SSK

2019 Doğum Yardımı Ne Kadar, Şartları Nelerdir?

2019 Doğum yardımı almak isteyen kişilerin Türk vatandaşı olmaları ya da Mavi kart sahibi olmaları gerekmektedir. Doğum yardımı, 15 Mayıs 2015 tarihinde ve sonrasın da gerçekleşmiş olan canlı doğumlar için verilir. Doğum yardımı, emzirme ödeneği (süt parası), doğum parası, mama ve bez yardımı, doğum izni gibi birçok yardım devlet tarafından verilmekte olup çalışan ya da çalışmayan kadınlar için destekle sağlanmaktadır. Her bir desteğin farklı şartları ve özellikleri bulunmaktadır. Doğum yardımı gerçekleşen doğumlar için Türk vatandaşı olan ya da mavi kart sahibi olan her kadına tek seferlik olarak ödenen nakdi bir destektir.


Doğum Yardımı Başvurusu İçin Yapılması Gerekenler

Doğum yardımı başvurusu için, canlı doğumun gerçekleşmesinden sonra bağlı olduğu nüfus idaresi müdürlüğüne gidilerek KPS (Kimlik Paylaşım Sistemi) üzerinden kayıt işleminin yapılması gerekmektedir.

Daha sonra Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesinin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması ve imzalanıp şahsen iadeli taahhütlü posta ya da kargo yoluyla başvurunun gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yapılacak olan başvurular, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmetler Merkezlerine yapılmalıdır.

Yurt dışında yaşayan vatandaşların başvuruları ise Konsolosluklar ve Büyükelçilikler tarafından alınır. Yurt dışında yaşayan kişilerin Türkiye’de bulunmaları durumunda herhangi bir Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne ya da Sosyal Hizmetler Merkezine başvuruda bulunabilirler.

Doğum Yardımı Alabilmek İçin Şartlar Nelerdir?

Doğum yardımı şartları çok fazla olmamakla birlikte genel olarak doğum yapan tüm kadınlara verilmektedir. 2019 yılı için doğum yardımı almak isteyen bir kadının uygun olması gereken şartlar şu şekildedir;

Sponsorlu Bağlantılar


 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da mavi kart sahibi olunması gerekmektedir.
 • Doğum gerçekleşmiş ve bebeğin sağ olması gerekmektedir.

Yukarıda sıralanan şartlara uygunluk sağlayan her kadın doğum yardımı ödeneğinden faydalanabilmektedir.

Doğum Yardımı Ödeneği Ne Kadar?

Devletin vermiş olduğu çalışmayan kadın doğum yardım ödeneği;

 • Birinci çocuk için 300 TL,
 • İkinci çocuk için 400 TL,
 • Üçüncü çocuk ve üzeri için ise 600 TL’dir.

Çocuklar ikizse 700 TL, üçüz ise 1.300 TL ödenek verilmektedir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için Alo 144’ü arayabilirsiniz. Başvuru yapan anneler adını ve soyadını vererek en yakın PTT şubesinden parasını alabilirler. Doğum yardımı 2019 yılında da verilmeye devam edecek olup ödenen rakamlarda zam yapılıp yapılmayacağı henüz netlik kazanmamıştır. 2019 doğum yardımı ne kadar sorusunun cevabını merak ediyorsanız, 2019 enflasyon rakamlarına göre değişeceği bilinmektedir. %20 ile %25 arasında enflasyon rakamlarına göre yapılan tahminlere göre;

 • Birinci çocuk için 360 ila 375 TL arasında bir rakam,
 • İkinci çocuk için 480 ila 500 TL arasında bir rakam,
 • Üçüncü ve sonraki çocuklar için 720 ila 750 TL arasında bir rakam ödeneceği düşünülmektedir.

Doğum Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Doğum yardımı parasının yatıp yatmadığını öğrenmek için istediğiniz zaman e-Devlet üzerinden giriş yaparak, sorgulama yapmanız mümkündür. Yapmanız gereken T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile www.turkiye.gov.tr adresinden giriş yaparak ‘Arama’ butonundan ya da ‘e-Hizmetler’ kısmından ‘Doğum Yardımı Başvurusu Sonucu Sorgulama’ bölümüne girip doğum parası sorgulama sonuçlarınıza ulaşmaktır. Bu hizmet Sosyal Güvenlik Kurumu işlemleri kısmında yer almaktadır.

Sistem Doğum Yardımı ödemelerini başvurunun DYS (Doğum Yardımı Sistemi) girildiği ayı takip eden ay içerisinde hak sahiplerine ödemeyi gerçekleştirir. Kamu sektöründe çalışanlar içinse bağlı oldukları kurumlarından aldıkları Doğum Yardımı parasıyla birlikte yukarı da belirtilen tutarlar arasındaki fark ödenecektir. Ancak kurumlarından aldıkları tutar yardım ödeneğinden fazla ise Doğum Yardımı ödemesi yapılmaz.

Evlat Edinilen Çocuk İçin Doğum Yardımı Alınabilir mi?

15 Mayıs 2015 tarihi ve sonrası doğan ve evlat edinilen çocuklar için evlat edinilme den önce kendi çocuğu için yardım ödeneğinden faydalanmış ise Doğum Yardım Sistemi tarafından tekrar ödeme bütçesi çıkarılmaz. Bunun yanı sıra evlat edinilen çocuk için evlatlık alınmadan önce herhangi bir ödenekten yararlanılmamış ise, başvuru yapılması durumunda Doğum Yardımı alınabilir.

Hamile Olan Anneler Doğum Yardımı İçin Başvuru Yapabilir Mi?

Doğum yardımı başvuruları sadece canlı doğan çocuklar için yapılmaktadır. Bu nedenle anne çocuğu doğurduktan sonra bağlı olduğu ilgili nüfus müdürlüğüne, çocuğun kaydını Kimlik Paylaşım Sistemine kayıt ettirerek başvuru yapabilir.

Annenin yabancı, babanın Türk vatandaşı olması durumunda ya da doğumdan sonra çocuk sağ fakat annenin vefat etmesi halinde bütün bu söz konusu olan işlemler Türk vatandaşı olan ya da Mavi Kart sahibi olan baba üzerinden yapılabilir. Özel sektörde çalışan ve maaşlarında haciz olan kişiler için, Doğum Yardımı başvurusunda bulunmaları durumda, ödenecek olan miktar hiçbir vergiye, hacze ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödenmektedir.

Babanın eski evliliğinden olan çocuk ya da çocuklar; doğum yardımı kapsamında yapılacak ödemeler Türk vatandaşı olan ya da Mavi kart sahibi anne üzerinden yapıldığı için, kocasının eski evliliğinden olan çocukları dikkate alınmamaktadır. Bu durumda doğan çocuk ilk çocuk olarak kabul edilmektedir ve alınacak olan ödenek tutarı 300 TL’dir. Fakat annenin Türk vatandaşı ya da Mavi kartı olmaması durumunda, Türk vatandaşı ve mavi kart sahibi olan baba üzerinden işlemler yapılacağı için, ancak böyle bir durum söz konusu olduğunda babanın önceki evliliğinden olan çocukları sıralamaya dahil edilir.

Çalışan Anneler İçin Devlet Tarafından Verilen Destekler

Çalışan anneler, doğum izinlerinde çalışamadıkları dönemin parasını iş göremezlik ödeneği kapsamında devletten alıyorlar. Geçtiğimiz yıl 4 bin liranın üzerinde olan en düşük ödenek, bu sene 5 bin liraya çıkarıldı. Bu durumda 15 Mayıs 2015 tarihinde ve sonrasında ilk çocuğunu doğuran asgari ücretli anneler;

 • 300 TL doğum yardımı,
 • 149 TL süt parası,
 • 5 bin 50 lira da iş göremezlik ödeneğinden alarak, toplamda 5.499 TL tutarında ödeme alacaklar.

Süt Parası Kimlere Verilir?

Ev hanımı olan annelerin süt parası alabilmeleri için eşlerinin doğum öncesindeki 120 günlük sürede sigortasının eksiksiz olarak yatmış olması şartı aranıyor. Bu süre zarfı içerisinde sigortası olmayan annelerin, eşleri çalışıyor ve doğum öncesinden 120 gün süreyle sigortası eksiksiz ödeniyor ise, eşlerinin sigorta primlerinden faydalanabilirler. Süt parası alabilmek için annenin yerine eşi başvuruda bulunabilmektedir. Süt parası, gerçekleşen her canlı doğum için bir defaya mahsus verilir. Aylık olarak tekrarlanmaz.

Çalışmayan annelerin de bu hizmetten faydalanabilmek için yapmaları gereken bir dilekçe yazarak şahsen başvuru yapmak ya da annenin durumu doğum sonrası müsait değil ise eşi tarafından başvuruda bulunulması gerekmektedir. Başvuru esnasından istenilen en önemli şartlardan biri, annenin ve çocuğun kimliklerinin yanlarında hazır olmasıdır. İl merkezinde yaşayan bir annenin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bulunduğu ile bağlı olan müdürlüklerine başvuru yapması gerekmektedir. Eğer anne ilçede yaşıyor ise başvuruyu ilçeye bağlı olan kaymakamlığın içerisinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapabilmektedir.

SSK Doğum Parası Başvurusu

SSK Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Doğum Borçlanması Şartları Ne Oldu?

İlgili Makaleler

138 Yorum

 1. Merhaba,
  Hic sigorta girisim yok 3.5 aylık halimeyim ve cuma günü iş başı yapacağım artık çalışmayı düşünüyorum ekonomik şartlar zor birde doğum rapor parası olarak geçen bir ücret varmis bundan yararlanabilir miyim

  1. Merhaba,

   32. haftaya kadar çalışıp rapor alırsanız doğum izni rapor ödeneğini alabilirsiniz.

 2. Kolay gelsin eşimin doğumdan önce tam 90 gün sigortası var doğum yardımı alabilirim acaba şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Doğum yardımı 300 TL sigortalı olsun olmasın her anneye verilmektedir. Eğer rapor aldı ve sigortası aktif ise ayrıca rapor ödemesi alır.

 3. merhabalar,
  yazdım ama cevap vermediniz. 06/08/2017 de doğum yaptım. ancak doğum parası ve süt parası almadım. eşim çalışıyor. şuan başvuru yaparsam doğum parası ve süt parasını alabilir miyim ?

  1. Merhaba,

   Eşinizin doğum olduğu zamanda 120 gün primi var ve çalışıyor idi ise adına süt parası otomatikmen yatmıştır. Çekmedi ise kuruma geri döner. Alo 170 ten sorgulayabilir tekrar talep edebilirsiniz. Doğum yardımı için ise 5 yıl zaman aşımı var. Başvuru hakkınız devam ediyor.

 4. Merhaba be ücretli öğretmenlik yapıyordum haziran ayında okul bitince iş de bitti şuan 35 haftalik hamileyim okullar açıldığında 8 aylık olduğum icin başlayamadım daha öncede çalıştım hep.dogum parası alabilirmiyim.yardimci olurmusunuz.tsk.

  1. Merhaba,

   Rapor aldığınız zaman aktif ssk lı olmanız gerekiyor. Maalesef mevcut durumda alamazsınız.

 5. 7 aylık hamileyim hiç çalışmadım. Şimdi yani yeni dayımın işyerinde çalışmaya başliycam yinede. Bu tür yardımdan yararlanırmıyım yada hangi yardımı alırım tskr ler

  1. Merhaba,

   Doğumdan önceki 1 sene içinde 90 gün prim şartını yerine getirmeniz imkansız. Bu nedenle rapor ödeneği alamazsınız. sosyal hizmet müdürlüklerine başvuru yaparak 300 tl doğum yardımı alabilirsiniz.

 6. Mrb ben ücretli öğretmenlik yapıyorum şuan 24 haftalik hamileyim son 3 hafta rapor alacağım doğumum aralığın sonu olucak raporluyken işten çıkarma yapabilirlermi ve ocak 20 de yari yıl tatiline girilcek o arada yine raporlu olucam işten çıkış yaparlarmi ben bu şekilde rapor parası alabilir miyim

  1. Merhaba,

   Raporluyken işten çıkartılamaz diye bir kanun yok. eğer işten çıkış olursa bu tarihi takip eden 10. güne kadar ödenek alabilirsiniz.

 7. Merhaba iyi günler ben 5 haftalık hamileyim 9 Eylül 2019 sigorta girişimim olacak işe başlayacağım eğer bir rahatsızlığım olmazsa çalışmayı düşünüyorum ben Mart ayını 2Haftası 32 haftamı doldurmuş olacağım Doğum iznine ayrılırsam Nisan sonu doğumm gerçekleşirse eğer ben rapor ödeneği alabilir miyim Haziran 2 hafta okul biteceği için beni işten çıkarmış olacaklar ben para alabilir miyim ne yapmalıyım sizce beni bilgilendirir misiniz lütfen

  1. Merhaba,

   Rapor ödeneği almanızda bir engel yok. Bahsettiğiniz şartlarla rapor ödeneği alırsınız. iş akdinizin fesh edildiği tarihten sonra ki 10 güne kadar ödenek devam eder. Eğer sonrasına sarkan bir rapor süresi olursa sadece o bölümü alamazsınız.

 8. Merhaba iyi gunler hamile kaldigimdam beri çalışıyorum ama calistigim is yeri ilk yeni acilmisti 5 ay calistim 1 ay sigortali gostermis bu dogum suresinde 60 gunluk sigortam var. Daha 32 haftaya gelmedim bir ay daha sigortali görünsem dogum parasi alabliyor muyum eksigim var 90 gune tam tamamlanmadi.

  1. Merhaba,

   eğer 32. haftaya kadar 90 günü tamamlayabiliyorsanız rapor alarak ödenek alabilirsiniz. 32. haftaya kadar 90 günü tamamlayamıyorsanız 32. hafta çalışabilir raporu alın ve doldurduğunuzda çalışamaz raporu ile doğum iznine ayrılın. Bu sayede doğum öncesi kullanmadığınız izinleri doğum sonrası kullanabilirsiniz.

 9. Merhaba part time olarak calısıyorum e devlette 83 gun gozukuyo onceden de13 gunum var 83 gune dahil sanırım dogum 29 haftalık hamileyim dogum parasından yararlanabılır mıyım

  1. Merhaba ben şu an doğum iznine ayrıldım 32haftaligim doğum parasi almam için iş yerim ben izindeyken sigortamı devam ettirmesi gerekiyormu yoksa geçen son1 yıl içerisindeki yatmış olan 90 günlük pirim yeterlimidir

  2. Merhaba,

   Doğumdan önce 1 yıl içinde 90 gün var ise zaten raporlu olduğunuz süre boyunca prim ödenmeyecek. Ancak iş akdiniz aktif olacak. dolayısıyla eğer 90 gün prim mevcut ise bir sorun olmadan rapor ödeneğini alırsınız.

 10. mrb özel sigortalı olarak çalışıyorum bunlaran bende yararlanmabiliyoum acaba 32 haftalık hamileyim 37 ye kadar çalışıp sonra izne ayrışıcam.

 11. Merhaba
  4/b sözleşmeli kapsamında çalışan personelin aldığı 30 günlük heyet raporu SGK kesintisi kaç gün olarak hesaplanmaktadır. Resmi tatiller için nasıl bir uygulama vardır.

  1. Merhaba,

   Rapor tüm günleri kapsar ilk 2 gün haricinde kalan günler yatış halinde brüt maaşın 1/2 si ayakta ise 2/3 ü şeklinde yatar. Yani hemen hemen aldığınız maaşa denk gelir.

 12. MERHABA,BELEDİYEDE TAŞERON OLARAK ÇALIŞIYORUM EŞİM MEMUR.EYLÜL AYINDA DOĞUM YAPACAĞIM İNŞALLAH.BRÜT MAAŞIM 2776.İŞ GÖRMEZLİK ÜCRETİ OLARAK 16 HAFTALIK TOPLAM NE KADAR ALIRIM?

 13. merhaba ,
  eşimn kendi işyeri var devlet bir yı genc girişimci olduğu için l bagkur hediye verdi bu sırada eşim hamile 32 ci haftada raporunu aldı oda doğum parası alabiliyor dimi ?

  1. Merhaba,

   İrfan Bey güzel ve değişik bir soru sormuşsunuz. Kanunda bunula ilgili bir açıklama yok. Ancak priminiz devlet tarafından ödense dahi rapor ödeneğinden yararlanabileceğinizi düşünüyoruz.

  1. Merhaba,

   Hayır ssk dan bir ödene alamaz. Emekli sandığından ödenen ile yardımı artacaktır.

  1. Merhaba,

   Rapor alacağınız 32. hafta aktif sigortalığınız devam eder ise rapor ödeneği alabilirsiniz

 14. Ben devlet memuruyum ,eşim 2018-2019 yılında bir devlet okulunda ücretli öğretmenlik yaptı.
  14 haziran itibariyle sigortası kesildi.Daha önceden farklı işyerlerinde çalıştığı için sigortalılık süresi mevcut.Doğumla ilgili ödenen bütün yardımları ilk çocukta aldık .Şu an 2. çocuğa 3 aylık gebe doğum yardımları ile ilgili hangi kalemleri alır , diğerlerini almak için ne yapmalı? Teşekkürler.

 15. Merhaba ben daha 6 haftalık hamileyim.ocakta ve şubatta sigortalı olarak çalıştım.Ne zaman sigortalı olarak işe başlasam doğum parası alabilirim.

 16. Merhaba ben 30haftalik hamileyim diyanette geçici ogretici olarak gorev yapiyorum sigorta giriş çıkışlarımız da bi kere oldu ama rapor parasi alabilir miyim neye gore gesap yapabilirim

 17. Merhaba, özel bir okulda yönetici olarak çalışıyorum. 32. Hafta doğum iznine ayrılacağım. Bu da 25 Temmuza denk geliyor. 31 Ağustos itibarı ile sözleşmem bitiyor. Doğum Eylül 17 gibi görünüyor. Doğum parası alabiliyor muyum? Sigortam sözleşmemin sonlanması ile biter.

 18. Merhaba doğum iznine ayrılmadan bir fiil 80 gün çalıştım. İzne ayrıldıktan 3 hafta sonra doğum yaptım, doğum iznindeyken sigortalılığım devam etti. Doğum raporu parası alabilir miyim?

 19. Merhabalar iki sorum var lütfen cvp verir misiniz ?
  Öncelikle 25 haftalık hamileyim en son sigortam haziran 2018 de yapıldı işten ayrıldım. Şimdi iş kur iş başı eğitiminde çalışıyorum 17 temmuz da sona eriyor bu süreçte doğum parası alabilir miyim

  Diğer sorum suan işkurdan ayrılıp abimin dükkanın da sigortalı görünsem 90 günü tamamlayabilir miyim 37. Haftaya kadar çalışabilir raporu ile
  Teşekkürler şimdiden cevaplarınız çok önemli

 20. Ben 22 haftalık hamileyim özel Bi anaokulu da çalışıyorum. Yaz tatiline giricez sgk gösterilmicek. Doğumum ekimde bu zaman zarfında sigortam gosterilmese doğum parası alabilir miyim. Teşekkürler

 21. merhaba öğretmenim atamam olmadığı için ücretli öğretmenlik yapıyorum su an 27 haftalık gebeyim ve sgk prim günüm 96 mayıs ve haziran ayı da yatacak onun için
  300 TL doğum yardımı,
  149 TL süt parası,
  5 bin 50 lira da iş göremezlik ödeneğinden alarak, toplamda 5.499 TL tutarında ödeme alacaklar. bu karardan yararlanabilirmiyim acaba

  1. Merhaba,

   Rapor parası alabilmeniz için rapor süresi boyunca iş akdinizin sonlandırılmaması gerekir. Sonlanırsa rapor ödeneği alamazsınız. Ancak 300 TL ve 149 tl süt parası alabilirsiniz.

  2. Eşim hamile sigortalı değil benim sigortam var sgkdan toplu para alabilirmiyiz yasanın değiştiği ve alabileceğim söyleniyor konu ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim tşk

 22. merhaba, mesleğim öğretmenlik atamam olmadığı için eylül 2018 de ücretli öğretmenliğe başladım. sgk günün su an toplam 96 günve 2 ay daha var yatacak olan 5 bin 50 lira da iş göremezlik ödeneğinden alarak, toplamda 5.499 TL tutarında ödeme alacaklar.bu açıklamadan dolayı bende yararlanabilirmiyim bundan alabilirmiyim bunun cevabını öğrenmek istiyorum

 23. Merhaba.Ben şuan ücretli öğretmenlik yapıyorum. Fakat okulun kapanisi 29.haftaya denk geliyor.sonrasında 1 ay daha sigortalı bir işte çalışıp 32.hafta da rapor alsam doğum parasından yararlanabilir miyim.ayrıca raporluyken sigortamin ödenmesi gerekiyor mu.

 24. Eşim 23 haftalık hamile şuan işkurdan işe girdikdi 2 ay oldu. Bu ay normal sigortalı olucak. Doğum parası için herhangi bir zorunlu sigorta günü var mı ? Ayrıca doğum öncesi iznini doğum sonrası kullanabilir mi ? Şimdiden teşekkürler…

  1. Merhaba,

   Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90günü sağladıktan sonra 32. haftada çalışabilir raporu alabilir. 90 günü sağlamak için 32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. hafta izne çıkabilir ve kullanmadığınız 5 haftayı doğumdan sonra kullanabilirsiniz.

 25. merhaba iyi günler ben 2 senedir sürekli işkurla çalışıyorum şuan 5 bucuk aylık hamileyim haziranda 7 aylık olcam haziranın 30 sözleşmem bitiyor ben bu doğum parasından yararlanabilirmiyim acaba

 26. Eşimle ben ssk li olarak çalışıyoruz. Özel sektörde. Eşim hamile olduğunda 2 ikimizde sskli oldugumuz için doğum parası alabilirmiyiz yararlanabilecegimiz ne var bilgi verirmisiniz

  1. Merhaba,

   Eşiniz rapor doğum izin raporu alarak rapor ödeneği, ayrıca 149 tl emzirme ödeneği sgk dan ödenecek. Aile sosyal hizmetler müdürlüğüne de başvuru yapılarak 300 tl doğum yardımı alabileceksiniz.

 27. Merhaba
  Ben işkur typ calisaniyim ve ise girdigim de 12 haftalık gebeydim şimdi ise 32 haftalık oldum işimin bitişi ise 31 temmuz görünüyor 6 aylık girdigim için doğum sonrasına 8 hafta olarak kullanamayacağım odenegim nasıl olur

 28. Merhaba
  32haftalık hamileyim. Özel sektörde çalışıyorum sözleşmem 1 Haziran’da sonra erecek o zaman 35.haftada olacağım. Doğum parası almak için raporumu sözleşme bitmeden mi halletmem gerekiyor yoksa 37yi bekleyebilir miyim ?
  Teşekkürler

 29. Merhaba 32haftalık hamileyim. Özelde öğretmenlikyapıyorum.1Haziran’da sözleşmem bitecek o zaman 35haftalık olacağım, sözleşmem bitse de Doğum parası alabilir miyim?
  Teşekkürler. Ya da raporu erken mi almam gerekecek

  1. Merhaba,

   Raporu erken de alsanız iş akdiniz feshedildikten sonraki 10. güne kadar rapor ödeneği alabilirsiniz.

 30. Merhaba,
  26 haftalık hamileyim. Sigorta girişim asgari ücret üzerinden yeni yapılacak ve en geç ne zamana kadar sigorta girişim yapılmalı? Doğum parası alabilir miyim? Alabilirsem rapor almam gerekiyor mu kesinlikle ve ne kadar alabilirim?
  Teşekkür ederim.

 31. Öncelikle merhaba. 12 haftalık hamileyim. Şuan ücretli öğretmenlik yapıyorum. 90 prim günüm var. Doğum parası için bir iş yerine gireceğim ama 32 haftada çıkarım diyorum. 1 aylık sigorta ödenecek böyle bir durumda doğum parası alabilir miyim? Ve 32. Haftada izne ayrıldığımda daha mı az para alırım 37. Haftayı beklemem mi lazım.

  1. Merhaba,

   Rapor aldıktan sonra iş akdi feshiniz olursa fesihten itibaren 10. güne kadar ödeme yapılmaktadır.

 32. Meraba 5 aydir bir fabrikada calisiyorum.2 aylik hamileyim ne zaman isten cikmam gerekiyo.dogumun sona ayina kadar calismam gerekir mi dogum parasi almam icin..

 33. Merhaba. Yabancıyım ve mavi kart sahibiyim. Hamileyim. Çocuğumun babası yok . Doğum Türkiye’de olacak. Çocuk doğumdan itibaren Türk vatandaşı mi olacak. Sigortam ödeniyor şimdi. Acaba hamile olduğum için sigortam düşebilir mi. Cevap verirseniz çok sevinirim

 34. Merhaba isten sağlık nedeni ile yeni ayrıldım.3 aylık hamileyim.Sigortami dışardan kendim ödesem doğum parası alabilir miyim ?

  1. Merhaba,

   İsteğe bağlı prim ödemelerinde rapor ödeneği alınamamaktadır.

  2. Merhaba 7 haftalık hamileyim sigortam yeni başladı acaba doğumdan sonra iş görmemezlik parası alabilir miyim şimdiden teşekkür ederim

  3. Merhaba,

   Çalışmaya devam ederseniz 32. haftada doğum öncesi ve sonrası 8+8 16 hafta raporlu izin kullanabilirsiniz.

 35. Hiç dogum parası almadım 2 bebeğim acaba dogum parası aynımı oluyor miktarı? 1 aylık sigortalıyım 3 aylık hamileyim

  1. Merhaba,

   Doğum rapor parası brüt ücretinize göre değişir. Asgari ücret için 112 günlük rapor ödeneği 6366 tl civarıdır.

 36. Merhaba ikinci çocuğuma 5bucuk aylık hamileyim sigorta girişim yeni başladı doğum yardım ödeneği alabiliyormu yum alıyorsam nekadar alırım şimdiden teşekkürker

  1. Merhaba,

   32. hafta rapor alırsanız 90 günü doldurmazsınız. 32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. haftada rapor almalısınız. Böylece rapor ödeneği alabilirsiniz. doğum yardımı olan 400 tl için sigortalı olma şartı yok.

  2. Burada bir hata var danışma birimi !! Doğum parası ssk 90 gün şartı için 32.haftada rapor alma günü değil !! doğumun gerçekleştiği tarih! itibariyle son 1 yilda 90 gune bakıliyor insanları yanıltiyorsunuz…. Bu hatanızı düzeltin lutfen

 37. Merhaba son 1 yıl içinde 150 günlük sigorta primim yatmış bulunmakta. Haziranın 13 ünde doğumum var ve çalışmıyorum 30 haftalık hamileyim. Bir kaç gün sonra ise başlayacağım doğum rapor parası alabilir miyim

 38. Merb hocam ben sskliyim kocamda sskli dogum parasi alabilecekmiyim yoksa tek benim mi sskli olmam gerekiyor bi yerde okudum esi sskli olan kadin dogum parasi alamiyor

 39. Merhaba ben ücretli öğretmenlik yapıyorum 14 haziranda okullar kapanıyor okullar kapandığında 29 haftalık hamile olacağım sonrasında 2 aylık süreç için başka bir işe girsem doğum parasını almaya hak kazanırmıyım

 40. Merhabalar şuan 34+4 haftaligim 32 haftada rapor aldım calisamadim daha fazla ben sigortaliyim eşim de bagkurlu doğum parası ödeneğini alabilir miyim ve ne kadar alırım ..

 41. Iyi günler benim 2.evliliğim 1.evliliğinden 2 çocuğum var şuan 2. Evliliğim ve hamileyim doğum parasını nasıl alabilirim cevap verirmisin rica etsem 3. Hamileliğim bu

  1. Merhaba,

   Doğumdan sonra bir süre kısıtlaması olmadan Kaymakamlıklarda bulunan sosyal hizmet müdürlüklerine başvuru yaparak 600 tl doğum yardımı alabilirsiniz.

  2. İyi günler şuan 24 haftalık hamileyim ve sigortam yeni başladı 15 gün de yattı başladığı andan itibaren bu yardımdan bende faydalanabiliyor muyum acaba

 42. Merhaba sigortam 1 yildir asgari ucret uzerinden yatiriliyor. Suan 5,5 aylik hamileyim ama bir ay icersinde il degisikligi ve dolayisiyla is degisikligide yapcagim ama sigortam orda devam edecek bununla alakali sikinti yasar miyim dogum parasi alabilir miyim ?

  1. Merhaba,

   Yapacağınız değişiklik rapor ödeneği için sıkıntı olmaz. Ödeneğinizi alabilirsiniz.

  1. Merhaba,

   Hayır 4/c liler raporlu olduğu dönemde de maaş almaya devam ederler. Ancak kaymakamlıklara başvuru yaparak 300, 400, 600 tl doğum yardımı için başvuru yapabilirsiniz.

 43. Merhaba

  Ben bir buçuk yıldır çalışıyorum ama sigortam yok Halime kaldığım zaman sigorta yaptırmasam doğum rapor parası alabilirim teşekkür ederim şimdiden..

 44. merhaba. ben 31 haftalık hamileyim haftaya pazartesi 32. haftalık olacağım. raporu ,32. haftanın son günü alsam bi sorunlu olurmu doğum rapor parası almam için

 45. Merhaba benim eşim şuan 2 aylik hamile ve bu ay işe basliycak doğum yaptığında ssk dan doğum ücreti alabilir mi teşekkürler

  1. Merhabalar ben şubat 18 de işe girdim şuan 36 haftanın ilk günündeyim 37 haftaya kadar çalışabilir aldım ben yararlanıyormuyum. Şunu ayrıca öğrenmek istiyorum doğum yaptığım günden geriye 90 günmü yoksa 37 hafta dolduğu günden geriye 90 günmü sigortam olması lazım doğum ücretini alabilmem için

 46. Merhaba,

  34 haftalık hamileyim, 2 yıldır çalıştığım firmadan Şubat ayında ayrıldım. Doktorumdan 37. haftaya kadar çalışır raporum var, bu hafta tekrar sigortalı bir işe başladım, doğumumdan önce son 1 yıl geçmişine göre 90 günden fazla primim var. Doğum parası alabilir miyim?

  Teşekkürler!

 47. ben dört aylık hamileyim diyanette fahri kreş hocalığı yapıyorum ikinci doğum düşük oldu üçüncü doğum ikiz ne kadar doğu parası alabilirim. saygılar

 48. Merhabalar.16 kasim2016 tarihinde başlamış olduğum isyerinden 1 Mart 2018 tarihi itibariyle doğum iznine ayrıldım.butun haklarımı ogrenebilirmiyim.esimin ayriyeten hakları varmı.raporum bittiğinde işten cikartilirsam işsizlik maaşına bağlanabilir miyim.ne yapmam gerekiyor.tessekkurler

 49. merhaba suan 35 haftalık hamileyim 34. haftamda doğum iznine ayrıldım . Almam gereken ödemeler nelerdir nerelerden alabilirim toplamda ne kadar ödeme alabilirim yardımcı olursanız sevinirim . 9.04.2018

 50. 2018 yılı dahil hep sigortam vardı. 22 haftalık hamileyim son iş yerimde 2 aydır calisiyorum cok yoruldugum icin isten çıkmayı düşünüyorum bu durumda doğum raporu alabilirmiyim

  1. Merhaba son 1 yıl içinde 150 günlük sigorta primim yatmış bulunmakta. Haziranın 13 ünde doğumum var ve çalışmıyorum 30 haftalık hamileyim.32 haftadan 15 gün önce sigortam başlasa doğum rapor ücreti almam için yeterli olur mu

 51. Selamlar 26 şubatta Doğum yaptım erken Doğum yapmış oldum 31 haftalık,raporum hazıranda bitiyor ne kadar doğum parası alacağım asgari ücret üzerinden

 52. Merhaba benim bürütum 2328 TL iş yerimde yaklaşık 4yildir çalışıyorum 35 haftamda işten ayrilicam.dogum parası ne kadar alırım.tesekkur ederim..

  1. Merhaba,

   05/12/2017 tarihinde çıkan ek madde ile işten ayrıldıktan sonra en fazla 10. güne kadar rapor parası alabiliyorsunuz. eğer kastınız izine çıkmak ise Dğumdan önce 5 doğumdan sonra 8 toplam 13 haftalık yaklaşık 4.700 liralık bir ödeme alırsınız.

  2. Çok pardon doğum.iznine ayrilicam peki 32nci.haftamda ayrilsaydjm bu ödeme nekadar olurdu erken ayrılınca artıyor mu miktar

  1. Merhaba,

   Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezlerine başvurarak, Birinci çocuk için 300 TL, İkinci çocuk için 400 TL, Üçüncü çocuk için 600 TL ödeme alabilirsiniz.

 53. Merhaba benım sıgorta gırısım 01 12 2017 de başladı 31 mart gece 11 50 Doğum yaptım rapor parası alabılırmıyım 4500 olarak bıde ne yapmam lazım sımdıden teşekkür ler

 54. Özel bir okulda 3 yıldır çalışıyorum sigortamda bir kesinti olmadı ama her sene belirli iş sözleşmesi yapılmaktadır. Sözleşmem bittiği an Doğum izninde olsam dahi işten çıkartma hakları varmı. Hamileyim ve 1 mayısta (37. Hafta da) Doğum iznine ayrılacağım. Doğum iznindeyken işten çıkartılırmıyım. İşten çıkartılırsam Doğum parasını alma hakkım kaybolur mu. Veya Doğum iznindeyken işten çıkartmak içim suçlayıcı bir sebeb sunarak işten çıkartılır mıyım. İşten çıkartıldığımda Doğum parası ve kıdem tazminatı alabilir miyim

 55. Merhaba,
  Ben aralıksız 300 gündür sigortalı çalışıyorum. Gebeligimde 34. Haftadayım raporlu çalışıyorum bu hafta içerisinde İş yerimde pozisyon degisikliligi yapsam girdi çıktı olması doğum parası almama engel olur mu ?

 56. Merhaba, 17 haftalık hamileyim 5 ay önce işten ayrıldım. benim de 32. hafta gelmeden 1 ay sigortalı olarak çalışmam yeterli mi ? 8+8 16 haftalık doğum maaşı alabilir miyim ?

 57. Mrb 5 aylik hamileyim suan calistigim yer daha sigortami yapmadi bu ay yapacagini soledi doguma daha dort ay var hangi yardimlardan faydalanabilirm sigortadan dogum odenegi alabilirmiyim

 58. son 4 aydır sigortam yatıyor 2250 net maaşım var 21. haftadayım 32. haftama kadar çalışşıyor olursam ne kadar ödeme alabilirim

 59. Merhaba,
  Benim brüt ğcretim 2060 Tl … 11 ekimde doğum iznine ayrıldım , 29 ekimde (37+5) haftalık doğum yaptım. 30 Ocak ta doğum raporum bitiyor.. Doğum öncesi olan ücret 817 lira , doğum sonrası 4202 lira görünüyor yani toplam 5016 Tl .. burda bir yanlışlık yokmu 5400 – 5500 arası almam gerekmiyormuydu.. çğnkü benden 2 hafta önce dopum yapan aynı ğcreti alan arkdaşım 5400 küsür aldı . Ne yapmam gerekiyor budurumda bilgilendirirmisiniz

 60. Esimin 24.01.2018 sigorta baslangici var daha once hic sigorta girisi yok. 15.06.2018 3. uncu cocuga dogum olacak rapor parasi alabilirmi alirsa ne kadar alir

  1. Merhaba,

   32. haftaya kadar 90 günü doldurabileceği gözüküyor. 32. haftaya kadar sigortalı devam edip rapor alır ise yaklaşık 4500 tl 8+8:16 haftalık ödenek alır.

 61. Merhaba ustad
  Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminin yatırılmış olması, sarti icin mesela mayis ayinda dogum yapacak anne ocak ayinda is basi yapsa olurmu yoksa gecen yildan mi 90 gun istiyor?saygilar.

  1. Merhaba,

   1 yıldaki kasıt Doğumdan önceki 12 ay yanı 2018 mayısta doğum yapacak ise 2017 mayıs ayına kadar 90 gün aranır.

 62. Eşim hamile kendisinin 2017 ağustos eylül ve ekim ayı 27 gün olmak kaydıyla 87 gün sıgorta primi var size sorum şuan 2018 mart 1 itibariyle çalıştığım iş yerinden sıgorta girişi yaptıracam rapor parası alabilirmi herhangibi sorun çıkarmı doğum mayis 20 ‘den sonra gerçekleşecek allah nasip ederse şimdiden teşekkür ederim

 63. Merhaba ben 32 haftamda doktordan iş görebilir raporu aldım ve bu rapor içerisinde doğum yaparsam hangu haklardan yada o caliştigim aydaki maaşı alabiliyor muyum

 64. Şirketimiz var ve hissenin tamamı eşimin üstüne kendisi de Bağ-Kur’lu. Ben de bu şirkette çalışanım ve sigortalıyım. İki aylık hamileyim ve inşallah üçüncü çocuğumuz olucak. Eşimin Bağ-Kur’a borcu var. Bu durumda ben çalışan anne olarak alacağım Doğum parasını etkiler mi. Etkilemez ise ne kadar alabilirim.

  1. Merhaba,

   Eşinizin şirket ortağı olarak bağkur borcu sizin rapor paranızı etkilemez. Brüt maaşınızın 2/3 ünün günlük bedelinin 112 gün ile çarpımı sonucunda ödenecek bedeli bulabilirsiniz.

  2. Hayırlı günler benimde iş yerim var ben kendim işletiyorum 17 haftalık hamileyim bağkur ödüyorum 3. Çocuğum olacak inşallah diğer çocuklarımda süt parası almadım biri sekiz diğeri 4 yaşında alabilirmiyim bir yıllıkta bağkur ödüyorum ne kadar doğum parası alırım yada alabilirmiyim ortağım yok

  3. Merhaba,

   Doğum Parası alma hakkınız var. Önceki 2 çocuğunuza doğum yardım parası alamazsınız. 2015 yılından sonra doğum yardımı başladı.

  1. Merhaba,

   Doğum parası alma şartları;

   Doğum öncesi izinin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermiş olmaması,
   Belirtilen süreler dahilinde iş yerinde çalışmamış olması,
   Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminin yatırılmış olması,
   Doğumun gerçekleşmiş olması gerekir.

  2. Merhabalar benimde bir sorum olacak size ben şuan 5 aylık hamileyim kendime ait iş yerim var ama bağkur ödemedim borcum var gss yaptırsam doğum ücretinden faydalanabiliyormuyum merak ediyorum bilgilendirirseniz çok sevinirim

 65. Merhabalar
  Dogum yaptım fakat dogumdan bir hafta once işten ayrıldım işkur aracılığı ile çaliştigimdan dolayı… Ve şu anda dogum parasından faydalanamadım 5 aralıkta bu işten cıkarılan kişiler için bir genelge gelecekmiş dogru lu payi varmidır ve ne zaman gelecektir bu genelge?

 66. Merhaba
  12 haftalık hamileyim.Tahmini doğumum 1 Ağustos 2017.
  Bir firmada çalışıyorum.Martta 1 yılım dolacak.Doğum öncesi yıllık iznimi ve 8 haftalık süremi birlitke kullanıp işten ayrılabilir miyim.
  NOT: Doğumdan sonra çalışmayacağım.Doğum parasını her halde haketmiş oluyor muyum.Mesela işveren sen erken çıkıyorsun deyip doğum izninden önce beni işten çıkarsa doğum parası hakkım oluyor mu

 67. Hocam eşim devlet memuru ve üçüzlerimiz olacak. Her bir çocuk için devletten maddi olarak doğum parası, süt parası vb. şeylerden faydalanma durumumuz nedir. Ben sözleşmeli bir işte çalışıyorum. 3 çocuğu olana da bir yardım yapılıyordu. Bu konularda bizi bilgilendirirseniz makbule geçer.

  1. Merhaba,
   Özel bir şirkette müşteri temsilcisi olarak çalışıyorum. Asgari ücret üzerinden maaş ve aylık satış miktarına gorede her aymaaş harici satış primi alıyorum. Doğum parası hesaplanırken prim eklenmiş hali mi yoksa asgari ücret üzerinden mi hesaplama yapılır

 68. Üçüzlere yapılacak yardımlar hakkında bilgi verebilir misiniz? Eşim devlet memuru hangi yardımlardan faydalanabiliriz? Ben baba olarak sözleşmeli çalışıyorum.

  1. Merhaba,

   2018 yılında her ay eşinize tek Çocuk yardımı tutarı olarak 0-6 yaş için 51.35, tl ödenecek. Bununla birlikte Kaymakamlıklarda bulunan Aile ve sosyal güvenlik birimlerine başvurarak 300+400+600 tl toplamda 1300 tl yardım alabileceksiniz. Devlet memurlarına süt parası ödeneği verilmez.

 69. merhabalar
  12 haftalık hamileyim tahminen doğumum 11 agustos da olacak fakat iş yerinden 5 kasım 2017 de ayrıldım mayıs ayında işe girip 1 ay çalışmam doğum rapor parası almam için yeterli olacak mı
  teşekkürler

  1. Merhaba,

   32. hafta gelmeden 1 ay önce ssklı bir işte çalışmaya başlarsanız rapor alıp doğum rapor parası alabilirsiniz.

  2. Merhaba son 1 yıl içinde 150 günlük sigorta primim yatmış bulunmakta. Haziranın 13 ünde doğumum var ve çalışmıyorum 30 haftalık hamileyim. Bir kaç gün sonra ise başlayacağım doğum rapor parası alabilir miyim.yani 32 haftadan 15 gün önce sigortam başlasa yeterli olur mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı