gün prim ödemesi ve 60 yaşını doldurması şartı aranırken kadın vatandaşlarda ise 7200 gün prim ödemesi ve 58 yaşını doldurmuş olma şartı aranmaktadır.

Yukarıda belirtilen tescil kayıt tarihleri kadın ve erkek vatandaşlar için aranan şartları kapsamaktadır.

Bağ-Kur Tescil Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bağ-Kur tescil kayıtları sorgusu e-Devlet sistemi üzerinden zahmetsiz bir şekilde yapılabilmektedir. Sistem üzerinden yapılacak sorgulama ile kişiler tescil tarihlerini öğrenebilir ve bu tarih üzerinden prim günü sayısı ile emeklilik yaşlarını hesaplayabilir.

E-Devlet sistemi üzerinden Bağ-Kur tescil kaydı sorgulama işlemi yapabilmek için kişilerin öncelikle kimlik doğrulaması yapabilmesi adına bir e-Devlet şifresi temin etmeleri gerekmektedir. e-Devlet şifresi kişiye en yakın PTT şubesinden kimliği ile birlikte 2 TL karşılığında alınabilmektedir. Bu şifre alındıktan ve sistemde kimlik doğrulamasının yapıldıktan sonra bazı adımları sırasıyla izlemek gerekmektedir.

İzlenmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 • Kişi https://www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden sisteme giriş yapmalıdır.
 • Giriş yapıldıktan sonra “Kurumlar” menüsü içerisinde yer alan “Sosyal Güvenlik Kurumu” seçeneği tıklanır.
 • Hizmet seçenekleri arasından “4B Hizmetleri” bulunarak seçilmelidir.
 • Açılan ekrandaki 4B hizmetleri içerisinde tescil kaydının bulunması ve tıklanması gerekir. Böylece kişi kendi Bağ-Kur tescil kayıtlarına ulaşmış olacaktır.

Kişilerin isteği üzerine e-Devlet sistemi dışında il ve ilçelerde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu Merkezleri’nde bulunan Bağ-Kur birimine başvuruda bulunarak Bağ-Kur tescil kaydı sorgulama işlemlerini yapmaları da mümkündür.

Bağ-Kur Prim Borcu Nedir?

Bağkur prim borcu, kişilerin daha öncesinden ödenemeyen prim günlerini para karşılığı ile ödemesidir. Kişilerin zamanında askerlik, doğum gibi ödenemeyen prim günlerinin sonrasında emekliliğine etki etmemesi adına bir miktar para karşılığında ödemesi ve karşılığında emeklilik haklarını eline almasıdır.

Kişilerin eksik günlerinin olup olmadığını e-Devlet sistemi üzerinden 4B hizmet dökümü sorgulama işlemi yaparak öğrenmeleri mümkündür. Para ödeyerek borçlarını sildirmek isteyen kişiler Bağ-Kur’un sunduğu af imkânından faydalanmalıdır. Ayrıca prim borcunun ödenmesi için üç farklı yöntem vardır.

Bu yöntemler aşağıdaki gibidir:

 • Prim Borcu Yapılandırması: Bağ-Kur üzerinden emekli olmak için tüm şartların sağlandığı ancak prim borçları dolayısıyla emekli olamayan kişiler bulunan borçlarını yapılandırmaya sokabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu yapılandırma işlemini kendi çatısı altında yapmaktadır. Taksitler 6 ay, 12 ay ve 18 ay olarak 3 farklı şekilde yapılmaktadır. Borcun hangi dönemden kaldığı fark etmeksizin yapılandırmaya sokulacağı tarih baz alınarak bu tarihin değerleri üzerinden hesaplama yapılır. Prim borcunun üstüne enflasyon farkının koyulduğu bilinmesi gereken mühim bilgilerden birisidir.
 • Borç Dondurma: Bir üst maddede bulunan yapılandırma seçeneğinden yararlanamayan kişiler başvuruda bulunmaları halinde SGK tarafından bulunan borcu dondurma hakkına sahiptirler. Kişilerin ilerleyen zamanda tekrardan Bağ-Kur kapsamına girmeleri halinde bu borcu ödemek zorunda olacakları unutulmamalıdır. Emeklilik haklarını eline alamamış olan kişiler bu yöntemi geçici olarak tercih eder. Bağ-Kur kapsamı altında bulunan bütün vatandaşlar yapılandırmaya başvuruda bulunmaları ve sonuç alamamaları halinde bu hizmetten faydalanabilmektedir.
 • Bağ-Kur Prim Borçlarını Sildirme: Kişilerin bu hizmetten yararlanabilmeleri için 2018 yılının mayıs ayından daha önce prim borcu bulunması halinde, prim borçlarının ödenememiş olması ve kişinin kesin suretle yapılandırma için başvuruda bulunmamış olması gerekmektedir.

Bağ-Kur Geçmiş Prim Borçları Nasıl Silinir?

Bağ-Kur’a geçmiş prim borcu bulunan kişiler bu borçları sildirmek için dilekçe doldurmalıdır. Doldurulan dilekçenin yanına Sigortalılık Belgesi’nin de eklenmesi gerekmektedir. Kişi doldurduğu dilekçeyle ve Sigortalılık Belgesi’yle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlükleri’ne başvurmalıdır.

Ayrıca kişilerin borçlarını hesaplatması da mümkündür. Böylece kişilerin borçlarını hesaplatmalarının ardından peşin ödeme yaparak bu borçlardan kurtulabilirler. Kişiler borç sildirme uygulamasından yararlanarak erken emeklilik konusunda ilerleme kaydedebilir ve bu yolla sağlık hizmetlerinden faydalanmalarının da önü açılmış olur.

Bağ-Kur Borcu Olan Kişi Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanabilir?

Bağ-Kur’a borcu bulunan kişilerin sağlık hizmetlerinden faydalanma hakkı 2018 yılının mayıs ayında çıkan kararla bahsi geçen kişilere tanınmıştır. Fakat Bağ-Kur’a borcu bulunan kişilerin bu olanaktan faydalanabilmeleri için bazı şartları yerine getirmiş olmaları gerekmektedir. Bu şartlardan birisi yapılandırma işlemidir. Bağ-Kur’a borcu bulunan kişilerin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için Bağ-Kur’a olan borçlarını yapılandırmış olması gerekmektedir. Öteki şart ise bu kişilerin hizmetlerine son vermiş olmaları durumudur.

Önceki senelere bakıldığında vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanma haklarının durması için kişilerin Bağ-Kur’a olan borcunun 3 ayı geçmesi kâfi idi. Fakat 2018 yılında yapılan yeni düzenlemeyle birlikte bu durumda değişikliğe gidilmiştir.

Mevzu bahis olan yeni düzenleme neticesinde Bağ-Kur’a borcu olan kişilerin borcunu 36 aya kadar yapılandırmasının ardından ilk yapılandırma taksitini ödemesiyle birlikte kişilere sağlık hizmetinden yararlanma hakkı tekrar tanınmaktadır. Kişiler Bağ-Kur borcunu yapılandırıp ilk taksitini ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanmaya tekrar başlayabilir.

Bağ-Kur prim borcu olan kişilerin eşleri ya da yükümlülüğünde olan diğer için sağlık hizmetlerinden yararlanmaları gibi bir durum söz konusu değildir. Fakat Bağ-Kur’a prim borcu bulunan kişilerin eşleri üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanmalarına olanak tanınmaktadır.

Bağ-Kur Tescil Kaydı İçin Ne Yapılmalıdır?

Kişilerin Bağ-Kur tescil kaydı yapabilmesi için uygulaması gereken bazı adımlar bulunur.

Bu adımlar ise aşağıdaki gibi sıralanır:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlükleri’ne gidilerek SGK çatısı altında bulunan Bağ-Kur şubesinden 4B başvuru formu alarak eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır.
 • Kişilerin yönlendirileceği vergi dairesi ya da sicil memurlukları gibi kurumların birinden onay alınması gerekmektedir.
 • Tarım alanında faaliyet gösteren vatandaşların tescil kaydı yapması durumunda bahsi geçen vatandaşların üye oldukları ziraat odasından ya da tarım kooperatifinden onay alması gerekmektedir.
 • Alınan onayların ardından hazırlanan belgelerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na gerçekleştirilecek bir ziyaret ile bizzat teslim edilmesi gerekmektedir.

Yukarıdaki adımların doğru ve eksiksiz bir biçimde tamamlanmasının ardından Bağ-Kur tescil kaydı yapmak isteyen kişilerin işlemleri tamamlanmış olacaktır.

Bağ-Kur’da Dul ve Yetim Aylığı Oranları, Nasıl Alınır?

Bağ-Kur Geriye Dönük Prim Ödemesi Nasıl Yapılır?

Bağ-Kur Çiftçi Nasıl Emekli Olur, Şartları Nelerdir?

Shares:

44 Yorumlar

 • Kıymet Acar
  31.03.2023

  merhaba
  ocak 1995 tarihinde şirket kurdum. 1998 de kapattım.
  o tarihten sonra çalışmadim. bağ kur üyeliğim hakkında nereden öğrenebilirim .
  bağ kura üye olup olmadığımı ,pirim ödemesi yapım yapmadığımı hatırlamıyorum .

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   31.03.2023

   Merhaba,

   2000 öncesi bağkur kayıtları otomatik yapılmıyordu. eğer başvurduysanız Bağlı bulunduğunuz sgm den sorgulayabilirsiniz. E devlette de gözükür. Yoksa boçlanma hakkınız bulunmuyor.

 • Emrah cinar
  30.03.2023

  24.04 .2005 te üzerimde şirket ortaklığı bulunuyordu 2005 yılından 2010 yılına kadar geçen boş süreyi bağkur tescili yaparak borclanabilirmiyim

  Cevapla
 • Samet
  27.03.2023

  Merhaba 1974 doğumlu 1.10.2006 çifti Bağkur başlangıç var 20.9.2021 kadar ödendi ve durduruldu 2006 daki başlangıçı 1995 e çekebilir miyiz çekebilsek ortalama geriye dönük borcum be olur

  Cevapla
 • Mustafa Duran
  29.12.2022

  Merhaba…
  1998 yılı Eylül ayında isteğe bağlı bağkur kaydı yaptırdım… Girişim tescil edildi, ancak hiç pirim yatırmadım…. Daha sonra 2002 yılından sonra ücretli işe girdim SSK pirimleri yattı, 6 bin günü aştım… Bağkur tescilim giriş olarak kabul edilir mi ben de EYT’den yaranlanabilir miyim ?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   29.12.2022

   Merhaba,

   isteğe baglı primi ödemediyseniz maalesef giriş olarak saydıramazsınız

 • ali yılmaz
  27.12.2022

  Vergi kaydı99 dokuz oncesi ozamanlarda bulyndugumuz ilcede ssk yoktu illerde vardï kanun nedir ilerde emekli olurmuyuz bi dusuncesi yoktu ssk bizi 2000yılının 4 ayında bagkurlu yapmış benim gibi yüzbinlerce arkadas var sizde diyorsunuz geri cekilemez vergi dairesi ve esnaf sicil oda kayıtlsrıyla mahkemeye versek avukatlar geriye donuk hakkinizi alirsiniz diyor ama siz buyolu gostermiyorsunuz neden acaba?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   27.12.2022

   Merhaba,

   Yeni bir düzenleme çıkana kadar dava ile sonuç alabilmeniz çok zor. Lehe sonuçlanmıyor.

 • Mustafa Karaca
  12.10.2022

  Merhaba benim 1999 Haziran veya temmuz ayından maliye oda kaydım var ama Bağkura 2004 veya 2005 yılında yaptım ve tescil tarihi olarak 04 10 2000 tarihi olarak baz alınmış bağkur tecsil kaydımı geriye cekebilirmiyim. Teşekürler

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   13.10.2022

   Merhaba,

   2000 ve 2008 yıllarında çıkan kanunlarla hak tanınmış bu haktan yararlanmayanların geriye dönük tescil hakkı kaldırılmıştır. Bu nedenle geriye çekemzsiniz.

 • bahadır
  25.06.2022

  merhaba 1995 yılında iş yeri açtım malıye kaydım var bagkur ve oda kaydım yok sonrasında ılk sgk kaydım 2007 işçi sigortası daha sonrası ise tarım bağkur sigortası şimdi ise ek-5 tarım sıgortası devem edıyor. gerıye donuk hak talebim olur mu ?calısmalarınızda basarılar dılerım

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   03.07.2022

   Merhaba,

   Sonradan çıkan kanunlarla 2008 öncesi bağkur kaydınız yoksa borçlana hakkınız bulunmuyor.

 • Ahmet BÜLBÜL
  05.08.2021

  1995-2000 arası vergi mükellefiyim, Bağkur kayıtım sistem üzerinden göremiyorum. 2000 sen sonra sigartalıyım. Sigarta girişimi 1995 e çekebilirmiyim.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   06.08.2021

   Merhaba,

   2000 ve 2008 de çıkan kanunlar ile eğer Bağkur sigorta başlangıcınız yok ise başlatma hakkınız bulunmuyor.

 • Kamil
  31.05.2021

  Babam için soruyorum 1966 doğum 02.05.1994 yılı ssk sigorta başlangıcı ancak o tarihlerden sadece 24 günlük sigortası var. 2002 den 2014 e kadar da şeker fabrikası üzerinden düşük kesintili bağkuru var. Şu an 55 yaşında herhangi Bir yapılandırma döneminde emekli olabilir mi?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   31.05.2021

   Merhaba,

   Geriye dönük ancak askerlik borçlanması yapabilir. tüm hizmet dökümüne bakmak lazım. Görmeden hesaplama yapmak güç.

 • yılmaz gitmiş
  28.01.2021

  İyi Günler Benim 1993 ile 1995 tarihleri arasında bagkur giriş kaydım var daha sonra bağkurum kapatıldı
  ancak 2011 den itibaren bir kısmı düzenli bir kısımları aralıklarla olmak üzere SGK pirim ödemelerim var
  başlanğıç sgk bağkur birleştirilmesi adı ile 1993 ile 2011 arasında geriye dönük prim borçlanması ile ödeme yaparak
  emekli olabilirmiyim
  siğorta tarihini 1993 bağkur tarihi girişimi öne çekermi

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   29.01.2021

   Merhaba,

   Ssk lı da devam etseniz Bağkurlu da devam etseniz sigorta başlangıcınız 1993 olarak hesaplanır. ancak askerlik haricinde geriye dönük prim ödemesi yapamazsınız.

 • Emel Koç
  08.12.2020

  Merhaba, 1997 yılı bağkur girişim var.1995 yılında ise mimarlar odası kayıt başlangıcım var. Bu iki yıllık sureyi borçlanma sigorta başlangıcımı öne çekebilir miyim? Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   08.12.2020

   Merhaba,

   Bağkur kaydınız olmadığı için 1995 ve sonrasını borçlanma hakkınız bulunmuyor.

 • Nuray akyüz
  02.09.2020

  1988 SSK girişim var emekli yaşım geldi ama günüm eksik ziraat odası kaydım var on yıldan fazla bu kayıtla bagkurlu olup
  borcumu geriye dönük ödesem olurmu cevap verirseniz sevinirim kimse doğru bilgi vermiyor

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   03.09.2020

   Merhaba,

   2008 yılı öncesi için borçlanma yapamazsınız. 2008 sonrası kaydınız var ise borçlanma yapabilirsiniz.

 • Ayşenur Bayrak
  09.03.2020

  Merhabalar. 2018 yılı 5 Mayıs’ta bağkur girişim yapıldı ve aynı ayın 31’inde çıkış yapıldı. Emeklilik istiyorum bu bağkur giriş çıkışını borçlanarak ödeyip emekli olma şansım var mıdır?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   09.03.2020

   Merhaba,

   25 günlük süreyi isterseniz borçlanabilirsiniz.

 • mehmet
  18.10.2019

  merhaba ilk istege bağlı olucam hiç para yatırmadan yaşım doldugunda ziraat bankası emekli ederiz diyor senden kesilir diyor boyle bi uygulama varmı net bilen varsa acıklama yapabilirmi saygılar

  Cevapla
 • Muhammer KARACA
  21.08.2019

  Merhaba,
  1994 yılında bağkur girişim vardı fakat e-devlet sisteminde görünmüyor. SSk girişim 1996. Bağkur kaydımı bulup sisteme eklettirebilir miyim? Bağkur ile SSK arasında askerlik var. Nasıl bir yol izlemeliyim? Emekliliğime bir faydası olur mu?
  Teşekkür ederim…

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   22.08.2019

   Merhaba,

   Bağkur girişiniz var ancak prim ödemesi yok ise gözükmüyordur. Ancak bu süreleri borçlanarak ödeyebilir ve başlangıcı 1994 yılına çekebilirsiniz. Bağkur tarihinizin başlangıcına göre emeklilik yaşınız 1-2 sene geriye çeker.

 • Osman kalembaşı
  30.01.2019

  12/03 /1970 doğumluyum 1991-1994 gerçek vergi mükellefiyim Bagkur girişim 2002. Geriye dönük borçlanıp emekli olabilirmiyim.

  Cevapla
 • Özber esin
  19.01.2019

  Merhaba ben 1966 doğumluyum 1986 da askere gittim ve 1989 yılından 2006 yılına kadar çeşitli adreslerde isyerleri açtım fakat bagkura ve her hangi bir odaya kayıt yaptırmadım ben vergi mükellefi olduğum yılları geriye dönük pirim borçlanması yapabilirmiyim ve askerlik borçlanması yaparsam beni erken emekli olmamı sağlamı vergi mükellefi olduğum yılları nasıl borçlanma yapabilirim bana yol gösterirseniz sevinirim özber esin

  Cevapla
 • Mehmet cifci
  06.01.2019

  1995 den 2003 e kadar vergi mukellefiyetim var ama bagkur kayitim yok neyapmaliyim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   07.01.2019

   Merhaba,

   2008 de çıkan kanun ile 2008 öncesinde Bağkur başlangıcınız yok ise borçlanma hakkınız bulunmuyor.

 • ERDAL ATASOY
  02.03.2017

  1991-1995 yılları arası gerçek usulde vergi mükellefiyim fakat bağkur kaydım çıkmıyor ne yapmalıyım

  Cevapla
 • Yavuz bursa
  26.12.2016

  İyi günler deniz motoru tamircisiyim doğal olarak genellikle dükkanda olamıyorum vergi yoklama memuru reysen terk yapmış bagkuruda terk görülüyor dilekçe vererek adreste olduğu mu beyan ettim düzeldi bagkurumu nasıl aktif hale getirebilirim cevaplariniz için teşekkürler

  Cevapla
  • SGK Merkezi
   10.02.2017

   Lütfen bir dilekçe ile BAĞKUR kurumunuza başvurunuz.

 • Mehmet balci
  21.05.2016

  Tarım bağkur um ben sigortali ise girdim sonra çıktım simdi tekrar dan bağkur umu nasıl aktif hala getiririm teşekkür ler

  Cevapla
  • Yusuf Karataş
   28.05.2016

   SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

 • ercan mercan
  22.01.2016

  merhaba eşim çiftçi bağkurlu borçumuz yok ama 1 yıl gibi dondurmak istiyoruz malum işler durgun nereye başvurmamız gerekli ….

  Cevapla
  • Yusuf Karataş
   30.01.2016

   SGK müdürlüklerine başvurmalısınız, Ercan Bey.

 • Murat
  02.11.2015

  Bir işyerinde çalışırken Sigorta kaydım vardı. Kendi şirketimi kurduktan sonra otomatik olarak Bağkur kaydım oluşmadı. Kendim yapmam gerekiyormuş. Nereden ve nasıl yapabilirim?

  Cevapla
  • Yusuf Karataş
   05.12.2015

   SGK müdürlüklerine müracaat etmeniz gerekir.

 • bağkur kaydımı ve gün sayımı bilmiyorum nereden oğrenebilirim 1994 yılında girişim var tütünden
  29.09.2015

  bağkur kaydım var ama gün sayımı bilmiyorum 1994 yılında tütünden girişim var bunu nerden öğrenebilirim bana bildirirmisiniz teşekür ederim..

  Cevapla
  • Hürcan Karataş
   10.10.2015

   E-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

 • Halis AKDENİZ
  18.03.2015

  Ben 1998 yılı pancar üreticisiyim benim 1998 ile 2003 de bağkur kesitisi olmuş bağkur kesintisini kayıtta görünmüyor bana meyil atarsanız menmun olurum teşekkür ederim

  Cevapla
  • Selahattin Demir
   19.03.2015

   kesinti yapan kurumdan bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir