• 2018 -Doğum Yardımı Ne Kadar, 2018 – Doğum Yardımı Şartları Nelerdir


  Doğum yardımı parası Devletin yeni doğan vatandaşlarına yani bebeklere sunduğu bir hak ve onlara karşı bir yükümlülüğü olmasının yanında dünyaya gelen yeni vatandaşa bu yardım ile hoş geldin mesajı verilmektedir. Bu nedenle bebeklere sağlanan bu hakkın belirlenen süre zarfında herhangi bir vakit kaybına, hak kaybına ve ihmale sebebiyet vermeden anne ve babalar tarafından yapılan yardımın bebek için yapıldığının bilincine sahip olunarak alınması gerekir. Her sene güncellemenin yapıldığı konu hakkında yeni yılda sorulan soruların başında Doğum Yardımı Ne Kadar 2018, Doğum Yardımı Şartları 2018 gelmektedir.


  2018 – Doğum Yardımı Ne Kadar, 2018 – Doğum Yardımı Şartları Nelerdir

  Yardım için Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ödenen tutar doğum yapmış olan anne adına PTT aracılığı ile ödenmektedir. Söz konusu parayı sadece anne çekebilmekte ve anne adına bir başkasına bu ödeme yapılmamaktadır. Doğum yardımını almak için belirli bir eğitim düzeyine sahip olmak, belirli bir işe sahip olmak, belirli mekanlarda yaşıyor olmak gibi ayırt edici şartlar bulunmamaktadır. Yazıda bahsi geçen 2018 – Doğum Yardımı Ne Kadar, 2018 – Doğum Yardımı Şartları konusu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafınca ödenen tutar ve bu tutarın ödenmesi için gerekli olan şartlardan ibarettir.

  Anne çalışıyor mu yoksa çalışmıyor mu, zengin mi fakir mi gibi şartlar bulunmaksızın diğer şartları taşıyan her anne müracaatta bulunabilir. Doğum yapmış olan bir anne tarafından söz konusu yardımın alınabilmesi için gerekli başvurunun anne tarafından yapılması gerekir. Bebeğin sağ olarak doğmuş olma şartı arandığı için ölü doğan bebeklere yönelik doğum yardımı yapılmamaktadır. O nedenle Doğum Yardımı Ne Kadar 2018, Doğum Yardımı Şartları 2018 kapsamında yeni ve sağ bebek doğumu yapmış tüm anneler bu yardımı alabilmektedir. Yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan anneler bahsi geçen avantajdan yararlanabilmekte, yabancı uyruklu anneler ile göçmen olan anneler bu haktan yararlanamamaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Doğum Yardımı Ne Kadar 2018, Doğum Yardımı Şartları 2018 kapsamında ilçe sınırları içinde yaşayan anneler kaymakamlıklara bağlı bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı aracılığı ile müracaat edebilmektedirler. İl merkezlerinde ikamet edenler ise aile ve sosyal politikalar il müdürlüğüne başvuru yapabilirler. Ayrıca memur olarak çalışan anneler çalıştıkları kurumun insan kaynakları birimine, personel dairelerine ya da var ise özlük servisi birimine başvuru yapabilmektedirler. Başvuru için süre kendisi için doğum yardımı talep edilen çocuğun doğumundan itibaren geçecek 5 sene içinde olabilmektedir. Süreyi geçirenler için herhangi bir ödeme yapılması söz konusu değildir.

  Ancak konu ile ilgili düzenlemeye göre 15 Mayıs 2015 ve sonraki tarihlerde doğan çocuklar için yardım talepli başvuru yapılabilir. Doğum Yardımı Ne Kadar 2018, Doğum Yardımı Şartları 2018 çerçevesinde başvuru yapacak olanlar yukarıda bahsedilen tarihten önce doğan çocukları için 5 yıl geçmemiş olsa bile müracaatta bulunamazlar. Sözü edilen tarih ve sonrasında doğanlar için 5 yıllık sürenin içinde yer alan ve annenin istediği herhangi bir zamanda müracaat hakkı vardır. Her çocuk için bir defa doğum yardımı ödemesi yapılır. Üç çocuğa kadar doğum yardımı başvurusu yapılabilir ve bunun sonucu olarak da ilgili kurum tarafından ödeme gerçekleştirilir.

  Güncel Doğum Yardımı Ne Kadar 2018, Doğum Yardımı Şartları 2018

  Birinci çocuk için Doğum Yardımı Ne Kadar 2018, Doğum Yardımı Şartları 2018 yılında ödemeyi gerçekleştirecek olan kurum tarafından herhangi bir değişiklik yapılmadığı takdirde 300 TL olarak ödenecektir. Bu miktar 2 inci çocuk için 400 TL, 3 üncü çocuk için 600 TL olarak ödenmektedir. Bunun dışında ayrıca ikiz olarak doğan çocuklar için de farklı miktarda ödeme söz konusu olmaktadır. Söz gelimi 3 üncü doğumda ikiz çocuğunuz olmuş ise 600 TL yerine ilgili kurum hesabınıza 1000 TL ödeme yapmaktadır. 14 Mayıs 2015 ve öncesinde doğanlar için doğum parası ödemesi yapılmaz.

  Doğum yardımı başvurusu, aynı adlı form doldurulup anne ve yardıma konu olan çocuğunun kimlik fotokopisi ile birlikte yukarıda sözü edilen birimlere yapılabilir. Söz konusu birimler tarafından Doğum Yardımı Ne Kadar 2018, Doğum Yardımı Şartları 2018 kapsamında ilgili birimlere teslim edilen evraklar üzerinde görevliler tarafından gerekli olan inceleme yapılıp annenin hesabına PTT aracılığı ile hak edilen miktarda ödeme yapılacaktır. Bu konuda daha fazla detaylı bilgi almak için 144 ve 183 numaralı hatlar yardımdan yararlanmak isteyen kişiler tarafından aranabilmektedir. 15 Mayıs 2015 ve sonrasında ikinci çocuğunuz doğmuş ise bu çocuğunuz için 400 TL yardım alabilirsiniz.

  Üç çocuğa sahip olan anne tarafından üç çocuğu için Doğum Yardımı Ne Kadar 2018, Doğum Yardımı Şartları 2018 yılı içinde başvuru yapıldığı takdirde ilgili kurumun bu anneye ödeyeceği toplam tutar 1300 TL olacaktır. Birinci çocuk için ödeme yapıldı, ikinci çocuk ölü doğduğu için ödeme yapılmadı ise üçüncü çocuk adına ne kadar yardım ödemesi yapılır? diye sorulduğu takdirde bu soruya verilecek cevap olarak en son doğanın 3 üncü değil ikinci çocuk olarak değerlendirileceği ve ikinci çocuğa verilecek olan miktar yani 400 TL’nin ödeneceğini söyleyebiliriz. Ödemeler genellikle her ayın 10’unda gerçekleştirilir.

  Doğum Borçlanması Hesaplamak İçin Aşağıda ki Linke Giderek İşlemlerinizi Yapabilirsiniz.

  https://www.ssk.biz.tr/2013-dogum-borclanmasi-hesaplam/  tıkla sorunu sor

  2018 -Doğum Yardımı Ne Kadar, 2018 – Doğum Yardımı Şartları Nelerdir İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. BÜŞRA dedi ki:

   Merhaba,
   Benim brüt ğcretim 2060 Tl … 11 ekimde doğum iznine ayrıldım , 29 ekimde (37+5) haftalık doğum yaptım. 30 Ocak ta doğum raporum bitiyor.. Doğum öncesi olan ücret 817 lira , doğum sonrası 4202 lira görünüyor yani toplam 5016 Tl .. burda bir yanlışlık yokmu 5400 – 5500 arası almam gerekmiyormuydu.. çğnkü benden 2 hafta önce dopum yapan aynı ğcreti alan arkdaşım 5400 küsür aldı . Ne yapmam gerekiyor budurumda bilgilendirirmisiniz

  2. Ahmet dedi ki:

   Esimin 24.01.2018 sigorta baslangici var daha once hic sigorta girisi yok. 15.06.2018 3. uncu cocuga dogum olacak rapor parasi alabilirmi alirsa ne kadar alir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya kadar 90 günü doldurabileceği gözüküyor. 32. haftaya kadar sigortalı devam edip rapor alır ise yaklaşık 4500 tl 8+8:16 haftalık ödenek alır.

  3. evcan dedi ki:

   Merhaba ustad
   Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminin yatırılmış olması, sarti icin mesela mayis ayinda dogum yapacak anne ocak ayinda is basi yapsa olurmu yoksa gecen yildan mi 90 gun istiyor?saygilar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1 yıldaki kasıt Doğumdan önceki 12 ay yanı 2018 mayısta doğum yapacak ise 2017 mayıs ayına kadar 90 gün aranır.

  4. Eda dedi ki:

   Şirketimiz var ve hissenin tamamı eşimin üstüne kendisi de Bağ-Kur’lu. Ben de bu şirkette çalışanım ve sigortalıyım. İki aylık hamileyim ve inşallah üçüncü çocuğumuz olucak. Eşimin Bağ-Kur’a borcu var. Bu durumda ben çalışan anne olarak alacağım Doğum parasını etkiler mi. Etkilemez ise ne kadar alabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşinizin şirket ortağı olarak bağkur borcu sizin rapor paranızı etkilemez. Brüt maaşınızın 2/3 ünün günlük bedelinin 112 gün ile çarpımı sonucunda ödenecek bedeli bulabilirsiniz.

    1. Eda dedi ki:

     Cevabınız için teşekkür ederiim

  5. ekrem dedi ki:

   merhaba hocam Doğum öncesi 90 gün Sigorta’nın yatırılmış olması doğum parası almak için yeterli mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum parası alma şartları;

    Doğum öncesi izinin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermiş olmaması,
    Belirtilen süreler dahilinde iş yerinde çalışmamış olması,
    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminin yatırılmış olması,
    Doğumun gerçekleşmiş olması gerekir.

  6. Sedat ÖNER dedi ki:

   Hocam eşim devlet memuru ve üçüzlerimiz olacak. Her bir çocuk için devletten maddi olarak doğum parası, süt parası vb. şeylerden faydalanma durumumuz nedir. Ben sözleşmeli bir işte çalışıyorum. 3 çocuğu olana da bir yardım yapılıyordu. Bu konularda bizi bilgilendirirseniz makbule geçer.

  7. Sedat ÖNER dedi ki:

   Üçüzlere yapılacak yardımlar hakkında bilgi verebilir misiniz? Eşim devlet memuru hangi yardımlardan faydalanabiliriz? Ben baba olarak sözleşmeli çalışıyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2018 yılında her ay eşinize tek Çocuk yardımı tutarı olarak 0-6 yaş için 51.35, tl ödenecek. Bununla birlikte Kaymakamlıklarda bulunan Aile ve sosyal güvenlik birimlerine başvurarak 300+400+600 tl toplamda 1300 tl yardım alabileceksiniz. Devlet memurlarına süt parası ödeneği verilmez.

  8. esra dedi ki:

   merhabalar
   12 haftalık hamileyim tahminen doğumum 11 agustos da olacak fakat iş yerinden 5 kasım 2017 de ayrıldım mayıs ayında işe girip 1 ay çalışmam doğum rapor parası almam için yeterli olacak mı
   teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta gelmeden 1 ay önce ssklı bir işte çalışmaya başlarsanız rapor alıp doğum rapor parası alabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.