• 2018 – BAĞKUR Primleri Ne Kadar Olacak?


  İnsanlar herhangi bir işte çalıştıklarında Sosyal Güvenlik Kurumu’na sigorta primi ödemek zorundadır. Söz konusu prim sayesinde hem sağlık güvencesi hem de emeklilik için gerekli şartlardan bir tanesi sağlanmış olmaktadır. Ülkemizde insanların mesleklerine göre primlerini yatırmaları gereken sigorta birimleri bulunmaktadır. Devlet memurları emekli sandığına (4/c sistemi), işçiler SSK (4/a sistemi) birimine bağlı olup ödemelerini işverenleri yapmaktadır. Memurların prim ödemesini devlet, işçilerin ödemesini ise işverenler ödemektedirler. Ayrıca SSK’ya bağlı olanlar isteğe bağlı ödeme yapma hakkına da sahiptir. Bunların dışında geriye kalan esnaf, çiftçi, muhtar, jokey gibi meslek sahipleri ise BAĞKUR da denilen 4/b sistemine bağlıdırlar. Bu meslek grupları primlerini kendileri ödemek zorunda olup ödenecek olan en düşük ve en yüksek miktar devletin ilgili kurumları tarafından belirlenmektedir. 2018 BAĞKUR primleri ne kadar sorusu her sene sorulmaktadır.


  2018 BAĞKUR primleri ne kadar sorusu birçok faktörden etkilenmekte ve ona göre belirlenmektedir. Yatırılacak olan primi etkileyen en önemli husus asgari ücrettir. Bilindiği gibi asgari ücret geçen sene 1404 lira iken bu sene 199 liralık bir artışla 1603 lira seviyesine gelmiştir. Asgari ücretin brüt ücreti de artış göstermiş ve 2 bin 29 lira olmuştur. Bu artış birçok şeyi etkilediği gibi BAĞKUR primlerini de etkilemiştir. Sigorta primleri gibi pek çok hususun netleşmesi için asgari ücretin açıklanması beklenmekteydi, yapılan acıkmama sonunda bunların 2018 yılında ne kadar olacakları netleşmiş olmuştur. Asgari ücretin belli olmasından sonra 2018 BAĞKUR primleri ne kadar olduğu konusu tam olarak belli olmuş ve bu konuyla ilgili bilgiler kamuoyu ile paylaşılmıştır.

  2018 BAĞKUR primleri ne kadar olduğu konusuna başlamadan önce 2016 yılında ilgili kanun maddesinde yapılan değişiklik ile sigorta primlerini zamanında ödeyenlere %5 indirim uygulanacağı belirtilmiştir. Böylelikle zamanında ödemelerini yapanlar daha avantajlı konuma yükselmiştir. BAĞKUR primleri takip eden ayın sonuna kadar ödendiğinde söz konusu indirimden yararlanılabilmektedir. Örnek üzerinde anlatmak gerekirse Şubat ayının BAĞKUR priminin 31 Mart tarihine kadar ödenmesi durumunda ödenecek olan prim miktarına %5 indirim yapılacaktır. Fakat belirtilen tarih geçirdiğinde normal fiyat üzerinden ödeme yapılacağı gibi birde üstüne gecikme zam oranları eklenecektir. Böylece zamanında ödeyen birine göre çok daha fazla prim ödemesi yapılması gerekecektir. Bundan dolayı insanları primlerini zamanında ödemeleri çok daha uygun miktarlar ödemesine sebep olmaktadır.

  Esnaf, Avukat ve Çiftçi 2018 BAĞKUR Primleri Ne Kadar Oldu?

  2018 – BAĞKUR primleri ne kadar sorusunun cevabı kişiden kişiye göre değişmektedir. Beyan edilen gelirin en az %34.5’i kadar BAĞKUR primi ödenmesi gerekmektedir. Ödenmesi gereken en düşük miktarın hesaplanması yapılırken asgari ücret kullanılmaktadır. Bu bilgiler ışığında esnaf, muhtar, şirket ortağı, avukat ve jokeylerim 2018 yılında ödenmesi gereken en düşük ve en yüksek BAĞKUR primleri şu şekildedir:

  • 1 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihi arasında ödenmesi gereken en düşük BAĞKUR primi 700 liradır.
  • 1 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihi arasında ödenmesi gereken en yüksek BAĞKUR primi 5.251,33 liradır.
  • BAĞKUR primlerini zamanında ödeyerek %5 indirim hakkı elde edenleri ödemesi gereken en düşük BAĞKUR primi 598,7 liradır.
  • BAĞKUR primlerini zamanında ödeyerek %5 indirim hakkı elde edenleri ödemesi gereken en yüksek BAĞKUR primi 4.490,26 liradır.

  Bunların dışında birde çiftçilik yapanların ödemesi gereken prim miktarı bulunmakta olup bu miktar biraz daha düşüktür. Çiftçi/Tarım 2018 BAĞKUR primleri ne kadar oldu sorusunun cevabı ise şöyledir:

  Sponsorlu Bağlantılar


  • 1 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihi arasında ödenmesi gereken en düşük BAĞKUR primi 583,48 liradır.
  • 1 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihi arasında ödenmesi gereken en yüksek BAĞKUR primi 4.376,10 liradır.
  • BAĞKUR primlerini zamanında ödeyerek %5 indirim hakkı elde edenleri ödemesi gereken en düşük BAĞKUR primi 498,9 liradır.
  • BAĞKUR primlerini zamanında ödeyerek %5 indirim hakkı elde edenleri ödemesi gereken en yüksek BAĞKUR primi 3.741,89 liradır.

  2018 – BAĞKUR Primleri Ne Kadar Konusundaki Diğer Hususlar

  2018 BAĞKUR primleri ne kadar sorusunun cevabı genel hatlarıyla bu şekildedir. En yüksek ve en düşük miktarlar yukarıda belirtilmiş olup kişiler gelirlerine göre bu aralıktaki bir miktarı yatırmaları gerekmektedir. Yatırılan miktar tamamen gelire bağlı olarak değişmekte olup insanlar kazandıkları geliri kendileri beyan etmektedir. Ödenen prim miktarı emeklilikte alınacak olan maaşı doğrudan etkilemekte olup bundan dolayı imkanlar elverdiği ölçüde primlerin yüksek miktarlardan yatırılması gerekmektedir. Aksi halde emekli olunduğunda en düşük seviyeden maaş verilecektir ki bu da çok istenen bir durum değildir.

  2018 BAĞKUR primleri ne kadar konusu bu şekilde olup söz konusu primlerin yatırılacağı birçok nokta bulunmaktadır. BAĞKUR primleri anlaşmalı bankaların tamamına ödenebilmektedir. Üstelik bu ödemeler hem bankaların ATM’leri üzerinden hem de internet bankacılığı üzerinden ödenebilmektedir. PTT’ye de söz konusu primler yatırılabilmektedir. Bunların dışında doğrudan e-devlet sitesine de yatırılabilmektedir. PTT’den alınan şifre ile girilen sitedeki Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne gelindikten sonra ilgili yönlendirmeler izlenerek buradan kredi kartı ya da banka hesap kartı kullanılarak ödeme yapılabilmektedir. Daha fazla bilgi alabilmek için lütfen sitemizi ziyaret edin.
  tıkla sorunu sor

  2018 – BAĞKUR Primleri Ne Kadar Olacak? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın