• Bağ-Kur’luya Ölüm Aylığı Bağlanma Şartları 2018


  Bir vefat durumu söz konusu olduğunda kişi eğer Bak-Kur’lu ise ölümünün ardından yakınlarına ölüm aylığı bağlanabildiği bilinen bir konudur. Ancak öncesinde belli başlı hususların bilinmesi gerekmektedir. Nitekim bunlar da genellikle Bağ-Kur’luya ölüm aylığı bağlama şartları 2018 konusuna işaret etmektedir. Buyurun…


  Bağ-Kur Ölüm Aylığı Şartları 2018

  Burada bilinmesi gereken en önemli konu aslında kişinin en az 5 yıl boyunca Bağ-Kur üzerinden prim yatırmış olmasıdır. Ancak olası bir durumda kişi 5 yılı tamamlayamadan vefat gerçekleşmiş ise ilgili hak sahipleri borçlanma yolu ile de süreyi 5 yıla tamamlayabilmektedirler. (5 yıl = 1.800 prim günü) İstisnalarına aşağıda değineceğiz.

  Ayrıca gerçek anlamda bir hak sahibi sayılabilmeniz ve Bağ-Kur ölüm aylığı 2018 alabilmeniz için vefat eden kişinin eşi, çocuğu ya da anne – babası olmanız gerekmektedir. Eğer siz eş pozisyonunda iseniz tekrar evlenmemiş olmanız en önemli şartlardandır. Ayrıca bazı kaynaklarda hala eşin ölüm aylığından yararlanabilmesi için vefat eden kişinin en az 10 yıl çalışması ve bu süre içerisinde prim yatırmış olması gerektiği yazmaktadır. Fakat 5510 sayılı Kanun’da yapılan değişiklik dolayısı ile eğer eşiniz vefat etmişse ölmeden önce 5 yıl çalışmış olması ölüm aylığı almanız için yeterli görülmektedir.

  Son olarak da kişinin geriye dönük prim borcunun bulunmaması gerekmektedir. Eğer varsa borç ödenmediği takdirde aylık bağlanma durumu söz konusu dahi olamaz.

  Ölüm Tarihine Göre Bağ-Kur Ölüm Aylığı Nasıl Alınır 2018

  Yapılan son yasal değişiklik neticesinde artık hak sahiplerini Bağ-Kur ölüm aylığı 2018 alırken etkileyen en önemli şart ölüm tarihidir. Periyodik olarak alacağınız maaşı da en çok bu ölüm tarihleri etkilemektedir. O halde:

  Sponsorlu Bağlantılar


  • 4 Ekim 2000 öncesi vefat edenler için: 3 yıl (1.080 gün)
  • 4 Ekim 2000 ile 8 Ağustos 2001 arası vefat edenler için: 5 yıl (1.800 gün)
  • 9 Ağustos 2001 ile 1 Ağustos 2003 arası vefat edenler için: 3 yıl (1.080 gün)
  • 2 Ağustos 2003 sonrası vefat edenler için: 5 yıl (1.800 gün)

  Paylaşım Şartları Açısından Bağ-Kur Ölüm Aylığı Nasıl Alınır 2018

  Vefat eden kişinin sadece 1. derece yakını olmanız tüm maaşı tek başınıza alabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Eğer aşağıdaki söz konusu Bağ-Kur ölüm aylığı şartları 2018 açıklamalarını detaylıca incelerseniz konuya çok daha fazla vakıf olursunuz:

  • Vefat eden kişinin eşi iseniz ve çocuğunuz yoksa maaşın %75’ini,
  • Vefat eden kişinin eşi iseniz ancak bir devlet memuru olarak Emekli Sandığı’ndan maaş alıyorsanız %50’sini,
  • Vefat eden kişinin eşi iseniz ve 1 çocuğunuz varsa siz %60’ını, çocuğunuz ise %30’unu,
  • Vefat eden kişinin eşi iseniz ve 2 çocuğunuz varsa siz %50’sini, çocuklarınız ise %25 – %25 toplamda %50’sini alabilirsiniz.
  • Eğer vefat eden kişinin en az 3 çocuğu bulunuyor ve eşi hala sağ ise eş yine %50’yi alacaktır. Geriye kalan %50’lik meblağ ise çocuklar arasında eşit şekilde bölüştürülmeye çalışılacaktır. Ancak burada toplam hiçbir zaman %100’ü geçmeyecektir.

  Öte yandan:

  • Vefat eden kişinin eğer eşi yok ise ve geride sadece bir çocuk bırakıyorsa o maaşın %50’sini,
  • İki çocuk bırakıyorsa %40 – %40 olmak üzere %80’ini alacaktır.
  • Eğer geride üç çocuk bırakıyor ise 1/3 oranı esas alınacak ve toplam yani %100’lük rakam 3 eşit parçaya bölünmeye çalışılacaktır.
  • Aynı şekilde eğer geride 4 çocuk var ise bu sefer de 1/4 kaldıracı uygulanacak ve %25’er mantık ile %100 tam olarak dörde bölünecektir.

  Eşim SSK’lı, Annem (Babam) İse Bağ-Kur’lu idi. Hangisini Alabilirim?

  Eğer bir kişi yukarıda anlattığımız şekilde Bağ-Kur’luya ölüm aylığı bağlanma şartları 2018 konusunda her türlü noktayı karşılayabiliyor ise tercih ettiği aylık türünde maaşını alabilir.

  Eşim Bağ-Kur’lu, Annem (Babam) İse SSK’lı idi. Hangisini Alabilirim?

  Konu değişmemekle birlikte şartlar tam tersine sönmüştür. O yüzden birey yine istediği türde maaşı alabilir. Ancak aynı anda hem SSK’dan hem de Bağ-Kur’dan maaş alamamaktadır.

  Hem Eşim Hem de Annem (Babam) Bağ-Kur’lu idi. Hangisinden Maaş Almalıyım?

  Yukarıdaki eş ve çocuklara düşen yüzdeleri açıklamıştık. Her açıdan eşe verilen yüzde daha yüksek olduğundan dolayı kişi annesi ya da babası yerine vefat eden eşinden aylık bağlatırsa yasal olarak çok daha büyük bir yüzde için hak sahibi sayılacaktır.

  Not: Yukarıdaki durumlar Emekli Sandığı ve diğer sigorta türleri söz konusu olduğunda da değişmemektedir.

  Annem (Babam) Vefat Etmeden Önce Bağ-Kur’lu idi. Ben İse Yeni Evlendim. Maaş Almaya Devam Edebilir miyim?

  Yasaya göre her kız çocuğu kayıtsız şartsız 18 yaşına kadar ölüm aylığı hakkında sahiptir. Eğer ortaöğretime devam ediyorsa 20 yaşına kadar, yükseköğrenime devam ediyorsa da ihtiyacı olduğunu kanıtlayabildiği takdirde 25 yaşına kadar bu ödemelerden faydalanabilmektedir. Ancak aynı kız çocuğunun evlenmesi durumunda ölüm aylığı kesilecektir. Öte yandan devlet memuru olarak işe başlaması da maaşının kesilmesi anlamına gelmektedir.

  Erkek Çocuklarında Durum Nasıl?

  Yukarıdaki tüm şartlar erkek çocukları için de geçerlidir. Üstelik yine en az 10 yıl şartı aranmamakta ve olduğu gibi kabul edilmektedir.

  25 Yaşımı Doldurdum ve Evlenmedim. Hala Ölüm Aylığından Faydalanabilir miyim?

  Kız ya da erkek çocuğu fark etmeksizin aslında 25 yaşını doldurmuş her bireyin aldığı ölüm aylığı kesilmektedir. Ancak burada tek bir istisna durumdan bahsedilebilinir. O da çocuğun malullük derecesinde olması ve bunu kanıtlayabilmesidir. Eğer çocuk bir hastalık ya da diğer sebeplerden dolayı malul olarak sayılıyorsa rahatsızlığı geçmediği ve sigortalı bir işe başlamadığı müddetçe ölüm aylığı almaya devam edecek demektir.

  Bağ-Kur’da Dul Ve Yetim Aylığı Şartları

  Bağ-Kur Borç Sildirme İşlemleri Ve Dilekçesi

  Bağ-Kur Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilecek mi ?
  tıkla sorunu sor

  Bağ-Kur’luya Ölüm Aylığı Bağlanma Şartları 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Ramazan YARDIMCI dedi ki:

   Annem, Babamdan dolayı Emekli Sandığından ölüm aylığı alıyorken Çiftçi Bağkurundan emekli olan dedemden dolayıda ölüm aylığı (dul kız çocuğu olduğundan) almak için başvurdu ve birkaç yıl da aldı. Ancak yapılan inclemelerde annemin Emekli Sandığından aldığı maaşı tespit ederek (ki Bağkura başvurusunda maaş aldığı bildirilmemiş) Bağkur ölüm aylığını keserek yersiz maaş ödemesi gerekçesiyle iadesini istediler. Şu ana kadar yarısınıda ödedi. Temmuz ayı içerisinde SGK’ya borç yapılandırması için gittiğimizde yasal değişikliğin olduğunu ve başvurmamız halinde kesilen Bağkur maaşının tekrar bağlanabileceğini söylediler. Bu konuda bizleri aydınlatırsanız çok sevinirim.

  2. Mustafa ataman dedi ki:

   Slm hocam baba bağkurlu yas gununu doldurmus ancak primi eksik oldugu icin emekliye oturmadi 1.5 yili var bu sureyi tamamladiktan sonra toplu para olarak alabilirmi parayi cevabiniz için şimdiden teşekur ederim

  3. Hadice dedi ki:

   Babasının maaşını babası öldükten sonra eşinden boşanmış kızı alırken çekemeyen biri tarafından şikayet edilince neden mahkemelerde bu kadar süründürülüyor. Ayrıca eğer karı koca birlikte diye iddaa ediliyorsa neden sadece kadın suçlu durumunda ve kocaya hiç bir şey olmuyor

  Sorunuzu Yazın