SGK

SGK Hangi Kanser İlaçlarını Karşılar?

Bilindiği üzere ülkemizde birçok kanser hastası bulunmaktadır. Kanser hastalığının tedavisi süreci kanser hastaları için en önemli hususlardan birisidir. Bir diğer önemli konu da SGK’nın hangi kanser ilaçlarını karşıladığıdır. İlk olarak kanser hastalığına genel olarak bakalım. Kanserin kesin sebebi henüz bilinememektedir. Kanser için risk faktörleri yaşam şekillerine, yaşa, cinsiyete ya da aile öykülerine bağlı olarak değişmektedir. Diğer bir risk faktörü ise çevresel faktörlerdir.

Çocuklarda ya da gençlerde bilindiği üzere kanseri erken fark edebilme ihtimali çok azdır. Çünkü söz konusu olan kanser çok değişik şekillerde ya da önemsenmeyecek şekillerde kendini belirtebilir. Çocuklarda ve gençlerde belirtiler görüldüğünde ya da belirti bir süreden sonra bile geçmediğinde doktora görünülmelidir. Kanserin genel hastalık belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ateş.
  • Solgunluk.
  • Genel durgunluk, konsantrasyon zayıflığı.
  • Büyüme ve gelişme gecikmeleri.
  • Kilo kaybı.

Kanser hastalığında, hastalanan organlardaki kanser hücreleri tekrar tekrar bölünmektedir ve böylece çoğalırlar. Bu yüzde bulundukları yerlerde bir daralmaya neden olurlar. Bu daralmadan sonra çeşitli semptomlar meydana gelmektedir. Kanserde bölgesel hastalık belirtileri şu şekildedir:

  • Bölgesel şişkinlikler ve ağrılar.
  • Görme bozuklukları.
  • Bilinç bozuklukları, felç, havale.
  • Kemik iliğinde kanser olduğu durumlarda kemik ağrıları.

Bu kanser hücreleri organların fonksiyonlarını etkileyen maddeler üretebilirler. Bu maddeler de organların çalışma sürecini bozar ve hastalıklara neden olur. Bilindiği üzere birçok kanser çeşidi bulunmaktadır ve bu kanser çeşitlerinin tanıları da farklı olmaktadır.

Kanser hastalarının en önemsediği konulardan birisi de devletin kanser hastalığında neleri ödediğidir. Örneğin Erlotinib etken maddeli ilacın prospektüsünde daha önce en az bir basamak kemoterapi uygulanmış ve yanıt alınmamış ya da lokal ileri veya metastatik devrede bulunan, sigara kullanımı olmamış ve küçük hücreli olmayan akciğer kanserli hastaların tedavisine iyi geldiği yazmaktadır. Bu ilacın kullanım yerine göre, çeşitli şartlara uyulduğu takdirde ilaç bedeli karşılanmaktadır.

Kanser ilaçları bilindiği gibi bütün hastanelerde bulunmaktadır fakat fiyatları maddi olarak büyük bir meblağa denk gelmektedir. Düzenli olarak alınması gereken ilaçlar aileleri zor duruma sokmaktadır.

Kemoterapi ilaçları kanser hastalığının tedavisi için kullanılır. Kemoterapi tedavisi ağır bir tedavi yöntemidir ve ölümcül bir hastalığı iyileştirmesi için yapılmaktadır. Tedavi sürecinde de kemoterapi ilaçları çok önemli bir yer tutmaktadır. Fakat ücretlendirme açısından bakıldığında maliyeti çok yüksek olan ilaçlardır. Kemoterapi ilaçlarının fiyatları, kanserin başlangıç seviyesine ve ilerleme evresine göre farklılık göstermektedir. Bu yüzden de her ilacın ücretinin farklı olması mümkündür.

Kemoterapi dönemleri dışındaki normal tedavi sürelerinde de kanser ilaçları kullanılmaktadır. Bilindiği gibi kemoterapi damar yolu ile alınan ve yoğun olan bir tedavi yöntemidir. Kanser ilaçları ise kemoterapi tedavisinden bağımsızdır ve ağız yoluyla alınan türde ilaçlardır. Kanser ilaçları da aileler için maddi açıdan ağır yük olmaktadır. Kanser ilaçları ve kemoterapi ilaçlarını yani SGK karşılamaktadır ve SGK ise bütün ödemelerin devlet tarafından ödenmesi durumudur.

SGK, kanser tedavisinde sadece Emekli Sandığı, Bağ-Kur, SSK gibi sosyal güvencesi olan hastaların tedavi giderlerini karşılamaktadır. Bu konuda sadece kanser ilaçlarının teminini karşılar, özel tahliller bu kapsama girmemektedir. Bunlara ek olarak bazı ayakta tedavi sırasında verilmekte olan kanser ilaçlarının de ödemesi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılmamaktadır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir