Bağkur

2019 Bağ-Kur’luya Ölüm Aylığı Bağlanma Şartları

Bağ-Kur’lu yakını olup ölüm aylığı bağlatmak isteyenler 2019 yılında da önceki yıllarda olduğu gibi bir takım şartları taşıma koşuluyla bu aylığa hak kazanabilirler. Bağ-Kur’lu yakınlarının kişinin vefatından sonra dul ve yetim aylığı bağlatabilmeleri için esas önemli koşul vefat eden kişinin ne kadar süredir prim ödediğidir. Bağ-Kur’lu yakınının ölüm aylığı şartları 2019 yılı için müteveffanın en az 1.800 prim günü yani en az 5 yıl prim ödemiş olması şartına bağlıdır. Ancak müteveffa eğer 1.800 prim gününün altında prim ödemiş ise yakınları borçlanma yoluyla kalan miktarı ödeyerek kişinin ölüm aylığını alabilirler.


Bağ-Kur Nedir?

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı adı altında 3 farklı yapıda olan sosyal sigorta çeşitleri 1 Ekim 2008 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu çerçevesinde yapılan reform ile Sosyal Güvenlik Kurumu SGK çatısı altında birleştirilerek 4A, 4B ve 4C olmak üzere isimlendirilmişlerdir. Bu kapsamda Bağ-Kur’lular, 4B’li statüsüne geçmişlerdir. 4B eski sistemde Bağ-Kur’a prim ödeyenler, hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanları ifade etmektedir. Yani herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışmayan ve kamuda görevli olmayan serbest olarak çalışıp genellikle kendi işletmeleri olanları kapsayan sistemin adı Bağ-Kur yani yeni adıyla 4B’dir. Diğer sigortalı türlerinde olduğu gibi Bağ-Kur’dan ölüm aylığı şartları da kendi içerisinde değerlendirilmektedir. Bunlara aşağıda değineceğiz.

Kimler Bağ-Kur Ölüm Aylığı Alabilir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi vefat eden Bağ-Kur’lu eğer 1.800 prim gününü yani 5 yılı tamamlamış ise vefatından sonra yakınlarına ölüm aylığı bağlanır. Ancak bunun için vefat edenin;

 • Eşi,
 • 18 yaşına kadar olan kız veya erkek çocukları,
 • Annesi ve Babası

Bu sayılan yakınların dışındaki kardeşler ya da başka akrabalar bu aylıktan faydalanamazlar. Burada bahsedilen durumlarda da aylığın devam etmesi için bazı istisnai durumlar vardır. Bu istisnai durumlardan bazıları ise şöyledir;

 • Vefat eden Bağ-Kur’lunun eşi yeniden evlenir ise ölüm aylığı kesilir, evlenmez ise ömür boyu Bağ-Kur ölüm aylığı almaya devam ederler.
 • 20 yaşına kadar gelen kız ya da erkek çocuklar ortaöğretimlerini devam ettiriyorlar ise Bağ-Kur ölüm aylığı almaya devam ederler.
 • 25 yaşına kadar gelen kız ya da erkek çocuklar yükseköğrenimlerini devam ettiriyor iseler Bağ-Kur ölüm aylığı almaya devam ederler.
 • Kız çocukları evlenmemeleri durumunda eğer sigortalı bir işte çalışmıyorlar ise ömür boyu Bağ-Kur ölüm aylığı almaya devam ederler. Eğer evlendikten sonra dul kalırlar ise de yeniden başvurmaları halinde ölüm aylığı bağlanır.
 • Kız ya da erkek çocuklarının eğer çalışmalarına mani herhangi bir maluliyetleri söz konusu ise bu maluliyetleri sürdüğü sürece eğer sigortalı olarak çalışmazlar ise Bağ-Kur ölüm aylığı ne kadar 2019 yılında da almaya devam ederler.

Bağ-Kur’lu eşi vefat eden kadınlar aynı şekilde sağ ya da vefat etmiş anne ya da babasının da SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığından emekli olması durumlarında hangi kanaldan emekli maaşı almak istiyor iseler o kanaldan maaş alabilirler. Ancak eş durumunda alınacak ölüm aylığı oranının, emekli çocuğu olarak alabileceği ölüm aylığı oranından daha fazla olacağı göz ününde bulundurulursa eş durumundan alınacak ölüm aylığının tercih edilmesi daha mantıklı görünmektedir.

Bağ-Kur Ölüm Aylığı İçin Gerekli Belgeler 2019

Vefat eden Bağ-Kur’lu çalışanın vefatından sonra anne, baba, eş ve çocuklarının Bağ-Kur ölüm aylığı bağlanması için gerekli belgeler ve nasıl başvuru yapılacağı konusuna değineceğiz.

 • Ölüm aylığının bağlanması için dilekçe
 • Aile bireylerinin bilgilerinin açıkça bulunduğu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Başvuru sahiplerinin iki adet vesikalık fotoğrafı
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Veraset İlamı
 • Ölüm Defin Tutanağı
 • Hak sahibi olanlar için Beyan ve Taahhüt Belgesi
 • Aylık maaş alan çalışan eşler ve çocuklar için gelir ve aylık belgesi
 • E devletten alınabilecek herhangi bir sigortasının olmadığına dair hizmet ve sağlık provizyon dökümleri
 • Ziraat bankasına ait hesap numarası alınması ve her hak sahibi için birer hesap kartı çıkarılmalıdır.
 • Çocuklar için varsa yeni çıkarılmış Öğrenim Belgesi
 • Çocuk malul ise Sağlık Kurulu Raporu

Yukarıdaki belgeler eş, çocuk, anne ve baba yani başvuruda bulunabilecek tüm hak sahipleri için listelenmiştir. Belgelerin eksiksiz tamamlanması halinde hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmektedir.

Bağ-Kur Ölüm Aylığı Oranları Nedir?

Bağ-Kur’lu çalışanın vefatı halinde anne, baba, eş ve çocuklarına değişen oranlarda ölüm aylığı bağlanmaktadır. Ölüm aylığı miktarı oranları yakınlık derecesine göre değişmekte ve çocuk sayısına göre de bazı durumlarda değişkenlikler gösterebilmektedir. Buna göre;

 • Vefat eden kişinin eşi eğer çocuğu yoksa toplam maaşın %75’ini alır,
 • Vefat eden kişinin eşi devlet memuru olarak Emekli Sandığı’ndan maaş alıyorsa %50’sini alır,
 • Vefat eden kişinin eşi ve 1 çocuğu varsa eşi %60’ını, çocuk ise %30’unu alır,
 • Vefat eden kişinin eşi ve 2 çocuğu varsa siz eşi %50’sini, çocuklar ise %25 – %25 olacak şekilde toplamda %50’sini alır,
 • Eğer vefat eden kişinin eşi ve 3 veya 3’den fazla çocuğu bulunuyor ise eşi %50’sini alır. Geriye kalan %50’lik meblağ ise çocuklar arasında eşit şekilde taksim edilir. Çocuk sayısı ne kadar çok olursa olsun paylaşım bu esasa göre yapılmaktadır.
 • Vefat eden kişinin anne ve babasına toplamda %25 oranında ölüm aylığı bağlanır.

Vefat eden kişinin eşi de vefat etmiş ya da ayrılmışlar ise,

 • Sadece 1 çocuk varis ise maaşın %50’sini alır,
 • İki çocuk varis ise %40 – %40 olmak üzere %80’ini alır,
 • Eğer geride üç çocuk bırakıyor ise 1/3 oranı esas alınacak ve toplam yani %100’lük rakam 3 eşit parçaya bölünecektir,
 • Eğer geride 4 çocuk kalmış ise bu sefer de 1/4 uygulanacak ve %25’er mantık ile %100 tam olarak dörde bölünecektir.
 • Eğer geride 4’den fazla çocuk varsa da her halükarda toplam maaşın tamamı yani %100’ü toplam çocuk sayısına bölünerek paylaştırılacaktır.
 • Anne ve babanın ölüm aylığı alabilmesi için toplam gelirlerinin asgari ücretin altında bulunuyor olması ve hak sahibi eş ve çocuklardan artan bir hissenin olması gerekmektedir.
 • Bunlara ek olarak başlangıçta maaşı çocuklarıyla paylaştığı için düşük oranda alan eş, çocukların büyüyüp eğitimlerini tamamlaması sonrasında aylıklarının kesilmesi halinde eşin maaş oranı yeniden hesaplanarak arttırılacaktır.

Bağ-Kur Ölüm Aylığı Miktarı 2019 Yılında Kaç TL Olmuştur?

Her yıl emekli maaşlarına yapılan zamlarla birlikte dul ve yetim aylıklarına da zam yapılmaktadır. Ölüm aylığı ne kadar 2019 yılında önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda da artış göstermiştir. Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Bağ-Kur emeklisinin 2019 Ocak ayı zammı, yüzde 10.20 oranında zam alacağını açıklanmıştır. Bu oranda yapılacak zamlar ölüm aylıklarına değişen miktarlarda yansımaktadır. En düşük ölüm aylığına yaklaşık 40 TL, en yüksek ölüm aylığına ise yaklaşık 120 TL olarak yansıyacak zamlar 2019 yılının ilk yarısı için geçerli olup 2019 Temmuz ayında yeniden zam yapılması gerekmektedir.

Bağ-Kur’da Dul Ve Yetim Aylığı Şartları

Bağ-Kur Borç Sildirme İşlemleri Ve Dilekçesi

Bağ-Kur Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilecek mi ?

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Ben SSK dan emekli olmuş aynı zamanda SSK lı olan kocamdan da dul maaşı almaktayım. . Bağ-Kur’lu ölmüş olan babamdan da yetim maaşı alabilir miyim.?

 2. MERHABA
  ANNEM SSK EMEKLİSİ,BABASI BAĞKUR EMEKLİSİYDİ VEFAT ETTİ 1988 YILINDA .BOŞANMIŞ ANNEM DUL YANİ. BABADAN DA MAAŞ ALABİLİRMİ

 3. babam bağkur emeklisiydi vefat etti. ben 50 yaşında bağkur emeklisi ve bekarım. evli olmadığım için babamın bağkur maaşını alabilir miyim, aldığım bağkur maaşı asgari ücretin altında.

 4. Merhaba eşim 2005yılında vefat etti ben baykur dan ölüm aylığı alıyorum babam2018 vefat etti babamda bağkurdan emekli babamın maaşınıda alabilirmiyim teşekkür ederim

 5. Selamlar saygı deger hocam size çok önemli bir konuda bir bilgilerinize ve yardımınıza ihtiyacımız var benim birtek oglum vardı onu işmakinası kazasında kaybettik işmakinasi kendisinin şirketi vardı onun üzerine kayıtlıydi ve ölüm raporu kaza raporu ve bilirkişi raporlari vardı ticaret odasi kayıtli esnaf bağkuru vardi annesi yani eski eşim maaşa baglanmak için dilekçe verdi bağkuru 1416 gün çıktı ve askerde iken bagkur günü sayıldı askerlik borçlanması kabul edilmedi ..07.2018 temmuz 1.den itibaren maaşa bağlandi 400.lira aliyor burada bizim işkazasi olarak maaş baglanma hakkı varmi bu kadının annesinin sizden allahrızasi için bir yardımcı olunacak ne varsa bize yardimci olurmusunuz yolu yasal hak nedir bize bir babalık yapin saygilarimla mürsel tozmaz…0535 328 61 39

 6. Annem, Babamdan dolayı Emekli Sandığından ölüm aylığı alıyorken Çiftçi Bağkurundan emekli olan dedemden dolayıda ölüm aylığı (dul kız çocuğu olduğundan) almak için başvurdu ve birkaç yıl da aldı. Ancak yapılan inclemelerde annemin Emekli Sandığından aldığı maaşı tespit ederek (ki Bağkura başvurusunda maaş aldığı bildirilmemiş) Bağkur ölüm aylığını keserek yersiz maaş ödemesi gerekçesiyle iadesini istediler. Şu ana kadar yarısınıda ödedi. Temmuz ayı içerisinde SGK’ya borç yapılandırması için gittiğimizde yasal değişikliğin olduğunu ve başvurmamız halinde kesilen Bağkur maaşının tekrar bağlanabileceğini söylediler. Bu konuda bizleri aydınlatırsanız çok sevinirim.

 7. Slm hocam baba bağkurlu yas gununu doldurmus ancak primi eksik oldugu icin emekliye oturmadi 1.5 yili var bu sureyi tamamladiktan sonra toplu para olarak alabilirmi parayi cevabiniz için şimdiden teşekur ederim

 8. Babasının maaşını babası öldükten sonra eşinden boşanmış kızı alırken çekemeyen biri tarafından şikayet edilince neden mahkemelerde bu kadar süründürülüyor. Ayrıca eğer karı koca birlikte diye iddaa ediliyorsa neden sadece kadın suçlu durumunda ve kocaya hiç bir şey olmuyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı