SGK

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır, Ne Zaman Yatar?

Mama ve bez yardımı almak için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı başvuru merkezlerinden başvuru yapılmalıdır. Gerekli evraklar ve başvuru dilekçesi ile beraber başvuruda bulunulmalıdır. Başvurunun sonuçlanması maksimum 40 gün sürmektedir. Ancak daha erken de sonuçlanabilmektedir. PTT şubesinden yardım tutarı kimlik belgesi ile gidilerek çekilebilmektedir. Alo 144 ve Alo 183 numaralı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın numaralarından mesai saatleri içerisinde mama ve bez yardımı ile ilgili bilgi alınabilmektedir.

Mama ve Bez Yardımı İçin Başvuru Merkezleri Nelerdir?

Bebeğin doğumu ile beraber mama ve bez yardımı başvurusu yapmak isteyenlerin gidebilecekleri başvuru merkezleri aşağıda verilmiştir:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu İl ve İlçe Merkezleri
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri
 • Kaymakamlık binalarındaki Sosyal Hizmet Müdürlükleri
 • Muhtarlıklar

Mama ve Bez Yardımı İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Mama ve bez yardımı için istenen koşullar aşağıdaki gibidir:

 • Hane içerisindeki kişi başına düşen gelir hesaplandığında, dönemin asgari ücretinin üçte birinden az olması istenmektedir. 2020 yılı için bu tutar 701.32 TL olmaktadır.
 • Doğumun 2015 yılından sonra yapılmış olması gerekmektedir. Ayrıca yardım başvurusu yapılan dönemde bebeğin yaşıyor olması istenmektedir.
 • Üzerinden mama ve bez yardımı alınacak olan bebeğin ebeveynlerinin en az birinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması istenmektedir. Ayrıca mavi kart sahibi olması da kabul edilebilmektedir.
 • Bebeğin ebeveynlerinin üzerine herhangi bir menkul ve gayrimenkul olmaması şartı aranmaktadır.

Mama ve Bez Yardım Başvurusu İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Mama ve bez yardımı almak için başvuruda sunulması gereken evraklar şu şekildedir:

 • Bebeğin kimlik belgesi istenmektedir.
 • Aile gelir durumunu gösteren evrak gerekmektedir.
 • Bebeğin anne ve babasının kimlik belgeleri talep edilmektedir.
 • Mama ve bez yardımı başvurusu için başvuru formu gerekmektedir.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hem tekil hem de çoklu gebelikler sonrasında eğer gerekli şartlar sağlanıyor ise; başvuru yapılabilecek kurumlara gerekli belgeler ile beraber giderek başvuru yapılabilmektedir. Yapılan yardımlarda herhangi bir vergi kesintisi bulunmamaktadır. Ayrıca ebeveynlerin borçları sebebi ile bu yardım tutarına haciz gelmemektedir.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Gerekli belgeler ile beraber başvuru yapıldıktan sonra ortalama 40 gün içerisinde başvuru sonuçlanmaktadır. Eğer başvuru olumlu sonuçlanır ise; kısa mesaj ile beraber ebeveynlerine başvurunun sonuçlandığına dair bilgi verilmektedir. Sonrasında ödeme ilgili ebeveynin hesabına yatırılmaktadır.

Mama ve Bez Yardımı Nereye Yatar?

Hem annenin hem de babanın hayatta olduğu durumlarda, mama ve bez yardımı annenin hesabına aktarılmaktadır. Annenin hayatta olmadığı durumlarda ise; ödeme babanın hesabına yapılmaktadır. Eğer anne yabancı uyruklu ve baba Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise; bu durumda her ikisi de sağ olsa dahi ödeme babanın hesabına yatırılmaktadır. PTT şubelerinden para çekilebilmektedir.

Mama ve Bez Yardım Tutarı Ne Kadardır?

Mama ve bez yardım tutarı belirlenirken aylık bebek için yapılacak asgari harcama tutarı üzerinden hesaplama yapılmaktadır. Türkiye’de satılan en hesaplı bebek bezi üzerinden bu hesaplama yapılmaktadır. 24 ay süresince bebeğin kullanabileceği bez sayısı ortalama olarak hesaplanmaktadır ve buna göre yardım tutarı belirlenmektedir. 2020 yılı için aylık 150 TL mama ve bez yardımı yapılmaktadır.

Mama ve Bez Yardımı Sorgulaması Nereden Yapılır?

E-devlet sistemi üzerinden mama ve bez yardımı sorgulaması yapılırken izlenmesi gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • Ardından ana sayfadaki giriş yap butonundan T.C. kimlik numarası ve edevlet şifresi ile beraber kimlik doğrulaması yapılmalıdır.
 • E-hizmetler listesinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tercih edilmelidir.
 • Kurum ile yapılabilecek işlemler içerisinden Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama tercih edilmelidir. Alınan yardım ile ilgili detaylı bilgiler bu sayfada bulunmaktadır.

Bebek Bez Parası Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet sisteminden ve başvuru yapılan kurum aracılığı ile sorgulama yapılabilmektedir.

Bez ve Mama Yardımı Başvurusu E-Devlet Sisteminden Yapılabilir Mi?

Başvurular e-devlet üzerinden yapılamamaktadır.

SGK Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mama ve bez yardımı için Sosyal Güvenlik Kurumu İl ve İlçe Merkezlerine giderek başvuruda bulunulabilmektedir.

Belediyeler Erzak Yardımı Kimlere Veriyor, Nasıl Alabilirim

Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Kaymakamlık Para Yardımı Ne Kadar, Nasıl Başvuru Yapılır?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

157 Yorum

 1. Eşim sigortalı fabrika işçisi asgari ücretle çalışıyor kiraciyim 3 çocuğum var bebeğim 20 günlük mama ve beze ihtiyacım var allah rızası için kendim icin bisey istemiyorum bebeğim için bez mama oya çok ihtiyacım var

 2. Selamun aleyküm. Ramazan bayramınız mübarek olsun. Korona virüsü sebebi ile restoranlar kapatıldı. Eşim çalışmıyor. Bebeğim var. Perişan olduk. Allah rızası için destek olurmusunuz? Para istemiyorum. suleyman.eylemmm @ gmail . com

  1. Merhaba,

   Kaymakamlıklarda ve Belediye bünyesinde bulunan sosyal yardım birimlerine başvurmalısınız.

 3. 2 aylık kalp hastası bebeyim var mama alamıyorum eşim insatta calisiyo oda is olursa zor durumdayım bana yardımcı olun lütfen kirami elektirik ö diyemiyorum sesimi duyun ne olur

 4. merhabalar, işsizim, yeşilkartlıyım herhangi bir gelirim yok adıma kayıtlı herhangi bir tapu vs yok, mama ve bez yardımına başvurabilirmiyim 2016 yılında bir çocuğum doğdu.internetten başvuru imkanım varmı.

 5. Eşim sigortasız çalışıyor aylık 1600 alıyor ev kira 8 aylık çocuğum var bez ve mama yardimi almak istiyorum

  1. Merhaba,

   Kaymakamlık ve Belediyeler bünyesinde bulunan sosyal hizmetler müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz.

 6. Hayırlı sabahlar. Hayırlı cumalar. Mahcup olarak mesaj yazıyorum. Rahatsız ediyorsam özür dilerim. Annem ve babam 10 sene önce boşandılar. Rahmetli dedem ve babaannem büyüttü beni. Dedem 7 sene önce vefat etti. Allah vefat etmişlerin mekanını cennet etsin. Babaannem 70 yaşında. Yüksek tansiyon, kalp hastası. Allah hastalara şafi isimi ile şifa nasip etsin. 1 kere evlilik yapmış, boşanmış bir insan ile evlilik yaptım. Eşimin 3 tane çocuğu var. 3 tane çocuğu için her ay nafaka ödüyor. İkamet ediyor olduğumuz daire kira. Elektirik faturası, su faturası, mutfak masrafı. Eşim 2 milyar maaş alıyor, sigortalı olarak çalışıyor. Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezine 2 kere mesaj yazdım. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfına gittim. Eşim sigortalı olarak çalışıyor diye destek olmuyorlar. Allah bağışlarsa 1 tane bebeğim var. Bebeğimin ihtiyacı olan malzemeleri temin etmek konusunda zorlanıyoruz. Allah rızası için destek olurmusunuz? İnsanın başına her şey geliyor. ? muhammedmustafaninannesi@gmail.com

 7. Hayırlı cumalar. İkamet ediyor olduğumuz ev kira. Eşimin boşanmış olduğu evliliğinden 3 tane çocuğu var. 3 tane çocuğu için her ay nafaka ödüyor. 15 aylık bebeğim var. Doktor kalp kapağı kapanmamış diyor. Bebek kıyafeti, bebek maması, bebek bezi, ıslak mendil, erzak, odun ihtiyacım var. Hava soğuk. Üşüyoruz. Kıyafetlerimi yakıyorum ısınmak için. Allah rızası için, mübarek cuma gününün hürmeti için destek olurmusunuz? Pisikolojim bozuldu. 2 tane ilaç içiyorum. Eşim ile boşanma aşamasına geldik. İnsanın başına her şey geliyor. Kalp kıracak şekil hitap etmezseniz mutlu olurum. muhammedmustafaninannesi@gmail.com

 8. Bebek bezi, ıslak mendil, bebek maması, bebek kıyafetleri, erzak, odun, kömür ihtiyacım var. Eşimin boşanmış olduğu evliliğinden 3 tane çocuğu var. 3 tane çocuğu için her ay nafaka ödüyor. Oturduğumuz ev kira. Ev kirası ödüyor. 2 milyar maaş alıyor. Sigortalı olarak çalışıyor. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfı destek olmuyor. Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezine mesaj yazdım. Fotoğraf göndereceğim. Dolandırıcı değilim. Allah korkusu olan insanım. Allah rızası için destek olurmusunuz? muhammedmustafaninannesi@gmail.com

 9. İyi günler
  Asgari ücretli işte çalışıyorum , eşim işten çıktı
  Bez ve mama yardımından faydalanabilir çiyim ?

 10. Merhaba
  Benimde 3 cocugum var 6 ve 3 yasinda iki oglumvar kizimda 3 aylik esim insaat iscisi dogru durus isi yok evimiz kira surekli gelen bi gelirimiz yok yardimci olursaniz sevinirim

  1. Merhaba,

   sizin geliriniz yok ise belediye ve kaymakamlığa müracaat ederek sosyal yardım alabilirsiniz.

  1. Merhaba,

   en az asgari ücret alanalar bu yardımı sağlanmamaktdır.

 11. 1 yaşında çocuğum var. Bebek bezine, ıslak mendile, bebek bisküvisine, kutu süte, 1 yaş 2 yaş erkek bebek kıyafetlerine ihtiyacım var. Allah rızası için destek olurmusunuz? Para istemiyorum. Kendim için bir şey istemiyorum. Başka bir yerde satacak diye düşünüyorsanız bebek bezi paketini açabilirsiniz. Postahane kargosu ile göndermek isterseniz mutlu olurum. Dua ederim. Mahalle muhtarının cep telefonu numarasını yazacağım. Kendisi ile iletişim kurabilirsiniz. Cep telefonu kullanıyorsun diyeceksiniz. Herkes iphone marka cep telefonu kullanmıyor. Bim cell hat kullanıyorum. Turkcell hat pahalı. Vodafone hat pahalı. Çocuğunuz mama mama diyerek uyudu mu? Hazreti Muhammed komşusu açken tok uyuyan müslüman değildir demiş. Unutmuşlar. Şekerli su, kutu süt ile büyüttüm çocuğumu.
  emtn2018@gmail.com
  Mail adresim.

 12. Merhaba eşim özel guvenlikti kadroya geçti ama maaş da bir değişiklik olmadı ayrıca ev kira ve kredi ödüyoruz 15 aylık kızım var 2. ye hamileyim 1 ay sonra doğum gerçekleşecek bizim gelecek yardıma çok ihtiyacımız var başvur nereye yapılıyor BIZE YARDIM YAPILMASI MÜMKÜN MÜ BU ŞARTLARDA Tskr ederiz

 13. Merhaba ben çalışmıyorum yeni işten çıkarıldım gelir belgesi ibrazı edemiyeceğim yinede bez ve mama yardımı alabilirmiyim teşekkürler

  1. Merhaba,

   Sosyal hizmet müdürlükleri müracatınız değerlendirecek ve gelir durumunuza göre yardım yapabilir. adı tam anlamıyla mama ve bez yardımı olmasa da bir yardım işlemi başlatılabilir.

 14. 4 çocuğum var ikisi ikiz mama ve bez parasını nasıl alabilirim eşim asgari ücretle calışıyor acil ihtiyacım var 13 kasım 2018 de doğum yaptım ikizleri

 15. Merhabalad 4 ay once dogum.yaptim esim.asgarinucretli gorunuyor ama maas haczi oldugundan elimize gecen para 1500 ve kiraciyiz diger cocugum.bu sene ilk okula basliyor bebek icin bezve mama yardimi okula baslayacak olan icin ise anaokulu masrafi var bunlar icin benim.ne yapmam gerekiyir 144 bana yardim alamayacahimi soyledi ssk li oldugumuz icin muhtarlik fakirlik belgesi diye birsey yok dedi ne yapmam gerekiyor

 16. 1.5 senedir çalışmıyorum 3 aylık 2 ci çocuğum için bez ve mama yardımı almak istiyorum fakat babamın evinde yaşıyorum babamında emekli maaşı olduğu için hiç bir sosyal yardımlaşma dan yararlanamıyor ben de onlarla beraber aynı evde yaşadığım için engel oluşuyor bebek bezi ve maması yardımından faydalanmak için ne yapabilirim?

 17. Eşim işsizlik maaşı alıyor.Benim sözlesmem askiya alındı 2 aylk bebegim var mama yediriyorum.sskdan işgörmezlik aliyorum.Acaba bez ve mama yardımi alabilir miyim.Evde kira 400 tl.kredimiz var.Gücüm yetmiyor artık

 18. merhabalar asgari ücretin bir tık üstünde ücret aliyorum esim calismiyor evimiz kira 20 gunluk bebegimiz var
  bez ve mama yardimi alabilirmiyiz acaba? hanede kisi basina dusmesi gereken bi miktar varmidir hesaplamada?

 19. merhaba, doğuştan idrar tutma problemi olduğu için bez kullanan 13 yaşındaki bir kimse bez yardımından yararlanabilir mi?

 20. Merhaba benim 4 çocuğum var.4 aylık bebeğim var malesef mama vermek zorunda kaldım hem bez hem mama yardımı nasıl alabilirim. Eşim asgari ücretle çalışıyor iki çocuktan okula gidiyor yetiştirmek çok zor

 21. Merhaba. Evliyim. 8 aylık bebeğim var. Eşim asgari maaş ile sigortalı olarak çalıştığı için destek olmuyorlar. Eşim sigortalı olarak çalışmak zorunda. Bebeğimin kalp kapağı kapanmamış. Hastahaneye kontrol ettirmek için gidiyoruz. 4 numara bebek bezine, ıslak mendile, bebek bisküvisine ve kutu süte ihtiyacım var. İkamet etmekte olduğumuz ev kira. Eşimin ikinci eşiyim. Eşimin ilk eşinden 3 tane çocuğu var. 3 tane çocuğu için her ay nafaka ödüyor. Elektrik faturası, su faturası. 2 milyar 20 TL maaş yetmiyor. Para istemiyorum. Bebeğimin ihtiyaçlarını kargo ile göndermek için imkanınız var mı? Mutlu olurum. Dua ederim. Bir tane bebeği mutlu etmiş olursunuz. Allah rızası için mesajımı görmemezlikten gelmeyin. Şekerli su, çay ile büyüttüm bebeğimi. Peygamber efendimiz Hazreti Muhammed Mustafa’nın hatırı için bebeğime el uzatırmısınız. Bebeğimin isimini de Muhammed Mustafa koydum. Peygamber efendimiz gibi değerli bir insan olması için her gün dua ediyorum. Evlat sahibi olan ne söylemek istediğimi anlar. Evladınız karnı aç kafasını yastığına koydu mu? ?

  1. Merhaba,

   Hemen belediyelere ve Kaymakamlıklarda bulunan sosyal hizmetler müdürlüklerine başvurun. Öncesinde mahalle muhtarına da başvuru yapın.

  2. MERHABA NUMARANIZI YAZIN .
   herobabynin maması yiyorsa yardım edebilirim.

 22. merhaba,
  adana da yaşıyorum. 6 aylık oğlum için bez ve mama yardımı için başvuru yapmak istedik. sosyal hizmetler müd. kaymakamlığa orası sgk ya, sgk belediye ye, valiliğe yönlendirdi. Adana içerisinde ki bütün birimleri gezdik fakat burada bu yardımların adını bilen bile yok. nasıl başvuru yapabilirim.

 23. Merhaba,
  Yeğenim %60 engelli ve 5 yaşında olmasına rağmen hala bezleniyor. Devletten bez yardımı alıyorduk ve bez raporunun süresini uzatmak için nereye başvurmalıyız? Bi doktora mı randevu almalıyız yoksa SSK ye mi gitmeliyiz?

 24. Ben bez ve mama yardımı almak istiyorum esimin işi yok yani asgari ücret bile yok kendi evimizde yok kayinpederimin evinde kalıyoruz yenidoğan bebeğim var üstelik tüp bebek onunda borçlanarak tedavi gördük bez ve mama yardımı için hangi belgeler gerekli ve başka ne tür yardım alabilirim çok ihtiyacım var

  1. Merhaba,

   Muhtardan muhtaçlık (fakirlik) belgesi alarak Aile ve Sosyal yardım hizmetleri müdürlüklerinden yardım alabilmeniz mümkün. Bunu yanında ilçe ve il belediyelere de müracaat edebilirsiniz.

  2. 3tane çocuğum var biri okula gidiyor 2 yaşındaki oğluma mama ve bez istiyorum eşim askerden yeni geldi durumum düşük şuan yardimci olursanız sevinirim teşekkürler

 25. merhaba bır yaşı 3 aylık kızım var dogum parasını alabılırmıyım ve nereye basburmak lazım ?dılekçe nereye yazalım?

 26. Merhabalar benim yeni haberim oldu bebeğim 6aylık bende alabiliyormuyum acaba ve nasıl başvuru yapıcam ?

 27. Bir yaşında oğlum var ve ikincisi olacak bez mama sıkıntısı çekiyorum bunun için nereyi aramaliyim yada basvurmaliuim iki çocuğun bezi maması zor olucak teşekkürler

 28. Oğlum 13 aylık Doğum parasını almadım eşim işlemleri eksik yapmış olmalı yeni öğrendim bende başvursam alabilirmiuim ve bez mana İçin de başvuru yapsam olırmu kiradayım ve gelirim Yok serbest meslek yapıyor eşim

  1. Merhaba,

   Doğum yardımı için Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne başvuru yapmakta süre sıkkıntısı yok. 300 tl yardım için başvuru yapabilirsiniz. Diğer yardımlar için muhtaçlık belgesi gerekmektedir.

  2. üsteki yoruma cevap değil DEVLET BU YARDIMLARI YAPMAK İÇİN NEDEN VATANDAŞIN PEŞİNE DÜŞMEZ İLLAKİ VATANDAŞ ARAYACAK T.C NİN %70 İLKOKUL MEZUNU KAÇ KİŞİ KANUNİ HAKLARINI BİLİYOR ÇOCUĞU NUFUSA KAYIT EDİLDİKTEN SONRA BİLGİLER OLUŞUYOR YOK SGK YA GİT AİLE BİLMEM NEYE GİT KAÇ KİŞİ BİLİYOR DEVLETİN O KADAR MEMURU NE İŞ YAPAR MUHALEFET DEĞİLİM ELİN GAVURİSTANINDA BÖYLE

 29. Merhaba ben yeni doğum yaptım şuan bebeğim 1 buçuk aylık
  Eşim 2 bucuk aydir çalışmıyor işsiz ben de çalışmıyorum acaba bez ve mama yardimi alabilir miyiz?

 30. Merabalarr benim iki cocuğum var biri öğrencii biri ise 15 aylık dogum parası aldım ama bez ile ilgili bilgim yoltuu tesadüf ögrdndim suan alabiliryim. Acaba malumm bezin tane fiatı 1tl ve yetişemiyoz yesil kartlıyım acaba verirlermii

  1. Merhaba,

   Mama ve Bez yardımı muhtaç ailelere şartları uygun olduğu takdirde veriliyor. Doğum yapan herkese tanınan bir hak değil.

 31. Merhaba benim ilk cocugum ve biz yardim filan almiyoruz esim asgeri ucretle gecindiriyor bizi ve ben ilk gunden beri mama aliyorum acaba basvuru nerde yapilir yapsam bile basvurum kabul olur mu?

 32. Merhaba eşim sigortasız işte çalışıyor benim 8 aylık çocuğum var bez ve mama parasına yazılmak istiyorum ne yapmam gerekiyor yardım edermisiniz

 33. Merhabalar, Sosyal Yardım ve İnceleme Görevlisiyim, Verdiğiniz Bilgiler tamamen yanlış. Kaymakamlıkta bez ve mama yoktur. Umut tacirliği yapmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu