Bağkur

2020 Bağ-Kur Borcu Ödemesi, 4B Kredi Kartı ile Borç Ödeme

2020 yılında Bağ-Kur borcu ödemesi yapmak için e-devlet sistemi ya da SGK ödeme sayfası kullanılmaktadır. E-devlet üzerinden hızlı ve güvenli şekilde ödeme yapmak isteyen kişiler, banka kartı ve kredi kartı kullanabilirler. E-devlet Bağkur prim borcu ödemeleri, Sosyal Güvenlik Kurumunun belirlediği tarihler içerisinde ödenmek durumundadır. Prim borcu ödemeleri için taksit seçeneği tercih edilebilir. Prim ödemelerinin yanında, doğum borçlanması, askerlik borçlanması ve yurt dışı borçlanması için de ödeme yapılmaktadır. Bağkur prim ödemelerinin detayları, Bağkur üzerinden emeklilik için gerekli koşullar ve Bağkur emeklilik işlemleri hakkında merak edilenler, yazı içerisinde detaylı şekilde ele alınmıştır.


Bağkur Prim Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Bağkur kapsamında prim ödemesi yapmak için e-devlet sistemi kullanılmalıdır. E-devlet üzerinden kredi kartı ya da banka kartıyla yapılacak Bağkur prim borcu ödeme işlemleri, aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:

Bağ-Kur Prim Borcu Ödemek İçin TIKLAYINIZ

 • https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-sosyal-guvenlik-kurumu-kart-ile-prim-odeme-uygulamasi bağlantı adresi kullanılarak, Bağkur prim ödeme sayfası açılmalıdır.
 • Prim borcu ödemelerinden önce, sayfada yer alan “Giriş Yap” seçeneğine tıklanmalıdır.
 • Giriş ekranı açıldıktan sonra, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle sistem girişi yapılmalıdır.
 • Kimlik bilgileri yerine, mobil imza, e-imza ya da mobil bankacılık bilgileriyle de e-devlet girişi yapılmaktadır.
 • E-devlet kimlik doğrulama sayfası geçildikten sonra, Bağkur prim borcu ödeme sistemi açılacaktır.
 • Bağkur primlerinin ödenmesi için 4B borç ödeme sayfası tercih edilmeli ve ödenmek istenen prim borcu türü seçilmelidir.
 • Ödenecek prim borçlarının belirlenmesinin ardından, ödeme işlemlerinin gerçekleştirileceği kart bilgisi ekranı açılacaktır.
 • Kredi kartı ya da banka kartı tercihi yapıldıktan sonra, kart numarası, kartın son kullanma tarihi, kart CCV numarası ve kartın üzerinde yer alan isim soy isim bilgileri doldurulmalıdır.
 • Ödenecek prim tutarı girilerek, 3D Secure güvenlik sistemi başlatılmalıdır.
 • Bankalarda kayıtlı olan cep telefonu numarasına, 3D Secure kapsamında güvenlik şifresi gönderilmektedir.
 • Belirtilen şifre doğrulanarak, Bağkur prim borcu ödeme işlemleri tamamlanabilir.

Bağkur Primlerinin Asgari Tutarı Ne Kadardır?

Bağkur primleri için belirlenen asgari ödeme tutarı, en az 1.015 TL olarak hesaplanmıştır. Düzenli şekilde prim borcu ödemesi yapacak kişiler, 5 puanlık prim borcu indiriminden faydalanma hakkına sahip olacaktır. Prim borcu indirim hakkı elde edildikten sonra, ödenecek en düşük Bağkur prim tutarı 868,19 TL’ye düşmektedir. Tarım sigortası olan Ek-5 Bağkurlu çiftçilerin ödemesi gereken sigorta primleri, 30 günlük olarak hesaplanmaktadır. Sigorta primleri için prime dayalı esas kazanç tutarı değerlendirilmektedir.

Prime dayalı esas kazanç tutarının 27 katı değeri belirlenmekte ve tarım Bağkuru kapsamında, en düşük prim tutarı olarak ödenmektedir. İndirimsiz şekilde ödenmesi gereken en düşük tarım sigortası prim tutarı 913,80 TL olarak hesaplanmıştır. Düzenli prim ödemesi yapan çiftçiler, 5 puanlık prim indiriminden faydalanır ve ödenecek prim tutarı 781,36 TL’ye düşürülür.

Bağ-Kur Emekli Maaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır, Bağkur Emekli Maaşı Ne Kadardır?

Bağkur emeklilik aylığı hesaplaması için kişilerin ödediği prim borcu tutarı ve toplam prim borcu ödeme gün sayısı değerlendirilmektedir. Bağkur kapsamında sigortalı olan kişilerin alacağı asgari maaşlar, aşağıda listelenmiştir:

 • Bağkur kapsamında esnaf emeklisi olan kişilere, en az 1.889,8 TL emeklilik aylığı ödenmektedir.
 • Bağkur tarım sigortası kapsamında emeklilik hakkı elde eden kişilere, zam öncesinde 1.249,6 TL emekli maaşı verilmekteydi. Temmuz ayı zamlanmasının ardından, verilen emekli maaşı tutarı 1.330,7 TL’ye yükseltilmiştir.

Bağkur emekli maaşının asgari tutarı, asgari prim ödemesinde bağlı olarak hesaplanmıştır. Her yıl belirlenen zamların ardından, Bağkur emeklilerine verilecek emekli maaşı tutarda artacaktır. Temmuz ayı zamlarının haricinde yılbaşında da yeni bir zam belirlenmekte ve emeklilerin maaşlarına yansıtılmaktadır.

Bağ-Kur Emeklilik Şartları Nelerdir?

Bağkur kapsamında emekli olacak kişilerin yerine getirmeleri gereken koşullar aşağıda ele alınmıştır:

 • Emekli olmak isteyen Bağkur sigortalılarının, en az 15 yıl boyuna sigortalı olmaları gerekir.
 • Sigortalılık süresi içerisinde, en az 3600 günlük prim borcu ödemesi yapılmak durumundadır.
 • Yıl içerisinde belirlenen asgari prim tutarından düşük olmamak şartıyla, düzenli şekilde prim borcu ödemesi yapılmak zorundadır.
 • 3600 günün üzerinde prim borcu ödemek ve maaşlarını yükseltmek isteyen kişilerin, 4200 gün, 5600 gün, 7200 gün ve 9000 günlük prim seçeneklerinden bir tanesini tercih etmesi gerekir.
 • Geçmiş döneme ait prim borcu bulunuyorsa, tüm borçların kapatılması şart koşulmuştur.
 • Esnafların ya da Bağkur kapsamındaki diğer sigortalıların, yaptıkları işleri bir başkasına devretmeleri gerekecektir.

Bağ-Kur Emeklilik Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

Bağkur emeklilik başvurusu için gerekli görülen evraklar şunlardır:

 • Sigortalıya ait kimlik belgesi fotokopisi
 • Bağkur SGK hizmet dökümü
 • SGK prim borçlarının ödendiğini gösteren evraklar
 • Bağkur emeklilik tahsis talep beyan taahhütnamesi
 • Borçlanma hakkına dair belgeler
 • Çalışılan işletmenin sevkine dair belgeler

Belirtilen evraklar, sigortalıların durumuna ve emeklilik gerekçesine göre artış gösterebilir. Bağkur emeklilik başvurusu için gerekli görülen evraklar, Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüğüne teslim edilmelidir.

Bağkur Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bağkur emeklilik başvurusu için gerekli görülen evraklar hazırlandıktan sonra, Sosyal Güvenlik Kurumu il veya ilçe müdürlüklerine gidilmelidir. SGK müdürlüklerine gidildikten sonra, evraklar kuruma teslim edilmeli ve emeklilik başvurusu yapılmak istendiği belirtilmelidir. Emeklilik başvurusu evrakları sisteme işlendikten sonra, SGK tarafından inceleme başlatılacaktır. Emekli olmaya uygun bulunan kişiler, ay başından itibaren emekli maaşlarını çekebilirler.

Bağkur Emeklilik Başvuru Sorgulamasının Detayları Nelerdir?

www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden, e-devlet resmi internet sitesine giriş yapılmalıdır. E-devlet sitesinde yer alan “Giriş Yap” butonuna tıklandıktan sonra, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi kullanılarak giriş bilgileri doğrulanmalıdır. E-devlet girişinin ardından, e-hizmetler sayfası açılmalı ve “SGK” bölümü tercih edilmelidir. SGK işlemlerinin yer aldığı bölümdeki “Bağkur” sayfasının açılmasının ardından, emekli maaşı başvurusunun onaylanıp onaylanmadığı hakkında sorgulama başlatılabilir. Emeklilik başvurusunun onaylanması durumunda, alınacak emekli maaşının tutarı ve ödeme detayları, sorgulama ekranında yer alacaktır.

Bağkur Erken Emeklilik Hakkı Nasıl Oluşur?

Bağkur kapsamında sigortalı olan kişilerin erken yaşta emekli olmaları için belli başlı süreler dikkate alınmaktadır. Erken emeklilik hakkı oluşturan durumlar ve süreleri aşağıda belirtilmiştir:

 • En fazla 3 çocuğa kadar olmak şartıyla, 4B sigortalı kadınlara doğum borçlanması hakkı tanınmaktadır. Her çocuk için 2 yıl olacak şekilde, toplamda 6 yılla kadar doğum borçlanması yapılmaktadır.
 • Askerlik süresine bağlı olarak, zorunlu askerlik yapan her erkek sigortalının borçlanma yapma hakkı bulunmaktadır.
 • 2 yaşından küçük bir bebeği resmi olarak evlatlık alan ya da evlatlık veren annelere, her bebek için 2 yıl borçlanma yapma hakkı tanınmaktadır.
 • %40 üzerinde engelli çocuğu bulunan kadın ya da erkek çalışanlar, SGK tarafından belirtilen süre kadar emeklilik borçlanması yapabilir.
 • Bağkur emekliliğinde, kişiler için belirlenmiş yaş sınırının tamamlanmasıyla birlikte, erken emeklilik hakkı oluşturulmaktadır.
 • Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, yurt dışında yaşadıkları süre kadar emeklilik borçlanması talep edebilirler.

Bağkur emeklilik borçlanması, erken emeklilik hakkı oluşmasını sağlamakta ve kişilerin belirtilen yaşlardan önce emekliliğe ayrılmasını sağlamaktadır. Erken emeklilik için belirtilen borçlanmaların haricinde, malulen emeklilik hakkı oluşturacak bir iş görme kaybı da erken yaşta emekli olunmasını sağlayacaktır.

Çiftçi BAĞ-KUR’u Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bağ-Kur Tescil Kaydı Nasıl Yapılır ?

Bağ-Kur’da Dul Ve Yetim Aylığı Şartları

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. bağkur geriye dönük borçlanma yaptık (ssk hizmet birleşimi ) ve yapılandırmamız zorunlu hal nedeniyle bozuldu tekrar yapılandırma yapabilir miyiz kaybımız ne olur babamın emekli olma süresine 9 ay kaldı

 2. Sk siçil. Nra 30122*****956. Numaram durmak ve. Şimdilik. Yatırmış olduhum. Parayı istiyim mumkunse. Ben fuat. Özdemir 25 09 1964 dohumlu ben. Şun almanyada. Dayım mainzde kalıyım bana geri yazabilirmisiniz. Geri çehap. Beklerim sizden munkunse telon a uşamak mumkunse. 0061314***826945

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı