ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır, Başvuru Şartları

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır, Başvuru Şartları

Belediyelerin yanı sıra sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından desteklenen mama ve bez yardımı maddi geliri asgari geçim şartlarını karşılayamayan vatandaşlara verilir. Kamu kurum ve kuruluşları üzerinden gerçekleşen başvuruların sonucunda para yardımına ek olarak;

 • Yenidoğan bebek destek paketi
 • Bebek beşiği
 • Bebek bezi ve
 • Bebek maması gibi ihtiyaçlar kısa sürede karşılanır.

Vatandaşın sosyal haklarını korurken yenidoğan bebeklere de fırsat eşitliği sunarak standart bir yaşam kalitesi hazırlayan destek paketleri, devlet ve devlete bağlı çalışan kurumlar tarafından sağlanır.  

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahibi ailelerin bez ve mama yardım başvurularını kabul eder. İkamet edilen ilin kaymakamlık binalarında hizmet veren birimler üzerinden başvurular şahsi olarak tamamlanabilir.

 • Başvurusu kabul edilen ailelere sunulan destek paketinin süresi 2 yıldır.
 • maddi destek başvuru sahibinin hesabına yatarken
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından takip edilen bebek destek paketi adrese teslim edilir.

PTT şubeleri veya Ziraat Bankası hesaplarına yatan yardımlar başvuru sahibi tarafından çekilebilir. 2021 yılı için belirlenen ve düzenli olarak ödenen mama ve bez yardımı aylık 239 TL’dir. Destek ücretleri yıl bazında güncellenir.

Mama ve Bez Yardımı Başvuru Adresleri

Yardım başvuru adresleri çeşitlendirilerek vatandaşın ücretsiz destek hizmetine erişiminin kolaylaşması amaçlanır.

Başvurular;

 1. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına
 2. Derneklere
 3. Belediyelere
 4. Sosyal Güvenlik Kurumu şubelerine
 5. Kaymakamlıklarda ilgili birimlere yapılabilir.

Başvuru şartları taşıyan herkes form eşliğinde destek hizmetinden faydalanmayı talep edebilir. İl ve ilçelerde değişiklik göstermekle birlikte bölgede yoğun istihdam sağlayan iş insanları da mama ve bez yardımı için başvuru mercii olarak düşünülebilir.

Mama ve Bez Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Yardıma muhtaç vatandaşlar arasında eşitliğin sağlanabilmesi için mama ve bez yardımı başvuru şartları yetkili kurumlar tarafından belirlenir ve ihtiyaç halinde güncellenir.

Başvuru dosyasına eklenmesi istenen evraklar;

 • Kimlik kartı ve fotokopisi
 • Yardım talebinde bulunulan bebeğin kimlik kartı ve T.C. numarası
 • Gelir belgesi SGK onaylı
 • Bebeğin sağ ve 2015 yılından sonra doğmuş olması
 • Muhtarlıkların verdiği fakirlik belgesi
 • İşsizliği belgeleyen evrak SGK onaylı
 • Kirada oturanlar için kontrat
 • İkametgâh adresi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneğidir.

Başvuru sahibinin üzerinde araç veya taşınmaz mülk bulunması halinde başvuruları kabul edilmez. Bu destekten sadece TC vatandaşları faydalanabilir.

Mama ve Bez Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Dar gelirli aileler, yoksullar ve muhtaçlar için dağıtılan mama ve bez yardımı başvurularından onay alabilmek için başvuru şartlarının taşınması ve istenen evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekir.

 • Hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ü olanlar bu destekten faydalanabilirler.
 • Mama ve bez yardımı en az 1 bebeği 0-3 yaş arasında olan ailelere yapılır.
 • PTT hesabına yatırılan nakdi yardım sadece bebeğin annesi tarafından çekilebilir.
 • İşsiz, çalışmayan ve dar gelirli aileler sahip oldukları yaş aralığına giren bebek sayısı kadar başvuru gerçekleştirebilirler.

e-Devlet Kapısı üzerinden tamamlanacak başvurular ve şahsen başlatılan taleplerin sonucu dijital ortamda sorgulanabilir.

E-Devlet Mama ve Bez Yardım Başvurusu

e-Devlet Kapısı üzerinden “Mama ve Bez Yardımı Başvurusu” için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işbirliğiyle sunulan Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti adresi ziyaret edilebilir. Bu hizmetten faydalanmaya devam etmek isteyenler kimliklerini doğrulayarak sisteme giriş yapabilirler.

e-Devlet üzerinden tamamlanacak başvurular öncesinde ikametgâh adresinin güncel olması şartı aranır.

 • Adresi yurtdışı olanlar
 • Son 15 gün içinde farklı bir sosyal yardım başvurusu yapanlar
 • Adres gizliliği kararı olanlar
 • T.C. vatandaşı olmayanlar
 • 18 yaşından küçükler işlem başlatamazlar. Başlatılan işlemlerse incelemeye alınmaz.

Değerlendirmeler hane bazlı yapılır ve il ya da ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından yürütülür. Şahsen yapılacak başvurularda form, ilgili birim tarafından tedarik edilir.

Mama ve Bez Yardım Başvurusu Sorgulama

Devletin ihtiyaç sahibi ailelere verdiği mama ve bez yardımı başvurusu sonucunu öğrenmek isteyenler, e-devlet üzerinden yardımlarının dumunu sorgulayabilirler.

Mama ve Bez Yardımı Ne Zaman Ödenir?

Mama ve Bez yardımı için belirlenmiş olan aylık yardım tutarı 239 TL’dir. 2 yıl boyunca düzenli olarak hesaba yatırılan ödeme meblağ, asgari ücret artışına uygun olarak güncellenir. Annenin PTT hesabına yatırılan destek ailenin ikamet adresinin değişmesi ve bilgilerin güncellenmemesi halinde kesilir.

Bez yardımı SGK tarafından yapılır. Ziraat Bankası hesabına yatırılan destek başvuru onayını takip eden 40 günlük sürede başlatılır. Banka şubelerine kimlik kartıyla giden başvuru sahipleri onaylanan bez yardım ücretini çekebilirler.

Doğum Yapan Annelere Yapılan Diğer Yardımlar

Doğum yapan annelere özel olarak sağlanan devlet destekleri sosyal devlet anlayışının gereği ve sonucudur.

Doğum parası nedir? 2015 yılından sonra doğum yapan her T.C. vatandaşı anneye ödenir. Her doğum başına 1 defaya mahsus ödenen meblağ asgari ücrete oranlanarak belirlenir ve her yıl güncellenir.

Emzirme ödeneği nedir? SGK kapsamında olan anneye ya da anne çalışmıyorsa SGK kapsamında babaya ödenen destektir. Bu fırsattan yararlanmanın tek şartı sigortalı çalışan ebeveynlerden en az birinin prim ödeme gün sayısının 120 olmasıdır.

Yarım gün çalışma hakkı nedir? 3 yaşından küçük çocuğu olan annelere mevcut işlerinde yarım gün çalışma hakkı tanınır.

Analık sebebiyle iş görmezlik ödeneği nedir? Annenin hamilelik nedeniyle kullanmak zorunda olduğu izni kapsar. Sigortalı olarak bir işte çalışması gereken annenin prim ödeme gün sayısı en az 90 olmalıdır.

Sosyal Devlet Anlayışı Nedir?

İnsan değerinin bilindiği sosyal devlet anlayışının ana fikri fırsat eşitliğidir. Toplum ilişkilerinin güçlendirilmesini amaçlayan destekler, vatandaşın refahının sağlanmasını amaçlar. Bunun için işlevselliği etkin bir şekilde kullanan kurum ve kuruluşlar sistematik bir yapının ayrılmaz parçalarını oluşturur.

Ülkemizde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından sürdürülen çalışmalar, ALO 144 Çağrı Merkezi hattı aracılığıyla vatandaşla köprü vazifesini üstlenir. Bu hat üzerinden talep, öneri ve şikâyetlerin yanı sıra;

 1. Şartlı eğitim yardımları
 2. Şartlı sağlık yardımları
 3. Çoklu doğum yardımı
 4. Kömür yardımı
 5. Barınma yardımı
 6. Gıda yardımı
 7. Engelli aylığı
 8. Eşi vefat eden kadınlarla dayanışma gibi proje destekleri ilgili vakıflarla birlikte sürdürülür.

Hafta içi günlerde 08.00-18.00 saatleri arasında hizmet veren merkeze yapılan aramalar ücretsizidir. İşitme ve konuşma engelli vatandaşlar için bu hizmet 0 549 441 2 144 hattı üzerinden işaret dili bilen personellerle görüntülü olarak gerçekleştirilir. ALO 144 Çağrı Merkezi Hizmetleri birden fazla dilde gelen çağrılara cevap verebilmektedir.

Yorumlar

 1. Sema dedi ki:

  Bez mama yardimi istiyorum

 2. Selcan coskun dedi ki:

  Kız çocugum için bez ve mama istiyorum yardımcı olurmusunuz

 3. Şükran dedi ki:

  Eşim asgarı ücret alıyor kiradayım 7 bin kira ödüyoruz düğün borçlarimız var geçim saglıyamıyoruz bebeğime bez ve mama yardımı istiyorum

 4. Sevtap Önal dedi ki:

  Bez yardımı istiyorum

 5. Cansu kurdaş dedi ki:

  Bez ve mama yardımı istiyorum tesekurler

 6. Sevgi arslan dedi ki:

  Bez ve mama yardımı istiyorum

 7. Elif turan dedi ki:

  Meraba ben elif 3 aylik bebeğime bez yardımı istiyorum eşim terk etmiş bizi sizden sadece bez yardımı istiyorum 4cocuk annesiyim hiç birgelirim yok kiraciyim madi sikin tilarim var sizde yardim elinizi uzatmanizi istiyorum

 8. Ceylan polat dedi ki:

  Bebek bezi bebek maması

 9. Emel subaşı dedi ki:

  Ben emel subaşı sizden bir buçuk yaşındaki kızıma bez yardımı istyorum

 10. Elif onac dedi ki:

  Ben elif sizden yardım istiyorum 8 aylık kızım var bezle mama kullanıyor zor alıyorum eşimle ayrıldım ceza evindeydi 3 tane çocuğum var kirada oturuyorum %50 engelliyim çalışamıyorum sizden mama ile bez yardım istiyorum

 11. Leyla dedi ki:

  Bez mama

 12. Bahar aktaş dedi ki:

  Eşim askerde sekiz aylık bebeğim var bez masrafını diyer ihtiyaçlarını karsiliyamiyiyorum hiç bir gelirim yok iki cocugumla tek yaşıyorum

 13. Zehra kartal dedi ki:

  Yeni doğum yaptım cocuguma bez mama alamıyorum yardım edın lütfen

  1. Bahar aktaş dedi ki:

   Eşim askerde sekiz aylık bebeğim var bez masrafını diyer ihtiyaçlarını karsiliyamiyiyorum hiç bir gelirim yok iki cocugumla tek yaşıyorum

 14. Makbule dedi ki:

  Dogum yaptim 6 cocugum var bez islak mendil ve kiyafet alamiyorum lutfen yardim edim

 15. Halise salman dedi ki:

  Meraba eşim çalış miyor mama bez ihtiyacım var kızım 2aylik mama bez almıyorum yardımınıza ihtiyacım var yardım bekliyorum evim kira eşim çalışmıyor saygılar.🙏

 16. Güler dedi ki:

  Merhaba eşim kiredi ödüyor kızım iki yaşında 7 aylık hamileyim yardım edermisiniz

 17. Gümüş dedi ki:

  Dogum yaptım mama bez alamıyorum kiraciyim 4 çocuğum var lütfen yardim edin allah rızası için

 18. İlknur sakız dedi ki:

  Eşim çalışamıyor çok ihtiyaç var Bir beşik Allah razı olsun

 19. Özlem Akıncı dedi ki:

  Merhaba ben 3çocuğumla tek yaşıyorum eşim biz bıraktı giti 8 aydır eşim yanımızda değil yaptığı borçlar yüzünden kaçtı yardıma ihtiyacım var çocuklarım astım hastası ilaçlarını alamıyorum hastaneye götüremiyorum bebeğim daha 4 aylık sütü yok bez ve mama alamıyorum lütfen yardım edin vakıflara başvuru yapıyorum ama eşimin sigortası göründüğü için bişey alamıyorum lütfen yardım edin bebeğime bez ve mama verin

 20. Eylem dedi ki:

  6 numara bebek bezi, ıslak mendil, süt ihtiyacım var. Para istemiyorum. Allah rızası için destek olurmusunuz?

 21. Fatma dedi ki:

  Mrb eşimi işten çıkardılar doguma 1 hafta kala üçüzlerimiz oldu 2 bucuk aylik bez mama yetismiyor lütfen yardım edermisiniz ev kira yeni evliyiz taksitlerimiz cok yardim edin allah rizasi icin sadece bez mamada yardim edermisin

 22. Aysun dedi ki:

  İhtiyaç 3 çoçuğum var asgari ücret yetmiyor yetişemitoruz

 23. Tuba dedi ki:

  Eşim sigortalı fabrika işçisi asgari ücretle çalışıyor kiraciyim 3 çocuğum var bebeğim 20 günlük mama ve beze ihtiyacım var allah rızası için kendim icin bisey istemiyorum bebeğim için bez mama oya çok ihtiyacım var

 24. Eylem dedi ki:

  Selamun aleyküm. Ramazan bayramınız mübarek olsun. Korona virüsü sebebi ile restoranlar kapatıldı. Eşim çalışmıyor. Bebeğim var. Perişan olduk. Allah rızası için destek olurmusunuz? Para istemiyorum. suleyman.eylemmm @ gmail . com

 25. Reşat dedi ki:

  Ben çalışmıyorum kiradayim 3 çocuğum var bez ve mama yardımı istiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kaymakamlıklarda ve Belediye bünyesinde bulunan sosyal yardım birimlerine başvurmalısınız.

 26. açelya dedi ki:

  2 aylık kalp hastası bebeyim var mama alamıyorum eşim insatta calisiyo oda is olursa zor durumdayım bana yardımcı olun lütfen kirami elektirik ö diyemiyorum sesimi duyun ne olur

 27. Ahmet dedi ki:

  merhabalar, işsizim, yeşilkartlıyım herhangi bir gelirim yok adıma kayıtlı herhangi bir tapu vs yok, mama ve bez yardımına başvurabilirmiyim 2016 yılında bir çocuğum doğdu.internetten başvuru imkanım varmı.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Mama ve bez yardımı olarak geçmiyor yardımlar. Ancak durumunuzu belirterek başvurunuzu https://www.acikkapi.gov.tr/ linkinden yapabilirsiniz.

 28. Eda dedi ki:

  Eşim sigortasız çalışıyor aylık 1600 alıyor ev kira 8 aylık çocuğum var bez ve mama yardimi almak istiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kaymakamlık ve Belediyeler bünyesinde bulunan sosyal hizmetler müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz.

 29. Eylem dedi ki:

  Ev kira. Elektirik faturası, su faturası, mutfak masrafı. 2 yaşında bebeğim var. Bebek bezi, ıslak mendil, kutu süt, bebek bisküvisi, erzak ihtiyacım var. Allah rızası için destek olurmusunuz?

 30. Eylem Metin dedi ki:

  Hayırlı sabahlar. Hayırlı cumalar. Mahcup olarak mesaj yazıyorum. Rahatsız ediyorsam özür dilerim. Annem ve babam 10 sene önce boşandılar. Rahmetli dedem ve babaannem büyüttü beni. Dedem 7 sene önce vefat etti. Allah vefat etmişlerin mekanını cennet etsin. Babaannem 70 yaşında. Yüksek tansiyon, kalp hastası. Allah hastalara şafi isimi ile şifa nasip etsin. 1 kere evlilik yapmış, boşanmış bir insan ile evlilik yaptım. Eşimin 3 tane çocuğu var. 3 tane çocuğu için her ay nafaka ödüyor. İkamet ediyor olduğumuz daire kira. Elektirik faturası, su faturası, mutfak masrafı. Eşim 2 milyar maaş alıyor, sigortalı olarak çalışıyor. Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezine 2 kere mesaj yazdım. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfına gittim. Eşim sigortalı olarak çalışıyor diye destek olmuyorlar. Allah bağışlarsa 1 tane bebeğim var. Bebeğimin ihtiyacı olan malzemeleri temin etmek konusunda zorlanıyoruz. Allah rızası için destek olurmusunuz? İnsanın başına her şey geliyor. ? muhammedmustafaninannesi@gmail.com

 31. Eylem Metin dedi ki:

  Hayırlı cumalar. İkamet ediyor olduğumuz ev kira. Eşimin boşanmış olduğu evliliğinden 3 tane çocuğu var. 3 tane çocuğu için her ay nafaka ödüyor. 15 aylık bebeğim var. Doktor kalp kapağı kapanmamış diyor. Bebek kıyafeti, bebek maması, bebek bezi, ıslak mendil, erzak, odun ihtiyacım var. Hava soğuk. Üşüyoruz. Kıyafetlerimi yakıyorum ısınmak için. Allah rızası için, mübarek cuma gününün hürmeti için destek olurmusunuz? Pisikolojim bozuldu. 2 tane ilaç içiyorum. Eşim ile boşanma aşamasına geldik. İnsanın başına her şey geliyor. Kalp kıracak şekil hitap etmezseniz mutlu olurum. muhammedmustafaninannesi@gmail.com

 32. Allah rızası için destek olurmusunuz? muhammedmustafaninannesi@gmail.com dedi ki:

  Bebek bezi, ıslak mendil, bebek maması, bebek kıyafetleri, erzak, odun, kömür ihtiyacım var. Eşimin boşanmış olduğu evliliğinden 3 tane çocuğu var. 3 tane çocuğu için her ay nafaka ödüyor. Oturduğumuz ev kira. Ev kirası ödüyor. 2 milyar maaş alıyor. Sigortalı olarak çalışıyor. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfı destek olmuyor. Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezine mesaj yazdım. Fotoğraf göndereceğim. Dolandırıcı değilim. Allah korkusu olan insanım. Allah rızası için destek olurmusunuz? muhammedmustafaninannesi@gmail.com

 33. Asiye dedi ki:

  İyi günler
  Asgari ücretli işte çalışıyorum , eşim işten çıktı
  Bez ve mama yardımından faydalanabilir çiyim ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Maalesef asgari ücretli çalışan ailelere verilmiyor.

 34. Miyase dedi ki:

  Merhaba
  Benimde 3 cocugum var 6 ve 3 yasinda iki oglumvar kizimda 3 aylik esim insaat iscisi dogru durus isi yok evimiz kira surekli gelen bi gelirimiz yok yardimci olursaniz sevinirim

 35. Eylem dedi ki:

  Hayırlı akşamlar. Hayırlı cumalar. Mevlid kandiliniz mübarek olsun. 1 tane çocuğum var. 5 numara bebek bezine, ıslak mendile, 3 numara bebek mamasına, 3 yaş erkek bebek kıyafetlerine, erzağa ihtiyacım var. Para istemiyorum. Postahane kargosu ile göndermek isterseniz kabul ederim. Mutlu olurum. Dua ederim. Mübarek Cuma gününün hürmeti için, Mevlid kandilinin hürmeti için destek olurmusunuz?

 36. Aysun dedi ki:

  Benim eşim asker enistem sigortalı aynı evde kalıyoruz bez ve mama parası alabilir miyim acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   sizin geliriniz yok ise belediye ve kaymakamlığa müracaat ederek sosyal yardım alabilirsiniz.

 37. Emine dedi ki:

  Merhaba 3 yaşında kızım var 3 aylıkta hamileyim eşim diyabet hastası ayaklarında yaralar var çalışmıyordu 1 aydır cezaevine girdi kirami elektrigimi suyu kızımın ve Kendi ihtiyaçlarımizi gideremiyorum çok sıkıntılı günler geçiriyoruz ailem ve eşimin ailesi hiçbir konuda yardımda bulunmuyorlar acaba sosyal hizmetler müdürlüğünden yardım alabilirmiyim cevap verirseniz sevinirim

 38. Emine dedi ki:

  Meraba 3 yaşında bir kızım var eşim şuan 3 aylikta hamileyim eşim diyabet hastası ve ayakları hepsi yara çalışamıyor ve 1 aydır cezaevine girdi kiraciyim çok sıkıntılı günler geçiriyoruz kirami elektrigimi felan odeyemiyorum acaba sosyal hizmetlerden yardım alabilirmiyim cevap yazarsanız sevinirim

 39. Ferhat karaçalı dedi ki:

  Merhaba

  Mama ve bez yardımı istiyoruz
  2000 TL maaş alıyorum
  1000 TL kira

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   en az asgari ücret alanalar bu yardımı sağlanmamaktdır.

 40. Aytül dedi ki:

  2 tane cucugum.var ikisinede bez kulaniyorum biri 2 aylik biri 22 aylik kirada oturuyorum bebegime mamada veriyorum.esim asgeri ucretle calisiyor yetmiyor acaba nasil yardim alabirim

 41. Eylem dedi ki:

  1 yaşında çocuğum var. Bebek bezine, ıslak mendile, bebek bisküvisine, kutu süte, 1 yaş 2 yaş erkek bebek kıyafetlerine ihtiyacım var. Allah rızası için destek olurmusunuz? Para istemiyorum. Kendim için bir şey istemiyorum. Başka bir yerde satacak diye düşünüyorsanız bebek bezi paketini açabilirsiniz. Postahane kargosu ile göndermek isterseniz mutlu olurum. Dua ederim. Mahalle muhtarının cep telefonu numarasını yazacağım. Kendisi ile iletişim kurabilirsiniz. Cep telefonu kullanıyorsun diyeceksiniz. Herkes iphone marka cep telefonu kullanmıyor. Bim cell hat kullanıyorum. Turkcell hat pahalı. Vodafone hat pahalı. Çocuğunuz mama mama diyerek uyudu mu? Hazreti Muhammed komşusu açken tok uyuyan müslüman değildir demiş. Unutmuşlar. Şekerli su, kutu süt ile büyüttüm çocuğumu.
  emtn2018@gmail.com
  Mail adresim.

 42. Esma dedi ki:

  Merhab. 4 çocuk annesiyim bebek bezi ve mamaya ihtiyacım var eşim asgari ücret çalışıyor kirada oturuyorum zor geçiniyorum bana yardım edin nereye başvuru yapsam olmuyor çünkü eşimin adına kayın pederimin evi var lütfen zor durumda olmasam inanın hiç yazmazdım gerekli evraklar var elimde ama bize inanmıyorlar

 43. Betül dedi ki:

  Eşim asgari ucret ile calisiyor ilk bebegimiz bebek ve bez yardımı almak istiyoruz alabilir miyiz

 44. Izmir dedi ki:

  Defalarca telefon açtım böyle bir yardımın hiç olmadığını söylüyorlar. Peki devlet bu yardımı çıkardıysa başvuru kurumları ne için yok böyle bir yardım diyerek geri çeviriyor. Yer izmir. Lütfen yardımcı olurmusunuz. Ne yapılması lazım daha yüksek mercileremi basvurucaz

 45. Elif dedi ki:

  Merhaba eşim özel guvenlikti kadroya geçti ama maaş da bir değişiklik olmadı ayrıca ev kira ve kredi ödüyoruz 15 aylık kızım var 2. ye hamileyim 1 ay sonra doğum gerçekleşecek bizim gelecek yardıma çok ihtiyacımız var başvur nereye yapılıyor BIZE YARDIM YAPILMASI MÜMKÜN MÜ BU ŞARTLARDA Tskr ederiz

 46. Cihan dedi ki:

  Merhaba ben çalışmıyorum yeni işten çıkarıldım gelir belgesi ibrazı edemiyeceğim yinede bez ve mama yardımı alabilirmiyim teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sosyal hizmet müdürlükleri müracatınız değerlendirecek ve gelir durumunuza göre yardım yapabilir. adı tam anlamıyla mama ve bez yardımı olmasa da bir yardım işlemi başlatılabilir.

 47. Cengiz dedi ki:

  Engeli yim bebeğim için nasıl mama ve bez yardım alabilirim

 48. Fatma dedi ki:

  4 çocuğum var ikisi ikiz mama ve bez parasını nasıl alabilirim eşim asgari ücretle calışıyor acil ihtiyacım var 13 kasım 2018 de doğum yaptım ikizleri

 49. Esra dedi ki:

  Merhabalad 4 ay once dogum.yaptim esim.asgarinucretli gorunuyor ama maas haczi oldugundan elimize gecen para 1500 ve kiraciyiz diger cocugum.bu sene ilk okula basliyor bebek icin bezve mama yardimi okula baslayacak olan icin ise anaokulu masrafi var bunlar icin benim.ne yapmam gerekiyir 144 bana yardim alamayacahimi soyledi ssk li oldugumuz icin muhtarlik fakirlik belgesi diye birsey yok dedi ne yapmam gerekiyor

 50. Burhan dedi ki:

  1.5 senedir çalışmıyorum 3 aylık 2 ci çocuğum için bez ve mama yardımı almak istiyorum fakat babamın evinde yaşıyorum babamında emekli maaşı olduğu için hiç bir sosyal yardımlaşma dan yararlanamıyor ben de onlarla beraber aynı evde yaşadığım için engel oluşuyor bebek bezi ve maması yardımından faydalanmak için ne yapabilirim?

 51. Nuran dedi ki:

  Eşim işsizlik maaşı alıyor.Benim sözlesmem askiya alındı 2 aylk bebegim var mama yediriyorum.sskdan işgörmezlik aliyorum.Acaba bez ve mama yardımi alabilir miyim.Evde kira 400 tl.kredimiz var.Gücüm yetmiyor artık

 52. faruk dedi ki:

  merhabalar asgari ücretin bir tık üstünde ücret aliyorum esim calismiyor evimiz kira 20 gunluk bebegimiz var
  bez ve mama yardimi alabilirmiyiz acaba? hanede kisi basina dusmesi gereken bi miktar varmidir hesaplamada?

 53. Büşra dedi ki:

  merhaba, doğuştan idrar tutma problemi olduğu için bez kullanan 13 yaşındaki bir kimse bez yardımından yararlanabilir mi?

 54. Esma dedi ki:

  Merhaba benim 4 çocuğum var.4 aylık bebeğim var malesef mama vermek zorunda kaldım hem bez hem mama yardımı nasıl alabilirim. Eşim asgari ücretle çalışıyor iki çocuktan okula gidiyor yetiştirmek çok zor

 55. Eylem Metin dedi ki:

  Merhaba. Evliyim. 8 aylık bebeğim var. Eşim asgari maaş ile sigortalı olarak çalıştığı için destek olmuyorlar. Eşim sigortalı olarak çalışmak zorunda. Bebeğimin kalp kapağı kapanmamış. Hastahaneye kontrol ettirmek için gidiyoruz. 4 numara bebek bezine, ıslak mendile, bebek bisküvisine ve kutu süte ihtiyacım var. İkamet etmekte olduğumuz ev kira. Eşimin ikinci eşiyim. Eşimin ilk eşinden 3 tane çocuğu var. 3 tane çocuğu için her ay nafaka ödüyor. Elektrik faturası, su faturası. 2 milyar 20 TL maaş yetmiyor. Para istemiyorum. Bebeğimin ihtiyaçlarını kargo ile göndermek için imkanınız var mı? Mutlu olurum. Dua ederim. Bir tane bebeği mutlu etmiş olursunuz. Allah rızası için mesajımı görmemezlikten gelmeyin. Şekerli su, çay ile büyüttüm bebeğimi. Peygamber efendimiz Hazreti Muhammed Mustafa’nın hatırı için bebeğime el uzatırmısınız. Bebeğimin isimini de Muhammed Mustafa koydum. Peygamber efendimiz gibi değerli bir insan olması için her gün dua ediyorum. Evlat sahibi olan ne söylemek istediğimi anlar. Evladınız karnı aç kafasını yastığına koydu mu? ?

 56. Fatma dedi ki:

  Sütüm gelmiyor mama alacak durumum yok allah icin bana yardımcı olun bebeğim durmadan ağlıyor açlıktan

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hemen belediyelere ve Kaymakamlıklarda bulunan sosyal hizmetler müdürlüklerine başvurun. Öncesinde mahalle muhtarına da başvuru yapın.

  2. NESLİHAN dedi ki:

   MERHABA NUMARANIZI YAZIN .
   herobabynin maması yiyorsa yardım edebilirim.

 57. arzu dedi ki:

  merhaba,
  adana da yaşıyorum. 6 aylık oğlum için bez ve mama yardımı için başvuru yapmak istedik. sosyal hizmetler müd. kaymakamlığa orası sgk ya, sgk belediye ye, valiliğe yönlendirdi. Adana içerisinde ki bütün birimleri gezdik fakat burada bu yardımların adını bilen bile yok. nasıl başvuru yapabilirim.

 58. Ayşe Altay dedi ki:

  Merhaba,
  Yeğenim %60 engelli ve 5 yaşında olmasına rağmen hala bezleniyor. Devletten bez yardımı alıyorduk ve bez raporunun süresini uzatmak için nereye başvurmalıyız? Bi doktora mı randevu almalıyız yoksa SSK ye mi gitmeliyiz?

 59. Fatma bagi dedi ki:

  Ben bez ve mama yardımı almak istiyorum esimin işi yok yani asgari ücret bile yok kendi evimizde yok kayinpederimin evinde kalıyoruz yenidoğan bebeğim var üstelik tüp bebek onunda borçlanarak tedavi gördük bez ve mama yardımı için hangi belgeler gerekli ve başka ne tür yardım alabilirim çok ihtiyacım var

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Muhtardan muhtaçlık (fakirlik) belgesi alarak Aile ve Sosyal yardım hizmetleri müdürlüklerinden yardım alabilmeniz mümkün. Bunu yanında ilçe ve il belediyelere de müracaat edebilirsiniz.

  2. Aysel karğı dedi ki:

   3tane çocuğum var biri okula gidiyor 2 yaşındaki oğluma mama ve bez istiyorum eşim askerden yeni geldi durumum düşük şuan yardimci olursanız sevinirim teşekkürler

 60. seyit dedi ki:

  bez ve gida yardimi almak istiyorum 0505 035 27 05 bana donersenir sevinirim

 61. SONA ŞAKİRLER dedi ki:

  merhaba bır yaşı 3 aylık kızım var dogum parasını alabılırmıyım ve nereye basburmak lazım ?dılekçe nereye yazalım?

 62. Sibel dedi ki:

  Merhabalar benim yeni haberim oldu bebeğim 6aylık bende alabiliyormuyum acaba ve nasıl başvuru yapıcam ?

 63. Seyda dedi ki:

  Bir yaşında oğlum var ve ikincisi olacak bez mama sıkıntısı çekiyorum bunun için nereyi aramaliyim yada basvurmaliuim iki çocuğun bezi maması zor olucak teşekkürler

 64. Ilkay dedi ki:

  Ssk degilim yesilkartim var bu yardımdan yararlana bilirmiyim acaba eşim yok 2 kızım var

 65. Sümeyra dedi ki:

  Oğlum 13 aylık Doğum parasını almadım eşim işlemleri eksik yapmış olmalı yeni öğrendim bende başvursam alabilirmiuim ve bez mana İçin de başvuru yapsam olırmu kiradayım ve gelirim Yok serbest meslek yapıyor eşim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Doğum yardımı için Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne başvuru yapmakta süre sıkkıntısı yok. 300 tl yardım için başvuru yapabilirsiniz. Diğer yardımlar için muhtaçlık belgesi gerekmektedir.

  2. yılmaz dedi ki:

   üsteki yoruma cevap değil DEVLET BU YARDIMLARI YAPMAK İÇİN NEDEN VATANDAŞIN PEŞİNE DÜŞMEZ İLLAKİ VATANDAŞ ARAYACAK T.C NİN %70 İLKOKUL MEZUNU KAÇ KİŞİ KANUNİ HAKLARINI BİLİYOR ÇOCUĞU NUFUSA KAYIT EDİLDİKTEN SONRA BİLGİLER OLUŞUYOR YOK SGK YA GİT AİLE BİLMEM NEYE GİT KAÇ KİŞİ BİLİYOR DEVLETİN O KADAR MEMURU NE İŞ YAPAR MUHALEFET DEĞİLİM ELİN GAVURİSTANINDA BÖYLE

 66. feride dedi ki:

  Ben başvurmam lazı

 67. Zeliha dedi ki:

  Merhaba ben yeni doğum yaptım şuan bebeğim 1 buçuk aylık
  Eşim 2 bucuk aydir çalışmıyor işsiz ben de çalışmıyorum acaba bez ve mama yardimi alabilir miyiz?

 68. Cansu dedi ki:

  Merabalarr benim iki cocuğum var biri öğrencii biri ise 15 aylık dogum parası aldım ama bez ile ilgili bilgim yoltuu tesadüf ögrdndim suan alabiliryim. Acaba malumm bezin tane fiatı 1tl ve yetişemiyoz yesil kartlıyım acaba verirlermii

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Mama ve Bez yardımı muhtaç ailelere şartları uygun olduğu takdirde veriliyor. Doğum yapan herkese tanınan bir hak değil.

 69. Hatice dedi ki:

  Merhaba benim ilk cocugum ve biz yardim filan almiyoruz esim asgeri ucretle gecindiriyor bizi ve ben ilk gunden beri mama aliyorum acaba basvuru nerde yapilir yapsam bile basvurum kabul olur mu?

 70. Emre Anik dedi ki:

  Mama yardımı

 71. Bahar dedi ki:

  Merhaba eşim sigortasız işte çalışıyor benim 8 aylık çocuğum var bez ve mama parasına yazılmak istiyorum ne yapmam gerekiyor yardım edermisiniz

 72. Alpay dedi ki:

  Merhabalar, Sosyal Yardım ve İnceleme Görevlisiyim, Verdiğiniz Bilgiler tamamen yanlış. Kaymakamlıkta bez ve mama yoktur. Umut tacirliği yapmayın.