• İsteğe Bağlı Sigorta Sorgulama


  İsteğe Bağlı Sigorta Sorgulama

  Sosyal Güvenlik Kurumu, SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kurumlarına bağlı olarak çalışan kişiler için sigorta imkanı tanınmıştır. Bu imkan ile birlikte sigortalı bireyler hem verilen hizmetlerden yararlanabilir hem de sağlık güvencelerinden yararlanabilmektedir. Tabiki herhangi bir kurumda sigortalı olarak çalışmayan kişiler de bulunmaktadır. Bu kişiler isteğe bağlı olarak sigorta yaptırabilme şansına sahiptir. Bu imkandan yararlanmak isteyen kişiler başvurularını yapıp sigorta sürecini başlatabilirler. Online olarak sunulan isteğe bağlı sigorta sorgulama işleminden de faydalanabilirler.


  İsteğe bağlı sigorta yaptırmak ve emeklilikten faydalanabilmek için istenen koşullar 30 günden az çalışmış olmak ya da tam zamanlı çalışmıyor olmak, belirli bir aylığa bağlanmamış olmak ve 18 yaşını doldurmuş olmaktır. Bu koşullara sahip olan kişiler isteğe bağlı olarak sigorta işlemlerini yaptırabilir ve sigortanın sağladığı tüm ayrıcalıklardan yararlanabilir. İsteğe bağlı sigorta yaptıran kişiler sigortanın sağladığı ayrıcalıklardan yararlanmak için prim ödeme işlemlerini kendileri yaparlar. Kısa bir süre önceye kadar sigorta ile ilgili bilgi almak için işlem yapmak için kuruma gitmek gerekmekteydi. Küçük de olsa işlemler için gerekirse kuyruk beklememiz gerekir ya da evraklarla uğraşmak zorunda kalırdık. Ama artık teknolojinin hayatımızdaki yerinin artması ve internete ulaşabilirliğin artması ile sorgulama işlemleri online hizmetler sayesinde kısa bir süre içerisinde tamamlanabilir. İnternet üzerinden sağlanan imkanlardan bir tanesi de isteğe bağlı sigorta sorgulama işlemidir. Bu işlem ile birlikte kendi isteği ile sigorta yaptıran kişiler de sigortalılık durumu ile ilgili ne kadar süredir sigorta yaptırdığı, ödenmiş ya da ödenmesi gereken primler gibi daha bir çok bilgiye çok kolay bir şekilde erişebilirler. İsteğe bağlı sigorta sorgulama işlemi pek çok kurum ile anlaşmalı olarak uzun bir süredir hizmet veren E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilir. Bilindiği üzere E-Devlet sistemi üzerinden yapılan işlemler için E-Devlet şifresine sahip olunması gerekmektedir. Şifreye sahip olan kişiler birkaç dakika içerisinde sigortası ile ilgili sorgulamalarını kolay bir şekilde yapabilirler. Yazımızın devamında E-Devlet sistemi üzerinden isteğe bağlı sigorta sorgulama işleminizi nasıl gerçekleştireceğiniz konusunda detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

  İsteğe Bağlı Sigorta Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  İsteğe bağlı sigorta sorgulama işlemi online olarak E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirmek artık çok kolay. Hemen sorgulamaya başlamak için ilk olarak yazımızın sonunda bulunan bağlantı linkine tıklayınız. Fakat işlemden önce E-Devlet şifrenizin olduğuna emin olun. Eğer E-Devlet şifresi sahibi değilseniz size en yakın PTT şubesine nüfus cüzdanınız ile birlikte E-Devlet şifresi alma başvurusunda bulunursanız 2 TL işlem ücreti karşılığında E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. Açılan sistemde resimde göstermiş olduğumuz gibi “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

  23

  Kimliğinizin doğrulanması için sizden istenen T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifrenizi giriniz. Girdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

  Sponsorlu Bağlantılar

  24

  Bu şekilde adımları doğru bir şekilde uygulayarak isteğe bağlı sigorta sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

  Emekli Sandığı İsteğe Bağlı Sigorta Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  İsteğe Bağlı Sigorta Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Yagmur dedi ki:

   Pirimlerimi hesaplamak istiyorum kaç yılım var daha ne kadar doğum borçlanabilirim 3çocugum var.giriç tarihi 91 çıkış 98 işten sonradan uç yıl isteğe bağlı ödedim toplam ne kadar pirimim var .

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devlet sayfanızdan hizmet dökümünüzü görebilir ve prim sayınızı öğrenebilirsiniz.

  2. YUKSEL POLAT dedi ki:

   Sayın yetkili,

   01/03/1994 başlangıç tarihli sigortalı BAYAN çalışanım.
   Dogum tarihim : 22/07/1970
   SSK primim 1994 yılından bugüne kadar en yüksek orandan ödendi.
   06/06/2016 itibariyle firmamın İstanbul’a taşınması nedeniyle işten ayrılacağım.
   Soru 1 : İşten çıktıktan sonra, çalışmıyor olsam da yine en yüksek orandan SSK’ya ödeme yapabilr miyim ?
   Soru2: Cevabınız evet ise , aylık ödenecekEN YÜKSEK orandan sigorta prim tutarı ne olur ?
   Soru 3: İşssizlik maaşı alırken, bu prim ödemesini SSK ‘ya yapma hakkım var mı ?
   Soru4: Tarafıma ödenecek işssizlik maaşı , emeklilikte alacağım maaşın azalmasına neden olur mu ?
   Değerli cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
   Saygılar,
   Yüksel Polat

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İsteğe bağlı olarak yüksek orandan sigorta ödemesi yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın