• BAĞ-KUR KAYDI


  BAGKUR LOGOSU

  BAĞ-KUR KAYDI

  Bağ-kur kaydı ve tescilin yapılabilmesi için, ilgili Bağ-kur İl Müdürlüğüne başvuru yapılıp , alınacak bağ-kur giriş bildirgesinin, ilgili kuruluşlara onaylattırılması (vergi daireleri, vergiden muafiyet halinde oda ve sicil memurluklarından) ve onaylı bu bildirgenin Bağ-kur İl Müdürlüğüne verilmesi gerekmektedir. Bu işlemleri yaptıktan sonra Bağ-kur kaydınızı gerçekleştirmiş olursunuz.


  KİMLER BAĞ-KUR KAYITLILARIDIR?

  Esnaf ve sanatkarla ile diğer bağımsız çalışanlardan ticari kazanç veye serbest meslek kazancı dolayısıyla gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar ile gelir vergisinden muaf olanlardan esnaf ve sanatkarlar sicili ile birlikte kanunla kurulu meslek kuruluşlarına usulüne uygun olarak kayıtlı olanlar. Kollektif şirketlerin ortakları da Bağ-kura kayıtlıdır. Adi komandit(Sorumluluğu sınırsız olan ortak) şirketlerin komandite ve komanditer ortakları. Limited şirket ortakları Sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları. Donatma iştirakleri ortakları Bağ-kur kaydı olan unsurlardır.

  BAĞ-KUR’A KAYIT NASIL YAPTIRILIR?

  • 18 yaşını doldurmuş erkeler, 18 yaşını doldurmuş kadınlar sigortalı olmak zorundadır.
  • Sosyal Güvenlik Kuruluşları kapsamı dışında kalan ve herhangi bir iş verene bağlı olmaksızın kendi nam ve hesabına çalışanlar Bağ-kurlu sayılabilirler. Bu özellikleri taşıyan kişiler bağ-kur’a kaydını yaptırabilen ve bağ-kurlu sayılan kişiler olurlar.
  • Bağ-kur’a kayıt ve tescilin yapılabilmesi için ilgili Bağ-kur İl Müdürlüğüne başvurulup, Bağ-kur’a giriş bildirgesinin, ikamet ettiği yerin muhtarlığına onaylattırması ve onaylı bu belgenin Bağ-kur İl Müdürlüğüne teslim edilmesi gerekmektedir.


  tıkla sorunu sor

  BAĞ-KUR KAYDI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. ERDAL ATASOY dedi ki:

   1991-1995 yılları arası gerçek usulde vergi mükellefiyim fakat bağkur kaydım çıkmıyor ne yapmalıyım

  2. Yavuz bursa dedi ki:

   İyi günler deniz motoru tamircisiyim doğal olarak genellikle dükkanda olamıyorum vergi yoklama memuru reysen terk yapmış bagkuruda terk görülüyor dilekçe vererek adreste olduğu mu beyan ettim düzeldi bagkurumu nasıl aktif hale getirebilirim cevaplariniz için teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Lütfen bir dilekçe ile BAĞKUR kurumunuza başvurunuz.

  3. Mehmet balci dedi ki:

   Tarım bağkur um ben sigortali ise girdim sonra çıktım simdi tekrar dan bağkur umu nasıl aktif hala getiririm teşekkür ler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  4. ercan mercan dedi ki:

   merhaba eşim çiftçi bağkurlu borçumuz yok ama 1 yıl gibi dondurmak istiyoruz malum işler durgun nereye başvurmamız gerekli ….

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurmalısınız, Ercan Bey.

  5. Murat dedi ki:

   Bir işyerinde çalışırken Sigorta kaydım vardı. Kendi şirketimi kurduktan sonra otomatik olarak Bağkur kaydım oluşmadı. Kendim yapmam gerekiyormuş. Nereden ve nasıl yapabilirim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine müracaat etmeniz gerekir.

  6. bağkur kaydımı ve gün sayımı bilmiyorum nereden oğrenebilirim 1994 yılında girişim var tütünden dedi ki:

   bağkur kaydım var ama gün sayımı bilmiyorum 1994 yılında tütünden girişim var bunu nerden öğrenebilirim bana bildirirmisiniz teşekür ederim..

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    E-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

  7. Halis AKDENİZ dedi ki:

   Ben 1998 yılı pancar üreticisiyim benim 1998 ile 2003 de bağkur kesitisi olmuş bağkur kesintisini kayıtta görünmüyor bana meyil atarsanız menmun olurum teşekkür ederim

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    kesinti yapan kurumdan bilgi alabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın