emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

SGK Yapılandırma Ödeme, 6736 SGK Ödemesi Nasıl Yapılır?

SGK Yapılandırma Ödeme, 6736 SGK Ödemesi Nasıl Yapılır?
SGK
10.05.2018

Türkiye’de bazı kanunlarda yer alan ve yapılan düzenlemeler kapsamında ödenmesi mümkün olan Sosyal Güvenlik, Bağ-Kur, SSK prim borçları gibi borçları ödemek için çeşitli yollar bulunmaktadır. SGK yapılandırma ödeme tutarlarını SGK ile anlaşmalı olan tüm bankaların şubelerine yatırmak mümkündür. Yanı sıra internet bankacılığı ya da mobil bankacılık kanalları ile de ödemeler rahatlıkla gerçekleştirilmektedir. Yanı sıra borçlar ATM’lerden ödenebileceği gibi kredi kartları ile de ödeme yapılabilmektedir.

SGK yapılandırma ödeme borçlarının bankalara yatırılması gerekmektedir. Ancak ödeme kalemlerinin ödeme yapacak borçlu ve bankacı tarafından sisteme doğru tanıtılması son derece önemlidir. Online olarak ödeme yapmak isterken çeşitli zorluklar çıkabiliyorken bunu kolaylaştırmak için kredi kartı ile 6736 SGK ödeme tekniklerinin nasıl yapılacağı konusunu bilmekte fayda bulunmaktadır.

6736 SGK Ödeme, 6736 SGK Yapılandırma Ödemesi Ne Şekilde Yapılır?

2016/06 dönemi ve öncesini kapsayan borçların yapılandırılmış olduğunu beyan eden 6736 Sayılı Kanun gereğinde borç türlerinin nasıl ödeneceğinin bilinmesi oldukça önemlidir. Yani 6736 SGK ödeme borçları türlerine göre değişiklik gösterdiğinden izlenecek yollarda farklılıklar bulunabilmektedir. Türlere bakılacak olduğunda:

 • İşveren 6736 SSK Yapılandırma Ödeme Borcu
 • BAĞ-KUR 6736 SSK Yapılandırma Ödeme Borcu şeklinde sıralanmaktadır.

İşveren 6736 SSK Yapılandırma Ödeme Borcu Nasıl Gerçekleşir?

6736 Sayılı Kanun gereğince işveren SSK prim borcunun taksit ödemeleri için sicil numarasının bilinmesi gerekmektedir. 26 haneli olan işveren sicil numarası arada boşluk bırakılmadan girilir. Taşeron SGK ödemesi yapılacak ise soldaki üç sıfırın yerine taşeron numarası girilmektedir. Örneğin; 3 numaralı taşeron için 003 gibi. İşveren 6736 SSK yapılandırma ödeme borçları bankaların menü seçeneklerinde değişiklik gösterse dahi genel olarak menüler benzer biçimde olmaktadır. Ancak bakıldığında şu iki seçenekten biri görülebilmektedir:

 • SGK-Mosip Online Tahsilatları / İşveren 6736 Yapılandırma Ödeme
 • SGK Ödemeleri / İşveren Ödemeleri – İşveren 6736 Yapılandırma Ödeme

İşveren 6736 SGK Borç Ödeme tutarını kredi kartı ile de ödemek mümkündür. Kart ile yapılandırma yapmak isteyenler için E-Devlet şifresi gerekmektedir. Kredi kartı ile ödeme yapılabilmesi için takip edilmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • E-Devlet sistemine kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu seçilir.
 • Kimlik Doğrulama Hizmetleri alanından (e-SGK işlemleri) Sosyal Güvenlik Kurumu Kart ile Prim Ödeme Uygulaması seçeneğine tıklanır.
 • 4A ve 4B prim borçlarının gibi ödemeleri kredi kartları ile yapılabileceğini ifade eden ekranın en altındaki ‘uygulamaya git’ butonuna basılır.
 • Web tahsilat ekranında; Sorgu Tipi, Sorgu Türü, İşveren Sicil Numarası alanları işaretlenir.
 • Borç sorgulamasının ardından kredi kartı ile ödeme yapma ekranına ödenecek taksit seçimi yapılarak bilgiler girilir ve ödeme bu şekilde gerçekleştirilir.

BAĞ-KUR 6736 SGK Yapılandırma Borç Ödemesi Nasıl Yapılır?

Ödenecek olan BAĞ-KUR prim borçları oldukça basittir. T.C. Kimlik Numarası ile yapılacak olan ödemeler için ödeme menüsü ile işlemler gerçekleştirilmektedir. İşlem menüsü:

 • SGK Ödemeleri – Bağ-Kur Geçmiş Dönem

Yapılandırılması gereken prim borçları Bağ-Kur prim borçları geçmiş dönem menüsünde bulunmaktadır. Geçmiş dönem borç sorgulaması yapıldığında karşılaşılan toplam borç tutarı taksitli değil toplam şekilde çıkmaktadır. Ödenmesini istediğiniz tutarı yazabilmek için belirtilen tutarı silerek ödemek istediğiniz tutarı yazmanız halinde ödeme bu tutar üzerinden gerçekleşecektir.

6736 SGK Ödeme borç tutarını kredi kartı ile ödemek isteyenler için verilen bilgiler ışığında E-Devlet sistemine giriş yapılmasının ardından:

 • Web Tahsilat sayfasına gidilir.
 • Burada Sorgu Türü bölümünden 4B Sigortalı Tahsilatları işaretlenir.
 • Sorgu tipine ise Bağ-Kur geçmiş dönem menüsü seçimi yapılır. Bu adımlar takip edildikten sonra borç sorgulatılır ve ödeme kredi kart bilgilerinin girilmesi ile gerçekleştirilir.

Kredi kartı ile ödeme yapma menüsünden ödenebilecek SGK borçları şu şekildedir:

 • 6736 SGK Tarım Yapılandırma ödemeleri
 • Topluluk sigortası,
 • 6736 SGK isteğe bağlı sigorta taksitleri,
 • 6736 SGK yapılandırma ek karşılık prim borçları ödemesi,
 • 6736 SGK taksitlendirme Sosyal Güvenlik Destekleme prim borçları,
 • Yurt dışı 5g 6736 SSK yapılandırma ödemesi,
 • 30 günden az isteğe bağlı SGK yapılandırma borcu ödemesini,
 • Tarım tevkifat prim borçları ve 6736 SGK ödemeleri ve benzer ödemeler bu kanal aracılığı ile yapılmaktadır.

SGK Yapılandırma Ödeme Borçlarının Kapatılması Halinde %50 Ceza Silinecek

Yapılandırma dahilinde idari para cezalarındaki gecikme cezaları ve borçların asıllarının %50’sinin silineceği duyuruldu. Örneğin; 200 TL borçlu olan kişinin 100 TL ana idari para cezası silineceği gibi 50 TL ceza borcunun da yarısı yani 25 TL’sinin silineceği belirtilmektedir.

6736 SGK Ödeme Kapsamında 36 Aya Varan Vadeler Sunulacak

Prim borçlarını yapılandırma şartlarına göre nakit olarak ödeyen borçlunun anaparasının enflasyon farkı alınmayacak. SGK borçlarını peşin ödeyen borçlular yanı sıra taksitle ödemek isteyenler içinse 6 aydan 26 aya kadar taksitlendirme imkanı bulacaktır. Bununla birlikte Genel Sağlık Sigorta borçları da yapılandırma kapsamında ödenebilecektir. 2016 yılı Haziran ayı ve önceki dönemlere ait olan genel sağlık sigortası prim borçları olan kişilerin gecikme cezaları ve gecikmeye ait zamları silinerek borcun ana parası vadesiz olarak peşin olarak ya da 12 aylık taksit imkanlarıyla ödenebilecektir.

Yorumlar

 1. YÜKSEL dedi ki:

  KREDİ KARTIİLE SGK 6736 YAPILANDIRMA ÖDEMEK İSTİYORUM YAPAMIYORUM

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba;

   http://e.sgk.gov.tr/wps/portal/isveren/Ilgili+Diger+Uygulamalar/Kart+Ile+Prim+Odeme

 2. ersin süvari dedi ki:

  Rahmetli babam adına 6836 bağkur sgdn borcu var bunun geçen aykırı taksidi. Yatirmadim şimdi PTT şubesinde baktığımız zaman borç gözükmüyor neden acaba yoksa baştan mi ödeme yapacağım

 3. kemal öge dedi ki:

  yapılandırmada peşin ödeme yapma için son tarih ne zamandır.

 4. Mustafa Reha Civelek dedi ki:

  Ssk da geriye yemeli borç ödemiş var kişiler icin