• Mama ve Bez Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapılır?


  Mama ve bez desteği, sosyal devlet ilkesi doğrultusunda sosyal hayatın her kademesine yaptığı rekor destek ve yardımlarını her alanda ve gün geçtikçe arttıran devlet kurumları tarafından halk arasında pek de bilinmeyen bir yardım olmakla birlikte bu yardımların en ilgi çekicilerinden birini oluşturmaktadır. Desteğin kapsamı değişkenlikler içerebilse de özellikle gelecek dönemde bu desteğin daha da yaygınlaştırılması bekleniyor.


  Mama ve Bez Yadımı Nedir?

  Çoğul gebelikler başta olmak üzere, yeni çocuk sahibi olan ve maddi yetersizlikler yaşayan ailelere devlet tarafından mama ve bez yardımı adı altında çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Özellikle 2015 sonrasında dünyaya gelmiş her bebek zaten doğum yardımı adı altında bir defaya mahsus doğum yardımı alıyor olsa da bunun haricinde bebeğin temel ihtiyaçları olan mama ve bez masraflarının karşılanması da aileler için oldukça önemlidir. Yeni doğan bebeğe bez ve mama yardımı olarak da nitelendirilebilen bu yardım başta muhtaç aileler olmak üzere hane gelir toplamı belli bir rakamın altında olan ailelere de verilmektedir. Aynı şekilde çoğul gebeliklerde, ilgili bakanlığa (Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı) ve SGK‘ya yapılan başvurularda ki yıl süreyle aylık tutarlar dahilinde mama ve bez yardımı yapılmaktadır.

  Yeni Doğan Bebekler İçin Verilen Yardımlar:

  Halk arasında süt parası, doğum parası, süt bedeli ve doğum yardımı olarak da nitelendirilen bu yardımlar koşulsuz şartsız tüm ailelere verilen bir yardımdır. Bez yardımı nereden alınır sorusundan önce yeni doğum yapmış bir anneye ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve daha sonra doğacak her bir çocuk için de 600 TL nakdi yardım yapılmakla birlikte, 2018 yılı için belirlenen süt yardımı parası tutarının da 149 TL olduğu belirtilmelidir. Bu yardımların bir özelliği de hiçbir vergi kesintisine tabi olmaması ve hiçbir şekilde bir borç için icra edilememesidir. Bu yardım için annenin doğumu takip eden altı ay içerisinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneklerine bizzat ya da elektronik ortamda yapacakları başvuruların hemen ardından PTT şubeleri vasıtasıyla ödenmektedir.

  Yılı Bez Ve Mama Yardımı:

  Bebek bez parası olarak açıklanan yardım da yukarıdaki yardımla benzerlikler içerde de doğum yardımı her çocuk için sadece bir defaya mahsus olarak alınabilse de bez ve mama yardımı doğumu takip eden iki yıl içerisinde aylık olarak alınabilir. Bunun için bebeğin anne ya da babasının gelir durumlarını gösteren belge, (varsa) kimlik belgesi ve bebeğin T.C kimlik numarasının üzerinde olduğu nüfus cüzdanıyla birlikte SGK il ve ilçe merkezleri ya da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlık’larına başvuru yapmaları gerekmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda en geç 30 gün içerisinde sonuçlandırılan başvurular için bebeğin anne ya da babasına aylık bez ve mama parası ödeneği ayrılmaktadır. Bu ödenek miktarı 2018 yılı için maksimum 239 TL olarak belirlenmiş olsa da tutar üzerinde yıl sonuna kadar tekrar bir düzenleme yapılması beklenmektedir.

  Bez ve Mama Yardımı Diğer Yardımlarla Karıştırılmamalıdır?

  Aslında bebekler için bu yönde yapılan yardımın bir muadili bulunmasa da bez ve mama yardımı başvurusu doğum yardımı ile karıştırıldığı görülmektedir. Ayrıca bakıma muhtaç durumdaki yaşlı vatandaşlar için de bez yardımı adı altında bir sosyal hizmet daha bulunmaktadır. Bez parası yardımı sorgulama için belli bir internet sitesi ve yöntem bulunmamakla birlikte, başvuru sonucu kişilerin cep telefonlarına SMS olarak gönderilmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Ölüm Yardımı Ödeneği Kimlere Ödenir?

  Rapor Parası Nereden Alınır?

  Süt Parası Başvurusu Süt Parası Nasıl Alınır  tıkla sorunu sor

  Mama ve Bez Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapılır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. tekin dedi ki:

   asgari ücret alıyorum ailem le aynı evde yaşıyorum ben ve kardeşim sigortalı çalıyoruz 10 kişilik haneyiz yardım alabilirmiyim? tskler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aile ve sosyal yardımlaşma müdürlüklerine müracaat edebilirsiniz. Ancak geliri olmayanlara göre şansınız daha düşük.

  2. Nurcan dedi ki:

   Mama ve bez yardimk icin nereye basvurabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kaymakamlıklarda bulunan Aile ve Sosyal hizmetler müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın