ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bağkur Prim Borcu Ödemesi, 4/B Kredi Kartı İle Borç Ödeme

Bağkur Prim Borcu Ödemesi, 4/B Kredi Kartı İle Borç Ödeme
04.01.2021

BAĞKUR ödemeleri tamamen güvenli sistemler olan e-devlet sistemi ve Sosyal Güvenlik Kurumu internet bağlantısı üzerinde yapılabilmektedir. Covid-19 salgını nedeniyle temasın azaltılması büyük önem arz ettiği için bireyler yapacakları ödemeleri internet kanalları ve internet bankacılığı hizmetlerini kullanarak ödemeyi tercih etmektedir. BAĞKUR borcu bulunan bireyler ödemelerini kredi kartı veya banka kartı kullanarak belirlenen bu kanallar aracılığıyla güvenli bir şekilde yerine getirebilmektedirler.

Kredi Kartı ile BAĞKUR Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi kartı ile BAĞKUR prim ödemesi yapılırken e-devlet sistemi, Sosyal Güvenlik Kurumu resmî internet sayfası veya ilgili bankaların internet bankacılığı ve mobil bankacılık internet hizmetleri kullanılabilir. Bunun için bankaların internet adresleri veya mobil uygulamaları üzerinden bu hizmeti verip vermediği kontrol edilir. Banka bu hizmeti veriyorsa kart bilgileri kullanılarak ödeme yapılabilir. SGK internet sitesi üzerinde de 4B hizmetleri başlığı altından veya e-devlet platformu üzerinden kredi kartı bilgileri verilerek işlem yapılabilmektedir.

2021 BAĞKUR Prim Ödeme Tutarı Ne Kadar?

BAĞKUR primleri BAĞKUR bünyesindeki bireyin çalışma şekli veya ödeme şekline göre belirlenir. Bireyler esnaf, çiftçi veya tarım işçisi ve isteğe bağlı prim yatıranlar olarak üç kategoriye ayrılmıştır. Buna göre bu kategoriler ve 2021 yılı itibari ile ödeme yapmaları gereken tutarlar şu şekilde belirlenmiştir:

 • Çiftçi veya tarım işçisi indirimli en düşük 985,01 TL, en yüksek 7.387,54 TL oldu
 • Çiftçi veya tarım işçisi indirimsiz en düşük 1.151,96 TL, en yüksek 8.639,66 TL oldu
 • Esnaf kategorisinde bulunan bireyler için indirimli aylık tutar en düşük 1.055,36 TL, en yüksek 7.915,22 TL
 • Esnaf kategorisinde bulunan bireyler için indirimsiz aylık tutar en düşük 1.234,23 TL, en yüksek 9.256,78 TL
 • İsteğe bağlı prim yatıran bireyler için aylık tutar en düşük 1.114,80 TL en yüksek tutar ise 8.586,00 TL
 • Ev hanımları isteğe bağlı sigorta bağkur aylık tutar en düşük 1.068,48 TL, en yüksek tutar ise 8.013,60 TL

E-devlet Üzerinden BAĞKUR Borç Ödeme Nasıl Yapılır?

E-devlet ile BAĞKUR Borcu ödeme işlemi yapılmadan önce bireyin e-devlet platformunda kullanılmak üzere şifre aldığından emin olması gerekir. Şifre olmadan sisteme giriş yapılamayacağından bireyler e-devlet ile borç ödemek istedikleri zaman öncelikle PTT şubeleri aracılığıyla şifre almalıdır. Şifre alma işlemi esnasında bireyin kimlik numarasının yazılı olduğu ve güncel fotoğrafının bulunduğu kimlik kartı kullanılmaktadır. Bu yüzden bireyler şubeye giderken bu kimlik kartlarını yanlarında götürmelidir.

Sisteme giriş için şifre alındıktan sonra T.C. kimlik numarası ve şifre kullanılarak sisteme giriş yapılır. Sisteme giriş için kullanılacak internet adresi https://www.turkiye.gov.tr/ adresidir. Bireyler bu bağlantıyı kullanarak sisteme giriş yapabilirler. Daha sonra açılacak sayfada “e-hizmetler” bölümü seçilir. Burada bulunan “kurumlar” bölümü bağlantısına tıklanır. Buradan “Sosyal Güvenlik Kurumu” seçilerek “4B borç görüntüleme” kısmına geçilir. Daha sonra ödeme ekranında bulunan ilgili yerlere kredi kartı veya banka kartı üzerinde bulunan ilgili rakam ve harfler yazılarak ödeme kolaylıkla yapılabilir.

E-Devlet Bağkur Borç Ödeme İçin TIKLAYINIZ

SGK İnternet Sitesi BAĞKUR Ödeme Nasıl Yapılır?

İnternet ile BAĞKUR ödemesi yapacak olan bireylerin kullanacağı internet adreslerinden bir tanesi de Sosyal Güvenlik Kurumu internet adresidir. Bu internet adresi üzerinden ödeme yapılırken sitede bulunan online tahsilatlar bölümüne girilmelidir. Burada bulunan 4B Sigortalı Tahsilat bölümüne tıklandıktan sonra sorulacak olan sorgu tipi ve prim yatıracak kişinin sicil numarası gibi bilgiler girildikten sonra yönlendirilen sayfada kredi kartı veya banka kartı bilgileri girilerek BAĞKUR borcu ödeme işlemi kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Online Bağkur Borcu Ödemek İçin TIKLAYINIZ

İnternet Bankacılığı ile BAĞKUR Ödeme Nasıl Yapılır?

İnternet bankacılığı BAĞKUR ödeme işlemi yapılırken öncelikle bireyin mevduat hesabının bulunduğu bankanın internet adresini veya mobil uygulamasını ziyaret etmesi gerekmektedir. Buradaki hizmetler kontrol edilmeli ve BAĞKUR ödeme sekmesi bulunmalıdır. İnternet sitesi üzerinden ödeme işlemi yapılacaksa, ödeme tipi ve kurum seçilir ve gerekli kredi kartı veya banka kartı bilgileri girilerek işlem tamamlanır. Mobil uygulama üzerinden işlem yaparken ise daha önceden kaydedilmiş olan bir kart kullanılabilmekte veya aynı banka tarafından verilmiş yeni bir kart tanımlanarak ödeme yapılabilmektedir.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

BAĞKUR ile Anlaşmalı Bankalar Hangileridir?

BAĞKUR anlaşmalı bankalar bu hizmetin verilmesinin yaygınlaşmasıyla birlikte ivmeli bir artış göstermiştir. Buna göre BAĞKUR prim ödemesi yapılabilecek bankalardan bazıları şunlardır:

 • Ziraat Bankası
 • Türk Ekonomi Bankası
 • Halkbank
 • Denizbank
 • Akbank
 • Garanti Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Vakıfbank
 • Yapı Kredi Bankası

BAĞKUR Emeklilik Şartları Nelerdir?

BAĞKUR emeklilik işleminin gerçekleşebilmesi için 1 Ekim 1999 tarihi öncesinde sigortalı olarak bulunan ve bu tarih ile prim ödeme sene sayıları 23 seneden fazla olan erkek çalışanlar için yaş şartı bulunmamakta ve 25 yıl 9000 gün prim ödemesi yapmaları durumunda bireyler emekli olabilmektedirler. Bu tarihten önce sigortalı bulunmayan bireylerin ise sunulan ekstra şartları sağlamaları ve 25 yıl süre zarfını beklemeleri gerekmektedir.

BAĞKUR Emeklilik Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

BAĞKUR emeklilik başvurusu için Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmesi gereken belgeler şunlardır:

 • İşten ayrılma belgesi
 • Gelir vergisi muafiyetine ilişkin belge
 • Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi
 • Bireysel tahsis talep belgesi
 • Üç adet vesikalık fotoğraf

BAĞKUR Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

BAĞKUR için başvuru yapmadan önce Sosyal Güvenlik Kurumu’na yaş ve prim durumunun bildirilmesi gerekir. Bu işlem sonrasında alınacak onay belgesi, bireyin çalıştığı kuruma teslim edilmelidir. Daha sonra işyeri çıkış belgesi ile SGK müracaatı yapılmalı Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi doldurulmalıdır. Bu işlem sonrasında SGK tarafından gerekli incelemeler yapılarak bireyin emekliliğine karar verilir.

BAĞKUR Emeklilik Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

BAĞKUR sorgulama işlemi Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesi üzerinden veya e-devlet platformu üzerinden yapılabilir. Sorgu işlemi için ilgili internet adresleri ziyaret edildikten sonra kullanıcı adı ve şifre girilir. Daha sonra her iki internet sitesi için de 4B sorgulama ekranına geçmek gerekir. Burada talep edilen bilgiler girildikten sonra BAĞKUR emeklilik sorgu işlemi tamamlanmış olur.

BAĞKUR Borcunu Telefondan Sorgulama Nasıl Yapılır?

Telefonla BAĞKUR sorgulama işlemi için 170 numaralı telefon aranabilir. Burada yalnızca sesli değil, görüntülü hizmet ve işitme engelli bireyler için işaret dili ile sorgulama hizmeti de verilmektedir. Ayrıca yine ALO 170 hizmeti kapsamında emeklilik hesaplama sistemleri ile ilgili bilgi alınabilir, sigorta başlangıç tarihi ve yatırılan prim tutarları da sorgulanabilir.

Akbank BAĞKUR Prim Borcu Nasıl Ödenir?

Akbank BAĞKUR ödeme işlemi için Akbank internet adresleri veya Akbank mobil uygulaması kullanılabilir. BAĞKUR borcu ödemesi yaparken hizmetler içerisinden BAĞKUR prim ödeme hizmeti seçilir ve açılan sayfada ödeme yapılmak istenen mevduat hesabı, banka kartıyla ödeme ve kredi kartıyla ödeme gibi seçeneklerden bir tanesi belirlenir. Belirlenen ödeme yönteminden sonra onay verilerek BAĞKUR prim ödemesi saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilir.

Yorumlar

 1. huseyin dedi ki:

  ssk prim borclarınıda yapılandırma ile odemek mumkunmuç

 2. murat altun dedi ki:

  bağkur geriye dönük borçlanma yaptık (ssk hizmet birleşimi ) ve yapılandırmamız zorunlu hal nedeniyle bozuldu tekrar yapılandırma yapabilir miyiz kaybımız ne olur babamın emekli olma süresine 9 ay kaldı

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Murat Bey.

 3. Fuat özdemir dedi ki:

  Sk siçil. Nra 30122*****956. Numaram durmak ve. Şimdilik. Yatırmış olduhum. Parayı istiyim mumkunse. Ben fuat. Özdemir 25 09 1964 dohumlu ben. Şun almanyada. Dayım mainzde kalıyım bana geri yazabilirmisiniz. Geri çehap. Beklerim sizden munkunse telon a uşamak mumkunse. 0061314***826945

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Konsolosluk ile iletişime geçiniz lütfen.