Bağkur

Bağ-Kur Tescil Kaydı Nasıl Yapılır ?

Her insan rahat bir hayat yaşamak istemektedir. Yazımızda Bağ-Kur tescil kaydı nasıl yapılır konusunu anlatacağız. Bu konuya geçmeden önce Bağ-Kur nedir hususundan başlamalıyız. Bunun için ülkemizde bazı insanlar devlet kurumunda bazıları ise özel kurumlarda çalışmaktadır. Belli bir kurumsa ister memur olarak isterse işçi olarak çalışsın sigorta yapılmalı ve her gün için sigorta primi işveren tarafından yatırılmalıdır. İşveren bir kişiyi çalıştırdığı halde sigortalı yapmadı veya sigorta primini ödemedi ise devlete karşı ve vatandaşa karşı sorumludur. Bu sorumluluktan doları devlet bu işveren ceza keser ve işvereni sigorta primini ödeme zorunluluğuna tabi tutar.


Bazı insanlar da vardır ki ne devlette ne de özel kurumda çalışma imkanı yakalayamamıştır. Bu kişiler kendi sigorta primlerini dışarından kendileri ödeyerek emekli olabilmektedir. Bağ-Kur olarak isimlendirilen bu kurumda 15 veya 25 yıllık ödeme süresi vardır. Bu ödemeler bittiğinde ve belirlenen yaş sınırı da tamamlandığında emekli olmaya ve emekli maaşı almaya hak kazanılır. Tescil kaydı, kişinin sicile geçirilmesi, kütüğe kaydedilmesi işlemidir. Sicile kaydedilmesi ile birlikte vatandaşın taşıdığı yasal haklar belirlenmektedir. Bundan dolayıdır ki Bağ-kur tescil kaydı nasıl yapılır konusu ehemmiyet arz etmektedir.

Bağ-Kur Tescil Kaydı Nasıl Yapılır, Nasıl Öğrenilir?

Günümüzde Bağ-kur, SSK ve Emekli Sandığı kurumlarının hepsi Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında toplandı. Üç kurumun tek çatı altında toplanması işlemlerin daha hızlı ve pratik işlemesini sağladığından vatandaşa olumlu olarak yansıdı. İnsanlar üç kurum Sosyal Güvenlik Kurumu altında toplanmadan önce farklı kurumlarda emeklilik için sigorta ödemesi yaptılar. Bu farklı kurumlarda haklar tabi ki kaybolmadı. Haklar olduğu gibi SGK’ ya geçirildi. Eski adı Bağkur olan kurum yeni sistemde 4B ile adlandırıldı. Böylede Bağkur tescil kaydı nasıl yapılır konusuna bakmak isteyenler 4B üzerinden araştırma yapmalı ve 4B kriterlerini baz almalıdır.

Bağ-kur tescil kaydı sayesinde kişi ilk ödeme tarihini, yatırdığı prim sayısını gibi bilgileri öğrenilebilir. Bağ-kur tescil kaydı E-SGM resmi sitesi kapatılmadan önce iki resmi siteden öğrenilebiliyordu. Fakat E- SGM hizmet sorgulama ekranının kapanması ile birlikte bağ-kur tescil kaydı nasıl yapılır sorusunun cevabı ve sigorta primlerinin öğrenilmesi sadece e-devlet kapısı üzerinden yapılmaktadır. E-devlete giriş yapabilmek için öncelikle şifreye ihtiyaç vardır.

E-Devler Şifresi ve Bağ-Kur Tescil Kaydı Nasıl Yapılır?

E-devlette her türlü işlemi yapabilmek için şifre alınmak zorundadır. Şifre almak için en yakın PTT şubesine gidilmelidir. PTT şubesinde e-devlet şifresi sırası alındıktan sonra görevliden yardımcı olması istenir. Görevli 2 TL karşılığında kapalı zarf içerisinde şifreyi verir. Bu şifre e-devlet kapısına ilk girişte kullanılmalıdır. İlk girişten sonra kesinlikle kişi kendi belirlediği bir şifreyle değiştirmelidir. Alınan şifre ile artık devlet kurumları ile ilgili birçok konuda bilgi sahibi olmak için e-devlet kapısına giriş yapılabilir.

Tescil Kaydı Nasıl Yapılır ?

Bağ-kur tescil kaydı nasıl yapılır hususundan önce kaydın nasıl yapılması gerektiğine bir bakalım. Sosyal Güvenlik Kurumları kapsamı dışında kalan ve herhangi bir işverene bağlı kalmaksızın kendi nam ve hesabına çalışanlar Bağ-kur’lu olmaktadır. Üç kurum birleşmeden evvel  Bağ-kur kaydının yapılabilmesi için öncelikle Bağ-kur kuruma başvuru yapılıp alınacak bağ-kur giriş belgesi ile ilgili kuruluşa gidip onaylattırılması gerekir. Onaylattırılması gereken ilgili kurumlar vergi dairesi olup vergiden muaf olunması durumunda ise oda ve sicil memurluklarıdır. Yetkili kurum tarafından onaylatılmış olan bu belgelerin Bağ-kur İl Müdürlüğü’ne verilmesi gerekiyor. Bu işlemler yapıldıktan sonra Bağ-kur kaydı yapılmış oluyor.

Eski sistemde Bağ-kur yeni sistemde ise 4B olarak isimlendirilen sigortalılar artık tescil kaydını e-devlet üzerinden yapabilmektedir. Oldukça kolay olan birkaç adımla kayıt yaptırılabilir. Bunun için kişinin T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresidir. E-devlet kişiye özel olduğundan yukarıda bahsettiğimiz şekilde şifre alınmalıdır. Şifre olmadan giriş yapılıp tescil kaydı gerçekleştirilemez. Bağkur tescil kaydı nasıl yapılır sorusunun cevabı ise kayıt yaptırdıktan sonra kolaylıkla verilebilir.

Bağ-Kur Tescil Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bağ-kur tescil kaydının olup olmadığı gibi durumların öğrenilebilmesi için 4B tescil kaydı sorgulama yapılmalıdır. Bunun için ilk olarak www.turkiye.gov.tr adresi açılmalıdır. Açılan sayfanın sağ üst köşesinde bulunan giriş yap kısmına tıklanır. Sayfaya tıklandığında bir sayfa açılacak. E-devlet kimlik doğrulama sayfası vatandaştan T.C Kimlik Numarasını ve PTT’den aldığı şifreyi girmesini ister. Kimlik no ve şifre girildikten sonra sisteme giriş yap butonu tıklanır. Bu siteye mobil imza, elektronik imza ile de giriş yapılabilmektedir. Kamu kuruluşları kısmından Sosyal Güvenlik Kurumu bulunur. Dilenirse arama kısmına Sosyal Güvenlik Kurumu yazılarak da kuruma ulaşılır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun alt bölümlerinde bulunan 4B Tescil Kaydı sekmesi tıklanır. Bu sekmede kayıt sorgulama, Bağkur tescil kaydı nasıl yapılır sorularının cevabı bulunmaktadır.

Geçmişte vergi kaydı olup Bağkur tescil kaydı yaptırmamış olanlarla ilgili bazı düzenlemeler yapılmıştı.  Bu düzenlemeye göre 4 Ekim 200o tarihine kadar Bağkur’a kayıt ve tescil kaydı yaptırmayanların her türlü her türlü mükellefiyetleri ve sigortalılık hakları Ekim 2008 tarihinden itibaren başlatılıyor. Fakat 4 Ekim 2000 ile 1 Ekim 2008 tarihleri arasında Bağkur tescil kaydı nasıl yapılır öğrenip tescil ettirmiş olanların sigortaları 4 Ekim 2000 tarihinden beri geçerli olmuş olacak.

Bağ-Kur Borç Sildirme İşlemleri Ve Dilekçesi

4B Bağ-Kur Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir

Bağ-Kur Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilecek mi ?

İlgili Makaleler

19 Yorum

 1. Merhaba,
  1994 yılında bağkur girişim vardı fakat e-devlet sisteminde görünmüyor. SSk girişim 1996. Bağkur kaydımı bulup sisteme eklettirebilir miyim? Bağkur ile SSK arasında askerlik var. Nasıl bir yol izlemeliyim? Emekliliğime bir faydası olur mu?
  Teşekkür ederim…

  1. Merhaba,

   Bağkur girişiniz var ancak prim ödemesi yok ise gözükmüyordur. Ancak bu süreleri borçlanarak ödeyebilir ve başlangıcı 1994 yılına çekebilirsiniz. Bağkur tarihinizin başlangıcına göre emeklilik yaşınız 1-2 sene geriye çeker.

 2. Merhaba ben 1966 doğumluyum 1986 da askere gittim ve 1989 yılından 2006 yılına kadar çeşitli adreslerde isyerleri açtım fakat bagkura ve her hangi bir odaya kayıt yaptırmadım ben vergi mükellefi olduğum yılları geriye dönük pirim borçlanması yapabilirmiyim ve askerlik borçlanması yaparsam beni erken emekli olmamı sağlamı vergi mükellefi olduğum yılları nasıl borçlanma yapabilirim bana yol gösterirseniz sevinirim özber esin

  1. Merhaba,

   2008 de çıkan kanun ile 2008 öncesinde Bağkur başlangıcınız yok ise borçlanma hakkınız bulunmuyor.

 3. 1991-1995 yılları arası gerçek usulde vergi mükellefiyim fakat bağkur kaydım çıkmıyor ne yapmalıyım

 4. İyi günler deniz motoru tamircisiyim doğal olarak genellikle dükkanda olamıyorum vergi yoklama memuru reysen terk yapmış bagkuruda terk görülüyor dilekçe vererek adreste olduğu mu beyan ettim düzeldi bagkurumu nasıl aktif hale getirebilirim cevaplariniz için teşekkürler

 5. Tarım bağkur um ben sigortali ise girdim sonra çıktım simdi tekrar dan bağkur umu nasıl aktif hala getiririm teşekkür ler

 6. merhaba eşim çiftçi bağkurlu borçumuz yok ama 1 yıl gibi dondurmak istiyoruz malum işler durgun nereye başvurmamız gerekli ….

 7. Bir işyerinde çalışırken Sigorta kaydım vardı. Kendi şirketimi kurduktan sonra otomatik olarak Bağkur kaydım oluşmadı. Kendim yapmam gerekiyormuş. Nereden ve nasıl yapabilirim?

 8. bağkur kaydımı ve gün sayımı bilmiyorum nereden oğrenebilirim 1994 yılında girişim var tütünden dedi ki:

  bağkur kaydım var ama gün sayımı bilmiyorum 1994 yılında tütünden girişim var bunu nerden öğrenebilirim bana bildirirmisiniz teşekür ederim..

 9. Ben 1998 yılı pancar üreticisiyim benim 1998 ile 2003 de bağkur kesitisi olmuş bağkur kesintisini kayıtta görünmüyor bana meyil atarsanız menmun olurum teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu