emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2022 Temmuz Zamlı Emekli Maaşları Tablosu

2022 Temmuz Zamlı Emekli Maaşları Tablosu

2022 Temmuz ayında memur ve emeklilere yapılan zam ile birlikte en düşük emekli maaşı 3.500 TL oldu. SSK – Bağkur emeklileri için %42,5 memur ve memur emeklileri için ise %41,85 oranında zam yapıldı.

Ne Kadar Emekli Maaşı Alacağımı Nasıl Öğrenebilirim?

Emekli maaşı sorgulama işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından e-Devlet şifresi kullanılarak ulaşılabilen hesaplama modülleri aracılığı ile yürütülebilir. E-Devlet üzerinden ulaşılabilen SGK sayfası aracılığı ile 4A (SSK), 4B (Bağkur) ve 4C (Emekli Sandığı) emekliliğine ilişkin aylık sorgulaması yapılabilmektedir. Sorgulamalar için e-Devlet şifresi bulunması gereklidir. E-Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesinden şifreyi temin edebilirsiniz.

4A Emekli Maaşı Hesaplama Robotu

4A emekli aylığını hesaplama programı “4a-emekli-aylik-bilgisi” sayfası üzerinden ulaşılabilir. Paylaşılan adresi kullanarak ulaşılan sayfada işlem yapabilmek için aşağıdaki işlem sıralamasını takip edebilirsiniz:

 • T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi ile kimlik doğrulama yapın.
 • Kimlik doğrulama sayfası sonrası yönlendirilen sayfada emeklilik aylığınıza ilişkin bilgiye ulaşın.

4B Bağkur Emekli Maaşı Hesaplama

4B Bağkur emekli aylığını hesaplama işlemi en pratik e-Devlet üzerinden yapılır. E-Devlet’te SGK sayfası altında yer alan “4B Emekli Aylık Bilgisi” sayfasına erişim sağlayarak emekli maaşınızın ne kadar olduğu bilgisine ulaşabilirsiniz. E-Devlet’ten 4B emekli maaşı hesaplama sayfasu üzerinden ulaşabilirsiniz. Paylaşılan adres ile sayfaya ulaşmanın ardından TC kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi kullanarak emekli maaşınızın ne kadar olduğu bilgisine ulaşabilirsiniz.

Memur Emekli Maaşı Hesaplama

Memurun emekli aylığının hesaplaması e-Devlet’ten ve SGK web sitesi üzerinden yapılabilir. E-Devlet’ten memur emekli maaşını hesaplayabilmek için “4c-emekli-ayligi-bilgisi” sayfası üzerinden ulaşılan “4C Emekli Aylık Bilgisi” sayfasını kullanabilirsiniz.

SGK üzerinden paylaşılan İkramiye Maaş Hesaplama uygulaması, 4C emekli aylığını hesaplamak için kullanılabilir. “IkremiyeMaasHesapla4c” adresi üzerinden ulaşılan hesaplama aracında şu bilgileri kullanarak emekli aylığınızı öğrenebilirsiniz:

 • Derece
 • Kademe
 • Ek gösterge
 • Görev tazminat göstergesi
 • Hizmet yılı ve ayı
 • Kıdem yılı
 • İkramiye yılı
 • Aylık tarihi

Bugün Emekli Olursam Ne Kadar Maaş Alırım?

Emekli olununca alınacak aylığın hesaplaması SGK web sitesinden ulaşılabilen “Emekli Aylığı Hesap Modülü” aracılığı ile yapılır. Modüle ulaşarak hesaplama yapılabilmesi için “AylikHesap” sayfası kullanılır. Verilen adrese giriş yapmanın ardından açılan ana sayfaya şu bilgileri giriş yapmanız ve “Sorgula” butonuna tıklamanız ardından ne kadar emekli maaşı alacağınızı öğrenebilirsiniz:

 • T.C. kimlik numarası
 • SSK sicil numarası
 • Baba adı
 • Nüfus kayıtlı olunan il
 • Doğum tarihi

E-Devlet Üzerinden Emekli Maaşını Nasıl Öğrenebilirim?

E-Devlet’ten emekli aylığını öğrenme işlemleri için SGK sayfası üzerinden 4A, 4B ve 4C emeklilerine yönelik farklı sekmeler açılmıştır. Kimlik numarası ve e-Devlet şifresini kullanarak yapılan işlemde platform, otomatik olarak kullanıcıyı SGK sayfası üzerine yönlendirerek emekli aylığı bilgisine ulaştırır.

Sorgulama için kullanılacak adres bilgileri aşağıda paylaşılmaktadır:

 • E-Devlet’ten 4A emekli aylığı sorgulaması “4a-emekli-aylik-bilgisi” sayfası üzerinden yapılır.
 • E-Devlet’ten 4B emekli maaşı öğrenilmesi için “4b-emekli-aylik-bilgisi” sayfası kullanabilirsiniz.
 • E-Devlet’ten 4C emekli maaşı sorgulama işlemleri için “4c-emekli-ayligi-bilgisi” adresini kullanmanız gereklidir.

Emekli Öğretmen Ne Kadar Maaş Alır 2022

Emekli öğretmenin aylığı 2022 Temmuz ayında %41,85 oranında zamlı yatırılmıştı. Yeni zamlarla birlikte “Emekli Öğretmen Maaşları” 7.482 TL oldu.

Emekli Maaşları Hangi Gün Yatıyor?

Emekli aylığı ödeme tarihleri emekli olunan sigorta kolu ve emekli maaşı tahsis numarasına göre belirlenir. Memur emeklileri memurlarla birlikte her ayın 15’inde emekli aylıklarını alırken, diğer sigorta kollarından emekli olanlar için maaşlar her ayın 17’si ile 28’i arasında yatmaktadır.

Tahsis numarasına göre SGK ve Bağkur emeklilerinin maaş ödeme tarihleri aşağıdan takip edilebilir:

 • 9 olan SGK emeklileri her ayın 17’sinde,
 • 7 olan SGK emeklileri her ayın 18’inde,
 • 5 olan SGK emeklileri her ayın 19’unda,
 • 3 olan SGK emeklileri her ayın 20’sinde,
 • 1 olan SGK emeklileri her ayın 21’inde,
 • 8 olan SGK emeklileri her ayın 22’sinde,
 • 6 olan SGK emeklileri her ayın 23’ünde,
 • 4 olan SGK emeklileri her ayın 24’ünde,
 • 2 olan SGK emeklileri ve 9, 7 ve 5 olan Bağkur emeklileri her ayın 25’inde,
 • 0 olan SGK emeklileri ve 3 ve 1 olan Bağkur emeklileri her ayın 26’sında,
 • 8, 6 ve 4 olan Bağkur emeklileri her ayın 27’sinde,
 • 2 ve 0 olan Bağkur emeklileri her ayın 28’inde emekli aylığı almaktadır.

Almanya’dan Emekli Olan Ne Kadar Emekli Maaşı Alır?

Almanya’da emekli aylıkları ülkede yoksulluk sınırı altında yer alarak eleştiriye sebep olmaktadır. Geçtiğimiz yıl ülkede her beş kişiden birinin Almanya’da 1000 Euro altında emekli aylığı aldığı istatistiklere yansımaktadır. Kadınların emekli aylıklarının daha düşük olduğu ülkede, kadınların emekli aylık ortalaması 693 Euro olarak rakamlara yansımıştır.

Geride bıraktığımız yılın yaz aylarında sadece Doğu Almanya’da yüzde 0,72 oranında emekli zammı yapan ülkede, 1 Temmuz 2022 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni emeklilik formülü ile maaşlara artış yapılması gündemdedir. 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Batı’da yüzde 4,8 oranında, Doğu’da ise yüzde 5,6 oranında Almanya emekli aylıklarının artırılması beklenmektedir.

2022 SSK Emeklisi Zamlı Emekli Maaşı Tablosu

2022 Temmuz ayında SSK emeklilerine %42,69 oranında zam yapıldı. En düşük SSK emeklisi maaşı ise 3.500 TL olarak belirlendi.

 • SSK hizmetinizin ya da diğer hizmetlerinizin tamamı 2000’den önce olması halinde 3500-4000 TL aralığında, 2000 öncesi ve 2000 sonrası şeklinde yaklaşıksa ortalama 3500,00 TL
 • SSK kapsamında 3600 günle, 4500 günden ya da 5400 günden ve ya engelli ve malulen emeklilik kapsamında alınacak emekli maaşı son düzenleme ile en düşük 3500,00 TL olacaktır.

2022 Bağkur Emeklisi Zamlı Emekli Maaşı Tablosu

Zamlı Bağkur emekli maaşları tıpkı SSK emeklilerinde olduğu gibi yüzde %42,69 oranında artırıldı. Bağkur emeklilerinin de alınan zam ardından aylıkları 3.500 TL rakamının altında kalması halinde en az 3.500 TL olarak ödenecek.

2022 Temmuz bağkur emekli maaş tablosu şu şekilde paylaşılabilir:

2022 Emekli Memur Maaşı Tablosu

Zamlı memur emekli maaşları yeni yılda %41,69 oranında artırıldı. En düşük memur aylığı 5.130 liradan 7.276 liraya yükseldi. Yapılan 2022 yılı Temmuz ayı zammı sonrası zamlı memur emekli maaş tablosu şu şekilde güncellendi:

Malulen Emekli Maaşları Ne Kadar Oldu? 2022

Malulen emekli aylıkları 2022 temmuz ayı zammı ile birlikte en düşük malulen emekli maaşı 3.500 TL olmuştur. Emekli sandığı devlet memuru malulen emekli maaşları ise 4.000 TL – 4.500 TL arasında olacak.

Yeni Zamlı Maaşımı Nasıl Öğrenebilirim?

Zamlı emekli aylığını öğrenmek için e-Devlet’ten işlem yapabilirsiniz. Zamlı emekli aylığı sorgulama işlemleri için TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizi kullanarak, SGK hizmet sayfası altında yer alan 4A, 4B ve 4C emekli aylık bilgisi sekmelerini kullanabilirsiniz. Sorgulama detayları için yazımızın üst bölümlerinde yer alan ilgili bölümlere göz atarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

2022 Polis Emekli Maaşları Ne Kadar Oldu?

Polis emeklilerinin aylığı 2022 yılında yüzde 41,69 oranında artırıldı. Polis maaşlarına yapılan memur ve memur emeklisi zammı sonrası 8/1 polis memurunun emekli aylığı 4 bin 165 liradan 5 bin 435 liraya yükseldi.

2022 Emekli Asker Maaşları

Emekli askerlerin aylıkları kademe derece ve emeklilik göstergesine göre belirlenmektedir. Yapılan son memur zammı sonrası 1/4 emekli kıdemli albay maaşı 12.238 TL’den 17.539 TL’ye artırıldı. 5.130 TL olan emekli astsubay aylığı ise 2022 yılında 7.276 TL’ye artırıldı.

Emekli Doktor Maaşları Ne Kadar 2022

Emekli doktorların aylıkları akademik alanda kariyer yapa profesörlere göre farklıdır. Meslekte 25 yılını doldurmuş emekli doktorun aldığı zamla birlikte aylığı 2022 yılında 13 bin 035 liraya yükseldi. Meslekte 25 yılını tamamlayan profesör doktor ise 2022 yılında 17.539 lira aylık alacak.

 1. Ne Kadar Emekli Maaşı Bağlanacağını Nasıl Öğrenebilirim?

  Emeklilik hakkı kazanırken alacağınız maaş tutarını e-Devlet’ten ya da SGK web sitesinden öğrenebilirsiniz. E-Devlet’ten 4A, 4B ya da 4C emeklilik maaşı hesaplama robotlarına ulaşarak sadece birkaç dakikada bağlanacak emekli aylığı bilgisine ulaşabilirsiniz.

 2. 2022 Yılında En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Oldu?

  En düşük memur emekli aylığı 2022 yılında 6.077 TL’ye artırıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile en düşük SSK ve Bağkur emekli maaşları 3.500 TL’ye yükseltildi.

 3. İlk Emekli Maaşı Kaç Günlük Ödenir?

  Emeklilik hakkı elde eden vatandaşların yaptıkları başvuru ardından aylık bağlanma süreleri farklı seyredebilmektedir. Maaş bağlanma süresinin uzaması da göz önüne alındığında ilk emekli aylığı 2,5 ay (75 günlük) tutara kadar peşin ödenebilmektedir.

 4. Emekli Ek Ödemesi Nasıl Hazırlanır?

  2006 yılında kaldırılan vergi iadesi sonrası ek ödeme uygulamasına geçildi. Emekli ek ödeme hesaplamasında, alınan emekli aylığının yüzde 4’ü ek ödeme olacak şekilde hesaplama yapılmaktadır. Emekliden emekliye yapılacak hesaplamada farklı bir oran kullanılmamaktadır. Yapılan son zamla birlikte emekli aylıklarına paralel ek ödeme tutarları da aynı oranda artış göstermektedir.

 5. Hareketsiz Emekli Maaşı Nedir?

  Hareketsiz emekli maaşı, bankada 12 ay boyunca herhangi bir işlem görmeyen emekli aylıklarını tanımlamak için kullanılan terimdir. 12 aylık süreç içinde çekilmeyen ya da herhangi bir işlem yapılmayan emekli aylıkları, 12 ayın sonunda SGK’ya iade edilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.