SGK

2020 Temmuz Ayı Kıdem Tazminatı Tavan Rakamları Belirlendi!

Kıdem Tazminatına Zam Geldi! Memur maaşına yapılan % 5,75 oran zammın ardından kıdem tazminatındaki tavan rakam da yükselmiş bulunuyor. 2020 yılı için Ocak – Haziran ayları arasında 6 aylık dönem için en yüksek 1 yıllık kıdem tazminat tutarı 6 bin 730TL olurken, 1 Temmuz 2020 tarihi itibarı ile 7 bin 117TL olarak hesaplanacaktır. Kıdem tazminatını da içine alan tamamlayıcı emeklilik sistemine yapılan yasal düzenleme süreci devam ederken, memur maaşlarının belirlenmesi ile birlikte tazminatın tavan tutarı da belirlenmiş bulunuyor. Mevcut olan uygulama ile kıdem tazminatına hak kazanmak için bir iş yerinde en az 1 yıl aralıksız çalışmış olmak gerekmektedir. Kıdem tazminatı çalışılan her bir yıl için 1 aylık brüt maaş tutarı kadar olmaktadır. Fakat kıdem tazminatının üst limiti de bulunuyor. Tavanı belirtmekte olan bu tutarın belirlenmesi 6 ayda bir gerçekleştirilen memur maaşlarına yapılan zam ile 6 ayda bir değişmektedir.

Kıdem Tazminatına % 5,75 Oranında Zam Geldi!

Kıdem Tazminatına % 5,75 Oranında Zam Geldi! 3 Temmuz 2020 tarihi itibarı ile son 6 aylık enflasyon ve buna bağlı olarak ortaya çıkmakta olan memur maaş katsayısına göre tavan tutarı da yukarı çekilmiş bulunuyor. Diğer bir ifade ile kıdem tazminatının en üst tutarına % 5,75 oranında zam yapılmış bulunuyor. Böylece 10 bin TL maaş alan bir çalışan, Temmuz ayna kadar bir yıllık tazminat tutarı maksimum 6 bin 730TL oluyordu. Gelen son zammın ardından bu tutar 7 bin 117TL’ye yükselmiş bulunuyor. Böylece çalışanlardan Temmuz itibarı ile kıdeme hak kazananların cebine daha fazla para girecektir.

Belirlenen yeni tavan tutarına göre 7 bin 117TL üzerinde aylık brüt ücreti bulunan bireyler çalışılan her 1 yıl için 387TL daha fazla tazminata hak kazanmaktadırlar. Kıdem tazminatında tavan ücreti 1 Temmuz – 31 Aralık 2019 için 6 bin 379TL olmaktaydı. Bu şekilde son 1 yıl içinde kıdem tazminatı tavanında memur maaşlarına yapılan zam ile birlikte 738TL tutarında bir artış meydana gelmiş bulunuyor.

Çalışana 1,5 Maaş Tutarınca İhbar Hakkı!

Çalışana 1,5 Maaş Tutarınca İhbar Hakkı! Belirlenen kanun çerçevesinde işveren işten çıkarmadan önce bu durumu işçisine bildirmek zorundadır. Çalışan işçinin çalışma süresi 6 aydan kısa ise 2 hafta, 6 ay ile 1,5 yıl arasında ise 4 hafta, 1,5 yıl ile 3 yıl arasında ise 6 hafta, işçinin çalışma süresi 3 yıl ve üzerinde ise toplamda 8 hafta önce işveren işçisine bu durumu bildirmek zorundadır. Belirtilen bu süreye ihbar süresi denilmektedir. Haber vermeden çalışanını çıkartan iş verenler, kıdem tazminatının yanında bir de ihbar tazminatı vermek zorundadırlar. İhbar tazminatının hesaplanmasında çalışan işçinin brüt ücreti dikkate alınmaktadır. Fakat belirtilen tutar içinde tavan sınırı bulunmamaktadır. Fakat taban asgari ücret tutarına göre değişiklik göstermektedir. Asgari ücret tutarına zam geldiği müddetçe ihbar tutarı da değişmektedir.

Çalışan işçilerin tazminat hakkı sadece işten çıkartılma eylemi ile gerçekleşmemektedir. Çalışan işçi istifa etmesi durumunda da tazminat alınabilmektedir. Çalışanın istifa etmesi durumunda tazminat alabileceği birkaç husus bulunmaktadır.

Bu hususlar ise şu şekilde olmaktadır.
  • Erkek çalışan için askerlik zamanı geldiğinde,
  • Kadın çalışanın evlenmesinin ardından 1 yıl içerisinde istifa etmesi durumunda,
  • Emekli olmak için istifa edenler de kıdem tazminatına hak kazanır.
  • 8 Eylül 1999 tarihinden işe girerek 15 yıl sigortalı ve en az 3600 günü tamamlayanlar,
  • 1999 yılından sonra ilk defa işe girip 25 yıl boyunca sigortalı olup en az 4500 gün prim ödeyen çalışanlar istifa ederek kıdem tazminatına hak kazanmaktadırlar.
  • 7000 bin günü tamamlayan kadın çalışan için 58 yaşında emekli olabiliyor.
  • 7000 bin günü tamamlayan erkek çalışan ise 60 yaşında emekli olabilmektedir. Bu durumda sigortalılık süresi aranmamakla birlikte 19 yıl 5 ay 10 gün prim ödeyen çalışanlar, SGK tarafından yazı alarak, çalıştığı işten istifa ederek kıdem tazminatına hak kazanabilmektedirler.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu