• Mama ve Bez Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

  Mama ve bez desteği, sosyal devlet ilkesi doğrultusunda sosyal hayatın her kademesine yaptığı rekor destek ve yardımlarını her alanda ve gün geçtikçe arttıran devlet kurumları tarafından halk arasında pek de bilinmeyen bir yardım olmakla birlikte bu yardımların en ilgi çekicilerinden birini oluşturmaktadır. Desteğin kapsamı değişkenlikler içerebilse de özellikle gelecek dönemde bu desteğin daha da yaygınlaştırılması bekleniyor.


  Mama ve Bez Yadımı Nedir?

  Çoğul gebelikler başta olmak üzere, yeni çocuk sahibi olan ve maddi yetersizlikler yaşayan ailelere devlet tarafından mama ve bez yardımı adı altında çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Özellikle 2015 sonrasında dünyaya gelmiş her bebek zaten doğum yardımı adı altında bir defaya mahsus doğum yardımı alıyor olsa da bunun haricinde bebeğin temel ihtiyaçları olan mama ve bez masraflarının karşılanması da aileler için oldukça önemlidir. Yeni doğan bebeğe bez ve mama yardımı olarak da nitelendirilebilen bu yardım başta muhtaç aileler olmak üzere hane gelir toplamı belli bir rakamın altında olan ailelere de verilmektedir. Aynı şekilde çoğul gebeliklerde, ilgili bakanlığa (Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı) ve SGK‘ya yapılan başvurularda ki yıl süreyle aylık tutarlar dahilinde mama ve bez yardımı yapılmaktadır.

  Yeni Doğan Bebekler İçin Verilen Yardımlar:

  Halk arasında süt parası, doğum parası, süt bedeli ve doğum yardımı olarak da nitelendirilen bu yardımlar koşulsuz şartsız tüm ailelere verilen bir yardımdır. Bez yardımı nereden alınır sorusundan önce yeni doğum yapmış bir anneye ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve daha sonra doğacak her bir çocuk için de 600 TL nakdi yardım yapılmakla birlikte, 2018 yılı için belirlenen süt yardımı parası tutarının da 149 TL olduğu belirtilmelidir. Bu yardımların bir özelliği de hiçbir vergi kesintisine tabi olmaması ve hiçbir şekilde bir borç için icra edilememesidir. Bu yardım için annenin doğumu takip eden altı ay içerisinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneklerine bizzat ya da elektronik ortamda yapacakları başvuruların hemen ardından PTT şubeleri vasıtasıyla ödenmektedir.

  Yılı Bez Ve Mama Yardımı:

  Bebek bez parası olarak açıklanan yardım da yukarıdaki yardımla benzerlikler içerde de doğum yardımı her çocuk için sadece bir defaya mahsus olarak alınabilse de bez ve mama yardımı doğumu takip eden iki yıl içerisinde aylık olarak alınabilir. Bunun için bebeğin anne ya da babasının gelir durumlarını gösteren belge, (varsa) kimlik belgesi ve bebeğin T.C kimlik numarasının üzerinde olduğu nüfus cüzdanıyla birlikte SGK il ve ilçe merkezleri ya da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlık’larına başvuru yapmaları gerekmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda en geç 30 gün içerisinde sonuçlandırılan başvurular için bebeğin anne ya da babasına aylık bez ve mama parası ödeneği ayrılmaktadır. Bu ödenek miktarı 2018 yılı için maksimum 239 TL olarak belirlenmiş olsa da tutar üzerinde yıl sonuna kadar tekrar bir düzenleme yapılması beklenmektedir.

  Bez ve Mama Yardımı Diğer Yardımlarla Karıştırılmamalıdır?

  Aslında bebekler için bu yönde yapılan yardımın bir muadili bulunmasa da bez ve mama yardımı başvurusu doğum yardımı ile karıştırıldığı görülmektedir. Ayrıca bakıma muhtaç durumdaki yaşlı vatandaşlar için de bez yardımı adı altında bir sosyal hizmet daha bulunmaktadır. Bez parası yardımı sorgulama için belli bir internet sitesi ve yöntem bulunmamakla birlikte, başvuru sonucu kişilerin cep telefonlarına SMS olarak gönderilmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Ölüm Yardımı Ödeneği Kimlere Ödenir?

  Rapor Parası Nereden Alınır?

  Süt Parası Başvurusu Süt Parası Nasıl Alınır  tıkla sorunu sor

  Mama ve Bez Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapılır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Sinem dedi ki:

   Merhaba ben 16 Şubat 2018 de doğum yaptım süt parası ve bez parası alabilirim eşim ve ben sigortalı değiliz eşim şuan asker yardımcı olursanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kaymakamlıklarda Sosyal hizmet müdürlükleri mevcut. Başvuru yaparsanız mutlaka yardımcı olunur. Bir de belediyeler eşi asker olanlara askerlik süresince ufak da olsa bir maaş bağlıyor.

  2. Eylem Metin dedi ki:

   Merhaba. 2 buçuk aylık oğlum var. Eşim asgari maaş ile çalışıyor. Ev kirası, elektrik faturası, su faturası, doğal gaz faturası, mutfak masrafı idare etmeye çalışıyorum. Sütüm kesildi. Bebeğimi mama ile beslemek zorundayım. Bebek bezi, yeni doğan devam sütü, ıslak mendil desteği verirmisiniz? Kutu süt içiriyorum. Doymuyor. Ağlıyor. Uyumuyor. Bu mübarek cuma günü Allah rızası için destek olmanızı rica ediyorum. Benimle iletişim kurabilmeniz için Gmail adresimi yazacağım. muhammedmustafaartunn@gmail.com
   Yardım edecek olan herkesten Allah razı olsun.

  3. Ayşe Gürkan dedi ki:

   Yukarıdaki yazınızda yeni doğum yapmış anneye 1.bebek için 300 2.için 400 tl.yardim yapılır yazisinin altına bu parayı derneklere başvurduğumuz takdirde alabileceğimizi yazmışsınız bu dernekler hangileridir?ve bu yardim parası doğumdan nekadar sonra alınabilir?
   Mama ve bez yardımı dediginiz yardim bundan ayrımıdırmama ve bez yardımı için nereye başvurmalıyız?cvp yazarsanız çok sevinirim isimin işyerinden çıkarılması söz konusuu bu yardımları almam gerekebilir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2015 Mayıs ayı sonrası doğan çocuklar için Kaymakamlıklarda bulunan aile ve sosyal Hizmetler müdürlüklerine başvuru yapılarak (süre sıkıntısı yok) 1. çocuk için 300 ikinci çocuk için 400 ve 3. çocuk için 600 tl doğum yardımı alınmaktadır. Mama ve bez yardımı farklı sosyal yardımlar adı altında da verilebilmektedir. Mama ve Bez yardımı için asgari ücretli çalışan olmaması gerekiyor.

  4. Seher dedi ki:

   Bez ve mama yardımı için gerekli şartlar nelerdir

  5. Mehmet Recai Ballı dedi ki:

   Yeşil kartlıyım mama Ve bez parası alabilirmiyim nerden başvuru yapmalıyım yardımcı olabilirmisiniz

  6. Ceylan dedi ki:

   Merhaba ben 4 çocuk annesiyem yeni dogum yapidim.bir kizim vr ama bizi mama alacak param yok kocam caze evi. De oyuzuden kayın babam evimkirasin vryorlar suyu ceyiran oduyorular yani elden geldikce yadım edeyolar ama yetimiyoru kocam cezaevinden olduğu için çocuk bizi mama nasil alirim yadım ederimisinz

  7. Tuba dedi ki:

   Mrb benim hala bezlenmekte olan 1 buçuk yaşında kızım var, evim kira ve eşimin maaşı yetmiyor. Aldığı para elektrik, su, doğalgaz, yeme içme, giyinme, çocuğun masrafı derken yetmiyo. Ben devletimden destek istiyorum. Benim oyumla bi yerlere gelen devlet beni görmüyo. Ama devlet hastaneleri hep Suriyelileri barındırıyor!. Nerde adalet? Benim oyumu aldın madem halkına ve ihtiyaçlarına önem ver!. Ben yardım istiyorum 2. Çocuguma gebeyim nasıl olacak ne olacak bilmiyorum eşim elinden geleni yapıyo ama kazandığı para yetmiyo sürekli huzursuz oluyoruz. Doğunca ne olacak mama mı bez mi? Hangi birini alalım sadece oda değil ayrıca giyim masrafı? 3 ay sonra doğumum var daha bi çöp bile alamadım. Her ay bez artı para yardımı istiyorum. Belediye ye gidiyorum yardım için asgari ücret üzerinde alanlara yok diyo kardeşim yalan mı söyliyim asgari diye! Yetmiyo napyım yetmiyo!

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ne deseniz haklısınız. Asgari denen ücret maalesef asgari geçime yetmiyor. Aile ve sosyal hizmetler bakanı çoğul gebelikler için bir yardım çalışmasında olduklarını açıkladı ama henüz ortaya çıkan bir tasarı veya kanun yok. Yeni gelişmeler olursa biz de sitemizden duyuracağız. 3 çocuk istemekle olmuyor. Öncelikle onların rahat yaşaması ailenin sıkıntı çekmemesi için gelir düzeyinin artırılması lazım. Maalesef zenginle fakir arasında ki makas iyice arttı. bir de utanmadan kişi başı 15 kilo et yeniyor deniliyor. Yanlış anlaşılmasın biz ne hükümetten ne diğerlerinden yanayız. Biz çalışan ve halkımızdan yanayız. Bunları da dile getirmek bizim de boynumuzun borcu…

   2. Ayse dedi ki:

    merhaba bn 2.bebegimi dunyaya getirdim sukur simdi ay sonunda 4 aylik olacak bronsit bu sogukta otobusle anneme getircem annem hasta bakmasi icin iyi olsun diye dua ediyorum bn kucucuk bebegimi bu sogukta otobusle ordan oraya tasiycam kafayiyiycem buyuk oglum ilkokul 1.e basladi bu yil 14.00 da cikiyo nasil yapcam bilmiyorum evde huzur yok calismasam icra kapiya dayancak biliyorum aldigimiz maas zammini sagolsunlar faturay markette alisveris zammiydi derken kasikla verip kazanla geri aldilar bizden oglumun okulunda suriyeliler okula gelsin diye neler yapiliyo sicak yemek ucretsiz servis ama tenezzul edip gelmiyolar kisin geliyolarmis sicak ve sokakta oynayamadiklari icin …..şimdi turkiyede turk olan bizmiyiz yoksa memleketimiz bize gurbetmi oldu suriyeliler bizden fazla olmayi coktan gecmis biz hicbir yardim yokken cocuklarimizi nasil buyutelim bi yardim lutfen

   3. Elif dedi ki:

    Durumun yoksa 2. Cocugu ne diye yaparsin

  8. Eda dedi ki:

   Merhaba eşim asgari ücretle çalışıyor ama maasi düzensiz yatıyor çocuğuma mama almakta cok sıkıntı yaşıyoruz bir tane kizim var 2 aylik verirler mi bize

  9. İbrahim dedi ki:

   6 buçuk yaşında bi oğlu var ağır engel raporu var bez kullanmaya devam ediyor SGK başvursam bez ödeneği alabilirmiyim hastane ye başvurmam mı gerekir rapor İçin

  10. Tuğçe dedi ki:

   Merhabalar benim iki çocuğum var şimdi ikizim olacak Allah nasip ederse bu yardımdan bende faydalana biliyormu yum

  11. Yasemin dedi ki:

   Mama bez yardımı için ne yapamam gerekli?

  12. Canan dedi ki:

   Esimi işten cikardilar yeni ayın kasım 30da 2 bebeğim var biri 2016 biri 2018 doğumlu bez ve mama alablrmiyim

  13. Serpil dedi ki:

   Eşimde bende çalışmıyoruz sigortamız yok bez ve mama yardımı alabiliyomuyuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kaymakamlıklarda bulunan Aile sosyal hizmetler müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekiyor. Talebiniz onaylanırsa yardım alabilirsiniz.

  14. gülsüm dedi ki:

   Merhaba kaymakamlığıa sordum böyle bir yardım yok dedi neden acaba sgk ya basvurmakmi lazım. ..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İsmi bu şekilde geçmekle birlikte yapılan yardım gelir durumunuza göre yapılır. Harcadığınız mama veya beze göre yapılmaz. Bir miktar para yardımı olarak yapılabilmektedir.

  15. Melike dedi ki:

   Esım tek kendisi calıısyor asgari ücretin üstünde alıyor fakat nafaka ve haciz var maasında kirayı bile zor oduyoruz yardım alabılırmıyız 2 aylık oglumuz

  16. Hasan dedi ki:

   Asgari ücretle çalışan bir bireyin 3 çocuğum var
   Biri 6 yaşında
   Diğerleri ikiz 18 aylik
   Ben devletin verdiği ikiz bebeklere kişi başı 150 tl yardımından alabilirmiyim evim kira

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    aile bakanı bu konuda bir açıklama yaptı ama henüz devamı ile ilgili gelişme olmadı. Tasarı görüşülmeye başlandığında şartları ile ilgili sitemizden bilgilendirme yapacağız.

  17. Melek dedi ki:

   Merhaba ikiz bebeklerimm var bez be mama yardımı için mereye başvurabilitim teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mama ve bez yardımları farklı adlarla da yani çoğul gebelik yardımı olarak anılmaya başlandı. Yeni düzenlemeler komisyonda takip ediyoruz. Sonuçlandığında bilgilendirme yapacağız.

  18. ayse dedi ki:

   benim eşim asgari ücretle çalışıyor ve 2 çocuğumuz da kalp hastası bizde mama ve bez yardımı istiyoruz nerye basvuru yapabiliriz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kaymakamlıklarda bulunan aile ve sosyal hizmetler müdürlüğüne ve belediyelere başvuruda bulunabilirsiniz.

  19. Seda yılmaz dedi ki:

   Merhaba evli değilim bir çocuğum var gelirim asgari ücretin altında kirada oturuyorum aylık yardımlar icin nereye başvuru yapmam gerek

  20. Yusuf dedi ki:

   Ikiz bebeklere mama ve bez yardımı şartları ne ve nerede yapılıyor

  21. Selin dedi ki:

   Esim agari maasla calisiyor ben calismiyorum ustume sadece araba var 4 aylik bebegim bana cikarmi ki?

  22. Halise dedi ki:

   Bez Ve mama parasi alabilmek icin nerelere basvurulacak basvurabilmek icin gerekli sartlar neler

  23. ozlem dedi ki:

   merhabalar biz kiraciyiz esim asgari ucret aliyor iki cocugum ver ve kucuk kizim 6 aylik avsd hastasi kontrolu icin istanbula gidiyoruz maddi acidan cok sikinti cekiyoruz devlet bize bez ve mama yardiminda bulunabilir mi

  24. Mehmet Erkan dedi ki:

   Merhaba ben Ssg lı çalışanım, benim eşim yabancı bu bahsedilen yardımlardan yararlanabiliyor mu?

  25. Hulya dedi ki:

   Devlet 3. Cocuk icin tesvik edeceğine issizlik oranini azaltacak onlemler alsn bu bir. Ikincisi memur olana mi devlet sadece calisiyo bi tek memurun karni doyyo bu ulkede. Zaten adamların aylk geliri her sene her secmde artiyo bu nasil is bi de calisan memur annelere 4 bine yakin emzirme donemi parasi veriyonuz.. yazik ki bizde bu ulkedeyiz ölelim o zaman . Sanki sus payi verr gibi 145 lira sut parasymis gerisi gelse yine neyse tek seferlk bi para. Ben iki cocuk annesiyim ev hanimiyim. Esim iskudan ya cikiyo yada calsmiyo ara isinde ben nasl devlete guvenp 3. Yapaym . Bari dogum öncesi bebek esyasi vern bari onu yapın

  26. Bircan dedi ki:

   Merhabar ikiz bebeklerim var bez mama yardimi icin her bir bebegim icin nekadr odeme alicam

  27. Serkan dedi ki:

   Bebeğim 6. ayına girmek üzere başvuru yapsak mama ve bez yardımı alabilirmiyiz? Işten ayrılalı 2 ay oldu. Bu yardım her ay mı alınıyor? Teşekkürler

  28. Serkan dedi ki:

   Bebeğim 6. ayına girmek üzere başvuru yapsak mama ve bez yardımı alabilirmiyiz? Işten ayrılalı 2 ay oldu. Bu yardım her ay mı alınıyor? Teşekkürler

  29. Melis vitaş dedi ki:

   Benim çocuğum doğuştan kalp hastası ve ilk ameliyatını 15 günlükken oldu 2 ameliyatını 2 yaşında olucak çocuğumun durumundan ötürü çalışamıyorum eşim tek başına çalıştığından benden başka kimseye de baktırmam mümkün değil hastalığından dolayı bez ve mama yardım almak istiyoruz bize bu konuda yardımcı olursanız seviniriz

  30. Yunus dedi ki:

   Asgari ücretle çalışıyorum evim kira üzerime kayıtlı hiçbirşey yok. İkiz çocuğum olacak 3 ay sonra. Ne tür destek alabilirim acaba

  31. Yazgül dedi ki:

   Ben ev hanımıym çalşmıyorum eşim çalş yo aylk 2bin aliyo kirada oturyorum maddi durumum hic yok sskaya baglı degilm acaba yardm çkabilirmi

  32. Rukiye dedi ki:

   Kirada oturuyorum üçüncü çocuğuma hamileyim diğer iki çocuğun da küçük bez kullanıyorlar yardım alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Asgari ücretten düşük bir geliriniz var ise Kaymakamlıklarda bulunan birimlere müracaat ederek yardım alabilirsiniz. Asgari ücretin üstünde bir gelir var ise değerlendirmeye alınır ancak çıkmayabilir.

  33. Ezgi dedi ki:

   Esim basit usul esnaf ve oğlum %60 ağır engelli rapor yeni çıktı bakım aylıgı mı verırler yoksa engellı maasımı gergin evden fızık tedavüle gıdıyıruz
   Biz bez mama parasından yararlanabılırmıyız evden çıkamıyorum bılgi almak ıcın sız bulgu verırmısınız
   Lütfen

  34. Aziza dedi ki:

   Merhaba esim 15 temmuz gazisi iki cocugumuz var esim calisiyor sadece evim kiradayiz devletten bez destegi alabilirmiyiz nereye basvurmamiz lazim

  35. Gözde dedi ki:

   Eşimden boşanma asamasındayım yeni doğum yaptım çalışmıyorum ailemin yanında kalıyorum bez ve mama yardımı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kaymakamlıklarda bulunan Aile ve sosyal yardımlaşma müdürlüklerine eşinizden boşandıktan sonra başvuru yaparak değerlendirme sonucuna göre alabilirsiniz.

  36. Mursel dedi ki:

   Üçüz bebeklerim olacak asgari ücretle calisiorum bez ve mama parası alabilirmiyim

  37. Mehmet Serdar Üstündağ dedi ki:

   Ikiz bebeklerim var aile ve sosyal politikalar bakanlığını aradım kimse yardımcı olmadı bu konu ile ilgili hiç bir bilgileri olmadığını beyan ettiler yardım almak için nereye baş vurmam gerekiyor teşekkür ederim yardımınız için

  38. Eylül dedi ki:

   Ben bu devlette yaşıyorsam benmde hakkım suriyelilere maaş veriliyor ben evde engelli çocuğumla hayata tutunmaya çalışıyorum iki krş maaşla adaletsizlik bu…agir veya hafif engelli sonuçta o psikolojiyi yaşıyorum onunla ama onu gibi engellilerin hakları bize tanınmıyor haklarımız eşit değil ama yaşadıklarımız manevi olarak aynı işte bu çok adaletsizce

  39. Eylül dedi ki:

   Slm benim 16 aylık ikizlerim var hala mama ve bez kullanıyoruz ve yetmiyor maaşımız eşim sigortalı asgari ücretle çalışıyor ve ikizlerden biri engelli raporumuzda var %55 engeli ama ağır engelli değil diye maaşta alamıyoruz iki kuruş verecek devlet kırk dereden kırk su getir diyor..mama yardımı istedim vermediler onuda.. illaki ikizlerim ac kalmicak büyücek ama insanın zoruna gidiyor

  40. Alperen dedi ki:

   170 ssk aradım mama ve bez yardımı için öyle bir şey yok diyorlar Adana Seyhan aile ve sosyal yardımlaşma Bakanlığı’ ni aradım orada yok dedi nereye başvurmaliyiz kesin varmi

  41. .... dedi ki:

   Ne demek geliri olmayan ailelere veriliyo sadece biz ölelim o zaman asgari ücretle neyi karşılayabilirsin bi söylesene bana sen senin maaşın kadar bizim maaşımız yok malesef parasızlık içinde çocuk büyütmeye çalışıyoruz siz yaşadınız mı hiç byle bi durum çocuğun maması yokken aç aç yatırdınız mi hiç şimdi kalkmış geliri olana vermiyoruz demeyin 1.800 gelir gelse ne olur gelmese ne olur sanki 3 bin 4 bin maaş geliyo Allah bildiği gibi yapsın sizi

  42. mehmet kayan dedi ki:

   esim ve ben calısıyorum esımın sutu yetmedıgı ıcın mama cok kullanıyoruz bu durumda bez ve mama yardımı almamız mumkunmudur

  43. Recep dedi ki:

   239 tl bez ve mama parasi veriyorlar birde geliri olmayacak calismayacak sarti istiyorlar.Ya bez ve mama fiyatini bilmiyorlar yada dalqa qeciyorlar.mama en ucuzu olmus 150 tabiki bezde ayni.1 ay qitmez 1 haftalik bez mama parasi veriyorlar.krese qonderilen cocuk ailelerine yardim yapacaqina cocuk sahibi olanlara yapsin zaten ana baba calisiyor ne yardimi.

  44. İbrahim kaya dedi ki:

   Bebek bezi ve mama parası aylık olarakmi veriliyor.benim 3 tane çocuğum var ucude bez kullaniyor.ve asgari ücret alıyorum. Her ayda belgelenebilir 2 bin TL nin üzerinde ödemem gereken borcum var yani anlayacağınız batmısim ben.yani ben bu haldeyken sırf sigortalı işte çalışıyorum diye yardım alamayacakmıyim.dün üçüncü çocuğum doğmuştu.

  45. Salih dedi ki:

   Asgari ucretliyim kirada oturuyorum ilk cocugum bez ve mama alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sosyal yardımlaşma müdürlükleri önceliği işsiz hiç geliri olmayan ailelere vermektedir. Başvuru yapıp bekleyebilirsiniz.

  46. filiz dedi ki:

   benim 6 aylık kızım var eşim çalışmıyor ben bez yardımı istiyorum nereye başvurabilirim

  47. Derin dedi ki:

   Merhaba bebeğim 6 aylık maddi durumumuz maalesef iyi değil 2 yıllık evliyiz borçlarımız var ben ev hanımıyım eşimde inşaat işçisi ama sigortalı çalışıyor. Acaba Bez ve Mama yardımından faydalanabilir miyiz ?

  48. Miray dedi ki:

   Aile ve sosyal hizmetlere sordum başvuru yapmak için öyle bir yardım yok dediler nasıl oluyor bu Adana Seyhan için bilgi alabileceğiniz iletişim no varmi

  49. Seda Ocak dedi ki:

   Ben 3 çocuk annesiyim çalışmıyorum.2.5 yaşında bir kızım ve 6 aylık ikiz bebeklerim var.Eşimin maaşı 3000.5 kişilik bir aileyiz.Biz Devletimizin verdigi bez yardım ücretinden yararlana bilirmiyiz?

  50. Emine dedi ki:

   Başvuruları internet üzerinden yapabilir miyim

  51. Betül dedi ki:

   Bebek mama ve bez parası için nereýe başvuru yapılıyor ve başvuru şartları nelerdir kimler bu parayı alabiliyor bilgi verebilir misiniz

  52. Esra dedi ki:

   1 yıllık evliyiz eşim tek çalisıyor asgari ücretle kirada kaliyoruz bir cocuğumuz oldu bizde bu yardimdan yararlanabilirmiyiz

  53. Anıl KARAMAN dedi ki:

   Merhabalar,
   15.04.2018 tarihinde ikiz bebek sahibi olduk.
   Çocuklarımız için mama ve bez yardımı için Aile ve Sosyal hizmetler müdürlüğüne başvuru yapmaya gittiğimde henüz tarafımıza ulaşmış yazılı bir bilgi yoktur denildi.

  54. ugur dedi ki:

   merhaba her ay verilen mama ve bez yardım parası sigortalı çalışanlar için geçerli değilmiş doğrumu

  55. İbrahim kaya dedi ki:

   Mama ve bez parasi olan 239 tlyi yildami veriyorsunuz yoksa her ay 239 tl mi veriyorsunuz.bide ben tekrar maasliyim ve maaşı çok yetersiz 2 tane cocugum var ve 3 uncusude 10 güne kalmaz doğacak ve 3 ude bez kullanıyor olacak.ben nasıl işin içinden cikacam bana yardımcı olabilirmisiniz.

  56. tekin dedi ki:

   asgari ücret alıyorum ailem le aynı evde yaşıyorum ben ve kardeşim sigortalı çalıyoruz 10 kişilik haneyiz yardım alabilirmiyim? tskler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aile ve sosyal yardımlaşma müdürlüklerine müracaat edebilirsiniz. Ancak geliri olmayanlara göre şansınız daha düşük.

   2. Miray dedi ki:

    Adana Seyhan için bu konuuda bilgi alacağım iletişim no varmı SSK sordum aile ve sosyal yardımlaşma yada sordum yok dediler

  57. Merve dedi ki:

   Mama yardımı yapılıyo mu

  58. Müjgan dedi ki:

   Merhaba
   Ağustos ayında ikizlerim oldu.mama ve bez yardımı başvurusu yapmak için şartlar nedir.ayrica mama ve bez yardımına başvurduğumuz da,4yil boyunca çocuk başına alınan 150 TL yede aynı anda basvura biliyor muyuz

  59. Nurcan dedi ki:

   Mama ve bez yardimk icin nereye basvurabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kaymakamlıklarda bulunan Aile ve Sosyal hizmetler müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz.

  60. orhan kaşıkçı dedi ki:

   bez mama yardım iştemekteyiz esim engelli cocugumuz yenı dogdu bez ve mama yardımlarınızı beklıyoruz ..05345437056

  61. orhan kaşıkçı dedi ki:

   ben ve esim engellıyız yenı dogan bebegımız var maasım yetmıyor sıze zamet mama bez yardımı iştiyorum lutfen yardım edın bızede .. cep..05345437056 esım arzu numarası siz ler bızede bır el uzatın yardım beklemekteyız

  62. Meliha dedi ki:

   Bez ve mama yardımı almak için gerekli şartlar neler.

  63. Cemil dedi ki:

   Bez mama parası başvuruları nasıl yapılır

  Sorunuzu Yazın