• 2018 -Doğum Yardımı Ne Kadar, 2018 – Doğum Yardımı Şartları Nelerdir


  Doğum yardımı parası Devletin yeni doğan vatandaşlarına yani bebeklere sunduğu bir hak ve onlara karşı bir yükümlülüğü olmasının yanında dünyaya gelen yeni vatandaşa bu yardım ile hoş geldin mesajı verilmektedir. Bu nedenle bebeklere sağlanan bu hakkın belirlenen süre zarfında herhangi bir vakit kaybına, hak kaybına ve ihmale sebebiyet vermeden anne ve babalar tarafından yapılan yardımın bebek için yapıldığının bilincine sahip olunarak alınması gerekir. Her sene güncellemenin yapıldığı konu hakkında yeni yılda sorulan soruların başında Doğum Yardımı Ne Kadar 2018, Doğum Yardımı Şartları 2018 gelmektedir.


  2018 – Doğum Yardımı Ne Kadar, 2018 – Doğum Yardımı Şartları Nelerdir

  Yardım için Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ödenen tutar doğum yapmış olan anne adına PTT aracılığı ile ödenmektedir. Söz konusu parayı sadece anne çekebilmekte ve anne adına bir başkasına bu ödeme yapılmamaktadır. Doğum yardımını almak için belirli bir eğitim düzeyine sahip olmak, belirli bir işe sahip olmak, belirli mekanlarda yaşıyor olmak gibi ayırt edici şartlar bulunmamaktadır. Yazıda bahsi geçen 2018 – Doğum Yardımı Ne Kadar, 2018 – Doğum Yardımı Şartları konusu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafınca ödenen tutar ve bu tutarın ödenmesi için gerekli olan şartlardan ibarettir.

  Anne çalışıyor mu yoksa çalışmıyor mu, zengin mi fakir mi gibi şartlar bulunmaksızın diğer şartları taşıyan her anne müracaatta bulunabilir. Doğum yapmış olan bir anne tarafından söz konusu yardımın alınabilmesi için gerekli başvurunun anne tarafından yapılması gerekir. Bebeğin sağ olarak doğmuş olma şartı arandığı için ölü doğan bebeklere yönelik doğum yardımı yapılmamaktadır. O nedenle Doğum Yardımı Ne Kadar 2018, Doğum Yardımı Şartları 2018 kapsamında yeni ve sağ bebek doğumu yapmış tüm anneler bu yardımı alabilmektedir. Yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan anneler bahsi geçen avantajdan yararlanabilmekte, yabancı uyruklu anneler ile göçmen olan anneler bu haktan yararlanamamaktadır.

  Doğum Yardımı Ne Kadar 2018, Doğum Yardımı Şartları 2018 kapsamında ilçe sınırları içinde yaşayan anneler kaymakamlıklara bağlı bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı aracılığı ile müracaat edebilmektedirler. İl merkezlerinde ikamet edenler ise aile ve sosyal politikalar il müdürlüğüne başvuru yapabilirler. Ayrıca memur olarak çalışan anneler çalıştıkları kurumun insan kaynakları birimine, personel dairelerine ya da var ise özlük servisi birimine başvuru yapabilmektedirler. Başvuru için süre kendisi için doğum yardımı talep edilen çocuğun doğumundan itibaren geçecek 5 sene içinde olabilmektedir. Süreyi geçirenler için herhangi bir ödeme yapılması söz konusu değildir.

  Ancak konu ile ilgili düzenlemeye göre 15 Mayıs 2015 ve sonraki tarihlerde doğan çocuklar için yardım talepli başvuru yapılabilir. Doğum Yardımı Ne Kadar 2018, Doğum Yardımı Şartları 2018 çerçevesinde başvuru yapacak olanlar yukarıda bahsedilen tarihten önce doğan çocukları için 5 yıl geçmemiş olsa bile müracaatta bulunamazlar. Sözü edilen tarih ve sonrasında doğanlar için 5 yıllık sürenin içinde yer alan ve annenin istediği herhangi bir zamanda müracaat hakkı vardır. Her çocuk için bir defa doğum yardımı ödemesi yapılır. Üç çocuğa kadar doğum yardımı başvurusu yapılabilir ve bunun sonucu olarak da ilgili kurum tarafından ödeme gerçekleştirilir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Güncel Doğum Yardımı Ne Kadar 2018, Doğum Yardımı Şartları 2018

  Birinci çocuk için Doğum Yardımı Ne Kadar 2018, Doğum Yardımı Şartları 2018 yılında ödemeyi gerçekleştirecek olan kurum tarafından herhangi bir değişiklik yapılmadığı takdirde 300 TL olarak ödenecektir. Bu miktar 2 inci çocuk için 400 TL, 3 üncü çocuk için 600 TL olarak ödenmektedir. Bunun dışında ayrıca ikiz olarak doğan çocuklar için de farklı miktarda ödeme söz konusu olmaktadır. Söz gelimi 3 üncü doğumda ikiz çocuğunuz olmuş ise 600 TL yerine ilgili kurum hesabınıza 1000 TL ödeme yapmaktadır. 14 Mayıs 2015 ve öncesinde doğanlar için doğum parası ödemesi yapılmaz.

  Doğum yardımı başvurusu, aynı adlı form doldurulup anne ve yardıma konu olan çocuğunun kimlik fotokopisi ile birlikte yukarıda sözü edilen birimlere yapılabilir. Söz konusu birimler tarafından Doğum Yardımı Ne Kadar 2018, Doğum Yardımı Şartları 2018 kapsamında ilgili birimlere teslim edilen evraklar üzerinde görevliler tarafından gerekli olan inceleme yapılıp annenin hesabına PTT aracılığı ile hak edilen miktarda ödeme yapılacaktır. Bu konuda daha fazla detaylı bilgi almak için 144 ve 183 numaralı hatlar yardımdan yararlanmak isteyen kişiler tarafından aranabilmektedir. 15 Mayıs 2015 ve sonrasında ikinci çocuğunuz doğmuş ise bu çocuğunuz için 400 TL yardım alabilirsiniz.

  Üç çocuğa sahip olan anne tarafından üç çocuğu için Doğum Yardımı Ne Kadar 2018, Doğum Yardımı Şartları 2018 yılı içinde başvuru yapıldığı takdirde ilgili kurumun bu anneye ödeyeceği toplam tutar 1300 TL olacaktır. Birinci çocuk için ödeme yapıldı, ikinci çocuk ölü doğduğu için ödeme yapılmadı ise üçüncü çocuk adına ne kadar yardım ödemesi yapılır? diye sorulduğu takdirde bu soruya verilecek cevap olarak en son doğanın 3 üncü değil ikinci çocuk olarak değerlendirileceği ve ikinci çocuğa verilecek olan miktar yani 400 TL’nin ödeneceğini söyleyebiliriz. Ödemeler genellikle her ayın 10’unda gerçekleştirilir.

  Doğum Borçlanması Hesaplamak İçin Aşağıda ki Linke Giderek İşlemlerinizi Yapabilirsiniz.

  https://www.ssk.biz.tr/2013-dogum-borclanmasi-hesaplam/  tıkla sorunu sor

  2018 -Doğum Yardımı Ne Kadar, 2018 – Doğum Yardımı Şartları Nelerdir İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Asya dedi ki:

   Merhaba,

   34 haftalık hamileyim, 2 yıldır çalıştığım firmadan Şubat ayında ayrıldım. Doktorumdan 37. haftaya kadar çalışır raporum var, bu hafta tekrar sigortalı bir işe başladım, doğumumdan önce son 1 yıl geçmişine göre 90 günden fazla primim var. Doğum parası alabilir miyim?

   Teşekkürler!

  2. Selma aydın dedi ki:

   12 .01. 2018 de dogum yptim ne kadar dgum parasi alirim

  3. halime dedi ki:

   ben dört aylık hamileyim diyanette fahri kreş hocalığı yapıyorum ikinci doğum düşük oldu üçüncü doğum ikiz ne kadar doğu parası alabilirim. saygılar

  4. Gurbet dedi ki:

   Merhabalar.16 kasim2016 tarihinde başlamış olduğum isyerinden 1 Mart 2018 tarihi itibariyle doğum iznine ayrıldım.butun haklarımı ogrenebilirmiyim.esimin ayriyeten hakları varmı.raporum bittiğinde işten cikartilirsam işsizlik maaşına bağlanabilir miyim.ne yapmam gerekiyor.tessekkurler

  5. buse dedi ki:

   merhaba suan 35 haftalık hamileyim 34. haftamda doğum iznine ayrıldım . Almam gereken ödemeler nelerdir nerelerden alabilirim toplamda ne kadar ödeme alabilirim yardımcı olursanız sevinirim . 9.04.2018

  6. Sinem dedi ki:

   2018 yılı dahil hep sigortam vardı. 22 haftalık hamileyim son iş yerimde 2 aydır calisiyorum cok yoruldugum icin isten çıkmayı düşünüyorum bu durumda doğum raporu alabilirmiyim

  7. Meltem dedi ki:

   Selamlar 26 şubatta Doğum yaptım erken Doğum yapmış oldum 31 haftalık,raporum hazıranda bitiyor ne kadar doğum parası alacağım asgari ücret üzerinden

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    112 günlük yaklaşık 4500 tl bir ödeme alacaksınız.

  8. Ayse dedi ki:

   Merhaba benim bürütum 2328 TL iş yerimde yaklaşık 4yildir çalışıyorum 35 haftamda işten ayrilicam.dogum parası ne kadar alırım.tesekkur ederim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    05/12/2017 tarihinde çıkan ek madde ile işten ayrıldıktan sonra en fazla 10. güne kadar rapor parası alabiliyorsunuz. eğer kastınız izine çıkmak ise Dğumdan önce 5 doğumdan sonra 8 toplam 13 haftalık yaklaşık 4.700 liralık bir ödeme alırsınız.

   2. Ayse dedi ki:

    Çok pardon doğum.iznine ayrilicam peki 32nci.haftamda ayrilsaydjm bu ödeme nekadar olurdu erken ayrılınca artıyor mu miktar

  9. uğur dedi ki:

   merhabalar
   Ben Ssklı olarak çalışıyorum doğumdan sonra bende para alabilir miyim çocuğun babası olarak

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezlerine başvurarak, Birinci çocuk için 300 TL, İkinci çocuk için 400 TL, Üçüncü çocuk için 600 TL ödeme alabilirsiniz.

  10. Rukiye yıldırm dedi ki:

   Merhaba benım sıgorta gırısım 01 12 2017 de başladı 31 mart gece 11 50 Doğum yaptım rapor parası alabılırmıyım 4500 olarak bıde ne yapmam lazım sımdıden teşekkür ler

  11. Ayşe dedi ki:

   Özel bir okulda 3 yıldır çalışıyorum sigortamda bir kesinti olmadı ama her sene belirli iş sözleşmesi yapılmaktadır. Sözleşmem bittiği an Doğum izninde olsam dahi işten çıkartma hakları varmı. Hamileyim ve 1 mayısta (37. Hafta da) Doğum iznine ayrılacağım. Doğum iznindeyken işten çıkartılırmıyım. İşten çıkartılırsam Doğum parasını alma hakkım kaybolur mu. Veya Doğum iznindeyken işten çıkartmak içim suçlayıcı bir sebeb sunarak işten çıkartılır mıyım. İşten çıkartıldığımda Doğum parası ve kıdem tazminatı alabilir miyim

  12. Ayşe dedi ki:

   Hamileyken işten çıkarılırsa haklarımız nelerdir.

  13. Betül dedi ki:

   Merhaba,
   Ben aralıksız 300 gündür sigortalı çalışıyorum. Gebeligimde 34. Haftadayım raporlu çalışıyorum bu hafta içerisinde İş yerimde pozisyon degisikliligi yapsam girdi çıktı olması doğum parası almama engel olur mu ?

  14. filiz dedi ki:

   Merhaba, 17 haftalık hamileyim 5 ay önce işten ayrıldım. benim de 32. hafta gelmeden 1 ay sigortalı olarak çalışmam yeterli mi ? 8+8 16 haftalık doğum maaşı alabilir miyim ?

  15. Nur dedi ki:

   Mrb 5 aylik hamileyim suan calistigim yer daha sigortami yapmadi bu ay yapacagini soledi doguma daha dort ay var hangi yardimlardan faydalanabilirm sigortadan dogum odenegi alabilirmiyim

  16. rapunzel dedi ki:

   şuan 26 haftalık hamileyim 30. haftamda doğum iznine ayrılabilir miyim. doktor raporu mu gerekir.

  17. züleyha dedi ki:

   son 4 aydır sigortam yatıyor 2250 net maaşım var 21. haftadayım 32. haftama kadar çalışşıyor olursam ne kadar ödeme alabilirim

  18. BÜŞRA dedi ki:

   Merhaba,
   Benim brüt ğcretim 2060 Tl … 11 ekimde doğum iznine ayrıldım , 29 ekimde (37+5) haftalık doğum yaptım. 30 Ocak ta doğum raporum bitiyor.. Doğum öncesi olan ücret 817 lira , doğum sonrası 4202 lira görünüyor yani toplam 5016 Tl .. burda bir yanlışlık yokmu 5400 – 5500 arası almam gerekmiyormuydu.. çğnkü benden 2 hafta önce dopum yapan aynı ğcreti alan arkdaşım 5400 küsür aldı . Ne yapmam gerekiyor budurumda bilgilendirirmisiniz

  19. İsmail dedi ki:

   Eşim ev hanımı sigortasız yararlanma imkanı varmı

  20. Ahmet dedi ki:

   Esimin 24.01.2018 sigorta baslangici var daha once hic sigorta girisi yok. 15.06.2018 3. uncu cocuga dogum olacak rapor parasi alabilirmi alirsa ne kadar alir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya kadar 90 günü doldurabileceği gözüküyor. 32. haftaya kadar sigortalı devam edip rapor alır ise yaklaşık 4500 tl 8+8:16 haftalık ödenek alır.

  21. evcan dedi ki:

   Merhaba ustad
   Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminin yatırılmış olması, sarti icin mesela mayis ayinda dogum yapacak anne ocak ayinda is basi yapsa olurmu yoksa gecen yildan mi 90 gun istiyor?saygilar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1 yıldaki kasıt Doğumdan önceki 12 ay yanı 2018 mayısta doğum yapacak ise 2017 mayıs ayına kadar 90 gün aranır.

  22. Gökhan dedi ki:

   Eşim hamile kendisinin 2017 ağustos eylül ve ekim ayı 27 gün olmak kaydıyla 87 gün sıgorta primi var size sorum şuan 2018 mart 1 itibariyle çalıştığım iş yerinden sıgorta girişi yaptıracam rapor parası alabilirmi herhangibi sorun çıkarmı doğum mayis 20 ‘den sonra gerçekleşecek allah nasip ederse şimdiden teşekkür ederim

  23. Gülsüm dedi ki:

   Merhaba ben 32 haftamda doktordan iş görebilir raporu aldım ve bu rapor içerisinde doğum yaparsam hangu haklardan yada o caliştigim aydaki maaşı alabiliyor muyum

  24. Eda dedi ki:

   Şirketimiz var ve hissenin tamamı eşimin üstüne kendisi de Bağ-Kur’lu. Ben de bu şirkette çalışanım ve sigortalıyım. İki aylık hamileyim ve inşallah üçüncü çocuğumuz olucak. Eşimin Bağ-Kur’a borcu var. Bu durumda ben çalışan anne olarak alacağım Doğum parasını etkiler mi. Etkilemez ise ne kadar alabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşinizin şirket ortağı olarak bağkur borcu sizin rapor paranızı etkilemez. Brüt maaşınızın 2/3 ünün günlük bedelinin 112 gün ile çarpımı sonucunda ödenecek bedeli bulabilirsiniz.

    1. Eda dedi ki:

     Cevabınız için teşekkür ederiim

    2. Elif akdere dedi ki:

     Hayırlı günler benimde iş yerim var ben kendim işletiyorum 17 haftalık hamileyim bağkur ödüyorum 3. Çocuğum olacak inşallah diğer çocuklarımda süt parası almadım biri sekiz diğeri 4 yaşında alabilirmiyim bir yıllıkta bağkur ödüyorum ne kadar doğum parası alırım yada alabilirmiyim ortağım yok

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Doğum Parası alma hakkınız var. Önceki 2 çocuğunuza doğum yardım parası alamazsınız. 2015 yılından sonra doğum yardımı başladı.

  25. ekrem dedi ki:

   merhaba hocam Doğum öncesi 90 gün Sigorta’nın yatırılmış olması doğum parası almak için yeterli mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum parası alma şartları;

    Doğum öncesi izinin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermiş olmaması,
    Belirtilen süreler dahilinde iş yerinde çalışmamış olması,
    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminin yatırılmış olması,
    Doğumun gerçekleşmiş olması gerekir.

  26. Bengisu dedi ki:

   Merhabalar
   Dogum yaptım fakat dogumdan bir hafta once işten ayrıldım işkur aracılığı ile çaliştigimdan dolayı… Ve şu anda dogum parasından faydalanamadım 5 aralıkta bu işten cıkarılan kişiler için bir genelge gelecekmiş dogru lu payi varmidır ve ne zaman gelecektir bu genelge?

  27. Hilal dedi ki:

   Merhaba
   12 haftalık hamileyim.Tahmini doğumum 1 Ağustos 2017.
   Bir firmada çalışıyorum.Martta 1 yılım dolacak.Doğum öncesi yıllık iznimi ve 8 haftalık süremi birlitke kullanıp işten ayrılabilir miyim.
   NOT: Doğumdan sonra çalışmayacağım.Doğum parasını her halde haketmiş oluyor muyum.Mesela işveren sen erken çıkıyorsun deyip doğum izninden önce beni işten çıkarsa doğum parası hakkım oluyor mu

  28. Sedat ÖNER dedi ki:

   Hocam eşim devlet memuru ve üçüzlerimiz olacak. Her bir çocuk için devletten maddi olarak doğum parası, süt parası vb. şeylerden faydalanma durumumuz nedir. Ben sözleşmeli bir işte çalışıyorum. 3 çocuğu olana da bir yardım yapılıyordu. Bu konularda bizi bilgilendirirseniz makbule geçer.

  29. Sedat ÖNER dedi ki:

   Üçüzlere yapılacak yardımlar hakkında bilgi verebilir misiniz? Eşim devlet memuru hangi yardımlardan faydalanabiliriz? Ben baba olarak sözleşmeli çalışıyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2018 yılında her ay eşinize tek Çocuk yardımı tutarı olarak 0-6 yaş için 51.35, tl ödenecek. Bununla birlikte Kaymakamlıklarda bulunan Aile ve sosyal güvenlik birimlerine başvurarak 300+400+600 tl toplamda 1300 tl yardım alabileceksiniz. Devlet memurlarına süt parası ödeneği verilmez.

  30. esra dedi ki:

   merhabalar
   12 haftalık hamileyim tahminen doğumum 11 agustos da olacak fakat iş yerinden 5 kasım 2017 de ayrıldım mayıs ayında işe girip 1 ay çalışmam doğum rapor parası almam için yeterli olacak mı
   teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta gelmeden 1 ay önce ssklı bir işte çalışmaya başlarsanız rapor alıp doğum rapor parası alabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın