• Mama ve Bez Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapılır?


  Mama ve bez desteği, sosyal devlet ilkesi doğrultusunda sosyal hayatın her kademesine yaptığı rekor destek ve yardımlarını her alanda ve gün geçtikçe arttıran devlet kurumları tarafından halk arasında pek de bilinmeyen bir yardım olmakla birlikte bu yardımların en ilgi çekicilerinden birini oluşturmaktadır. Desteğin kapsamı değişkenlikler içerebilse de özellikle gelecek dönemde bu desteğin daha da yaygınlaştırılması bekleniyor.


  Mama ve Bez Yadımı Nedir?

  Çoğul gebelikler başta olmak üzere, yeni çocuk sahibi olan ve maddi yetersizlikler yaşayan ailelere devlet tarafından mama ve bez yardımı adı altında çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Özellikle 2015 sonrasında dünyaya gelmiş her bebek zaten doğum yardımı adı altında bir defaya mahsus doğum yardımı alıyor olsa da bunun haricinde bebeğin temel ihtiyaçları olan mama ve bez masraflarının karşılanması da aileler için oldukça önemlidir. Yeni doğan bebeğe bez ve mama yardımı olarak da nitelendirilebilen bu yardım başta muhtaç aileler olmak üzere hane gelir toplamı belli bir rakamın altında olan ailelere de verilmektedir. Aynı şekilde çoğul gebeliklerde, ilgili bakanlığa (Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı) ve SGK‘ya yapılan başvurularda ki yıl süreyle aylık tutarlar dahilinde mama ve bez yardımı yapılmaktadır.

  Yeni Doğan Bebekler İçin Verilen Yardımlar:

  Halk arasında süt parası, doğum parası, süt bedeli ve doğum yardımı olarak da nitelendirilen bu yardımlar koşulsuz şartsız tüm ailelere verilen bir yardımdır. Bez yardımı nereden alınır sorusundan önce yeni doğum yapmış bir anneye ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve daha sonra doğacak her bir çocuk için de 600 TL nakdi yardım yapılmakla birlikte, 2018 yılı için belirlenen süt yardımı parası tutarının da 149 TL olduğu belirtilmelidir. Bu yardımların bir özelliği de hiçbir vergi kesintisine tabi olmaması ve hiçbir şekilde bir borç için icra edilememesidir. Bu yardım için annenin doğumu takip eden altı ay içerisinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneklerine bizzat ya da elektronik ortamda yapacakları başvuruların hemen ardından PTT şubeleri vasıtasıyla ödenmektedir.  Yılı Bez Ve Mama Yardımı:

  Bebek bez parası olarak açıklanan yardım da yukarıdaki yardımla benzerlikler içerde de doğum yardımı her çocuk için sadece bir defaya mahsus olarak alınabilse de bez ve mama yardımı doğumu takip eden iki yıl içerisinde aylık olarak alınabilir. Bunun için bebeğin anne ya da babasının gelir durumlarını gösteren belge, (varsa) kimlik belgesi ve bebeğin T.C kimlik numarasının üzerinde olduğu nüfus cüzdanıyla birlikte SGK il ve ilçe merkezleri ya da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlık’larına başvuru yapmaları gerekmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda en geç 30 gün içerisinde sonuçlandırılan başvurular için bebeğin anne ya da babasına aylık bez ve mama parası ödeneği ayrılmaktadır. Bu ödenek miktarı 2018 yılı için maksimum 239 TL olarak belirlenmiş olsa da tutar üzerinde yıl sonuna kadar tekrar bir düzenleme yapılması beklenmektedir.

  Bez ve Mama Yardımı Diğer Yardımlarla Karıştırılmamalıdır?

  Aslında bebekler için bu yönde yapılan yardımın bir muadili bulunmasa da bez ve mama yardımı başvurusu doğum yardımı ile karıştırıldığı görülmektedir. Ayrıca bakıma muhtaç durumdaki yaşlı vatandaşlar için de bez yardımı adı altında bir sosyal hizmet daha bulunmaktadır. Bez parası yardımı sorgulama için belli bir internet sitesi ve yöntem bulunmamakla birlikte, başvuru sonucu kişilerin cep telefonlarına SMS olarak gönderilmektedir.


  Sponsorlu Bağlantılar


  Ölüm Yardımı Ödeneği Kimlere Ödenir?

  Rapor Parası Nereden Alınır?

  Süt Parası Başvurusu Süt Parası Nasıl Alınır

  tıkla sorunu sor

  Mama ve Bez Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapılır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Hasan dedi ki:

   Asgari ücretle çalışan bir bireyin 3 çocuğum var
   Biri 6 yaşında
   Diğerleri ikiz 18 aylik
   Ben devletin verdiği ikiz bebeklere kişi başı 150 tl yardımından alabilirmiyim evim kira

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    aile bakanı bu konuda bir açıklama yaptı ama henüz devamı ile ilgili gelişme olmadı. Tasarı görüşülmeye başlandığında şartları ile ilgili sitemizden bilgilendirme yapacağız.

  2. Melek dedi ki:

   Merhaba ikiz bebeklerimm var bez be mama yardımı için mereye başvurabilitim teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mama ve bez yardımları farklı adlarla da yani çoğul gebelik yardımı olarak anılmaya başlandı. Yeni düzenlemeler komisyonda takip ediyoruz. Sonuçlandığında bilgilendirme yapacağız.

  3. ayse dedi ki:

   benim eşim asgari ücretle çalışıyor ve 2 çocuğumuz da kalp hastası bizde mama ve bez yardımı istiyoruz nerye basvuru yapabiliriz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kaymakamlıklarda bulunan aile ve sosyal hizmetler müdürlüğüne ve belediyelere başvuruda bulunabilirsiniz.

  4. Yunus dedi ki:

   Asgari ücretle çalışıyorum evim kira üzerime kayıtlı hiçbirşey yok. İkiz çocuğum olacak 3 ay sonra. Ne tür destek alabilirim acaba

  5. Rukiye dedi ki:

   Kirada oturuyorum üçüncü çocuğuma hamileyim diğer iki çocuğun da küçük bez kullanıyorlar yardım alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Asgari ücretten düşük bir geliriniz var ise Kaymakamlıklarda bulunan birimlere müracaat ederek yardım alabilirsiniz. Asgari ücretin üstünde bir gelir var ise değerlendirmeye alınır ancak çıkmayabilir.

  6. Gözde dedi ki:

   Eşimden boşanma asamasındayım yeni doğum yaptım çalışmıyorum ailemin yanında kalıyorum bez ve mama yardımı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kaymakamlıklarda bulunan Aile ve sosyal yardımlaşma müdürlüklerine eşinizden boşandıktan sonra başvuru yaparak değerlendirme sonucuna göre alabilirsiniz.

  7. Recep dedi ki:

   239 tl bez ve mama parasi veriyorlar birde geliri olmayacak calismayacak sarti istiyorlar.Ya bez ve mama fiyatini bilmiyorlar yada dalqa qeciyorlar.mama en ucuzu olmus 150 tabiki bezde ayni.1 ay qitmez 1 haftalik bez mama parasi veriyorlar.krese qonderilen cocuk ailelerine yardim yapacaqina cocuk sahibi olanlara yapsin zaten ana baba calisiyor ne yardimi.

  8. İbrahim kaya dedi ki:

   Bebek bezi ve mama parası aylık olarakmi veriliyor.benim 3 tane çocuğum var ucude bez kullaniyor.ve asgari ücret alıyorum. Her ayda belgelenebilir 2 bin TL nin üzerinde ödemem gereken borcum var yani anlayacağınız batmısim ben.yani ben bu haldeyken sırf sigortalı işte çalışıyorum diye yardım alamayacakmıyim.dün üçüncü çocuğum doğmuştu.

  9. Salih dedi ki:

   Asgari ucretliyim kirada oturuyorum ilk cocugum bez ve mama alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sosyal yardımlaşma müdürlükleri önceliği işsiz hiç geliri olmayan ailelere vermektedir. Başvuru yapıp bekleyebilirsiniz.

  10. filiz dedi ki:

   benim 6 aylık kızım var eşim çalışmıyor ben bez yardımı istiyorum nereye başvurabilirim

  11. Derin dedi ki:

   Merhaba bebeğim 6 aylık maddi durumumuz maalesef iyi değil 2 yıllık evliyiz borçlarımız var ben ev hanımıyım eşimde inşaat işçisi ama sigortalı çalışıyor. Acaba Bez ve Mama yardımından faydalanabilir miyiz ?

  12. Miray dedi ki:

   Aile ve sosyal hizmetlere sordum başvuru yapmak için öyle bir yardım yok dediler nasıl oluyor bu Adana Seyhan için bilgi alabileceğiniz iletişim no varmi

  13. Seda Ocak dedi ki:

   Ben 3 çocuk annesiyim çalışmıyorum.2.5 yaşında bir kızım ve 6 aylık ikiz bebeklerim var.Eşimin maaşı 3000.5 kişilik bir aileyiz.Biz Devletimizin verdigi bez yardım ücretinden yararlana bilirmiyiz?

  14. Emine dedi ki:

   Başvuruları internet üzerinden yapabilir miyim

  15. Betül dedi ki:

   Bebek mama ve bez parası için nereýe başvuru yapılıyor ve başvuru şartları nelerdir kimler bu parayı alabiliyor bilgi verebilir misiniz

  16. Esra dedi ki:

   1 yıllık evliyiz eşim tek çalisıyor asgari ücretle kirada kaliyoruz bir cocuğumuz oldu bizde bu yardimdan yararlanabilirmiyiz

  17. Anıl KARAMAN dedi ki:

   Merhabalar,
   15.04.2018 tarihinde ikiz bebek sahibi olduk.
   Çocuklarımız için mama ve bez yardımı için Aile ve Sosyal hizmetler müdürlüğüne başvuru yapmaya gittiğimde henüz tarafımıza ulaşmış yazılı bir bilgi yoktur denildi.

  18. ugur dedi ki:

   merhaba her ay verilen mama ve bez yardım parası sigortalı çalışanlar için geçerli değilmiş doğrumu

  19. İbrahim kaya dedi ki:

   Mama ve bez parasi olan 239 tlyi yildami veriyorsunuz yoksa her ay 239 tl mi veriyorsunuz.bide ben tekrar maasliyim ve maaşı çok yetersiz 2 tane cocugum var ve 3 uncusude 10 güne kalmaz doğacak ve 3 ude bez kullanıyor olacak.ben nasıl işin içinden cikacam bana yardımcı olabilirmisiniz.

  20. tekin dedi ki:

   asgari ücret alıyorum ailem le aynı evde yaşıyorum ben ve kardeşim sigortalı çalıyoruz 10 kişilik haneyiz yardım alabilirmiyim? tskler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aile ve sosyal yardımlaşma müdürlüklerine müracaat edebilirsiniz. Ancak geliri olmayanlara göre şansınız daha düşük.

    1. Miray dedi ki:

     Adana Seyhan için bu konuuda bilgi alacağım iletişim no varmı SSK sordum aile ve sosyal yardımlaşma yada sordum yok dediler

  21. Merve dedi ki:

   Mama yardımı yapılıyo mu

  22. Müjgan dedi ki:

   Merhaba
   Ağustos ayında ikizlerim oldu.mama ve bez yardımı başvurusu yapmak için şartlar nedir.ayrica mama ve bez yardımına başvurduğumuz da,4yil boyunca çocuk başına alınan 150 TL yede aynı anda basvura biliyor muyuz

  23. Nurcan dedi ki:

   Mama ve bez yardimk icin nereye basvurabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kaymakamlıklarda bulunan Aile ve Sosyal hizmetler müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz.

  24. orhan kaşıkçı dedi ki:

   bez mama yardım iştemekteyiz esim engelli cocugumuz yenı dogdu bez ve mama yardımlarınızı beklıyoruz ..05345437056

  25. orhan kaşıkçı dedi ki:

   ben ve esim engellıyız yenı dogan bebegımız var maasım yetmıyor sıze zamet mama bez yardımı iştiyorum lutfen yardım edın bızede .. cep..05345437056 esım arzu numarası siz ler bızede bır el uzatın yardım beklemekteyız

  26. Meliha dedi ki:

   Bez ve mama yardımı almak için gerekli şartlar neler.

  27. Cemil dedi ki:

   Bez mama parası başvuruları nasıl yapılır

  Sorunuzu Yazın