Bağkur

Bağ-Kur’luya Ölüm Aylığı Bağlanma Şartları Neler, Nasıl Alınır

Bağ-kurlu olan kişiye ölüm aylığı alabilir mi ? vefat eden kişilerin hak sahiplerine ödenmektedir. Dul kalan eş, yeniden evlenmemek şartı ile eşinden dolayı aylık alabilir. Ölüm aylığı ile ilgili konular 5510 sayılı kanuna göre belirlenmektedir. Bu kanunda ölüm aylığının bağlanması için gerekli olan belgelerin tümü teker teker belirlenmiştir.

Eş ya da çocukların bu aylıktan eşit pay alması söz konusu değildir. Hesaplama yapılırken, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda yer alan noktalar esas alınmaktadır. Vefat eden her sigortalının dul ve yetimi için aylık bağlanması söz konusu değildir. Şartlardan bir tanesi en az 1800 gün malullük yaşlılık ve ölüm sigortaları primini bildirmiş olmaktır.

Ölüm Aylığı Bağlanması için Gereklilikler Nedir?

Ölüm aylığı alınması için aşağıdaki şartların yerine getirilmesi gerekiyor:

 • En az 5 seneden beri sigortalı bulunulmalıdır.
 • Malüllük ya da yaşlılık aylığına hak kazanmak gerekiyor.
 • Bağlanmış bulunan malullük ya da yaşlılık aylığı, yazılı istekte bulunulması halinde bağlanıyor.
 • Sigortalının genel sağlık sigortası primi dahil borçlanması olmaması gerekiyor.
 • Toplam 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirmiş olmak isteniyor.

Sigortalının Eşine Aylık Bağlanma Şartları Nedir?

Ölüm aylığı almak isteyen eşin, medeni kanuna göre kurulmuş olan yasal evlilik bağının bulunması gerekiyor. Sigortalı dul eşine aylık yüzde 50, aylık bağlanmış çocuğu bulunmayan dul eşin ise çalışmaması halinde yüzde 75 oranında aylık alması mümkün oluyor.

Sigortalının Çocuklarına Aylık Bağlanması Mümkün müdür?

Ölüm aylığını sigortalının çocukları da alabilir. Çocukların bu aylığı alması için çocukların malul olup olmadığı, öğrenim durumu, medeni hali ve cinsiyeti gibi kıstaslar değerlendirilmeye alınmaktadır. Örneğin çocuk lise ve dengi öğrenim görüyorsa 18 yaşından 20 yaşına kadar ölüm aylığı alabilir.

Eğer çocuk yüksek öğrenim yapıyorsa, 25 yaşını doldurana kadar ölüm aylığı alabilir. Kanunda belirtilmiş olan yaş ve öğrencilik niteliklerinin devam etmesi halince bağlanan aylıklarda herhangi bir kesinti olmayacaktır.

Ölüm Aylığı Bağlanması için Başvurular Nereye Yapılır?

Aylık almaya hak kazanmak için başvuruların Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Ölüm aylığı bağlandıktan sonra tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile yeniden başvuru yapılması istenecektir. Ölüm aylığı için e devlet kapısı üzerinden de başvuru yapılabilir.

Ölüm Aylığı Geri Alınabilir mi?

Evet. Ölüm aylığı geri alınabilir. İş verenlere, sigortalılara, isteğe bağlı olarak aylık alan kişilere, fazla ya da yersiz yapılan ödemeler tespit edilirse, bu durumda yapılmış olan ölüm aylıkları geri alınacaktır.

Ölüm Aylığı Neden Kesilir?

Ölüm aylığının kesilmesine neden olabilecek durumlar kanunda belirtilmiştir. Örneğin yüksek öğretime devam eden öğrenci, bir dönemi geçen uzaklaştırma cezası alırsa, ya da üniversiteden çıkarılırsa ölüm aylığı kesilecektir. Bunun dışında aylık kesilme nedenlerinden diğerleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kaydı silinen öğrencilerin ölüm aylığı kesilir.
 • Kaydını yenilemeden donduran öğrenciye ölüm aylığı bağlanmayacaktır.
 • Azami eğitim sürelerini karşılamayan öğrencilerin ölüm aylıkları kesilecektir.

Aylığın kesilmesine neden olan durum ortadan kalkabilir. Bu hallerde belirtilen şartların saklı kalması koşulu ile, müracaat edilen tarihi takip eden ayın başında yeniden aylığın bağlanması mümkün olur.

Ölüm Aylığı Ne Kadar Sürede Bağlanır?

Ölüm tarihini takip eden ayın başından itibaren aylık bağlanabilir.

Anne ve Babaya Ölüm Aylığı Ödenir mi?

Anne ve babanın ölüm aylığı alması mümkündür. Ancak anne ve babanın aylık alabilmesi için elde edilen kazancın asgari ücretin net tutarından az olması şartı aranmaktadır.

Malul Çocuklar Ölüm Aylığı Alabilir mi?

Evet. En az yüzde 60 oranında çalışma gücünü yitirdiği tespit edilen çocukların ölüm aylığı alması mümkündür. Bu kişilerin yaşına, cinsiyetine ya da evli olup olmadığına bakılmaksızın ölüm aylıklarını almaları mümkün olur.

Kız Çocuklarına Ölüm Aylığı Bağlanırken Eğitim Şartı Aranır mı?

Hayır. Kız çocuklarının ölüm aylığı alması için yaş ya da öğrenim durumu ile ilgili bir sınırlaması bulunmaktadır. Ancak bu kişilerin yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmıyor olmaları aranmaktadır.

Shares:

13 Yorumlar

 • Ilkay
  30.10.2019

  Merhaba ben kamuda çalışan memurum. Eşimden ayrıldım.yeni düzenlemeye gore babamdan bağkur yetim maaşı alabilirmiyim

  Cevapla
 • Müjgan nart
  03.10.2019

  Merhaba. 2019 mart itibariyle bağkur emeklisi ve ölmüş babamdan yetim maaşı alıyorum. Gss borcum çıktı. Maaş bağlanmasından bu güne kadar 600 TL. Bunu taksitle ödeyebilir miyim?

  Cevapla
  • Abdullah suphi Köroğlu
   26.04.2023

   Eşimin ilk sigorta girişi 4a dan 940 gün ödenmiş pirim var son çalışması 4b den 380 günü bulunmakta 4a danmı, 4b denmi ölüm aylığı bağlanır.

 • NECMİYE
  10.09.2019

  merhaba eşim bağ-kur emeklisi idi ama ayrıldık, ardından vefat etti, şimdi % 50 engelli bir kızımız var, kızıma ölüm aylığı aylığı alıyoruz ama ben eksik olduğunu düşünüyorum tamamını neden alamıyoruz? ya da aylığının % de kaçı bağlamıştır? bilgi alabilir miyim? selamlar

  Cevapla
 • Serdar Yücel
  29.07.2019

  1. Annem Dedemden kalma Bağkur yetim aylığı için başvurdu. Eşide vefat ettiği için sadece çocuklar var. 6 çocuktan 1 i vefat etti, 2 si erkek, geriye kalıyor 3 kız, bunlardan 1 tanesi evli oda gitti kalan 2 tanesi dul, 2 dulun ikiside kocasından kalan dul aylığını alıyor, 1 inin kocası bağkurdan, birinin kocası ssk dan emekli. Bu durumda bildiğim kadarıyla sadece kocası sskdan emekli olan annem dedemden kalma yetim aylığını alabilecek. Ancak oranı ne olacak, maaşın kaçta kaçını alacak, nasıl hesaplanacak yazı içinde cevabını bulamadım, şimdiden bilgi verecek kişiye şükranlarımı sunarım.
  2. sorum ise, dedemin maaşının doğru hesaplanıp bize doğru aktarıldığına dair nasıl kontrol yapabiliriz, maaşı hesaplamanın yöntemi nedir ?

  Cevapla
 • Asiye
  10.05.2019

  Ben SSK dan emekli olmuş aynı zamanda SSK lı olan kocamdan da dul maaşı almaktayım. . Bağ-Kur’lu ölmüş olan babamdan da yetim maaşı alabilir miyim.?

  Cevapla
 • SİBEL
  29.03.2019

  MERHABA
  ANNEM SSK EMEKLİSİ,BABASI BAĞKUR EMEKLİSİYDİ VEFAT ETTİ 1988 YILINDA .BOŞANMIŞ ANNEM DUL YANİ. BABADAN DA MAAŞ ALABİLİRMİ

  Cevapla
 • nuray başar
  19.03.2019

  babam bağkur emeklisiydi vefat etti. ben 50 yaşında bağkur emeklisi ve bekarım. evli olmadığım için babamın bağkur maaşını alabilir miyim, aldığım bağkur maaşı asgari ücretin altında.

  Cevapla
 • Habibe
  11.03.2019

  Merhaba eşim 2005yılında vefat etti ben baykur dan ölüm aylığı alıyorum babam2018 vefat etti babamda bağkurdan emekli babamın maaşınıda alabilirmiyim teşekkür ederim

  Cevapla
 • Mürsel tozmaz
  05.02.2019

  Selamlar saygı deger hocam size çok önemli bir konuda bir bilgilerinize ve yardımınıza ihtiyacımız var benim birtek oglum vardı onu işmakinası kazasında kaybettik işmakinasi kendisinin şirketi vardı onun üzerine kayıtlıydi ve ölüm raporu kaza raporu ve bilirkişi raporlari vardı ticaret odasi kayıtli esnaf bağkuru vardi annesi yani eski eşim maaşa baglanmak için dilekçe verdi bağkuru 1416 gün çıktı ve askerde iken bagkur günü sayıldı askerlik borçlanması kabul edilmedi ..07.2018 temmuz 1.den itibaren maaşa bağlandi 400.lira aliyor burada bizim işkazasi olarak maaş baglanma hakkı varmi bu kadının annesinin sizden allahrızasi için bir yardımcı olunacak ne varsa bize yardimci olurmusunuz yolu yasal hak nedir bize bir babalık yapin saygilarimla mürsel tozmaz…0535 328 61 39

  Cevapla
 • Ramazan YARDIMCI
  09.08.2018

  Annem, Babamdan dolayı Emekli Sandığından ölüm aylığı alıyorken Çiftçi Bağkurundan emekli olan dedemden dolayıda ölüm aylığı (dul kız çocuğu olduğundan) almak için başvurdu ve birkaç yıl da aldı. Ancak yapılan inclemelerde annemin Emekli Sandığından aldığı maaşı tespit ederek (ki Bağkura başvurusunda maaş aldığı bildirilmemiş) Bağkur ölüm aylığını keserek yersiz maaş ödemesi gerekçesiyle iadesini istediler. Şu ana kadar yarısınıda ödedi. Temmuz ayı içerisinde SGK’ya borç yapılandırması için gittiğimizde yasal değişikliğin olduğunu ve başvurmamız halinde kesilen Bağkur maaşının tekrar bağlanabileceğini söylediler. Bu konuda bizleri aydınlatırsanız çok sevinirim.

  Cevapla
 • Mustafa ataman
  08.08.2018

  Slm hocam baba bağkurlu yas gununu doldurmus ancak primi eksik oldugu icin emekliye oturmadi 1.5 yili var bu sureyi tamamladiktan sonra toplu para olarak alabilirmi parayi cevabiniz için şimdiden teşekur ederim

  Cevapla
 • Hadice
  03.08.2018

  Babasının maaşını babası öldükten sonra eşinden boşanmış kızı alırken çekemeyen biri tarafından şikayet edilince neden mahkemelerde bu kadar süründürülüyor. Ayrıca eğer karı koca birlikte diye iddaa ediliyorsa neden sadece kadın suçlu durumunda ve kocaya hiç bir şey olmuyor

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir