Genel

Ticket Kart Bakiye Para Sorgulama ve Nakite Çevirme

Yemek kartı olarak kullanılan ticket kartlar için “sanal para” tanımlaması yapılabilir. Ön ödemeli kartlar yardımıyla sayısız üye işyerinde yemek harcamaları nakit kullanmadan karşılanabilir. Restoranlardan marketlere, kafelerden küçük işletmelere kadar çok fazla alternatife sahip olan ticket kart bakiye sorgulama işlemi mobil uygulamalar yardımıyla kolay bir şekilde tamamlanabilir.

Ticket Kart Nedir? Nasıl Kullanılır?

Birçok farklı alanda ihtiyaçların ertelenmeden karşılanmasına imkân veren ticket kartlar, anlaşmalı olan adresler kullanılabilir. Süpermarketlerden fast food zincirlerine kadar sayısız işletmede geçerli olan kartlar, bakiye kadar harcama imkânı sağlar.

 • Bakiye sorgulama işlemi Play Store veya App Store uygulamalarının yanı sıra
 • Yapılan harcamanın ardından verilen müşteri nüshasında da görüntülenebilir.

İşletmeler tarafından çalışanlara dağıtılan ve her ay düzenli olarak yükleme yapılan ticket kartlar, acil para ihtiyacında nakde de dönüştürülebilir.

Ticket Kart Nakite Çevirme Nasıl Yapılır?

Ticket karta yüklenmiş bakiye acil ve zor zamanlarda nakde çevrilebilir. Bunun için tercihin güvenilir işletmelerden yana kullanılması önemli bir ayrıntıdır. Ön ödeme almadan kart içindeki tutarı nakde çevirmeyeceğini söyleyen kişi ve kurumlardan uzak durmak gerekir!

Kullanıcılar tarafından tercih edilen ticket kart bakiyesini nakde çevirme yöntemleri şunlardır.

 • Anlaşmalı Restoranlar

Kartın anlaşmalı olduğu restoranlara giderek 2022 yılı için belirlenen komisyon kesintisi uygulanarak mevcut bakiye nakde çevrilebilir. Bu işlem öncesinde mutlaka restoran yetkilisinden onay almak gerekir. İşlem öncesinde POS cihazı üzerinden bakiye sorgulama yapılır. Belirlenen komisyon düşülerek kalan bakiye kart sahibine nakit olarak ödenir.

 • Marketten Alışveriş

Günümüzde pek çok markette ticket kartlar geçerlidir. Kart içindeki bakiye kadar market alışverişi yapılarak hem günlük ihtiyaçlar karşılanabilir hem de para harcanmadan işlem tamamlanabilir. Yakın çevreden akraba veya arkadaşlar için aynı teklifle harcama karşılığında nakit para elde edilebilir.

 • Altın Alım Satımı

Ticket kartın geçerli olduğu kuyumculardan altın alınıp satılabilir. Aynı işlem döviz bürolarında da gerçekleştirilebilir. Bu aşamada avantaj sağlamak için döviz ve altın kuru yakından takip edilmelidir.

 • Tanıdık Esnaftan Yardım Alın

Nakit ihtiyacının sorunsuz, hızlı ve güvenli bir şekilde karşılamanın diğer yoluysa tanıdık esnaftan yardım almaktır. Ticket kart bakiyeleri banka gibi kurumsal adreslerde bozdurulamaz.

Ticket kart bakiyesini nakde çeviren yerler; arasında akaryakıt istasyonları, büfeler, ulaşım hizmeti veren yerler, gıda marketleri, giyim mağazaları, konaklama ve yiyecek hizmeti sunan restoranlar sayılabilir.

Ticket Kart Bozdurma Komisyon Oranları

Ticket kart bozdurma komisyonu standart bir rakam değildir. İşletme kuralları veya yapılacak pazarlık komisyon oranı belirlemede etkilidir. Genel uygulamaya bakıldığında komisyon rakamı %15 ile %30 arasında değişkenlik gösterir. Komisyon oranı ne kadar düşükse elde edilecek nakit o kadar yüksek olacaktır.

 • Ticket kart bakiyesi 500 TL olan birisi %15 komisyonla 75 TL
 • %30 komisyonla 150 TL ödeyerek kalan tutarı nakit olarak alabilir.

Nakde olan ihtiyacın aciliyeti işlem yapılacak adres ve komisyon seçmede etkilidir. Sıkıntının boyutuna göre yakın çevreden destek alınarak market harcamalarında kart kullanmayı ve tutarı komisyonsuz nakit olarak almayı teklif edebilirsiniz.

Ticket Kart Bakiye Sorgulama

Ticket kartta ne kadar bakiye kaldığını öğrenmek için sorgulama işlemi yapmak gerekir. Bu işlem banka kartlarında olduğu gibi ATM’ler üzerinden yapılmaz. Sorgulama işlemi için;

 • Kullanılan kartın resmi web sayfası üzerinden
 • Kullanılan kartın mobil uygulaması üzerinden yardım alınabilir.

Mevcut bakiye, harcama geçmişi ve yeni yüklemeler hakkında bilgi alınmasını sağlayan yöntemlerle nakit ihtiyaç planlaması güncel olarak yapılabilir. Play Store veya App Store üzerinden indirme işlemi gerçekleştirdikten sonra sırasıyla;

 1. Ana sayfa üzerinden kayıt yapılır.
 2. Kullanıcı adı belirlenir ve iletişim bilgileri girilir.
 3. Cep telefonuna gelecek şifreyle doğrulama yapılır ve üyelik işlemleri tamamlanır.

Ticket kart bakiye sorgulama işlemi ilgili kartın müşteri hizmetleri aranarak da tamamlanabilir. Arama, sisteme kayıtlı cep telefonuyla yapılırsa hizmet süresi kısalacaktır.

Ticket Kart Kullanmanın Avantajları

Yeni nesil ödeme teknolojileri arasında yer almaya hazırlanan ticket kartlar, gelişen teknolojilerle altyapılarını güncellemektedir. Alışverişlere hız, güvenlik ve hijyen getiren kart özellikleri, tüketicilere yeni ve keyifli deneyimler yaşamayı vaat eder.

İlgili kartın mobil uygulaması indirilerek;

 • Bakiye sorgulama
 • Kampanya takibi
 • İndirimli alışveriş ve yemek
 • Temassız ödeme
 • Yakın çevredeki adresleri görme işlemi yapılırken
 • Kart taşıma ya da
 • Kart kaybetme derdine son verilebilir.

İlgili kartın web sitesi üzerinden;

 • Bakiye bilgisi sorgulama
 • Hesap hareketleri takibi
 • İndirim ve kampanyalar hakkında bilgilendirmenin yanı sıra
 • Dönemsel, çeşitli nakit avantajlar yakalanabilir.

Kart uygulamaları sayesinde sunulan indirim seçenekleri ve avantajlı fırsatlarla daha fazla yemek ve harcama daha uygun maliyetlerle ödenebilir.

Ticket Kartlarda Temassız Ödeme Seçeneği Var mı?

QR kodlu ödeme seçeneği kullanıcılara kart olmadan da alışveriş yapma imkânı sunar. Ödemelerin hızlı, güvenli ve hiçbir şeye temas etmeden tamamlanması özellikle günümüzde hijyen kuralları açısından önemli bir avantaj sağlar.

Yeni nesil ödeme seçenekleri arasında adından söz ettiren ticket kartlar, indirimlerle tasarruf keyfi sunar. Abone olan kurum ve kuruluşlarda geçerli olan kartlarla yemekten kuru temizlemeye, eğlenceden internet aboneliğine kadar çok çeşitli sektörlerde hizmet alımı yapılabilir.

 • İlk defa ticket kart kullanacakların şifre tanımlama işlemleri için ilgili web sayfasını ziyaret etmesi gerekir.

Hesabına giriş yapan kişisel kullanıcılar bakiye sorgularken, şirketler güncel avantajları takip edebilir. Restoran, kafe ve marketler ise;

 • Fatura ve ödeme takibi
 • Ek POS cihaz talebi
 • Ödeme günleri planı
 • Komisyon fatura bilgileri veya
 • Bilgi güncelleme işlemlerini online olarak tamamlayabilirler.

Kayıp kart bildirimi de hem online hem de çağrı merkezi üzerinden gerçekleştirilebilir.

Ticket Kartla Neler Alınabilir?

Ticket kart bakiyesini yemek yemek için değil de alışveriş için kullanmak isteyenler için belirlenmiş kurallar işletmelere özel olarak değişebilir. Gıda ürünlerinde KDV %8 veya %18’dir. Bu oranlar dışında vergilendirilmiş ürünlerin ödemesi ticket kartlarla yapılamaz. Harcama öncesinde mutlaka mağaza yetkilisinden onay almak gereklidir.

Anlaşmalı restoranlarda ise yenen yemek için gelen hesap ticket kartla yapılabilir. Kalabalık bir grupla yemek yedikten sonra ödeme tek kartla yapılarak kişi başına düşen hesap nakit olarak toplanabilir. Bu işlem sayesinde mevcut nakit ihtiyacı komisyonsuz olarak karşılanmış olur.

Ticket Kartlarla İlgili Merak Edilenler

İlgili kart web sitelerinde sık sorulan sorular başlığı altında;

 • Müşteriler
 • Kullanıcılar
 • Çalışanlar
 • Üye işyerleri veya
 • Üye işyeri olmak isteyenler için ticket kartla ilgili merak edilenlere yanıtlar bulunabilir.

Ticket Kart Geçen Üye İşyerleri Listesi

Ticket kart üyeliği olan işletme listeleri web sitelerinde düzenli olarak güncellenmektedir. Yine alışveriş öncesinde mağaza girişinde veya kasada bulunan stickerlar yardımıyla ödeme seçenekleri hakkında bilgi edinilebilir. Günümüzde ticket kart kullanımı giderek yaygınlaşmakta ve üye işyeri çeşitliliği de artmaktadır.

 • İşletmeler için vergi avantajı, kullanıcılar için temassız ödeme ve üye işyerleri için yeni müşteri anlamına gelen ticket kartlar hayatı kolaylaştırır.

Harcama yönetiminin yanı sıra işletme performansı üzerinde de etkili olan kartlar, yaygın hizmet alanıyla farklı sektörlerin lider firmalarıyla işbirliği içerisindedir. Maaş harici yemek ödeneğinin yattığı ticket kartlar arasında en sık kullanılanlar; Ticket Restoran, Multinet, Sodexo, Setcard, Metropol Kart, Paye Kart ve İstanbul Kart olarak listelenebilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir